PDA

Επιστροφή στο Forum : Συντηρηση ταμπλο και πλαστικων



Nurburgring
29-12-09, 00:17
Για να διατηρησουμε το ταμπλο του αυτοκινητου και τα πλαστικα του γενικα σαν καινουρια δεν χρησιμοποιουμε ΠΟΤΕ γυαλιστικα ταμπλο!! Εκτος του οτι το γυαλιστικο ταμπλο δειχνει ασχημο ακουμπας καπου και γλιστρανε τα χερια σου σαν να επιασες λαδι οπως επισης μπορει να χασεις και τον ελεγχο του τιμονιου διοτι γλυστρανε τα χερια σου....

Καθαριζουμε καλα με ενα καθαριστικο ταμπλο (οχι γυαλιστικο) η με ενα βρεγμενο πανι με νερο! Επειτα παιρνουμε το γαλακτωμα πλαστικων της bmw η wurth η sonax κλπ και το απλωνουμε πανω στο ταμπλο με ενα πανι...

Με αυτον τον τροπο το ταμπλο μας δεν γυαλιζει αλλα παραμενει σαν καινουριο.. Καλο θα ειναι το γαλακτωμα να μην το χρησιμοποιουμε καθε φορα που πλενουμε το αυτοκινητο αλλα μια φορα καθε μηνα η διμηνο..

stefm5
29-12-09, 00:20
γαλάκτωμα sonax, κορυφαίο

m-power_01
29-12-09, 02:56
γαλάκτωμα sonax, κορυφαίο

Συμφωνω απολυτα!

Driver M
29-12-09, 18:02
Παιδιά τα καλύτερα προϊόντα περιποίησης εσωτερικού είναι τα vinyl and rubber care της autoglym και Μ40 vinyl and rubber care της meguiars. Δε γυαλίζουν πάρα πολύ και αναζωογονούν τα πλαστικά και τα βινύλια, ενώ έχουν και πολύ καλή αντηλιακή προστασία. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε!

tassos
29-12-09, 19:29
Παιδιά τα καλύτερα προϊόντα περιποίησης εσωτερικού είναι τα vinyl and rubber care της autoglym και Μ40 vinyl and rubber care της meguiars. Δε γυαλίζουν πάρα πολύ και αναζωογονούν τα πλαστικά και τα βινύλια, ενώ έχουν και πολύ καλή αντηλιακή προστασία. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε!

Της Auto Glum τα χρησιμοποιω 5 χρονια τωρα και το ταμπλω ειναι καινουριο!
Οσο για την Meguiars δεν ειναι τυχαιο οτι η σειρα BMW car care ειναι ολα προιοντα Meguiars! Μεγαλυτερη φθορα για το εσωτερικο παντως ειναι ο ηλιος αρα μεμβρανες, και οσο το δυνατον σε σκια αν δεν υπαρχει γκαραζ.

Nurburgring
29-12-09, 19:31
Της Auto Glum τα χρησιμοποιω 5 χρονια τωρα και το ταμπλω ειναι καινουριο!
Οσο για την Meguiars δεν ειναι τυχαιο οτι η σειρα BMW car care ειναι ολα προιοντα Meguiars! Μεγαλυτερη φθορα για το εσωτερικο παντως ειναι ο ηλιος αρα μεμβρανες, και οσο το δυνατον σε σκια αν δεν υπαρχει γκαραζ.

Συγνωμη φιλος αλλα τα προιοντα της bmw car care ειναι κατασκευης sonax.

BILL007
30-12-09, 14:35
Παιδιά τα καλύτερα προϊόντα περιποίησης εσωτερικού είναι τα vinyl and rubber care της autoglym

+1000 Και εγώ αυτό ακριβώς χρησιμοποιώ...Και όχι μόνο...Τα προιόντα της autoglym είναι κορυφή για εμένα...:thumbsup:

scania124
30-12-09, 15:12
+1000 Και εγώ αυτό ακριβώς χρησιμοποιώ...Και όχι μόνο...Τα προιόντα της autoglym είναι κορυφή για εμένα...:thumbsup:
συμφωνω απολυτως.....πιστευω ειναι τα καλυτερα

alexm
30-12-09, 16:46
Παντως και με ενα πανι (βετεξακι) ελαχιστα νωπο εαν περνουμε τη σκονη, το ταμπλο της αγαπημενης μας BMW θα ειναι παντα σαν καινουργιο!!!!!

bill_m3
30-12-09, 16:48
Όπως είπε ο Ντίνος, ένα σφουγγάρι μαλακό, ολίγο νωπό και είμαστε άρχοντες!!

