PDA

Επιστροφή στο Forum : Yaris 1NR λαδια



ioann14
15-12-14, 22:33
Χαιρετω τα μελη του φόρουμ. Θελω να ρωτήσω ποια ειναι τα ιδανικα λάδια για τον συγκεκριμένο κινητήρα εαν ξέρει καποιος η εαν εχετε καποιο γνωστό με αυτο το αυτοκινητο. Κανω λιγα χιλιόμετρα το χρόνο. Να βαλω 5-30 συνθετικά και Αλλαγή στο χρονο ή 10-40ημισυνθετικα και αλλαγη το 6μηνο. Ή να παρω eneos 0-20 που συνιστά το manual?

wheelman
15-12-14, 22:41
Κάτσε να το δει ο Λάμπρος

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

ioann14
15-12-14, 22:50
Να προσθεσω επισης οτι η toyota hellas μου προτείνει 5-30, η αντιπροσωπεία μου μου προτείνει 10-40 και η εταιρεια λαδιων που πηρα τηλ. μου προτεινει ο,τι λεει ο κατασκευαστής μου δλδ 0-20 και εαν θέλω 5-30 ειναι το ιδιο καλά μου είπαν. Ναι θα περιμένω.

Lambros46
15-12-14, 23:13
https://www.yarisclub.gr/vb/

Καλό διάβασμα.

Αν θυμάμαι καλά, ο αδερφός μου στον ίδιο κινητήρα βάζει 5-30 (θα τον ρωτήσω και αύριο για σιγουριά)

ΥΓ:Πώς γίνεται κάποιος που ψάχνει για λάδια για yaris να οδηγηθεί σε αυτό το φορουμ??

fanisk
15-12-14, 23:50
https://www.yarisclub.gr/vb/

Καλό διάβασμα.

Αν θυμάμαι καλά, ο αδερφός μου στον ίδιο κινητήρα βάζει 5-30 (θα τον ρωτήσω και αύριο για σιγουριά)

ΥΓ:Πώς γίνεται κάποιος που ψάχνει για λάδια για yaris να οδηγηθεί σε αυτό το φορουμ??

Αμα googlαρε για λαδια "5-30" ισως τον εβγαλε εδω.

ioann14
16-12-14, 00:02
Ναι αυτο ακριβώς. Έψαχνα για τα 5-30 και με έβγαλε εδώ. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες αφου τα βάζουν και σε κινητήρες bmw θελω να μάθω εαν ειναι καλά και γιατι η αντιπροσωπεία μου με αποτρεπει λεγοντας μου οτι εαν μενουν τα λαδια για καιρο στο αυτοκινητο που δεν κανει χιλιόμετρα αλλοιώνονται. Ισχυει κατι τετοιο?

ioann14
16-12-14, 00:16
Το ξερω το yaris club αλλα δεν μπορω να διαβασω αυτα που γραφει κατι εχει παθει τωρα τελευταια.

playmaker
16-12-14, 00:17
Φυσικά και ισχύει τα λάδια πρεπει να αλλάζονται 1 φορα το χρονο min

ioann14
16-12-14, 00:21
Αρα ψεματα μου ελεγαν στην αντιπροσωπεια οτι πρεπει να τα αλλαζω καθε 6μηνες επειδη δεν κανει να μενουν

Lambros46
16-12-14, 00:25
Αρα ψεματα μου ελεγαν στην αντιπροσωπεια οτι πρεπει να τα αλλαζω καθε 6μηνες επειδη δεν κανει να μενουν

Σε ποιά αντιπροσωπεία στο είπαν αυτό?

ioann14
16-12-14, 00:29
Φυσικα δεν μπορω να τους εκθεσω δημοσια ειναι δύσκολη η θεση μου. Με βαζει σε σκεψεις που η αντιπροσωπεία μου και toyota hellas εχουν διαφορετικές αποψεις....Δεν μπορω να φανταστω για ποιο λογο μπορει να γινεται αυτο.

fanisk
16-12-14, 01:09
Φυσικα δεν μπορω να τους εκθεσω δημοσια ειναι δύσκολη η θεση μου. Με βαζει σε σκεψεις που η αντιπροσωπεία μου και toyota hellas εχουν διαφορετικές αποψεις....Δεν μπορω να φανταστω για ποιο λογο μπορει να γινεται αυτο.

Τι εννοεις να τους εκθεσεις δημοσια? Σου ειπαν να τα αλλαζεις καθε 6 μηνες ναι ή οχι? Αν ναι, πες μας και ποιοι στο ειπαν. Σταματηστε πια να πληρωνετε κοσμο χωρις ποτε κανεις να αναφερει τα στραβα. Στη θετικη δημοσιοτητα ολα καλα για ολους, στην αρνητικη ολοι απ'εξω? :thumbsdown:

PetrosD
16-12-14, 01:55
Να πας στο yarisclub και στο φυλλομετρητή σου, πάνω στη μπάρα εκεί που λέει View>Character encoding> (Προβολή>Κωδικοποίηση χαρακτήρων) και να επιλέξεις Greek (Windows-1253) και να διαβάσεις το yarisclub με άνεση.

compactM3
16-12-14, 10:42
υπαρχει ακομα το yarisclub ? τι λες ?
οχι μονο υπαρχει, ισχυει ακομα και ο κωδικος μου.....
τι λες ρε φιλε.........

Lefterisk
16-12-14, 17:46
παιδια το "yaris" τι ειναι ακριβως; τρωγεται; νοστιμο; :wacko:

0-20 ενεος βαζει φιλος κ σε jazz υβριδιο παντως, αν κ ακριβα...εχει καταληξει σε αυτα (βασει κ μανιουλ) λογω χαμηλων θερμοκρασιων λειτουργιας κινητηρα

ioann14
16-12-14, 20:33
ε ντάξει σαν τη μπεμπα δεν είναι αλλά τι να κάνουμε!! Εμένα μου κάνει είναι οικονομικό και όμορφο, προσωπική μου άποψη! Η bmw έχει πολλές απαιτήσεις κυρίως οικονομικές και δεν είμαστε για τέτοια τώρα! Και καινούργια κοστίζει αρκετά...