PDA

Επιστροφή στο Forum : για οποιον ενδιαφερεται να δηλωσει μετατροπη



compactM3
12-01-15, 20:07
παρακαλω διαβαστε, περισσοτερες πληροφοριες θα ξερω τις επομενες μερες.
παντως ειναι επισημο και ψηφιστηκε....

https://drive.google.com/file/d/0B7Jb_n_W6q6bY2pDd2drMS00VGc/view

https://www.yme.gr/index.php?tid=271

120ie87
13-01-15, 10:06
Αραγε συμπεριλαμβανει ο νομος αυτοκινητα που ειχαν κινητηρα εσωτερικης καυσης και μετατραπηκαν σε ηλεκτρικα στην ελλαδα?

(Εκει ειναι ολο το ζουμι για οσους γνωριζουν..)

paganis
13-01-15, 11:29
Αραγε συμπεριλαμβανει ο νομος αυτοκινητα που ειχαν κινητηρα εσωτερικης καυσης και μετατραπηκαν σε ηλεκτρικα στην ελλαδα?

(Εκει ειναι ολο το ζουμι για οσους γνωριζουν..)

μαλλον ναι. Αν διαβασεις την λιστα με τα χαρακτηριστηκα, εχει την επιλογη ''αμιγως ηλεκτρικο...ναι/οχι''.
παντως αν ισχυει... θα φτιαξω εναν σκαραβαιο ηλεκτρικο.

compactM3
13-01-15, 12:21
Αραγε συμπεριλαμβανει ο νομος αυτοκινητα που ειχαν κινητηρα εσωτερικης καυσης και μετατραπηκαν σε ηλεκτρικα στην ελλαδα?

(Εκει ειναι ολο το ζουμι για οσους γνωριζουν..)

ΝΑΙ τα περιλαμβανει.

ΔημήτρηςΜ3
13-01-15, 13:45
δλδ ανοιξε ο δρομος για τις μετατροπες????
χμμμμμ v10 μηπως..

compactM3
13-01-15, 16:58
μην βιαζεσαι ακομα.....

σημερα μιλησα με 3 διαφορετικους ανθρωπους στην διευθυνση τεχνολογιας οχηματων, και πηρα τρεις διαφορετικες απαντησεις.....
αυριο θα παει δικος μου ανθρωπος απο εκει.....

compactM3
13-01-15, 18:43
ισως αν υπηρχε λιγο βοηθεια και απο αλλους στην πιεση που ασκω τοσο καιρο (και μεσω αλλων αλλα και με συνεχεις ενοχλησεις στα τηλεφωνα) να ειχαμε μεγαλυτερη προοδο μεχρι τωρα.

ΔημήτρηςΜ3
13-01-15, 19:20
Αν θέλεις κατι πες μου

compactM3
13-01-15, 20:20
οσοι ενδιαφερονται, αρχιστε να παιρνετε τηλεφωνα στο υπουργειο και να τους ρωτατε συνεχεια μπας και προχωρησουν.
Διευθυνση Τεχνολογιας Οχηματων.

κ. Σπανος, 210 6508427, 210 6508107.
κ. Βερόγκος 210 6508452.

nikos1400
14-01-15, 15:29
παρακαλω διαβαστε, περισσοτερες πληροφοριες θα ξερω τις επομενες μερες.
παντως ειναι επισημο και ψηφιστηκε....

https://drive.google.com/file/d/0B7Jb_n_W6q6bY2pDd2drMS00VGc/view

https://www.yme.gr/index.php?tid=271

να πουμε και ενα Eυχαριστω, στην περπιτωση αυτη δε φτανει μονο το "thanks"
thumb
Ευχαριστουμε!

compactM3
15-01-15, 11:43
τους πηρε κανεις κανα τηλεφωνο να ρωτησει ?

ΔημήτρηςΜ3
15-01-15, 11:55
Ναι χαμπάρι δεν έχουν !!
Κατι για χαρτιά απο αντιπροσωπεία μου ζητούσε !!

