PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία όσον αφορά τα φανάρια της E60...



S8N
01-05-10, 22:16
Καλησπέρα και καλό μήνα να έχετε όλοι σας!

Πρόκειται μάλλον για την πιο γελοία απορία σ' ολόκληρο το forum, αλλά κοντεύω να σκάσω γιατί δε βγάζω άκρη...

Τα μπροστινά φανάρια της Ε60 LCI μου αποτελούνται α) από τα 2 εξωτερικά που είναι τα Bixenon, β) από 2 εσωτερικά (εκατέρωθεν της μάσκας) και γ) από τα angel eyes, 4 στον αριθμό. Σ' αυτά προσθέτουμε και το 'φρύδι' από πάνω με τα led.

Απ' ό,τι έχω καταλάβει, στην ε60 τα μικρά φώτα (θέσεως) είναι τα angel eyes και το φρύδι μόνο ενώ μεσαία φώτα (πορείας) είναι τα angel eyes, το φρύδι και τα Xenon. Όταν ανάβω τους προβολείς αλλάζει η ένταση των Xenon και μόνο.

Και τώρα έρχεται η απορία:

Αυτά τα δυο εσωτερικά φώτα με τα κάτοπτρα και τις λυχνίες αλογόνου, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΑ γιατί έχω φάει όλον τον κόσμο, έχω πατήσει ό,τι κουμπί υπάρχει, έχω ελέγξει φίσες, ασφάλειες και λυχνίες, μόνο τάμα δεν έχω κάνει αλλά ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ. Κοντεύω να τρελαθώ!

Εν πάσει περιπτώσει, το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι να ενεργοποιήσω το DRL στο i-drive και να το βγάλω μια βόλτα στο φως. Κουφό όμως δε θα ήταν να χρησιμοποιεί αυτά τα φώτα κατά τη διάρκεια της ημέρας? Το manual δεν αναφέρει τίποτα, στο internet δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό και γενικώς ψάχνω στα τυφλά.

Το παλιό μου GTI το οποίο ήταν επίσης εξοπλισμένο με Bixenon χρησιμοποιούσε για προβολείς τόσο τα Xenon του με μεγαλύτερη ένταση όσο και τα διπλανά που ηταν κάτοπτρα με λυχνίες αλογόνου. Βέβαια, στο Golf όταν έκανες σινιάλο τη μέρα δεν άνοιγαν τα xenon όπως στη BMW, μόνο τα αλογόνου. Περίμενα το ίδιο να συμβαίνει κι εδώ αλλά μάταια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

aristent
02-05-10, 08:45
Αχ βρε Αρη,αχ βρε Αρη!!!
Λειπει και ο ΝickE60 (μαλλον σε εκδρομη).
Αλλα θα σε διαφωτισω εγω.
Καταρχην ενα μεγαλο :thanks:και σε σενα για τις ευχες γενεθλιων μου!

Το φαναρι μας(εχω και εγω XENON) εχει λαμπα, στο σημειο που ζητας να δεις φως που αφορα τα angel eyes.(λεγεται Η8)
Στο κεντρο του εχει μαυρη μεμβρανη και αφηνει μονο εναν κυκλο να διαπερναει το φως.
Απο το ιδιο φως με μια πολυπλοκη φωτοδιοδο παιρνει και ο διπλανος κυκλος φως, σε χαμηλοτερη ομως ενταση...
,γι'αυτο θα δεις πιο εντονο φως στα κεντρικα και πιο χαμηλο στους ακριανους κυκλους!

Αρα ποτε δεν θα δεις να αναβουν φωτα εκει,εκτος εαν ειχες τα φωτα κατευθυνσης που κινουνται στην κατευθυνση που στριβεις με το τιμονι .

Τωρα,αν θεσεις σε λειτουργια τα DRL, να ξερεις οτι αναβουν μονο τα angel eyes και τα πισω φωτα θεσεως(οχι τα πορτοκαλι φρυδια ) σε μια μεγαλυτερη ενταση φωτισμου απο αυτη που ειναι οταν ειναι αναμμενα τα ξενον.

επισης παραμενουν αναμενα παντα, ανεξαρτητα απο ποια θεση εχεις το διακοπτη φωτων.

Στο δικο μου εχω αλλαξει αυτη τη Η8 λαμπα, με μια που βγαζει λευκο φως για να ταιριαζει με τα XΕΝΟΝ.

Αυτο αν σε ενδιαφερει το συζηταμε να σου δωσω καποιες πληροφοριες.

Vasilis
02-05-10, 09:31
κανε λιγο υπομονη να γυρισεις κ ο γκουρου των Ε60 :th_Laie_67-1:να μας δωσει κ αυτος τα φωτα του...!

aristent
02-05-10, 09:40
κανε λιγο υπομονη να γυρισει κ ο γκουρου των Ε60 :th_Laie_67-1:να μας δωσει κ αυτος τα φωτα του...!

:thumbsup:

Stamatis
02-05-10, 10:15
Δοκιμασες να τα τσεκαρεις με στριμενες ροδες, τερμα αριστερα ή τερμα δεξια;

alexm
02-05-10, 10:51
Καλο μηνα σε ολους.
Μιας και λειπει ο γκουρου των ε60 ας απαντησω εγω το γκουρακι!!!!
Στα LCI ε60 η μεσα λαμπα (Η8) δεν αναβει οταν τα ξενον λειτουργουν σωστα.
Εαν καει η λαμπα ξενον σε ενα φαναρι αυτοματα ενεργοποιειται η εφεδρικη μεσα λαμπα(Η8) για να εχουμε φωτισμο και να φτασουμε με ασφαλεια στο προορισμο μας.
Στα μοντελα 20004-2007(4) η μεσα λαμπα χρησιμοποιειται σαν σινιαλο και αναβει μαζι με τα ξενον στην μεγαλη σκαλα.
Τα BI XENON φαναρια στα ε60 μεχρι τον 4-2007 λειτουργουν με κλαπετο την μεγαλη σκαλα ενω τα μετα 2007 εχουν αλλο τροπο λειτουργιας.

Stefanos_Cool
02-05-10, 13:37
Μίλησα με τον Νίκο πριν λίγο στο τηλέφωνο, εκεί που είναι δεν έχει ιντερνετ, μόλις βρει και έχει πρόσβαση στο φόρουμ θα απαντήσει thumb

S8N
02-05-10, 16:15
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

NickE60
02-05-10, 16:34
Σωστά το είπε ο Άρης. Στα LCI τα εσωτερικά φώτα (με το κρύσταλλινο κάλυμμα) λειτουργούν σαν cornering lights και φωτίζουν στις στροφές χαμηλά εμπρός από το αυτοκίνητο, μόνο από τη μια πλευρά (της στροφής) και μόνο αν κινήσει και μόνο σε ταχύτητες μικρότερες των 30χλμ.

Παρα πολύ πιθανό και αυτό που λέει ο Αλέξης (τουλάχιστον στα πίσω φώτα συμβαίνει να αλλάζουν αυτόματα οι λειτουργίες τους, όταν υπάρχει βλάβη, για τα εμπρός δεν το γνωρίζω)

thumb

kplc16
02-05-10, 21:13
Καλο μηνα σε ολους.
Μιας και λειπει ο γκουρου των ε60 ας απαντησω εγω το γκουρακι!!!!
Στα LCI ε60 η μεσα λαμπα (Η8) δεν αναβει οταν τα ξενον λειτουργουν σωστα.
Εαν καει η λαμπα ξενον σε ενα φαναρι αυτοματα ενεργοποιειται η εφεδρικη μεσα λαμπα(Η8) για να εχουμε φωτισμο και να φτασουμε με ασφαλεια στο προορισμο μας.
Στα μοντελα 20004-2007(4) η μεσα λαμπα χρησιμοποιειται σαν σινιαλο και αναβει μαζι με τα ξενον στην μεγαλη σκαλα.
Τα BI XENON φαναρια στα ε60 μεχρι τον 4-2007 λειτουργουν με κλαπετο την μεγαλη σκαλα ενω τα μετα 2007 εχουν αλλο τροπο λειτουργιας.

:worthy:

Konstantinos E60
03-05-10, 07:01
Σωστά το είπε ο Άρης. Στα LCI τα εσωτερικά φώτα (με το κρύσταλλινο κάλυμμα) λειτουργούν σαν cornering lights και φωτίζουν στις στροφές χαμηλά εμπρός από το αυτοκίνητο, μόνο από τη μια πλευρά (της στροφής) και μόνο αν κινήσει και μόνο σε ταχύτητες μικρότερες των 30χλμ.

Παρα πολύ πιθανό και αυτό που λέει ο Αλέξης (τουλάχιστον στα πίσω φώτα συμβαίνει να αλλάζουν αυτόματα οι λειτουργίες τους, όταν υπάρχει βλάβη, για τα εμπρός δεν το γνωρίζω)

thumb

Ετσι ακριβώς....αυτή είναι η λειτουργία σε όσα εχουν ενεργά φανάρια.