PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειροκίνητο ή αυτόματο ?



gmathio
06-12-14, 21:02
Λοιπόν σήμερα έκανα ένα test drive με την 116i με το αυτόματο κιβώτιο. Οι εντυπώσεις, όχι ενθουσιώδεις...
Στο comfort, ένιωθα καθυστέρηση στην απόκριση στο γκάζι, η οποία πάντως στο sport μειωνόταν αισθητά. Για το eco pro δεν το συζητώ, πας για ύπνο κατευθείαν ! Πιθανότατα ήταν η πρώτη επαφή μου με το steptronic και με τον καιρό το συνηθίζεις, αλλά δεν μπορώ να πως ενθουσιάστηκα. Ισως περίμενα περισσότερα.
Αν μου έλεγαν αυτή τη στιγμή να διαλέξω, θα επέλεγα χωρίς συζήτηση χειροκίνητο κιβώτιο....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
06-12-14, 21:12
Χωρίς να έχω οδηγήσει με αυτόματο σασμαν,μονο απο γραφόμενα,το αυτόματο Σάσμαν είναι οτι καλυτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμη.ακόμα,θεωρητικά,επι υγχάνει μεγαλύτερη οικονομία.το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να τεσταρεις και το χειροκίνητο και να διαλέξεις εσύ βαση της χρήσης τους.

ΜΙΧΑΛΗΣ
07-12-14, 07:44
οσο κι αν δεν συμφωνησουν οι περισσοτεροι, οσα αναφορα την αποκριση στο γκαζι, οταν πρωτο οδηγησα το 320 ε90, μου ηρθε να το σκασω σε καμια κολωνα απο τα νευρα μου. Πατουσα το γκαζι και εκανε 2 μερες ν ακουσει. Βρηκα μεταχειρισμενο ενα sprint booster το οποιο το εγκατεστησα μονος μου σε 5 λεπτα και εγινε σχεδον σαν ντιζατο και χωρις κανενα προβλημα ή παρενεργεια στην λειτουργεια. Αμεση αποκριση σε ολες τις στροφες του κινητηρα. Απο αποψης σαζμαν.....ή χειροκινητο ή dct. Στο 116 δεν γνωριζω αν εχει dct αλλα ειναι το μονο που θα διαλεγα μετα απο manual για καλυτερες επιδοσεις.

stef
07-12-14, 09:24
Γιατί ανοίγουμε τόσο πολλά topics για το ίδιο πάντα θέμα?
Παρακαλώ τους admins για τις ενέργειές τους..

gant
07-12-14, 13:15
Γιατί ανοίγουμε τόσο πολλά topics για το ίδιο πάντα θέμα?
Παρακαλώ τους admins για τις ενέργειές τους..

Γνωρίζεις να έχει ανοιχτεί παρόμοιο thread να μας βοηθήσεις? Γιατι δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο. :original:

stef
07-12-14, 13:26
Γνωρίζεις να έχει ανοιχτεί παρόμοιο thread να μας βοηθήσεις? Γιατι δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο. :original:

Αυτό ας πόυμε στη σειρά 3...?

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=22288

TakisKal
07-12-14, 13:26
Και μια ψηφοφορία θα βοηθούσε. Να δούμε προς ποιο σασμάν "γέρνει" το φόρουμ!

Ψηφίζω αυτόματο thumb Απ τη στιγμή που το έμαθα, δεν το αλλάζω με τίποτα.

aristent
07-12-14, 17:17
Αυτό ας πόυμε στη σειρά 3...?

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=22288


Στεφανε,δεν θα μπορουσαμε να συνχωνευσουμε θεμα που αφορα τη σειρα 3 με τη σειρα 1,oσο ιδιο και να ειναι,μικρο η μεγαλο,....ακομη και αν αυτο αφορα το τασακι για τα τσιγαρα!!!!:thumbsup:

stef
07-12-14, 17:19
Συμφωνώ!
Απλά εκτός από τη σειρά 3 έχουν ξαναυπάρξει και άλλα θέματα σχετικά με το χειροκίνητο και το αυτόματο...

aristent
07-12-14, 17:23
Συμφωνώ!
Απλά εκτός από τη σειρά 3 έχουν ξαναυπάρξει και άλλα θέματα σχετικά με το χειροκίνητο και το αυτόματο...