Alex_
15-01-15, 14:01
Ναι χαμπάρι δεν έχουν !!
Κατι για χαρτιά απο αντιπροσωπεία μου ζητούσε !!
Νομίζω οτι για να είμαι νόμιμη η μετατροπή πρέπει να πάρεις κάποιο χαρτί από την αντιπροσωπία ότι για το αμάξωμα και τις προδιαγραφές του αυτοκινήτου σου μπορεί να μπει ο συγκεκριμένος κινητήρας που έχεις βάλει. .. (γενικά μιλάω όχι συγκεκριμένα για εσενα)

compactM3
15-01-15, 14:40
εδω μιλαμε για την καινουρια νομοθεσια.

ΔημήτρηςΜ3
15-01-15, 15:12
εδω μιλαμε για την καινουρια νομοθεσια.

Λοιπόν βαριούνται να κάτσουν να διαβάζουν αυτο καταλαβαίνω !!!!
Τους λες για τη νέα νομοθεσία και αυτή λένε τα παλιά !!!!!
Αχχ και να γινόμουν για μια βδομάδα υπουργός !!
Μέχρι και θερμενομενη πίστα θα έκανα !

compactM3
15-01-15, 19:29
εδω μπαινουν και απαντανε σε θεματα που εχουν σταματησει 3 χρονια πριν ρε Δημητρη....

compactM3
16-01-15, 00:46
κανεις αλλος ?
να υπενθυμησω οτι απο φετος δεν θα μπορει κανεις να τα περασει ουτε ΚΤΕΟ ?
και χωρις ΚΤΕΟ δεν θα μπορειτε ουτε να το πουλησετε ουτε να το ασφαλεισετε ?
να υπενθυμησω κι ολας οτι ΑΝ σας σταματησουν, πατε μεσα για φοροδιαφυγη που πλεον ειναι κακουργημα ?

anisos
16-01-15, 06:35
δεν θα μπορει κανεις να τα περασει ουτε ΚΤΕΟ
αυτο ισχυει και στα αδηλωτα??
η μονο τις δηλωμενες μετατροπες

VanVIC
16-01-15, 06:57
Υποίθεται οτι ούτε και τώρα μπορούν να περάσουν ΚΤΕΟ οι αδήλωτες μετατροπές αλλά ακούμε οτι γίνονται και "θαυαματα"...

Μακάρι να δικαιωθείς και να ανοίξει ο δρόμος και να μπορούν να νομιμοποιηθούν (με σχετική πιστποίηση) οι μετατροπές. Θα το σκεφτόμουν το Ζ3 με μοτέρ απο Ζ8...

Z4 DCT
16-01-15, 06:59
Υποίθεται οτι ούτε και τώρα μπορούν να περάσουν ΚΤΕΟ οι αδήλωτες μετατροπές αλλά ακούμε οτι γίνονται και "θαυαματα"...

Μακάρι να δικαιωθείς και να ανοίξει ο δρόμος και να μπορούν να νομιμοποιηθούν (με σχετική πιστποίηση) οι μετατροπές. Θα το σκεφτόμουν το Ζ3 με μοτέρ απο Ζ8...

Και γω εναν ασσο με V8 dkg ....

VanVIC
16-01-15, 07:01
Και γω εναν ασσο με V8 dkg ....

Τί θά΄λεγες για έναν V10 στο Ζ4;:fountwtis:

Z4 DCT
16-01-15, 07:04
Τί θά΄λεγες για έναν V10 στο Ζ4;:fountwtis:

Το Ζ δεν εχει αναγκη......ειναι φυτιλι απο μονο του.....:original:....55 κιλα ροπη....σκοτωνει και ελεφαντα αμα φτερνιστει

VanVIC
16-01-15, 07:17
Τί θά΄λεγες για έναν V10 στο Ζ4;:fountwtis:


Το Ζ δεν εχει αναγκη......ειναι φυτιλι απο μονο του.....:original:....55 κιλα ροπη....σκοτωνει και ελεφαντα αμα φτερνιστει

Ασχέτως του οτι το Ζ4 σου είναι φυτίλι όπως λές, το φαντάζεσαι αυτό που έγραψα;

Ιδανικά θά΄πρεπε να το είχε φτιάξει η ίδια η BMW, με σταθερά "κλειστή" καμπίνα και κανονικό στήσιμο "Μ" και μετά θα σού΄λεγα ΄γώ...

ghost-rider
16-01-15, 07:35
δεν θα μπορει κανεις να τα περασει ουτε ΚΤΕΟ
αυτο ισχυει και στα αδηλωτα??
η μονο τις δηλωμενες μετατροπες

Η μετατροπη που καταφερε να δηλωθει με την οποια νομοθεσια θα ειναι παντα δηλωμενη, εχει κλεισει το φακελο της. Ειναι ενα νομιμο αμαξι και κανεις δεν ασχολειται μαζι του. Και κτεο δεν εχει θεμα και ασφαλιζεται κλπ κλπ.

Για τα αδηλωτα γινεται ολο το νταβαντουρι.

Z4 DCT
16-01-15, 07:53
Ασχέτως του οτι το Ζ4 σου είναι φυτίλι όπως λές, το φαντάζεσαι αυτό που έγραψα;

Ιδανικά θά΄πρεπε να το είχε φτιάξει η ίδια η BMW, με σταθερά "κλειστή" καμπίνα και κανονικό στήσιμο "Μ" και μετά θα σού΄λεγα ΄γώ...

Τωρα αλλαζει το πραμα μ αυτο που λες........θα εκλαιγα εξω απο τον Σπανο να μου φερει ενα....:hyper:

compactM3
16-01-15, 12:30
δεν θα μπορει κανεις να τα περασει ουτε ΚΤΕΟ
αυτο ισχυει και στα αδηλωτα??
η μονο τις δηλωμενες μετατροπες

Τα δηλωμενα γιατι να εχουν προβλημε ρε φιλε ?
Τα αδηλωτα, ΔΕΝ θα περνανε γιατι απλα πλεον στα πιστοποιημενα ΚΤΕΟ φωτογραφιζονται ΟΛΑ τα αυτοκινητα και ολα τα στοιχεια τους και πανε στο υπουργειο.
Αν ο κινητηρας δεν ειναι αυτος που λεει η αδεια, δεν θα περναει απο το ΚΤΕΟ με τιποτα.
Χωρις ΚΤΕΟ δεν μπορεις πλεον ουτε να το ασφαλισεις, ουτε να το πουλησεις.....

Τοσο απλο.

Οσο για τα θαυματα που γινονται στα ΚΤΕΟ, αυτα μπορουσαν να γινουν μεχρι 2-3 μηνες. Οχι πλεον........

m_power_lunatic
16-01-15, 15:54
Να συμπληρωσω οτι σε περίπτωση κλοπής παίρνεις απο τα 3 το μακρυτερο οπως και σε περιπτωση ατυχηματος παιρνεις του ελεφαντα αν εισαι αδηλωτος κτλ.

Αυτοκίνητο μετατροπη αποζημιωνεται βασει αρ.πλαισιου οποτε τριχες.

Οπως ειπε και ο φιλος compact πλεον δεν περνανε ΚΤΕΟ αρα δεν ασφαλιζονται δεν μεταβιβαζονται.

compactM3
16-01-15, 16:12
Να συμπληρωσω οτι σε περίπτωση κλοπής παίρνεις απο τα 3 το μακρυτερο οπως και σε περιπτωση ατυχηματος παιρνεις του ελεφαντα αν εισαι αδηλωτος κτλ.

Αυτοκίνητο μετατροπη αποζημιωνεται βασει αρ.πλαισιου οποτε τριχες.

Οπως ειπε και ο φιλος compact πλεον δεν περνανε ΚΤΕΟ αρα δεν ασφαλιζονται δεν μεταβιβαζονται.

σε περιπτωση ατυχηματος, εκτος του οτι ΕΣΥ θα πληρωσεις και το αλλο και το δικο σου, εχει και κυρωσεις για απατη και φοροδιαφυγη.....
η φοροδιαφυγη ειπαμε ειναι ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΠΛΕΟΝ.....

οποιος δεν καταλαβαινει, καλα ξεμπερδεματα........

compactM3
16-01-15, 16:19
να μην ξεχασω και τις κυρωσεις για ανασφαλιστο οχημα, μια και μολις διαπιστωθει οτι το οχημα δεν ειναι πλεον οτι γραφει η αδεια κυκλοφοριας του, σημαινει οτι δεν ειναι και ασφαλισμενο.....

compactM3
19-01-15, 20:20
λοιπον νεοι μου........... εχουμε νεα.
σημερα πηγα απο το υπουργειο στον Χολαργο.......

Η ΝΕΑ νομοθεσια, ΔΕΝ μας καλυπτει.
Ειναι λεει για μικρους κατασκευαστες και μικρες σειρες παραγωγης απο 1 εως 500 αυτοκινητα.....

Δεν θα μπω σε πολλες λεπτομεριες, αλλα με λιγα λογια, ακομα ειμαστε στον αερα.....
Μιλησα με πολυ υψηλα ισταμενους, που συνενταξαν τον νεο νομο.

ΜΟΝΗ λυση (αν και δυσκολη λογω εκλογων) ειναι να μαζευτουμε οσοι ενδιαφερομαστε, να υπογραψουμε ενα χαρτι που θα περιγραφει το προβλημα και τι ζηταμε, και να παμε να ζητησουμε μια ρυθμιση του νομου ή μια υπουργικη αποφαση που θα μας λυσει το προβλημα. ΑΝ μαζευτουμε καμια 15αρια με 20 ατομα, μπορουμε να το κανουμε, μια και με ομολογια τους, ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ το προβλημα πολυ καλα......

ΟΣΟΙ λοιπον ενδιαφερεστε πραγματικα να δηλωσετε τους κινητηρες σας και να μην αχρηστευσετε τα αυτοκινητα σας, ας οργανωθουμε.......

Αν δω οτι υπαρχει ενδιαφερον, θα σας πω τι πρεπει να κανουμε ακριβως.

nikos1400
20-01-15, 18:46
αν και μεχρι προσφατα το 'εφτυνα', σε τετοιες περιπτωσεις δεν ειναι κακο το face book.
μια ομαδα πχ. "Ομαδα για τη Νομιμη μετατροπη αυτοκινητων"

:think:

δεν ειναι μονο πεμβε με μηχανολογικα "ασφαλεις" μετατροπες.

ΔημήτρηςΜ3
20-01-15, 19:41
Εγώ ειμαι μεσα !!!!
Οτι θελεις !!!

compactM3
20-01-15, 19:54
δεν ειναι κακη ιδεα....
ας κανουμε λιγο brainstorming....

να κανουμε και μια ψηφοφορια εδω μεσα ποσοι ενδιαφερονται να δηλωσουν την μετατροπη τους ?
να δουμε ποσοι ειμαστε εδω ρε παιδι μου....

compactM3
03-03-15, 12:07
λοιπον, ποιος θελει να δηλωσει αλλαγη κινητηρα?
ρωταω μονο και μονο για να δω ποσοι ειμαστε ετσι για να εχω μια ιδεα και ενα πατημα οταν θα παω να μιλησω......

m_sak
03-03-15, 19:26
αν βρεις άκρη είμαι μέσα..περιμένω βέβαια και κάτι νέα απο εδώ(Θεσσαλονίκη)

compactM3
03-03-15, 20:33
οκ, αν μαθεις κατι πριν απο μενα, ενημερωσε μας σε παρακαλω....

ΔημήτρηςΜ3
03-03-15, 20:48
Λογικα ειναι πολλοί αλλα δε λενε !!
:) :)

compactM3
06-04-15, 21:09
και ερχονται και τα ραβασακια για ελεγχους.......

https://www.newsbeast.gr/car/arthro/807452/ravasakia-se-duo-ekat-odigous-gia-kteo/

Harisp
11-06-15, 22:45
Τι ισχύει τελικά;
Υπάρχει απαγόρευση αλλαγής κυβισμού ή απλά ένα ποσοστό +-% που επιτρέπεται να μεταβληθεί ο κυβισμός;

compactM3
12-06-15, 00:33
κυβισμος ΚΑΙ ιπποδυναμη ειπαμε +/- 25%.
τα εχω γραψει σε 10 διαφορετικα θεματα, εχω βαλει και ολα τα εγγραφα.

compactM3
12-06-15, 00:34
τελικα κανεις δεν θελει να δηλωσει κινητηρα ε ?

ΔημήτρηςΜ3
12-06-15, 01:14
Οταν έρθει το αυγό στον κωλο τα ξαναλέμε !!!
Τι να κανουμε ετσι ειναι αυτα αγαπητέ Θεμη !
Βουβα τωρα και μετα οταν ανοίξει τότε φουλ τρεχάλα

Konstantinos E60
12-06-15, 10:56
τελικα κανεις δεν θελει να δηλωσει κινητηρα ε ?


Είναι και λίγο ευαίσθητο το θεμα και μπορεί να μην θέλουν να εκφραστούν δημοσια.

compactM3
12-06-15, 11:59
Είναι και λίγο ευαίσθητο το θεμα και μπορεί να μην θέλουν να εκφραστούν δημοσια.

α, καλα. ας κατσουν τοτε να ειναι ευαισθητοι και παρανομοι μεχρι να υπαρξει προβλημα και να τρεχουν αντι να προσπαθησουμε να το λυσουμε.....

Εγω που τρεχω σε υπουργεια και γραφεια και δηλωνω παρανομος που θελει να γινει νομιμος, προφανως ειμαι αναισθητος (και λιγο ******κος).
Αλλωστε, καποια στιγμη, ολοι θα αναγκαστουν να περασουν και ΚΤΕΟ.....

m_power_lunatic
12-06-15, 13:31
Ξερεις γιατι δεν υπαρχει το πολυ σφιξιμο ακομα και απορεις???

Ειναι απλο......

Τα ιδιωτικα ΚΤΕΟ που πασαρονται για αξιοπιστα και υποδειγματικα απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Εφυγαν τα δημοσια ΚΤΕΟ και στην θεση τους ηρθανε τα ιδιωτικα,απλα.

Konstantinos E60
12-06-15, 13:59
α, καλα. ας κατσουν τοτε να ειναι ευαισθητοι και παρανομοι μεχρι να υπαρξει προβλημα και να τρεχουν αντι να προσπαθησουμε να το λυσουμε.....

Εγω που τρεχω σε υπουργεια και γραφεια και δηλωνω παρανομος που θελει να γινει νομιμος, προφανως ειμαι αναισθητος (και λιγο ******κος).
Αλλωστε, καποια στιγμη, ολοι θα αναγκαστουν να περασουν και ΚΤΕΟ.....

Το οτι αγωνίζεσαι να αλλάξεις έναν αδικο νόμο και οτι δηλώνεις παράνομος δεν σου δίνει άλλοθι όμως. Ούτε εσένα, ούτε εμένα αλλα ουτε και τον οποιονδήποτε ξεφευγει απο τα ορια του νόμου.
Συνεπώς δεν μπορείς να απαιτήσεις απο κανέναν να δηλώσει δημόσια οτι είναι παράνομος και πιστευω οτι οφείλεις να το σεβαστείς ασχέτως την αγανάκτησή σου.
Υπάρχουν και τα π.μ thumb

stefm5
12-06-15, 14:33
ήρθαν τα ιδιωτικά κτέο και αντικατέστησαν τα αξιόπιστα δημόσια που έμπαινες με το φακελάκι έτοιμο και αν.

εγώ θα σε στήριζα αλλά έλυσα το πρόβλημα της νομιμότητας.

m_power_lunatic
12-06-15, 15:29
Τα ιδια ειναι για αυτο το ειπα, δεν ειναι καλυτερα τα δημοσια.

compactM3
12-06-15, 20:24
ήρθαν τα ιδιωτικά κτέο και αντικατέστησαν τα αξιόπιστα δημόσια που έμπαινες με το φακελάκι έτοιμο και αν.

εγώ θα σε στήριζα αλλά έλυσα το πρόβλημα της νομιμότητας.

ενδιαφερον, θες να μας πεις πως ?

compactM3
12-06-15, 20:25
Ξερεις γιατι δεν υπαρχει το πολυ σφιξιμο ακομα και απορεις???

Ειναι απλο......

Τα ιδιωτικα ΚΤΕΟ που πασαρονται για αξιοπιστα και υποδειγματικα απλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Εφυγαν τα δημοσια ΚΤΕΟ και στην θεση τους ηρθανε τα ιδιωτικα,απλα.

πλεον, ΟΛΑ τα αυτοκινητα καταγραφονται και η καταγραφη παει στο υπουργειο.....
το ΚΤΕΟ μπορει να σε περασει (αλλα δεν θα το κανει γιατι θα εχει προβλημα) αλλα το υπουργειο θα σε καλεσει.....

compactM3
12-06-15, 20:28
Το οτι αγωνίζεσαι να αλλάξεις έναν αδικο νόμο και οτι δηλώνεις παράνομος δεν σου δίνει άλλοθι όμως. Ούτε εσένα, ούτε εμένα αλλα ουτε και τον οποιονδήποτε ξεφευγει απο τα ορια του νόμου.
Συνεπώς δεν μπορείς να απαιτήσεις απο κανέναν να δηλώσει δημόσια οτι είναι παράνομος και πιστευω οτι οφείλεις να το σεβαστείς ασχέτως την αγανάκτησή σου.
Υπάρχουν και τα π.μ thumb

απαντησε μου σε κατι, πριν το ανακαλυψω εγω με τον ασχημο τροπο οτι δεν μπορεις πια να δηλωσεις μετατροπη και το κοινοποιησω εδω μεσα, ποσοι αλλοι εδω μεσα το γνωριζαν ?
εδω καλα καλα δεν ξερουν τι γραφει ακριβως η υπουργικη αποφαση (δεν ειναι καν νομοσχεδιο) στα ιδια τα υπουργεια.......... ψαχνουν τα ΦΕΚ .....
Δεν απαιτω απο κανεναν τιποτα, απλα λεω οτι εχω κανει καποιες κινησεις, εχω παει στα καταλληλα προσωπα και σημεια, ΑΛΛΑ τωρα θελει σπρωξιμο και πιεση και απο αλλους......
Και σε ποιον ακριβως να στειλω PM οταν δεν λεει κανεις αν ενδιαφερεται ή οχι ?
Αλλο να ζηταει καποιος μονος του κατι, και αλλο πολλοι μαζι......

Οποιος θελει λοιπον, ας μου στειλει εκεινος PM να του στειλω και την προταση αλλαγης της υπουργικης αποφασης που εχουμε φτιαξει μαζι με τον Δημητρη και τρεχουμε να την δινουμε σε υπουργεια και βουλευτες διαφορων κομματων..........

stefm5
14-06-15, 09:02
ενδιαφερον, θες να μας πεις πως ?

μακάρι να μπορούσα να σου δώσω νέο φως..
απλώς έβαλα ξανά τον εργοστασιακό κινητήρα 306S1.