PDA

Επιστροφή στο Forum : Armored 7 series - Hellenic Goverment



BILL007
15-02-15, 11:37
30.000 euro για service BMW?!?!?!WOW!!!! :shok::shok::shok::shok::shok::shok:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/02/ProtoThemaI-1.jpg

Z4 DCT
15-02-15, 11:40
Κατεβασαν σασμαν......:whistle:

A8hnaios
15-02-15, 11:46
Και αλλαξαν λαδια,βαλβολινες, και υγρα φρενων.... :whistle:

PetrosD
15-02-15, 11:56
Σε τέτοια οχήματα, τα λάστιχα είναι που κοστίζουν πολύ ακριβά και έχουν πρόωρη φθορά.

zaharias
15-02-15, 12:02
Εγω ειχα διαβασει για 47.000 (σερβις για τις δυο 750)..!!!

Z4 DCT
15-02-15, 14:33
Σε τέτοια οχήματα, τα λάστιχα είναι που κοστίζουν πολύ ακριβά και έχουν πρόωρη φθορά.

Τα λαστιχα πλέον έχουν δαχτυλίδι μεσα στην ζαντα περιμετρικά.... Οταν σκάσει, πέφτει πανω στο δαχτυλίδι και συνεχίζει....
Το λάστιχο ειναι κανονικό, οτι αγοράζουμε όλοι, αλλα με μεγάλο δείκτη βάρους....

compactM3
15-02-15, 18:17
Εγω ειχα διαβασει για 47.000 (σερβις για τις δυο 750)..!!!

Λοιπον........................ ακουστε να μαθαινετε.....

Το καθε αυτοκινητο εχει στοιχεισει 750.000¤ αγορα. (τσεκαρισμενο)
Το ΚΑΘΕ αυτοκινητο, θελει 42.500¤ για σερβις (επισης τσεκαρισμενο) βαση των εργασιων που λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να γινονται σε ΚΑΘΕ σερβις...

ΣΕ ΚΑΘΕ σερβις λοιπον, αυτα εκτος απο φιλτρα, λαδια, υγρα και ξυδια.....
ΑΛΛΑΖΟΥΝ.....
Λαστιχα 9.000¤ η τετραδα
Ψαλιδια μπρος πισω και συνεμπλοκ γεφυρας μπρος πισω.
ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ αλλαγη !
Αλλαγη βαλβολινες και ελεγχο σασμαν.
Δισκους - τακακια μπρος πισω
Υγρα φρενων
Ελεγχο και αναγομωση συστηματος πυροσβεσης
Ελεγχο και αναγομωση μπουκαλες οξυγονου
Ελεγχο εκρηκτικων μηχανισμων στις κλειδαριες και μεντεσεδες πορτων
Ελεγχο παραθυρων (υδραυλικοι γρυλοι)
Ελεγχο κρεμαγιερας.
Αλλαγη ακρομπαρα κρεμαγιερας
Φιλτρα κλιματισμου και υποστηριξης ζωης (ξεχωριστο κυκλωμα).
Ηλεκτρονικη διαγνωση ολων των συστηματων του αυτοκινητου με κωδικο που παραχωρει η BMW απο την Γερμανια, ξεχωριστο καθε φορα που το αυτοκινητο μπαινει στην διαγνωση και πρεπει ο μηχανικος να εχει περασει εκπαιδευση απο την BMW.

ΟΛΑ αυτα, τα εχω δει με τα ματια μου (και την λιστα, και την προσφορα προς το υπουργειο πριν τις εκλογες, ημουν μπροστα οταν το αυτοκινητο μπηκε σε γνωστο εξουσιοδωτημενο της Αθηνας).......

Το αυτοκινητο ζυγιζει σχεδον 4 τονους και σε καθε σταματα ξεκινα, τα διαλυει ολα απο κατω.........

aristent
15-02-15, 22:18
....Το αυτοκινητο ζυγιζει σχεδον 4 τονους και σε καθε σταματα ξεκινα, τα διαλυει ολα απο κατω.........

