PDA

Επιστροφή στο Forum : Φώτα σειρά 1 f20



BDiamLA
22-12-14, 10:12
Έχω τους απλούς προβολείς και σκέφτομαι να αλλάξω λαμπτήρες για καλύτερη απόδοση. Σκέφτομαι για nightbreaker osram στα μεσαία και τα ομίχλης αλλά για τα μεγάλα δε.βρίσκω κατι... Καμμιά άλλη πρόταση ή γνώμη;:drive:

120ie87
22-12-14, 11:31
H προταση μου είναι να βαλεις τα nightbraker και τα μεγαλα να τα αφησεις οπως ειναι - ουτως ή άλλως δεν χρησιμοποιουνται τοσο πολυ.
ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ΟΜΙΧΛΗΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΟΜΙΧΛΗ - αυτό και για τους υπολοιπους που μας διαβαζουν...

mrclouzo
22-12-14, 14:40
Έβαλα στο δικό μου πριν λίγες μέρες τις καινούριες philips x-treme vision +130% στην μεσαία σκάλα. Αγορά από ebay.de, κόστισαν 33 ευρώ με τα μεταφορικά. Πάρα πολύ ευχαριστημένος, αρκετά καλύτερη φωτεινότητα σε σχέση με πριν και ωραίο, λευκότερο φως (3700 Κ) αλλά χωρίς να φτάνει στα επίπεδα του xenon effect. Επιτέλους έχω καλή μεσαία σκάλα και φυσικά δεν στραβώνω τους απέναντι. Τ'αξίζουν τα λεφτά τους.
Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το xenon look, υπάρχουν οι whitevision.

BDiamLA
25-12-14, 11:07
Με ενδιαφέρει πιο άνετο τα3ίδι το βράδυ. Νομίζω ότι η μεσαία σκάλα δεν είναι επαρκής... Η αλήθεια είναι πως μια μέρα μετά που ξεκίνησα το thread με τράκαραν οπότε η μπέμπα μου θα μπει συνεργείο για αρκετό καιρό, 2 μήνες μετά την αγορά της... Λογικά με την αντικατάσταση των φαναριών θα βάλω καινούριους λαμπτήρες. Θα σας κρατήσω ενήμερους!

mrclouzo
27-12-14, 21:42
Κρίμα που τόσο καινούριο αμάξι θα μπει στο φανοποιείο. Να αλλάξεις και την μεσαία και την μεγάλη σκάλα, οι philips x-treme vision +130% με έχουν ικανοποίησει απόλυτα στην μεσαία σκάλα. Λογικά ανάλογη θα είναι η βελτίωση και στην μεγάλη που χρησιμοποιείται σε επαρχιακούς δρόμους και στην εθνική. Μετά τις γιορτές θα παραγγείλω το δεύτερο σετάκι από Γερμανία.

BDiamLA
27-12-14, 23:44
Κρίμα που τόσο καινούριο αμάξι θα μπει στο φανοποιείο. Να αλλάξεις και την μεσαία και την μεγάλη σκάλα, οι philips x-treme vision +130% με έχουν ικανοποίησει απόλυτα στην μεσαία σκάλα. Λογικά ανάλογη θα είναι η βελτίωση και στην μεγάλη που χρησιμοποιείται σε επαρχιακούς δρόμους και στην εθνική. Μετά τις γιορτές θα παραγγείλω το δεύτερο σετάκι από Γερμανία.

