PDA

Επιστροφή στο Forum : M6 660Hp tension



aristent
29-04-10, 23:12
Οταν λεμε δεν εχει ορια η βελτιωση δεν εχει:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/645607/

bill_m3
29-04-10, 23:18
Οταν λεμε δεν εχει ορια η βελτιωση δεν εχει:
https://www.car.gr/classifieds/cars/view/645607/

Υπάρχει τίποτα άλλο να κάνει κάποιος σε αυτό το αυτοκίνητο?????


Ένα ess και είσαι οκ :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

nikos-Mpacket
29-04-10, 23:21
Α ρε Αρη τι μας κανεις βραδυατικα...............
Φοβερο το εργαλειο..........:drive:

:gun_bandana::gun_bandana::gun_bandana:

aristent
29-04-10, 23:35
Α ρε Αρη τι μας κανεις βραδυατικα...............
Φοβερο το εργαλειο..........:drive:

:gun_bandana::gun_bandana::gun_bandana:

Νικο ξεχωριζει και στην εμφανηση αλλα και σε δυναμη....απλα ισως το καλυτερο/δυνατοτερο Μ6 στην Ελλαδα!!!
Διαβασες Νικο τι εξοπλισμο εχει?μεχρι και ηλεκτρ.ανυψωση της αναρτησης για ευκολη εισοδο σε γκαραζ!!!
Τιμη για βελτιωση σε καινουργιο 350.000ευρω!:shok:

nikos-Mpacket
29-04-10, 23:46
Νικο ξεχωριζει και στην εμφανηση αλλα και σε δυναμη....απλα ισως το καλυτερο/δυνατοτερο Μ6 στην Ελλαδα!!!
Διαβασες Νικο τι εξοπλισμο εχει?μεχρι και ηλεκτρ.ανυψωση της αναρτησης για ευκολη εισοδο σε γκαραζ!!!
Τιμη για βελτιωση σε καινουργιο 350.000ευρω!:shok:

Μου ανοιξες δουλειες βραδιατικα,εσπασα τον κουμπαρα της μικρης για να δω ποσα μπορω να μαζεψω,αυριο πρωι-πρωι παω τραπεζα για αναληψη και μετα θα τον παρω τηλεφωνο.
Θα του πω να μου κανει και κανενα σκοντο λογω της κρισης και ετοιμο το εργαλειο,θα σας βαλω φωτογραφεις συντομα(απο τον καινουριο κουμπαρα της κορης μου).

Konstantinos E60
29-04-10, 23:50
Εχω την εντυπωση οτι κάποιος απο εδω μέσα γνωρίζει πολύ καλά το συγκεκριμένο αμαξάκι !!!:whistle:

nikos-Mpacket
29-04-10, 23:54
Παιδια περα απο τα αστεια το αυτοκινητο ειναι με μια λεξη ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ και του ανθρωπου που το εχει φτιαξει ετσι του αξιζουν συγχαρητηρια.

BILL007
30-04-10, 00:00
:shok::shok::shok::shok: Καλά υπήρχε τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα? :rally:

aristent
30-04-10, 00:11
:shok::shok::shok::shok: Καλά υπήρχε τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα? :rally:

Kαι βεβαια

S.P.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 16346
Τηλ.: 2117705ΧΧΧ.
Τηλ.: 694559ΧΧΧ

S.P.=Σπυρος Παπαδοπουλος"στην υγεια μας"?:th_Laie_67-1:

E60_Arkadia
30-04-10, 00:18
:shok::shok::shok::shok: Καλά υπήρχε τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα? :rally:

Απ το στομα μου το πηρες..Δυνατο αμαξι αλλα ακριβουτσικο! Θα περνα δυο Μ5 Ε60 μτχ και 2 Μ5 Ε39.Πωπω τι κολλημα εχω με τα πενταρια ρε γαμωτο!

bomer
30-04-10, 09:12
δικη μου ειναι η αγγελια και οποιος ξερει η διευθυνση μου αθηνα ειναι αυτη.
Τοχω και στο www.mobile.de με την διευθυνση μου στο Bochum.
το αμαξι το εφτιαξα 5.8λιτ πριν 1,5χρονο φυσικα στην Noellemotors.
Τα υπολοιπα τα εφτιαξε ο ιδιοκτητης του αυτοκινητου ο γνωστος Σταυρος.

bomer
30-04-10, 09:15
Μου ανοιξες δουλειες βραδιατικα,εσπασα τον κουμπαρα της μικρης για να δω ποσα μπορω να μαζεψω,αυριο πρωι-πρωι παω τραπεζα για αναληψη και μετα θα τον παρω τηλεφωνο.
Θα του πω να μου κανει και κανενα σκοντο λογω της κρισης και ετοιμο το εργαλειο,θα σας βαλω φωτογραφεις συντομα(απο τον καινουριο κουμπαρα της κορης μου).


eeeeeeeep!!!!!! ligo freno

συνολικη τιμη ειναι 350. Μαζι με την αγορα που τοτε κοστισε 155.000

bomer
30-04-10, 09:37
και συμπληρωματικα......το Μ6 κατασκευαστηκε απο την bmw για να δουλευει ατμοσφαιρα.
Εμεις το Μοτερ το βελτιωνουμε στα 660PS/640NM διατηρωντας τον χαρακτηρα του -παντα ατμοσφαιρα-.
Ολα τα ηλεκτρονικα δουλευουν στην εντελεια, και το αμαξι σαν ''μαμα'' στις 8.300rpm.
Ειναι ολο MAHLE-BMW-M.
Μηπως ειδατε ποσο κανει το 0-200km/h ?
Εχετε να προτεινετε αλλο αμαξι γρηγοροτερο σε ατμοσφαιρα?

Τις παραεμβασεις τυπου κομπρεσσορ/τουρμπο σε ατμοσφαιρικους κινητηρες Μ, o Karl Otto Noelle τις λεει ''παρα φυσει'' σεξ.
Γιατι οποιος προσπαθει να κανει τετοιες παρεμβασεις σε Μ σιγουρα τα μισα ηλεκτρονικα ταχει ''εκτελεσει'' εν ψυχρω!
Δεν θα κανω σεμιναριο βελτιωσης εδω, αλλα ακριβως ετσι ειναι.
Μιλαμε για καταστροφη, και ανεξελεγκτες καταστασεις σε ζημιες.
Αλλοι τα παιρνουν στο χερι απο μπιελες-πιστονια, αλλοι τοχουν και σερνεται.
Ο νοων νοειτω.....

bomberman 3.28
30-04-10, 09:58
.....
Ολα τα ηλεκτρονικα δουλευουν στην εντελεια, και το αμαξι σαν ''μαμα'' στις 8.300rpm....
Εχετε να προτεινετε αλλο αμαξι γρηγοροτερο σε ατμοσφαιρα?
....
Γιατι οποιος προσπαθει να κανει τετοιες παρεμβασεις σε Μ σιγουρα τα μισα ηλεκτρονικα ταχει ''εκτελεσει'' εν ψυχρω!...
Μιλαμε για καταστροφη, και ανεξελεγκτες καταστασεις σε ζημιες.
Αλλοι τα παιρνουν στο χερι απο μπιελες-πιστονια, αλλοι τοχουν και σερνεται.
.....

+111111111..... με βρισκεις απολυτως συμφωνο...

Κωνσταντίνος
30-04-10, 10:04
To αυτοκίνητο είναι κτήνος. Και οι αισθητικές επεμβάσεις είναι φοβερές


Εχετε να προτεινετε αλλο αμαξι γρηγοροτερο σε ατμοσφαιρα?
Δώσε μας επιδόσεις και θα δούμε

GM6
30-04-10, 10:17
και συμπληρωματικα......το Μ6 κατασκευαστηκε απο την bmw για να δουλευει ατμοσφαιρα.
Εμεις το Μοτερ το βελτιωνουμε στα 660PS/640NM διατηρωντας τον χαρακτηρα του -παντα ατμοσφαιρα-.
Ολα τα ηλεκτρονικα δουλευουν στην εντελεια, και το αμαξι σαν ''μαμα'' στις 8.300rpm.
Ειναι ολο MAHLE-BMW-M.
Μηπως ειδατε ποσο κανει το 0-200km/h ?
Εχετε να προτεινετε αλλο αμαξι γρηγοροτερο σε ατμοσφαιρα?

Τις παραεμβασεις τυπου κομπρεσσορ/τουρμπο σε ατμοσφαιρικους κινητηρες Μ, o Karl Otto Noelle τις λεει ''παρα φυσει'' σεξ.
Γιατι οποιος προσπαθει να κανει τετοιες παρεμβασεις σε Μ σιγουρα τα μισα ηλεκτρονικα ταχει ''εκτελεσει'' εν ψυχρω!
Δεν θα κανω σεμιναριο βελτιωσης εδω, αλλα ακριβως ετσι ειναι.
Μιλαμε για καταστροφη, και ανεξελεγκτες καταστασεις σε ζημιες.
Αλλοι τα παιρνουν στο χερι απο μπιελες-πιστονια, αλλοι τοχουν και σερνεται.
Ο νοων νοειτω.....

Οταν μιλαει η πειρα......thumb

Nikos
30-04-10, 11:00
Το αυτοκινητο αυτο εχει δοκιμαστει συγκριτικα με ενα μη πειραγμενο Μ6, δηλ σε εργοστασιακη μορφη ?
Διοτι αν κρινω απ τη βελτιωση που αναφερεται, δηλαδη 660 ps και 64 nm ροπη (και το προφανως αντιστοιχο πολυ μεγαλο κοστος της) θα πρεπει να εχει πολυ αισθητη διαφορα απο ενα απλο Μ6...ειναι οντως ετσι σε συνθηκες δρομου ?

Stathis
30-04-10, 11:21
το 660 δεν ξερω κατα ποσον ειναι ακριβες, αλλα στην πραξη με νορμαλ Μ6 δεν υπαρχει επαφη νικο...

turbodog
30-04-10, 11:36
και συμπληρωματικα......το Μ6 κατασκευαστηκε απο την bmw για να δουλευει ατμοσφαιρα.
Εμεις το Μοτερ το βελτιωνουμε στα 660PS/640NM διατηρωντας τον χαρακτηρα του -παντα ατμοσφαιρα-.
Ολα τα ηλεκτρονικα δουλευουν στην εντελεια, και το αμαξι σαν ''μαμα'' στις 8.300rpm.
Ειναι ολο MAHLE-BMW-M.
Μηπως ειδατε ποσο κανει το 0-200km/h ?
Εχετε να προτεινετε αλλο αμαξι γρηγοροτερο σε ατμοσφαιρα?

Τις παραεμβασεις τυπου κομπρεσσορ/τουρμπο σε ατμοσφαιρικους κινητηρες Μ, o Karl Otto Noelle τις λεει ''παρα φυσει'' σεξ.
Γιατι οποιος προσπαθει να κανει τετοιες παρεμβασεις σε Μ σιγουρα τα μισα ηλεκτρονικα ταχει ''εκτελεσει'' εν ψυχρω!
Δεν θα κανω σεμιναριο βελτιωσης εδω, αλλα ακριβως ετσι ειναι.
Μιλαμε για καταστροφη, και ανεξελεγκτες καταστασεις σε ζημιες.
Αλλοι τα παιρνουν στο χερι απο μπιελες-πιστονια, αλλοι τοχουν και σερνεται.
Ο νοων νοειτω.....

....το να προσπαθεις να προαγεις τα προιοντα που εμπορευεσαι ακολουθωντας το δρομο της δυσφημισης για τα ανταγωνιστικα προιοντα ειναι ο χειριστος τροπος διαφημησης.
Δες εδω λοιπον να κανει κανονικο σεξ το 'παρα φυσει σεξ' με τα εκτελεσμενα ηλεκτρονικα...


https://www.youtube.com/watch?v=IVJbBNv3EIU


Αλλο παραδειγμα σε M6 V10 με εκτελεσμενα ηλεκτρονικα...


https://www.youtube.com/watch?v=79ulJz3kDDk

Και βεβαια αν τα στροκερακια μπουν στην 'σοβαρη' κατηγορια που παιζουν μεγαλα παιδια δεν τα πανε και τοσο καλα...


https://www.youtube.com/watch?v=GYHty1oF2bA

Ποσο κανει δηλ. το 0-200? Εδω το noelle με ενα εντελως stock Z06. Μολις που τα καταφερνει να το περασει...


https://www.youtube.com/watch?v=3g8mVwUSp_M

Δεν εχω τιποτα με τον συγκεκριμενο βελτιωτη που προσπαθεις να διαφημισεις αλλα στον τροπο που χρησιμοποιεις, δυσφημωντας τους υπολοιπους.Αν θυμασαι παλιοτερα σε ενα αλλο thread, καποιος σε ειχε ρωτησει τι γινoτανε με το stroker kit σε ελληνικο Μ6 και τα προβληματα που αντιμετωπιζε τοτε αλλα μαλλον 'ξεχασες' να απαντησεις. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

NICK_M3
30-04-10, 12:27
https://www.youtube.com/watch?v=Pg644UBS-fk


https://www.youtube.com/watch?v=BA1NiBDxecQ


Χάλια τα ηλεκτρονικά.....

θα πάθουμε κανα σοκ στο τέλος.....

yodas
30-04-10, 14:35
Δηλώνω οπαδός του παρα φυσει σεξ έστω και με εκτελεσμένα....

5555
30-04-10, 14:40
Ουαοοο
Απιστευτο
παντου υπογραφες με αφιερωσεις απο ολους τους τιουνερς.
Το ζηλευω το εσωτερικο του σαν καμαρινι με αφιερωσεις ειναι.


Μπραβο για το interior /exterior

saulm3
30-04-10, 14:55
σωστοσ ο φιλοσ nick.ρε δε παν να αναβουν 100 λαμπακια το αυτοκινητο να γ.....ι κ τα υπολοιπα στα α......α μου.οχι θα δωσω ενα τσουβαλι ευρω κ να μ περνανε τα μαμα datsun.turbo κ παλι turbo

bomberman 3.28
30-04-10, 16:42
εχει κι αυτο την φιλοσοφια του...

bomer
30-04-10, 16:59
Ελλαδα! , οτι προαγεται σ αυτην την χωρα σαν ''χρυσος'' τελικα αποδεικνυεται ''ανθρακας"'.
Πειτε μου τι παραγει η ελλαδα απο τεχνολογια. Ουτε μπουζι δεν μπορει να φτιαξει!
Εδω ειναι να τραβας τα μαλλια σου με τις απιστευτες καγκουριες και τις ζημιες σε αυτοκινητα supercars, και μου λετε μη μιλησω γιατι ετσι κανω δυσφημιση?
Ο ess κι ο gpower καλα κανουν και "κοροιδευουν" τον κοσμο.
Εγω προσπαθω να βοηθησω κι εσεις μπερδευετε το θεμα πιο πολυ χωρις να εχετε καν γνωση!
Βλεπε καταντια της χωρας.
Αυτο συμβαινει γιατι ο καθενας κανει του ''κεφαλιου'' του και παρασυρει κι αλλους!

Στην γερμανια λοιπον που παραγει τεχνολογια και αυτοκινητα ενω εδω αποφασιζετε για την τυχη τους, επειδη δεν ξερουν να σκεφτονται εξυπνα, παρακαλω βοηθειστε να το κανουν.
Απαντειστε μου λοιπον.

Ερωτηση 1.
βλεποντας βιντεακια -χωρις να ξερετε τι stage ειναι ακριβως το καθε αμαξι, και με ποιο κινητρο τα ανεβασαν,

Γιατι τα m3v8 μετα τον αυξ αριθμο παραγωγης (απο ποιον και πανω?), αποδιδουν 365-370 ιππους???
Απαιτω, εξηγηση δημοσιως, και με μηχανολογικα τεκμηρια παρακαλω.
Γιατι ενα αυτοκινητο που ο κοσμος πληρωσε για 420 ιππ. αποδιδει 370?

Ερωτηση 2.
Γνωριζετε αν οι εταιρειες μετατροπων bmw-Μ σε kompressor, δινουν γραπτη εγγυηση για την Ομαλη λειτουργια, το ΚΤΕΟ (ΤUV), και κατ επεκταση γενικη καλυψη-εγγυηση το μοτερ μου V10, η m3v8 που τους εμπιστευομαι να κομπρεσσαρουν? (και το σανζμαν μου)
(σημ. την ερωτηση αυτη την εχω κανει προσωπικα στον ess μου απαντησε ξερα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, και το μεηλ τοχω κοινοποιησει στον administrator.)

Ερωτηση 3.
Τι αντοχη σε ροπες εχει το σανζμαν smg, και τι το dct για να δουλευει ρολοι! και να μου κανει τις αλλαγες, μετα την μετατροπη κομπρεσσορ, τοσο γρηγορα οσο, γι αυτο που το πληρωσα?

Ερωτηση 4.
Ποιος στην Ελλαδα, (και Αμερικη),εχει οδηγησει ποτε τερμα για 3,4,5 , ωρες σερι?

Φερτε μου ενα m3-kompressor να σας πω το ποιημα.

πληροφορια 1)

Η γερμανικη εταιρεια που μεταβαλει τα V10 σε κομπρεσσορ, πριν ενα μηνα με πηρε τηλ -μιλαω για το αφεντικο -τον STOEBER- και μου ζητησε= τι του προτεινω, για τα σανζμαν SMG διοτι ολα σπανε.
Το ιδιο γινεται και με τα DCT των M3V8 kompressor.

Ως γνωστον, ειμαι αντιπροσωπος των www.getriebe.tv και kuf-tuning noellemotors.
Εχω ηδη σημερα που μιλαμε, τεσσερα 4 V10 SMG στον παγκο λυμενα και βλεπω οτι....
Σωτηρια για τα κομπρεσσορ δεν υπαρχει.

πληροφορια 2)
Η Abudahbi motors που ηταν το ''θυμα'' αυτης της ιστοριας με τα v10 kompressor, καλεσε πριν ενα 2μηνο τον σοβαροτερο προγραμματιστη bmw της γερμανιας, μπας λεω μπας, και κανει τα αμαξια να δουλευουν κανονικα χωρις προβληματα.
Αυτο εγινε παρα τις απεγνωσμενες προσπαθειες που κανει η g-power τοσα χρονια να διορθωσει το software.

πληροφορια 3)
πριν απο 3χρονια κατα παραγγελια της Μ, ο Noelle σχεδιασε, και μονταρισε ενα V10 5.0λιτ που δουλευει 10.500 rpm αποδιδει 615PS/550NM και σανζμαν DKG.
Το project αυτο υπαρχει μεσα στην Μ αλλα δεν χρηματοδοτηθηκε λογω κοστους.
Οπως επισης και το 5.8λιτ το οποιο η Μ ειπε οτι καποια στιγμη θα το παραγει ως ''συλλεκτικο''.
Αυτο δειχνει οτι η Μ κινηθηκε για τα V10, αλλα παντοτε σε ατμοσφαιρα.
Επισης στα Μ3 απο τον πρωτο μηνα παραγωγης ειχαμε ετοιμο το 4.7λιτ και μαρτυς μου η μεγαλυτερη BMW της Ελλαδας που συζητησαμε να το φτιαξουμε.

Οταν αποφασισαν οτι η αγορα θα κινηθει στην Υπερτροφοδοτηση, τοτε σχεδιασαν νεους κινητηρες V8-BITURBO, και αρχισαν να παραγουν.
Γιατι δεν πηραν το M5E39 να το τουρμπισουν?

επιμενετε στα 500+ αλογα του Μ3V8 και οτι ειναι αξιοπιστο οσο το 4.700cc?
επειδη δεν εχω ετοιμο 4.700cc στην Ελλαδα
Το Μ3V8 kompressor λοιπον,
Με Porsche 997Turbo 3,6λιτ μονο με προγραμμα, (510PS) πρεπει ναναι μαζι.
Ε.....?
θα τα πατε?
Να μου πειτε και μενα τα αποτελεσματα?

atha
30-04-10, 17:17
mpa den m aresei , poly drug dealer style gia mena .ligo pio understatement vre adelfe .apo ena xiliometro makria kra kanei

turbodog
30-04-10, 17:58
Ελλαδα! , οτι προαγεται σ αυτην την χωρα σαν ''χρυσος'' τελικα αποδεικνυεται ''ανθρακας"'.
Πειτε μου τι παραγει η ελλαδα απο τεχνολογια. Ουτε μπουζι δεν μπορει να φτιαξει!
Εδω ειναι να τραβας τα μαλλια σου με τις απιστευτες καγκουριες και τις ζημιες σε αυτοκινητα supercars, και μου λετε μη μιλησω γιατι ετσι κανω δυσφημιση?
Ο ess κι ο gpower καλα κανουν και "κοροιδευουν" τον κοσμο.
Εγω προσπαθω να βοηθησω κι εσεις μπερδευετε το θεμα πιο πολυ χωρις να εχετε καν γνωση!
Βλεπε καταντια της χωρας.
Αυτο συμβαινει γιατι ο καθενας κανει του ''κεφαλιου'' του και παρασυρει κι αλλους!

Στην γερμανια λοιπον που παραγει τεχνολογια και αυτοκινητα ενω εδω αποφασιζετε για την τυχη τους, επειδη δεν ξερουν να σκεφτονται εξυπνα, παρακαλω βοηθειστε να το κανουν.
Απαντειστε μου λοιπον.

Ερωτηση 1.
βλεποντας βιντεακια -χωρις να ξερετε τι stage ειναι ακριβως το καθε αμαξι, και με ποιο κινητρο τα ανεβασαν,

Γιατι τα m3v8 μετα τον αυξ αριθμο παραγωγης (απο ποιον και πανω?), αποδιδουν 365-370 ιππους???
Απαιτω, εξηγηση δημοσιως, και με μηχανολογικα τεκμηρια παρακαλω.
Γιατι ενα αυτοκινητο που ο κοσμος πληρωσε για 420 ιππ. αποδιδει 370?

Ερωτηση 2.
Γνωριζετε αν οι εταιρειες μετατροπων bmw-Μ σε kompressor, δινουν γραπτη εγγυηση για την Ομαλη λειτουργια, το ΚΤΕΟ (ΤUV), και κατ επεκταση γενικη καλυψη-εγγυηση το μοτερ μου V10, η m3v8 που τους εμπιστευομαι να κομπρεσσαρουν? (και το σανζμαν μου)
(σημ. την ερωτηση αυτη την εχω κανει προσωπικα στον ess μου απαντησε ξερα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, και το μεηλ τοχω κοινοποιησει στον administrator.)

Ερωτηση 3.
Τι αντοχη σε ροπες εχει το σανζμαν smg, και τι το dct για να δουλευει ρολοι! και να μου κανει τις αλλαγες, μετα την μετατροπη κομπρεσσορ, τοσο γρηγορα οσο, γι αυτο που το πληρωσα?

Ερωτηση 4.
Ποιος στην Ελλαδα, (και Αμερικη),εχει οδηγησει ποτε τερμα για 3,4,5 , ωρες σερι?

Φερτε μου ενα m3-kompressor να σας πω το ποιημα.

πληροφορια 1)

Η γερμανικη εταιρεια που μεταβαλει τα V10 σε κομπρεσσορ, πριν ενα μηνα με πηρε τηλ -μιλαω για το αφεντικο -τον STOEBER- και μου ζητησε= τι του προτεινω, για τα σανζμαν SMG διοτι ολα σπανε.
Το ιδιο γινεται και με τα DCT των M3V8 kompressor.

Ως γνωστον, ειμαι αντιπροσωπος των www.getriebe.tv και kuf-tuning noellemotors.
Εχω ηδη σημερα που μιλαμε, τεσσερα 4 V10 SMG στον παγκο λυμενα και βλεπω οτι....
Σωτηρια για τα κομπρεσσορ δεν υπαρχει.

πληροφορια 2)
Η Abudahbi motors που ηταν το ''θυμα'' αυτης της ιστοριας με τα v10 kompressor, καλεσε πριν ενα 2μηνο τον σοβαροτερο προγραμματιστη bmw της γερμανιας, μπας λεω μπας, και κανει τα αμαξια να δουλευουν κανονικα χωρις προβληματα.
Αυτο εγινε παρα τις απεγνωσμενες προσπαθειες που κανει η g-power τοσα χρονια να διορθωσει το software.

πληροφορια 3)
πριν απο 3χρονια κατα παραγγελια της Μ, ο Noelle σχεδιασε, και μονταρισε ενα V10 5.0λιτ που δουλευει 10.500 rpm αποδιδει 615PS/550NM και σανζμαν DKG.
Το project αυτο υπαρχει μεσα στην Μ αλλα δεν χρηματοδοτηθηκε λογω κοστους.
Οπως επισης και το 5.8λιτ το οποιο η Μ ειπε οτι καποια στιγμη θα το παραγει ως ''συλλεκτικο''.
Αυτο δειχνει οτι η Μ κινηθηκε για τα V10, αλλα παντοτε σε ατμοσφαιρα.
Επισης στα Μ3 απο τον πρωτο μηνα παραγωγης ειχαμε ετοιμο το 4.7λιτ και μαρτυς μου η μεγαλυτερη BMW της Ελλαδας που συζητησαμε να το φτιαξουμε.

Οταν αποφασισαν οτι η αγορα θα κινηθει στην Υπερτροφοδοτηση, τοτε σχεδιασαν νεους κινητηρες V8-BITURBO, και αρχισαν να παραγουν.
Γιατι δεν πηραν το M5E39 να το τουρμπισουν?

επιμενετε στα 500+ αλογα του Μ3V8 και οτι ειναι αξιοπιστο οσο το 4.700cc?
επειδη δεν εχω ετοιμο 4.700cc στην Ελλαδα
Το Μ3V8 kompressor λοιπον,
Με Porsche 997Turbo 3,6λιτ μονο με προγραμμα, (510PS) πρεπει ναναι μαζι.
Ε.....?
θα τα πατε?
Να μου πειτε και μενα τα αποτελεσματα?

:judge::notworthy:

turbodog
30-04-10, 18:14
ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ II ...the story continues. ΥΟU ARE BACK ME ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ ΒΛΕΠΩ. Θα σου απαντησω εν συντομια γιατι βαριεμαι να μπω σε μια διαδικασια με καποιον που δεν ξερει τι του γινεται...που μπερδευει μηχανολογικους ορους (γιατι και ο ιδιος δεν ξερει τι σημαινουν...CR και Cylinder Pressure...θυμασαι?), που δεν ξερει ποσο ειναι η ισοτιμια λιρας -ευρω (και δεν ειναι προσβολη, ειναι η πραγματικοτητα!) και χρησιμοποιωντας 'μεγαλα λογια' και 'ηχηρες λεξεις' προσπαθει να εντυπωσιασει καποιους με λιγοτερες γνωσεις εδω μεσα. Σου ετοιμαζω απαντηση (συντομη-εξηγησα παραπανω το λογο) στα πολλα ερωτηματα σου...

yodas
30-04-10, 18:17
Φίλε bomer σε ευχαριστώ για το αναλυτικό post σου. όμως από ότι διαβάζω σε ξένα forums η ess έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στα Μ3. Αλλιώς τόσοι χρήστες είναι εκεί θα τον βρίσκανε και θα τον καίγανε το αφεντικό της ESS. αν κάτι πήγαινε συνέχεια λάθος. Σωστά; Και μιας που είσαι και οπαδός της ατμόσφαιρας για πιο λόγο η βελτίωση έχει αυτή την τόσο ακριβή τιμή;

Φιλικά
Γιώργος

turbodog
30-04-10, 19:09
Ελλαδα! , οτι προαγεται σ αυτην την χωρα σαν ''χρυσος'' τελικα αποδεικνυεται ''ανθρακας"'.
Πειτε μου τι παραγει η ελλαδα απο τεχνολογια. Ουτε μπουζι δεν μπορει να φτιαξει!
Εδω ειναι να τραβας τα μαλλια σου με τις απιστευτες καγκουριες και τις ζημιες σε αυτοκινητα supercars, και μου λετε μη μιλησω γιατι ετσι κανω δυσφημιση?
Ο ess κι ο gpower καλα κανουν και "κοροιδευουν" τον κοσμο.
Εγω προσπαθω να βοηθησω κι εσεις μπερδευετε το θεμα πιο πολυ χωρις να εχετε καν γνωση!
Βλεπε καταντια της χωρας.
Αυτο συμβαινει γιατι ο καθενας κανει του ''κεφαλιου'' του και παρασυρει κι αλλους!

Στην γερμανια λοιπον που παραγει τεχνολογια και αυτοκινητα ενω εδω αποφασιζετε για την τυχη τους, επειδη δεν ξερουν να σκεφτονται εξυπνα, παρακαλω βοηθειστε να το κανουν.
Απαντειστε μου λοιπον.

Ερωτηση 1.
βλεποντας βιντεακια -χωρις να ξερετε τι stage ειναι ακριβως το καθε αμαξι, και με ποιο κινητρο τα ανεβασαν,

Γιατι τα m3v8 μετα τον αυξ αριθμο παραγωγης (απο ποιον και πανω?), αποδιδουν 365-370 ιππους???
Απαιτω, εξηγηση δημοσιως, και με μηχανολογικα τεκμηρια παρακαλω.
Γιατι ενα αυτοκινητο που ο κοσμος πληρωσε για 420 ιππ. αποδιδει 370?

Ερωτηση 2.
Γνωριζετε αν οι εταιρειες μετατροπων bmw-Μ σε kompressor, δινουν γραπτη εγγυηση για την Ομαλη λειτουργια, το ΚΤΕΟ (ΤUV), και κατ επεκταση γενικη καλυψη-εγγυηση το μοτερ μου V10, η m3v8 που τους εμπιστευομαι να κομπρεσσαρουν? (και το σανζμαν μου)
(σημ. την ερωτηση αυτη την εχω κανει προσωπικα στον ess μου απαντησε ξερα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΕΓΓΥΗΣΗΣ, και το μεηλ τοχω κοινοποιησει στον administrator.)

Ερωτηση 3.
Τι αντοχη σε ροπες εχει το σανζμαν smg, και τι το dct για να δουλευει ρολοι! και να μου κανει τις αλλαγες, μετα την μετατροπη κομπρεσσορ, τοσο γρηγορα οσο, γι αυτο που το πληρωσα?

Ερωτηση 4.
Ποιος στην Ελλαδα, (και Αμερικη),εχει οδηγησει ποτε τερμα για 3,4,5 , ωρες σερι?

Φερτε μου ενα m3-kompressor να σας πω το ποιημα.

πληροφορια 1)

Η γερμανικη εταιρεια που μεταβαλει τα V10 σε κομπρεσσορ, πριν ενα μηνα με πηρε τηλ -μιλαω για το αφεντικο -τον STOEBER- και μου ζητησε= τι του προτεινω, για τα σανζμαν SMG διοτι ολα σπανε.
Το ιδιο γινεται και με τα DCT των M3V8 kompressor.

Ως γνωστον, ειμαι αντιπροσωπος των www.getriebe.tv και kuf-tuning noellemotors.
Εχω ηδη σημερα που μιλαμε, τεσσερα 4 V10 SMG στον παγκο λυμενα και βλεπω οτι....
Σωτηρια για τα κομπρεσσορ δεν υπαρχει.

πληροφορια 2)
Η Abudahbi motors που ηταν το ''θυμα'' αυτης της ιστοριας με τα v10 kompressor, καλεσε πριν ενα 2μηνο τον σοβαροτερο προγραμματιστη bmw της γερμανιας, μπας λεω μπας, και κανει τα αμαξια να δουλευουν κανονικα χωρις προβληματα.
Αυτο εγινε παρα τις απεγνωσμενες προσπαθειες που κανει η g-power τοσα χρονια να διορθωσει το software.

πληροφορια 3)
πριν απο 3χρονια κατα παραγγελια της Μ, ο Noelle σχεδιασε, και μονταρισε ενα V10 5.0λιτ που δουλευει 10.500 rpm αποδιδει 615PS/550NM και σανζμαν DKG.
Το project αυτο υπαρχει μεσα στην Μ αλλα δεν χρηματοδοτηθηκε λογω κοστους.
Οπως επισης και το 5.8λιτ το οποιο η Μ ειπε οτι καποια στιγμη θα το παραγει ως ''συλλεκτικο''.
Αυτο δειχνει οτι η Μ κινηθηκε για τα V10, αλλα παντοτε σε ατμοσφαιρα.
Επισης στα Μ3 απο τον πρωτο μηνα παραγωγης ειχαμε ετοιμο το 4.7λιτ και μαρτυς μου η μεγαλυτερη BMW της Ελλαδας που συζητησαμε να το φτιαξουμε.

Οταν αποφασισαν οτι η αγορα θα κινηθει στην Υπερτροφοδοτηση, τοτε σχεδιασαν νεους κινητηρες V8-BITURBO, και αρχισαν να παραγουν.
Γιατι δεν πηραν το M5E39 να το τουρμπισουν?

επιμενετε στα 500+ αλογα του Μ3V8 και οτι ειναι αξιοπιστο οσο το 4.700cc?
επειδη δεν εχω ετοιμο 4.700cc στην Ελλαδα
Το Μ3V8 kompressor λοιπον,
Με Porsche 997Turbo 3,6λιτ μονο με προγραμμα, (510PS) πρεπει ναναι μαζι.
Ε.....?
θα τα πατε?
Να μου πειτε και μενα τα αποτελεσματα?

Αυτα τα περι "Ελληνων" κτλ τα προσπερναω γρηγορα...Ας ασχοληθουν αλλοι που εχουν ορεξη...στο αυτοκινητιστικο μερος τωρα...
Απαντηση 1
Τα videakia ανεβαινουν κυριως απο ιδιωτες (αλλα και βελτιωτες ΠΟΥ ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ) με σκοπο την διαφημηση του εν λογω προιοντος. Τι πιο καλυτερο απο μια χειροπιαστη αποδειξη για την αποδοση του προιοντος. Το τι stage ειναι το καθε αυτοκινητο το αναφερουν. Δεν εχουν κανα λογο να λενε κατι διαφορετικο. Εκτος αν βλεπεις θεωριες συνομοσιας απεναντι στα κιτ της Noelle. Εγω παντως δεν βλεπω θεωριες συνομοσιας αλλα ΣΚΗΝΕΣ ΤΣΟΝΤΑΣ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΑ V8 ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 370 ΑΝΤΙ 420 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΒMW ΤΟ ΚΑΤΑΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 'ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?'

Απαντηση 2
https://www.esstuning.com/pages/Warranty-Info.html

Εδω αλλα λεει. Αν φτιαξεις το μοτερ σου σε αυτους στο καλυπτουν και με δυο χρονια εγγυηση. Οπως και ο βελτιωτης σου δηλαδη. Η ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΕΝΑ STROKER ΚΙΤ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΡΑΝΟ ΘΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ? Κατι τετοιο βεβαια δεν παιζει οποτε η αναφορα σου στα περι εγγυησης ειναι στην γνωστη κατηγορια 'οτι να ναι'

Απαντηση 3
Ειναι σαν να μας ρωτας ποσο μεγαλη την εχει ο ESS και αν γαμαει καλα. ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ? Οι αμεσα εμπλεκομενοι το γνωριζουν. Εμεις κρινουμε απο τα αποτελεσματα που απο οτι φαινεται ειναι αρκετα καλα.

Απαντηση 4
Φερε μας εσυ ενα stroker να το οδηγησουμε 3-4 ωρες τερμα για να δεις και εσυ τα αποτελεσματα του. Μην ξεχασεις να φερεις και κρανος ε?

Για τα project noelle...60 χιλιαρικακια για ενα Μ6 που με το ζορι περναει ενα stock Z06 (που δεν συζηταμε τις ερωτικες σκηνες που θα εκτυλιχθουν αν γινει stage 1 με 5-10 χιλιαρικακια). Οσο για την hardcore σκηνη με το GTR η εικονα μιλαει απο μονη της
Και το τελευταιο γιατι βαριεμαι να γραφω αλλο...ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ PORSCHE ME THN ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ? Ειναι σιγουρα καλυτερο αυτοκινητο(αποψη μου) απο ενα SC M3 E92. Αλλα ομως ειναι και ακριβοτερο. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΕΦΥΓΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΡΟΚΕΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ. ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ. ΓΙΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΦΕΡΕ ΜΑΣ ΕΣΥ ΕΝΑ ΣΤΡΟΚΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΕΓΩ ΠΟΡΣΑΚΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣ ΑΞΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ KAI NA KRINOYME EK TOY ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ. ΘΑ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ :warriorsmiley:

bomer
01-05-10, 10:06
turbodog μη φωναζεις.
το μοτερ stroker 5.800cc αυτου εδω του Μ6 τοχω φτιαξει εγω πριν 2 χρονια, και ηταν to NR 10 τοτε.....
Αυτο σημαινει οτι ειμαι καπου που εσυ δεν εισαι.
Για να εχω στα χερια μου το κιτ 4.700cc του M3V8 απο τοτε που παρελαβε ο Σπανος το πρωτο Μ3V8 στην Ελλαδα (το λευκο που του εφτιαξα Stufe1), σημαινει οτι ειμαι καπου που εσυ δεν εισαι.
Το οτι εχω αυτην την στιγμη στον δρομο X6-M 680PS, το ξερουν ολοι οι βελτιωτες της Γερμανιας, που συνεργαζομαι, σημαινει οτι ειμαι καπου που εσυ δεν εισαι.
Δεν εχω αναγκη να βλεπω βιντεακια για να αποφασισω τι θα αγορασω.
Η διαφορα μας ειναι οτι η εταιρια που αντιπροσωπευω παραγει και πουλαει στους βελτιωτες, κι εσυ αγοραζεις απ αυτους.
Εισαι ερασιτεχνης, και καλα κανεις και μαχεσαι για οτι νομιζεις σωστο.
Σωστα πραττεις, ετσι ερχεται η γνωση!
MAHLE-Motorsport ξερεις τι σημαινει?
Μαλλον οχι, και χρειαζεται εδω να μαθεις επειγοντως...


Σαυτο το φορουμ δεν γραφω για να κερδισω κατι, αλλα για να βοηθησω τους ελληνες φιλους ιδιοκτητες bmw να μην πιανονται κοροιδα, απο επιτηδειους.
Οτι αυτοκινητο BMW εχω φτιαξει μεσω της μεγαλυτερης bmw της Ελλαδας, (και εχω διορθωσει απο μ@...κιες αλλων),
ειναι τιμια φτιαγμενο, και σωστο 100%.
Και τους ανεργους εγγλεζους τους εχω γραμμενους.
Βλεπεις τα χαλια τους. Στην πεινα και στη ζητιανια η τεχνολογια τους.
Οσο για την παρεμβολη ενος κομπρεσσορα σε ατμοσφαιρικο κινητηρα Μ (περι παρεμβολης, μεχρι εμβολης! προκειται), με καποια 30 τεμαχια (διαφορα) BMW kompressor που εφτιαξα στο παρελθον με την ASA Schrobenhausen, και τις καταπονησεις που παρατηρησα οτι υφισταται ο κινητηρας με το κιτ, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι το Μ3V8 Kompressor τα βγαζει δεν τα βγαζει τα 15.000χλμ με την υπερτροφοδοτηση.
Αυτο που γραφω εδω, κρυβει μεσα του τη γνωση που εχω για την κατασκευη (μεγαλη αδυναμια) του κινητηρα του, κατι που σε ρωτησα και δεν μου απαντησες, γιατι δεν ξερεις.(370ps?)
Και μην ψαχνεις ματαια στο internet να βρεις την απαντηση.
Μην αφηνεις τον κοσμο σου να περιστρεφεται σε μια οθονη, βρισκομενος σε ''εικονικη πραγματικοτητα''.
Κι οσο για τον ESS, οπως και ο GPOWER, ΔΕΝ δινουν εγγυηση για τον κινητηρα.
Δινουν εγγυηση για το κομπρεσσορακι που βαζουν. (οτι θα δουλευει αυτο).
Και ο ESS.... DCT αμαξι.....?
Το mail του, τοχει ο Σταθης admin.
Ενω τα Stroker 4.700 και 5.800, βασει Γερμανικης Νομοθεσιας περι Ανακατασκευης (Instandsetzung) εχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.
Και βελτιωνω και τα σανζμαν DCT, και τα διαφορικα, και την σχεση μεταδοσης, με Γραπτη Εγγυηση και TUV.
(και σ αυτο δεν μου απαντησες, για τις ροπες αντοχης των DCT/SMG)
Δεν πειραζει, ερασιτεχνης εισαι, δεν εχω απαιτησεις, και μην ζοριζεσαι.
Ξαναπροτεινω!
Πολυ τιμιο.
997turbo 3.600cc 485PS (Stufe 1. 510PS) vs M3V8 4.000cc kompressor 510PS.


Καλη συνεχεια καλη Πρωτομαγια!!!!!

gant
01-05-10, 10:28
Πω πω! Η διαμάχη μεταξύ turbodog και bomer άναψε και οι υπόλοιποι, όσοι είμαστε άσχετοι, μαθαίνουμε ενδιαφέροντα πράγματα. :shok:

paganis
01-05-10, 11:13
ανεξαρτητα των γνωσεων του bomer( ή μη) , η διαφημιση των προιοντων του καλα κρατει!!! και η απαξιωση στις γνωσεις των υπολοιπων!!...προσωπικα θελω να μου απαντησει στο εξης....!!
Ενω εχεις δηλωσει, πως εχεις φτιαξει πανω απο 30 κομπρεσσορατα... παραλληλα δηλωνεις πως η ESS και οι υπολοιποι ψαχνουν για θυματα...και κοροιδεουν τον κοσμο! εσυ λοιπον ....γιατι ψαχνεις????

turbodog
01-05-10, 11:31
turbodog μη φωναζεις.
το μοτερ stroker 5.800cc αυτου εδω του Μ6 τοχω φτιαξει εγω πριν 2 χρονια, και ηταν to NR 10 τοτε.....
Αυτο σημαινει οτι ειμαι καπου που εσυ δεν εισαι.
Για να εχω στα χερια μου το κιτ 4.700cc του M3V8 απο τοτε που παρελαβε ο Σπανος το πρωτο Μ3V8 στην Ελλαδα (το λευκο που του εφτιαξα Stufe1), σημαινει οτι ειμαι καπου που εσυ δεν εισαι.
Το οτι εχω αυτην την στιγμη στον δρομο X6-M 680PS, το ξερουν ολοι οι βελτιωτες της Γερμανιας, που συνεργαζομαι, σημαινει οτι ειμαι καπου που εσυ δεν εισαι.
Δεν εχω αναγκη να βλεπω βιντεακια για να αποφασισω τι θα αγορασω.
Η διαφορα μας ειναι οτι εγω παραγω και πουλαω στους βελτιωτες, κι εσυ αγοραζεις απ αυτους.
Εισαι ερασιτεχνης, και καλα κανεις και μαχεσαι για οτι νομιζεις σωστο.
Σωστα πραττεις, ετσι ερχεται η γνωση!
MAHLE-Motorsport ξερεις τι σημαινει?
Μαλλον οχι, και χρειαζεται εδω να μαθεις επειγοντως...

Σαυτο το φορουμ δεν γραφω για να πουλησω κατι, σε ιδιωτες αλλα για να βοηθησω τους ελληνες φιλους ιδιοκτητες bmw να μην πιανονται κοροιδα, απο τα λαμογια.
Οτι αυτοκινητο BMW εχω φτιαξει μεσω της μεγαλυτερης bmw της Ελλαδας, (και εχω διορθωσει απο μ@...κιες αλλων),
ειναι τιμια φτιαγμενο, και σωστο 100%.
Και τους ανεργους εγγλεζους τους εχω γραμμενους.
Βλεπεις τα χαλια τους. Στην πεινα και στη ζητιανια η τεχνολογια τους.
Οσο για την παρεμβολη ενος κομπρεσσορα σε ατμοσφαιρικο κινητηρα Μ (περι παρεμβολης, μεχρι εμβολης! προκειται), με καποια 30 τεμαχια (διαφορα) BMW kompressor που εφτιαξα στο παρελθον με την ASA Schrobenhausen, και τις καταπονησεις που παρατηρησα οτι υφισταται ο κινητηρας με το κιτ, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι το Μ3V8 Kompressor τα βγαζει δεν τα βγαζει τα 15.000χλμ με την υπερτροφοδοτηση.
Αυτο που γραφω εδω, κρυβει μεσα του τη γνωση που εχω για την κατασκευη (μεγαλη αδυναμια) του κινητηρα του, κατι που σε ρωτησα και δεν μου απαντησες, γιατι δεν ξερεις.(370ps?)
Και μην ψαχνεις ματαια στο internet να βρεις την απαντηση.
Μην αφηνεις τον κοσμο σου να περιστρεφεται σε μια οθονη, βρισκομενος σε ''εικονικη πραγματικοτητα''.
Ειναι επικινδυνο για την υγεια.
Κι οσο για τον ESS, οπως και ο GPOWER, ΔΕΝ δινουν εγγυηση για τον κινητηρα.
Δινουν εγγυηση για το κομπρεσσορακι που βαζουν. (οτι θα δουλευει αυτο).
Και ο ESS.... DCT αμαξι.....?
Το mail του, τοχει ο Σταθης admin.
Ενω τα Stroker 4.700 και 5.800, βασει Γερμανικης Νομοθεσιας περι Ανακατασκευης (Instandsetzung) εχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.
Και βελτιωνω και τα σανζμαν DCT, και τα διαφορικα, και την σχεση μεταδοσης, με Γραπτη Εγγυηση και TUV.
(και σ αυτο δεν μου απαντησες, για τις ροπες αντοχης των DCT/SMG)
Δεν πειραζει, ερασιτεχνης εισαι, δεν εχω απαιτησεις, και μην ζοριζεσαι.
Ξαναπροτεινω!
Πολυ τιμιο.
997turbo 3.600cc 485PS (Stufe 1. 510PS) vs M3V8 4.000cc kompressor 510PS.


Καλη συνεχεια καλη Πρωτομαγια!!!!!

Βλεπω οτι συνεχιζεις στο ιδιο τεμπο με 'μεγαλα' λογια και λασπη (χωρις αποδειξεις) για τους αλλους βελτιωτες.

Δικο σου ειναι αυτο το στροκερακι που βλεπουμε στα video και εχει φαει π....α με οτι εχει ανοιξει? Συγχαρητηρια! Εισαι τυχερος γιατι μαλλον ο ιδιοκητης δεν ανηκει στην Ρωσικη Μαφια. Παντως καλου κακου να φυλαγεσαι. Ισως το επομενο που θα φταξεις, να εχει, και να μην εισαι τοσο τυχερος...

Συνεχιζεις τις ασχετες αμπελοφιλοσοφιες...εκει που εισαι, εγω δεν ειμαι, εχω φτιαξει, εχω ρανει κτλ. Αυτα ισως να περνανε σε καποια παιδακια...Η πραγματικοτητα ομως, και με αποδειξεις, αλλα λεει για τις γνωσεις που κατεχεις. Ενας σωστος επαγγελματιας πρεπει να εχει περισσοτερες γνωσεις απο τον ερασιτεχνη στο αντικειμενο του.

Οσο για τις παρατηρησεις σου για τις καταπονησεις ενος V8 σε συνθηκες υπερπληρωσης, απο καποιον που δεν γνωριζει την διαφορα του Compression Ratio απο την Cylinder Pressure, ευχαριστω αλλα δεν θα παρω.

Αυτα περι τιμιοτητας και 100% λειτουργιας...μην λες πολλα λογια...γνωριζουμε 5-10 πραγματακια για το ελληνικο στροκερακι και τα προβληματα που αντιμετωπισε (απο την πρωτη μερα λειτουργιας του στη Γερμανια κιολας). Δεν το κατακρινω ομως γιατι ειναι φυσιολογικο κατα την διαρκεια μιας εκτεταμενης μετατροπης να παρουσιαστουν. Μην μας βγαινεις εσυ τωρα ομως και μας κανεις κυρηγμα για την 100% αξιοπιστη λειτουργια. Μια παροιμια λεει οτι στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι thumb

Καλα αυτο για τους ανεργους Εγγλεζους ειναι στα 'οτι να ναι' list. Μαθε ποσο εχει η λιρα πρωτα και μετα κατσε και σκεψου οτι ο Αγγλος αγοραζει τα λαστιχα φθηνοτερα απο εσενα και οτι δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να ψωνιζεις και εσυ απο αυτους. Θα τους βοηθησεις και με την ανεργια τους κιολας :thumbsup:

Αυτο τωρα με τα 370 Hp τι να σχολιασω? Οτι μας λες οτι τo Ε92 αν παω να το παρω καινουργιο τωρα εχει 370 αντι 420 οπως το διαφημιζει και συνεχιζει να πουλαει η Bmw? Και οτι ΕΣΥ ξερεις τον λογο? Αν γινοταν αυτο θα ειχε κλεισει η BMW απο τις μηνυσεις. Πες μας λοιπον εσυ τωρα , σε μας τους ερασιτεχνες που δεν γνωριζουμε, τους λογους που ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ τα Ε92 εχουν 370 αλογα. Περιμενουμε.....α, και με αποδειξεις...απο αερολογια εχουμε χορτασει απο τα προηγουμενα post.

Και τελος βεβαια να σχολιασω το πιο ακυρο σου post. Θελεις να σου φερουμε ενα SC E92 vs Porsche turbo. O NOELLE PORSCHE ΦΤΙΑΧΝΕΙ? Γιατι δεν φερνεις εσυ ενα απο τα στροκερακια που εχετε να ανοιξει με το Porsche, ωστε να μας αποδειξεις οτι ακριβη μετατροπη το stroker kit μεν, αλλα με πολυ καλα αποτελεσματα δε.
Τα Videakia ,για εμας που δεν γνωριζουμε πολλα ,ειναι το μεσο ωστε να δουμε τι πραγματικα συμβαινει. Να σου τα ξαναδειξω σε περιπτωση που σου διεφυγαν
Ολα με το αγαπημενο σου δημιουργημα, το NR 10...


https://www.youtube.com/watch?v=tbHHHchapHM


https://www.youtube.com/watch?v=V4i1XpEF_XU


https://www.youtube.com/watch?v=cirSwmW-fw4


https://www.youtube.com/watch?v=PQG3BRTlCGw

turbodog
01-05-10, 20:46
Και βελτιωνω και τα σανζμαν DCT, και τα διαφορικα, και την σχεση μεταδοσης, με Γραπτη Εγγυηση και TUV.
(και σ αυτο δεν μου απαντησες, για τις ροπες αντοχης των DCT/SMG)
Δεν πειραζει, ερασιτεχνης εισαι, δεν εχω απαιτησεις, και μην ζοριζεσαι.


Μπα, μην αγχωνεσαι....δεν ζοριζομαι....χαλαρος ειμαι. Α, και που σαι, οι απαντησεις που ζητουσες για τις ροπες παρακατω (τωρα τελευταια ολο σε φτιαχνω...στο τελος οντως θα αποκτησεις γνωσεις....ρε μπας και το κανεις εξεπιτηδες για να μου αποσπας πληροφοριες? :D:D:D )

https://www.bimmerboost.com/showthread.php?1107-M3-DCT-Build-Journal-World-s-First-BMW-DCT-Build

Και εχε και το παρακατω υποψιν μηπως οντως χρειαστεις βοηθεια για κανα ατυχο που θα καταληξει σε σενα.

https://www.sspperformance.com/projects


---Ο Ερασιτεχνης---

Monsta
02-05-10, 10:04
Διαβάζω με ενδιαφέρον τη 'μάχη' να εξελίσσεται, however, το θέμα προς εξακρίβωση είναι αν το βελτιωμένο Μ6 είναι πράγματι πιο γρήγορο από ένα stock M6. Και όχι πως τα πάει απένταντι στο GTR και τα υπόλοιπα. Αυτός που έδωσε τόσα λεφτά για τη βελτίωση, πρώτη του έννοια είναι να είναι πιο γρήγορο το αμάξι του από πριν και ύστερα να περνάει και τα 997 / gtr / Ζ06 etc.

Ο Στάθης πιο πάνω μίλησε ότι '....δεν έχει καμία επαφή'.

Ισχύει κάτι τέτοιο στη πράξη? Υπάρχει κάποιο βίντεο, κάποια αναφορά, ή κάποια επίσημα νούμερα να δούμε ?