δεν αμφισβητω κατι απο αυτα που λες,αλλα κατι τονους ζυγιζουν και τα φορτηγα,αλλα δεν "διαλυουν" τα παντα, μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και σε τοσο λιγα χιλιομετρα....δεν ξερω κατι,απλα μια σκεψη κανω....:cheers:

paganis
15-02-15, 22:21
δεν αμφισβητω κατι απο αυτα που λες,αλλα κατι τονους ζυγιζουν και τα φορτηγα,αλλα δεν "διαλυουν" τα παντα, μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και σε τοσο λιγα χιλιομετρα....δεν ξερω κατι,απλα μια σκεψη κανω....:cheers:

ειχε και τον βενιζελο μεσα...

pilot
16-02-15, 01:11
δεν αμφισβητω κατι απο αυτα που λες,αλλα κατι τονους ζυγιζουν και τα φορτηγα,αλλα δεν "διαλυουν" τα παντα, μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και σε τοσο λιγα χιλιομετρα....δεν ξερω κατι,απλα μια σκεψη κανω....:cheers:

ε οσο να'ναι στα φορτηγα εχουν μια διαφορα στο μεγεθος και στο βαρος τα μηχανικα απο κατω! :whistle:

A8hnaios
16-02-15, 08:48
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/1450184_1544644775820341_977871424459006605_n.jpg? oh=a2d867426e5f169d72ad1d8a8bb40f02&oe=5591DEFE&__gda__=1431514051_de85f4e591ece7ab9cd6ea5d5a62375 d

BILLYS
16-02-15, 08:55
Α ρε μάπες που θέλουν.....

Μόνο αυτοί να απολαμβάνουν κι εμείς μια ζωή στο άγχος που τα βρήκες, πόσα έβγαλες, γιατί έχεις 2.000 κυβικά...:ranting2:

ntinos
16-02-15, 10:31
Λοιπον........................ ακουστε να μαθαινετε.....

Το καθε αυτοκινητο εχει στοιχεισει 750.000¤ αγορα. (τσεκαρισμενο)
Το ΚΑΘΕ αυτοκινητο, θελει 42.500¤ για σερβις (επισης τσεκαρισμενο) βαση των εργασιων που λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να γινονται σε ΚΑΘΕ σερβις...

ΣΕ ΚΑΘΕ σερβις λοιπον, αυτα εκτος απο φιλτρα, λαδια, υγρα και ξυδια.....
ΑΛΛΑΖΟΥΝ.....
Λαστιχα 9.000¤ η τετραδα
Ψαλιδια μπρος πισω και συνεμπλοκ γεφυρας μπρος πισω.
ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ αλλαγη !
Αλλαγη βαλβολινες και ελεγχο σασμαν.
Δισκους - τακακια μπρος πισω
Υγρα φρενων
Ελεγχο και αναγομωση συστηματος πυροσβεσης
Ελεγχο και αναγομωση μπουκαλες οξυγονου
Ελεγχο εκρηκτικων μηχανισμων στις κλειδαριες και μεντεσεδες πορτων
Ελεγχο παραθυρων (υδραυλικοι γρυλοι)
Ελεγχο κρεμαγιερας.
Αλλαγη ακρομπαρα κρεμαγιερας
Φιλτρα κλιματισμου και υποστηριξης ζωης (ξεχωριστο κυκλωμα).
Ηλεκτρονικη διαγνωση ολων των συστηματων του αυτοκινητου με κωδικο που παραχωρει η BMW απο την Γερμανια, ξεχωριστο καθε φορα που το αυτοκινητο μπαινει στην διαγνωση και πρεπει ο μηχανικος να εχει περασει εκπαιδευση απο την BMW.

ΟΛΑ αυτα, τα εχω δει με τα ματια μου (και την λιστα, και την προσφορα προς το υπουργειο πριν τις εκλογες, ημουν μπροστα οταν το αυτοκινητο μπηκε σε γνωστο εξουσιοδωτημενο της Αθηνας).......

Το αυτοκινητο ζυγιζει σχεδον 4 τονους και σε καθε σταματα ξεκινα, τα διαλυει ολα απο κατω.........

Το κοστος του σερβις ειναι αναλογο με το κοστος του αυτοκινητου, και οχι με βαση της αξιας των ανταλλακτικων και της εργασιας. Απλο.

