PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΤ / ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΗ / ΚΑΡΜΠΟΝ μεμβράνη



Monsta
01-05-10, 18:11
Όπως ήδη αρκετοί γνωρίζεται, έχω ντύσει τον ουρανό του Μ3 με τη matte carbon μεμβράνη της 3Μ. Το αποτέλεσμα live μιλάει από μόνο του.

Όσο για το εσωτερικό, οι δύο θήκες στη κονσόλα, γυαλιών & τασάκι είχαν πολλές νυχιές / γρατζουνιές από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πάνω στο πλαστικό τους. Πριν λίγο καιρό πήγα και πήρα καινούρια θήκη γυαλιών από την αντιπροσωπεία ~50 ευρώ ή κάτι τέτοια αν θυμάμαι καλά. Το τασάκι όμως δεν το άλλαξα, γιατί α) είχε πολύ λιγότερες γρατζουνιές και β) τσιγκουνεύτηκα τα ~100 κάτι ευρώ γιατί πάει παρέα μ ένα κομμάτι της κονσόλας. Το άφησα λοιπόν έτσι, αλλά το μάτι πήγαινε συνέχεια εκεί. Έτσι, άρχισα να το πατάω για να μένει ανοιχτό και να μη τις βλέπω.

Μέχρι σήμερα. Μου είχε περισσέψει λίγη μεμβράνη από πρόσφατη τοποθέτηση στο καπώ ενός S3.

Έκοψα λοιπόν ένα κομμάτι, πήρα κοπίδι, θερμοπίστολο & σπάτουλα και έκατσα να το βάλω. Σε 10' ήταν έτοιμο. Το μόνο tricky part ήταν το κόψιμο γύρω από το νίκελ διακοσμητικό σιρίτι στη μέση. Μετά μόλις τελείωσα, έβλεπα τη καινούρια και αγρατζούνιστη θήκη γυαλιών, που ήταν μαύρη και κάπως 'παράτερη' με το carbon look από το νέο πλέον τασάκι. Έτσι την πέρασα κι αυτήν ένα χεράκι για να είναι όλα ομοιομορφα. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα να την αγοράσω, θα μπορούσα να είχα ντύσει τη παλιά...

Σύντομα θα έχω διαθέσημη και ειδική μεμβράνη για όλο το αυτοκίνητο.

- 32 χρωματικές επιλογές (γυαλιστερό) για αλλαγή χρώματος. Έχω χρωματολόγιο στο μαγαζί.

- 3 χρωματικές επιλογές (ματ) για αλλαγή χρώματος. Ματ μαύρο, ματ κίτρινο (Lambo), ματ λευκό.

- 4 αποχρώσεις σε ματ carbon, ασημί, ανθρακί, καφέ και μαύρη.

Θα φέρω εξειδικευμένο συνεργείο για τοποθετήσεις, (τους ίδιους που είχαν κάνει το R8, το Range Rover και αρκετά καπώ), γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και έχω βάλει αρκετούς πελάτες στην αναμονή εδώ και 3-4 μήνες...

Θα έχω περισσότερα νέα μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες, όπου θα είμαστε πλέον φουλ μάχημοι.

Ότι πληροφορία / απορία, παρακαλώ εκφραστείτε ελεύθερα.

Χρίστος
01-05-10, 20:02
ΚΑΑΑΛΕ μου φιλε Κωστα, μπορουμε να κανουμε κατι?????

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/LamboMatteBlue-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/05/LamboMatteBlue2-1.jpg

Μιλαω για το χρωμα που το περιτυλιγει και οχι για το υπερτουμπανο...

Monsta
01-05-10, 20:02
να και το range που έγινε ΚΑΚΟ !!! :original:

Monsta
01-05-10, 20:21
ΚΑΑΑΛΕ μου φιλε Κωστα, μπορουμε να κανουμε κατι?????


Μιλαω για το χρωμα που το περιτυλιγει και οχι για το υπερτουμπανο...

Αυτό κατά 99.9% είναι βάψιμο από το εργοστάσιο και όχι μεμβράνη. Το λέω επειδή βλέπω ότι πρόκειται για έκθεση αυτοκινήτων. Βέβαια υπάρχουν και πελάτες που επιλέγουν ένα απλό χρώμα και στη συνέχεια να τους τα ντύσουν μεμβράνη πριν τα παραλάβουν, διότι αυτό έχει αρκετά πλεονεκτήματα:

1) Το χρώμα από κάτω μένει καινούριο.

2) Βγαίνει ανά πάσα στιγμή.

3) It's a bitch να επισκεύασεις χτυπημένο / γρατζουνισμένο κομμάτι βαμμένο ματ. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει ακριβώς το ίδιο ματάρισμα....καλά δε συζητώ το θέμα της απόχρωσης, ειδικά σε αυτή τη Lambo.

4) Σε περίπτωση λοιπόν 'ατυχήματος', αλλάζεις τη μεμβράνη και φεύγεις, χωρίς φόβο, 'θα είναι το ίδιο, δε θα είναι'.

Το μειονέκτημα βέβαια που μπορεί να έχει το 'ντύσιμο' είναι ότι σαφώς και δεν θα είναι το ίδιο τελειο παντού, όπως ένα βαμμένο ματ αυτοκίνητο από το ρομπότ στο εργοστάσιο... Αλλά τα παραπάνω + είναι τόσα πολλά (και σημαντικά), που σαφώς και αξίζει το τίμημα.

Να σημειώσω εδώ ότι η συγκεκριμένη μεμβράνη που (θα) χρησιμοποιούμε είναι η καλύτερη ποιότητα που υπάρχει στην αγορά. Σαφώς και δεν πρόκειται για τη μεμβράνη των $120 που χρησιμοποίησε ο αμερικάνος (από τη .....Μανίλλα) και έκατσε να τη τοποθετήσει μόνος του στο γκαράζ του...Υπάρχει άλλωστε και το σχετικό θρεντ που ανέβασε ο Δημήτρης (Z4M) για να διαβάσετε. Η συγκεκριμένη μεμβράνη ΔΕΝ προβλέπεται για ντύσιμο ολόκληρου αυτοκινήτου και προορίζεται για μεμονωμένα κομμάτια (edit: graphics). Ωστόσο ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πράτει ανάλογα. Σαφώς και μπορούμε να τοποθετήσουμε και τη 'φθηνή' με ανάλογη μείωση του κόστους, πλυν όμως δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση.

stratos
01-05-10, 20:26
Θέλω πολύ να δώ ένα δείγμα απο άσπρο ματ.... και την οροφή και το πίσω diffuser τα ψήνομαι να γίνουν αρκετά σύντομα

Monsta
01-05-10, 20:41
Θέλω πολύ να δώ ένα δείγμα απο άσπρο ματ.... και την οροφή και το πίσω diffuser τα ψήνομαι να γίνουν αρκετά σύντομα

Όταν έρθεις Αθήνα, πέρνα να δεις. Που σκέφτεσαι Στράτο να βάλεις το άσπρο ματ??

Χρίστος
01-05-10, 20:42
Θέλω πολύ να δώ ένα δείγμα απο άσπρο ματ.... και την οροφή και το πίσω diffuser τα ψήνομαι να γίνουν αρκετά σύντομα
ασπρο γυαλιστερο αμαξι με ασπρη ματ οροφη???
:sealed::gun_bandana::ban::no::thumbsdown:

stratos
01-05-10, 20:43
Ολόκληρο και καρμπον την οροφή... αλλα αν δεν το δώ απο κοντά κρατάω μια επιφύλαξη. Αν είχα μαύρο αυτοκίνητο δεν το συζητούσα

yodas
01-05-10, 22:20
Κώστα τα είπαμε και τηλεφωνικά πιστεύω σύντομα να σε επισκευτώ

Χρίστος
02-05-10, 06:32
Κωστα πριν εννοουσα αν υπαρχει κατι τετοιο σαν χρωμα για ντυσιμο.Οχι αν το αμαξι ειναι βαμμενο ή ντυμενο!(ειναι ενα απο τα πολλα που μου στοιχιωνουν τον υπνο μου...)

Τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα πανω κατω οι ποιο πολλοι τα γνωριζουμε ή τα εχουμε ακουσει.

Εδω στη γειτονια μου κυκλοφορει ενα μαυρο ματ Χ5 με μαυρες ζαντες και κατραμια φιμε.Μπορει να ειναι υπερβολικος λιγο για τα γουστα μου ο ιδιοκτητης αλλα δε μπορει το αμαξι να μη σου τραβηξει το βλεμα.

Οσο τωρα για τη δουλεια, να σου πω ενα μπραβο που αποφασισες να κινηθεις κατ αυτο το τροπο.Το ντυσιμο κατα τη γνωμη μου ειτε αυτο γινεται για πρακτικους λογους, ειτε για λογους καθαρα ομορφιας θα φορεθει και θα υπαρξει κινηση.

Αν και νωρις ακομα, θα ηθελα οπως και πολλοι ακομα να εχουμε μια ιδεα για το κοστος του ολου εγχειρήματος οπως φυσικα και για την αφαιρεση αυτου.

Ακομα αν μπορεις να μας πεις και δυο λογια για την προστασια του "κουστουμιου"(προιοντα,αποφυγη,μεταχειρ ση)

Monsta
02-05-10, 09:52
Κωστα πριν εννοουσα αν υπαρχει κατι τετοιο σαν χρωμα για ντυσιμο.Οχι αν το αμαξι ειναι βαμμενο ή ντυμενο!(ειναι ενα απο τα πολλα που μου στοιχιωνουν τον υπνο μου...)

Αν και νωρις ακομα, θα ηθελα οπως και πολλοι ακομα να εχουμε μια ιδεα για το κοστος του ολου εγχειρήματος οπως φυσικα και για την αφαιρεση αυτου.

Ακομα αν μπορεις να μας πεις και δυο λογια για την προστασια του "κουστουμιου"(προιοντα,αποφυγη,μεταχειρ ση)

Λοιπόν στη ματ ή matte μεμβράνη σε θαλασσί δεν έχω δει κάτι. Τουλάχιστον το χρωματολόγιο που έχω στα χέρια μου έχει μόνο μαύρη, κίτρινη και άσπρη ματ.

Το κόστος θα ήθελα να σας το πω για όποιον ενδιαφέρεται σοβαρά με πμ, καθώς πολύς κόσμος διαβάζει το φόρουμ. Για την αφαίρεση, θα υπάρχει επίσης κάποια std χρέωση.

Όσο για τη προστασία και τη συντήρηση πλένουμε κανονικά όπως και πριν κατά προτίμηση στο χέρι, αποφεύγουμε τις βούρτσες και δεν αφήνουμε τους 'πακί' να το πυροβολάνε από πολύ κοντά. Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες η μεμβράνη δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Fad3In
24-05-10, 17:21
Monsta,να ρωτησω κατι συγκεκριμενο που το χω απορια;
Αυτα τα ματ 3Μ που βρηκα ειναι 1.22μ Χ οσο παρω τεσπα.
Στην οροφη πχ που εχει διαστασεις αλλα αντι αλλων αναγκαστικα θα χρησιμοποιησω 2 κομματια τουλαχιστον.
Το σημειο που εφιππευει η μια μεμβρανη την αλλη,
οσο λεπτες και να ναι,δεν θα φαινεται/χτυπαει ασχημα στο ματι;
Ή ανησυχω για λεπτομερειες που δεν θα φαινονται;
Ν.

Monsta
24-05-10, 17:49
Monsta,να ρωτησω κατι συγκεκριμενο που το χω απορια;
Αυτα τα ματ 3Μ που βρηκα ειναι 1.22μ Χ οσο παρω τεσπα.
Στην οροφη πχ που εχει διαστασεις αλλα αντι αλλων αναγκαστικα θα χρησιμοποιησω 2 κομματια τουλαχιστον.
Το σημειο που εφιππευει η μια μεμβρανη την αλλη,
οσο λεπτες και να ναι,δεν θα φαινεται/χτυπαει ασχημα στο ματι;
Ή ανησυχω για λεπτομερειες που δεν θα φαινονται;
Ν.

Όχι ρε τι δύο κομμάτια στον ουρανό? Πούλμαν θα ντύσεις??

1.22 είναι το πλάτος, άρα σίγουρα σε καλύπτει. Μέτρα το και πάρε Χ μέτρα μήκος ουρανού Χ το 1.22 φάρδος.

dimtz
24-05-10, 18:27
φιλε monsta εχεις να μου στειλεις ενα κομματι καρμπον????? 35χ35 εκατοστα θελω, σου εστειλα και πμ

Monsta
24-05-10, 18:42
φιλε monsta εχεις να μου στειλεις ενα κομματι καρμπον????? 35χ35 εκατοστα θελω, σου εστειλα και πμ

Αυτή τη στιγμή δεν έχω, αλλά σύντομα θα ντύσουμε ένα S3 και σίγουρα θα μου μείνει περίσευμα. Θα σου στείλω ΡΜ για να μου πεις διεύθυνση να στο αποστείλω με κουριερ.

dimtz
24-05-10, 18:45
Αυτή τη στιγμή δεν έχω, αλλά σύντομα θα ντύσουμε ένα S3 και σίγουρα θα μου μείνει περίσευμα. Θα σου στείλω ΡΜ για να μου πεις διεύθυνση να στο αποστείλω με κουριερ.

Οκ φιλε μου θα περιμενω :thanks:

Fad3In
25-05-10, 01:44
Όχι ρε τι δύο κομμάτια στον ουρανό? Πούλμαν θα ντύσεις??

1.22 είναι το πλάτος, άρα σίγουρα σε καλύπτει. Μέτρα το και πάρε Χ μέτρα μήκος ουρανού Χ το 1.22 φάρδος.

Χαχα,τι να πω Κωστα; Δεν ασχοληθηκα ακομα σοβαρα και με το ματι,μου φαινοταν μεγαλυτερο του 1.22μ και ο ουρανος και το καπω μπροστα στο Ε30 και το σκεφτομουν τι και πως.:th_Laie_67-1::whistle:
Οκ λοιπον,αν χρειαστω και τιποτα αλλο ξερω που θα σε βρω!
Αν θες στειλε κανα pm με το τηλ και την διευθυνση του μαγαζιου σου!
Απ οτι καταλαβα πουλας και αυτοκολλητα,ετσι; Μιλαω γι αυτα 5ετιας ματ μαυρα 3Μ συγκεκριμενα.
Το λεω γιατι απο μαγαζι τα περιμενω μεχρι και εναν μηνα μετα,οποτε τουλαχιστον ας κανω την αρχη με οροφη και βλεπω πως παει το ολο ζητημα!
Ν.

///M Arios
25-05-10, 02:01
φιλε Κωστα πολυ θα ηθελα να μαθω τι κοστολογιο εχει το να ντισεις ολο το αυτοκινιτο!! γιατι αρκετο καιρο ψαχνομαι πανο σ αυτο το θεμα!!! εχω ενα Ε36 σενταν... ευχαριστω προκαταβολικα...!!!!!

Monsta
25-05-10, 07:16
φιλε Κωστα πολυ θα ηθελα να μαθω τι κοστολογιο εχει το να ντισεις ολο το αυτοκινιτο!! γιατι αρκετο καιρο ψαχνομαι πανο σ αυτο το θεμα!!! εχω ενα Ε36 σενταν... ευχαριστω προκαταβολικα...!!!!!

