PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοποθέτηση I drive cic σε e92



maris7
28-12-14, 02:04
Καθώς βλεπω πολλούς να τοποθετούν idrive σε e9x άρχισα να ψάχνομαι
Η πρώτη λύση και η ποιο ακριβή ειναι το original αλλα υπαρχουν και αλλα προϊόντα στην αγορά που πλησιάζουν πολυ την oem τοποθέτηση ακούω γνώμες
https://www.car.gr/parts/view/4942875/
Εννοείται οτι θα αλλαχτεί και το ταμπλό(θα αποκτήσω και πότηροθηκες που δεν εχω)

scania124
28-12-14, 09:06
Μετά λεφτά αυτά που λέει η αγγελία και κατι παραπάνω βάζεις το γνήσιο.

Nikos!
28-12-14, 09:41
Καθώς βλεπω πολλούς να τοποθετούν idrive σε e9x άρχισα να ψάχνομαι
Η πρώτη λύση και η ποιο ακριβή ειναι το original αλλα υπαρχουν και αλλα προϊόντα στην αγορά που πλησιάζουν πολυ την oem τοποθέτηση ακούω γνώμες
https://www.car.gr/parts/view/4942875/
Εννοείται οτι θα αλλαχτεί και το ταμπλό(θα αποκτήσω και πότηροθηκες που δεν εχω)

Σκέψου καλά κατά πόσο χρειάζεσαι navigator στην Αθήνα -και κάτι που δε μπορεί να κάνει ένα garmin στο τζάμι ας πούμε- και μετά αποφάσισε κατά πόσο θέλεις το αυτοκίνητό σου να τρίζει στο ταμπλό για μια ζωή.

Θα κάτσεις τώρα να ανοίξεις και να λύσεις το ταμπλό, δεμένο από το εργοστάσιο και να στο φτιάξει κάποιος Έλληνας μάστορας. :original:

Ντάξ, ποτέ :thumbsdown:

scania124
28-12-14, 10:26
Αυτό με το ταμπλό που λέτε δεν παίζει με τίποτα.......το έχω κάνει και δεν ακούγεται το παραμικρό.
Δεν είναι Fiat. ...BMW είναι.

Το ταμπλό να σκεφτείτε στέκεται πάνω σε 6 βίδες.

ChristosKDE
28-12-14, 11:51
Εμένα πάντως μιας και το δικό μου έχει το CCC σκέφτομαι για κάτι τέτοιο!
https://shop.dension.com/en/smartlink

giannis_compact
28-12-14, 12:18
Το ταμπλο στο δικο μου (Ε46) εχει βγει δυο φορες, εχω πανω απο 300 χιλιαδες χιλιομετρα και επισης ολο μου το εσωτερικο εχει ξηλωθει αρκετες φορες και παρολα αυτα δεν ακουγεται τιποτα.

Nikos320
28-12-14, 16:07
Σαν το oem κανένα,είναι πολύ ωραίο σαν οπτικό αποτέλεσμα και αξίζει ειδικά τώρα που με κανένα χιλιάρικο και λίγο παραπάνω μπορείς να το αποκτήσεις...εμένα μετά το πίσω λουκ που φτιάχνω είναι το επόμενο βήμα μου.

maris7
28-12-14, 19:20
Εκτος το gps θελω να αποκτήσω Bluetooth τα στοιχεία του αυτοκινήτου ποιο ευανάγνωστα κάμερα πισω και ίσως αργοτερα tv και internet και το βασικότερο το οπτικό αποτελεσμα (χωρις το idrive φενεται ξεβρακωτο)

stratos mak
28-12-14, 19:29
Με το καλο να το κανεις φιλε και οντως ειναι οπτικα ποιο ομορφο μετα και επειδη και γω το εκανα τωρα το λατρεψα ακομα ποιο πολυ το αμαξι μου.

maris7
28-12-14, 20:49
Με το ταμπλό τι εκανες φίλε μου;
Το λεω γιατι η τιμη του ειναι απαγορευτική για καινούργιο και απο την άλλη μτχ δεν θελω
Γνωρίζει καποιος αν ταιριάζουν ολα τα cic στα e9x η' πηγαίνουν με κωδικούς για να κωδικόπιηθει μετα με τον εγκέφαλο
Επίδει βρίσκομαι εξωτερικό μπορω να βρω cic φθηνα αλλα δεν ξερω αν θα μου κανει

stratos mak
29-12-14, 14:31
ταμπλο μτχ δεν εχεις κανενα θεμα φιλε

scania124
29-12-14, 14:49
Από Ε90. 91.92.93 είναι όλα ίδια.
Ταμπλό μπορείς να βρεις μτχ άριστο.
Το θέμα είναι ποιος θα στο πρόγραμματισει.
μιλά με τον Κώστα να σου πει λεπτομέρειες.

Το μόνο κακό είναι ότι για να βάλεις bleutooth, camera και άλλα τζιτζιμπλικια πρέπει να βάλεις και combox και να ανεβάσεις λίγο το κόστος.

Nikos320
29-12-14, 16:51
πωπω όσο βλέπω αυτό το θέμα τόσο ψήνομαι να βάλω και εγώ.

ΔημήτρηςΜ3
29-12-14, 20:08
Έλεος ρε μάγκες με τη φοβία του ξήλωνε !!!
Εχει βγει το ταμπλό 3 φορές και δε κανει τον παραμικρό θόρυβο !!!

maris7
29-12-14, 21:29
Μολις γυρίσω ελλαδα θα το βάλω σίγουρα
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας ολους

MegaChannel7
11-06-15, 10:57
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Λέγομαι Νικος και ξεθάβω λίγο το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι να το βάλω στο δικό μου E90. Υπάρχει κάποιος (Αθήνα) να απευθυνθώ, ο οποίος μπορεί να τα βρει όλα (μονάδα, ταμπλό κτλ) και να κάνει την τοποθέτηση?

Γιατί δυστυχώς η επόμενη λύση είναι ένα από τα υπόλοιπα Dynavin, Εοnοn κτλ.

Οι ανάγκες μου είναι bluetooth, navi, κάμερα οπισθοπορείας (ή έστω parking control).

Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Αυτά παθαίνει κανείς αν δεν πάρει αυτό που θέλει έτοιμο.

ΔημήτρηςΜ3
11-06-15, 12:06
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Λέγομαι Νικος και ξεθάβω λίγο το θέμα γιατί ενδιαφέρομαι να το βάλω στο δικό μου E90. Υπάρχει κάποιος (Αθήνα) να απευθυνθώ, ο οποίος μπορεί να τα βρει όλα (μονάδα, ταμπλό κτλ) και να κάνει την τοποθέτηση?

Γιατί δυστυχώς η επόμενη λύση είναι ένα από τα υπόλοιπα Dynavin, Εοnοn κτλ.

Οι ανάγκες μου είναι bluetooth, navi, κάμερα οπισθοπορείας (ή έστω parking control).

Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Αυτά παθαίνει κανείς αν δεν πάρει αυτό που θέλει έτοιμο.
Αγόρασε απο eBay το cic γιατι εδω θέλουν πολλα λεφτα α !! Ειναι πολυ απλο για να το τοποθετήσεις

MegaChannel7
11-06-15, 12:22
Αγόρασε απο eBay το cic γιατι εδω θέλουν πολλα λεφτα α !! Ειναι πολυ απλο για να το τοποθετήσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το θέμα είναι ότι φοβάμαι μην υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας, καθώς το δικό μου είναι το απλό 316 του 2008 (προ facelift) και δεν έχει pdc, cruise control, αισθητήρες φώτων/υαλοκαθαριστήρων κτλ. Την πάτησα μία φορά προσπαθώντας να αναβαθμίσω το business player στο professional, δεν θέλω να δώσω ένα σκασμό λεφτά και να μείνω με την οθόνη στο χέρι.

Επίσης, εκτός από το ταμπλό, πρέπει να αλλαχτεί και η κονσόλα του χειρόφρενου για να μπει το χειριστήριο, σωστά?

ΔημήτρηςΜ3
11-06-15, 12:56
Τωρα δε ξερω τι γινετε με σενα γιατι μάλλον δεν εχεις οπτική ίνα
Ναι μονο το πανω μέρος οχι ολο !

MegaChannel7
11-06-15, 13:02
Τωρα δε ξερω τι γινετε με σενα γιατι μάλλον δεν εχεις οπτική ίνα
Ναι μονο το πανω μέρος οχι ολο !

Ακριβώς αυτό μου είχαν πει και τότε. Ότι δεν έχω οπτικές ίνες οπότε δεν μπορεί να μπει.

Άρα με βλέπω για κάτι aftermarket...

ΔημήτρηςΜ3
11-06-15, 13:05
Βασικα μλκς σου είπαν !!!
Μπαινει απλα θα δώσεις κατι παραπάνω !
Εχω να σου δωσω τηλ απο Αθηνα

MegaChannel7
11-06-15, 13:14
Βασικα μλκς σου είπαν !!!
Μπαινει απλα θα δώσεις κατι παραπάνω !
Εχω να σου δωσω τηλ απο Αθηνα

Αν σου είναι εύκολο, σε ευχαριστώ.

Άρα ανακεφαλαιώνοντας, χρειαζόμαστε ταμπλό, cic, trim για το χειρόφρενο και να περαστούν οπτικές ίνες.

Με το fitting δεν φοβάμαι γιατί πιάνουν τα χέρια μου. Με τη συνδεσμολογία και την κωδικοποίηση όμως θα τα βγάλω πέρα?

Από ότι κατάλαβα, δεν το γλιτώνουμε το 1500άρι, χαλάλι όμως.

ΔημήτρηςΜ3
11-06-15, 13:16
Τα εχεις παρει τα πράματα ;;;

MegaChannel7
11-06-15, 13:17
Όχι ακόμα. Μετά από αυτό που έπαθα, θέλω να το ψάξω μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας.

ΔημήτρηςΜ3
11-06-15, 13:24
Όχι ακόμα. Μετά από αυτό που έπαθα, θέλω να το ψάξω μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας.

Εχεις π.μ

maris7
11-06-15, 15:14
δημητρη θελω π.μ
επισεις ο κωσταςΕ46 εχει δωσει τιμες σε καποιο ποστ(δεν θυμαμαι ποιο) γυρω στο 800αρι συν ταμπλο συν τριμ
μου φενεται καλη τιμη
στο ebay παιζουν 1000 ευρω το σετ συν μεταφορικα συν τοποθετηση

Nikos320
11-06-15, 17:21
Τωρα δε ξερω τι γινετε με σενα γιατι μάλλον δεν εχεις οπτική ίνα
Ναι μονο το πανω μέρος οχι ολο !

Γίνεται να αλλάξεις μόνο το πάνω μέρος και να μην χρειαστεί να αλλάξεις όλο το ταμπλό???

ΔημήτρηςΜ3
11-06-15, 17:44
Ταμπλο αλλάζεις ποιος σου Ειπε οτι δεν αλλάζεις

giannis_sa
17-04-17, 22:02
Καλησπέρα σας και καλός σας βρήκα. Πήρα πρόσφατα μια Ε92 320 Μpack και είμαι νέος στη παρέα σας.
Θέλω να επαναφέρω λίγο το θέμα γιατί με ενδιαφέρει. Από ότι κατάλαβα υπάρχουν αρκετοί που έχουν βάλει OEM CIC σε αυτοκίνητο που δεν είχε καν το ταμπλό με θέση για την οθόνη.
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Από που θα μπορούσα να βρω ταμπλό? Πόσο περίπου μπορεί τελικά να κοστίσει αυτή η αναβάθμιση? Υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει την όλη εγκατάσταση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.