Harisp
16-02-15, 10:45
δεν αμφισβητω κατι απο αυτα που λες,αλλα κατι τονους ζυγιζουν και τα φορτηγα,αλλα δεν "διαλυουν" τα παντα, μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και σε τοσο λιγα χιλιομετρα....δεν ξερω κατι,απλα μια σκεψη κανω....:cheers:

Όταν σχεδιάζεται ένα αυτοκίνητο δεν γίνονται δοκιμές με θωράκιση Β7 κτλπ

Αυτό προστίθεται σαν επιλογή αργότερα, πιθανώς σε συνεργασία με κάποια εταιρεία που φτιάχνει τέτοιες κατασκευές.

Άρα προφανώς και δεν είναι δοκιμασμένο σε εξαντλητικά τεστ με το βάρος αυτό, όπως είναι αντίστοιχα η κανονική σειρά.

compactM3
16-02-15, 11:26
Το κοστος του σερβις ειναι αναλογο με το κοστος του αυτοκινητου, και οχι με βαση της αξιας των ανταλλακτικων και της εργασιας. Απλο.

Εδω κανεις λαθος.

ntinos
16-02-15, 11:29
Εδω κανεις λαθος.

Μονο εδω ? :th_Laie_67-1:


"Προσφορα" που πηγαινει προς το δημοσιο ομως που να μην ειναι ΚΑΡΑΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ, δυσκολευομαι να πιστεψω...

compactM3
16-02-15, 11:33
Όταν σχεδιάζεται ένα αυτοκίνητο δεν γίνονται δοκιμές με θωράκιση Β7 κτλπ

Αυτό προστίθεται σαν επιλογή αργότερα, πιθανώς σε συνεργασία με κάποια εταιρεία που φτιάχνει τέτοιες κατασκευές.

Άρα προφανώς και δεν είναι δοκιμασμένο σε εξαντλητικά τεστ με το βάρος αυτό, όπως είναι αντίστοιχα η κανονική σειρά.

Τα αυτοκινητα αυτα περνανε εξαντλητικα τεστ για να παρουν τις πιστοποιησεις ασφαλειας.
Σε αυτα τα αυτοκινητα ομως το ζητουμενο δεν ειναι η αντοχη στο χρονο, αλλα η εκπληρωση της αποστολης.
Ολα τα εξαρτηματα που δεν αφορουν την θωρακιση, θεωρουνται αναλωσιμα.

compactM3
16-02-15, 11:39
Μονο εδω ? :th_Laie_67-1:


"Προσφορα" που πηγαινει προς το δημοσιο ομως που να μην ειναι ΚΑΡΑΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ, δυσκολευομαι να πιστεψω...

Σε βεβαιωνω οτι δεν ηταν. Η προσφορα ηταν βαση τιμοκαταλογου και λιστας εργασιων της BMW.
Και μαλιστα, το υπουργειο ειχε παρει απο ολους τους εξουσιοδωτημενους προσφορα, και ολοι ειχαν δωσει το ιδιο μια και αυτα τα ανταλλακτικα και οι εργασιες ειναι one off για αυτα τα αυτοκινητα.....
Η εργατοωρα εχει συγκεκριμενη τιμη στην BMW και ο τιμοκαταλογος ανταλλακτικων ειναι ιδιος για ολους.
Οταν ενα set λαστιχα εχει 9.000¤ και υπαρχει μονο ενα μηχανημα στην Αθηνα που μπορει να τα περασει, βγαλε συμπερασμα.
Μην κρινουμε απο τα δικα μας αυτοκινητα.

ntinos
16-02-15, 11:45
Σε βεβαιωνω οτι δεν ηταν. Η προσφορα ηταν βαση τιμοκαταλογου και λιστας εργασιων της BMW.
Και μαλιστα, το υπουργειο ειχε παρει απο ολους τους εξουσιοδωτημενους προσφορα, και ολοι ειχαν δωσει το ιδιο μια και αυτα τα ανταλλακτικα και οι εργασιες ειναι one off για αυτα τα αυτοκινητα.....
Η εργατοωρα εχει συγκεκριμενη τιμη στην BMW και ο τιμοκαταλογος ανταλλακτικων ειναι ιδιος για ολους.
Οταν ενα set λαστιχα εχει 9.000¤ και υπαρχει μονο ενα μηχανημα στην Αθηνα που μπορει να τα περασει, βγαλε συμπερασμα.
Μην κρινουμε απο τα δικα μας αυτοκινητα.