Έχεις ΡΜ.

Gregory_///M
25-05-10, 09:14
Κώστα πολύ καλό, πραγματικά εντυπωσιάζομαι από τέτοια δουλειά. Έχει βάλει ένας γνωστός μου στην οροφή μιας bmw Μ3 Ε46 Laguna Seca Blue και έγινε πολύ καλό. Εγώ αρκέστηκα προς το παρόν να κρύψω τις γρατζουνίες (που είχε αφήσει ο προκάτοχος) στο καπάκι που είναι στον λεβιέ+τα ηλ.παράθυρα..

Fad3In
25-05-10, 13:20
Αν θες στειλε κανα pm με το τηλ και την διευθυνση του μαγαζιου σου!

Αστο,το βρηκα αν τυχει και χρειαστω που μαλλον οχι μιας και βρηκα ακρη!
Ν.

Libanner
06-06-10, 22:35
Θέλω να ντύσω με μαύρη μεμβράνη την οροφή απο το honda μου η με κάρμπον δε ξέρω ακόμα.Ποιο πολύ για προστασία,το είδα και μ αρέσει σαν ιδέα και όποτε αλλάξεις γνώμη βγαίνει.

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1290&page=7

Αναλαμβάνετε στο μαγαζί τέτοια εγκατάσταση;

Fad3In
07-06-10, 22:36
Με υπομονη και δυο τρεις συμβουλες το κανεις και μονος!
Αν θες μιας που εβαλα προσφατα στο δικο μου ματ μαυρο
σε ολο τον ουρανο σε βοηθαω να ξεκινησεις την διαδικασια.
Χρονο και υπομονη θες,γιατι αλλιως θα πρεπει να σκασεις κανα
1000αρικο για να το κανεις σε μαγαζι-αν γνωριζουν και το χουν ξανακανει!
Τα αυτοκολλητα τα πηρα 35¤ τα 6 τετραγωνικα μετρα απο εδω:
https://www.atec.gr/products_3M.html
Για το καρμπον 3Μ θες 150¤.(50¤ το μετρο και ελαχιστα 3μ!)
Το αποτελεσμα μιλαει μονο του για 35¤ και 4-5ωρες δουλειας με παρεα!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/DSC01215-1.jpg
Ν.

katsaraios
07-06-10, 22:42
Με υπομονη και δυο τρεις συμβουλες το κανεις και μονος!
Αν θες μιας που εβαλα προσφατα στο δικο μου ματ μαυρο
σε ολο τον ουρανο σε βοηθαω να ξεκινησεις την διαδικασια.
Χρονο και υπομονη θες,γιατι αλλιως θα πρεπει να σκασεις κανα
1000αρικο για να το κανεις σε μαγαζι-αν γνωριζουν και το χουν ξανακανει!
Τα αυτοκολλητα τα πηρα 35¤ τα 6 τετραγωνικα μετρα απο εδω:
https://www.atec.gr/products_3M.html
Για το καρμπον 3Μ θες 150¤.(50¤ το μετρο και ελαχιστα 3μ!)
Το αποτελεσμα μιλαει μονο του για 35¤ και 4-5ωρες δουλειας με παρεα!
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/DSC01215-1.jpg
Ν.
πολυ καλη δουλεια φαινεται εκ πρωτης οψεως.
το αυτοκολλητο το ζεσταινεις για να κολλησει καλυτερα?
επισης τα κοψιματα που γυρνανε μεσα απο το καπο κολλανε καλα η θελει τιποτα αλλο για να μην αρχισει και ξεκολλαει?

Libanner
07-06-10, 23:52
Με υπομονη και δυο τρεις συμβουλες το κανεις και μονος!
Αν θες μιας που εβαλα προσφατα στο δικο μου ματ μαυρο
σε ολο τον ουρανο σε βοηθαω να ξεκινησεις την διαδικασια.
Χρονο και υπομονη θες,γιατι αλλιως θα πρεπει να σκασεις κανα
1000αρικο για να το κανεις σε μαγαζι-αν γνωριζουν και το χουν ξανακανει!
Τα αυτοκολλητα τα πηρα 35¤ τα 6 τετραγωνικα μετρα απο εδω:
https://www.atec.gr/products_3M.html
Για το καρμπον 3Μ θες 150¤.(50¤ το μετρο και ελαχιστα 3μ!)
Το αποτελεσμα μιλαει μονο του για 35¤ και 4-5ωρες δουλειας με παρεα!


Μπράβο σου!
Το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλό.Μάλλον θα πάω και εγώ να πάρω το αυτοκόλλητο και να το κάνω μόνος μου,το μόνο που φοβάμαι είναι πως θα το κόψω στην περιοχή της ηλιοροφής...
Πως ακριβώς το ζήτησες είχε κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές.Εγώ μάλλον μαύρο γυαλιστερό θα επιλέξω για την οροφή να δίνει την αίσθηση ενιαίας γυάλινης επιφάνειας με το πίσω τζάμι.

katsaraios
08-06-10, 00:15
Μπράβο σου!
Το αποτέλεσμα φαίνεται πολύ καλό.Μάλλον θα πάω και εγώ να πάρω το αυτοκόλλητο και να το κάνω μόνος μου,το μόνο που φοβάμαι είναι πως θα το κόψω στην περιοχή της ηλιοροφής...
Πως ακριβώς το ζήτησες είχε κάποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές.Εγώ μάλλον μαύρο γυαλιστερό θα επιλέξω για την οροφή να δίνει την αίσθηση ενιαίας γυάλινης επιφάνειας με το πίσω τζάμι.

Θοδωρη εννοεις γυαλιστερο μαυρο καρμπον η απλο μαυρο?

Libanner
08-06-10, 00:19
Θοδωρη εννοεις γυαλιστερο μαυρο καρμπον η απλο μαυρο?

Μαύρο γυαλιστερό οχι κάρμπον άμα βάλω και μεμβράνη αντηλιακή μετά στο πίσω τζάμι θα φαίνεται σαν μια επιφάνεια κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου...

Fad3In
08-06-10, 15:04
Μαύρο γυαλιστερό οχι κάρμπον άμα βάλω και μεμβράνη αντηλιακή μετά στο πίσω τζάμι θα φαίνεται σαν μια επιφάνεια κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου...

Ευχαριστω για τα καλα λογια παιδια!
Πραγματικα για ερασιτεχνικη δουλεια ειναι καλη πιστευω!
Πηγαινε εδω και κατεβασε τον τιμοκαταλογο!
https://www.atec.gr/products_3M.html
Βρες ακριβως οτι θες και κανε παραγγελια τηλεφωνικα.
Το μαγαζι ειναι Ζωγραφου και θα το παραλαβεις απο κει.
Θελει πολυ προσοχη,καλο καθαρισμα και σαπουνονερο πριν αρχιζεις να ντυνεις οτι πανελ θες! (Σαπουνι για πιατα και νερο που θα το ριξεις με μορφη σπρευ-αγορασε ενα μπουκαλακι με 1¤ απο Σ.Μαρκετ ή χρησιμοποιησε ενα αδειο απο καθαριστικο για τζαμια πχ).
Μην ξεχασεις να παραγγειλεις και μια ειδικη σπατουλα με την οποια θα το στρωνεις το φιλμ οπου χρειαζεται και θα διωχνεις τον αερα!
Οπωσδηποτε προσεξε τις εσωτερικες ακρες που θα κολλησει το αυτοκολλητο (κατω απο την οροφη δηλαδη περιμετρικα) να ναι καθαρες (χρησιμοποιησε πολυ οινοπνευμα και πανακι με μικροινες για να μην αφηνει χνουδι!
Οτι αλλο ξεχασα ή θες να ρωτησεις πες το!!!
Ν.

