PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ



vagmag
29-11-14, 06:42
Καλη σας ημέρα .
Θα ηθελα να ζητήσω μια δημόσια συγγνώμη σε ολους τους επαγγελματίες των κλάδων που αφορούν τα διαφορα φόρουμ στα οποία συμμετέχω , καθώς και σε ολα τα παραπλανημένα μέλη που διαβάζουν κατα καιρούς φόρουμ για να βρουν απαντήσεις .

Και εξηγώ...
Τις τελευταίες 2 μέρες βρέθηκα σε 2 συνεργεία απο διαφορετικές μάρκες και έζησα 2 διαφορετικές εμπειρίες . Στην πρώτη περιπτωση βρεθήκαμε με ενα άλλο μελος και σχολιάζαμε και οι δυο , οτι εχουμε διαβάσει επιςης και οι δυο οτι τα λάδια της Α μάρκας ειναι καλα και οτι τα λάδια Β μάρκας επίσης , και ξαφνικά μπαίνει ένας νεαρός να ρωτήσει ο ανθρωπος για το Mini Cooper του και κάποιους θορύβους που ακούει . Απευθυνόμενος στο μάστορα και πριν προλάβει ο μάστορας να δει το πρόβλημα στο αυτοκινητο. ( κάποιον ήχο ), του είπε οτι και αυτος ειχε διαβάσει οτι μπορει να ειναι το τάδε ή το άλλο πρόβλημα στα διαφορα φόρουμ και οτι επίσης για την αλλαγη λαδιών προτιμάει τα Α ή Β λάδια που και αυτος διάβασε στα σχετικά φόρουμ. Ο καθε επαγγελματίας βρίσκεται να προσπαθεί να εξηγήσει σε εμάς τους λιγότερο γνώστες πιο ειναι το πρόβλημα αλλα παράλληλα να μας μεταπείσει οτι αυτο που διαβάσαμε σε ενα φόρουμ δεν ειναι απαραίτητο και σωστό για την καθε περιπτωση .

Στην άλλη περιπτωση ημουν εγω αυτος που προσπαθούσε να εξηγήσει σε να άλλο μάστορα έναν ήχο που ακούω , και να προσπαθώ να δώσω λογική εξήγηση απο τις μέχρι τωρα εμπειρίες μου και αυτα που εχω διαβάσει σε διαφορα φόρουμ. Και φυσικα και αυτος να με κοιτά με τόση δυσπιστία....

Θελω να πω πως θελει μεγάλη προσοχή για αυτα που γράφουμε ως λύσεις, προτάσεις , προτροπές αν δεν ειμαστε κατάλληλα καταρτισμένοι κ γνωστές του αντικειμένου γιατι απο τη μια θα πάρουμε κάποιους στο λαιμό μας ( μέλη που μας διαβάζουν ) και απο την άλλη ταλαιπωρούμε πολλούς επαγγελματίες .

Η δική μας ημιμάθεια , βλακεία , ανοησία , ξεροκεφαλιά , καλη ή κακή εμπειρία , αμάθεια , παπαγαλία , αςυναρτηςια, αρλουμπα κλπ ταλαιπωρεί κοσμο και κοσμάκη .
Φυσικα ειμαστε εδω για να γράφουμε τη γνώμη μας και τις εμπειρίες μας , αλλα μπορούμε να ειμαστε λιγο πιο διακριτικοί , επιφυλακτικοί οταν δίνουμε απάντηση σε ενα πρόβλημα που προσπαθεί να μας περιγράψει ένας συμφορουμιτης μας. Οταν ειμαστε απόλυτοι του τύπου , "αυτο ειναι ", "κανε εκείνο και λύθηκε " , χωρις να εχουμε τις απαραίτητες γνώσεις οδηγούμε κοσμο σε λάθος συμπεράσματα , λάθος λύσεις και φυσικα ζημιές κλπ ...

Δεν υπαρχει ενα λάστιχο " καλύτερο " για όλους .
Δεν υπαρχουν φρενα " καλύτερα " για ολους .
Δεν υπαρχει μάρκα λαδιών " καλυτερη " απο όλες
Και αυτο ισχύει για υαλοκαθαριστήρες , εξατμίσεις κλπ κλπ
Πολλές απο τις λύσεις που προτείνουμε ειναι υποκειμενικές , διαφορετικές οι απαιτήσεις, τα γούστα , η χρηση του καθενός.

Επίσης ΔΕΝ μπορούμε να δίνουμε λύσεις σε ζημιές μέσω φόρουμ , χωρις να εχουμε προσωπική γνώση του προβλήματος και γνώση φυσικα της λύσης . Καλα ειναι να λέμε τη γνώμη , οτι θα μπορούσε να ψάξει το ενα ή το άλλο και να εξηγούμε τη δική μας παρόμοια εμπειρία , αλλα να μην ειμαστε απόλυτοι .

Παρασυρουμε κοσμο . Μάλιστα όσο πιο παλιοί ειμαστε σε ενα φορούμ , τόσο πιο πολυ τα αλλα μέλη συμμερίζονται τη γνώμη μας και την άποψη μας . Πχ ... Για να το λέει ο ΤΑΔΕ και να μην υπαρχει αντίλογος, κατι θα ξερει ...

Και πάλι λοιπόν να ζητήσω συγγνώμη για οτι λάθος εχω μεταφέρει σε κοσμο και με τη σειρά μου εχω παρασύρει τόσο αυτούς που διάβασαν όσο και τους επαγγελματίες στη συνέχεια .

Konstantinos E60
29-11-14, 08:09
Στάνταρ είδες όνειρο οτι έπεισες τον pilot να πάρει βαγκ,το πήρε και ξύπνησες λίγο πριν σε πυροβολήσει !!!
Ρε Βαγγέλη τι έπαρση ειναι αυτη πρωι πρωι ?? :original:

ΜΙΧΑΛΗΣ
29-11-14, 08:14
Η δικη μου γνωμη φιλε vagmag, επειτα απο παραπολλων ετων συνεργασια-ταλαιπωρια με επαγγελματιες μηχανικους, με σερβις,φανοποιοιες,μετατρο πες, αναβαθμισειςκλπ ειναι οτι οι ιδιοι οι μηχανικοι(το μεγαλυτερο ποσοστο) εχουν χασει την εμπιστοσυνη μας με την συμπεριφορα και την ασεβεια που εχουν δειξει στις περιουσιες μας με αποτελεσμα οι ιδιοι να μας οδηγουν σε φορουμ και ερωτησεις σε τριτους για να ενημερωθουμε για τα τυχον προβληματα μας. Για το ιδιο μηχανικο προβλημα εχω επισκεφτει εξουσιοδοτημενο συνεργειο 7 φορες, αν ειναι δυνατον. Εαν για παραδειγμα δεν διαβαζα ή ρωτουσα να μου πουν οτι οι γνησιες αντηλιακες μεμβρανες της 3Μ θα πρεπει να εχουν σταμπαρισμενη την μπραντα τους επανω ή οποια σβηνει κατοπιν εγκαταστασης τους και επιδειξης στον πελατη θα το ηξερα;;;.Οι περισσοτεροι πληρωνουν 3Μ και βαζουν κινεζικες με χαρτι φωτοτυπια της 3Μ. Ας μην αναφερω για λαδια της bmw σε συνεργειο τα οποια εμαθα οτι εβαζαν τελικα κλαστρολ.Απο παραδειγματα εχω 100αδες. Ο ενημερωμενος καταναλωτης ειναι ο καλυτερος καταναλωτης. Ανοιχτα ματια με λιγα λογια κι απλα κανουμε σωστες επιλογες. Αυτη ειναι η γνωμη η δικη μου. Τα λαμογια του χωρου πρεπει καποια στιγμη να παρουν ποδι. Απο εμας εξαρταται. Τα φορουμ σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστουν τα συνεργεια αλλα οι εμπειριες του καθενος ειναι πολυτιμες οταν τις γνωριζουν και οι υπολοιποι.thumb

turbodog
29-11-14, 09:13
Δεν ειναι ολοι ο μαστορες ιδιοι.
Η ημιμαθεια ειναι φυσικα χειροτερη απο την αμαθεια και αυτο ισχυει και για τους επαγγελματιες. Θα ηθελες ενας ημιμαθης να σου φτιαξει το αυτοκινητο? Και σε πληροφορω οτι υπαρχουν παρα πολλοι ημιμαθεις στον χωρο. Γνωριζω περιπτωση οπου αλλαξαν ολοκληρο κιβωτιο σε SMG 46αρι (και τον χρεωσαν αντιστοιχα) ενω το μονο που ηθελε ηταν ενα ελατηριο του μοχλικου του επιλογεα ταχυτητας που ειχε σπασει.
Αλλωστε ολοι μας εχουμε ακουσει για τραγικες περιπτωσεις λαθων. Οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια. Φυσικα υπαρχουν και εξαιρετικα δειγματα επαγγελματιων με ολη την σημασια της λεξης. Αυτο ομως δεν αλλαζει το οτι ενα ακομη μεγαλυτερο ποσοστο επαγγελματιων ειναι αχρηστοι και θα επρεπε να μην βρισκονται καν στον χωρο.

Μεσα απο τα φορουμ γινονται γνωστα προβληματα, και ενιοτε λυσεις και αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Η γνωση που αποκταται ειναι το μονο οπλο απεναντι σε καθε κακο επαγγελματια η εμπορο (που θελει να φτιαξει την μεζονεττα του με τα δικα σου λεφτα, πουλωντας μια εξατμιση σαν να ειναι απο χρυσαφι και που οταν ανακαλυπτεις ποσο θα μπορουσες να την αγοραζες στην Γερμανια η Αγγλια σου πεφτουν τα μαλλια)

Δεν ειναι τυχαιο οτι μεσα απο τα φορουμ εχουν δωθει λυσεις σε απειρα προβληματα. Φυσικα και καποια απο τα γραφομενα μπορει να ειναι λιγο υπερβολικα η ανακριβη, αλλα το γεγονος οτι σου προσφερουν γνωση για να μην πας σαν προβατο στην σφαγη ειναι αδιαμφισβήτητο.

Ο καθενας εχει την αποψη του. Αυτη ειναι η δικια μου μετα απο πολλα χρονια εμπειριας με τους επαγγελματιες του χωρου αλλα και με την ενασχοληση μου στα διαφορα φορουμ

vagmag
29-11-14, 09:39
Βρε παλικάρια εννοείτε και το έγραψα κιόλας ότι ειναι καλό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας , ειναι καλό αν κάπου την πατήσαμε να ενημερώνουμε για να προστατέψουμε τους υπόλοιπους κλπ , μέχρι και να ανεβάζουμε DIY guides εφόσον το κατέχουμε.
Τα φόρουμ έχουν βοηθήσει πολυ ώστε να ενημερωθεί ο καταναλωτής , να βρεθούν εύκολες λύσεις , να μη σπαταληθούν χρηματα για απλές βλάβες ή μετατροπές κλπ .
Αυτό δεν αναιρεί όμως αυτά που έγραψα πιο πάνω .
Γράφω πολλα χρόνια σε πολλα φόρουμ και διαβάζω και αλλα .
Δεν ειναι γνώστης, αλλα φιλος της αυτοκίνησης και έχω παρατηρήσει ποσο εύκολα μια πρόταση - προτροπή λανθασμένη μπορεί να οικειοποιηθεί απ πολυ κόσμο και να δημιουργήσει προβλήματα .
Δεν μιλάω καν για τις περιπτώσεις που προσπαθούν κάποιοι να προωθησουν προϊόντα και βάζουν φίλους μέλη να μιλήσουν με καλα λόγια απλά για να κάνουν τη δουλειά τους .
Μιλάω για όλους εμάς που προτείνουμε λύσεις και ειμαστε ημιμαθείς .
Εννοείτε ότι μπορεί να ειναι και σε συνεργεία ή αντιπροσωπείες η ημιμαθείς ή ακόμα κ κακοπροαίρετοι, και αυτό φυσικά μπορούμε να το μοιραστούμε .
Μάθαμε πολλα απο τα φόρουμ . Μοιραστήκαμε εμπειρίες και κόσμος γλύτωσε λάθη λόγω ιστορικού , αλλα γράψαμε και πολλές ανακρίβειες που οδήγησαν σε επίσης αλλα λάθη κ επιλογές .
Ζήτημα ειναι αν 5-10 άνθρωποι, που δεν ειναι επαγγελματίες ,στο φόρουμ έχουν μηχανολογικές γνώσεις οπως πχ ο turbo dog , pilot κλπ

Είμαι υπέρ στο να μοιραζόμαστε εμπειρίες . Οι περισσότεροι βέβαια δεν γράφουν τα προβλήματα τους και ποιες λύσεις δόθηκαν για αυτά , σαν ιστορικό για άλλους . Λίγος κόσμος μοιράζεται τις αστοχίες κ τα προβλήματα . Άλλοι γιατί βαριούνται ( οπως πχ εγώ ) άλλοι για να μη θίξουν το καμάρι τους κ.ο.κ.

Τέλος πάντων προσωπικά ζήτησα συγνώμη αλλα θεωρώ ότι την χρωστάω σε όλους , κ αν η παρακίνηση μου να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι θίγει κάποιους ας μην το πάρουν προσωπικά , δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα .

vagmag
29-11-14, 09:45
Πιστεύω κ εσείς έχετε διαβάσει ανακρίβειες ...
Δικές μου προτροπές πχ ήταν κατα καιρούς η εμμονή μου να πείσω τον κόσμο να βάλει μπλόκε , κ αργότερα να βάλει δισκατο πχ γιατί ειναι πιο καλό για τα δικά μου γούστα , ή να κάποτε η επιλογή των πιο χόντρων αντιστρεπτικων, ή κ ελαφρυτερων ζαντών παλιότερα ...

Έβαλε κόσμος μπλοκέ που δεν χρειαζόταν . Έβαλε κόσμος μπλοκέ πιο ακριβό απο αυτό που ήθελε , που έκανε θόρυβο , που που που κλπ
Έβαλε κόσμος αντιστρεπτική ίσως γιατί εκείνο το φεγγάρι είχα ενθουσιαστεί με τις λιγότερες κλίσεις . Αργότερα διαπίστωσα πως μπορεί δεν ειναι πανάκεια οι σκληρές αντιστρεπτικές

Vasilis M3
29-11-14, 09:54
Η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στην μέση...

Αν όοολοι οι μάστορες ξέρανε τι κάνουν δεν θα είχα αυτή την στιγμή το μπλόκ του Μ3 για τραπεζάκι στο δωμάτιο μου... thumb

vagmag
29-11-14, 10:31
Η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στην μέση...

Αν όοολοι οι μάστορες ξέρανε τι κάνουν δεν θα είχα αυτή την στιγμή το μπλόκ του Μ3 για τραπεζάκι στο δωμάτιο μου... thumb

Εννοείτε οπως λες ότι δεν ξέρουν ολοι οι μάστορες .
Επιλέγουμε αυτούς που μένουμε ευχαριστημένοι .

Επίσης δε θεωρώ ότι υπαρχει κάποιος που τα ξέρει όλα .
Ούτε ότι μετά απο μια επισκευή δε θα χαλάσει κάτι αλλο στο μέλλον .
Άλλωστε και η ίδια η Bmw, Mercedes , Kia , κλπ που τα ξέρει καλύτερα απο τον κάθε μάστορα , κανει λάθος επιλογές και τελικά τα καμάρια μας βγάζουν βλάβες .

pilot
29-11-14, 10:43
Η αλήθεια πιστεύω είναι κάπου στην μέση...

Αν όοολοι οι μάστορες ξέρανε τι κάνουν δεν θα είχα αυτή την στιγμή το μπλόκ του Μ3 για τραπεζάκι στο δωμάτιο μου... thumb

εννοείται μικρέ! Άπειρα τα παραδείγματα απο ''ταβερνιάρηδες''!!