Ωραια, κουβεντα να γινεται.

Το αυτοκινητο το εχει θωρακισει η ιδια η bmw ?

Lefterisk
16-02-15, 11:49
πονεμενη η ολη ιστορια...δυστυχως! κατα τα αλλα, λιτοτητα (αντι να το ονομαζουν λιποτητα που θα τους ταιριαζε καλυτερα και σε σωμα κ σε μυαλο)

compactM3
16-02-15, 11:57
Ωραια, κουβεντα να γινεται.

Το αυτοκινητο το εχει θωρακισει η ιδια η bmw ?

https://www.bmw.com/com/en/general/corporate_direct_sales/security_vehicles/overview.html?WT.mc_id=via_Shortcut_bmw-security-vehicles.com

https://www.bmwblog.com/2014/09/14/australia-government-buys-bulletproof-bmw-fleet-g20-summit/

fanisk
16-02-15, 12:44
Λοιπον........................ ακουστε να μαθαινετε.....

Το καθε αυτοκινητο εχει στοιχεισει 750.000¤ αγορα. (τσεκαρισμενο)
Το ΚΑΘΕ αυτοκινητο, θελει 42.500¤ για σερβις (επισης τσεκαρισμενο) βαση των εργασιων που λεει ο κατασκευαστης οτι πρεπει να γινονται σε ΚΑΘΕ σερβις...

ΣΕ ΚΑΘΕ σερβις λοιπον, αυτα εκτος απο φιλτρα, λαδια, υγρα και ξυδια.....
ΑΛΛΑΖΟΥΝ.....
Λαστιχα 9.000¤ η τετραδα
Ψαλιδια μπρος πισω και συνεμπλοκ γεφυρας μπρος πισω.
ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ αλλαγη !
Αλλαγη βαλβολινες και ελεγχο σασμαν.
Δισκους - τακακια μπρος πισω
Υγρα φρενων
Ελεγχο και αναγομωση συστηματος πυροσβεσης
Ελεγχο και αναγομωση μπουκαλες οξυγονου
Ελεγχο εκρηκτικων μηχανισμων στις κλειδαριες και μεντεσεδες πορτων
Ελεγχο παραθυρων (υδραυλικοι γρυλοι)
Ελεγχο κρεμαγιερας.
Αλλαγη ακρομπαρα κρεμαγιερας
Φιλτρα κλιματισμου και υποστηριξης ζωης (ξεχωριστο κυκλωμα).
Ηλεκτρονικη διαγνωση ολων των συστηματων του αυτοκινητου με κωδικο που παραχωρει η BMW απο την Γερμανια, ξεχωριστο καθε φορα που το αυτοκινητο μπαινει στην διαγνωση και πρεπει ο μηχανικος να εχει περασει εκπαιδευση απο την BMW.

ΟΛΑ αυτα, τα εχω δει με τα ματια μου (και την λιστα, και την προσφορα προς το υπουργειο πριν τις εκλογες, ημουν μπροστα οταν το αυτοκινητο μπηκε σε γνωστο εξουσιοδωτημενο της Αθηνας).......

Το αυτοκινητο ζυγιζει σχεδον 4 τονους και σε καθε σταματα ξεκινα, τα διαλυει ολα απο κατω.........

Απο τα 42.500 ας βγαλουμε τα 9.000 των ελαστικων. Και παλι ειναι παρα πολλα χρηματα σε σχεση με τις εργασιες που αναφερεις οτι γινονται. Φουσκωμενα τιμολογια προς το Δημοσιο για ακομη μια φορα.. με τη δικαιολογια οτι το αυτοκινητο πρεπει να ειναι 24/7 ετοιμοπολεμο.

ntinos
16-02-15, 12:51
Ρωτησα φιλο που κανει αυτη την δουλεια. Θα μαθω απο πρωτο χερι :D

friendgr
16-02-15, 13:14
Ε ρε τυχερός αυτος που θα το πάρει κοψοχρονιά με 30-40 χιλιάρικα....

