PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία BMW σειρά 1, start/ stop σύστημα



George bmw 114i
20-02-15, 12:57
Αγαπητοί φίλοι, εδώ και 20 ημέρες είμαι κι εγώ κάτοχος μίας bmw 114 και πράγματι ομολογώ ότι η οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι συμβατή με τις υποσχέσεις και τη φήμη της εταιρείας και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι ότι πραγματοποίησα ένα μικρό όνειρό μου με την αγορά αυτή, πολύ περισσότερο που τα δύο προηγούμενα αυτοκίνητά μου, Toyota Corolla το 2007 και Seat Ibiza το 2001, ήταν αρκετά πίσω τόσο σε ποιότητα υλικών όσο και συμπεριφορά.

Στην 114 μου έχει κάνει εντύπωση το πλήθος των ηλεκτρονικών συστημάτων, καθώς το πακέτο εξοπλισμού είναι αρκετά "φορτωμένο", αλλά από την άλλη έχω μία διαρκή φοβία σε σχέση με τις αντοχές της μπαταρίας. Ειδικά μέσα στους δρόμους της Αθήνας με το διαρκές αυτόματο Start/Stop φοβάμαι ότι δεν γεμίζει η μπαταρία και πιθανόν κάποιο πρωί να "μείνω". Το αποτέλεσμα είναι να απενεργοποιώ το Start/ Stop για μικρές αποστάσεις (πχ 5-10 χλμ). Μου είχε πει κάποτε ένας τεχνικός ότι χρειάζεται να διανύσεις περίπου 20 χλμ για να αναπληρώσεις μία εκκίνηση της μίζας. Ποια η εμπειρία σας; Πόσο αξιόπιστο είναι το σύστημα stat/stop; Ευχαριστώ!

eru657
20-02-15, 14:41
Προσωπικά είμαι κάτοχος μιας 116d από αρχές Οκτώβρη 2014.
Start & Stop είναι πάντα ανοιχτό. Δε με έχει αφήσει ποτέ σε κίνηση κ όταν λέω κίνηση εννοώ από Λεωφ Βασιλίσης Όλγας σε Λεωφ. Βασιλέως Κωνσταντίνου κολλημένος κ όλο σταμάτα ξεκίνα.

Αυτό που κάνει είναι το εξής.
Αν έχω το κλίμα ανοιχτό και είμαι σταματημένος μετά απο λίγο παίρνει μόνο του μπρός.
Αν δεν έχω το κλίμα δε μ έχει τύχει να πάρει.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι θα έχει δικλίδες ώστε να μη σε αφήσει από μπαταρία λόγω Start & Stop.

ntinos
20-02-15, 14:55
Το start-stop ειναι ενα αναγκαιο κακο ή μια τριπλα αν θελετε σχετικα με την εκπομπη CO2, που εχουν "εφευρει" οι αυτοβιομηχανιες αναφορικα με το hype --> go green. Τριχες κατσαρες λεω εγω.

Το εχω μονιμως στο off, σε τρια αυτοκινητα που ειχα/εχω με start/stop κμια απολυτως διαφορα στην καταναλωση. Εκτος αν υποθεσουμε οτι ενα αυτοκινητο στο ρελαντι καιει 40 λιτρα την ωρα.

Δεν ξερω (δεν νομιζω) οτι δημιουργει προβλημα στην μπαταρια. Ισως στην μιζα....

Βεβαια ή δικη μου αλυτη απορια ειναι, τι κανει στην μπαταρια οταν σταματας συνεχεια για 3-4 λεπτα, και δουλευουν γυαλοκαθαριστηρες, radio, και κλιματισμος... Δουλευει κανονικα ο κλιματισμος ? Μαλλον οχι...


Disclaimer:
Οι παραπανω ειναι οι δικες μου - αιρετικες - αποψεις, και βασιζονται σε μη μηχανολογικες γνωσεις αυτοκινητων :D

George bmw 114i
20-02-15, 15:42
Προσωπικά είμαι κάτοχος μιας 116d από αρχές Οκτώβρη 2014.
Start & Stop είναι πάντα ανοιχτό. Δε με έχει αφήσει ποτέ σε κίνηση κ όταν λέω κίνηση εννοώ από Λεωφ Βασιλίσης Όλγας σε Λεωφ. Βασιλέως Κωνσταντίνου κολλημένος κ όλο σταμάτα ξεκίνα.

Αυτό που κάνει είναι το εξής.
Αν έχω το κλίμα ανοιχτό και είμαι σταματημένος μετά απο λίγο παίρνει μόνο του μπρός.
Αν δεν έχω το κλίμα δε μ έχει τύχει να πάρει.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι θα έχει δικλίδες ώστε να μη σε αφήσει από μπαταρία λόγω Start & Stop.

Κι εμένα παίρνει μπρός μόνο του ορισμένες φορές όταν είμαι σταματημένος... δεν λέω ότι δε θα έχει κάποιο σύστημα να αντιλαμβάνεται επί τόπου ότι εξασθενεί η μπαταρία. Απλά σκέφτομαι ότι αν παίζει συνέχεια στο όριο, τι θα γίνει για παράδειγμα αν το αφήσω μία εβδομάδα χωρίς να το βάλω μπρος. Πολύ περισσότερο αυτές τις ημέρες που είχε και κρύο.

eru657
20-02-15, 16:50
Πιστεύω δε θα το αφήνει να φτάσει στο όριο... Αλλά αυτό συμβαίνει στο δικό μου κόσμο. Οι πιο ειδικοί του φόρουμ θα γνωρίζουν !


Υ.Γ. Ξέχασα ο ανεπρόκοπος να ευχηθώ: καλοτάξιδη, πάντα με προσοχή, μακριά οι κατσικοπόδαροι! Εξαιρετικό αυτοκίνητο και πιστεύω η καλύτερη επιλογή στη κατηγορία.

karavag116d
20-02-15, 18:19
Καταρχην καλοτάξιδη. Ως κατοχος μιας 116d απτον Ιουνιο του 13 αν και μενω Χαλκιδα οποτε δεν κινουμαι πολυ σε κινηση δεν ειχα ποτε προβλημα εως τωρα. Οσον αφορα τον κλιματισμο οταν σβηνει ''υπολειτουργει'' δλδ το ακους που κλεινει και απλα φερνει λιγο αερα μεχρι να ξαναπαρει μπρος. Το μονο που φροντιζω να μην κανω είναι να εχω αναμμενα φωτα και το ανοιξε κλεισε των παραθυρων με το κλειδωμα ξεκλειδωμα. Δικλιδες φυσικα και εχει θα δεις αλλωστε οτι δεν σαφηνει με σφηστη μηχανη να εχεις για πολυ ωρα ανοιχτα ηλεκτρικα.Βαλε και στην οθονη το ecopro-ρυθμισεις να δεις ποτε φορτιζεις και ποτε οχι και θα καταλαβεις τι παιζει οδηγικα

dreamer
22-02-15, 11:30
μεχρι στιγμης δεν εχει αναφερθει καποιο προβλημα στα αυτοκινητα γενικα απο την χρηση του σταρτ-στοπ.οχι μοωο στα δικα μας αλλα και σε αλλες μαρκες αυτοκινητων.περιπου 8 χρονια χρησης αν δεν κανω λαθος απο τοτε που εφαρμοστηκε το συστημα ειναι αρκετα για την αξιοπιστια του.
ωστοσο εγω το μονο(προσωπικα) που αποφευγω ειναι να το εχω απενεργοποπιημενο στα πρωτα 10 ' και αυτο για του φοβου το αληθες για τα λαδια και μονο να προλαβαινουν να ''διαλυονται'' και να γινεται σωστη λίπανση.μετα τα 10' το ενεργοποιω.αλλα αυτο ειναι μονο δικη μου σκεψη και μερικων αλλων απο ξενα φορουμ.για μιζα-μπαταρια δεν φοβαμαι καθολου.

DIM27
22-02-15, 11:59
Σε περιπτωση ταξιδιου ισως θα πρεπει να απενεργοποιειται για την αποφυγη ενος σταματηματος του κινητηρα σε διοδια η κατι αλλο με "καυτο"το turbo.

120ie87
22-02-15, 14:05
Τα πρωτα χρονια ολα θα ειναι καλα.


Μετα... καλυτερα να απολαυσει τις τιμες των ανταλλακτικων ο επομενος...

Blacktan
22-02-15, 16:33
Σε περιπτωση ταξιδιου ισως θα πρεπει να απενεργοποιειται για την αποφυγη ενος σταματηματος του κινητηρα σε διοδια η κατι αλλο με "καυτο"το turbo.
Αψογη παρατηρηση ....
Παντα στο ταξιδι off !

DIM27
22-02-15, 19:08
Θα προσπαθησω να το προγραμματισουν ωστε μονο σαν επιλογη να εμπλεκεται.Δεν ξερω βεβαια αν γινεται.

fanisk
23-02-15, 09:13
Σε ξενη petrolhead εκπομπη ειχαν μετρησει οικονομια 100 λιρων το χρονο. Οσο κανει μια μπαταρια και μια μιζα σε 4-5 χρονια. Μαλλον δεν αξιζει το κοπο το start stop ως προς την οικονομια και τη καταναλωση. Μονο στους ρυπους που αναπνεουμε. Στην Ελλαδα ειναι τοσο παλιος ο στολος και τοσοι οι de-cat που παλι δεν υπαρχει διαφορα.

Lefterisk
23-02-15, 11:34
....Μαλλον δεν αξιζει το κοπο το start stop ως προς την οικονομια και τη καταναλωση. Μονο στους ρυπους που αναπνεουμε....

ακριβως αυτο ειναι, στους στενους δρομους ενος αστικου κεντρου να αποφευγονται οι "ανουσιοι" εκπεμπομενοι ρυποι.

efe
03-04-15, 10:32
Επειδή έχω τη σειρά 1, 116i Sport line (βενζινη) με ημερομηνία 12/2011 (από τις πρώτες δηλαδή) σας λέω λοιπόν ότι με 38000χλμ και με συχνή χρήση του start-stop Λόγω αθήνας μετά από 3,5 χρόνια μία μερα ανάβει μία ένδειξη που λέει χαμηλή φόρτιση μπαταρίας. Τα αμάξια μας έχουν έναν αισθητήρα πάνω στην μπαταρία. Μίλησα λοιπόν με συνεργείο και μου ειπαν καλύτερα να μη δουλεύουμε το start stop γιατί αυτά που θα γλυτώσουμε από την οικονομία καυσίμου θα τα χιλιοπληρώσουμε σε άλλα ανταλλακτικά. Μέσω της θύρας του αυτοκινήτου έλεγξαν κιολας ότι οδηγάω για πολλά χλμ και φορτίζεται κανονικα η μπαταρία. Κόστος αλλάγής μπαταρίας σε εξουσιοδοτημένω 330¤, σε μη εξουσιοδοτημένο 210¤ και αν παμε σε καταστημα με μπαταρίες 150¤. Exide είναι η μάρκα που φοράει με τζελ και για exide ειναι οι τιμες που βρήκα.

farouk1
03-04-15, 20:55
αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλει καποιο σοβαρό πρόβλημα το start stop, αυτόι του f20 ειναι και πολύ καλυτερο απο της προηγουμενης σειρας 3 , εγω με το που μπαίνω στο βγαζω off ενω παραλληλα βαζω comfort η sport προγραμμα.
ξεχασα σε 116d.

mark e92
04-04-15, 16:57
Αψογη παρατηρηση ....
Παντα στο ταξιδι off !

Και στην πόλη θα έλεγα γιατί δεν είσαι πάντα σταματημένος , ανάλογα και τον τρόπο οδήγησεις ...

mark e92
04-04-15, 16:59
Αγαπητοί φίλοι, εδώ και 20 ημέρες είμαι κι εγώ κάτοχος μίας bmw 114 και πράγματι ομολογώ ότι η οδηγική συμπεριφορά του αυτοκινήτου είναι συμβατή με τις υποσχέσεις και τη φήμη της εταιρείας και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η αλήθεια είναι ότι πραγματοποίησα ένα μικρό όνειρό μου με την αγορά αυτή, πολύ περισσότερο που τα δύο προηγούμενα αυτοκίνητά μου, Toyota Corolla το 2007 και Seat Ibiza το 2001, ήταν αρκετά πίσω τόσο σε ποιότητα υλικών όσο και συμπεριφορά.

Στην 114 μου έχει κάνει εντύπωση το πλήθος των ηλεκτρονικών συστημάτων, καθώς το πακέτο εξοπλισμού είναι αρκετά "φορτωμένο", αλλά από την άλλη έχω μία διαρκή φοβία σε σχέση με τις αντοχές της μπαταρίας. Ειδικά μέσα στους δρόμους της Αθήνας με το διαρκές αυτόματο Start/Stop φοβάμαι ότι δεν γεμίζει η μπαταρία και πιθανόν κάποιο πρωί να "μείνω". Το αποτέλεσμα είναι να απενεργοποιώ το Start/ Stop για μικρές αποστάσεις (πχ 5-10 χλμ). Μου είχε πει κάποτε ένας τεχνικός ότι χρειάζεται να διανύσεις περίπου 20 χλμ για να αναπληρώσεις μία εκκίνηση της μίζας. Ποια η εμπειρία σας; Πόσο αξιόπιστο είναι το σύστημα stat/stop; Ευχαριστώ!

Καλορίζικο!!! Καλά και ασφαλή χλμ να έχεις !
Μήπως έχει βοηθητική μπαταρία?
Το manual τι λέει?

George bmw 114i
14-04-15, 22:10
Καλορίζικο!!! Καλά και ασφαλή χλμ να έχεις !
Μήπως έχει βοηθητική μπαταρία?
Το manual τι λέει?

Ευχαριστώ για τις ευχές! Δεν έχω δει να έχει κάποια βοηθητική μπαταρία, ούτε στο manual αναφέρει κάτι τέτοιο.

Με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι σχετικό τους φίλους που σχολίασαν το θέμα: Μπορώ με κάποιο τρόπο να απενεργοποιήσω το start/ stop μόνιμα; Και αντίστοιχα, υπάρχει δυνατότητα να κρατάει τον επιλεγμένο τρόπο οδήγησης (sport, eco pro κ.λπ.) ή πρέπει υποχρεωτικά να ξεκινάω από το comfort;

mrclouzo
14-04-15, 23:24
Το start/stop μπορεί να απενεργοποιηθεί μόνιμα όπως και η αλλαγή του driving mode κατά την εκκίνηση. Με coding φυσικά.

mark e92
17-04-15, 09:23
Δεν έχει μέσα κανένα διακόπτη ώστε όταν το βάζεις μπροστά να το απενεργοποιεις?

mrclouzo
17-04-15, 14:54
Έχει κουμπί, απλά κάθε φορά που μπαίνεις στο αμάξι πρέπει να το βγάζεις off. Υπάρχει η δυνατότητα με το coding να είναι στο off by default.

bevest
22-04-15, 22:31
Δεν υπάρχει κανενα προβλημα με την μπαταρία με την συνεχόμενη λειτουργία του συστηματος start/stop διοτι,
η φόρτιση της μπαταρίας εκτος απο την λειτουργία του κινητήρα γινεται και κατα την διάρκεια της πεδησης.
Ειμαι κάτοχος ενος Mini cooper r56 απο το 2008 με καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου στο κέντρο της Αθήνας και ακόμα μπαταρία δεν εχω αλλάξει και ουτε δείχνει να χρειάζεται αλλαγή άμεσα.