PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη ημέρα, πρώτο κίτρινο λαμπάκι...



gmathio
23-12-14, 10:57
και δυστυχώς δεν είναι για την αυτονομία του αυτοκινήτου....
Αναψα το βράδυ τα Xenon και μου έβγαλε το κίτρινο τριγωνάκι. Εκανα το check και όπως μου γράφει, υπάρχει πρόβλημα και συγκεκριμένα έγραφε, vertical aim control failure...
Η σύσταση μάλιστα είναι να επισκεφθώ το service της BMW. Εψαξα λίγο στο διαδίκτυο και είδα, πως ουσιαστικά τα φώτα είναι χαμηλωμένα και δείχνουν προς τα κάτω και έχει σχέση με τους αισθητήρες στα φώτα. To έχει ξανασυνατήσει κανείς αυτό?

Ptboul
23-12-14, 11:03
Μήπως εδώ (https://www.meeknet.co.uk/e38/e38_headlight_aim_control.pdf) είναι η λύση;

gmathio
23-12-14, 11:15
Λες δηλαδή μόλις ξεκινήσει το αυτοκίνητο να λειτουργήσουν κανονικά τα φώτα και να φεύγει η ένδειξη? Ετσι τουλάχιστον λέει εκεί και μόλις ανέβει η τάση η ένδειξη πρέπει να φεύγει. Θα το τσεκάρω το βράδυ και θα σου πως, γιατί η αλήθεια είναι πως δεν τα λειτούργησα νύχτα....
Ευχαριστώ για τη βοήθεια !

gmathio
23-12-14, 19:43
Επανέρχομαι, γιατί το τσέκαρα τώρα το βράδυ που επέστρεφα σπίτι. Σε μια απόσταση πείπου έξι χιλιομέτρων, άναψε από την αρχή το κίτρινο τριγωνάκι και με δύο-τρεις πολύ μικρές διακοπές, που έσβησε, συνέχισε να είναι αναμένο μέχρι το σπίτι...
Προσωπικά και στο δρόμο και όταν βγήκα έξω να τα δω, δεν παρατήρησα κάτι περίεργο, αλλά οταν πλησίαζα τα μπροστινά αυτοκίνητα, το αριστερό μου φαινόταν πιο έντονο στον προφυλακτήρα τους.
Κάποια στιγμή, θα πάω στο service, αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε και θα το κοιτάξω.

compactM3
23-12-14, 20:12
ο αισθητηρας στο ψαλιδι ειναι, ή χαλασε ή εχει ξεκουμπωσει το ντιζακι

mark e92
23-12-14, 20:59
Ποιο μοντέλο έχεις;

gmathio
23-12-14, 21:07
To 116i το F20...

gmathio
23-12-14, 21:53
ο αισθητηρας στο ψαλιδι ειναι, ή χαλασε ή εχει ξεκουμπωσει το ντιζακι

Και που ακριβώς βρίσκεται αυτός ο αισθητήρας ;

compactM3
23-12-14, 22:04
στο μπροστινο αριστερο ψαλιδι
και στο πισω δεξι

I_MNL
23-12-14, 23:09
Μα, το αυτοκίνητο είναι ολοκαίνουριο, ή κάνω λάθος; :shok:

gmathio
24-12-14, 10:02
Εντελώς καινούργιο, δύο ημερών, γι' αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση.
Φαντάζομαι πως δεν είχε σπάσει πουθενά από πριν, ίσως έχει λίγο απορρυθμιστεί...

mark e92
24-12-14, 13:12
Εντελώς καινούργιο, δύο ημερών, γι' αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση.
Φαντάζομαι πως δεν είχε σπάσει πουθενά από πριν, ίσως έχει λίγο απορρυθμιστεί...

Καταρχήν καλορίζικο!
Αντιπροσωπία πήγες;
Μην το αφήνεις να πας...

gmathio
24-12-14, 13:49
Θα πάω 5 ιανουαρίου για να μου αλλάξουν τις ζάντες που χρωστάνε και τότε θα τους πω να το κοιτάξουν. Η αλήθεια είναι πως έχω πολύ δουλειά αυτές τις ημέρες και δεν μπορώ να πάω νωρίτερα...

I_MNL
24-12-14, 14:27
Εντελώς καινούργιο, δύο ημερών, γι' αυτό μου κάνει κι εμένα εντύπωση.
Φαντάζομαι πως δεν είχε σπάσει πουθενά από πριν, ίσως έχει λίγο απορρυθμιστεί...

Δεν είναι απίθανο να έσπασε από πριν... έχω ακούσει για καινούρια αμάξια που τα έχουν τρακάρει κατα την μεταφορά, τα επισκευάζουν και μετά τα πουλάνε για του κουτιού στον ανυποψίαστο
Πελάτη:ranting2: και μιλάω για περιστατικά στην Αγγλία!

Τηλεφωνησε τους τώρα, να το ξέρουν
Μη σου πουν πως εσύ φταις

Lefterisk
24-12-14, 14:41
τα ιδια γινονται κ στην ελλαδα και παντου...φιλος το επαθε με γκολφ5 και ενας αλλος με φοκους2...

καλοριζικο και να πας αμεσως μολις μπορεσεις, το πιο πιθανο να ειναι κατι πολυ απλο οπως εγραψε κ ο φιλος στην πρωτη σελιδα δλδ να ξεκουμπωθηκε το φυσακι

gmathio
24-12-14, 15:46
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις ! Μίλησα με το συνεργείο και μου είπαν πως πιθανότητα είναι κάποιο μικρό πρόβλημα με την υποβοήθηση των φώτων στις στροφές, χωρίς να είναι κάτι το σημαντικό. Ούτως ή άλλως, κανόνισα να το πάω την Τρίτη το πρωϊ στο συνεργείο να το ελέγξουν και να το διορθώσουν.

gmathio
30-12-14, 18:24
Επιστροφή από το service, με λύση κατά το ήμισυ...
Εγινε έλεγχος και επανεκκίνηση και διαπιστώθηκε πως έχει πρόβλημα ο αισθητήρας στο αριστερό φως. Κάθε φορά που ανάβουν τα φώτα, το σύστημα κάνει ένα check, και τα φώτα πηγαίνουν στην κανονική τους θέση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ανεβαίνει μέχρι ένα σημείο και δεν πηγαίνει μέχρι εκει που πρέπει. Ισως έχει σπάσει κάτι μέσα, ίσως έχει πρόβλημα ο μηχανισμός. Για να διορθωθεί το πρόβλημα πρέπει να αλλάξει ολόκληρο το φως, και ήδη έγινε η παραγγελία. Από το νέο χρόνο τώρα και βλέπουμε...

I_MNL
30-12-14, 18:29
Μάλιστα... πάλι καλά που είναι στην εγγύηση, γιατί εδώ μιλάμε για αρκετά κατοστάρικα.
Μπορεί να είναι από το εργοστάσιο το σφάλμα

gmathio
30-12-14, 20:10
Το πιθανότερο, γιατί μου το έκανε από την πρώτη φορά που τα άνοιξα...
Μου κάνει όμως εντύπωση ο ποιοτικός έλεγχος των Γερμανών. Δεν έπρεπε να το έχουν δει οταν παρέδιδαν το αυτοκίνητο ?

mark e92
30-12-14, 23:44
Είναι "έξυπνα" φώτα;
Πιθανόν να είναι ο αισθητηρας μέσα στο φανάρι.

gmathio
31-12-14, 12:58
Αυτό είναι και πάει πακέτο όλο το φανάρι. Ευτυχώς που είναι στην εγγύηση...

Bazil Van Sinner
31-12-14, 13:54
Μικρό το κακό ,ευχόμαι να έρθει όσο πιο γρήγορα γίνεται και να μην σου ξανακάνει τσικ!

gmathio
10-01-15, 13:48
Το φανάρι αλλάχθηκε και όλα λειτουργούν όπως πρέπει !!