Ναι,για το SMG της Μ3 ή το χειροκινητο,για την 5αρα την αυτοματη ή την χειροκινητη κλπ.....σε ασσο δεν βρηκα θρεντ,...ισως να υπαρχει καπου καποια ερωτηση μεσα σε ενα θεμα αγορας κλπ.....αλλα αυτο δεν ειναι λογος συγχωνευσης θεματων.:original:

stef
07-12-14, 17:24
Γενικότερα πρέπει να βρίσκεται στα γενικά θέματα BMW!
To ζήτημα χειροκίνητο ή αυτόματο αφορά σαφώς όλες τις σειρές...

compactM3
07-12-14, 19:35
αυτοματο και παλι αυτοματο

wheelman
07-12-14, 19:51
Ναι,για το SMG της Μ3 ή το χειροκινητο,για την 5αρα την αυτοματη ή την χειροκινητη κλπ.....σε ασσο δεν βρηκα θρεντ,...ισως να υπαρχει καπου καποια ερωτηση μεσα σε ενα θεμα αγορας κλπ.....αλλα αυτο δεν ειναι λογος συνγχωνευσης θεματων.:original:


Γιατί ανοίγουμε τόσο πολλά topics για το ίδιο πάντα θέμα?
Παρακαλώ τους admins για τις ενέργειές τους..


Στεφανε,δεν θα μπορουσαμε να συνχωνευσουμε θεμα που αφορα τη σειρα 3 με τη σειρα 1,oσο ιδιο και να ειναι,μικρο η μεγαλο,....ακομη και αν αυτο αφορα το τασακι για τα τσιγαρα!!!!:thumbsup:


Συμφωνώ!
Απλά εκτός από τη σειρά 3 έχουν ξαναυπάρξει και άλλα θέματα σχετικά με το χειροκίνητο και το αυτόματο...
Στεφανε συμφωνώ κ εγω με τους προλλαλησαντες,
Θα μπορουσε να ανοιχθει ενα νεο thread οπου να αναλύονται οι οποίες διαφορές μεταξυ των δυο κιβωτιων.

θεωρω όμως πως δεν μπορουν να συγκριθουν δυο διαφορετικες καροτσες
απλα επειδη εχουν το ιδιο κιβώτιο.

Εαν εχεις εμπειρία κ απο τα δύο κιβώτια κ θελεις, θα χαιρόμουν να την μοιραστείς μαζι μας

Εννοειτε θα μεταφερθουν εκει τα οποια γενικα σχολια κ το κανουμε και poll βέβαια :original:

Samaro
08-12-14, 08:27
Επί του θέματος .

Το αυτόματο κιβώτιο, (σε όλα τα αυτοκίνητα) είτε έχει φανατικούς φίλους είτε φανατικούς εχθρούς !
Είναι θέμα προσωπικής επιλογής και δεν υπάρχει αντικειμενική άποψη !!

thumb

gmathio
08-12-14, 11:59
Πριν το ανοίξω το topic, έψαξα στη σειρά 1 και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Στη σειρά 3, δεν κοίταξα να πω την αλήθεια. Δεν το έκαν όμως γι' αυτό, το έκανα περισσότερο για να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, έχοντας κάνει test drive στο αυτόματο κιβώτιο. Δεν ζητώ να μου πείτε τι είναι καλύτερο, γιατί το καλύτερο (ή μάλλον το πιο κατάλληλο) είναι καθαρά υποκειμενικό...
Την απόφασή μου άλλωστε την πήρα αμέσως μετά το test drive και πριν γράψω στο forum και είναι η παραγγελία της 116i με το χειροκίνητο κιβώτιο.
Μπορεί το steptronic, όταν το συνηθίσεις, να είναι εκλπηκτικό και μάλλον έτσι θα είναι, απλώς εγώ προτίμησα το χειροκίνητο.

ghost-rider
08-12-14, 13:57
To smg αν το συνηθισεις ειναι εκπληκτικο.
Αν και παλι δε θα μπορουσα να οδηγησω αμαξι χωρις 3ο πενταλ.

Το steptronic δε συνηθιζεται.
Δεν παλευεται.
Για μενα σωστη επιλογη εκανες.

dreamer
10-12-14, 11:14
χειροκινητο εχω.εχω οδηγησει ομως το αυτοματο-σειριακο της μαμας και ειναι φανταστικο.για κινηση στην πολη πανω απο 60% νομιζω οτι ειναι πολυ πιο βολικο.αν ειναι κατω απο αυτο χειροκινητο.αν καποτε εξισωθει η τιμη με το χειροκινητο μπορει να το προτιμησω,ειναι πολυ καλο.με προβληματισε λιγο στις προσπερασεις αλλα θελει μαλλον συνηθεια.

Ptboul
10-12-14, 12:15
Πέρα από τις προσωπικές προτιμήσεις, ένα θέμα που με απασχολεί σε αυτά τα σασμάν είναι το ενδεχόμενο βλάβης και το κόστος επισκευής έναντι του χειροκίνητου.

gmathio
10-12-14, 14:25
Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό το ενδρχόμενο της βλάβης, αλλά δεν έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην απόφασή μου. Ο κύβος ερρίφθη και έγινε η παραγγελία μιας ανθρακί, με χειροκίνητο κιβώτιο. Λογικά θα την έχω στο τέλος της άλλης εβδομάδας !

I_MNL
11-12-14, 23:38
Να προσθέσω και την δική μου εμπειρία επί του θέματος
Έχω κάνει test drıve 116ı με χειροκίνητο κιβώτιο και με εντυπωσίασε με την ανταποκρισή του. Αντιθέτως το νέο 328ı και 220d με αυτόματο δεν έπαιρναν τις ρόδες τους στο πρόγραμμα comfort και eco. Σκέτη απελπισία... βέβαια αν μιλάμε για 3λιτρα μοτέρ, το αυτόματο δεν έχει τόσο προβλημα.

Το άΛλο θέμα είναι σαφώς το κόστος επισκευής στο αυτόματο, που μπορεί να φτάσει αρκετές χιλιάδες ευρώ

330Ci STEPTRONIC
12-12-14, 08:56
τα αυτοματα ειναι οτι καλυτερο αρκει να εχουν ροπη και αλογαthumb

δεν μπορουμε να πιστευουμε οτι 1,6 αυτοματο θα μπορει να ανταποκριθει σε κατεβασματα και προσπερασεις οταν θα το εχεις αναγκη...


προσωπικη μου αποψη παντα

ξερω πολους παντος (μαζι με εμενα) που μολις πρωτο πηραν αυτοματο δεν ξανααλαξαν σε χειροκινητο ποτε:cheers::cheers:

gmathio
19-12-14, 10:36
Σήμερα παραλαμβάνω....

gmathio
19-12-14, 18:24
Καθυστέρηση..... :thumbsdown::thumbsdown:
πάμε από Δευτέρα

I_MNL
19-12-14, 21:05
Καλορίζικο!








ξερω πολους παντος (μαζι με εμενα) που μολις πρωτο πηραν αυτοματο δεν ξανααλαξαν σε χειροκινητο ποτε:cheers::cheers:


Εγω έκανα ακριβώς το αντίθετο...:whistle:

stef
20-12-14, 06:31
Έχοντας το 2ο συνεχόμενο αυτοκίνητο αυτόματο, ένα θα πω: αυτόματο για πάντα!
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των 2.
Τα αυτοκίνητά μας κατα 80% κινούνται στην πόλη, στο ταξίδι το αυτόματο είναι και πιο ξεκούραστοναλλά και ιδανικό για προσπεράσεις αν μιλάμε για τα τελευταίας τεχνολογίας κιβώτια...
Το επόμενό μου, θα θελα να ταν DCT...!

gmathio
22-12-14, 16:37
Το αυτοκίνητο, το περέλαβα τελικά σήμερα, με ένα μικρό "μείον". Αντί για ζάντες αλουμινίου, όπως ήταν η παραγγελία είχε τάσια, λόγω λάθους. Μου το είχαν πει εδώ και κάποιες ημέρες, ήδη έχουν παραγγελθεί από Γερμανία οι ζάντες και αρχές Γενάρη που θα έρθουν θα τοποθετηθούν.
Οπως είχα πει είναι το 116i σε mineral grey. Πρώτη βόλτα έως Χαλκίδα για μια γρήγορη εξοικίωση με το νέο αυτοκίνητο.
Πρώτες ρυθμίσεις σε βασικές παραμέτρους (ραδιόφωνα κλπ), ενδιαφέρον το ECO Pro για την οικονομία, άνετο και ευχάριστο τα ταξίδι έστω και "συμμαζεμένα". λόγω στρωσίματος !

Υ.Γ. Εντυπωσιακά τα Xenon, με τα "δαχτυλίδια" να μένουν συνέχεια ανοιχτά, με βάση τη νέα νομοθεσία. Φαντάζομαι τη νύχτα σε οδήγηση θα είναι ακόμα καλύτερα !

aristent
22-12-14, 18:09
με γεια!!!:thumbsup:

και εννοητε:
:worthlesswithoutpic

οδηγιες εδω:https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19482

gmathio
23-12-14, 21:30
H πρώτη...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/D6H_21921_zps705c4ac8-1.jpg (https://s124.photobucket.com/user/gmathio/media/D6H_2192-1_zps705c4ac8.jpg.html)

Οπως είπα, οι ζάντες θα αλλάξουν στις αρχές του χρόνου....

και η "κλασσική"

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/12/D6H_21981_zps45bb328c-1.jpg (https://s124.photobucket.com/user/gmathio/media/D6H_2198-1_zps45bb328c.jpg.html)

karavag116d
25-12-14, 20:38
Καλορίζικο!

dreamer
29-05-17, 08:45
επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω κατι.
υπαρχει μια αποψη που πληροφορηθηκα και ηθελα να τσεκαρω αν ειναι σωστη.

οπως ειναι γνωστο τα αυτοματα της μαμας εχουν μετατροπεα ροπης και φιλτρο λαδιου.
υπαρχει περιπτωση εάν σβήσει ο κινητήρας απο οποιαδήποτε αιτία να χάσει το λάδι απο το μετατροπέα και να αποσυμπλέξει με αποτέλεσμα να μην
περιστρέφεται ο κινητήρας και να μην έχεις φρένα?