PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρία από ασφαλιστική



lefterishatzi
19-01-15, 21:59
Καλησπέρα σας. Έχω καιρό να γράψω στο forum καθώς αλλαξοπιστησα.... Έχω γίνει Ιάπωνας πλέον. (Mitsubishi ASX DIESEL MY13). Παρ'όλα αυτά παρακολουθώ το forum κι ας μη γράφω πλέον.

Γράφω για να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου Από ένα τροχαίο που είχα πρόσφατα.

Ξημερώματα κινούμενος σε άδειο δρόμο, πράσινα όλα τα φανάρια για εμένα κινούμαι χαλαρά στη Δεξιά λωρίδα. Ξαφνικά σε διασταυρωση και ενώ οι άλλοι έχουν κόκκινο, βλέπω από δεξιά μου ένα αυτοκίνητο να έχει ξεκινήσει φουριοζος... ενστικτωδώς κόβω όλο δεξιά περνάω ξυστά από πίσω του, αλλά δεν προλαβαίνω να γυρίσω αριστερά και χτυπάω κρασπεδο πεζοδρομίου δεξιά με τον εμπρός δεξί τροχό. Για φρένο δεν θυμάμαι αν πάτησα, αλλά όπως και να έχει δεν νομίζω να προλάβαινα να κάνω τίποτα.

Αποτέλεσμα, δεξιός τροχός, ψαλίδι, φτερό, προφυλακτηρας, προβολάκι off.

Κατεβαίνω αμέσως και κινούμαι προς το άλλο αυτοκίνητο να πάρω πινακίδες καθώς κοντοστάθηκε για λίγο και δεν ήξερα αν θα κατέβει ή θα εγκαταλείψει τον τόπο του εγκλήματος. Ευτυχώς το παλικάρι κατεβαίνει και από την αρχή αναλαμβάνει την ευθύνη, λέγοντας ότι νόμιζε ότι είχε πράσινο.

Εν τω μεταξύ εγώ σε υπερένταση να προσπαθώ να ηρεμήσω. Ένας ταξιτζής να μου φωνάζει πάρε τα στοιχεία μου για μαρτυρας, Η ιδιοκτήτης περιπτέρου στη γωνια να μου λέει τα ίδια, η συνεπιβάτης μου να κλαίει απο το σοκ. Και λέω οκ πάμε τώρα στα τηλέφωνα.

Φροντίδα ατυχήματος, ενημερώθηκε.
100 για να έρθει τροχαία, ενημερώθηκε.
Συγγενής να έρθει στον τόπο του συμβαντος, ενημερώθηκε.
Έρχονται όλοι ταυτόχρονα μέσα σε ένα τέταρτο.

Ξεκινάμε με φροντίδα ατυχήματος. Συντάσσει τη δήλωση και των 2 καθώς είσασταν στην ίδια ασφαλιστική. (Σκέφτομαι από μέσα μου ωραία θα ξγίνουν γρήγορα οι διαδικασίες... αμ δε). Γράφει μπλα μπλα μπλα χάνοντας τον έλεγχο και χτυπώντας δεξιά Στο πεζοδρομιο. Με το που μου το διαβάζει του λέω
αυτό σβήστο. Οκ έγινε συμπλήρωσε και Ότι έκανα ελιγμό για να αποφύγω τα χειρότερα.

Πάμε μετά στην τροχαία. Καταγραφή συνθηκών ατυχήματος. (Κόκκινο Ο άλλος, πράσινο εγώ. Ότι εγώ χτύπησα δεξια, κλπ). Πουθενά δε φαίνεται ότι κινήθηκα για να αποφύγω τον άλλον. Λέω στους αστυνομικούς παιδιά συμπληρώστε και ότι έκανα ελιγμό αποφυγής και προσέκρουσε στο πεζοδρόμιο αφού απέφυγα το όχημα. Οκ έγινε.

Έρχεται και ο Συγγενής μου. Του λέω ασχολησου με την κοπέλα γιατί δεν είναι σε καλή ψυχολογική κατάσταση και δεν μπορώ να ασχοληθώ τώρα.

Φορτώνουμε το αυτοκίνητο γερανό.
-Που πάμε;
-Σαρακακη.
Στη διαδρομή το παλικάρι του γερανού μου πετάει την πρώτη φιτιλια.
-Παντως καλύτερα να είχες πέσει πάνω του.
-Γιατί το λες? Σίγουρα θα χτυπούσε κάποιος άσχημα.
-Γιατί οι ασφαλιστικές βγάζουν 50% συνυπαιτιοτητα Όταν δεν υπάρχει επαφή.
-Καλά του λέω δεν παίζει. Θέλουν δε θέλουν θα το καλύψουν πλήρως.
Φτάνουμε...Όλα καλά. Άντε μάγκα Καλά ξεμπερδέματα μου λέει ο οδηγός. Λέω εγώ Από μέσα μου...:ranting2: :warriorsmiley: :fountwtis:

Πρωί Στον σαρακακακη.
-Καλήμέρα σας, εγω.
-Καλημέρα σας, ο υπεύθυνος του φανοποιειου.
-Ποτέ θα έχουμε οκ από ασφαλιστική να ξεκινησουμε;
Του εξηγώ πως συνέβη. Δεύτερη φιτιλια ο υπεύθυνος.
-Σε τέτοιες περιπτώσεις που δεν υπάρχει επαφή βγαίνει συνηπαιτιοτητα 50%.
-οκ του λεω, θα το δούμε αυτό Και φεύγω.

Κατευθείαν τηλέφωνο στον ασφαλιστή μου
-Είχα τροχαίο χθες και έγινε έτσι κι έτσι. Αν Δεν τα καλύψουν πλήρως :warriorsmiley:
-Οκ. Ηρέμησε και θα δούμε όταν βγει η απόφαση.
-άντε να δούμε. Ευχαριστώ. ..τα λέμε ξανά.

Με τα πολλά τηλέφωνα ανοίγει η ασφάλιστικη φάκελο και μου δίνει χειριστή φακέλου και τηλέφωνο του.
Με τα πολλά τηλέφωνα μετά από 2 εβδομάδες ακολουθεί η εξής συζήτηση μεταξύ εμένα και της χειριστου φακέλου ατυχήματος.
-Καλημέρα σας κυρία τάδε, είμαι ο τάδε. Ήρθαν Όλα τα χαρτιά για τον φάκελο?
-Περιμένω τη δήλωση του άλλου οδηγού.
-Και τί θα γίνει? 2 εβδομάδες έχουν περάσει.
-Δεν ξερω, η φροντίδα ατυχήματος δε μας τα έχει στείλει.
-Και ποιος θα κάνει κάτι για αυτό? (Ξεκινάω να παίρνω ανάποδες, λέω από μέσα μου φτάνουν οι ευγενειες) Ποιος είναι υπευθυνος για να τα στείλει ? Ίδια ασφάλεια είναι και ο άλλος, που να μην ήταν.
-Εμείς είμαστε υπεύθυνοι. Πάντως να ξέρετε σε αυτές τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει επαφή βγαίνει συνυπαιτιοτητα και αποζημιώνουν το 50%.
-(Έχω αναψοκοκκινησει ήδη και σε έντονο ύφος απαντώ). Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει δεν υπάρχει επαφή τη στιγμή που έχει αναλάβει ό άλλος ευθύνη για πρόκληση τροχαίου. Σίγουρα θα μπορούσε να ήταν πολύ χειρότερα αν υπήρχε επαφή. Δεν δέχομαι τίποτα λιγότερο από πλήρη αποζημίωση μου. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα πάω δικαστικά και δε θα αρκεστώ μόνο Στις ζημιές του αυτοκινήτου, θα σας πάρω οτιδήποτε μπορω. Επίσης, αν σας βοηθάει να αποφασίσετε εννοείται ότι δε θα με ξαναδείτε ως πελάτη.
-Για οτιδήποτε εκτός από συνυπαιτιοτητα τις αποφάσεις τις παίρνει το νομικο Τμήμα.
-Αδιαφορώ...Σας είπα τις προθεσεις μου. Καλή σας μέρα.
-καλή σας μέρα.

Κατευθείαν τηλέφωνο στον ασφαλιστή.
-Καλημέρα...Έτσι κι έτσι μου είπε αυτή από την ασφάλεια. Γιατί δεν έχει πάρει το χαρτί του άλλου οδηγού?
-Εφόσον συνυπογραψατε τη δήλωση και έχει πάρει τη δικιά σου είναι και δικια του. Όπως και να εχει, στείλε μου το τηλέφωνο της να μιλήσω.
-οκ το στελνω.

Απόγευμα της ίδιας μέρας μου έρχεται μήνυμα στον τηλεφωνητή γιατί δεν είχα σήμα, από την κοπέλα στην ασφαλιστική να την καλέσω. Μιλάω με τον ασφαλιστή και μου είπε της εξήγησα πως έχει η κατάσταση μόνο. Μιλήσαμε ήρεμα. Ότι δηλαδή υπάρχει χαρτί τροχαίας Και ότι μπορεί να αποδειχθεί ότι οι ζημιές θα ήταν μεγαλύτερες σε πρόσκρουση.

Τηλεφωνώ την άλλη μέρα στην ασφαλιστική.
-Καλημέρα σας ο τάδε είμαι είμαι. Είδα το μυνημα που αφήσατε να σας καλέσω.
-Ναι Κύριε τάδε, μίλησα με τον προϊστάμενο και έδωσε έγκριση για πλήρη αποζημίωση σας. Το χαρτί της τροχαίας μας αρκεί τελικά.
-Ευχαριστώ. Καλή σας μέρα.

lefterishatzi
19-01-15, 22:07
Ηθικό δίδαγμα από όλα αυτά για εμενα.

1)πάνω από όλα Ότι και να γίνει καθαρό μυαλο.
2)πάντα χρειάζεται σε σοβαρές περιπτώσεις κάποιος δικός σου, τουλάχιστον να σε βοηθήσει όσο μπορεί.
3)πάντα τροχαία.
4)προσοχή πως συντάσσονται όλα τα χαρτια.
5)καλές οι φθηνές ασφαλειες, αλλά πάντα ο ασφαλιστής θα προσφέρει βοήθεια.
6)ποτέ συμβιβασμό με οτιδήποτε είναι λιγότερο από το δίκαιο μας.

fanisk
20-01-15, 18:27
Πες μας και ποια ειναι η ασφαλιστικη ομως.

lefterishatzi
21-01-15, 00:18
Δεν θα ήθελα να πω τουλάχιστον δημοσίως καθώς δεν έχει νόημα...Είναι πάγια τακτική από όλες τις ασφαλιστικές ανεξαιρέτως απ'όσο έψαξα στο ίντερνετ. Απλά έγραψα το σεντόνι για να ενημερώσω οσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο και να μη φοβάται να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο.

120ie87
21-01-15, 05:48
Εδω ο αλλος εγραψε φορα παρτιδα το τηλεφωνο εκεινου που ενοχλουσε τη γκομενα του, εσυ δεν γραφεις ονομα ασφαλιστικης? :mpaks: :thnx:

lefterishatzi
21-01-15, 06:43
Ξαναλέω δεν έχει νόημα να πω. Είναι πολιτική όλων των ασφαλιστικών και θα το κάνουν όλες ανεξαιρέτως. Αυτό που πρέπει εμείς σαν καταναλωτές να κάνουμε είναι να ξέρουμε τα δικαιώματα μας. Υπάρχουν ασφαλιστικές που στα συμβόλαια τους έχουν όρο δεν αποζημιώνουν εάν δεν υπάρχει επαφή οχημάτων. Άλλες γράφουν αν δεν υπάρχει επαφή εκτός και αν προκαλούνται ζημιές για αποφυγή ατυχήματος. Φαντάζομαι λίγοι ξέρουν τους όρους του συμβολαίου τους. Εγώ πάντως δεν τους ήξερα μέχρι πρότινος....
Για όλα αυτά βέβαια φταίει το κράτος που τις αφήνει να αλωνίζουν. ..

mixalis
21-01-15, 08:15
Λευτέρη έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα αναφέρεις αλλά....μιας και ο Έλληνας ως γνωστόν είναι και λίγο κουτοπόνηρος σκέψου πόσο απλά μπορεί κάποιος να κατασκευάσει ένα τέτοιο ατύχημα και έπειτα να έρθουν όχι μόνο αστυνομία αλλά και ο πάπας της Ρώμης...
Πρέπει με κάποιο τρόπο να διασφαλίσουν και αυτοί ότι όντως συντρέχει λόγος αποζημίωσης.
Σκέψου στην περίπτωση σου ο άλλος να ήταν ένας φίλος σου και να γινόταν ότι έγινε σε συνεννόηση μαζί του γιατί μπορεί το αμάξι σου να είχε κάποιο θέμα εκεί που το χτύπησες και να ήθελε επισκευή...

* Εντελώς φιλικά τα λέω αυτά χωρίς να θέλω να υπονομεύσω τίποτα απολύτως!!!

lefterishatzi
21-01-15, 10:02
Τότε δε θα έπρεπε να θεωρούν δεδομένη τη συνυπαιτιοτητα, Αλλά να.εξετάζουν ξεχωριστά κάθε περίπτωση. Εννοείται ότι ο Έλληνας τα κάνει αυτα, αλλά δεν έχω δει καμία ασφαλιστική μέχρι τώρα να ελέγχει και να καταγραφεί τις ήδη υπάρχουσες ζημιές σε κάθε όχημα πριν το ασφαλίσει ως οφείλει.

lefterishatzi
21-01-15, 10:08
Και φυσικά εννοείται ότι δεν γίνεται κάποια ατυχήματα να σκηνοθετηθουν. Π.χ. στη περίπτωση μου έγινε σε κεντρικοτατο δρόμο Και το όχημα μου ακινητοποιήθηκε από τις ζημιές.

fanisk
21-01-15, 17:14
Δεν θα ήθελα να πω τουλάχιστον δημοσίως καθώς δεν έχει νόημα...Είναι πάγια τακτική από όλες τις ασφαλιστικές ανεξαιρέτως απ'όσο έψαξα στο ίντερνετ. Απλά έγραψα το σεντόνι για να ενημερώσω οσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο και να μη φοβάται να διεκδικήσει αυτό που θεωρεί δίκαιο.

Λευτερη καταλαβαινεις οτι ολο αυτο χωρις ονομα δεν εχει νοημα ετσι? Απο τη στιγμη που δεν φταις σε κατι, υπαρχουν στοιχεια και αποδειξεις, ποιος ο λογος να μη μας λες αυτο που ολοι θελουν να διαβασουν, το ονομα? Μη σε κατηγορησουν για δυσφημηση? :th_Laie_67-1: Φτανει πια αυτη η καραμελα στο ιντερνετ. Αν υπαρχουν αποδειξεις, στοιχεια, γεγονοτα, μαρτυρες το μονο που μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε νομιζει οτι δυσφημειται ειναι να σας κλασει μια μαντρα.

Τους πληρωνεις για να σε αποζημιωσουν. Οχι για να τους χαιδευεις τα αφτια σε καθε στραβη. Εσενα στη δουλεια σου γιατι σε πληρωνουν? Για να αποδιδεις.
Αλλη μια ιστορια χωρις ονομα. Σαν φονος χωρις πτωμα ειναι!

Vassilis ///M
21-01-15, 19:04
Εδω ο αλλος εγραψε φορα παρτιδα το τηλεφωνο εκεινου που ενοχλουσε τη γκομενα του, εσυ δεν γραφεις ονομα ασφαλιστικης? :mpaks: :thnx:

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: