PDA

Επιστροφή στο Forum : Vpower ή Vpower racing...?



PanSid
16-12-14, 22:52
Θελω να μου πειτε τη γνωμη σας για το ποια βενζινη αξιζει περισσοτερο σε σχεση βεβαια και με την τιμη της καθε μιας...

deepBLUE
16-12-14, 23:13
Το θέμα είναι γιατί να βάλεις racing όταν το αμάξι δε τη χρειάζεται ......

steliosm46
16-12-14, 23:42
την racing την επιλέγεις απ την αποψη του ανεβάσματος των οκτανίων..

εγώ προσωπικά βάζω την V-Power + Πρόσθετο Pro-Tec

η και απλή + Pro-Tec

το Pro-Tec ανεβάζει απο 5 μεχρι 15 βαθμους τα οκτάνια. οποτε σε καλυπτει.

για τι αμάξι μιλάμε?

DIMITr|S
17-12-14, 00:18
αν δεν εχεις θεμα με πυρακια δεν υπαρχει λογος να βαλεις ρεισινγ
πολλα τα λεφτα
εγω βαζω μονο οταν κανω μια συγκεκριμενη ανηφορικη διαδρομη που μ χτυπαει πολλα
και v power τη μερα της προσφορας που ειναι ενα λεπτο πανω απο την κανονικη

ΜΙΧΑΛΗΣ
17-12-14, 05:50
revoil 100αρα!

VanVIC
17-12-14, 06:25
την racing την επιλέγεις απ την αποψη του ανεβάσματος των οκτανίων..

εγώ προσωπικά βάζω την V-Power + Πρόσθετο Pro-Tec

η και απλή + Pro-Tec

το Pro-Tec ανεβάζει απο 5 μεχρι 15 βαθμους τα οκτάνια. οποτε σε καλυπτει.

για τι αμάξι μιλάμε?

Δηλαδή αν βάλεις v-power racing + pro-tech τί θα γίνει;
Το pro-tec είναι βελτιωτικό καυσίμου, κάτι σαν το torquo (αν το γράφω σωστά) ;

VanVIC
17-12-14, 07:32
Το θέμα είναι γιατί να βάλεις racing όταν το αμάξι δε τη χρειάζεται ......

Για να πάρεις τα δωράκια Lego και να γίνεις ξανά παιδί (όχι οτι δεν είσαι αλλά λέεεμε τώρα)

steliosm46
17-12-14, 08:01
Δηλαδή αν βάλεις v-power racing + pro-tech τί θα γίνει;
Το pro-tec είναι βελτιωτικό καυσίμου, κάτι σαν το torquo (αν το γράφω σωστά) ;

Τι να γίνει δηλαδή? Δεν θα γίνει τίποτα.

Απλως το λέω σαν επιλογή που μπορεί να κανει

Ναι είναι όπως το torquo και κάνει πολύ καλη δουλεια

VanVIC
17-12-14, 09:52
Τι να γίνει δηλαδή? Δεν θα γίνει τίποτα.

Απλως το λέω σαν επιλογή που μπορεί να κανει

Ναι είναι όπως το torquo και κάνει πολύ καλη δουλεια

Υπάρχει περίπτωση η "υπερβολική" ενίσχυση του καυσίμου να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;
Γι αυτό ρώτησα για το τί θα γίνει με V-Power Racing + βελτιωτικό.

ntinos
17-12-14, 11:26
Ενας φιλος μου στην Ιταλια μου ειχε πει, οτι αποφευγει να βαζει συχνα V-Power / Racing επειδη η συσταση της ειναι "ξερη" ειναι τετοια δλδ που δεν "λιπαινει" τον θαλαμο καυσης.

Μπορει να μου ελεγε και βλακειες βεβαια...

Konstantinos E60
17-12-14, 11:33
Εμένα οτι κουσούρι μου βγήκε στο 5αρι και αφορούσε το κυκλωμα καυσίμου (αντλία υψηλής, μπέκ ακόμα και πολ/στες) βγήκε μετά απο χρήση 100αρας. Τυχαίο ? Δεν ξέρω !
Αλλα και απο την αλλη με την 95αρα κάποιες φορες χτυπάει πυράκια.
Αποδεδειγμένα όμως ζημιά δεν κάνει η 100αρα ισα ισα που οι εταιρείες διαφημίζουν το αντίθετο.

andreas_R
17-12-14, 11:39
Απλή 4 ever και ποτέ shell

Lefterisk
17-12-14, 12:10
ομοιως κ απο εμενα!
εξω αγγλια που δεν κυκλοφορει 320 ουτε για δειγμα (κυριες εχουν 325 E93 ενω νεαροι 335ι ε92) η 98αρα κ 100αρα παιζει στις 3-4 πενες παραπανω απο την 95αρα..εδω μιας κ ολοι μας εχουμε τα μυαλα μας πανω απο το κεφαλι μας, μας την πασαρουν χρυσαφι με 12-20 σεντς παραπανω το λιτρο για τα διαμαντια σουπερ μοτερ μας των 1.2Τ κ κλάιν μάιν..
ε καλα να παθουμε τα θελει ο κ@λος μας...
απο την αλλη βεβαια, η απλη μας σε ορισμενα βενζιναδικα ειναι κατουρλιο..οποτε προσοχη κ απο που βαζετε

οποιος θελει να συγκρινει καταναλωσεις κλπ δεν εχει παρα να γεμιζει με 100αρα 2-3 φορες κ με 95αρα μετεπειτα κ να δει τυχον διαφορες σε χιλιομετρικη αποδοση αφου κρατησει ενα απλο αρχειακι με χιλιομετρικη αποδοση κ καταναλωσεις τριπ αλλα κ πραγματικες απο τσεπη κ γεμισματα

A8hnaios
17-12-14, 12:32
και ποτέ shell

Γιατι .. :confused:

andreas_R
17-12-14, 12:34
Μου έχει μείνει απο το τοτε που ειχα το ταπερ.
οποτε και να εβαζα και σε διαφορα πρατηρια το αμαξι
βαραγε πυρακια.

DIMITr|S
17-12-14, 12:37
στη σελ ειναι σχεδον 40 λεπτα πανω!

fanisk
17-12-14, 13:27
Γιατι .. :confused:

Γιατι 7/10 πρατηρια κανουν τη γυφτια να σου βαζουν 100αρα χωρις να την εχεις ζητησει.

gant
17-12-14, 13:52
Shell απλή η VPower, αν τύχει ημέρα προσφοράς, βάζω εδώ και αρκετά χρόνια, από εταιρικό πρατήριο που την έχει αρκετά φτηνά, χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα, μαζεύω και πόντους.

Lefterisk
17-12-14, 15:25
αυτη η γυφτια των παιδιων της σελλ ειναι αλλο πραγμα..το κυριοτερο ομως ειναι οτι παντα μα παντα μα παντα θελουν να σου βαλουν την ανυπαρκτη ενισχυμενη των 95+ οκτανιων, αυτη που τοτε πηγαν στα δικαστηρια επειδη τα αλανια της διαφημιζαν-βαπτιζαν απο στομα σε στομα και ποτε γραπτως σαν 98αρα!!!! αν θυμαστε μετα απο αυτα κ την εκπομπη του ευαγγελατου αποτι θυμαμαι εφαγαν γερο προστιμο κ σταματησαν το παραμυθι κοροιδια...
αλλος λογος; οταν εβγαιναν απο το υπουργειο τα reports με τα νοθευμενα πρατηρια ηταν δευτερη η σελλ (σε νοθεια) μετα την bp (που ηταν πρωτη) ...

mark e92
17-12-14, 15:33
αυτη η γυφτια των παιδιων της σελλ ειναι αλλο πραγμα..το κυριοτερο ομως ειναι οτι παντα μα παντα μα παντα θελουν να σου βαλουν την ανυπαρκτη ενισχυμενη των 95+ οκτανιων, αυτη που τοτε πηγαν στα δικαστηρια επειδη τα αλανια της διαφημιζαν-βαπτιζαν απο στομα σε στομα και ποτε γραπτως σαν 98αρα!!!! αν θυμαστε μετα απο αυτα κ την εκπομπη του ευαγγελατου αποτι θυμαμαι εφαγαν γερο προστιμο κ σταματησαν το παραμυθι κοροιδια...
αλλος λογος; οταν εβγαιναν απο το υπουργειο τα reports με τα νοθευμενα πρατηρια ηταν δευτερη η σελλ (σε νοθεια) μετα την bp (που ηταν πρωτη) ...

Και η ΒΡ της Shell είναι ...
Νομίζω πως μόνο το Dιesel VPower αξίζει .

dreamer
17-12-14, 16:44
αυτες οι ενισχυμενες ειναι ολες ιδιες...δεν υπαρχουν ενισχμενες στην ελλαδα γιατι δεν υπαρχουν αναλογα μοτερακια με προδιαγραφες για την ελλαδα για τετοια καυσιμα..ο μαρκ εχει δικιο απο ενα διυλιστηριο βγαινουν και μετα δεν γινεται καμμια αναμειξη για ενισχυση και τετοια παραμυθια...μην πληρωνετε αδικα.

ntinos
17-12-14, 16:46
Αν ειναι ολα τα ιδια, τοτε γιατι το vpower diesel εχει διαφορετικο χρωμα απο το "απλο" ?

Bitz
17-12-14, 17:59
Το θέμα για μένα είναι οτι πληρώνεις 100αρα και δεν ξέρεις αν αυτή που σου βάζει είναι.
Απο φιλο μου που δουλεύει στη shell εχω ακούσει οτι οταν βγάζουν 100αρα κανουν πανηγύρι.
Επισης εγω οσες φορες εχω βαλει 98+ δεν εχω δει αισθητή διαφορά ούτε στην απόδοση ούτε στην αυτονομία.

A8hnaios
17-12-14, 18:10
Shell απλή η VPower, αν τύχει ημέρα προσφοράς, βάζω εδώ και αρκετά χρόνια, από πρατήριο που την έχει αρκετά φτηνά, χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα, μαζεύω και πόντους.

Και γω το ιδιο παβω αποι 10 χρονια shell κανενα μα κανενα προβλημα... μαζευω κ points (εχω παρει αρκετα δωρα thumb )

Βαζω ββεβαια απο συγκεκριμενα πρατηρια...

Lefterisk
17-12-14, 18:16
η BP (πρωην british petroleum) δοθηκε μερος της σε ολλανδικο κεφαλαιο (shell) και εγινε Beyond Petroleum αποτι ξερω αλλα δεν ειναι ολο το κεφαλειο σε ολλανδια μερια..
η 100αρα ειναι εφευρεση ελληνικη μιας κ στην δυτικη ευρωπη δεν θυμαμαι να ειδα σε καποιο πρατηριο πανω απο 98αρα..
το θεμα με την σουπερ πλας αμολυβδη ειναι οτι μαλλον δεν θα βαλεις κατουροβενζινα ανυποπτος σε αγνωστο βενζιναδικο οταν θα το χρειαστεις...δλδ σε ωρα αναγκης που θα πεσεις σε αγνωστο για εσενα βενζιναδικο μπορεις να προτιμησεις να πληρωσεις σουπερ πλας για να ξερεις οτι θα βαλεις σουπερ αμολυβδη τουλαχιστον (95αρα δλδ) αν κ ολα ειναι σχετικα σε αυτη τη ζωη

compactM3
17-12-14, 18:17
την racing την επιλέγεις απ την αποψη του ανεβάσματος των οκτανίων..

εγώ προσωπικά βάζω την V-Power + Πρόσθετο Pro-Tec

η και απλή + Pro-Tec

το Pro-Tec ανεβάζει απο 5 μεχρι 15 βαθμους τα οκτάνια. οποτε σε καλυπτει.

για τι αμάξι μιλάμε?

ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να δεις αυξηση οκτανιων πανω απο 2-3 με οτι προσθετο και να ριξεις, σε ΟΤΙ αναλογια και να το ριξεις....
Αν δεν με πιστευεις, ρωτα χημικο ή κανε προσμιξη σε μπετονι, παρε δειγμα και πηγαινε το για αναλυση.
Ολα αυτα ειναι Αμερικανιες με δικες τους μοναδες μετρησης και καλο marketing.....
Με αυτο το σκεπτικο, αν βαλεις διπλασια ποσοτητα προσθετου, φτιαχνεις ενα βαρελακι αγωνιστικης βενζινης 120 οκτανιων ????

steliosm46
17-12-14, 20:14
Μαλλον δεν εγινα κατανοητος.

Εγω λεω 5με 10 βαθμους λεει το μπουκαλι αναλογα με το ποσο χαλια ειναι η βενζινη.

Σαφως και δεν ανεβαζει τοσα. Δεν ειπα οτι το υοθετω αυτο που λεει το μπουκαλι.
αμα ηταν θα ειχαμε αγωνιστικη βενζινη οπως λες.

απλως το χρησιμοποιω για να ξερω τι βαζω.

δεν βαζω 100άρα γιατι το πρατηριο στην περιοχη μου δεν φερνει 100 οκτανίων αλλα ολες τις υπολοιπες.

οποτε επιλεγω αυτο τον τροπο.

βαζω απλη ή v-power και συμπληρώνω το pro-tec.

το έχω δουλεψει το αυτοκινητο 6 μηνες με απλη 95 χωρις τιποτα και διαφορα ειναι αισθητη.

γιαυτο και το λεω.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

skaros
17-12-14, 20:40
ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να δεις αυξηση οκτανιων πανω απο 2-3 με οτι προσθετο και να ριξεις, σε ΟΤΙ αναλογια και να το ριξεις....
Αν δεν με πιστευεις, ρωτα χημικο ή κανε προσμιξη σε μπετονι, παρε δειγμα και πηγαινε το για αναλυση.
Ολα αυτα ειναι Αμερικανιες με δικες τους μοναδες μετρησης και καλο marketing.....
Με αυτο το σκεπτικο, αν βαλεις διπλασια ποσοτητα προσθετου, φτιαχνεις ενα βαρελακι αγωνιστικης βενζινης 120 οκτανιων ????

Γενικά, παίζει ρόλο από πού έχει προέλθει το αργό πετρέλαιο (διαφορετικές συστάσεις H/C από πηγή σε πηγή), όπως επίσης και οι συνθήκες της διεργασίας διύλησης.
Για το τελικό προϊόν νομίζω οτι βάζουν και πρόσθετα για να επιτευχθεί ο επιθυμητός αριθμός οκτανίων/κετανίων κλπ.
Προσωπικά, θεωρώ ανούσια τη χρήση βελτιωτικών μετέπειτα, κυρίως λόγω του αμφιβόλου 'κέρδους' που προσφέρει.

Παλαιότερα έβαζαν ναφθαλίνες στα ντεπόζιτα και έλεγαν ότι κέρδιζαν σε επιδόσεις, αλλά κατέστρεφαν τον κινητήρα...
Μιλάω για εποχή που αν τρύπαγε ψυγείο νερού, ο μάστορας το κέρναγε καφέ (ελληνικό!! παρακαλώ) για να στρώσει. Οι καρμπυρατεράδες ρύθμιζαν τα μίγματα κοιτώντας αν τρέμει το αμάξι στο ρελαντί. :th_Laie_67-1:

Επίσης, η ανάλυση ποιότητας του καυσίμου γίνεται με πρότυπες μηχανές σε εργαστήριο και είναι δουλειά μηχανολόγου/χημικού μηχανικού. thumb

doctore
17-12-14, 21:24
Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι τι γράφει το πορτάκι της τάπας βενζίνης
στο αυτοκίνητό μας.
Συνήθως τα πορτάκια γράφουν σκέτο 95, 95 έως 98, και σκέτο 98.

Σε ένα αυτοκίνητο που γράφει 98, αν βάλουμε 95 θα πέσει και η ιπποδύναμη και η ροπή.

Σε δοκιμές που έχουν γίνει σε Fiat, Opel, Ford και Seat με ελληνικές βενζίνες, όλα τα αυτοκίνητα έβγαλαν οριακά παραπάνω ιπποδύναμη με κατοστάρα.

Δεν υπήρξε όμως καμμία μάρκα βενζίνης που να ήταν η καλύτερη για όλα τα αυτοκίνητα. Δηλαδή άλλο δούλευε καλύτερα με ΕΚΟ, άλλο με Shell και άλλο
με ΒΡ.

Τα περισσότερα πρόσθετα αναφέρουν πονηρά ότι αυξάνουν τα οκτάνια σε "points". Δηλαδή δεν είναι μονάδες, αλλά δεκαδικά. Τα 5 "points" ή όπως
έχει αυτό μεταφραστεί είναι 0,5 οκτάνια.

Από όσα έχω δει, μόνο το Torco Accelerator γράφει καθαρά ότι άν προσθέσουμε ένα μπουκάλι 250 ml σε 20 lt 95άρας θα γίνει 97.
Επίσης γράφει ότι απαγορεύεται η χρήση του σε δημόσιους δρόμους.

PanSid
17-12-14, 22:21
Το θέμα είναι γιατί να βάλεις racing όταν το αμάξι δε τη χρειάζεται ......

Σωστο το ερωτημα σου...
Κ θα σου απαντησω με αλλο ερωτημα...
Ποτε την χρειαζεται το αμαξι?
Σε ποια περιπτωση?

PanSid
17-12-14, 22:23
την racing την επιλέγεις απ την αποψη του ανεβάσματος των οκτανίων..

εγώ προσωπικά βάζω την V-Power + Πρόσθετο Pro-Tec

η και απλή + Pro-Tec

το Pro-Tec ανεβάζει απο 5 μεχρι 15 βαθμους τα οκτάνια. οποτε σε καλυπτει.

για τι αμάξι μιλάμε?


Μιλαμε για Ε92 320coupe του 2011...

deepBLUE
17-12-14, 22:28
Στα περισσότερα πια αυτοκίνητα αν ανοίξεις το πορτάκι της βενζίνης εχει ένα αυτοκόλλητο το οποίο σου λέει αμόλυβδη 95 οκτανίων .
Είναι ξεκάθαρο και απλό εκτός και αν το αμάξι εχει κάποια βελτίωση οπου εκεί είναι απαραίτητα τα περισσότερα οκτάνια .

PanSid
17-12-14, 22:32
Κ απο βενζινη βαζω ΜΟΝΟ Vpower οταν την εχει προσφορα...

merbeind
17-12-14, 23:21
Προσωπικά βάζω shell μόνο από εταιρικά βενζινάδικα που ο υπεύθυνος δεν έχει λόγο να κλέψει-νοθεύσει επειδή παίρνει μισθό και μπόνους ανάλογα με την ποσότητα που θα πουλήσει.
Σε racing δεν έχω δει ποτέ διαφορά σε απόδοση μπορώ δε να πω ότι η κατανάλωση ήταν χειρότερη ( περίπου 40 χλμ στο γέμισμα που έφτανε συνολικά 440 χλμ). Αυτά με αρκετές μετρήσεις και ίδιες συνθήκες ( εθνική) .
Η μοναδική φορά που πραγματικά είδα διαφορά σε 100αρα στο θέμα αποδοςης, ήταν πριν ένα χρόνο από bp πάλι εταιρικό σε ξένη πόλη (Βέροια) . Δεν είναι ιδέα μου το αμάξι τραβούσε καλύτερα σε ταχύτητες άνω των 150.
Από εκεί και πέρα διαφορά καμία.

fanisk
18-12-14, 00:14
Μη πετατε τα λεφτα σας τσαμπα. Ουτε 100αρες ουτε προσθετα σε N/A αμαξια.

Stunt Mike
18-12-14, 00:31
Εγω στο Smart 600Τ εβαζα πότε 95αρα και πότε Vpower97....Με την 2η παει αρκετα καλυτερα,ειδικα τις ζεστες μερες ενω βγαζει και περισσοτερα χλμ πολης(30+) παντα με την ιδια οδηγηση,αργη,χαλαρη....Πλεον επειδη εχω και 178.000 χλμ βαζω μονο 97αρα....Στο ντριφταδικο εχω τεραστιες διαφορες στη χρηση 95αρας με 100αρα και φυσικα βαζω μονο 100αρα εφοσον δεν κανω διαδρομες στο δρομο πλεον με αυτο...Προσθετα δεν βαζω ποτε,δεν εχει νοημα οταν η βενζινη ειναι οντως καλη 100αρα και ισως να το'κανα μονο αν εβαζα βενζινη απο καπου που δεν εχω ξαναβαλει,οπως μια φορα την πατησα εξω απο μια πιστα,που μαλλον μου'βαλε 95αρα και την πληρωσα για 100

deepBLUE
18-12-14, 07:52
Η εκτίμηση μου είναι πως η BP 100 είναι καλύτερη απο την αντίστοιχη της shell

andreas_R
18-12-14, 08:56
Εγω στο Smart 600Τ εβαζα πότε 95αρα και πότε Vpower97....Με την 2η παει αρκετα καλυτερα,ειδικα τις ζεστες μερες ενω βγαζει και περισσοτερα χλμ πολης(30+) παντα με την ιδια οδηγηση,αργη,χαλαρη....Πλεον επειδη εχω και 178.000 χλμ βαζω μονο 97αρα....Στο ντριφταδικο εχω τεραστιες διαφορες στη χρηση 95αρας με 100αρα και φυσικα βαζω μονο 100αρα εφοσον δεν κανω διαδρομες στο δρομο πλεον με αυτο...Προσθετα δεν βαζω ποτε,δεν εχει νοημα οταν η βενζινη ειναι οντως καλη 100αρα και ισως να το'κανα μονο αν εβαζα βενζινη απο καπου που δεν εχω ξαναβαλει,οπως μια φορα την πατησα εξω απο μια πιστα,που μαλλον μου'βαλε 95αρα και την πληρωσα για 100

βασικα για να βαλεις προσθετα πρεπει να ρυθμισεις και με προσθετα

farouk1
18-12-14, 10:56
εγω βενζίνη μονο shell vpower το ίδιο και στο diesel . τωρα diesel απλο με ενισχυμένο έχει διαφορά μεγάλη , ενώ στην βανζίνη δεν ειναι τόσο μεγάλη η διαφορά αλλά ειναι σε κάθε περίπτωση υπαρκτή . καλή ειναι και η ΒΡ η απλή πάντα αλλά εάν κλικ κάτω απο την shell vpower

Stunt Mike
18-12-14, 17:02
βασικα για να βαλεις προσθετα πρεπει να ρυθμισεις και με προσθετα

Εχω αγραφο..προσαρμοζεται κατα το δοκουν....

dreamer
22-12-14, 16:12
το θεμα δεν ειναι σελ η' μπι-πι.ειναι βενζιναδικο με καλη βενζινη και βενζιναδικο με χαλια.εγω εβαζα απο σελ και το αυτοκινητο ηταν χαλια.μετα πηγα σε αλλο σελ και ηταν καλυτερα.δεν εχει σημασια η εταιρεια τουλαχιστον στην ελλαδα.μετα καπου διαβασα αρκετους στο εξωτερικο οτι καποιες μαρκες μετα απο δοκιμες ανταποκρινονταν καλυτερα σε ορισμενες εταιρειες και σε αλλες οχι.το ιδιο συμβαινει και σε διαφορετικα μοντελλα της ιδιας αυτοκινητοβιομηχανιας.σωσ ο-λαθος,βλακεια??? δεν ξερω.
διαβασα οτι τα μπε-μπε γουσταρουν μπι-πι περισοτερο.εβαζα απο ενα και ηταν χαλια.τωρα βαζω απο μασουτη-μπι-πι και πεταει.....θελει ψαξιμο και δοκιμες και δυστυχως βλαβες για να καταλαβεις...και αρκετη οξυδερκεια,γνωση του αυτοκινητου σου...