Κρίμα καινούριο αμάξι στο φανοποιείο αλλά ο μπάρμπας που προκάλεσε το ατύχημα 80 χρονών και χωρίς δίπλωμα και δεν τον έκαναν τίποτα... Υπάρχει για τη μεγάλη σκάλα xtreme vision? Γιατί στην Ελλάδα δε βρήκα κάπου.

mrclouzo
27-12-14, 23:58
Δυστυχώς κυκλοφορούν πολλοί 80 plus ανάμεσά μας, είναι θέμα λίγων λεπτών να περάσουν από τον γιατρό και να ανανεώσουν το δίπλωμα... Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα εύχομαι.
Όσον αφορά τα φώτα, η f20 έχει λάμπες τύπου Η7 τόσο για την μεσαία όσο και για την μεγάλη σκάλα. Αυτό σημαίνει ότι απλά αγοράζεις 2 σετ, ένα για την μεσαία και ένα για την μεγάλη. Άλλα αυτοκίνητα έχουν την μεσαία και την μεγάλη στην ίδια λάμπα (τύπος Η4) οπότε εκεί αγοράζεις ένα σετ και για τις 2 σκάλες. Συνεπώς μπορείς να αγοράσεις ένα σετ Η7 και να τις βάλεις στην μεγάλη σκάλα. Πάντως στην μεσαία όπως σου είπα η διαφορά είναι αρκετή και βελτιώνουν αρκετά τα μετριότατα standard φώτα. Μετάνιωσα που δεν έβαλα τα xenon.

mark e92
28-12-14, 13:41
Αν θέλεις δοκίμασε και τις PIAA .
Πολύ ωραίο λευκό φως .
Αλλα λίγο ακριβές ...




Κρίμα για το αυτοκίνητο , με το καλό να το πάρεις και πάλι σαν καινούργιο .

stef
28-12-14, 20:56
'Οταν κάποιος κάνει παραγγελία ένα καινούριο αμάξι μοντέλο 2015 καλό είναι να βάζει το λιγότερο bi-xenon εργοστασιακά!
Η απόσβεση που θα έχει στην μεταπώληση θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

kostas109
29-12-14, 10:17
καλημερα και χρονια πολλα!
λιγο offtopic.
την περασμενη τριτη στη θεσσαλονικη ετυχε να περναω απο το carrefour μακεδονια και κατω απο τη γεφυρα προς media markt εγινε μετοπικη με μια λευκη f20 mpack.
μηπως ησουν εσυ;
το μπαμ ακουστικε μεχρι το media markt.
συγνωμη για το offtopic...

mark e92
29-12-14, 14:49
'Οταν κάποιος κάνει παραγγελία ένα καινούριο αμάξι μοντέλο 2015 καλό είναι να βάζει το λιγότερο bi-xenon εργοστασιακά!
Η απόσβεση που θα έχει στην μεταπώληση θα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

Ναι αν κοστίζουν φυσιολογικά ...


για το αν εχεις απόσβεση μετά ... αστο καλύτερα ...
η ατάκα είναι γνωστή " ας μην τα έβαζες ... "

mrclouzo
29-12-14, 15:16
Συμφωνώ, ό,τι extra βάζει κάποιος αγοράζοντας ένα καινούριο αυτοκίνητο τα βάζει γιατί τα γουστάρει, για να τα χαρεί ο ίδιος. Είναι γεγονός ότι ένα αμάξι φορτωμένο με κάποια extra θα πουληθεί πιο εύκολα από ένα άλλο αντίστοιχης κατάστασης και χρονολογίας αλλά όχι απαραίτητα και πολύ ακριβότερα. Αν πχ είχα βάλει στον άσο το εργοστασιακό NBT navigation που η bmw το χρεώνει σχεδόν 2500 ευρώ δεν θα πάρω δυόμιση χιλιάρικα παραπάνω όταν πουλήσω το αυτοκίνητο σε σχέση με ένα άλλο που δεν έχει NBT.
Με άλλα λόγια το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων που ρίχνει κάποιος σε extra χάνεται αλλά η πώληση είναι πιο εύκολη/γρήγορη. Και ως γνωστόν τα extra της bmw δεν είναι καθόλου φθηνά...

stef
29-12-14, 15:25
Ναι αν κοστίζουν φυσιολογικά ...


για το αν εχεις απόσβεση μετά ... αστο καλύτερα ...
η ατάκα είναι γνωστή " ας μην τα έβαζες ... "

Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που αγοράζει "κούτα" BMW το 2015 και δεν βάζει xenon...
Εδώ το κάναμε το 2007-8-9 ακόμη και στα μεταχειρισμένα...thumb

mrclouzo
29-12-14, 15:35
Κακώς νομίζεις, απλά ρίξε μια ματιά γύρω γύρω, ελάχιστες f20-f30 (ακόμα και x1-x3) έχουν xenon. Τα xenon δεν αποτελούν πρώτη προτεραιότητα για τον περισσότερο κόσμο. Προσωπικά το μετάνιωσα αλλά όταν υπάρχει ένα ταβάνι πρέπει να μην το υπερβαίνεις, βάλε βάλε η τιμή εκτοξεύεται εύκολα και οι εποχές είναι δύσκολες. Το retrofit (με μεταχειρισμένα φυσικά) κοστίζει πάνω από χιλιάρικο και χωρίς το self leveling, 1200 τα χρεώνει η bmw.
Τα xenon ήδη έχουν ξεπεραστεί από τα led και σε λίγα χρόνια τα laser θα γίνουν προσιτά για όλους.

mark e92
29-12-14, 16:29
Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που αγοράζει "κούτα" BMW το 2015 και δεν βάζει xenon...
Εδώ το κάναμε το 2007-8-9 ακόμη και στα μεταχειρισμένα...thumb

Δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά χωρίς xenon , ουτε καν τα Led δεν βάζουν

BDiamLA
30-12-14, 09:55
καλημερα και χρονια πολλα!
λιγο offtopic.
την περασμενη τριτη στη θεσσαλονικη ετυχε να περναω απο το carrefour μακεδονια και κατω απο τη γεφυρα προς media markt εγινε μετοπικη με μια λευκη f20 mpack.
μηπως ησουν εσυ;
το μπαμ ακουστικε μεχρι το media markt.
συγνωμη για το offtopic...

Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε μου. Όχι ευτυχώς δεν ήμουν εγω. Η δική μου μπέμπα είναι μαύρη και η σύγκρουση ευτυχώς δεν είναι τόσο σφοδρή. Ένας μπάρμπας σταμάτησε στη μέση της εθνικής, ι0άρης χωρίς δίπλωμα, πρόλαβα σταμάτησα κι εγώ, αλλά ο πίσω μ όχι. Κι έτσι με έρειξε και στο μπροστά τον οποίο οι ******* δεν του παν τπτ... Η ζημιές που χει ευτυχώς δεν είναι μεγάλες. Προφυλακτήρες λίγο φανάρια και λιγο πορτ μπαγκάζ.

eru657
30-12-14, 09:58
Χαίρεται Χροόνια Πολλά και καλό το Νέο Έτος ...

όταν ήρθε η ώρα της αγοράς του άσσου πριν από 2 μήνες το τελευτάιο μου μέλημα ήταν τα xenon αν και τα ήθελα. Αν οδηγήσεις με xenon βλέπεις μεγάλη διαφορά αλλά πολύ ακριβό extra.

Οπότε παίζεις με τη μέση λύση της aftermarket αλογόνου... (όπως θα κάνω και εγώ κάποια στιγμή)

kostas109
30-12-14, 19:44
Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε μου. Όχι ευτυχώς δεν ήμουν εγω. Η δική μου μπέμπα είναι μαύρη και η σύγκρουση ευτυχώς δεν είναι τόσο σφοδρή. Ένας μπάρμπας σταμάτησε στη μέση της εθνικής, ι0άρης χωρίς δίπλωμα, πρόλαβα σταμάτησα κι εγώ, αλλά ο πίσω μ όχι. Κι έτσι με έρειξε και στο μπροστά τον οποίο οι ******* δεν του παν τπτ... Η ζημιές που χει ευτυχώς δεν είναι μεγάλες. Προφυλακτήρες λίγο φανάρια και λιγο πορτ μπαγκάζ.

παλι καλα φιλε μου γιατι πονεσε η καρδια μου οταν ειδα τον ασσο ετσι.και ηταν και καινουριος.

BDiamLA
30-12-14, 20:20
παλι καλα φιλε μου γιατι πονεσε η καρδια μου οταν ειδα τον ασσο ετσι.και ηταν και καινουριος.

Κι εμένα 2 μήνες αυτοκίνητο είναι...

kostas109
30-12-14, 21:29
Μακαρι να μην ξανατυχει σε κανεναν αυτο.
Ειναι κριμα καινουρια αυτοκινητα να χτυπανε ετσι.
Ο ασσος που ειδα ειχε σπασμενα ψυγεια,ανοιχτους αεροσακους και το καπο εφτασε στο τζαμι..το θεμε ειναι οτι οπως κ συ δεν εφταιγε ο κατοχος.περασε ο αλλος το stop.
Παντως για τα φωτα που θελεις καλο ειναι να βαλεις καλυτερες λαμπες κ μονο η τα γνησια.

BDiamLA
30-12-14, 23:35
Τελικά γνωρίζουμε για τη μεγάλη και τη μεσαία σκάλα βάζουμε Η7 και στα ομίχλης Η11;

mark e92
30-12-14, 23:41
Διάβασε στο βιβλίο του, εκεί θα γράφει τι φοράει και παραγγέλνεις.
Θα σου πρότεινα PIAA.

ntinos
01-01-15, 10:48
Καλή χρονιά σε όλους, με Υγεια πάνω από όλα και με πολλά και ασφαλή χιλιομετρα.

Αν και είναι τελείως ... υποκειμενικό τι είναι ακριβό και τι φτηνό για τον καθέναν μας, γύρω στο χιλιάρικο κοστίζουν αν θυμάμαι καλα τα xenon από το εργοστάσιο στα bmw (καπου τόσο τα είχα πληρώσει το 2006 στο Ε90, αλλα και στο F20 το 2012 για xenon+adaptive), μάλλον και πολύ λιγότερο στο F20 σαν μερος κάποιου πακέτου.

Άλλος πριτιμα να δώσει ένα χιλιάρικο για ζάντες, άλλος για το σουπερ ντουπερ ηχοσύστημα, κλπ. Πέρι ορέξεως που λένε... Τα xenon φωτα όμως είναι το ποιο χρήσιμο από τα παραπάνω όμως. Ειδικά τα adaptive για σκοτεινούς επαρχιακούς δρόμους είναι αναντικατάστατα.

my2c

ntinos
01-01-15, 10:52
Καποιες λάμπες (xenon wanna be) που έχω δει βγάζουν λευκο φως, εμενα και με στραβώνουν και δεν φωτίζουν καλύτερα από τα "κλασικά" κιτρινωπά. (έχει να κάνει με την διάχυση του χρώματος του φωτός θαρρώ)

mrclouzo
02-01-15, 13:04
Το αν χρειάζονται πραγματικά τα xenon είναι βασικά θέμα χρήσης του αυτοκινήτου. Για κάποιον που κινείται κυρίως μέσα σε πόλη δεν είναι τόσο απαραίτητα. Αντιθέτως για κάποιον που κάνει συχνά ταξίδια σίγουρα τα xenon (ή τα led) αξίζουν τα 1000-1500 ευρώ που ζητάνε οι περισσότερες εταιρείες.
Όσον αφορά τις aftermarket λάμπες, υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και η τοποθέτηση, οι περισσότεροι τις αλλάζουν μόνοι τους με αποτέλεσμα να φωτάνε στον θεό και να στραβώνουν τους πάντες, δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να ρυθμίσουν σωστά τα φώτα τους.
Αν δεν ανέβεις από τα watt που ορίζει ο κατασκευαστής και γίνει σωστή τοποθέτηση, δεν υπάρχει θέμα στραβώματος όπως συμβαίνει κατά κόρον με τα aftermarket xenon kit.
Οι xt-reme vision +130% που έβαλα πρόσφατα είναι πάρα πολύ καλές, δεν τυφλώνουν/στραβώνουν σε καμία περίπτωση και έχουν βελτιώσει αρκετά την ορατότητα το βράδυ. Με θερμοκρασία 3700 K δεν φτάνουν σε λευκότητα τις xenon (παίζουν στα 4100-4300 K) αλλά είναι ικανοποιητικά λευκές και -το κυριότερο- με καλύτερη δέσμη και διασπορά φωτός από τις εργοστασιακές λάμπες. Υπάρχουν και οι καινούριες whitevision της philips που υπόσχονται λευκότητα παρόμοια με των xenon αλλά δεν βελτιώνουν τόσο πολύ την φωτεινότητα.

mark e92
02-01-15, 15:13
Δηλαδή θέλεις να μας πεις ότι για να αλλάξεις 2 λαμπιτσες πρέπει να πάμε σε μάστορα;;;

mrclouzo
02-01-15, 15:50
Αν κρίνω από τα άπειρα αυτοκίνητα των οποίων τα φώτα είναι ότι να'ναι...μάλλον για κάποιους δεν είναι τόσο απλό να αλλάξουν 2 λαμπίτσες. Δίνοντας 5-10 ευρώ σε ένα συνεργείο θα γίνει σωστή τοποθέτηση και θα μετρηθεί το ύψος της δέσμης (πόσο ψηλά ή χαμηλά φωτάνε). Για να μην αναφέρω ότι έχω δει κάποιους που όταν αλλάζουν λάμπες πιάνουν το γυαλί με γυμνά χέρια και φυσικά η λάμπα παθαίνει ζημιά.
Προσωπικά πάλεψα μισή ώρα να ανοίξω το καπάκι που βρίσκεται στον εμπρός θόλο (ναι, στην f20 έχουν καταφέρει να κάνουν δύσκολη άσκηση την αλλαγή της μεσαίας σκάλας και των φώτων θέσης, η μεγάλη σκάλα και τα drl αλλάζονται από πάνω ανοίγοντας το καπό). Το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσουν τα νεύρα μου (και κανά δυο νύχια). Όταν πήγα το αμάξι για service μου τις άλλαξαν και όλα καλά. Ο μηχανικός μάλιστα παραδέχθηκε ότι είναι λαλακία της bmw και ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλαχτούν οι λάμπες χωρίς το αυτοκίνητο να σηκωθεί στο αναβατόριο... Αυτός τις άλλαξε όταν το αυτοκίνητο ήταν στον αέρα και άδειαζε τα λάδια και χρησιμοποίησε κατσαβίδι για να καταφέρει να ανοίξει τα καπάκια στους θόλους (πράγμα που δεν έκανα φοβούμενος μην κάνω καμιά ζημιά).

mark e92
02-01-15, 16:03
Συγγνώμη δεν ήξερα πόση δουλειά έχει στον 1. Συνήθως είναι πολύ απλή διαδικασία.

mrclouzo
02-01-15, 16:19
Ακόμα και απλή να είναι η διαδικασία της αλλαγής θέλει προσοχή να μπει σωστά η λάμπα γιατί αν στραβοβιδωθεί έστω και ελάχιστα στο ντουί ή αν το ντουί δεν μπει σωστά στην θέση του το αποτέλεσμα θα είναι το ένα φανάρι να φωτάει στην δύση και το άλλο στην ανατολή (πάντως όχι στον δρόμο). Δυστυχώς το φαινόμενο είναι πολύ συχνό και -ακόμα χειρότερα- οι περισσότεροι δεν παίρνουν χαμπάρι ότι τα φώτα τους δεν είναι σωστά ρυθμισμένα (ή απλά αδιαφορούν). Ούτε καν η αστυνομία δεν συγκινείται και τους αφήνει να κυκλοφορούν ανάμεσά μας.
Όσον αφορά τον άσο, ειλικρινά δεν ξέρω τι όνειρο είδαν εκεί στο Μόναχο και έκαναν τόσο δύσκολη και περίεργη την αλλαγή των μισών λαμπτήρων (γιατί οι άλλοι μισοί αλλάζονται εύκολα).

vded
23-03-15, 17:53
Καλησπέρα στην παρέα, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, η F20 μου έχει Xenon φώτα χωρίς όμως Auto λειτουργία.
Αν αφήσω τον διακόπτη τέρμα δεξιά (στη μεσαία σκάλα δηλαδή) τότε σβήνουν τα φώτα αφού σβήσω το αμάξι. Όταν πάω να το ξαναπάρω με το ξεκλείδωμα ανοίγουν μπρος-πίσω τα led.
Η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής, παίρνω το αμάξι βράδυ και το βάζω μπροστά. Ο διακόπτης όμως είναι ήδη γυρισμένος στη μεσαία σκάλα και ανοίγουν κατευθείαν τα φώτα. Αυτό, μήπως επηρεάζει τη σωστή λειτουργία των Xenon (π.χ. όταν τα γυρνάω από τις ψείρες - τα led στην περίπτωση μας - στη μεσαία σκάλα, βλέπω ότι κάνουν auto leveling); Επειδή θα ανοίξουν απευθείας θα είναι ρυθμισμένα στο σωστό ύψος;
Και δεύτερον, μήπως επηρεάζεται η μακροζωϊα τους;
Με συγχωρείτε αν οι ερωτήσεις φαίνονται κουτές, αλλά είναι η πρώτη φορά που έχω αμάξι με εργοστασιακά xenon. :)

nikos bob
23-03-15, 21:38
Ετσι είναι η σωστη λειτουργια των ΧΕΝΟΝ να παιρνουν παντα την σωστη θεση των φορτιων από τους αισθητήρες υψους

mosby
01-04-15, 11:53
Αν κρίνω από τα άπειρα αυτοκίνητα των οποίων τα φώτα είναι ότι να'ναι...μάλλον για κάποιους δεν είναι τόσο απλό να αλλάξουν 2 λαμπίτσες. Δίνοντας 5-10 ευρώ σε ένα συνεργείο θα γίνει σωστή τοποθέτηση και θα μετρηθεί το ύψος της δέσμης (πόσο ψηλά ή χαμηλά φωτάνε). Για να μην αναφέρω ότι έχω δει κάποιους που όταν αλλάζουν λάμπες πιάνουν το γυαλί με γυμνά χέρια και φυσικά η λάμπα παθαίνει ζημιά.
Προσωπικά πάλεψα μισή ώρα να ανοίξω το καπάκι που βρίσκεται στον εμπρός θόλο (ναι, στην f20 έχουν καταφέρει να κάνουν δύσκολη άσκηση την αλλαγή της μεσαίας σκάλας και των φώτων θέσης, η μεγάλη σκάλα και τα drl αλλάζονται από πάνω ανοίγοντας το καπό). Το μόνο που κατάφερα ήταν να σπάσουν τα νεύρα μου (και κανά δυο νύχια). Όταν πήγα το αμάξι για service μου τις άλλαξαν και όλα καλά. Ο μηχανικός μάλιστα παραδέχθηκε ότι είναι λαλακία της bmw και ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλαχτούν οι λάμπες χωρίς το αυτοκίνητο να σηκωθεί στο αναβατόριο... Αυτός τις άλλαξε όταν το αυτοκίνητο ήταν στον αέρα και άδειαζε τα λάδια και χρησιμοποίησε κατσαβίδι για να καταφέρει να ανοίξει τα καπάκια στους θόλους (πράγμα που δεν έκανα φοβούμενος μην κάνω καμιά ζημιά).

σε αμαξι χωρις xenon τι διαφορα εχουν τα φωτα θεσης από τα drl?

σκεφτομαι να βαλω χτρεμε vision gia th μεσαία σκαλα

για τα θέσης αυτα?
https://www.technoantallaktiki.gr/proionta/lampes-autokinitou-philips/philips-led-t10