Στο πρώτο σέρβις θα του πέσουν τα μαλλιά....:th_Laie_67-1:


Πάντως φανταστείτε τι άλλες mega-σπατάλες γίνονται παρά έξω ...να πιάσω από νοσοκοκειακό εξοπλισμό/αναλώσιμα.....
πρέπει να είναι ασύλληπτα τα νούμερα.

Ptboul
16-02-15, 13:33
Πάντως φανταστείτε τι άλλες mega-σπατάλες γίνονται παρά έξω ...να πιάσω από νοσοκοκειακό εξοπλισμό/αναλώσιμα.....
πρέπει να είναι ασύλληπτα τα νούμερα.

Σε νοσοκοκειακό εξοπλισμό/αναλώσιμα και εργολαβίες τα νούμερα είναι απλά ασύλληπτα.

άσχετο: Φαντάσου πίστευα πως ο Γιωργάκης είχε βγάλει έξω 50 μύρια κ τελικά η μαμά παίζει να έβγαλε 500.

ntinos
16-02-15, 14:30
Μανα ειναι μονο μια :p

A8hnaios
16-02-15, 15:31
Με τοσα λεφτα που πηραν 110.000.000.000 (δις) ευρω φτηνα τα πηραν 1,5μισι μυρριο...

Φτωχομπινεδικα πραματα :whistle:

compactM3
16-02-15, 16:47
Απο τα 42.500 ας βγαλουμε τα 9.000 των ελαστικων. Και παλι ειναι παρα πολλα χρηματα σε σχεση με τις εργασιες που αναφερεις οτι γινονται. Φουσκωμενα τιμολογια προς το Δημοσιο για ακομη μια φορα.. με τη δικαιολογια οτι το αυτοκινητο πρεπει να ειναι 24/7 ετοιμοπολεμο.

για να το λετε ολοι σας, μαλλον εχετε δει περισσοτερα θωρακισμενα απο μενα απο κοντα και περισσοτερους τιμοκαταλογους ανταλλακτικων της BMW Hellas...

εγω επιμενω στην θεση μου γιατι εχω δει με τα ματια μου....
ενημερωτικα, το διαφορικο κανει 2.500¤.....
να βαλω και ημιαξονια και ψαλιδια?

fanisk
16-02-15, 16:52
για να το λετε ολοι σας, μαλλον εχετε δει περισσοτερα θωρακισμενα απο μενα απο κοντα και περισσοτερους τιμοκαταλογους ανταλλακτικων της BMW Hellas...

εγω επιμενω στην θεση μου γιατι εχω δει με τα ματια μου....
ενημερωτικα, το διαφορικο κανει 2.500¤.....
να βαλω και ημιαξονια και ψαλιδια?

Επειδη μπορει και να εχουμε δει περισσοτερα θωρακισμενα χωρις να μας νοιαζουν οι τιμες της BMW Hellas επειδη ψωνιζουμε απ'εξω, πες μας.

Συνολο 42.500¤.
Λαστιχα 9.000¤
Διαφορικο 2.500¤

Πες μας στις εργασιες που ανεφερες πως προκυπτουν 31.000¤.

ntinos
16-02-15, 16:54
Προσωπικως εχω δει μονο σε φωτογραφια θωρακισμενο (εκτος απο ενα infinity που εχει να ενας γειτονας :D ), και δεν εχω ιδεα ποσο κοστιζουν τα ανταλλακτικα.


Πως προκυπτουν τα 42.500 θα ηθελα να το μαθω (απο κουτσομπολιο δλδ)

A8hnaios
16-02-15, 17:00
επειδη ψωνιζουμε απ'εξω, πες μας.

Συνολο 42.500¤.
Λαστιχα 9.000¤
Διαφορικο 2.500¤

Πες μας στις εργασιες που ανεφερες πως προκυπτουν 31.000¤.


Πως προκυπτουν τα 42.500 θα ηθελα να το μαθω (απο κουτσομπολιο δλδ)

Κουτσομποληδες..!!! :popcorn: :popcorn: :popcorn:

compactM3
16-02-15, 17:58
https://bmwfans.info/parts-catalog/F03N/Europe/760LiS-N74/L/2012/browse/

βρειτε τα ανταλλακτικα που σας ειπα οτι αλλαζουν, καντε τα ευρω και βαλτε και εργατοωρα αναλογα με τον τιμοκαταλογο της BMW Hellas......
Υπολογιστε και τις εργασιες που ειναι αποκλειστικα για τα high security οπως τα υποσυστηματα υποστηριξης ζωης και ολες τις διαγνωσεις που θελει το αυτοκινητο.

για τους δυσπιστους, αυτα τα αυτοκινητα παραγγελνονται μονο απ ευθειας στην ιδια την BMW στην Γερμανια ή μεσω του καθε επισημου εισαγωγεα σε καθε χωρα (BMW Hellas).
υπολογη για την συντηρηση και ευρυθμη λειτουργια ειναι η ιδια η BMW.
Γι αυτο και οποιος κανει εργασιες σε αυτα τα αυτοκινητα πρεπει να ειναι πιστοποιημενος μηχανικος απο την BMW (ο εργαζομενος ο ιδιος και οχι απλα η επιχειρηση).

compactM3
16-02-15, 17:59
κρεμαγιερα

https://bmwfans.info/parts-catalog/F03N/Europe/760LiS-N74/L-A/2012/browse/steering/hydro_steering_box/

compactM3
16-02-15, 18:01
ψαλιδια και συνεμπλοκ

https://bmwfans.info/parts-catalog/F03N/Europe/760LiS-N74/L-A/2012/browse/rear_axle/rear_axle_support_wheel_suspension/

fanisk
16-02-15, 18:30
κρεμαγιερα

https://bmwfans.info/parts-catalog/F03N/Europe/760LiS-N74/L-A/2012/browse/steering/hydro_steering_box/

Ειπες ελεγχο κρεμαγιερας και αλλαγη ακρομπαρων. Αρα ακυρα τα 4-5χιλ εκτος και αν την αλλαζουν.
Η εργατοωρα ειναι 88¤ νομιζω.

ntinos
16-02-15, 18:55
https://bmwfans.info/parts-catalog/F03N/Europe/760LiS-N74/L/2012/browse/

βρειτε τα ανταλλακτικα που σας ειπα οτι αλλαζουν, καντε τα ευρω και βαλτε και εργατοωρα αναλογα με τον τιμοκαταλογο της BMW Hellas......
Υπολογιστε και τις εργασιες που ειναι αποκλειστικα για τα high security οπως τα υποσυστηματα υποστηριξης ζωης και ολες τις διαγνωσεις που θελει το αυτοκινητο.

για τους δυσπιστους, αυτα τα αυτοκινητα παραγγελνονται μονο απ ευθειας στην ιδια την BMW στην Γερμανια ή μεσω του καθε επισημου εισαγωγεα σε καθε χωρα (BMW Hellas).
υπολογη για την συντηρηση και ευρυθμη λειτουργια ειναι η ιδια η BMW.
Γι αυτο και οποιος κανει εργασιες σε αυτα τα αυτοκινητα πρεπει να ειναι πιστοποιημενος μηχανικος απο την BMW (ο εργαζομενος ο ιδιος και οχι απλα η επιχειρηση).
Armored cars τελεία gr

BILL007
16-02-15, 20:10
compactM3 Μπράβο πολύ ωραία ποστ! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thnx: :thnx: :thnx:

compactM3
16-02-15, 20:53
Προφανως Φανη δεν μπορεις να κατανοησεις οτι σε αυτα τα αυτοκινητα δεν ισχυει τιποτα απο οσα ισχυουν για τα δικα μας..... γι αυτο και προσπαθεις να το τραβηξεις με καθε τροπο απο τα μαλλια με μοναδικο σκοπο να εχεις δικιο οταν λες οτι καποιος προσπαθησε να κλεψει το Ελληνικο κρατος.
Και μιλαμε για ενα αυτοκινητο οπου καθε πορτα του ζυγιζει 200 κιλα και θελει παλαγκο ακομα και για ρυθμιση μεντεσεδων και κλειδαριων που βιδωνουν πανω σε εκρηκτικους μηχανισμους....
Εγω σας ειπα τι ξερω απο πρωτο χερι και τι εχω δει με τα ματια μου.
Ουτε μετοχος στην BMW ειμαι, ουτε κατοχος τετοιου αυτοκινητου.
Αφου λοιπον εχετε περισσοτερες γνωσεις πανω στο θεμα και αντικειμενο, σας ειπα τις εργασιες που πρεπει να γινονται σε καθε σερβις (εκτος απο τα συνηθισμενα του μοτερ), βρειτε κοστος ανταλλακτικων και ποσες εργατοωρες δινει το εργοστασιο (ASAP) για καθε εργασια, και κοστολογιστε μονοι σας ....
Θα επαναλαβω μονο οτι για καθε τετοιο αυτοκινητο, το πως και το ποιος θα εκτελεσει τις εργασιες, το καθοριζει το ιδιο το εργοστασιο.

ntinos
16-02-15, 21:06
Έψαξα λοιπόν και βρήκα εγώ.

Χονδρικά 3000 πάει το ετήσιο σερβις, ανάλογα τι θέλει.

ΔΕΝ είναι ετήσιο το σερβις που περιγραφεις Γιάννη παραπάνω

Αυτά τουλάχιστον πληρώνει κάποιος που έχει ένα παρόμοιο, και το πηρε 660.οοο ευρω.

Z4 DCT
16-02-15, 21:19
Έψαξα λοιπόν και βρήκα εγώ.

Χονδρικά 3000 πάει το ετήσιο σερβις, ανάλογα τι θέλει.

ΔΕΝ είναι ετήσιο το σερβις που περιγραφεις Γιάννη παραπάνω

Αυτά τουλάχιστον πληρώνει κάποιος που έχει ένα παρόμοιο, και το πηρε 660.οοο ευρω.

thumbthumb

fanisk
16-02-15, 21:21
Προφανως Φανη δεν μπορεις να κατανοησεις οτι σε αυτα τα αυτοκινητα δεν ισχυει τιποτα απο οσα ισχυουν για τα δικα μας..... γι αυτο και προσπαθεις να το τραβηξεις με καθε τροπο απο τα μαλλια με μοναδικο σκοπο να εχεις δικιο οταν λες οτι καποιος προσπαθησε να κλεψει το Ελληνικο κρατος.
Και μιλαμε για ενα αυτοκινητο οπου καθε πορτα του ζυγιζει 200 κιλα και θελει παλαγκο ακομα και για ρυθμιση μεντεσεδων και κλειδαριων που βιδωνουν πανω σε εκρηκτικους μηχανισμους....
Εγω σας ειπα τι ξερω απο πρωτο χερι και τι εχω δει με τα ματια μου.
Ουτε μετοχος στην BMW ειμαι, ουτε κατοχος τετοιου αυτοκινητου.
Αφου λοιπον εχετε περισσοτερες γνωσεις πανω στο θεμα και αντικειμενο, σας ειπα τις εργασιες που πρεπει να γινονται σε καθε σερβις (εκτος απο τα συνηθισμενα του μοτερ), βρειτε κοστος ανταλλακτικων και ποσες εργατοωρες δινει το εργοστασιο (ASAP) για καθε εργασια, και κοστολογιστε μονοι σας ....
Θα επαναλαβω μονο οτι για καθε τετοιο αυτοκινητο, το πως και το ποιος θα εκτελεσει τις εργασιες, το καθοριζει το ιδιο το εργοστασιο.

Δεν τραβαω τιποτα απο τα μαλλια. Εχω στο φιλικο περιβαλλον μου κατοχους θωρακισμενων και ξερω οτι δεν κοστιζει τοσο. Και απο αγνωστους (οδηγους-φουσκωτους) που εχω πετυχει εκει που πλενω το αμαξι, (τα BMW του Λαυρεντιαδη και του Παλλη), και απο αυτους που πετυχαινω στις βολτες με το σκυλο 10 σπιτια παραπερα.

Επιμενεις πως η σπαταλη των 42.500¤ γινεται σε ΚΑΘΕ σερβις. Ε, δεν γινεται. Ποσο μαλλον οταν οι μισες εργασιες που ειπες ειναι ελεγχοι. Αμα ειχαν να "μαζεψουν" τα αμαξια 4-5 χρονια και εληξαν ολα, ισως. Αν γινεται σε ΚΑΘΕ σερβις, κατακλεβουν τους φορους σου.