PDA

Επιστροφή στο Forum : Check engine - SMG 1η 2α - ασυντονιστο αμαξι ??



fanisk
28-04-10, 22:18
Καλησπερα! Δεν ξερω τι τιτλο να βαλω, συνοπτικα περιγραφω οτι ειδα και ακουσα.

Οπως αρκετοι ξερετε πια, πηρα ενα 2.5i smg σημερα (θα πω τα υπολοιπα σε αλλο topic) και απο το μεσημερι μεχρι τωρα εκανα βολτες γυρω γυρω. Να πω πως οταν το πηρα το αμαξι ηταν με λαμπακι ρεζερβας, γυρισα σπιτι και εβαλα 30Ε στη Βαρη.

Πηρα ενα φιλο υστερα και επειδη τα εκαψα και ξανα αναψε η ρεζερβα, καπου στη ποσειδωνος του λεω ετσι και ετσι, και μου λεει εβαλα το απογευμα σε ενα στην Αγ.Δημητριου με 1.36. Ωραια λεω (ο ******ς) παμε να βαλω 50¤ να γεμισει να συνεχισουμε τη περατζαδα. Παω βαζω 50¤.

Περιπου στα 3/4 και κατι παραπανω το αμαξι, γυρισαμε ολο τη μερια του πειραια, ολη τη παραλιακη, και στο γυρισμο παμε προς ribas. Μολις εκανα αναστροφη στο ribas το αμαξι αρχισε να μπερδευει, αναψε το check engine, κανει σαν ραπτομηχανη, τρεμει λες και δεν δουλευει κυλινδρος. Σταματω στην εσοχη δεξια, νεκρα και λιγο γκαζι, παλι τα ιδια. Σβηνω, περιμενω, αναβω, δεν αναβει το check engine, αλλα συνεχιζει τα ιδια. Βαζω αλαρμ και παω προς το σπιτι(αλλαζαν οι ταχυτητες κανονικα), στα μισα ξανασταματω να σβησω μπας και ερθει στα ισια του. Αναβω και δεν με αφηνει να βαλω τιποτα εκτος απο οπισθεν και πρωτη. Εφτασα με αλαρμ σπιτι και ισα που τσουλαγε το αμαξι.

Ρωτω.. τι φταιει? Οταν εβαλα τη βενζινη απο το "φτηνο" ειχα ηδη μεσα το υπολοιπο της ρεζερβας απο το "φτηνο αλλα εμπιστο". Καναμε ποσα χιλιομετρα απο Αγ.Δημητριου προς Πειραια, στο ribas αρχισε να καιει του "φτηνου"?

Μηπως δεν φταιει η βενζινη και φταιει κατι αλλο? Μη μου πειτε οτι τα εκλασε η τρομπα του SMG δεν θα το αντεξω..

Σημερα εγινε και σερβις και αλλαχτηκε οτι χρειαζοταν, αστοχια μπουζι ισως?(αλλα γιατι θυμηθηκε να αστοχησει τωρα και οχι απο οταν μπηκε?). Μαλλον βενζινη νομιζω..ε?

Οπως καταλαβαινω, εχω μπει σε safe mode ή κατι τετοιο. Δεν γινεται ομως να παω το αμαξι με πρωτη μεχρι τον Φλασκη απο τη βαρκιζα γιατι και το αμαξι θα καψω, και Παναγιες θα ακουσω απο τους αλλους. Εκτος και αν το παω χαραματα που δεν υπαρχει ψυχη εξω.

Απο σταση μπορω να βαλω 1η ή 2α. Εν κινησει απο 2α αν βαλω 1η δεν ανεβαζει παλι. Επισης εν κινησει με 1η δεν ανεβαζει σε 2α. Οπισθεν κανονικα.

Μολις μπηκα σπιτι και δεν εχω την ορεξη να ψαχνω στο google τι μπορει να φταιει, ειλικρινα χαλαστηκα τωρα γιατι γαμω το κερατο μου πρωτη μερα ειναι!! Αμα ειναι βενζινη θα παω να του τη βαλω στο κωλο.. μην ειναι τιποτα πιο σοβαρο φοβαμαι :sad:

Αμα δεν γινοταν αυτο δεν θα σας εγραφα τωρα, ακομα εξω θα ημουν! Σαν να οδηγω πρωτη φορα ειναι..θα τα πουμε στο αλλο topic.thumb

Stamatis
28-04-10, 22:39
Γραναζακι η κινητήρα έχει το λαμπάκι που σου άναψε γιατί δεν κατάλαβα καλά.

deepBLUE
28-04-10, 22:42
Επρεπε να βαλεις καινουργιο ματακι στο αμαξι και οχι να παρεις απο το compact !!!
Mη τρελενεσαι φιλε δεν ειναι τιποτα αυριο ολα θα λυθουν.
Μαλλον η μπετζινα σου εκανε τη ζημια !!!!

fanisk
28-04-10, 22:46
Γραναζακι η κινητήρα έχει το λαμπάκι που σου άναψε γιατί δεν κατάλαβα καλά.

Κινητηρα Σταματη.

yannisv
28-04-10, 22:53
Μπουζακι ή πολλαπλασιαστής (για μπεκ δε φαντάζομαι). Ό,τι και να είναι λύνεται...ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ ανέβασε το thread ρε τρελλέ που γράφεις για προβλήματα, άντε να το δούμε!!!! :thumbsup: :notworthy:

Stamatis
28-04-10, 23:02
Μπουζακι ή πολλαπλασιαστής (για μπεκ δε φαντάζομαι). Ό,τι και να είναι λύνεται...ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟΣ ανέβασε το thread ρε τρελλέ που γράφεις για προβλήματα, άντε να το δούμε!!!! :thumbsup: :notworthy:

αυτό λέω και εγώ αν είναι μονο C.Engine.

S8N
28-04-10, 23:11
Κατ΄αρχάς καλορίζικο το εργαλείο!

Τι ατυχία είναι αυτή πρώτη μέρα... Ελπίζω αύριο όλα τα προβλήματα να λυθούν και να μην είναι κάτι σοβαρό.

Αν ο φταίχτης είναι η βενζίνη, πάρε δείγμα από το ρεζερβουάρ. Ελπίζω να πήρες και απόδειξη από το βενζινάδικο.

Snoo
28-04-10, 23:11
ειμουν μαζι με τον Φανη σημερα (τερμα βλακας εγω του προτινα τον βενζινα δεν ηξερα) αφου ρωτησα διαφορους μαλλον βενζινη λενε ειναι...

Stamatis
28-04-10, 23:20
Κατ΄αρχάς καλορίζικο το εργαλείο!

Τι ατυχία είναι αυτή πρώτη μέρα... Ελπίζω αύριο όλα τα προβλήματα να λυθούν και να μην είναι κάτι σοβαρό.

Αν ο φταίχτης είναι η βενζίνη, πάρε δείγμα από το ρεζερβουάρ. Ελπίζω να πήρες και απόδειξη από το βενζινάδικο.


Aν φταίει η βενζίνη, απλά μας λέει που γέμισε.


https://www.youtube.com/watch?v=bq0gTFkteRQ

Snoo
28-04-10, 23:33
Θεωμητορος πανο στην Αγιου Δημητριου-Καλαμακιου ακριβως απεναντι απο το γυπεδο AVIN

stratos
28-04-10, 23:34
Aν φταίει η βενζίνη, απλά μας λέει που γέμισε.

https://www.youtube.com/watch?v=bq0gTFkteRQ

Αγαπητέ Κύριε Snoopy να ξέρετe οτι είμαι ένας καλός και τίμιος άνθρωπος και ουδέποτε έβλαψα η πείραξα κανέναν. Ελπίζω να τύχω της ευημερίας σας

Stamatis
28-04-10, 23:40
Θεωμητορος πανο στην Αγιου Δημητριου-Καλαμακιου ακριβως απεναντι απο το γυπεδο AVIN

χμμμμμ (https://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=1901&start=40&sid=4d597773a57b02fefc4a93bec3ec33a3) :whistle:

stratos
28-04-10, 23:41
Φάνη βγάλε τον πόλο της μπαταρίας για μισή ώρα να κάνει reset και δοκίμασε πάλι. Το πιθανότερο είναι είτε οτι ήταν μάπα η βενζίμη είτε όταν κατέβηκε χαμηλά η στάθμη να μάζεψε τα σκουπιδάκια απο το φίλτρο

z3 2.2
28-04-10, 23:45
Φανη μου καλοταξιδο!!!
Το πιο πιθανο ειναι πολλαπλασιαστης.
Η βενζινη σχεδον ποτε δεν προκαλει προβληματα και "λαμπακια" απλα ειναι μια καλη δικαιολογια "επαγγελματιων" του χωρου για να ξεφορτωθουν βλαβες που θελουν ψαξιμο.Σου σβηνουν τη βλαβη σου λενε "Κωλοβενζινες" και φευγεις.

NickE60
28-04-10, 23:59
Τι έκπληξη!!! :shok: Καλοτάξιδο Φάνη!! Εύχομαι να το απολαύσεις ...με ασφάλεια όμως!! Να προσέχεις! :thumbsup:

Z4 DCT
29-04-10, 00:01
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΦΑΝΟΥΡΙ!!!!!!!thumb


Πω πω και σου ειχα βγαλει και γλωσσα....τωρα μοκο:whistle:

yannisv
29-04-10, 00:06
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΦΑΝΟΥΡΙ!!!!!!!thumb


Πω πω και σου ειχα βγαλει και γλωσσα....τωρα μοκο:whistle:

καλυτερα μο - κο κο κο κο!! :th_Laie_67-1:

turbodog
29-04-10, 00:56
Φιλε μου καλοταξιδο αν και λιγο ατυχος...
Oπως ανεφεραν οι προλαλησαντες ειναι μαλλον καμμενος πολλαπλασιαστης (βλαβη που συμβαινει συχνα σε διαφορα BMW).

Η κεντρικη ECU του αυτοκινητου συνεργαζεται και με το εγκεφαλακι του SMG και εχει την δυνατοτητα να μπαινει σε διαφορετικα safe modes (απο το να μην σε αφηνει να βαλεις καποια ταχυτητα μεχρι και την πληρη ακινητοποιηση). Και εφοσον δεν σου εχει αναψει ταυτοχρονα και το λαμπακι του SMG (το γραναζακι) δειχνει οτι μαλλον το προβλημα δεν ειναι απο εκει.
Μονο το GT1 θα σε βοηθησει να εντοπισεις την βλαβη. Και εφοσον παιρνει και την 2α πηγαινε το με αυτην, μην το ταλαιπωρεις με 1η. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα να ξεκιναει με δευτερα (Τα SMG II στα Μ3 στο πρωτο προγραμμα λειτουργιας ξεκινουν μονο με δευτερα (snow mode)
Good Luck!

fanisk
29-04-10, 01:34
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2342

Σας ευχαριστω ολους για τα καλοριζικα!! Ειλικρινα αν δεν γινοταν αυτο σημερα, δεν θα εγραφα εδω, μαλλον αυριο θα τα λεγαμε!!

Αλλα συνεβη και αγχωθηκα μην εγινε τιποτα χοντρο, και το πρωτο που εκανα ηταν να κανω το topic με το προβλημα αντι το topic με τα του Ζ..

Ισως να μη φταιει ο βενζινας και αδικα ριχνω καταρες, και να ειναι ο πολλαπλασιαστης!

fanisk
29-04-10, 01:35
ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ ΦΑΝΟΥΡΙ!!!!!!!thumb


Πω πω και σου ειχα βγαλει και γλωσσα....τωρα μοκο:whistle:

Γιαννη επειδη σε συμπαθω θα σε αφηνω 2-3 φαναρια μπροστα, και θα περιμενω τα alarm σου για να ξεκινησω να σε μαζευω :th_Laie_67-1:

fanisk
29-04-10, 01:38
Φάνη βγάλε τον πόλο της μπαταρίας για μισή ώρα να κάνει reset και δοκίμασε πάλι. Το πιθανότερο είναι είτε οτι ήταν μάπα η βενζίμη είτε όταν κατέβηκε χαμηλά η στάθμη να μάζεψε τα σκουπιδάκια απο το φίλτρο

Στρατο εννοουσα λιγο πιο πανω απο τα 3/4 του γεματου..το γραψα λιγο περιεργα. 1 απο τα 4/4 ειναι το αδειο ντεποζιτο. Εχω βγαλει τον πολο εδω και 1 ωρα..επειδη εγραφα :thumbsup: παω να δω αν διορθωθηκε..αλλα μαλλον πολλ. θα ειναι.

Θα μαθω αυριο το πρωι αν ειναι πολλ. και θα ενημερωσω!

fanisk
29-04-10, 01:39
Κατ΄αρχάς καλορίζικο το εργαλείο!

Τι ατυχία είναι αυτή πρώτη μέρα... Ελπίζω αύριο όλα τα προβλήματα να λυθούν και να μην είναι κάτι σοβαρό.

Αν ο φταίχτης είναι η βενζίνη, πάρε δείγμα από το ρεζερβουάρ. Ελπίζω να πήρες και απόδειξη από το βενζινάδικο.

Αρη πανω στη φουρια μου να βαλω βενζινη και να φυγω..οχι δεν πηρα, αλλα ουτε και ζητησα!!

fanisk
29-04-10, 02:10
Φιλε μου καλοταξιδο αν και λιγο ατυχος...
Oπως ανεφεραν οι προλαλησαντες ειναι μαλλον καμμενος πολλαπλασιαστης (βλαβη που συμβαινει συχνα σε διαφορα BMW).

Η κεντρικη ECU του αυτοκινητου συνεργαζεται και με το εγκεφαλακι του SMG και εχει την δυνατοτητα να μπαινει σε διαφορετικα safe modes (απο το να μην σε αφηνει να βαλεις καποια ταχυτητα μεχρι και την πληρη ακινητοποιηση). Και εφοσον δεν σου εχει αναψει ταυτοχρονα και το λαμπακι του SMG (το γραναζακι) δειχνει οτι μαλλον το προβλημα δεν ειναι απο εκει.
Μονο το GT1 θα σε βοηθησει να εντοπισεις την βλαβη. Και εφοσον παιρνει και την 2α πηγαινε το με αυτην, μην το ταλαιπωρεις με 1η. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα να ξεκιναει με δευτερα (Τα SMG II στα Μ3 στο πρωτο προγραμμα λειτουργιας ξεκινουν μονο με δευτερα (snow mode)
Good Luck!

Τουρμποσκυλε μου, ξεχνω και το ονομα σου (μηπως Δημητρης?), εβγαλα τον πολο οπως ειπε ο Στρατος (δεν ξερω αν οντως βοηθησε αυτο τελικα) και βγηκα μια βολτα να δω αν αλλαζω ταχυτητες. Τωρα μπορω.. κανονικα μεχρι και 6η. Τι σκαλωμα εφαγε πριν δεν ξερω..

Παντως ακομα ακουγεται το τρελο misfiring, κατι απο dodge θυμιζει αλλα μου λειπουν κατι χιλιαδες κυβικα :th_Laie_67-1:

Αυριο το πρωι θα παω μαλλον με 3η ή αντε το πολυ 4η να μη το κουραζω πολυ με τις αλλαγες (αληθεια, κανουν ζημια οι συνεχεις αλλαγες ή αρκετες rpm οταν υπαρχει misfiring? Να μαθω και κατι!)

Σορρυ παιδες για τα πολλαπλα post, τον πανικο με τις ερωτησεις και ολα αυτα, αλλα ειναι σαν να παιρνω αμαξι για πρωτη φορα, καμια σχεση με το προηγουμενο, πολλα πραγματα που παλαιοτερα δεν με απασχολουσαν/ενοιαζαν αλλα τωρα ψοφαω να μαθω :thumbsup:

m-power_01
29-04-10, 02:50
Οσες αλλαγες θελεις κανε!
Τις στροφες κρατα σχετικα χαμηλα...

fanisk
29-04-10, 03:23
Οσες αλλαγες θελεις κανε!
Τις στροφες κρατα σχετικα χαμηλα...

thumb

Monsta
29-04-10, 07:51
οταν το πηρα το αμαξι ηταν με λαμπακι ρεζερβας,

Ξανα-καλορίζικα Φάνη μου! Στο είπα ότι θα σε βάλουνε στο μάτι με τέτοια κούκλα!

Πάντως δεν υπάρχει πιο ελεεινό πράμα από το να πάρεις αυτοκίνητο (μεταχείρο κιόλας που σημαίνει ότι κάποιος το οδηγούσε ήδη πριν από σένα) και να στο παραδώσει με λαμπάκι βενζίνης αναμμένο. Γυφτιά μέχρι εκεί που δε πάει!

Όλα τα αυτοκίνητα που έχω πουλήσει στη ζωή μου, ΠΑΝΤΑ πάω και τα φουλάρω πριν παραδώσω τα κλειδιά στον επόμενο.

Μια μικρή συμβουλή από μένα που ίσως ήδη ξέρεις: Μην αφήνει να σε πιάνει η ρεζέρβα, και κινδυνεύεις με τα σκουπιδάκια και την αντλία ταλαιπωρείς άσκοπα.

Ελπίζω να αποκατασταθεί η βλάβη εύκολα και ανώδυνα. thumb

turbodog
29-04-10, 10:21
Μην τρελενεστε τοσο πολυ με τα σκουπιδακια. Αυτο ηταν ενα προβλημα που υπηρχε σε παλιοτερης τεχνολογιας αυτοκινητα. Η αντλια βενζινης του αυτοκινητου απο τον πατο του ρεζερβουαρ τραβαει βενζινη, αφου εκει ειναι το στομιο εισοδου. Οποτε οτι ειναι να ρουφηξει θα το ρουφηξει. Εκτος αν τα σκουπιδια μονο επεπλεαν αλλα δεν συμβαινει αυτο στην περιπτωση μας. Αλλωστε το στομιο εισοδου της τρομπας βενζινης εχει δικο του ξεχωριστο φιλτρο (και αρκετα μεγαλο για το μεγεθος εισοδου) οποτε δεν υπαρχει καποιο προβλημα απο εκει. Ο λογος για τον οποιο δεν πρεπει να δουλευουμε κοντα στην ρεζερβα (μια δυο φορες ειναι οκ..απλως να μην κινουμαστε μονιμως με την ρεζερβα) ειναι οτι η τρομπα βενζινης (in tank) χρησιμοποιει την βενζινη σαν ψυκτικο μεσο (οι τρομπες οταν λειτουργουν ζεσταινονται αρκετα) και οταν δεν εχουμε αρκετη βενζινη ειναι στον αερα με αυξημενες θερμοκρασιες λειτουργιας που συντελουν στην προωρη φθορα της.

fanisk
29-04-10, 12:06
Μολις μπηκα σπιτι..του δωσα και καταλαβε στο δρομο χαχαχα.

Ο 4ος πολλαπλασιαστης μας αφησε, τους αλλαξα ολους για να μη ξανα τραβιεμαι αργοτερα. Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!

M_Dolce
29-04-10, 13:24
Mικρο το κακο λοιπον απλα σε χαλασε γιατι συνεβη την πρωτη μερα!! Καλοταξιδο και παλι Φανη και μην αφηνεις τετοιες "μικρες" ιστοριες να σου χαλουν το κεφι. Κοιτα να το χαρεις οσο παει... Απλα το οχημα σου εχει "χαρακτηρα" και στην πρωτη σας επαφη ειπε σαν μια κυρια που σεβεται τον εαυτο της να σου κανει τα κολπα της για να σου παρει τον αερα...

deepBLUE
29-04-10, 13:26
Μολις μπηκα σπιτι..του δωσα και καταλαβε στο δρομο χαχαχα.

Ο 4ος πολλαπλασιαστης μας αφησε, τους αλλαξα ολους για να μη ξανα τραβιεμαι αργοτερα. Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!

Ελπιζω μια και ηταν ο 4ος μονο να πηρες τους αλλους μαζι να τους εχεις για spare μηπως και καποια στιγμη τους χρειαστεις και να μη τους πεταξες !!!

fanisk
29-04-10, 13:33
Ελπιζω μια και ηταν ο 4ος μονο να πηρες τους αλλους μαζι να τους εχεις για spare μηπως και καποια στιγμη τους χρειαστεις και να μη τους πεταξες !!!

Το πηρα και εφυγα με συνοπτικες διαδικασιες, τους αφησαν στον παγκο διπλα στο αμαξι σου και νομιζα πως δεν θα μου ειναι χρησιμοι ουτε ως spare (αφου με τους νεους λεει ο Χρηστος ειμαι οκ για πολλα χρονια ακομα). Αν πας για το Ζ και τους δεις, βαλτους στο πορτπαγκαζ σου να βρεθουμε καποια στιγμη thumb

andreasm3
29-04-10, 14:59
φανη καλοριζικο ρε φιλε,μη μασας με αναποδιες τετοιου τυπου-συμβαινουν,παντως σε καταλαβαινω απολυτα-αντε κ μερικες φωτο να παρουμε ματι.

yannisv
29-04-10, 15:41
Μπράβο ρε Φάνη κι εγώ τους άλλαξα όλους με τους νέου τύπου και ησύχασα με τα κομπιάσματα και τα ρεταρίσματα όταν τα έφτυναν.

fanisk
29-04-10, 16:55
φανη καλοριζικο ρε φιλε,μη μασας με αναποδιες τετοιου τυπου-συμβαινουν,παντως σε καταλαβαινω απολυτα-αντε κ μερικες φωτο να παρουμε ματι.

Ανδρεα ριξε μια ματια εδω, προχειροδουλεια βεβαια αλλα αμα δεις και την ωρα του post.. :th_Laie_67-1:

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=50222&postcount=11

Σημερα το απογευμα λεω να βγαλω καμια σοβαρη!

nautilos
29-04-10, 17:50
Φάνη όλα καλά αλλά για καλό και για κακό μπάξε και ένα τέτοιο :original:
https://vithos-psihis.pblogs.gr/files/f/163070-blue_eye.jpg

fanisk
29-04-10, 17:57
Φάνη όλα καλά αλλά για καλό και για κακό μπάξε και ένα τέτοιο :original:
https://www.bmwfans.gr/forum/

Χαρη στο compact ειχα 1 ματοχαντρο και 1 γουρι απο την αλλη μου γιαγια, η οποια δεν ξερει ακομα οτι αλλαξα αμαξι, θα το μαθει το Σ/Κ που θα ερθουν επειδη εχουμε τραπεζι:th_Laie_67-1: Ο παππους θα ξενερωσει σιγουρα, 2 θεσεις, δεν εχει χωρους, μπλα μπλα μπλα..χαχαχα.

Και επειδη με το compact δεν ειχα ποτε τιποτα σοβαρο, τα ξεμπαξα απο αυτο και τα εμπαξα στο Ζ4 προσωρινα μεχρι να το δει η "γουρλου" γιαγια και να μου φερει τα νεα.. γουρια :thumbsup:

Monsta
29-04-10, 19:40
και πόσο έχουν στο 2.5 οι πολλαπλασιαστές?

fanisk
29-04-10, 20:07
και πόσο έχουν στο 2.5 οι πολλαπλασιαστές?

315 εδωσα, 260+55φπα.