PDA

Επιστροφή στο Forum : Συστημα πλυσης προβολεων



giannis_compact
29-04-10, 20:49
Μαγκες ξερουμε καποιο DIY για την εγκασταση ΟΕΜ συστηματος πλυσης προβολεων σε Ε46?Θα μπορουσα να το τοποθετησω μονος ή εχει φασαρια πολυ?Κανεις καμια αποψη?

gyiama
29-04-10, 21:01
χρειαζεσαι τρομπα πλυστικων σωληνωσεις καλωδιωση τα φρυδια κατω απο τα φαναρια τα μπεκ και τα καπακια!! υπαρχει σαν retrofit κιτ που τα περιλαμβανει ολα και κοστιζει 333ε χωρις καμια εκπτωση!!! αν τα ψαξεις να τα βρεις ενα ενα μαλλον θα βρεις τον μπελα σου!!!παρε καλυτερα ολο το κιτ!!αλλα αν εχεις compact δυστυχως αλλαζεις προφυλακτηρα!!!!

BILL007
29-04-10, 21:52
Σωστός!!!Αν θέλετε τα έγγραφα του retrofit σφυρίξτε...:original:

Kostase46
29-04-10, 22:49
χρειαζεσαι τρομπα πλυστικων σωληνωσεις καλωδιωση τα φρυδια κατω απο τα φαναρια τα μπεκ και τα καπακια!! υπαρχει σαν retrofit κιτ που τα περιλαμβανει ολα και κοστιζει 333ε χωρις καμια εκπτωση!!! αν τα ψαξεις να τα βρεις ενα ενα μαλλον θα βρεις τον μπελα σου!!!παρε καλυτερα ολο το κιτ!!αλλα αν εχεις compact δυστυχως αλλαζεις προφυλακτηρα!!!!


Πανο δε θελει αλλαγμα ο προφυλακτηρας αμα το γυρησεις απο τη μεσα μερια εχει σημαδια για να κοψεις τις τρυπες το θυμαμε απο το δικο μου επειδη οταν αλλαξα το εμπρος προφυλακτηρα μου ο ετοιμοπαραδοτος δεν ειχε τρυπες κι αναγκαστηκα να τις ανοιξω εγω.

giannis_compact
30-04-10, 02:13
Παιδια εχω ολο το κιτ απο αλλο αμαξι και δε λειπει τιποτα και εννοειται πως δε θα δωσω 333 ευρω.Θα βαλω μαμα ξενον και λεω να το κανω ολοκληρωμενο.Θα μπορεσω ομως??Κωστα εχει σιγουρα απο μεσα σημαδια?Γιατι ειχα ενα φοβο με το αν θα μπορουσα να ανοιξω τις τρυπες!Βασιλη το ριτροφιτ μηπως ειναι ευκολο να μου το στειλεις?Ευχαριστω παντως παιδια!

Konstantinos E60
30-04-10, 09:25
Εγω πάλι θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά πριν το βάλεις.Δεν σου προσφέρει κάτι σημαντικό περα του ότι σου λερώνει όλο το αυτοκίνητο !!

fast-enough
30-04-10, 10:12
Εγω πάλι θα σου έλεγα να το σκεφτείς καλά πριν το βάλεις.Δεν σου προσφέρει κάτι σημαντικό περα του ότι σου λερώνει όλο το αυτοκίνητο !!

Αν δε θες να λερώνεις το αυτοκίνητο, δεν χρησιμοποιείς το πλυστικό :th_Laie_67-1:

Αυτό που μπορεί να προσφέρει είναι σίγουρα το εργοστασιακό setup εφόσον θα βάλει και τα εργοστασιακά φανάρια ξένου.
Στην πράξη στη χώρα μας, δεν έχει λόγο ύπαρξης το πλυστικο φαναριών, αφού το μόνο που κάνει (πέρα από το καθάρισμα του κρύσταλλου) είναι να βοηθά τα φανάρια να ξεπαγώνουν επειδή τα φώτα αερίου ξένου δεν παράγουν υψηλές θερμοκρασίες ώστε να λιώνει ο πάγος μόνος του...
Εγώ λέω προχώρα! :warriorsmiley:

giannis_compact
30-04-10, 13:41
Αν δε θες να λερώνεις το αυτοκίνητο, δεν χρησιμοποιείς το πλυστικό :th_Laie_67-1:

Αυτό που μπορεί να προσφέρει είναι σίγουρα το εργοστασιακό setup εφόσον θα βάλει και τα εργοστασιακά φανάρια ξένου.
Στην πράξη στη χώρα μας, δεν έχει λόγο ύπαρξης το πλυστικο φαναριών, αφού το μόνο που κάνει (πέρα από το καθάρισμα του κρύσταλλου) είναι να βοηθά τα φανάρια να ξεπαγώνουν επειδή τα φώτα αερίου ξένου δεν παράγουν υψηλές θερμοκρασίες ώστε να λιώνει ο πάγος μόνος του...
Εγώ λέω προχώρα! :warriorsmiley:

Και γω ετσι λεω...Πιο πολυ,βεβαια,για την εργοστασιακη εμφανιση μιας και δε θελω στο αυτοκινητο μου τιποτα που να μην ειναι οπως εβγαινε απο το εργοστασιο. :)

gyiama
30-04-10, 15:49
ναι αυτο που ειπε ο Κωστας πιο πανω το ειχα μι υπονια οτι μπορει να εχει σημαδια για τρυπες!!! ΑΛΛΑ πρωτα δες αν τα μπεκ ειναι ιδια με του απλου Ε46 2 πρεπει να βρεις καποιον που θα σου κωψει προσεκτικα τις τρυπες για να μην ξεφτυσει το χρωμα 3 δεν ειναι τπτ το φοβερο για να μπουν απλα πρεπει να βγει προφυλακτηρας και να περαστει η καλωδιωση!!4 αν θελεις μπορεις να μας δωσεις σε αλλη περιπτοση περισσοτερες πληροφοριες ωστε να μην αναγκαζομαστε να κανουμε ικασιες για του τι μπορει να χρειαζεσαι και τι μπορει να εχεις!!!!!!φιλικα παντα!!!!! απλα θα ηταν πιο ευκολο γι αυτους που θελουν να σε βοηθησουν!!!!

giannis_compact
30-04-10, 16:52
Φιλε πιο πανω εγραψα οτι εχω Ο Λ Ο το κιτ απο αλλο αμαιξι,το οποιο αγοραστηκε καινουριο αλλα δεν εγκαταστηθηκε ποτε.Το'χω δηλαδη κομπλε ολο.Εγραψα οτι δε λειπει ΤΙΠΟΤΑ και ειναι ΕΤΟΙΜΟ για εγκατασταση!

BILL007
30-04-10, 17:33
Θα βρω το ρετροφιτ έγγραφο και θα το ποστάρω...:) Yπομονή...:)

giannis_compact
30-04-10, 17:54
Βασιλη σε ευχαριστω πολυ! Εισαι πρωτος ;) Μη βιαζεσαι,οταν βρεις ευκαιρια!!

gyiama
30-04-10, 20:34
Μαγκες ξερουμε καποιο DIY για την εγκασταση ΟΕΜ συστηματος πλυσης προβολεων σε Ε46?Θα μπορουσα να το τοποθετησω μονος ή εχει φασαρια πολυ?Κανεις καμια αποψη?


χρειαζεσαι τρομπα πλυστικων σωληνωσεις καλωδιωση τα φρυδια κατω απο τα φαναρια τα μπεκ και τα καπακια!! υπαρχει σαν retrofit κιτ που τα περιλαμβανει ολα και κοστιζει 333ε χωρις καμια εκπτωση!!! αν τα ψαξεις να τα βρεις ενα ενα μαλλον θα βρεις τον μπελα σου!!!παρε καλυτερα ολο το κιτ!!αλλα αν εχεις compact δυστυχως αλλαζεις προφυλακτηρα!!!!

οπως βλεπεις δεν εχεις αναφερει κατι τετοιο γι αυτο και η αντιστοιχη απαντηση μου!!!τελος παντων δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση!!!

οριστε λοιπον και το retrofit για Ε46

ΥΓ προσεξε παλι οπως σου ειπα αν ειναι ιδια τα μπεκ!!!!!! καλη επιτυχια !!!

giannis_compact
30-04-10, 21:26
Παιδια εχω ολο το κιτ απο αλλο αμαξι και δε λειπει τιποτα και εννοειται πως δε θα δωσω 333 ευρω.Θα βαλω μαμα ξενον και λεω να το κανω ολοκληρωμενο.Θα μπορεσω ομως??Κωστα εχει σιγουρα απο μεσα σημαδια?Γιατι ειχα ενα φοβο με το αν θα μπορουσα να ανοιξω τις τρυπες!Βασιλη το ριτροφιτ μηπως ειναι ευκολο να μου το στειλεις?Ευχαριστω παντως παιδια!

Ναι φιλε Πανο εχεις δικιο..Απλα το ανεφερα στην επομενη απαντηση!!Ευχαριστω πολυ παντως που εγραψες τι ακριβως χρειαζομαι και τα τσεκαρα ακομη μια φορα παρολο που ειχα ολο το ριτροφιτ της BMW!!Εσυ εχεις κανει μονος την εγκατασταση?Γιατι απο οτι ειδα στο γκαραζ εχεις κανει και εσυ εκ των υστερων τοποθετηση ξενον.Συγχωρεσε με αν κανω λαθος!Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια και για το εγγραφο!!

Kostase46
02-05-10, 11:55
Παιδια εχω ολο το κιτ απο αλλο αμαξι και δε λειπει τιποτα και εννοειται πως δε θα δωσω 333 ευρω.Θα βαλω μαμα ξενον και λεω να το κανω ολοκληρωμενο.Θα μπορεσω ομως??Κωστα εχει σιγουρα απο μεσα σημαδια?Γιατι ειχα ενα φοβο με το αν θα μπορουσα να ανοιξω τις τρυπες!Βασιλη το ριτροφιτ μηπως ειναι ευκολο να μου το στειλεις?Ευχαριστω παντως παιδια!

Γιαννη αν θες μπορεις να ερθεις μια μερα να τα κοψουμε μαζι τις τρυπες και να τα βαλουμε στη θεση τους αλλα δεν αναλαμβανω τα ηλεκτρολογικα!

gyiama
02-05-10, 12:29
Ναι φιλε Πανο εχεις δικιο..Απλα το ανεφερα στην επομενη απαντηση!!Ευχαριστω πολυ παντως που εγραψες τι ακριβως χρειαζομαι και τα τσεκαρα ακομη μια φορα παρολο που ειχα ολο το ριτροφιτ της BMW!!Εσυ εχεις κανει μονος την εγκατασταση?Γιατι απο οτι ειδα στο γκαραζ εχεις κανει και εσυ εκ των υστερων τοποθετηση ξενον.Συγχωρεσε με αν κανω λαθος!Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια και για το εγγραφο!!

εγω ναι εκανα μονος την εγκατασταση αλλα δεν εχω βαλει ακομα τα μπεκ τα οποια μαλλον μες την εβδομαδα θα βαλω και τελειωσα!!!!αν πιανουν λιγο τα χερια σου μπορεις να το κανεις αλλα θελει αρκετο ξυλωμα εσωτερικα το αυτοκινητο κατω παο το ταμπλω πανω απο τα ποδια οδηγου και συνοδηγου!!!αν εισαι θεσ/νικη θα σε στειλω σε εναν πολυ καλο ηλεκτρολογο να στο περασει!!!

giannis_compact
05-06-10, 01:09
Ρε μαγκες προσπαθω να περασω τα καλωδια.Εχω ομως το εξης προβλημα.Δε μπορω να ξεχωρισω θετικο-αρνητικο.Το μαυρο/καφε ειναι αρνητικο και το σκετο καφε θετικο η αντιστροφα?

giannis_compact
05-06-10, 01:29
Εννοω παιδια αν το διχρωμο ειναι θετικο και το μονοχρωμο αρνητικο ή το αντιστροφο.Ξερει κανεις?Το χω τωρα στο γκαραζ και παιδευομαι γιαυτο...

gyiama
05-06-10, 10:00
το καφε παει στην θεση 1 στην φυσα και το καφε μαυρο στην θεση 2 στην φυσα!το καφε ειναι γειωση