PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε36 Ταχυτητες/Συμπλεκτης



black arrow
24-01-15, 07:46
Καλημερα σε ολους.
Χτες το πρωι παρατηρησα το εξης προβλημα στο bmw e36,1600, 246.000χιλ,Υγραεριο εδω και 3 χρονια. Το αφησα να ζεσταθει για κανα 7λεπτο αλλα, οταν πατησα τον συμπλεκτη να βαλω ταχυτητα δεν εμπαινε καν, και γενικα δεν εμπαινε καμια απο τις ταχυτητες. Να διευκρινισω πως ο συμπλεκτης ηταν οπως και πριν, δηλαδη δεν ειχε ''πεσει'' κατω, ουτε ηταν πιο μαλακος η πιο σκληρος, απλα δεν εμπαινε καμια απο τις ταχυτητες. Το εσβησα, εβαλα 1η και πηγα να βαλω μπρος να τσεκαρω αν ειναι θεμα σασμαν, εκανε το κλωτσιμα εμπρος το αμαξι και εδειξε να ειναι οκ. Εβγαλα ταχυτητα και οταν ξαναεβαλα μπρος οι ταχυτητες εμπαιναν κανονικα!!!
Εχω αλλαξει δισκο/πλατ απο το καλοκαιρι του 14' και μεχρι τωρα ποτε δεν ειχε παρουσιασει κατι τετοιο.
Εχει παρατηρησει καποιος το ιδιο προβλημα? Η εχει καποιος καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Stunt Mike
24-01-15, 15:08
Τρομπακι συμπλεκτη πιθανον....Αν δεν φταιει κατι στο μοχλικο σου....

black arrow
25-01-15, 06:45
Τρομπακι συμπλεκτη πιθανον....Αν δεν φταιει κατι στο μοχλικο σου....

Ευχαριστω, απο βδομαδα θα το παω μαστορα.
Χτες που το εβγαλα μια βολτα, δουλευε οκ.

6ylinder
29-03-16, 14:10
Καλησπέρα.

Έχω κάποια θεματάκια σε Ε36 is, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ευθύνεται ο συμπλέκτης γι' αυτά.
1) Συνήθως όταν ξεκινάω, τρέμει κάπως το αυτοκίνητο. Όχι πολύ έντονα, αλλά τρέμει. Όσο ανεβάζω στροφές, τρέμει μια ελάχιστα λιγότερο.
2) Με ταχύτητα μέσα, 2α ή 3η, σε χαμηλές στροφές, όταν απλά πατάω συμπλέκτη και τον αφήνω σιγά σιγά, χωρίς να αλλάζω ταχύτητα, τρέμει το αυτοκίνητο όταν συμπλέκει. Με 4η δεν το κάνει. Όταν κάνω το ίδιο μη 2α ή 3η σε υψηλές στροφές, ελαχιστοποιείται το τρέμουλο, σχεδόν δεν υπάρχει.

Υπάρχει περίπτωση για στραβωμένο σφόνδυλο ή κάποια βλάβη στο δίχαλο του συμπλέκτη ή είναι απλώς ο συμπλέκτης;