PDA

Επιστροφή στο Forum : E46 Compact Coilover (?)



BabisStinson
10-02-15, 16:58
Καλησπέρα σε όλους, ξεκίνησα εδώ και λίγες ημέρες να ψάχνω ανάρτηση για το δικό μου (E46 Compact 316ti με 16"αρες προς το παρόν ζάντες) μιας και τα αμορτισέρ μου διανύουν τις τελευταίες τους ημέρες. Αυτήν την στιγμή φοράω M-Pack αμορτισέρ/ελατήρια. Γενικά είμαι ικανοποιημένος από το θέμα άνεση/κράτημα, αλλά σαν ανήσυχος οδηγός σκέφτομαι ευκαιρίας δοθείσης μήπως ήρθε η ώρα για κάτι καλύτερο και συγκεκριμένα ρυθμιζόμενη ανάρτηση.

Η χρήση που κάνω είναι 100% δρόμο. Καθημερινή κυκλοφορία και όποτε το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις γρήγορες βόλτες λίγο πιο έξω από Αθήνα. Επίσης, ταξίδια. Δεν θα ήθελα λοιπόν να χάσω σε άνεση. Όταν πήρα το αμάξι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε βάλει ελατήρια χαμηλώματος H&R και το αυτοκίνητο κοπάναγε. Τα ξήλωσα γρήγορα, μόλις μου χάλασαν τα εργοστασιακά αμορτισέρ.
Σε πίστα δεν πάω με το αυτοκίνητο, οπότε δεν με ενδιαφέρει κάτι που θα είναι καλό σε τέτοια χρήση.

Θα ήθελα λοιπόν να προτείνετε τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο και σε τι κόστος κυμαίνονται. Αγορά και Τοποθέτηση/Ευθυγράμμιση. Αν μπορείτε αναφέρετε τα συν/πλην των προτάσεών σας.

Σε περίπτωση που δεν προχωρήσει η ρυθμιζόμενη, σε απλά αμορτισέρ τι έχετε να προτείνετε? M-Pack πάλι? Κάποιο set Bilstein? Sachs?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, οποιοδήποτε σχόλιο δεκτό!

Kostas Maras
10-02-15, 17:44
Να βάλεις πάλι την εργοστασιακή m-pack......εξάλλου ο κυβισμός σου δεν προβλέπει κατι πιο ψαγμένο σε coilover!

Stunt Mike
10-02-15, 18:59
Οποιαδηποτε φτηνη coilover αναρτηση εως 500 ευρω,ειναι καθαρα λαχειο να σου βγει οπως την περιμενες,πραγμα που συνηθως δεν ισχυει....Σε ενδιαμεσο κοστος μεχρι 1200 ευρω πεφτεις σε επιλογες που δεν αρμοζουν σε αυτοκινητα 1600 κυβικων που κινουνται για βολτα,ταξιδια κτλ......Η κουβεντα σου ''γρηγορες βολτες'' αλλα και ''δεν θελω να χασω σε ανεση'' μου λενε να βαλεις παλι Μ-πακ αμορτισερ αν βρεις,με τα ιδια ελατηρια...Εναλλακτικα μπορεις να παιξεις μ'ενα bilstein κιτρινο Β6-Β8 για πιο σφιχτη αισθηση.....Αν εισαι στροφακιας και σε χαλανε οι κλισεις που παιρνει τ'αμαξι,τοτε καλυτερα να ψωνισεις ενα σετακι σκληροτερες αντιστρεπτικες,παρεα με τα συνεμπλοκ τους πολυουρεθανης και θα δεις ενα συνολικα σφιχτοτερο αμαξι χωρις θυσια στην ανεση.

zaharias
10-02-15, 19:17
Μπορεις να επισκευασεις και την δικη σου σαν πιο φθηνη (σχετικο) επιλογη..
Coilover κι εγω ψηφιζω οχι..
Αν εβγαζε Koni FSD για το δικο σου, θα ελεγα ναι (δεν ξερω, ψαξτο).. κι εγω αυτα εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

BabisStinson
11-02-15, 20:48
Καταρχήν ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.
- Θα ρωτήσω για τα Koni FSD, που φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, εάν βγαίνουν για Compact και σε τι τιμή.
- Τα Bilstein B6/B8 φαίνονται καλή επιλογή αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους (?)

Coilover απ' ότι κατάλαβα δεν προτείνει κανείς για την χρήση που κάνω..

zaharias
11-02-15, 21:31
https://www.dcperformance.co.uk/uprated/koni-fsd-damper-kits/BMW/3-series-e46.html

Αποτι βλεπω βγαζει και για το Compact E46..

Ειναι λιγο ακριβα αμορτισερ αλλα θα τα απολαυσεις διοτι ειναι ανετα αλλα εχουν και καλο κρατημα.. αν θελεις και λιγο χαμηλωμα μπορεις να τα συνδυασεις και με Eibach Pro Kit ελατηρια.. αλλιως και με τα μαμα Μ πακ ελατηρια μια χαρα θα εισαι..

Τα Bilstein θα ειναι αρκετα πιο σκληρα..

Bitz
11-02-15, 21:56
Καταρχήν ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.
- Θα ρωτήσω για τα Koni FSD, που φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα, εάν βγαίνουν για Compact και σε τι τιμή.
- Τα Bilstein B6/B8 φαίνονται καλή επιλογή αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους (?)

Coilover απ' ότι κατάλαβα δεν προτείνει κανείς για την χρήση που κάνω..

B8 για χαμηλωμενα

giannis_compact
11-02-15, 23:50
Coupe και Compact έχουν ίδια ανάρτηση. Δεν έχει καμία διαφορά. Τα FSD για compact, coupe κοστίζουν κάπου στα 700 ευρώ.

zaharias
12-02-15, 09:18
Coupe και Compact έχουν ίδια ανάρτηση. Δεν έχει καμία διαφορά. Τα FSD για compact, coupe κοστίζουν κάπου στα 700 ευρώ.

600 τοποθετημενα τα ειχα παρει εγω..

Δες τιμες και για ΟΕΜ Μ πακ αμορτισερ BabisStinson

Bitz
12-02-15, 10:03
600 τοποθετημενα τα ειχα παρει εγω..

Δες τιμες και για ΟΕΜ Μ πακ αμορτισερ BabisStinson

Σαν ΟΕΜ για τα Μπακ τι δινει τωρα??

maris7
12-02-15, 16:48
Η Mack είναι για πέταμα τζάμπα λεφτά
Είναι σκληρή και στις στροφές παίρνει κλίση έχω βάλει δυο και τώρα θα βάλω kW


Sent from my iPad using Tapatalk

Kostas Maras
12-02-15, 17:03
:warriorsmiley:
Η Mack είναι για πέταμα τζάμπα λεφτά
Είναι σκληρή και στις στροφές παίρνει κλίση έχω βάλει δυο και τώρα θα βάλω kW


Sent from my iPad using Tapatalk

Η m-pack για πέταμα......;...!!!

maris7
12-02-15, 17:06
Ναι έβαλα Mack για να μην χαμήλωςω και χάσω σε άνεση και αυτή είναι θεόσκληρή άσε που δεν έχει Αντοχή και πετάει τα λάδια
Sachs είναι τι περιμένεις....


Sent from my iPad using Tapatalk

TSAF
13-02-15, 12:46
D2 καλο φτηνο και μπολικο.

BabisStinson
13-02-15, 14:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ρώτησα για απλά αμορτισέρ, 280 ευρώ βγαίνουν τα Sachs Advantage, περίπου 500 ευρώ τα Bilstein B6/B8.
Χάζευα και το θέμα για τις φθηνές coilover: https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=761 και έριξα μια ματιά ebay, οι Vogtland που αναφέρετε ότι είναι άνετες σχετικά βγαίνουν εκεί 530 ευρώ, 550 πες με μεταφορικά:
https://www.ebay.de/itm/Gewindefahrwerk-Fabr-Vogtland-BMW-3er-E46-Compact-Typ-346K-968681-/131362473580?pt=DE_Autoteile&fits=Platform%3AE46&hash=item1e95d0466c
https://www.vogtland.com/en/coil_over_suspension.php

Αντί για Bilstein πχ ή M-Pack (που καινούρια εκεί στα 400 ευρώ θα βγαίνουν λογικά..) δεν είναι προτιμότερες?

Η D2 είδα βγαίνει εκεί στα 1000 ευρώ, όσο δηλαδή σχεδόν έχει και η KW Variant 1..

fanisk
13-02-15, 15:28
Εχω τη V2 αρκετα χρονια στο Ti, μια χαρα αντεχει ακομη χωρις να κοπαναει. Την ειχα παρει απο ebay 700-800¤ λογω offer.

mike_330
13-02-15, 20:17
Η fsd ειναι πολυ καλη. Και εγω αυτη φοραω στο compact. Λιγο αβολη για μεσα στην πολη αλλα σε αυτό οφειλονται και οι ζαντες. Στη συστηνω.

butcher2580
18-03-15, 16:58
Χτυπουσε με τα h&r γιατι προφανώς δεν ειχε αμορτισέρ χαμηλωματος..προσφατα έβαλα το σετ b12 prokit στην bmw μου και δε περίμενα να γίνει τοσο απόλυτο στις στροφές και διακριτικο παράλληλα στα διάφορα εμπόδια τον ελληνικων δρομων..

kotsoskorg
27-03-15, 23:23
Σε Ε46 316ci φοράω Bilstein κίτρινα. Δεν θυμάμαι το μοντέλο, γύρω στα 800 ευρώ με τα περαστικά. Πολύ καλή οδηγική αίσθηση.

Stunt Mike
28-03-15, 12:47
Σε Ε46 316ci φοράω Bilstein κίτρινα. Δεν θυμάμαι το μοντέλο, γύρω στα 800 ευρώ με τα περαστικά. Πολύ καλή οδηγική αίσθηση.

800euro????? :shok: :shok: Το θυμασαι σιγουρα?????Ειναι εξωφρενικο το ποσο φιλε!!!!

kotsoskorg
29-03-15, 23:26
Ναι φίλε είναι ακριβά. Αλλά θα τα χεις για χρόνια αξίζουν.
Και ενδεχομένως μπορεί να τα βρεις και φτηνότερα γιατί εγώ δεν εκανα κάποια έρευνα, πήγα και τα έβαλα στην bmw service.

Stunt Mike
29-03-15, 23:56
Ναι φίλε είναι ακριβά. Αλλά θα τα χεις για χρόνια αξίζουν.
Και ενδεχομένως μπορεί να τα βρεις και φτηνότερα γιατί εγώ δεν εκανα κάποια έρευνα, πήγα και τα έβαλα στην bmw service.

Δεν ειναι ακριβα φιλε μου!!Εσυ δυστυχως τα πληρωσες πανακριβα......Εκτος αν θεωρεις οτι 300 ευρω εργασια ειναι φυσιολογικη τιμη για αλλαγη αμορτισερ.....