Christos 330
30-12-09, 17:28
Νερακι του θεου . . .

Εβαζα στο 36αρι που ειχα γυαλιστικο και μετα απο καιρο ασπρισε . . .

Οποτε και στα 3 46 αρια που ειχα μονο νερακι . . .

G_kaliteros
30-12-09, 18:36
ειναι σηγουρα αυτα ολα? και εγω ηθελα να βαλω αλλα μετα ελεγα αστο καλητερα!!

Monsta
29-04-10, 19:32
Για να διατηρησουμε το ταμπλο του αυτοκινητου και τα πλαστικα του γενικα σαν καινουρια δεν χρησιμοποιουμε ΠΟΤΕ γυαλιστικα ταμπλο!! Εκτος του οτι το γυαλιστικο ταμπλο δειχνει ασχημο ακουμπας καπου και γλιστρανε τα χερια σου σαν να επιασες λαδι οπως επισης μπορει να χασεις και τον ελεγχο του τιμονιου διοτι γλυστρανε τα χερια σου....

Καθαριζουμε καλα με ενα καθαριστικο ταμπλο (οχι γυαλιστικο) η με ενα βρεγμενο πανι με νερο! Επειτα παιρνουμε το γαλακτωμα πλαστικων της bmw η wurth η sonax κλπ και το απλωνουμε πανω στο ταμπλο με ενα πανι...

Με αυτον τον τροπο το ταμπλο μας δεν γυαλιζει αλλα παραμενει σαν καινουριο.. Καλο θα ειναι το γαλακτωμα να μην το χρησιμοποιουμε καθε φορα που πλενουμε το αυτοκινητο αλλα μια φορα καθε μηνα η διμηνο..


Παιδιά τα καλύτερα προϊόντα περιποίησης εσωτερικού είναι τα vinyl and rubber care της autoglym και Μ40 vinyl and rubber care της meguiars. Δε γυαλίζουν πάρα πολύ και αναζωογονούν τα πλαστικά και τα βινύλια, ενώ έχουν και πολύ καλή αντηλιακή προστασία. Δοκιμάστε τα και θα με θυμηθείτε!


Παντως και με ενα πανι (βετεξακι) ελαχιστα νωπο εαν περνουμε τη σκονη, το ταμπλο της αγαπημενης μας BMW θα ειναι παντα σαν καινουργιο!!!!!

Όλα πολύ σωστά σχόλια.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το βινίλ & ράμπερ κερ δύο φορές το χρόνο και ενδιάμεσα εβδομαδιαίο σκουπισματάκι με ειδικό συνθετικό δέρμα για εσωτερικό χώρο, πάντα βρεγμένο με νεράκι και στημένο καλά.

Δείτε όμως εκτός από την απαίσια γλίτσα που σας προσφέρουν τα γυαλιστικά ταμπλώ, τι άλλη ζημιά μπορούν να προξενήσουν....

Το συγκεκριμένο είναι σημερινό, αλλά πιστέψτε με, έχω δει μέχρι και λιωμένα / παραμορφωμένα ταμπλώ από διάφορα "ειδικά" σπρέϋ περιποίησης.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!

chrisE46
29-04-10, 19:48
Το συγκεκριμένο είναι σημερινό, αλλά πιστέψτε με, έχω δει μέχρι και λιωμένα / παραμορφωμένα ταμπλώ από διάφορα "ειδικά" σπρέϋ περιποίησης.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!

Αυτο το γυαλιστικο χρησιμοποιουν τα πλυντηρια αυτοκινητων?

Monsta
29-04-10, 19:58
Αυτο το γυαλιστικο χρησιμοποιουν τα πλυντηρια αυτοκινητων?

Δεν έχω ιδέα τι είδους γυαλιστικό ήταν αυτό που έκανε αυτή τη ζημιά.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη τους αφήνεις να σου βάζουν τίποτα στο ταμπλώ και να το συντηρείς μόνος σου σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

Τα υλικά που έχουν (τα περισσότερα) πλυντήρια είναι γενικά αμφιβόλου ποιότητας.

gyiama
29-04-10, 20:22
παιδια δεν ξερω αν το εχετε δοκιμασει αλλα εγω χρησημοποιω το NXT gen της meguiars και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!δεν γυαλιζει δεν πιανει γλιτσα και ζοντανευει παρα πολυ τα πλαστικα!!βεβαια τωρα θα κανω και δοκιμη το 40 της ιδιας εταιρειας να δω τι κανει και αυτο!!!

ΥΓ μπορει να εχω και ολη τη σειρα της meg απο επαγκελματικα και ερασιτεχνικα προιοντα!!με την βλακεια που με δερνει.......

gant
29-04-10, 20:25
Δεν έχω ιδέα τι είδους γυαλιστικό ήταν αυτό που έκανε αυτή τη ζημιά.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη τους αφήνεις να σου βάζουν τίποτα στο ταμπλώ και να το συντηρείς μόνος σου σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

Τα υλικά που έχουν (τα περισσότερα) πλυντήρια είναι γενικά αμφιβόλου ποιότητας.

Πω πω :whistle: τι χάλι είναι αυτό;
Υπάρχει ελπίδα ρε Κώστα να συνέλθει πάλι το ταμπλό αυτό;

Driver M
29-04-10, 20:27
Όλα πολύ σωστά σχόλια.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το βινίλ & ράμπερ κερ δύο φορές το χρόνο και ενδιάμεσα εβδομαδιαίο σκουπισματάκι με ειδικό συνθετικό δέρμα για εσωτερικό χώρο, πάντα βρεγμένο με νεράκι και στημένο καλά.

Δείτε όμως εκτός από την απαίσια γλίτσα που σας προσφέρουν τα γυαλιστικά ταμπλώ, τι άλλη ζημιά μπορούν να προξενήσουν....

Το συγκεκριμένο είναι σημερινό, αλλά πιστέψτε με, έχω δει μέχρι και λιωμένα / παραμορφωμένα ταμπλώ από διάφορα "ειδικά" σπρέϋ περιποίησης.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ !!!

Κώστα, παραείναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που χρησιμοποιείς το εν λόγω προϊόν, με αποτέλεσμα να χάνεται η προστασία που προσφέρει. Τουλάχιστον ανά τρίμηνο πρέπει να εφαρμόζεται.

Από εκεί και πέρα, πρέπει να κάνουμε έναν διαχωρισμό ανάμεσα στα γαλακτώματα που τρέφουν, ενυδατώνουν και προστατεύουν το ταμπλό και στα σιλικονούχα σπρέυ που προσφέρουν προσωρινά έντονη λάμψη και μακροχρόνια το ξηραίνουν και το καταστρέφουν. Τα δεύτερα, πρέπει να αποφεύγονται οπωσδήποτε, αφού πέρα από το αμφιβόλου ποιότητας αισθητικό αποτέλεσμα, μόνο ζημιά μπορεί να κάνουν. Τα πρώτα όμως, όπως το natural dressing της poorboys, το aeroprotectant της 303, το NXT της meg και αρκετά ακόμα, είναι ποιοτικά προϊόντα που κάνουν καλό στο εσωτερικό του αυτοκινήτου και προσφέρουν και ένα ωραίο οπτικό φινίρισμα.

Κατα συνέπεια, καλό είναι να περνάμε το εσωτερικό του αυτοκινήτου μας, με τα ειδικά γαλακτώματα, 4-5 φορές το χρόνο (ή και συχνότερα, ανάλογα το προϊόν και το αισθητικό αποτέλεσμα που θέλουμε), χωρίς κανένα φόβο, το αντίθετο μαλιστα, αρκεί το προϊόν που χρησιμοποιούμε να είναι ποιοτικό και να μην περιέχει σιλικόνη.

Monsta
29-04-10, 20:30
Το κάναμε να συνέλθει κάπως σήμερα και με λίγη ακόμα φροντίδα αύριο θα γίνει πολύ καλό. Όχι τέλειο όμως.

Θα ανεβάσω φωτό και αύριο όταν τελειώσω.

Driver M
29-04-10, 20:33
παιδια δεν ξερω αν το εχετε δοκιμασει αλλα εγω χρησημοποιω το NXT gen της meguiars και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!!δεν γυαλιζει δεν πιανει γλιτσα και ζοντανευει παρα πολυ τα πλαστικα!!βεβαια τωρα θα κανω και δοκιμη το 40 της ιδιας εταιρειας να δω τι κανει και αυτο!!!

ΥΓ μπορει να εχω και ολη τη σειρα της meg απο επαγκελματικα και ερασιτεχνικα προιοντα!!με την βλακεια που με δερνει.......

Για το ΝΧΤ έχω πολύ καλή άποψη, αφού προσφέρει ωραίο οπτικό αποτέλεσμα, αντηλιακή προστασία και δεν μαγνητίζει ιδιαίτερα τη σκόνη. Το Μ40 πάλι, της ίδιας εταιρείας, είναι καλό προϊόν, αλλά πολύ πιο εξειδικευμένο για ελαστικά, τσιμούχες κοκ. Έχει πιο μεγάλη αντηλιακή προστασία από το ΝΧΤ, αλλά λάμπει αρκετά πιο πολύ και μαγνητίζει περισσότερο τη σκόνη. Αν θες, κάνε και μόνος σου μια δοκιμή, πάντως σου προτείνω να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το ΝΧΤ για το ταμπλό και το Μ40 για τσιμούχες κλπ.

Monsta
29-04-10, 20:35
Κώστα, παραείναι μεγάλο το χρονικό διάστημα που χρησιμοποιείς το εν λόγω προϊόν, με αποτέλεσμα να χάνεται η προστασία που προσφέρει. Τουλάχιστον ανά τρίμηνο πρέπει να εφαρμόζεται.


να μην περιέχει σιλικόνη.

Επειδή τα αμάξια μου είναι πάντα σε σκιά & σπάνια κατεβάζω παράθυρο στη πόλη, η λάμψη του βινίλ κρατάει αρκετό καιρό. Επιπλέον η (ειδική) αντιλιακή μεμβράνη που έχω στο εμπρός παρπρίζ σε όλα μου τα αυτοκίνητα εγγυάται αποτελεσματική προστασία κατά των UV ακτινών.

Το 2ο που έγραψες σε bold, is the key point !!!

gyiama
29-04-10, 20:36
ευχαριστω πολυ για την ενημερωση!!το 40 κυριως γι αυτο το λογο ειπα να το δοκιμασω και ειδικα στα λαστιχα απο τα τζαμια που μου εχουν σπασει τα νευρα οποτε δεν το δοκιμαζω καν μεσα και συνεχιζω το ΝΧΤ!!!!

PANOS-E60
30-04-10, 08:30
Παιδιά, δεν ξέρω αν η ερώτησή μου είναι off-topic αλλά θα την κάνω εδώ.
Το Ε-60 μου παρουσιάζει αρκετά τριξίματα κυρίως στην κεντρική κονσόλα του ταμπλώ, στο υποβραχιόνιο ανάμεσα στις θέσεις των πίσω επιβατών αλλά και στις επενδύσεις των πορτών. Οσους έχω ήδη συμβουλευτεί, αποδίδουν το φαινόμενο κυρίως στα runflat λάστιχα και τη sport ανάρτηση τα οποία επί 6,5 χρόνια έχουν ταλαιπωρήσει τα συναρμογή του εσωτερικού. Το δέχομαι σαν εξήγηση αλλά με την ευκαιρία ρωτάω εσάς αν υπάρχει τρόπος με κάποιου τύπου περιποίηση να μειώσω αυτά τα ενοχλητικά τσικ -τσικ που ακούω στις ανωμαλίες του δρόμου. Σημειώνω πως το αυτοκίνητο είναι εντελώς αχτύπητο και πέρασε πρόσφατα τη διαδικασία του εξωτερικού γυαλίσματος γιατί το χρειαζόταν.

Konstantinos E60
30-04-10, 09:20
Δεν έχω ιδέα τι είδους γυαλιστικό ήταν αυτό που έκανε αυτή τη ζημιά.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μη τους αφήνεις να σου βάζουν τίποτα στο ταμπλώ και να το συντηρείς μόνος σου σύμφωνα με τις παραπάνω οδηγίες.

Τα υλικά που έχουν (τα περισσότερα) πλυντήρια είναι γενικά αμφιβόλου ποιότητας.

Και δεν είναι μόνο τα μάπα υλικά. Είναι και η ανευθυνότητα των ιδιοκτητών που προσλαμβάνουν τον κάθε τυχώντα στην επιχείρησή τους.
Και το δικό μου το ταμπλό έτσι θα γινόταν.....!!!
Αλλα πρόλαβα τον Αλμπαν και του είπα να μην ρίξει τίποτα.Ευτυχώς γιατι ο βλαξ μπέρδεψε τα μπουκάλια και πήρε το υγρό για τις ζάντες !!!

dark knight
30-04-10, 14:20
το ultra shine protectant tis armor all ειναι καλο?

Driver M
30-04-10, 14:31
το ultra shine protectant tis armor all ειναι καλο?

Όχι ιδιαίτερα. Καταρχάς, αν δεν απατώμαι, περιέχει σιλικόνη. Κατα δεύτερον, είναι αρκετά μικρή συσκευασία και έχει γύρω στα 8-9 ευρώ, όταν με 13-15 ευρώ μπορείς να αγοράσεις, σε μεγαλύτερη συσκευασία από του armorall, τα κορυφαία natural dressing της poorboys και aeroprotectant της 303. Τέλος, οπτικά το armorall δίνει μια έντονη και ψεύτικη γυαλάδα και η αίσθηση που μου έδινε όταν το είχα χρησιμοποιήσει, ήταν ότι δεν προστατεύει καθόλου το ταμπλό, αντίθετα το έκανε πιο σκληρό στην υφή (εξ'ου και πιστεύω ότι βασίζεται στη σιλικόνη).

Συνεπώς, δεν το συνιστώ, αφού εκτός του ότι δεν με άφησε ικανοποιημένο, στα χρήματά του υπάρχουν οι κορυφαίες προτάσεις της αγοράς, οπότε πήγαινε απευθείας εκεί.

M_Dolce
30-04-10, 14:51
Όχι ιδιαίτερα. Καταρχάς, αν δεν απατώμαι, περιέχει σιλικόνη. Κατα δεύτερον, είναι αρκετά μικρή συσκευασία και έχει γύρω στα 8-9 ευρώ, όταν με 13-15 ευρώ μπορείς να αγοράσεις, σε μεγαλύτερη συσκευασία από του armorall, τα κορυφαία natural dressing της poorboys και aeroprotectant της 303. Τέλος, οπτικά το armorall δίνει μια έντονη και ψεύτικη γυαλάδα και η αίσθηση που μου έδινε όταν το είχα χρησιμοποιήσει, ήταν ότι δεν προστατεύει καθόλου το ταμπλό, αντίθετα το έκανε πιο σκληρό στην υφή (εξ'ου και πιστεύω ότι βασίζεται στη σιλικόνη).

Συνεπώς, δεν το συνιστώ, αφού εκτός του ότι δεν με άφησε ικανοποιημένο, στα χρήματά του υπάρχουν οι κορυφαίες προτάσεις της αγοράς, οπότε πήγαινε απευθείας εκεί.

Συμφωνω και επαυξανω. Πραγματι το armorall περιεχει σιλικονουχα βαση, ως εκ τουτου δεν θα το προτεινα. Σκλυραινει το ταμπλω και σε βαθος χρονου το ξεραινει σε βαθμο που δημιουργει σκασιματα!!

Maybach
30-04-10, 15:16
Μονον νερο με ενα στεγνο πανακι για το ταμπλω και στα σημαδια λιγο καθαρο οινοπνευμα. Μην ξοδευετε χρηματα για χημικα,τοξικα και σιλικονες για να καταστρεψετε το αυτοκινητο σας.

nikos ///M
30-04-10, 15:27
εγω το καθαριζω με νερακι και μια φορα το μηνα βαζω το γαλακτομα της autoglym.

Driver M
30-04-10, 15:29
Μονον νερο με ενα στεγνο πανακι για το ταμπλω και στα σημαδια λιγο καθαρο οινοπνευμα. Μην ξοδευετε χρηματα για χημικα,τοξικα και σιλικονες για να καταστρεψετε το αυτοκινητο σας.

ΠΟΤΕ οινόπνευμα στα πλαστικά, γιατί τα ξεθωριάζει και εννοείται ότι δεν απομακρύνει καμία γρατζουνιά. Το καθαρό οινόπνευμα είναι χρήσιμο, μόνο αν έχουν πέσει χοντρά ρετσίνια στο αμάξωμα και δεν βγαίνουν με κανένα άλλο τρόπο (όπως πλύσιμο, tar removers κλπ). Και εκεί, θέλει πολλή προσοχή η όλη διαδικασία ώστε να μη δημιουργήσει θαμπάδα (κάτι που η βενζίνη κάνει πάντα, γι'αυτό και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται) και σχολαστικό πλύσιμο μετά.

Τα πανάκια είναι μια χαρά και ακόμα καλύτερα είναι τα swiffer, που μαγνητίζουν τη σκόνη του ταμπλό πανεύκολα. Από εκεί και πέρα, αυτό δεν αρκεί, αφού το εσωτερικό δεν προστατεύεται από τις ακτίνες του ήλιου, με αποτέλεσμα να ξεθωριάζει και να ξηραίνεται. Γι'αυτό πρέπει, όπως είπα και προηγουμένως, να περνιέται ειδικό γαλάκτωμα που να ενυδατώνει και να προσφέρει αντηλιακή προστασία στο ταμπλό και παράλληλα δίνει και ένα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα από το απόλυτο τίποτα.

Γύρω στις 4 φορές (μπορεί κάποιος να βάζει και πιο συχνά, εγώ βάζω κάθε μήνα περίπου) το χρόνο γαλάκτωμα λοιπόν (εννοείται αν είναι καθαρό το εσωτερικό, αλλιώς το καθαρίζουμε πρώτα με κάποιο all purpose cleaner στην κατάλληλη αναλογία) και ενδιάμεσα πέρασμα με πανάκια που να απορροφούν τη σκόνη και το ταμπλό θα είναι πάντα σε άψογη κατάσταση.

gusss
06-06-10, 19:22
εγω που χρησιμοποιω μωρομαντηλα για το ταμπλο παιζει να ασπριση το ταμπλο ?

dimtz
06-06-10, 19:44
Καλησπερα λεβεντες, εχουμε καποιο λινκ εδω στην Ελλαδα για να παραγγειλω το γαλακτωμα autoglym??????????? που μπορω να το βρω????????:think:

Driver M
06-06-10, 20:26
εγω που χρησιμοποιω μωρομαντηλα για το ταμπλο παιζει να ασπριση το ταμπλο ?

Δεν ξέρω αν θα ασπρίσει, πάντως σίγουρα τα μωρομάντηλα δεν προσφέρουν καμία προστασία στο ταμπλό. Καλύτερα να πας σε κάποιο ειδικό γαλάκτωμα.


Καλησπερα λεβεντες, εχουμε καποιο λινκ εδω στην Ελλαδα για να παραγγειλω το γαλακτωμα autoglym??????????? που μπορω να το βρω????????:think:

Μπορείς να το πάρεις από εδώ: https://www.ketselidis.gr/productslist.asp?partid=593037&fcompany=AUTOGLYM. Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο, μιας και το ag ούτε φτηνό είναι και αν δεν κάνω λάθος είναι σιλικονούχο.

dimtz
06-06-10, 23:20
Μπορείς να το πάρεις από εδώ: https://www.ketselidis.gr/productslist.asp?partid=593037&fcompany=AUTOGLYM. Στη θέση σου πάντως θα πήγαινα σε κάτι καλύτερο, μιας και το ag ούτε φτηνό είναι και αν δεν κάνω λάθος είναι σιλικονούχο.

τι μου προτεινεις φιλε μου???????? εννωειτε και θελω κατι καλυτερο δε το συζητω, και αν γινετε δωσε και λινκ για παραγγελεια :thanks:

Driver M
06-06-10, 23:33
Προσωπικά προτείνω το poorboys natural dressing που το βρίσκεις εδώ https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=114&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=72(αυτή τη στιγμή βλέπω ότι δεν το έχει σε διαθεσιμότητα) και το 303 airspace protectant που το βρίσκεις εδώ: https://www.dimakismarine.com/eshop/product.php?productid=232&cat=25&page=1 Το πρώτο αφήνει δοκιμασμένα άψογο φινίρισμα, καλή αντηλιακή προστασία και έχει πολύ ευχάριστη οσμή και το δεύτερο (δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά) είναι πολύ διάσημο για τις αντιστατικές του ικανότητες αλλά και αυτό για την αντηλιακή του προστασία. Γενικά θεωρούνται κορυφαία, αν και υπάρχουν κι άλλα καλά προϊόντα όπως το ΝΧΤ της Meguiars.

dimtz
06-06-10, 23:39
Προσωπικά προτείνω το poorboys natural dressing που το βρίσκεις εδώ https://swell.gr/car/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=114&category_id=7&option=com_virtuemart&Itemid=72(αυτή τη στιγμή βλέπω ότι δεν το έχει σε διαθεσιμότητα) και το 303 airspace protectant που το βρίσκεις εδώ: https://www.dimakismarine.com/eshop/product.php?productid=232&cat=25&page=1 Το πρώτο αφήνει δοκιμασμένα άψογο φινίρισμα, καλή αντηλιακή προστασία και έχει πολύ ευχάριστη οσμή και το δεύτερο (δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά) είναι πολύ διάσημο για τις αντιστατικές του ικανότητες αλλά και αυτό για την αντηλιακή του προστασία. Γενικά θεωρούνται κορυφαία, αν και υπάρχουν κι άλλα καλά προϊόντα όπως το ΝΧΤ της Meguiars.

ok φιλε μου θα προσπαθησω να βρω το πρωτο που το εχεις δοκιμασει , σ ευχαριστω ! :thnx:

Dathanaso
13-06-10, 09:30
Μου επεσε καφες στα χειριστηρια του κλιματισμου.Κ απο την ζαχαρη ξεραθηκαν και δεν πατιοταν,θεωρησα λογικο να ριξω λιγο σπρευ επαφων,αποτελεσμα: 2 κουμπια ξεθωριασαν και οτι ετρεξε απο το σπρευ μου εκανε "νερα", στην προσοψη γυρω απο τα κουμπια. Τωρα φαινεται αισθητα η διαφορα της αριστερης πλευρας του κλιματισμου χρωματικα απο την δεξια οπου ειναι η ζημια.
Σωνεται καπως με καμια αλοιφη? φευγουν αυτα τα νερα?

Dathanaso
13-06-10, 09:52
Μου επεσε καφες στα χειριστηρια του κλιματισμου.Κ απο την ζαχαρη ξεραθηκαν και δεν πατιοταν,θεωρησα λογικο να ριξω λιγο σπρευ επαφων,αποτελεσμα: 2 κουμπια ξεθωριασαν και οτι ετρεξε απο το σπρευ μου εκανε "νερα", στην προσοψη γυρω απο τα κουμπια. Τωρα φαινεται αισθητα η διαφορα της αριστερης πλευρας του κλιματισμου χρωματικα απο την δεξια οπου ειναι η ζημια.
Σωνεται καπως με καμια αλοιφη? φευγουν αυτα τα νερα?

Ανεβασα κ μια φωτο

beliris
13-06-10, 23:50
Ανεβασα κ μια φωτο

Φίλε μου στο ebay θα βρείς την μονάδα κλιματισμού για Ε46 με πολύ λίγα χρήματα και τελειώνει το πρόβλημα σου!
Πρίν τρείς μήνες αγόρασα μία με 3 ευρώ και 12 ευρώ μεταφορικά.Σύνολο 15 ευρώ και την τοποθέτησα πολύ εύκολα!!!

beliris
13-06-10, 23:55
Χρησιμοποιώ μία φορά το δίμηνο το γαλάκτωμα της BMW για συντήρηση πλαστικών και το ταμπλώ και τα λαστιχένια μέρη παραμένουν κανούργια! Δεν γιαλίζουν και έχουν την φρεσκάδα του καινούργιου!