pilot
29-11-14, 10:44
Βρε παλικάρια εννοείτε και το έγραψα κιόλας ότι ειναι καλό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τις γνώσεις μας , ειναι καλό αν κάπου την πατήσαμε να ενημερώνουμε για να προστατέψουμε τους υπόλοιπους κλπ , μέχρι και να ανεβάζουμε DIY guides εφόσον το κατέχουμε.
Τα φόρουμ έχουν βοηθήσει πολυ ώστε να ενημερωθεί ο καταναλωτής , να βρεθούν εύκολες λύσεις , να μη σπαταληθούν χρηματα για απλές βλάβες ή μετατροπές κλπ .
Αυτό δεν αναιρεί όμως αυτά που έγραψα πιο πάνω .
Γράφω πολλα χρόνια σε πολλα φόρουμ και διαβάζω και αλλα .
Δεν ειναι γνώστης, αλλα φιλος της αυτοκίνησης και έχω παρατηρήσει ποσο εύκολα μια πρόταση - προτροπή λανθασμένη μπορεί να οικειοποιηθεί απ πολυ κόσμο και να δημιουργήσει προβλήματα .
Δεν μιλάω καν για τις περιπτώσεις που προσπαθούν κάποιοι να προωθησουν προϊόντα και βάζουν φίλους μέλη να μιλήσουν με καλα λόγια απλά για να κάνουν τη δουλειά τους .
Μιλάω για όλους εμάς που προτείνουμε λύσεις και ειμαστε ημιμαθείς .
Εννοείτε ότι μπορεί να ειναι και σε συνεργεία ή αντιπροσωπείες η ημιμαθείς ή ακόμα κ κακοπροαίρετοι, και αυτό φυσικά μπορούμε να το μοιραστούμε .
Μάθαμε πολλα απο τα φόρουμ . Μοιραστήκαμε εμπειρίες και κόσμος γλύτωσε λάθη λόγω ιστορικού , αλλα γράψαμε και πολλές ανακρίβειες που οδήγησαν σε επίσης αλλα λάθη κ επιλογές .
Ζήτημα ειναι αν 5-10 άνθρωποι, που δεν ειναι επαγγελματίες ,στο φόρουμ έχουν μηχανολογικές γνώσεις οπως πχ ο turbo dog , pilot κλπ

Είμαι υπέρ στο να μοιραζόμαστε εμπειρίες . Οι περισσότεροι βέβαια δεν γράφουν τα προβλήματα τους και ποιες λύσεις δόθηκαν για αυτά , σαν ιστορικό για άλλους . Λίγος κόσμος μοιράζεται τις αστοχίες κ τα προβλήματα . Άλλοι γιατί βαριούνται ( οπως πχ εγώ ) άλλοι για να μη θίξουν το καμάρι τους κ.ο.κ.

Τέλος πάντων προσωπικά ζήτησα συγνώμη αλλα θεωρώ ότι την χρωστάω σε όλους , κ αν η παρακίνηση μου να ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι θίγει κάποιους ας μην το πάρουν προσωπικά , δεν ήθελα να δημιουργήσω πρόβλημα .

εγω φιλε δεν ξερω τιποτε,ουτε ειμαι σοβαρος ανθρωπος και ζω την ζωη μου μεσα στο fans! :whistle::th_Laie_67-1:

katsaraios
29-11-14, 11:04
Υπαρχουν παραδειγματα προτροπης-παροτρυνσης απο μελη φορουμ προς αλλα μελη να ακολουθησουν σε μπαξιματα ακριβα και με συνεχη αναζητηση επιλυσης προβληματων μετεπειτα οχι μονο για να θεωρουνται γνωστες πρωτοποροι ειδημονες αλλα και για να πεισουν τον εαυτο τους οτι εχουν δικιο .
Φυσικα ο καθενας οριζει την τσεπη του και ποσο "ανταγωνιστικος" ή συμπαθης θελει να ειναι....
Η χαρα του επαγγελματια...

Vassilis ///M
29-11-14, 11:08
Πλέον τα forum (αυτοκινητιστικά και μη) έχουν μπει για τα καλά στη ζωή μας...
Είναι κομμάτι της καθημερινότητάς μας...

Προσωπικά μέσα από το Fans αλλά και από άλλα παρόμοια έχω μάθει πολλά και το σημαντικότερο απ'όλα έκανα πολλούς και καλούς φίλους με κοινή αγάπη τα αυτοκίνητά μας!!!!!

tokiko
29-11-14, 17:35
Ζητάω και εγώ συγγνώμη στο Βασίλη BILL007 και στα υπόλοιπα παιδιά που τους είπα να βάλουν σιλικόνη στα λάστιχα!! Βασίλη συγγνώμη, όταν με πήρε τηλέφωνο ο Αλέξης και μου έκανε χημική ανάλυση κατάλαβα ότι η σιλικόνη δεν κάνει... :whistle:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=23298

Nick bmwlover
29-11-14, 18:28
Δεν διαφωνω μαζι σου Βαγγελη,και πιστευω οτι και κανενας αλλος δεν διαφωνει,απλα θα πω οτι δεν ειμαστε παιδια για να μας παρασυρουν οι αλλοι,με συνεπεια τον καταλογισμο ευθυνης της δικιας μας πραξης να τον εχουν οι αλλοι,και εδω για αυτον που αποφασιζει για το αμαξι του δεν ισχυει το ακαταλογιστο λογω ευηθειας...
Εδω ακουμε εμπειριες,λυσεις,προτασεις ,συμβουλες απο πολλους,αλλα στο τελος αποφασιζουμε μονοι μας!!!

Koyotte
01-12-14, 15:59
Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη εγώ ή να μου ζητήσουν στις κάτωθι περιπτώσεις:
-ερώτηση σε εξουσιοδοτημένο για αλλαγή στο καπάκι της χειρολαβής συνοδηγού: κόστος 150+ ευρώ γιατί και καλά έπρεπε να βγει όλο το πάνελ της πόρτας....αλλάχθηκε μέσε σε 1 λεπτό σε εξειδικευμένο με κόστος ανταλλακτικού μόνο 11 ευρώ

- μικρή διαρροή από αντλία κενού, αλλαγή εξωτερικής φλάντζας 100+ ευρώ σε εξειδικευμένο, ξανάρχισε η διαρροή μου είπαν αλλαγή ολόκληρης της αντλίας 550+. Αλλάχθηκε σε άλλο εξειδικευμένο εξωτερική και εσωτερική, πρόβλημα τέλος, 80 ευρώ με φπα

- Τοποθέτηση μπαταρίας από εξειδικευμένο.Αποτέλεσμα να χάσω το aux-in. Ερώτηση σε εξουσιοδοτημένο, το αυτοκίνητο λέει θέλει update ολόκληρο και όχι μόνο το r/cd αλλά μπορεί να κάψει κάποιον εγκέφαλο και θέλει 3-4 ώρες κλπ κλπ. Το πάω σε άλλο εξουσιοδοτημένο, σε 20 λεπτά ήταν έτοιμο, κόστος τσάμπα

-Αλλαγή εξωτερικής τσιμούχας παρ μπριζ (εκεί που εφάπτεται με ουρανό), εξειδικευμένο αλλά και γνωστότατο glassοκατάστημα λένε βγαίνει όλο το παρ μπριζ και με κίνδυνο καταστροφής του, (κόστος αν θυμάμαι καλά άνω των 80) κλπ κλπ. Αλλάχτηκε σε εξουσιοδοτημένο με κανα 30αρι σε χρόνο dt και φυσικά χωρίς να βγει το παρ μπριζ
Κάποια τα έχω αναφέρει παλιότερα εδώ μέσα, κάντε τη σούμα αν κάποιος χρειαζόταν τα ίδια τι θα πλήρωνε. Τώρα, αν ορισμένοι λένε και παπάντζες για να το παίξουν έξυπνοι ή γιατί θέλουν να προωθήσουν τον α, β δικό τους, απλά ας είμαστε προσεκτικοί, όσο γίνεται...

vagmag
01-12-14, 18:28
Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη εγώ ή να μου ζητήσουν στις κάτωθι περιπτώσεις:
-ερώτηση σε εξουσιοδοτημένο για αλλαγή στο καπάκι της χειρολαβής συνοδηγού: κόστος 150+ ευρώ γιατί και καλά έπρεπε να βγει όλο το πάνελ της πόρτας....αλλάχθηκε μέσε σε 1 λεπτό σε εξειδικευμένο με κόστος ανταλλακτικού μόνο 11 ευρώ

- μικρή διαρροή από αντλία κενού, αλλαγή εξωτερικής φλάντζας 100+ ευρώ σε εξειδικευμένο, ξανάρχισε η διαρροή μου είπαν αλλαγή ολόκληρης της αντλίας 550+. Αλλάχθηκε σε άλλο εξειδικευμένο εξωτερική και εσωτερική, πρόβλημα τέλος, 80 ευρώ με φπα

- Τοποθέτηση μπαταρίας από εξειδικευμένο.Αποτέλεσμα να χάσω το aux-in. Ερώτηση σε εξουσιοδοτημένο, το αυτοκίνητο λέει θέλει update ολόκληρο και όχι μόνο το r/cd αλλά μπορεί να κάψει κάποιον εγκέφαλο και θέλει 3-4 ώρες κλπ κλπ. Το πάω σε άλλο εξουσιοδοτημένο, σε 20 λεπτά ήταν έτοιμο, κόστος τσάμπα

-Αλλαγή εξωτερικής τσιμούχας παρ μπριζ (εκεί που εφάπτεται με ουρανό), εξειδικευμένο αλλά και γνωστότατο glassοκατάστημα λένε βγαίνει όλο το παρ μπριζ και με κίνδυνο καταστροφής του, (κόστος αν θυμάμαι καλά άνω των 80) κλπ κλπ. Αλλάχτηκε σε εξουσιοδοτημένο με κανα 30αρι σε χρόνο dt και φυσικά χωρίς να βγει το παρ μπριζ
Κάποια τα έχω αναφέρει παλιότερα εδώ μέσα, κάντε τη σούμα αν κάποιος χρειαζόταν τα ίδια τι θα πλήρωνε. Τώρα, αν ορισμένοι λένε και παπάντζες για να το παίξουν έξυπνοι ή γιατί θέλουν να προωθήσουν τον α, β δικό τους, απλά ας είμαστε προσεκτικοί, όσο γίνεται...

Δεν ηταν αυτο το νόημα του θέματος ομως .

Βασιλης
01-12-14, 22:17
Ευτυχως που υπαρχουν τα φορα,,και βγαζουν τα απλυτα του καθε απατεωνα μηχανικου στον τακο..Καλο ειναι αυτο,μπας και ξεβρωμισει το τοπιο απο τα λαμογια..Μεσα στα φορουμ διαβαζεις και βλεπεις τα παντα. Η ευθυνη για το τι αποφαση θα παρουμε ειναι μονο δικια μας.
Επισης μεσα απο τα φορουμ εχουν δωθει λυσεις σε πολλα προβληματα.

fanisk
01-12-14, 23:01
Δεν ηταν αυτο το νόημα του θέματος ομως .

Μπορει να μας πει τα ονοματα ομως ή να ζητησει συγγνωμη που τα κρυβει :th_Laie_67-1:

Koyotte
02-12-14, 10:14
Δεν ηταν αυτο το νόημα του θέματος ομως .

Το πήγα λίγο αντίστροφα φίλε μου, όσο πρέπει να ζητάμε εμείς ως μέλη φόρουμ συγγνώμη από επαγγελματίες λόγω δικής μας ξεροκεφαλιάς, αμάθειας ή ημιμάθειας, "εξυπνάδας" κλπ άλλο τόσο πρέπει να ζητάνε από εμάς συγγνώμη και κάποιοι σαν αυτούς τους επαγγελματίες που ανέφερα στις δικές μου, απλές μάλιστα, περιπτώσεις thumb

andreas_R
02-12-14, 17:12
Παιδιά δημόσια ευχαριστώ που λέμε?

andreas_R
03-12-14, 09:36
Tελοσπαντων εγω θελω να πω ενα μεγααααλο ευχαριστω στον ghostrider
για μια πολυ μεγαλη εξυπηρετηση που μου εκανε αδιαμφισβητητα και ο ανθρωπος
δεν δέχεται ουτε μια μπυρα να τον κερασω!!!!!

Ευχαριστω και παλι!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
03-12-14, 14:44
Βαγγέλη,απο τα γραφόμενα σου δείχνεις ένας άνθρωπος Ντομπρος και ειλικρινής και που σε καμια των περιπτώσεων δεν θα ήθελες να πάρεις στο λαιμό σου κάποιον απο μια λάθος συμβουλη.να μιλήσω όμως για τον εαυτό μου και μονο σε αυτό το φόρουμ(είμαι γραμμένος και σε 3 ακομα και το ενα όχι αυτοκινητιστικο) έχω λαβει πολλά καλα-οχι απαραίτητα για το αυτοκίνητο,αλλά και για τον τροπο ζωής και για τα ταξιδια-και καθόλου άσχημα,γιατί είμαι ενεργός στις συζητήσεις.τα φόρουμ και κατ επεκταση το ίντερνετ έχουν ανοίξει πολύ περισσότερα ματια απο οτι έχουν κλείσει.εξάλλου εσύ δίνεις μια συμβουλή σε κάποιον,μια κατευθυντήρια γραμμή,μια υπόδειξη και όχι ζητάς απο κάποιους να σε υπακούσουν...το νόημα του θρεντ,νομιζω πρεπει νάναι πως όταν δίνεις μια συμβουλή σε κάποιον να είσαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για την συμβουλή αλλά και αυτός που την ζητάει έχει την ευθύνη για το αν θα το κανει...


ΥΓ 1 μου είχε πει καποτε ένας γιατρός πως κάποιος αντιμετώπιζε ενα θέμα υγείας που όμως ηταν πολύ χαλαρό και δεν κινδύνευε. Ο γιατρός του είπε να το αφήσει και να το δούνε σε 3 μηνες ξανά.εκείνος άκουσε κάποιον άγνωστο απο το ίντερνετ που του είπε να πάρει ενα φάρμακο..τον άκουσε και κατευθειαν αχρηστευτηκαν τα νεφρά του...ποιος φταίει σε εκείνη την περιπτωση;η δικιά μου λογική λέει πως φταίει αυτός που άκουσε τον άγνωστο ΓΙΑΤΙ δεν είχε κρίση

ΥΓ μπράβο σου που το ανοιξες το θρεντ και εγραξες αυτά τα λογια...

fanisk
03-12-14, 15:18
Βαγγέλη,απο τα γραφόμενα σου δείχνεις ένας άνθρωπος Ντομπρος και ειλικρινής και που σε καμια των περιπτώσεων δεν θα ήθελες να πάρεις στο λαιμό σου κάποιον απο μια λάθος συμβουλη.να μιλήσω όμως για τον εαυτό μου και μονο σε αυτό το φόρουμ(είμαι γραμμένος και σε 3 ακομα και το ενα όχι αυτοκινητιστικο) έχω λαβει πολλά καλα-οχι απαραίτητα για το αυτοκίνητο,αλλά και για τον τροπο ζωής και για τα ταξιδια-και καθόλου άσχημα,γιατί είμαι ενεργός στις συζητήσεις.τα φόρουμ και κατ επεκταση το ίντερνετ έχουν ανοίξει πολύ περισσότερα ματια απο οτι έχουν κλείσει.εξάλλου εσύ δίνεις μια συμβουλή σε κάποιον,μια κατευθυντήρια γραμμή,μια υπόδειξη και όχι ζητάς απο κάποιους να σε υπακούσουν...το νόημα του θρεντ,νομιζω πρεπει νάναι πως όταν δίνεις μια συμβουλή σε κάποιον να είσαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για την συμβουλή αλλά και αυτός που την ζητάει έχει την ευθύνη για το αν θα το κανει...


ΥΓ 1 μου είχε πει καποτε ένας γιατρός πως κάποιος αντιμετώπιζε ενα θέμα υγείας που όμως ηταν πολύ χαλαρό και δεν κινδύνευε. Ο γιατρός του είπε να το αφήσει και να το δούνε σε 3 μηνες ξανά.εκείνος άκουσε κάποιον άγνωστο απο το ίντερνετ που του είπε να πάρει ενα φάρμακο..τον άκουσε και κατευθειαν αχρηστευτηκαν τα νεφρά του...ποιος φταίει σε εκείνη την περιπτωση;η δικιά μου λογική λέει πως φταίει αυτός που άκουσε τον άγνωστο ΓΙΑΤΙ δεν είχε κρίση

ΥΓ μπράβο σου που το ανοιξες το θρεντ και εγραξες αυτά τα λογια...

Αυτο ειναι το αλλο ακρο των forum αλλα οπως ειπες κι εσυ, καποιος εδωσε μια γραμμη. Δεν ειναι απαραιτητο να την ακολουθησεις. Ιδιως σε ιατρικα θεματα και προβληματα υγειας, ΠΡΩΤΑ ρωταμε το γιατρο. Υπαρχει κοσμος ομως που δεν μπορει ή ακομη καλυτερα δεν θελει να πληρωσει ενα γιατρο, ψαχνει διαγνωσεις απο το ιντερνετ και παιρνει φαρμακα που δεν γνωριζει αν αντεχει ο οργανισμος του.

I_MNL
26-12-14, 15:39
Παιδιά δημόσια ευχαριστώ που λέμε?Σωστός!!!:original: