PDA

Επιστροφή στο Forum : 2700cc



ducatista
20-02-15, 18:47
Φίλος θέλει να αγοράσει ένα μποξτερακι που βρήκε κ θέλει να του έρθει φορολογικά όσο πιο καλά μπορεί... Είναι μισθωτός τον χρόνο βγάζει 10.000 περίπου.. Κ Εγώ λέω να το γράψει μισό με κάποιον άλλο κ αυτός λέει ότι έρχεται τα ίδια.... Η γνώμη σας λοιπόν για την καλύτερη επιλογή όσοι ξέρουν βέβαια....

fanisk
20-02-15, 18:52
Να κατσει στα αυγα του γιατι με 10.000 το χρονο δεν το συντηρει. Και μισο μισο με ποιον? Αμα σφαζονται οικογενειες για λεφτα, σκεψου με αυτους που δεν ειναι καν αιμα σου.

ducatista
20-02-15, 18:55
Να κατσει στα αυγα του γιατι με 10.000 το χρονο δεν το συντηρει. Και μισο μισο με ποιον? Αμα σφαζονται οικογενειες για λεφτα, σκεψου με αυτους που δεν ειναι καν αιμα σου.

Καλά κ εγώ αυτό του είπα με 10.000 αλλα στην περίπτωση που το κάνει? Ας πούμε ότι ο δεύτερος θα είναι συγγενής αδερφός μαμά και τέτοια.... Εγώ του είπα βασικά να το γράψει μισό μισό με την μανα του μιας που δεν οδηγεί κ δεν έχει αμαξι

fanisk
20-02-15, 18:59
Καλά κ εγώ αυτό του είπα με 10.000 αλλα στην περίπτωση που το κάνει? Ας πούμε ότι ο δεύτερος θα είναι συγγενής αδερφός μαμά και τέτοια.... Εγώ του είπα βασικά να το γράψει μισό μισό με την μανα του μιας που δεν οδηγεί κ δεν έχει αμαξι

Εχει αλλαξει ο νομος και για Α βαθμο το χρεωνονται και οι 2. Θα πληρωνουν διπλα. Να μη το κανει αν δεν ειναι τοσο βλακας ή κλαρινογαμπρος. Το οτι τα boxster εχουν πιασει πατο δεν σημαινει οτι και η συντηρηση τους επεσε. Βαλε και τα παγια τελη/ασφαλεια/εφορια/βενζινη, θα καταντησει αλλο ενα αμαξι με πινακιδες για Σ/Κ.

tsaltinho
20-02-15, 19:03
Και καλά τα τεκμηρια, αστα!
Με 750 ευρω το μηνα, τι να συντηρησει....?
Βενζινες, ασφαλεια, σημα, σερβις... 350-400 γιουρια το μηνα ....!

Εκτος και αν τα 10.000 ειναι μονο τα δηλωμενα....:whistle:

ducatista
20-02-15, 19:03
Εχει αλλαξει ο νομος και για Α βαθμο το χρεωνονται και οι 2. Θα πληρωνουν διπλα. Να μη το κανει αν δεν ειναι τοσο βλακας ή κλαρινογαμπρος. Το οτι τα boxster εχουν πιασει πατο δεν σημαινει οτι και η συντηρηση τους επεσε. Βαλε και τα παγια τελη/ασφαλεια/εφορια/βενζινη, θα καταντησει αλλο ενα αμαξι με πινακιδες για Σ/Κ.

Ασ φύγουμε από το κομμάτι αυτό το ότι δεν μπορεί να το συντηρήσει του το λέω κ εγώ Νταξει μονος του ειναι ας δουλεύει για τις βενζίνες... Τώρα στο θέμα μας η καλύτερη λύση για το φορολογικό ποια είναι? Μισό μισό με κάποιον που δεν είναι α βαθμού συγγένειας?

ducatista
20-02-15, 19:06
Και καλά τα τεκμηρια, αστα!
Με 750 ευρω το μηνα, τι να συντηρησει....?
Βενζινες, ασφαλεια, σημα, σερβις... 350-400 γιουρια το μηνα ....!

Εκτος και αν τα 10.000 ειναι μονο τα δηλωμενα....:whistle:

Ρε παιδιά δίκιο έχετε απλά αν θέλει ας το κάνει... Τι να πω... Ποσά πληρώνει ασφάλεια? Όσο για το σήμα 880 Ε λίγο πιο πάνω από το 2λίτρο 660.....

tsaltinho
20-02-15, 19:10
Ρε παιδιά δίκιο έχετε απλά αν θέλει ας το κάνει... Τι να πω... Ποσά πληρώνει ασφάλεια? Όσο για το σήμα 880 Ε λίγο πιο πάνω από το 2λίτρο 660.....

σημα 880
ασφαλεια 700 ( το λιγοτερο για 1 χρονο)
Φορος πολυτελειας ...( αν εχει)
βεζινες 200 το μηνα. ( αναλογα με τα χιλιομετρα)
Σερβις-λαστιχα, αναλωσιμα 600 το χρονο


Και ολα αυτα ειναι στην καααααλυτερη περιπτωση

ducatista
20-02-15, 19:14
σημα 880
ασφαλεια 700 ( το λιγοτερο για 1 χρονο)
Φορος πολυτελειας ...( αν εχει)
βεζινες 200 το μηνα. ( αναλογα με τα χιλιομετρα)
Σερβις-λαστιχα, αναλωσιμα 600 το χρονο


Και ολα αυτα ειναι στην καααααλυτερη περιπτωση Καλά αυτό πρέπει να είναι 2002 2001 όποτε δεν ξέρω τι εχει

bmwz3
20-02-15, 19:23
porsche15 ετων?.... σου απαντησαν οι παραπανω οτι δεν γινεται να το γραψεις σε 2 ονοματα αν καταλαβα καλα, και να διαιρεθει /2 το τεκμηριο.το οποιο μπορει να το καλυπτει και μονος του ισα ισα αν δεν εχει κατι αλλο στο ονομα του.
δωσε του μια συμβουλη να παρει κατι αλλο.υπαρχουν mazda διλιτρα πολυ τιμια αυτοκινητα με κανα 7-8 χιλ. για παραδειγμα

fanisk
20-02-15, 19:24
Ας ξεκινησουμε απο το βασικο.

Δεν ειναι καποιος που καποτε ειχε Boxster και ετυχε να αλλαξουν οι νομοι (οπως γαμηθηκαμε και την πατησαμε ολοι εδω μεσα). Ειναι καποιος που το 2015, τις μερες που χαροπαλευουμε για το αν θα γινει εμφυλιος απο τη πεινα στο τελος, θελει να παρει ΤΩΡΑ boxster ενω βγαζει 833¤ το μηνα. Κακως ψηφιζει κιολας ο συγκεκριμενος.

Ειναι μια κακη επιλογη, κακη αγορα. Θα το χαρει 2 μηνες και μετα θα χτυπαει το κεφαλι του στο τοιχο που το φορτωθηκε. Τα μεταξωτα βρακια..

ducatista
20-02-15, 19:26
porsche15 ετων?.... σου απαντησαν οι παραπανω οτι δεν γινεται να το γραψεις σε 2 ονοματα αν καταλαβα καλα, και να διαιρεθει /2 το τεκμηριο.το οποιο μπορει να το καλυπτει και μονος του ισα ισα αν δεν εχει κατι αλλο στο ονομα του.
δωσε του μια συμβουλη να παρει κατι αλλο.υπαρχουν mazda διλιτρα πολυ τιμια αυτοκινητα με κανα 7-8 χιλ. για παραδειγμα
Του πρότεινα z3 ;) Ένα 1.9 σαν το δικό μου Αλλά...

fanisk
20-02-15, 19:27
Του πρότεινα z3 ;) Ένα 1.9 σαν το δικό μου Αλλά...

...αλλα πως θα πηδαει στο Φαληρακι με το Z3? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

ducatista
20-02-15, 19:32
Ας ξεκινησουμε απο το βασικο.

Δεν ειναι καποιος που καποτε ειχε Boxster και ετυχε να αλλαξουν οι νομοι (οπως γαμηθηκαμε και την πατησαμε ολοι εδω μεσα). Ειναι καποιος που το 2015, τις μερες που χαροπαλευουμε για το αν θα γινει εμφυλιος απο τη πεινα στο τελος, θελει να παρει ΤΩΡΑ boxster ενω βγαζει 833¤ το μηνα. Κακως ψηφιζει κιολας ο συγκεκριμενος
Ειναι μια κακη επιλογη, κακη αγορα. Θα το χαρει 2 μηνες και μετα θα χτυπαει το κεφαλι του στο τοιχο που το φορτωθηκε. Τα μεταξωτα βρακια.. χαχαχαχα σαν να ακούω εμένα! Τεσπα. Το συμπέρασμα που έπιασα εγώ είναι ότι 2700 κυβικά μπορείς να τα δικαιολογήσει ένα είναι αμάξι 14ετίας απλά έχει ακριβή συντήρηση βενζίνες σέρβις... Α και ασφάλεια... (Καλά 700 Τον χρόνο πολλα!)

fanisk
20-02-15, 19:33
Κανα 500αρικο το χρονο πρεπει να βγαινει η ασφαλεια του, οχι ιδιων ζημιων.

ducatista
20-02-15, 19:34
...αλλα πως θα πηδαει στο Φαληρακι με το Z3? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Χαχαχα έλα ρε άνετα... Oooohhh nice car ;)

ducatista
20-02-15, 19:35
Κανα 500αρικο το χρονο πρεπει να βγαινει η ασφαλεια του, οχι ιδιων ζημιων.

Ε και 500 σε συνδυασμό με τα 880 Δεν είναι κ λιγα!

fanisk
20-02-15, 19:36
Αν δεν εχει τιποτα αλλο στο ονομα του.. τεκμηρια. 3000 διαβιωσης, 7750 αυτοκινητο (2001). 10550.

ducatista
20-02-15, 19:37
Αν δεν εχει τιποτα αλλο στο ονομα του.. τεκμηρια. 3000 διαβιωσης, 7750 αυτοκινητο (2001). 10550.

Άρα ποσά πληρώνει?

fanisk
20-02-15, 19:40
Άρα ποσά πληρώνει?

Αν δεν μαζεψει αποδειξεις, 2321¤ στην εφορια για εισοδημα 10550.

bmwz3
20-02-15, 19:46
δεν πληρωνει τιποτα παραπανω!οσα πληρωνε και πριν.!αυτο το λυσαμε.μπορει να μιλησει και με το λογιστη του.
το θεμα ειναι οτι η κριση επρεπε να μας μαθει να σκεφτομαστε λιγο.για 1.2L ειναι πραγματικα η φαση αλλα αν γουσταρει τοσο πολυ ενα μαζντα για μενα 160 αλογα αψογη συμπεριφορα!και 5 ετων.το ζ3 δεν τρεχει μωρε.. ειναι και αυτο 15 ετων

ducatista
20-02-15, 19:50
δεν πληρωνει τιποτα παραπανω!οσα πληρωνε και πριν.!αυτο το λυσαμε.μπορει να μιλησει και με το λογιστη του.
το θεμα ειναι οτι η κριση επρεπε να μας μαθει να σκεφτομαστε λιγο.για 1.2L ειναι πραγματικα η φαση αλλα αν γουσταρει τοσο πολυ ενα μαζντα για μενα 160 αλογα αψογη συμπεριφορα!και 5 ετων.το ζ3 δεν τρεχει μωρε.. ειναι και αυτο 15 ετων
Καλά ότι δεν τρέχει είναι ένα θέμα που μας ταλαιπωρεί :thumbsdown: άρα με 10.000 πληρώνει σήμα 880 ασφαλεια 500 και Μετά ότι κάψει από βενζίνες έτσι?

ducatista
20-02-15, 19:57
Μίλησα μαζί του και τελικά βγάζει 9000 τον χρόνο... Δεν ξέρω τι θα πληρώσει παραπάνω από αυτά που είπα με Αλλά του είπα να μην το παρει

paganis
20-02-15, 20:44
ποσο πιτσιρικας ειναι και σκεπτεται ετσι αφελεστατα ?θα το παρει, θα το βγαλει στο δρομο για μικρο διαστημα και οταν θα βγαλει καμια ζημια...θα το βαλει, εκει που ολοι ξερουμε..................στο car για ανταλλακτικα.

kplc16
20-02-15, 20:54
Να μη βιαστεί να παει σε boxter.Να το ψάξει λίγο για m6 cabrio που έχει πιο παιχνιδιάρικο γκάζι.:hystericalbs1:

alexm
20-02-15, 21:13
Δεν παιζει κανενα ρολο ο βαθμος συγγενειας, πρωτου-τριτου-εκατοντριτου... εχει το ιδιο αποτελεσμα.
Π.χ 10000 τεκμηριο σε δυο ονοματα= 5000 στο καθε ονομα, σε 4 ονοματα= 2.500 στο καθενα και ουτω καθεξης.
Επισης δεν επηρεαζει πουθενα εαν ο ιδιοκτητης εχει αδεια οδηγησης ή οχι.
Τα παραπανω ισχυουν κατα την αγορα μεταχ ή καινουργιου αυτοκινητου, εαν μιλαμε για αυτοκινητο που εχουμε ηδη στην κατοχη μας και το μοιρασουμε σε αλλα ονοματα ειναι στο χερι του εφορου σε περιπτωση ελεγχου να το δεχτει ή οχι.
Η περιπτωση ελεγχου εχει να κανει συνηθως με ελευθερους επαγγελματιες που εχουν θεματα..., πιστωτικοι μονιμος στον ΦΠΑ-φορολογικες παραβασεις-
δειγματοληπτικο ελεγχο και γενικα φορολογικες ατασθαλίες... :whistle:

Stunt Mike
20-02-15, 22:23
Μίλησα μαζί του και τελικά βγάζει 9000 τον χρόνο... Δεν ξέρω τι θα πληρώσει παραπάνω από αυτά που είπα με Αλλά του είπα να μην το παρει

Για να παρει σημερα porsche 2700 κυβικων,καποιος που βγαζει μονο 9000/χρονο,τοτε ή βλακας κλαρινογαμπρος ειναι,ή πανηλιθιος.....Δειξε το ποστ μου στον γνωστο σου(ελπιζω οχι φιλος σου) για να καταλαβει οτι η ζωη του δεν περιστρεφεται γυρω απο ενα αμαξι,οτι κανεις δεν γ***σε επειδη εχει ωραιο αμαξι και οτι κανεις επισης δεν γ***ει με τετοια μυαλα!!Πες του να σοβαρευτει και να κοιταξει να ζησει την ζωη του οσο μπορει καλυτερα χωρις ηλιθιες,περιττες ''απολαυσεις''(και ποσο μπορεις ν'απολαυσεις ενα Porsche,οταν δεν θα'χεις λεφτα να καψεις βενζινα,να βαλεις ελαστικα,να βαλεις αμορτισερ,τακακια κτλ??).Κατι τετοιοι ηλιθιοι βρισκονται ξαφνικα χρεωμενοι σε οποιον μιλαει Ελληνικα και μετα παραπονιουνται οτι τους κατεστρεψε η κριση!Και εχουν και δικαιωμα ψηφου!Ελεος με το ελληναριο!!Αι σιχτιρ συγχυστηκα βραδιατικα...... :thumbsdown: :ranting2:

ducatista
20-02-15, 22:49
Παιδιά οκ είναι 28 ας πούμε ότι εχει ελαφρυντικα! Του τα έχω πει κ εγώ Αλλά ούτε πατέρας του είμαι και δεν Θέλω να φανώ κομπλεξικός Μεγάλο παιδί είναι ας κάνει ότι γουστάρει το καλό είναι οτι δεν χρωστάει πουθενά εγώ πάντως το βλέπω να το παίρνει κανένα χρόνο κ μετά να το δίνει.... Και στην τελική από όλα αυτά που του είπα-με δεν τον κάνουν να σκεφτεί ορθά... Ας το απόλαυσει... Τώρα κάτι άσχετο με αυτον πρέπει να είναι ωραίο το tiptronic. Που έχει το μποξτερακι.. Ζήλεψα λίγο..:whistle:

ducatista
20-02-15, 22:56
Δεν παιζει κανενα ρολο ο βαθμος συγγενειας, πρωτου-τριτου-εκατοντριτου... εχει το ιδιο αποτελεσμα.
Π.χ 10000 τεκμηριο σε δυο ονοματα= 5000 στο καθε ονομα, σε 4 ονοματα= 2.500 στο καθενα και ουτω καθεξης.
Επισης δεν επηρεαζει πουθενα εαν ο ιδιοκτητης εχει αδεια οδηγησης ή οχι.
Τα παραπανω ισχυουν κατα την αγορα μεταχ ή καινουργιου αυτοκινητου, εαν μιλαμε για αυτοκινητο που εχουμε ηδη στην κατοχη μας και το μοιρασουμε σε αλλα ονοματα ειναι στο χερι του εφορου σε περιπτωση ελεγχου να το δεχτει ή οχι.
Η περιπτωση ελεγχου εχει να κανει συνηθως με ελευθερους επαγγελματιες που εχουν θεματα..., πιστωτικοι μονιμος στον ΦΠΑ-φορολογικες παραβασεις-
δειγματοληπτικο ελεγχο και γενικα φορολογικες ατασθαλίες... :whistle:
Δηλαδή εάν το πάρει με κάποιον άλλον 50/50 Τότε μοιράζονται τα cc (1350+1350)Άρα και η φορολογία η δεν κατάλαβα σωστά?

nikos valvetronic
20-02-15, 22:57
Πέρα ότι το παιδί είναι άκυρο τελείως με την επιλογή που θέλει να κάνει,δεν νομίζω να ενθουσιαστεί με το boxter.Ούτε τοοοο γκάζι έχει ούτε και το εσωτερικό ακριβού αυτοκινήτου,μιλάω για την πρώτη γενιά.Φίλος που θέλησε να κάνει παρόμοια κίνηση στην αρχή της κρίσης όταν άρχισαν να πουλάνε απεγνωσμένα έφαγε μια σφαλιάρα όταν ρώτησε πόσο στοιχίζει ένα τυπικό λαδόφιλτρα-έλεγχοι σε συνεργείο πόρσε και μια ξενέρα όταν το έκανε μια μικρή βόλτα.

ducatista
20-02-15, 23:00
Πέρα ότι το παιδί είναι άκυρο τελείως με την επιλογή που θέλει να κάνει,δεν νομίζω να ενθουσιαστεί με το boxter.Ούτε τοοοο γκάζι έχει ούτε και το εσωτερικό ακριβού αυτοκινήτου,μιλάω για την πρώτη γενιά.Φίλος που θέλησε να κάνει παρόμοια κίνηση στην αρχή της κρίσης όταν άρχισαν να πουλάνε απεγνωσμένα έφαγε μια σφαλιάρα όταν ρώτησε πόσο στοιχίζει ένα τυπικό λαδόφιλτρα-έλεγχοι σε συνεργείο πόρσε και μια ξενέρα όταν το έκανε μια μικρή βόλτα. Δεν ξέρω εμένα προσωπικά δεν μ'αρέσει καθόλου... Αλλά επί της ευκαιρίας πόσο είχαν?:whistle:

nikos valvetronic
20-02-15, 23:06
Μπααα δεν θυμάμαι καθόλου φίλε :think:

ducatista
20-02-15, 23:09
Μπααα δεν θυμάμαι καθόλου φίλε :think:

Εμένα ούτε τα τελευταία Πόρσε μ'αρέσουν βέβαια κάνεις δεν αμφισβητεί ότι είναι αμαξαρες Αλλά στα χρήματα τους έχει Αλλά ιταλικά καθαρόαιμα :whistle::whistle::whistle:

nikos1400
21-02-15, 20:04
οπως σου τα λεει ο Φανης ειναι :+1:
thumb

τωρα....εαν εννοεις οτι ΔΗΛΩΝΕΙ 10,000 ;)
ε, τότε μαλλον δεν τον ενδιαφερει αν ειναι τα "παγια" 1400 ή 2400.

Z4 DCT
21-02-15, 20:23
Μην το κανει..... Εκτος και βγάζει αλλα τόσα μη φανερά.....που και παλι ρισκο ειναι....

Αλλιως οπως τς είπε ο Φανης.....

ducatista
21-02-15, 21:13
Μην το κανει..... Εκτος και βγάζει αλλα τόσα μη φανερά.....που και παλι ρισκο ειναι....

Αλλιως οπως τς είπε ο Φανης.....

τουλαχιστον αρχισε να το σκεφτεται να ΜΗΝ το κανει....... :whistle: