PDA

Επιστροφή στο Forum : τεχνικος κεραιων και δικτυων τηλεορασης



Z4 DCT
06-02-15, 08:23
Εχουμε καποιον εδω μεσα που να ασχολειται επαγγελματικα με τοποθετησεις κεραιων, ενισχυτων τηλεορασης και ρυθμισης αυτων???

mixalis
06-02-15, 10:26
Εχουμε καποιον εδω μεσα που να ασχολειται επαγγελματικα με τοποθετησεις κεραιων, ενισχυτων τηλεορασης και ρυθμισης αυτων???

Γιαννάκο δες εδώ και πες του Βασίλη από μένα, ο τύπος κάνει απίστευτα πράγματα..thumb

https://www.satworld.gr/Greek.htm

Z4 DCT
06-02-15, 10:41
Γιαννάκο δες εδώ και πες του Βασίλη από μένα, ο τύπος κάνει απίστευτα πράγματα..thumb

https://www.satworld.gr/Greek.htm

Ειναι φουλ απο ραντεβου.....απο δευτερα μπορει.....και γω ειμαι χωρις τηλεοραση στο υπογειο...

Θα δουμε...:original:

Z4 DCT
06-02-15, 10:50
Τοσος κοσμος εδω μεσα.....ενας τηλεορασακιας δεν υπαρχει....παπαρες:hystericalbs1:

Χρίστος
06-02-15, 11:25
Τι έπαθε η τν σου;;
Δε πιάνει ντιτζια;;;

Βάλε αποκωδικοποιητή από τα lidl που πιανει κ αλτερ να σωθείς!!!

Z4 DCT
06-02-15, 11:27
Τι έπαθε η τν σου;;
Δε πιάνει ντιτζια;;;

Βάλε αποκωδικοποιητή από τα lidl που πιανει κ αλτερ να σωθείς!!!

Εισαι καλα μωρε παλαβε??? σε mpeg4 τηλεοραση να παρω εξωτερικο αποκωδικοποιητη???

Στο υπογειο ειναι 0 δεν πιανω τιποτα.....μαλλον τα εσκασε ο ενισχυτης....θελω και κεραια μαλλον....


Πολλα μαλλον.....τον πουλο θα παρω....

Χρίστος
06-02-15, 11:35
Χοντρά χοντρά.
Αξία 70+ κεραία televes ή καμία άλλη της προκοπής
Αξία 20 δαγκάνες φυςακια στύλο κλπ (αν δεν εχεις)
Αξία 1ε/m καλώδιο της προκοπής.
Αξία 30-50 ενισχυτής
Αξία ανεκτίμητη μάστορες

Z4 DCT
06-02-15, 11:41
Χοντρά χοντρά.
Αξία 70+ κεραία televes ή καμία άλλη της προκοπής
Αξία 20 δαγκάνες φυςακια στύλο κλπ (αν δεν εχεις)
Αξία 1ε/m καλώδιο της προκοπής.
Αξία 30-50 ενισχυτής
Αξία ανεκτίμητη μάστορες

Κεραια βρισκω με 50ε ρε παπαραααααα


https://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ONE-FOR-ALL-SV-9450,99452,484517,1227709.html?langId=-18

Χρίστος
06-02-15, 11:47
Εγώ μίλαγα για εξωτερική, καλώδια κλπ γτ πίστευα ότι εχεις έτοιμη γραμμή

Z4 DCT
06-02-15, 12:14
Εγώ μίλαγα για εξωτερική, καλώδια κλπ γτ πίστευα ότι εχεις έτοιμη γραμμή

Ετοιμη εχω...

Εξωτερική ειναι και αυτη που σου εβαλα.....διαβασεεεεεε

Z4 DCT
06-02-15, 12:16
Εχω ήδη εγκατάσταση πλήρη στο σπίτι, με κεραία, κεντρικό ενισχυτή, σπλιτερ, .... Αλλα κατι εγινε και έχασα εντελώς την εικόνα στο υπόγειο... Δεν βλέπει κανένα κανάλι....
Βάλε κσι οτι η κεραία μου ειναι άθλια, και τα καλώδια χαλια απο τον ήλιο.... Ευκαιρία να τα αλλάξω.

Harisp
06-02-15, 12:37
σπλιτερ, .... Αλλα κατι εγινε και έχασα εντελώς την εικόνα στο υπόγειο... Δεν βλέπει κανένα κανάλι....


Μήπως έπαιξε κανένας ΣπλιΝτερ;;; :hystericalbs1:

Panos 316T
06-02-15, 12:44
Τί έγινε κύριος; φάγαμε παντόφλα; τιμωρία στο υπόγειο; ε;ε;ε; :th_Laie_67-1:

Χρίστος
06-02-15, 12:46
Εχω ήδη εγκατάσταση πλήρη στο σπίτι, με κεραία, κεντρικό ενισχυτή, σπλιτερ, .... Αλλα κατι εγινε και έχασα εντελώς την εικόνα στο υπόγειο... Δεν βλέπει κανένα κανάλι....
Βάλε κσι οτι η κεραία μου ειναι άθλια, και τα καλώδια χαλια απο τον ήλιο.... Ευκαιρία να τα αλλάξω.

Αυτή (https://www.eurosat.gr/index.php?route=product/product&product_id=212) εχω με καλό καλώδιο sat.
Αν και η ταράτσα "βλέπει" παντού, πήρα κατι καλύτερο για να εχω το κεφάλι μ ήσυχο.
Αυτή που έβαλες δε τη ξερω όποτε δε μπορώ ν σ πω αν ειναι οκ.

Πριν αλλάξεις, δοκίμασε έναν αλλο ενισχυτή κ σπλιτερ μήπως την άκουσε κανένα.
Πλαγκενπλευ ειναι αυτα κ γλιτώνεις κ τεχνικό!

ntinos
06-02-15, 12:56
Εχω ήδη εγκατάσταση πλήρη στο σπίτι, με κεραία, κεντρικό ενισχυτή, σπλιτερ, .... Αλλα κατι εγινε και έχασα εντελώς την εικόνα στο υπόγειο... Δεν βλέπει κανένα κανάλι....
Βάλε κσι οτι η κεραία μου ειναι άθλια, και τα καλώδια χαλια απο τον ήλιο.... Ευκαιρία να τα αλλάξω.

Τσεκαρες συνδεσεις στην κεραια εξω ?

Στο υπολοιπο σπιτι παιζει κανονικα ?

Στο σπλιτερ η γραμμη που παει στο κατωι ειναι στην θεση της ?

Η πριζα στο υπογειο ειναι ενταξει ? (το καλωδιο που ερχεται απο τον τοιχο ειναι συνδεδεμενο?)

Η τηλεοραση που ειναι στο υπογειο, παιζει σε αλλο χωρο ? (μηπως εχει θεμα η TV δλδ)

Ptboul
06-02-15, 13:55
Στο κεφάΛι του είναι το πρόβλημα.

Να την κλείσεις και να βγεις έξω όπως έκανες μικρός.

https://www.dvrbs.com/camden/RayBee/img028.jpg

Z4 DCT
06-02-15, 16:03
Αυτή (https://www.eurosat.gr/index.php?route=product/product&product_id=212) εχω με καλό καλώδιο sat.
Αν και η ταράτσα "βλέπει" παντού, πήρα κατι καλύτερο για να εχω το κεφάλι μ ήσυχο.
Αυτή που έβαλες δε τη ξερω όποτε δε μπορώ ν σ πω αν ειναι οκ.

Πριν αλλάξεις, δοκίμασε έναν αλλο ενισχυτή κ σπλιτερ μήπως την άκουσε κανένα.
Πλαγκενπλευ ειναι αυτα κ γλιτώνεις κ τεχνικό!

Θα το κανω να δω...


Τσεκαρες συνδεσεις στην κεραια εξω ?

Στο υπολοιπο σπιτι παιζει κανονικα ?

Στο σπλιτερ η γραμμη που παει στο κατωι ειναι στην θεση της ?

Η πριζα στο υπογειο ειναι ενταξει ? (το καλωδιο που ερχεται απο τον τοιχο ειναι συνδεδεμενο?)

Η τηλεοραση που ειναι στο υπογειο, παιζει σε αλλο χωρο ? (μηπως εχει θεμα η TV δλδ)


1) οχι
2) ναι
3)δεν ξερω
3)ναι
4) 55 ιντσες, δεν μπορω να την κουνησω την π@υτανα


Στο κεφάΛι του είναι το πρόβλημα.

Να την κλείσεις και να βγεις έξω όπως έκανες μικρός.

https://www.bmwfans.gr/forum/

εσυ εισαι τρομπονοπαπαρο

ntinos
06-02-15, 16:09
ok

Το προβλημα τοτε δεν ειναι εκει που το ψαχνεις :-)

Z4 DCT
06-02-15, 16:12
ok

Το προβλημα τοτε δεν ειναι εκει που το ψαχνεις :-)

Τι να κοιταξω???

VanVIC
06-02-15, 16:13
Τι να κοιταξω???

Μάλλον πρέπει να βάλεις ESS στο Χ3.
Θα λυθεί το θέμα γιατί δεν πρόκειται να κάτσεις μέσα για να δείς τηλεόραση
:hystericalbs1:

Z4 DCT
06-02-15, 16:14
Τί έγινε κύριος; φάγαμε παντόφλα; τιμωρία στο υπόγειο; ε;ε;ε; :th_Laie_67-1:

Τωρα σε ειδα πατερ.... εβγαλες τα ρασα???

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/02/lougrakinezos-1.jpg

ntinos
06-02-15, 16:17
Τι να κοιταξω???

Το σημειο οπου απο το σπλιτερ παει κατω.

Πηγαινε κατω μια μικρη TV για δοκιμη (για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να εχει προβλημα η κατω)

Επισης βγαλε την πριζα που παιρνει η κατω (στον τοιχο) μπας και εχει φυγει κανα καβλωδιο...

Z4 DCT
06-02-15, 16:23
Το σημειο οπου απο το σπλιτερ παει κατω.

Πηγαινε κατω μια μικρη TV για δοκιμη (για να αποκλεισεις το ενδεχομενο να εχει προβλημα η κατω)



Πρεπει να δω το σπλιτερ

Εβαλα μια κεραια φορητη και κατι επιασε απο καναλια ..... αλλα ειναι καρα υπογα....








Επισης βγαλε την πριζα που παιρνει η κατω (στον τοιχο) μπας και εχει φυγει κανα καβλωδιο...

Το εκανα αυτο....

Z4 DCT
06-02-15, 17:18
Λοιπον εχουμε και λεμε......εβγαλα το σπλιτερ και εβαλα αλλο, και μαζι αλλαξα την θυρα εισοδου της κεραιας στον ενισχυτη....

Αποτελεσμα..... πιανω ολα εκτος απο skai- mega - star....:shok:


Οτι αλλαγες και να κανω, αυτα δεν τα πιανει.... οκ το σπλιτερ ηταν μαλλον off , μηπως και ο ενισχυτης τα εχει παιξει???

Χρίστος
06-02-15, 21:32
δλδ μας λες οτι πειραξες εστω οτι πειραξες και τωρα εκτος απο το μπουντρουμι εεε σορρυ υπογειο, τωρα δε πιανουν καναλια και οι υπολοιπες τν του σπιτιου??

Κατσικοποδαρος Ντινο......
Παλι καλα που δουλευει ακομα ψυγειο και λεβητας....

ART1
06-02-15, 22:35
Λοιπον εχουμε και λεμε......εβγαλα το σπλιτερ και εβαλα αλλο, και μαζι αλλαξα την θυρα εισοδου της κεραιας στον ενισχυτη....

Αποτελεσμα..... πιανω ολα εκτος απο skai- mega - star....:shok:


Οτι αλλαγες και να κανω, αυτα δεν τα πιανει.... οκ το σπλιτερ ηταν μαλλον off , μηπως και ο ενισχυτης τα εχει παιξει???

τα καναλια που δεν πιανει θα τα κανεις αναζητηση δευτερη φορα και αν δεν σου τα βγαζει τοτε delete ολα τα καναλια και αναζητηση απο τη αρχη.αυτα τα καναλια δεν στα πιανει μονο στο υπογειο η και στις αλλες τηλεορασεις?

Z4 DCT
07-02-15, 06:52
τα καναλια που δεν πιανει θα τα κανεις αναζητηση δευτερη φορα και αν δεν σου τα βγαζει τοτε delete ολα τα καναλια και αναζητηση απο τη αρχη.αυτα τα καναλια δεν στα πιανει μονο στο υπογειο η και στις αλλες τηλεορασεις?

Μονο στο υπογειο δεν μου τα πιανει....αλλα και στο υπνοδωματιο ας πουμε, εχθες το βραδυ μου εκανε pixel το star.....

fanisk
07-02-15, 10:10
Μονο στο υπογειο δεν μου τα πιανει....αλλα και στο υπνοδωματιο ας πουμε, εχθες το βραδυ μου εκανε pixel το star.....

:shok::shok::shok::shok::shok::shok:
Ε οχι και πιξελ το STAR, παει η εγκαιρη ενημερωση.

Bitz
07-02-15, 15:05
Γραφτετον κανονικα η τηλεοραση του χαλασε.....το διασταυρωσαμε, απλα ξεκινησε να ψαχνει την βλαβη αναποδα.

ART1
08-02-15, 00:17
Μονο στο υπογειο δεν μου τα πιανει....αλλα και στο υπνοδωματιο ας πουμε, εχθες το βραδυ μου εκανε pixel το star.....

λοιπον.οταν ενα καναλι κανει πιξελ κολλα η εικονα η μαυριζει η οθονη τοτε δεν ειναι καλα κεντραρισμενη η κεντρικη εξωτερικη κεραια.επισης οταν μια τβ με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη η ενας εξωτερικος ψηφιακος δεκτης δεν μπορει να βρει καποια απο τα καναλια τοτε εχουμε τις παρακατω λυσεις.αν εχεις συνεχομενα πιξελ οπως σου ειπα παραπανω δεν εχεις κεντραρισμενη την κεραια και πιανεις καποια καναλια στο οριο για αυτο και πιξελιαζουνε καποιες φορες.μια αλλη λυση ειναι η τβ η οποια δεν μπορει να βρει καποια απο τα καναλια τοτε μπορεις να τα βρεις συνδεοντας την τβ σε αλλη κεραια και μολις τα κανεις αποθηκευση την βαζεις παλι στην δικη σου.επισης πρεπει να γνωριζεις οτι ο ενισχυτης εχει καποια συγκεκριμενα db που αν τα εξαντλησεις με ολες τις τηλεορασεις που εχεις τοτε λογικο ειναι να μην μπορει να μοιρασει σε ολες

VanVIC
08-02-15, 06:13
Mήπως πέρασες τίποτα καινουργια καλώδια ρευματος απο κοντά;
Σε μένα δημιουργήθηκε τέτοιο θέμα όταν έβαλα κοντά στην πρίζα (για εκείνη στον τοίχο λέω) του καλωδίου της TV ένα πολύμπριζο (απο κείνα με την ασφάλεια).
Το πρόβλημα τοα αντιμετώπισα αλλάζωντας το τοπικό καλώδιο κεραίας (απο πρίζα τοίχου σε TV) με ένα καλά μονωμένο που αγόρασα για την περίσταση. Ολα ΟΚ τώρα.

Αλλά σου το είπα και πρίν, η λύση είναι ESS στο Χ3.

Z4 DCT
08-02-15, 06:58
Mήπως πέρασες τίποτα καινουργια καλώδια ρευματος απο κοντά;
Σε μένα δημιουργήθηκε τέτοιο θέμα όταν έβαλα κοντά στην πρίζα (για εκείνη στον τοίχο λέω) του καλωδίου της TV ένα πολύμπριζο (απο κείνα με την ασφάλεια).
Το πρόβλημα τοα αντιμετώπισα αλλάζωντας το τοπικό καλώδιο κεραίας (απο πρίζα τοίχου σε TV) με ένα καλά μονωμένο που αγόρασα για την περίσταση. Ολα ΟΚ τώρα.

Αλλά σου το είπα και πρίν, η λύση είναι ESS στο Χ3.

Την Τριτη θα ερθουν απο την sharp στο σπιτι.....

Δοκιμασα μια μικρη τηλεωραση απο τ δωματιο του μικρου, και επαιζε κανονικοτατα....:facepalm:
Μαλλον κατι δεν κανει καλα με το λειτουργικο της τηλεορασης απο τοτε που αλλαξαν οι πομποι και επανασυντονιστηκαμε.....για ι δυσκολευονται ολες η sharp με το σημα .....τους φανηκε και σε αυτους περιεργο.... Θα δουμε την Τριτη

VanVIC
08-02-15, 07:02
Την Τριτη θα ερθουν απο την sharp στο σπιτι.....

Δοκιμασα μια μικρη τηλεωραση απο τ δωματιο του μικρου, και επαιζε κανονικοτατα....:facepalm:
Μαλλον κατι δεν κανει καλα με το λειτουργικο της τηλεορασης απο τοτε που αλλαξαν οι πομποι και επανασυντονιστηκαμε.....για ι δυσκολευονται ολες η sharp με το σημα .....τους φανηκε και σε αυτους περιεργο.... Θα δουμε την Τριτη

Εχω κι εγώ μια Sharp απο πιο παλιά, είναι δύσκολες τηλεοράσεις αναφορικά με τον συντονισμό και την συμβατότητα με διάφορα συστήματα.
Βέβαια τουλάχιστον στις πολλές ίντσες είναι made in Japan, χαρακτηριστικό που για μένα τουλάχιστον, μετράει.

Να ξέρεις οτι προσφάτως (πολύ προσφάτως) η αντιπροσωπία της Sharp (για TV μιλάμε) στην Ελλάδα άλλαξε χέρια, ότι κι αν σημαίνει αυτό.
Απλά να το ξέρεις.

Z4 DCT
08-02-15, 07:12
Εχω κι εγώ μια Sharp απο πιο παλιά, είναι δύσκολες τηλεοράσεις αναφορικά με τον συντονισμό και την συμβατότητα με διάφορα συστήματα.
Βέβαια τουλάχιστον στις πολλές ίντσες είναι made in Japan, χαρακτηριστικό που για μένα τουλάχιστον, μετράει.

Να ξέρεις οτι προσφάτως (πολύ προσφάτως) η αντιπροσωπία της Sharp (για TV μιλάμε) στην Ελλάδα άλλαξε χέρια, ότι κι αν σημαίνει αυτό.
Απλά να το ξέρεις.

Γι αυτο τις πηρα, γιατι ηταν made in japan.....:ranting2:

Θα δουμε, παντως το service τους ηταν εξυπηρετηκοτατο ...και με φθηνη χρεωση.....ιδωμεν!!

VanVIC
08-02-15, 07:15
Γι αυτο τις πηρα, γιατι ηταν made in japan.....:ranting2:

Θα δουμε, παντως το service τους ηταν εξυπηρετηκοτατο ...και με φθηνη χρεωση.....ιδωμεν!!

Οι καλύτερες -μακράν- made in Japan εδώ και καιρό είναι οι Panasonic, είναι πολύ μπροστά στο τί μπορούν να κάνουν.
Απορώ πώς και σου ξέφυγαν, ειδικά σε σένα που τα ψάχνεις τόσο πολύ.

Z4 DCT
08-02-15, 07:18
Οι καλύτερες -μακράν- made in Japan εδώ και καιρό είναι οι Panasonic, είναι πολύ μπροστά στο τί μπορούν να κάνουν.
Απορώ πώς και σου ξέφυγαν, ειδικά σε σένα που τα ψάχνεις τόσο πολύ.


Τωρα εχω σκαλωσει με τις samsung....νομιζα οτι η panasonic εχουν ξεπεραστει απο τις samsung

VanVIC
08-02-15, 07:21
Τωρα εχω σκαλωσει με τις samsung....νομιζα οτι η panasonic εχουν ξεπεραστει απο τις samsung

Καλές κι οι Samsung αλλά όταν τις συγκρίνεις με Panasonic είναι σαν να συγκρίνεις Opel με BMW, άσε που είναι κορεάτικες :whistle:

Χρίστος
08-02-15, 19:31
Πανασονικ κ τέλος!

5 εχω(4 3d και 1 απλή) και δε την αλλάζω αυτή τη μάρκα.
Στα Hz παίζουν σε 4ψηφια νούμερα με τρομερή ροη στην εικόνα όταν οι υπόλοιποι παλεύουν στα 500-600....

ntinos
08-02-15, 19:43
Τσεκαρες συνδεσεις στην κεραια εξω ?

Στο υπολοιπο σπιτι παιζει κανονικα ?

Στο σπλιτερ η γραμμη που παει στο κατωι ειναι στην θεση της ?

Η πριζα στο υπογειο ειναι ενταξει ? (το καλωδιο που ερχεται απο τον τοιχο ειναι συνδεδεμενο?)

Η τηλεοραση που ειναι στο υπογειο, παιζει σε αλλο χωρο ? (μηπως εχει θεμα η TV δλδ)

Μηπως ειχα δικαιο δλδ? :D

ART1
08-02-15, 21:58
Την Τριτη θα ερθουν απο την sharp στο σπιτι.....

Δοκιμασα μια μικρη τηλεωραση απο τ δωματιο του μικρου, και επαιζε κανονικοτατα....:facepalm:
Μαλλον κατι δεν κανει καλα με το λειτουργικο της τηλεορασης απο τοτε που αλλαξαν οι πομποι και επανασυντονιστηκαμε.....για ι δυσκολευονται ολες η sharp με το σημα .....τους φανηκε και σε αυτους περιεργο.... Θα δουμε την Τριτη

ε τοτε τι το συζηταμε ειναι καθαρα θεμα τηλεορασης.χρειαζεσαι νεο λειτουργικο αναβαθμιση δλδ και γινεται ειτε μεσο ιντερνετ αν εχει η τβ ασυρματο η θυρα lan η μεσο usb και θα εισαι οκ.επισης μπορει να μην χρειαστει τπτ απο ολα αυτα και απλα τα καναλια που δεν μπορει να βρει να θελει να βαλεις την συχνοτητα χειροκινητα....αυτα απο μενα.

Z4 DCT
09-02-15, 07:28
ε τοτε τι το συζηταμε ειναι καθαρα θεμα τηλεορασης.χρειαζεσαι νεο λειτουργικο αναβαθμιση δλδ και γινεται ειτε μεσο ιντερνετ αν εχει η τβ ασυρματο η θυρα lan η μεσο usb και θα εισαι οκ.επισης μπορει να μην χρειαστει τπτ απο ολα αυτα και απλα τα καναλια που δεν μπορει να βρει να θελει να βαλεις την συχνοτητα χειροκινητα....αυτα απο μενα.

Θα δουμε παιδια, μου το κανουν όλες η sharp το προβλημα.... απλα η του υπογείου δεν τα βλέπει καν, ενώ η άλλες εκει που δείχνουν ξαφνικά πιξελαρουν.... μονο η sharp....

harris
14-04-15, 23:06
Καλησπέρα φίλε Ζ4. Αν θες μπορεις να δοκιμασεις κατι που θα προτεινω... Κανε factory reset στην τηλεώραση σου και ξαναψαξε τα καναλια. Μετά βλεπουμε τα υπολοιπα....

Z4 DCT
15-04-15, 06:53
Το προβλημα ηταν ο ενυσχητης, τα ειχε παίξει.... έδινε σημα άλλου για αλλού....στη Samsung έφτανε για να παίξει, στις sharp όχι..., μόλις τον αλλάξαμε, ολα οκ