PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για Ebay.



E36
28-11-14, 11:34
Γεια σας παιδιά ξέρετε πως γίνεται να αγοράσεις από το ebay κ αν είναι ασφαλές?

ntinos
28-11-14, 11:45
Γινε συγκεκεριμενος γιατι δεν εχω χρονο να γραφω κατεβατά.

Με δυο λεξεις, ναι γινεται.


Αν "ασφαλες" εννοεις αν θα χασεις τα χρηματα σου, Ναι, ειναι ασφαλες

Αν "ασφαλες" εννοεις αν θα παραλαβεις ακριβως αυτο που πληρωσες, οχι, καποιες φορες ειναι επισφαλες

E36
28-11-14, 11:57
Δλδ Ντίνο πως γίνεται η παραγγελία πχ θέλω να πάρω αυτό. https://www.ebay.com/itm/FITS-BMW-E36-E46-M3-REAL-LEATHER-ARMREST-COVER-BOOTS-SET-/231159649481?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item35d23054c9&vxp=mtr

Stunt Mike
28-11-14, 12:04
Θελει καρτα πιστωτικη και να κανεις λογαριασμο στο paypal.com

ntinos
28-11-14, 12:10
Ακριβως,
Και λογαριασμο στο ebay (προφανως)


https://reg.ebay.com/reg/PartialReg?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fitm%2FFI TS-BMW-E36-E46-M3-REAL-LEATHER-ARMREST-COVER-BOOTS-SET-%2F231159649481%3Fpt%3DMotors_Car_Truck_Parts_Acce ssories%26hash%3Ditem35d23054c9%26vxp%3Dmtr

E36
28-11-14, 12:11
Δυστυχώς δν έχω πιστωτική ευχαριστώ παιδιά!!

dionisisM3
28-11-14, 12:18
δεν χρειαζεται πιστωτικη καρτα , μπορεις να συνδεσεις με τον λογαριασμο του paypal (poy μεσω αυτων γινονται οι πληρωμες) χρεωστικη visa η ακομα και prepaid πειραιως π.χ.
εισαι απολυτα ασφαλης εαν αγοραζεις πραγματα απο πωλητες πανω του 99,5 αξιολογηση και να ξερεις σε περιπτωση λαμογιας απο πωλητη , ανοιγεις ενα dispute kai 99,9% εισαι δικαιωμενος στο τελος μιας και το ebay exei ως πολιτικη να προφυλασει τον αγοραστη πρωτα .

ntinos
28-11-14, 12:35
δεν χρειαζεται πιστωτικη καρτα , μπορεις να συνδεσεις με τον λογαριασμο του paypal (poy μεσω αυτων γινονται οι πληρωμες) χρεωστικη visa η ακομα και prepaid πειραιως π.χ.
εισαι απολυτα ασφαλης εαν αγοραζεις πραγματα απο πωλητες πανω του 99,5 αξιολογηση και να ξερεις σε περιπτωση λαμογιας απο πωλητη , ανοιγεις ενα dispute kai 99,9% εισαι δικαιωμενος στο τελος μιας και το ebay exei ως πολιτικη να προφυλασει τον αγοραστη πρωτα .

Δεν σου εχει κατσει καποια στραβη μαλλον :D

Αγοραζω απο ενα κινεζο μια μπαταρια για ενα macbook pro. Περιπου στα 40 ευρω.
Στην περιγραφη και στις φωτος η μπαταρια ηταν γνησια και καινουργια

Μετα απο 25 μερες εφτασε μια γνησια αλλα μεταχειρισμενη. Με πολλα σημαδια (κτυπηματα γρατζουνιες κλπ).
Αρχιδε λοιπον το dispute, και ο πωλητης που ειπε να την επιστρεψω προκειμενου να μου στειλει πισω τα χρηματα μου.
Για να μην χαρει με ΕΛΤΑ, ειπα να την στειλβ με κουριερ. 80 ευρω κοστος
Την κρατησα...

πωλητης με 99,8 θετικο feedback

E36
28-11-14, 12:44
Τώρα μου έκανες τν καρδιά περιβόλι Ντίνο :shok::hystericalbs1:

ntinos
28-11-14, 12:47
Αυτα που θελεις εσυ ομως ειναι απο Αγγλια (περι τα 6-10 ευρω μεταφορικα με ΕΛΤΑ αν σου κατσει η στραβη), και ο πωλητης με 100% positive feedback

Κοντολογις, αγοραζεις αφοβα

tokiko
28-11-14, 14:06
Το paypal είναι σημαντικό γιατί όπως και να'χει δε θα χάσεις τα λεφτά σου. Η φιλοσοφία του ebay πλέον έχει αλλάξει. Κάποτε έμπαινα εγώ και έβγαζα τα παπούτσια μου σε δημοπρασία π.χ. Τώρα οι περισσότεροι είναι επαγγελματίες και πουλάνε με φόρο κανονικά. Οπότε όταν εσύ είσαι σίγουρος ότι δε θα χάσεις τα λεφτά σου με το paypal, ο πωλητής τρέμει γιατί μπορούν άνετα να του διαγράψουν τον λογαριασμό. Μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις και τυχαίνει κάθε μέρα σε όλους. Μου έχουν τύχει και τίμιοι πωλητές που όταν τους είπα ότι το προϊόν δεν έχει φτάσει ακόμα μου στείλανε δεύτερο και έφτασε ακριβώς μετά την παραλαβή του πρώτου. Οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι paypal.

Ντίνο καλά του έκανες γιατί σου έκανε πυ@στιά.

ntinos
28-11-14, 14:21
Το paypal είναι σημαντικό γιατί όπως και να'χει δε θα χάσεις τα λεφτά σου. Η φιλοσοφία του ebay πλέον έχει αλλάξει. Κάποτε έμπαινα εγώ και έβγαζα τα παπούτσια μου σε δημοπρασία π.χ. Τώρα οι περισσότεροι είναι επαγγελματίες και πουλάνε με φόρο κανονικά. Οπότε όταν εσύ είσαι σίγουρος ότι δε θα χάσεις τα λεφτά σου με το paypal, ο πωλητής τρέμει γιατί μπορούν άνετα να του διαγράψουν τον λογαριασμό. Μου έχουν τύχει πολλές περιπτώσεις και τυχαίνει κάθε μέρα σε όλους. Μου έχουν τύχει και τίμιοι πωλητές που όταν τους είπα ότι το προϊόν δεν έχει φτάσει ακόμα μου στείλανε δεύτερο και έφτασε ακριβώς μετά την παραλαβή του πρώτου. Οπότε σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι paypal.

Ντίνο καλά του έκανες γιατί σου έκανε πυ@στιά.

Δεν με καταλαβες...

Δεν την εστειλα γιατι αν την εστελνα θα επερεπε εγω να πληρωσω το κουριερ... Οποτε την κρατησα, και δεν μου εκανε refund...

tokiko
28-11-14, 17:42
Δεν με καταλαβες...

Δεν την εστειλα γιατι αν την εστελνα θα επερεπε εγω να πληρωσω το κουριερ... Οποτε την κρατησα, και δεν μου εκανε refund...

Όντως λάθος το κατάλαβα αλλά και πάλι δεν είναι δικό σου πρόβλημα, μπορούσες να το στείλεις κανονικά. Έτσι και εγώ, μου έστειλε τα δεύτερο δέμα και του το έστειλα πίσω χωρίς χρέωση.

dionisisM3
28-11-14, 19:44
Στο ebay έχω αξιολόγηση 457 , μόνο μια στραβή μου έκατσε και σε αυτήν δικαιώθηκα . Τωρα σχετικά με την μπαταρία του φίλου , μάλλον είναι εξαίρεση και όχι κανόνας

CHKO3CI
28-11-14, 20:44
Θελει καρτα πιστωτικη και να κανεις λογαριασμο στο paypal.com

Μπορεις και με χρεωστικη,αρκει να εχει σημα VISA,πχ αλφα μπανκ....

wheelman
29-11-14, 14:35
Μπορεις και με χρεωστικη,αρκει να εχει σημα VISA,πχ αλφα μπανκ....

Δεν κάνουν όλες οι Debit C.N.P. συναλλαγές,ασχέτως του brand τους.

Εξαρτάτε από το πώς είναι στημένο το κάθε προϊόν,
συνεπώς πριν συνδέσει την κάρτα,καλό θα ήταν να ρωτήσει την Τράπεζα του πρώτα.

A8hnaios
29-11-14, 23:14
Ταδε εφη Ηλιας ο " γκουρου"..!!!

wheelman
29-11-14, 23:16
Ταδε εφη Ηλιας ο " γκουρου"..!!!
Τι εννοεις ρε Αντώνη, λες να μην ξερω την δουλεια μου?

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

A8hnaios
01-12-14, 18:10
Τι εννοεις ρε Αντώνη, λες να μην ξερω την δουλεια μου?

Aφου εισαι ειδημων το χεις σπουδασει το αντικειμενο'' e-bay'' thumb

trifonas
02-12-14, 10:09
Ειναι αρκετα ασφαλες πλεον.Μπορεις ευκολα να ανοιξεις λογαριασμο σε ebay-paypal με μια απλη βιζα(ετσι ηταν προ ετων) και μετα απο 10 χρονια χρησης σου λεω οτι ειναι απολυτα ασφαλες.Λαθη μπορει να κανεις στην αρχη και να χασεις χρηματα αν δεν εισαι προσεκτικος και δεν δεις αναλυτικες περιγραφες και τη βαθμολογια πωλητη. Αλλα αν αποκτησεις εμπειρια δυσκολα χανεις χρήμα.
Αλλα πριν προβεις σε αγορα απο ebay ψαξε και ελλαδα υπαρχουν πλεον και εδω καλες τιμες.
Παρεπιπτοντως αυτο που ανεβασες ειναι για δεξιοτιμονα..προσεχε τα αυτα..

Ptboul
02-12-14, 14:08
Παίδες εγώ το ebay δεν το κατέχω/καταννοώ καθόλου. Όσες φορές επιχείρησα να πάρω κάτι, τι μία μου τα πήρε ο ΦάΝης, την άλλη (ήταν Ελλάδα ο πωλητής) πήγα ο ίδιος από το μαγαζί του και ψώνισα χαχαχα!

Christopherk
01-04-15, 11:15
ξέρουμε κανένα αξιόπιστο site για tracking?
γιατί ένα που μπαίνω μου λέει κουταμάρες..

dionisisM3
01-04-15, 12:35
ξέρουμε κανένα αξιόπιστο site για tracking?
γιατί ένα που μπαίνω μου λέει κουταμάρες..

Κατέβασε σε anroid to parcel , ενεργοποίησε όλα τα κούριερ απο τις ρυθμισεις και θα βλέπεις όλες τι κινήσεις online

fast-enough
01-04-15, 12:37
ξέρουμε κανένα αξιόπιστο site για tracking?
γιατί ένα που μπαίνω μου λέει κουταμάρες..

https://www.trackitonline.ru/

δοκιμασμένο αρκετές φορές

Christopherk
01-04-15, 15:07
https://www.trackitonline.ru/

δοκιμασμένο αρκετές φορές

Από αυτό το έβλεπα κ βγάζει κάτι τρελά, μία ότι το δέμα έχει κατσαρίδες κ ότι μπορώ να τις παραλάβω από το ταχυδρομείο, μία ότι είναι ύποπτο κ πάει αστυνομία.

TakisKal
01-04-15, 15:43
Εγώ παίζω και τούτο:

https://www.track-trace.com/

farmgeo
01-04-15, 16:33
Ρε παιδια αντιμετωπιζω προβλημα με το ebay...

Αγορασα απο πληστιριασμο στο ebay ενα αξεσουαρ απο Γερμανια (σχετικα φτηνα)
Ο πωλητης ομως αποστελει μονο εντος Γερμανιας.
Αφου τον πληρωσα λοιπον του εστεινα μην.να μου πει τα ναυτιλια για Ελλαδα και τα πληρωνω εγω..
Μου απαντησε πως δεν στελνει πουθενα μονο αν ερθει καποιος απ΄την διευθυνση του -την οποια μου εδωσε- για παραλαβη.
Βλεποντας οτι εχω πεσει σε μα*&*α του ειπα να μου τα στειλει εντος Γερμανιας σε εταιρια μεταφορας για Ελλαδα..γραφοντας του κ τη διευθυνση..
Καμια απαντηση εκ μερους του.
Τι μου προτεινετε εσεις??

Christopherk
01-04-15, 16:37
πες ότι θα τον αναφέρεις στο bay κ στο paypall αν έκανες την αγορά με χρήση αυτού.
νομίζω ότι θα μορφοποιηθεί.

Αν όχι νομίζω είναι κάποια μέλη του φορουμ πάνω η σίγουρα κάποιος θα ξέρει..

tokiko
01-04-15, 19:41
Ρε παιδια αντιμετωπιζω προβλημα με το ebay...

Αγορασα απο πληστιριασμο στο ebay ενα αξεσουαρ απο Γερμανια (σχετικα φτηνα)
Ο πωλητης ομως αποστελει μονο εντος Γερμανιας.
Αφου τον πληρωσα λοιπον του εστεινα μην.να μου πει τα ναυτιλια για Ελλαδα και τα πληρωνω εγω..
Μου απαντησε πως δεν στελνει πουθενα μονο αν ερθει καποιος απ΄την διευθυνση του -την οποια μου εδωσε- για παραλαβη.
Βλεποντας οτι εχω πεσει σε μα*&*α του ειπα να μου τα στειλει εντος Γερμανιας σε εταιρια μεταφορας για Ελλαδα..γραφοντας του κ τη διευθυνση..
Καμια απαντηση εκ μερους του.
Τι μου προτεινετε εσεις??

Πριν κάνεις την αγορά, πρόσεξες κάτω τι έγραφε...?
Αν έγραφε ότι στέλνει Ελλάδα και τώρα άλλαξε γνώμη τον αναφέρεις...αν όμως έγραφε να πας να τα πάρεις από το σπίτι του ή αν έγραφε τέλος πάντων ότι δε στέλνει Ελλάδα τότε είναι δικό σου πρόβλημα.

tokiko
01-04-15, 19:52
1.Ο πωλητης ομως αποστελει μονο εντος Γερμανιας.
2.Αφου τον πληρωσα λοιπον του εστεινα μην.να μου πει τα ναυτιλια για Ελλαδα και τα πληρωνω εγω..
3.Μου απαντησε πως δεν στελνει πουθενα μονο αν ερθει καποιος απ΄την διευθυνση του -την οποια μου εδωσε- για παραλαβη.

Πρέπει να τον ρωτήσεις πριν αγοράσεις αν στέλνει Ελλάδα.thumb

farmgeo
02-04-15, 00:06
Του εδωσα ομως φιλε μου την εναλλακτικη λυση για διευθυνση γερμανικη(μεταφορικης εταιριαςπου εδρευει στη γερμανια κ αποστελει σε ελλαδα)
και δεν απανταει στο μηνυμα.....

tokiko
02-04-15, 03:56
Αν δεν απαντήσει μέσα στο χρονικό περιθώριο ζήτα refund.

farmgeo
04-04-15, 01:22
Παιδια θα τρελαθω εντελως....!!!!
Μου εστειλε σημερα μετα απο 10 μερες αναμονης μηνυμα,να μου πει πολυ
απλα να παρω πισω τα λεφτα μου μεσω paypal (που ειχα ηδη πληρωσει
το αντικειμενο απο πληστιριασμο) γιατι θα το πουλησει ξανα στο ebay στο μελλον...
γιατι προφανως δεν του αρεσε η τιμη που το ''χτυπησα''..............

Καποιος να με κατατοπησει ρε παιδια γιατι δεν μου εχει ξανατυχει τετοια
περιπτωση μεχρι τωρα.
Πως τον αναφερω στο ebay??
Και πως διεκδικω τα χρηματα μου απο το paypal??

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

trifonas
04-04-15, 07:29
Παιδια θα τρελαθω εντελως....!!!!
Μου εστειλε σημερα μετα απο 10 μερες αναμονης μηνυμα,να μου πει πολυ
απλα να παρω πισω τα λεφτα μου μεσω paypal (που ειχα ηδη πληρωσει
το αντικειμενο απο πληστιριασμο) γιατι θα το πουλησει ξανα στο ebay στο μελλον...
γιατι προφανως δεν του αρεσε η τιμη που το ''χτυπησα''..............

Καποιος να με κατατοπησει ρε παιδια γιατι δεν μου εχει ξανατυχει τετοια
περιπτωση μεχρι τωρα.
Πως τον αναφερω στο ebay??
Και πως διεκδικω τα χρηματα μου απο το paypal??

Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

Καλημερα. Απο την σελιδα my ebay πας στο purchase items και στο αντικείμενο που εχεις αγορασει στην ακρη δεξια επιλεγεις report η open case. Μετα θα σε καθοδηγησει αναλογα. Τωρα αν σου τα επιστρεψει θα τ δεις στο paypal. Αλλα κανε open case για να εισαι σιγουρος.Αν δεν καταφέρεις πες μου να σου στειλω το τηλ μου σε πμ να στα πω. Δεν ειναι τιποτα παντως εισαι ασφαλης απο θεμα χρηματων.