Monsta
08-06-10, 18:41
Να ρωτήσω κάτι ?

Ποιος σε συμβούλεψε να χρησιμοποιήσεις σαπουνόνερο ?

Απ όσο ξέρω και σε όσα αυτοκίνητα έχουμε τοποθετήσει μέχρι στιγμής DI-NOC ή κανονική μεμβράνη, οι τεχνικοί την τοποθετούν χωρίς ίχνος νερού, μόνο με τη χρήση θερμοπίστολου και σπάτουλας. Η ειδική κόλλα που έχει ενεργοποιείται με την θερμότητα.

Libanner
08-06-10, 19:38
Στα βιντεακια που έχω δει και εγώ κατα καιρούς με τοποθέτηση μεμβράνης δε θυμάμαι σαπουνάδα να πω την αλήθεια μόνο θερμοπίστολο,αντίθετα στις αντηλιακές βάζουν φουλ σαπουνάδα στην τοποθέτηση.

Ας ξανα βάλω το βίντεο που είχα ανεβάσει πριν καιρό αλλά σβήστηκε...Military crx λες;


https://www.youtube.com/watch?v=0mBmu1ie_lE

Υ.Γ Λευτέρη μελέτησε το καλά βρήκαμε προμηθευτή στην εκτέλεση κολλάμε τώρα μόνο!

Monsta
09-06-10, 07:08
Λευτέρη μελέτησε το καλά βρήκαμε προμηθευτή στην εκτέλεση κολλάμε τώρα μόνο!

Προμηθευτές υπάρχουν με το κιλό. Η τοποθέτηση είναι το θεματάκι. ;)

Στο βίντεο που ανέβασες ο Γερμαναράς ξήλωσε μέχρι και τα φανάρια...

Fad3In
11-06-10, 12:36
Να ρωτήσω κάτι ?

Ποιος σε συμβούλεψε να χρησιμοποιήσεις σαπουνόνερο ?

Απ όσο ξέρω και σε όσα αυτοκίνητα έχουμε τοποθετήσει μέχρι στιγμής DI-NOC ή κανονική μεμβράνη, οι τεχνικοί την τοποθετούν χωρίς ίχνος νερού, μόνο με τη χρήση θερμοπίστολου και σπάτουλας. Η ειδική κόλλα που έχει ενεργοποιείται με την θερμότητα.

Κοιτα,η μεμβρανη ειναι της 3Μ βασικα οποτε δεν ξερω αν ειναι αλλη η διαδικασια τοποθετησης.Το σπαουνονερο μου το προτειναι ο τυπος που τα πουλουσε καθως και ο φιλος με τον οποιο καναμε την τοποθετηση που ειχε κανει σχετικα σεμιναρια.Με θερμοπιστολο σε καποια σημεια μας παιδεψε πολυ το θεμα.
Τι να πω; Εσεις στο μαγαζι μονο με θερμοπιστολο και σπατουλα κανετε το ντυσιμο λαμαρινας;
Βασικα,δωσε καμμια συμβουλη στους υπολοιπους που θελουν να το κανουν.
Γι αυτο λεγεται φορουμ! ;)
Αληθεια εσυ για Ε30 ντυσιμο ουρανο καπω και πορτ παγκαζ ποσα θα χρεωνες;
Ν.

Χρίστος
11-06-10, 14:13
fad3in να σε ρωτησω.
απο το καταλογο της 3Μ πηρες dinoc ή απλα χρωμα βινιλιου??

Fad3In
11-06-10, 14:37
fad3in να σε ρωτησω.
απο το καταλογο της 3Μ πηρες dinoc ή απλα χρωμα βινιλιου??

SC50 βινυλιου.Σειρα 50 ειναι 5ετους εγγυησης.Ετσι τα ξεχωριζε το μαγαζι.
Ν.

Monsta
11-06-10, 21:52
Βασικα,δωσε καμμια συμβουλη στους υπολοιπους που θελουν να το κανουν.
Γι αυτο λεγεται φορουμ! ;)



Εδώ είμαι για να βοηθάω όπου μπορώ. Όμως σεμινάριο για τοποθέτηση μεμβράνης από το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να κάνω, ούτε είναι κάτι που μαθαίνεται εύκολα με μερικά steps.

Ωστόσο για όποιον θέλει να δοκιμάσει τη τύχη του (diy), κυκλοφορούν αρκετά βιντεάκια στο διαδίκτυο.

Libanner
11-06-10, 22:08
Αληθεια εσυ για Ε30 ντυσιμο ουρανο καπω και πορτ παγκαζ ποσα θα χρεωνες;
Ν.

Άστο καλύτερα με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνες και άλλο ένα Ε30 για ανταλλακτικά.

Επειδή ρώτησα σε μερικούς η ταρίφα είναι στάνταρ πχ για το δικό μου μόνο για ουρανό θελαν 200 ευρώ!Τουλάχιστον ο ένας που έχω δει πολλές δουλείες του από κοντά σε φίλους και διαφημιστικά,ήταν ειλικρινής μου λέει τα υλικά δεν είναι ακριβά αλλά είναι αρκετή δουλεία για να τοποθετηθεί.
Προσωπική άποψη και χωρίς παρεξήγηση να δώσω 200 ευρώ για μια μεμβράνη δε παίζει...Με αυτά τα λεφτά βάφω τον ουρανό άλλες 2 φορές!

Monsta
11-06-10, 22:34
να δώσω 200 ευρώ για μια μεμβράνη δε παίζει...Με αυτά τα λεφτά βάφω τον ουρανό άλλες 2 φορές!

Ας μη μπερδεύουμε τις γραβάτες με τα σώβρακα.

Η μεμβράνη χρώματος δεν παρουσιάστηκε στην αγορά για να καλύψει τυχόν ατέλειες στο χρώμα και να ξεχάσουμε τη χάλια κατάσταση που ήταν πριν τοποθετηθεί.

Η μεμβράνη χρώματος προτείνεται να τοποθετηθεί σε επιφάνειες που ΔΕΝ έχουν ατέλειες (γρατζουνιές / βαθουλώματα), ώστε να μη φαίνονται με τη σειρά τους μέσα από τη μεμβράνη.

Όπως βλέπετε και από το βίντεο με τη παλία 911 πιο πάνω, η κυρία πρώτα επισκεύασε τη γρατζουνιά της στο προφυλακτήρα και μετά τοποθέτησε τη military μεμβρανούλα.

Τώρα όσο για το σχόλιο.....με 200 ευρώ βάφω 2 φορές ουρανό, δεν θα το σχολιάσω καν :th_Laie_67-1:

Fad3In
12-06-10, 01:30
Ακου φιλε Κωστα για να τα πω μια φορα και δεν θ ασχοληθω αλλο.
200¤ για οροφη που με παρεα και καφε μου πηρε ουτε διωρο να την καλυψω και χωρις ατελειες εκτος απο καποιες φουσκες οι οποιες πολυ ευκολα απομακρυνθηκαν,σημαινει 10¤ το αυτοκολλητο-μεμβρανη (με περιπου 5¤ ανα τετραγωνικο και παλι πολλα ειναι τα 10¤ που αναφερω) και 190¤ εργατικά;!;
Και αυτα τα εργατικα αναλογικα με την πειρα και τις ικανοτητες του ανθρωπου που εκανε την δουλεια σημαινει μια ωρα δουλειας.Ας υποθεσουμε ομως για το καλο της συζητησης οτι εκανε κι αυτος δυο ωρες τελικα οπως εγω που δεν ειχα ξαναασχοληθει ποτε με το αθλημα.Με αλλα λογια χρεωνει 95¤ (ενενηντα πεντε) την εργατοωρα του ή απλα ψαχνει για μ*λακες θυματα οπως εκεινοι που πληρωνουν τελικα τοσο μια τετοια διαδικασια;!; :whistle:

Επειδη εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε το πρωτο ουτε το δευτερο δεν τα εδωσα και δεν προκειται να τα δωσω ποτε αυτα τα ποσα για αυτες τις υπηρεσιες,που πιθανως χρεωνεις κι εσυ εφοσον δεν ανεφερες ποσο αφηνοντας τα ευκολως εννοουμενα να αιωρουνται! :thumbsdown:

Αν ησουν λοιπον οκ,θ αφηνες τις ειρωνιες κατα μερος και θα εδινες καμμια συμβουλη χρησιμη και επι του θεματος σε καποιον που μπορει να την χρειαζεται απο εδω.
Προσωπικα αυτο ακριβως θα κανω σε οποιον μου το ζητησει,οπως και εγινε ηδη με pm!
Καταλαβες τις στοιχειωδεις λεπτομερειες; thumb
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο γενικα για αυτο το θεμα!
Οποιος θελει ας στειλει pms! :original:
Ν.

Monsta
12-06-10, 09:09
:clap1:
και 190¤ εργατικά;!;
Και αυτα τα εργατικα αναλογικα με την πειρα και τις ικανοτητες του ανθρωπου που εκανε την δουλεια σημαινει μια ωρα δουλειας.Ας υποθεσουμε ομως για το καλο της συζητησης οτι εκανε κι αυτος δυο ωρες τελικα οπως εγω που δεν ειχα ξαναασχοληθει ποτε με το αθλημα.Με αλλα λογια χρεωνει 95¤ (ενενηντα πεντε) την εργατοωρα του ή απλα ψαχνει για μ*λακες θυματα οπως εκεινοι που πληρωνουν τελικα τοσο μια τετοια διαδικασια;!; :whistle:


Ν.

Κοίτα φίλε Ν., τουλάχιστον σκέψου λίγο πριν γράψεις ....μπαρούφες.

Καταρχάς οι συμβουλές μου στο δημόσιο αυτό φόρουμ (και σε ΡΜ) είναι αποδεδειγμένα τόσες, που αν ήταν να τις έδινες εσύ, θα έπρεπε να αδειάσεις ολόκληρα τα ΡΜ σου πάνω από 10 φορές ......τουλάχιστον..... (200 max επιτρέπονται / φορά).

Δεύτερον, απ όσα γράφεις, μάλλον νομίζεις ότι τα 95 / ευρώ την ώρα που σου είπε κάποιος, είναι καθαρό κέρδος στη τσέπη του. Άρα εδώ δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο παρά..... :whistle::whistle: Margaritas & Pinna Collatas στο Cancun........:yawn:

Τρίτον, αφού έγινες εξπέρ με τη μία φορά που τοποθέτησες μεμβράνη στο αμάξι σου και νιώθεις.....έτοιμος να δώσεις συμβουλές και σε άλλους, κάντο, αλλά σε δικό σου θρεντ.....DIY. Μέχρι στιγμής πάντως σε ξένα φόρουμ έχω δει πολύ καλύτερα DIY σε γραφή, ανάλυση και φωτό από το δικό σου 'post' με τις.....σαπουνάδες.

Τέταρτον και τελευταίον, πουθενά (μέχρι τώρα) δεν σε προκάλεσα, ούτε σε ειρωνεύτηκα στο / α θρεντ μου, μου επιτέθηκες ξαφνικά άνευ λόγου και ουσίας επειδή.........."δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε το πρωτο ουτε το δευτερο.........."

ΥΓ: Σ ευχαριστώ που κάθεσαι μέχρι τις 2:30 - 3:00 τα ξημερώματα να απαντάς στα θρεντ μου, αλλά δεν ήταν ανάγκη.....

Fad3In
12-06-10, 11:59
:clap1:
Κοίτα φίλε Ν., τουλάχιστον σκέψου λίγο πριν γράψεις ....μπαρούφες.
:th_Laie_67-1:Οκ,παλι καλα που εισαι εσυ ο σοφος να βαλεις τα πραγματα στην θεση τους με ειρωνια και ατακες εντυπωσιασμου! :original:


Καταρχάς οι συμβουλές μου στο δημόσιο αυτό φόρουμ (και σε ΡΜ) είναι αποδεδειγμένα τόσες, που αν ήταν να τις έδινες εσύ, θα έπρεπε να αδειάσεις ολόκληρα τα ΡΜ σου πάνω από 10 φορές ......τουλάχιστον..... (200 max επιτρέπονται / φορά).
Συγχαρητηρια και δεν το αμφισβητω.Απλα δεν εδειξες κατι τετοιο στο παρον thread! :whistle:


Δεύτερον, απ όσα γράφεις, μάλλον νομίζεις ότι τα 95 / ευρώ την ώρα που σου είπε κάποιος, είναι καθαρό κέρδος στη τσέπη του. Άρα εδώ δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο παρά..... :whistle::whistle: Margaritas & Pinna Collatas στο Cancun........:yawn:
Αρα με αλλα λογια εσενα σου ακουγεται λογικη τιμη; :th_Laie_67-1:


Τρίτον, αφού έγινες εξπέρ με τη μία φορά που τοποθέτησες μεμβράνη στο αμάξι σου και νιώθεις.....έτοιμος να δώσεις συμβουλές και σε άλλους, κάντο, αλλά σε δικό σου θρεντ.....DIY. Μέχρι στιγμής πάντως σε ξένα φόρουμ έχω δει πολύ καλύτερα DIY σε γραφή, ανάλυση και φωτό από το δικό σου 'post' με τις.....σαπουνάδες.
Κατι που γραφω που ακριβως Κωστα; :think:
Γιατι περα απ το οτι εμαθα 5 πραγματακια και προσπαθω να βοηθησω και οποιον αλλον το χρειαζεται και να κινητοποιησω κι αλλους να μην δινουν 1000αρικα ετσι επειδη ετσι ειναι ο "νομος της αγορας" δεν ειπα ποτε και σε κανενα σημειο οτι εγινα και ειδικος.Ισα ισα.Διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα!


Τέταρτον και τελευταίον, πουθενά (μέχρι τώρα) δεν σε προκάλεσα, ούτε σε ειρωνεύτηκα στο / α θρεντ μου, μου επιτέθηκες ξαφνικά άνευ λόγου και ουσίας επειδή.........."δεν θεωρω τον εαυτο μου ουτε το πρωτο ουτε το δευτερο.........."
ΥΓ: Σ ευχαριστώ που κάθεσαι μέχρι τις 2:30 - 3:00 τα ξημερώματα να απαντάς στα θρεντ μου, αλλά δεν ήταν ανάγκη.....
Παιρνεις πολυ στα σοβαρα τον εαυτο σου.
Ουτε σου επιτεθηκα ουτε ασχολουμαι μαζι σου
και ποσταρω προσωπικα για σενα.Οσο για την ωρα οκ,αλλη φορα θ απανταω μεσημεριανες ωρες οπως τωρα!
Εισαι λιγο ευχαριστημενος οπως με ρωτησες κι εσυ; :whistle:

Αντε καλη συνεχεια,τα συμπερασματα βγηκαν.
Απο κει και περα οτι ειχα να πω το ειπα κι αν δεν μ επιασες
δεν πειραζει,ισως αλλοι καταλαβαν τι ειχα να πω!
Και ξανα και ξανα τονιζω οπως εχω κανει και παραπανω και σε αλλο thread
δεν μιλαω προσωπικα για σενα.Να δω ποση επαναληψη χρειαζεται τελικα...
Ν.

NickE60
12-06-10, 17:02
Mεμβρανες από σοβαρές εταιρίες..

Υπάρχουν με 5 ευρω ανά τ.μ. (απλές μεμβράνες επιγραφοποιείας, κολλιούνται με τη χρήση κάποιου υγρού, αλλά και χωρίς υγρό αν ξέρες καλά τι κάνεις) με αντοχή στη συρρίκνωση στις δικές μας συνθήκες περιβάλλοντος 4-5 χρόνια. (μαζεύουν-σηκώνουν στις άκρες) Καμία σχέση με κάλυψη αυτοκινήτων!

Υπάρχουν μεμβράνες "cast" αντοχής 7-10 ετών, με 10-15 ευρώ ανα τ.μ. (ποιοτικές μεμβράνες επιγραφοποιείας, κολλιούνται με υγρό ή και χωρίς υγρό) οι οποίες έχουν μεγάλη ελαστικότητα και ακολουθούν εύκολα τις καμπύλες σε κυρτές επιφάνειες, επίσης πρεσσαρονται σε ειδικά θερμαντικά καλούπια με vacuum και παίρνουν τη φόρμα του υλικού πάνω στο οποίο έχουν κολληθεί (συνήθως φύλλα πλεξιγκλας ή πλαστικό). Δεν συνιστώνται για χρήση σε ολική κάλυψη αυτοκινήτων, απλά γιατί δεν αντέχουν στη φθορά, χαράζουν πολύ εύκολα (με μια απαλή νυχιά αφήνουν μόνιμο σημάδι) θαμπώνουν πολύ εύκολα, δεν γυαλίζονται.

Υπάρχουν ειδικές μεμβράνες για κάλυψη αυτοκινήτων αρκετά ακριβότερες (διπλάσια τιμή ανά τ.μ.) που έχουν τα χαρακτηριστικά της παραπάνω κατηγορίας αλλά έχουν υποστεί σκλήρυνση της επιφάνειας τους (cast - pressure sensitive vinyl) και κολλιούνται στεγνά, χωρίς υγρό και μόνο χωρίς υγρό γιατί έχουν ειδική κόλλα για το σκοπό αυτό - μηδενική συρρίκνωση.

Υπάρχουν ειδικές μεμβράνες για κάλυψη μερών αυτοκινήτων (πχ απομίμηση carbon-fibre) κόστους 70-80 ευρώ ανα τ.μ. στις καλές εταιρίες, και δουλεύονται όπως αυτές της παραπάνω κατηγορίας.

Σε κάθε περίπτωση, τα ξακρίσματα (η λεπτομέρεια στα περιφερειακά ή τα εσωτερικά τελειώματα) είναι "όλα τα λεφτά" στην τοποθέτηση

spanidis
12-06-10, 22:11
:th_Laie_67-1:Οκ,παλι καλα που εισαι εσυ ο σοφος να βαλεις τα πραγματα στην θεση τους με ειρωνια και ατακες εντυπωσιασμου! :original:


Συγχαρητηρια και δεν το αμφισβητω.Απλα δεν εδειξες κατι τετοιο στο παρον thread! :whistle:


Αρα με αλλα λογια εσενα σου ακουγεται λογικη τιμη; :th_Laie_67-1:


Κατι που γραφω που ακριβως Κωστα; :think:
Γιατι περα απ το οτι εμαθα 5 πραγματακια και προσπαθω να βοηθησω και οποιον αλλον το χρειαζεται και να κινητοποιησω κι αλλους να μην δινουν 1000αρικα ετσι επειδη ετσι ειναι ο "νομος της αγορας" δεν ειπα ποτε και σε κανενα σημειο οτι εγινα και ειδικος.Ισα ισα.Διαβαζε λιγο πιο προσεκτικα!


Παιρνεις πολυ στα σοβαρα τον εαυτο σου.
Ουτε σου επιτεθηκα ουτε ασχολουμαι μαζι σου
και ποσταρω προσωπικα για σενα.Οσο για την ωρα οκ,αλλη φορα θ απανταω μεσημεριανες ωρες οπως τωρα!
Εισαι λιγο ευχαριστημενος οπως με ρωτησες κι εσυ; :whistle:

Αντε καλη συνεχεια,τα συμπερασματα βγηκαν.
Απο κει και περα οτι ειχα να πω το ειπα κι αν δεν μ επιασες
δεν πειραζει,ισως αλλοι καταλαβαν τι ειχα να πω!
Και ξανα και ξανα τονιζω οπως εχω κανει και παραπανω και σε αλλο thread
δεν μιλαω προσωπικα για σενα.Να δω ποση επαναληψη χρειαζεται τελικα...
Ν.

τι συμπερασμα εβγαλες ρε παιδι...????

μηπως θα πρεπε ο Κωστας....να βαζεις τις μεβρανες τζαμπα..για να αισθανεσαι οκ..???

δουλεια του ειναι...απο αυτο ζει...μεγαλωνει τα παιδια του...πληρωνει τον χωρο του μαγαζιου του...κλπ κλπ...!!!!!!!

Δλδ επειδη το εκανες εσυ μονος σου στο δρομο...με χαμηλο κοστος..πρεπει αυτος να κανει το ιδιο με εσενα..????

οσα θελει χρεωνει....οποιος θελει παει.....κλπ κλπ...!!!!

ελεος δεν μπορω να καταλαβω τι σε προβληματιζει...!!!!!

Χρίστος
13-06-10, 00:27
ελα αφηστε στην ακρη τους εγωισμους.
Ολοι βοηθαμε, ο καθενας με το τροπο του.
Ο φιλος fad3in θελησε να το κανει μονος του και του κοστισε Χ.
Ο φιλος Κωστας ειναι η δουλεια του και κρινει οτι μπορει να ζηταει Χ+Ψ.
Κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να ακολουθησει τιποτα.Ο καθενας κανει οτι νομιζει.


Αφηστε λοιπον τα οφτοπικ και απαντηστε οσοι μπορειτε.
Θελω να ντυσω και γω την οροφη μου γιατι ειχα κατι περιστατικα απο κατι πουλακια που με ειχαν χεσμ....νο στη κυριολεξια.Το αποτελεσμα που ζηταω ειναι ενα πολυ γυαλιστερο μαυρο σαν αυτο που φορανε πολλα S3-TT-M3 που δινει μια αισθηση τζαμιου στην οροφη.
Nομιζω ειναι οτι καλυτερο (χρωματικα) για μια μικρη αντιθεση χωρις να ειναι ασχημο για το μπλε που εχω.
Σημερα βρηκα τις παρακατω φωτο που ο ιδιοκτητης λεει οτι ειναι βινιλιο.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/3469265373_01f327d725_b-1.jpg


Και ρωταω λοιπον.
Τι πρεπει να ψαξω?
Πως το ζηταω?
Θα πηγαινει στο μπλε σκουρο που ειναι το αμαξι?
Μηπως καποιο αλλο χρωμα θα δειξει περισσοτερο?

Ολες οι γνωμες ειναι ευπροσδεκτες.

Libanner
13-06-10, 00:30
Μαύρο γυαλιστερό οχι κάρμπον άμα βάλω και μεμβράνη αντηλιακή μετά στο πίσω τζάμι θα φαίνεται σαν μια επιφάνεια κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου...

Ακριβώς αυτό σου έλεγα Ace.Αυτό το αποτέλεσμα θέλω και εγώ.Αν τελικά βρεθεί το υλικό είμαι μέσα thumb

katsaraios
13-06-10, 00:47
Γιατι δεν πας σε ενα καταστημα που τοποθετει βινυλια να δεις τον καταλογο???
ειναι το πιο απλο βημα...

stratos
13-06-10, 02:24
.....

Έχουμε ξανα-ξανα-ξανα-πει στο παρελθόν πως δεν είναι δεοντολογικό, τίμιο, σωστό, δίκαιο, να μπαίνουμε στα θρεντ επαγγελματιών απλά για να εντυπωσιάσουμε και να "μειώσουμε" την εργασία που προσφέρουν. Όλοι έχουμε μάτια, μυαλό και κρίση και θα κάνουμε ότι μας αρέσει, ή ότι μας συμφέρει. Όχι όμως μπλέκοντας ο ένας στα πόδια του άλλου. Είναι άλλο να πληρώνεις υπαλλήλους ενοίκια, φόρους και άλλα έξοδα και να παρέχεις εγγύηση για τη δουλειά που προσφέρεις και είναι άλλο να κάνεις την πλάκα σου πειραματιζόμενος πίνοντας καφέ με ένα φίλο. Είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Χρήσιμα και τα δύο........



Τα παραπάνω πρέπει να γίνονται σεβαστά. :thnx:


Παρακαλώ να μεταφερθούν τα μηνύματα που έχουν σαν θέμα DIY επικόλληση μεμβράνης σε ένα νέο thread στο DIY subforum και να διαγραφούν τα off topic μηνύματα :wink:

Θα πέσει σκούπααααα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/06/3431422677_4bb90598d1_o-1.jpg

Stamatis
13-06-10, 10:55
Αντε Σδραδο.
Για να δω τι πουλια πιανεις.
Ξεκινα.

(παρακαλουνται οι χρηστες να παρουν backup τις φωτογραφιες του, ο μοντας υπηρεσιας να παρει μπακαπ και ενημερωστε και τον τυπο με τον σερβερ να ειναι standby).

Αντε μικρε, βαπτισμα πυρος.
Ξεκινα.

Nino
13-06-10, 13:28
Αντε Σδραδο.
(παρακαλουνται οι χρηστες να παρουν backup τις φωτογραφιες του, ο μοντας υπηρεσιας να παρει μπακαπ και ενημερωστε και τον τυπο με τον σερβερ να ειναι standby).


Ξεκινα.

εγω κινδυνευω καθολου μπροστα στην οθονη?:hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1:

NickE60
13-06-10, 14:08
Τα ποστ που αφαιρέθηκαν κρίνονται οφφ τοπικ, προκλητικά και ειρωνικά και μεταφέρονται αλλού.
θα μεταφερθούν και τα υπόλοιπα όταν γίνει το τελικό ξεκαθάρισμα στο παρόν θρεντ

Fad3In
13-06-10, 14:44
Τα ποστ που αφαιρέθηκαν κρίνονται οφφ τοπικ, προκλητικά και ειρωνικά και μεταφέρονται αλλού.
θα μεταφερθούν και τα υπόλοιπα όταν γίνει το τελικό ξεκαθάρισμα στο παρόν θρεντ
Ωραιος,συνεχιζουμε!



Θελω να ντυσω και γω την οροφη μου γιατι ειχα κατι περιστατικα απο κατι πουλακια που με ειχαν χεσμ....νο στη κυριολεξια.Το αποτελεσμα που ζηταω ειναι ενα πολυ γυαλιστερο μαυρο σαν αυτο που φορανε πολλα S3-TT-M3 που δινει μια αισθηση τζαμιου στην οροφη.
Nομιζω ειναι οτι καλυτερο (χρωματικα) για μια μικρη αντιθεση χωρις να ειναι ασχημο για το μπλε που εχω.


Aceman,οσον αφορα το χρωμα κι επειδη και το δικο μου ειναι σχετικα σκουρο μεταλλικο μπλε (ή ηταν τεσπα μεχρι πριν μερικα χρονια πριν χαλασει λογω κουκουλας και υγρασιας) μπορω να σου πω σιγουρα οτι θα ναι μια χαρα.
Μικρη αντιθεση και γενικα μαυρο με μπλε κολλαει στο ματι.
Ν.

teodrift
20-08-10, 12:05
Καλημέρα θα ήθελα να μου πείτε κάποιο κατάστημα στην Θεσσαλονίκη η γενικά βόρια Ελλάδα που να κάνει ολική κάλυψη με μεμβράνη του αυτοκινήτου με κανονικό χρώμα .
Αν δεν γνωρίζετε για μακεδονία πείτε καμιά σελίδα ελληνική όμως για να δω καμιά τιμούλα.
:thnx:

bill_m3
03-04-11, 14:16
Καλησπέρα σας!!!

Τελειώσαμε πριν από μια ώρα το καπό του xaris_318is με μεμβράνη carbon!!

To αποτέλεσμα τέλειο!!


Αλλά τώρα αφού έκατσε το αυτοκίνητο στον ήλιο, γέμισε πολύ μικρές φουσκάλες!!

Όταν λέμε γέμισε εννοούμε ΓΕΜΙΣΕ!!!!

Τι κάνουμε?????

Χρίστος
03-04-11, 14:29
3Μ ειναι βασιλη? DINOC?

bill_m3
03-04-11, 14:36
3Μ ειναι βασιλη? DINOC?

https://moobilo.de/3d-carbonfolie-carbon-folie-matt-laufender-meter-105-p-22984894.html?language=de

Άγνωστο......

bill_m3
03-04-11, 14:38
https://img822.imageshack.us/img822/329/dsc00231ad.jpg (https://img822.imageshack.us/i/dsc00231ad.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

https://img153.imageshack.us/img153/1584/dsc00232ex.jpg (https://img153.imageshack.us/i/dsc00232ex.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

https://img848.imageshack.us/img848/123/dsc00233k.jpg (https://img848.imageshack.us/i/dsc00233k.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

Χρίστος
03-04-11, 14:40
https://www.youtube.com/watch?v=k-i0ll8_yDo

BILL007
03-04-11, 14:48
[/URL]


https://img153.imageshack.us/img153/1584/dsc00232ex.jpg (https://img822.imageshack.us/i/dsc00231ad.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (https://imageshack.us)

[URL="https://img848.imageshack.us/i/dsc00233k.jpg/"]


:shok::shok::shok: Του πάει απίστευτα!!!!!!!:thumbsup: Άιντε να λύσετε και το πρόβλημα με τις φουσκάλες με το καλό!:original:

Atsa linos
03-04-11, 14:56
ο δαιμονιος ελληνας αγοραζει απο οπου να ειναι μεβρανες και να τα αποτελεσματα,,,το φτηνο πολλες φορες γινεται το πιο ακριβο φιλε

bill_m3
03-04-11, 18:01
ο δαιμονιος ελληνας αγοραζει απο οπου να ειναι μεβρανες και να τα αποτελεσματα,,,το φτηνο πολλες φορες γινεται το πιο ακριβο φιλε

Και επίσης θα προστατέψει κάποιον από παρόμοια αγορά.........

Αν όντως φταίει αυτό ή εμείς κάναμε καμιά παπ@ρια!!

bill_m3
04-04-11, 07:28
Καλησπέρα σας!!!

Τελειώσαμε πριν από μια ώρα το καπό του xaris_318is με μεμβράνη carbon!!

To αποτέλεσμα τέλειο!!


Αλλά τώρα αφού έκατσε το αυτοκίνητο στον ήλιο, γέμισε πολύ μικρές φουσκάλες!!

Όταν λέμε γέμισε εννοούμε ΓΕΜΙΣΕ!!!!

Τι κάνουμε?????

Καμιά άλλη ιδέα??????

Monsta
04-04-11, 07:45
Ερώτηση 1η:

Τη βάλατε με νερό, ή στεγνή? Μήπως είχε υγρασία το καπό?

bill_m3
04-04-11, 07:49
Ερώτηση 1η:

Τη βάλατε με νερό, ή στεγνή? Μήπως είχε υγρασία το καπό?

Εσένα περίμενα Κωστή!!!

Ναι με νερό!!
Έτσι μας είπε ο πωλητής! Μάλλον δεν έφυγε το νερό.....

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση??

Monsta
04-04-11, 08:00
Βασίλη δε ξέρω τι είδους μεμβράνη είναι αυτή που βάλατε, όμως νομίζω......είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι το 'λάθος' έγινε με το νερό.

Από την άλλη γιατί δε με ρωτούσες πριν προχωρήσεις? Θα μπορούσα να σου στείλω εγώ μεμβράνη επώνυμη και να σε κατευθύνω πολύ καλύτερα στη τοποθέτηση από τον κάθε άσχετο έμπορα στο ίντερνετ.

bill_m3
04-04-11, 08:21
Βασίλη δε ξέρω τι είδους μεμβράνη είναι αυτή που βάλατε, όμως νομίζω......είμαι σχεδόν σίγουρος, ότι το 'λάθος' έγινε με το νερό.

Από την άλλη γιατί δε με ρωτούσες πριν προχωρήσεις? Θα μπορούσα να σου στείλω εγώ μεμβράνη επώνυμη και να σε κατευθύνω πολύ καλύτερα στη τοποθέτηση από τον κάθε άσχετο έμπορα στο ίντερνετ.

:ranting2: :ranting2: :ranting2:

Ήταν απόφαση της στιγμής!!! :ranting2:

Η μ@λ@κί@ πληρώνεται!!!

Gregory_///M
04-04-11, 09:00
Πάρε καρφίτσα και ξεκίνα Βασίλη....

bill_m3
04-04-11, 09:02
Πάρε καρφίτσα και ξεκίνα Βασίλη....

Έτοιμοι ήμαστε!!!

Monsta
04-04-11, 09:16
Η καρφίτσα / σύριγγα θα βοηθήσει να βγει κάμποσος αέρας, αλλά όχι όλος. Μετά θα προσπαθήσεις να το 'πατήσεις' να κολλήσει και θα σου κάνει τσάκισμα.

Monsta
25-12-11, 12:02
Τις προάλλες είδα 500-αράκι ντυμένο ΜΑΤ. :hystericalbs1: :thumbsdown:


Αλλά σε τούτα εδώ..... :salias:


https://27.media.tumblr.com/tumblr_lrlbu6cUsd1qlo9hgo1_500.jpg

https://cdn.egmcartech.com/wp-content/uploads/2008/07/mercedes_slr_mclaren_722_image005.jpg?9707a5

https://farm7.staticflickr.com/6003/6010944899_d8733a61e1_b.jpg

https://www.skinz.org/skins/65/9018/1950-mercury-hot-rod-wallpapers_fullsize.jpg


thumb
thumb

stef
25-12-11, 12:28
500αρακι Abarth γκρι ματ πρέπει να λέει πολύ!!!

BILL007
25-12-11, 12:32
Αλλά τώρα αφού έκατσε το αυτοκίνητο στον ήλιο, γέμισε πολύ μικρές φουσκάλες!!
Όταν λέμε γέμισε εννοούμε ΓΕΜΙΣΕ!!!!
Τι κάνουμε?????

Τελικά τι έγινε με αυτό το θέμα φίλε Βασίλη?Δεν μας είπες :original:

Χρίστος
08-02-12, 14:25
Τη περασμενη εβδομαδα μετα απο μια επισκεψη στο φιλο Κωστα, μετα απο καποιες συμβουλες και βοηθεια που του ζητησα(δημοσια θενκ γιου) μου εδειξε ενα νεο χρωμα που εσκασε πραγματικα και με τρελανε.

Μιλαμε για ενα ματ γκρι με πολυ μεταλο μεσα που το κανει πολυ ιδιαιτερο.

Αν υπαρχει καποια φωτο Κωστα και μπορεις να βαλεις για να το δουν και πιθανως ενδιαφερομενοι.Ή να το τραβηξεις διπλα στα "παλια" γκρι για να φανει η διαφορα.

apostoles46
20-06-12, 21:06
Όπως ήδη αρκετοί γνωρίζεται, έχω ντύσει τον ουρανό του Μ3 με τη matte carbon μεμβράνη της 3Μ. Το αποτέλεσμα live μιλάει από μόνο του.

Όσο για το εσωτερικό, οι δύο θήκες στη κονσόλα, γυαλιών & τασάκι είχαν πολλές νυχιές / γρατζουνιές από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη πάνω στο πλαστικό τους. Πριν λίγο καιρό πήγα και πήρα καινούρια θήκη γυαλιών από την αντιπροσωπεία ~50 ευρώ ή κάτι τέτοια αν θυμάμαι καλά. Το τασάκι όμως δεν το άλλαξα, γιατί α) είχε πολύ λιγότερες γρατζουνιές και β) τσιγκουνεύτηκα τα ~100 κάτι ευρώ γιατί πάει παρέα μ ένα κομμάτι της κονσόλας. Το άφησα λοιπόν έτσι, αλλά το μάτι πήγαινε συνέχεια εκεί. Έτσι, άρχισα να το πατάω για να μένει ανοιχτό και να μη τις βλέπω.

Μέχρι σήμερα. Μου είχε περισσέψει λίγη μεμβράνη από πρόσφατη τοποθέτηση στο καπώ ενός S3.

Έκοψα λοιπόν ένα κομμάτι, πήρα κοπίδι, θερμοπίστολο & σπάτουλα και έκατσα να το βάλω. Σε 10' ήταν έτοιμο. Το μόνο tricky part ήταν το κόψιμο γύρω από το νίκελ διακοσμητικό σιρίτι στη μέση. Μετά μόλις τελείωσα, έβλεπα τη καινούρια και αγρατζούνιστη θήκη γυαλιών, που ήταν μαύρη και κάπως 'παράτερη' με το carbon look από το νέο πλέον τασάκι. Έτσι την πέρασα κι αυτήν ένα χεράκι για να είναι όλα ομοιομορφα. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα να την αγοράσω, θα μπορούσα να είχα ντύσει τη παλιά...

Σύντομα θα έχω διαθέσημη και ειδική μεμβράνη για όλο το αυτοκίνητο.

- 32 χρωματικές επιλογές (γυαλιστερό) για αλλαγή χρώματος. Έχω χρωματολόγιο στο μαγαζί.

- 3 χρωματικές επιλογές (ματ) για αλλαγή χρώματος. Ματ μαύρο, ματ κίτρινο (Lambo), ματ λευκό.

- 4 αποχρώσεις σε ματ carbon, ασημί, ανθρακί, καφέ και μαύρη.

Θα φέρω εξειδικευμένο συνεργείο για τοποθετήσεις, (τους ίδιους που είχαν κάνει το R8, το Range Rover και αρκετά καπώ), γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και έχω βάλει αρκετούς πελάτες στην αναμονή εδώ και 3-4 μήνες...

Θα έχω περισσότερα νέα μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες, όπου θα είμαστε πλέον φουλ μάχημοι.

Ότι πληροφορία / απορία, παρακαλώ εκφραστείτε ελεύθερα.

Καλησπερα..Κατι τετοιο περιπου συνεβει και σε εμενα στα γιλετακια του ταμπλο..Και οπως καταλαβενεις θα με ενδιεφερε να τα ντυσω με λιγο carbon.Θελεις να μου στειλεις ενα πμ να μου δωσεις πληροφοριες σχετικα???:thumbsup: