PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Πρόβλημα με το air condition



Timos
28-04-10, 09:00
Καλημέρα στην παρέα!
Η μπέμπα μου έκανε κάποια περίεργα κολπάκια και θα ήθελα την γνώμη ή την εμπειρία σας για το τι μπορεί να συμβαίνει...
Προχθές λοιπόν που επέστρεφα από Ζάκυνθο, αποφάσισα να "ανοίξω" το air condition γιατί έκανε αρκετή ζέστη. Με το που το άνοιξα, άκουσα τον γνωστό θόρυβο που κάνει σαν αποσυμπίεση, αλλά δυστυχώς δεν έβγαζε καθόλου παγωμένο αέρα... Μόνο τον αέρα από τον αεραγωγό που έβγαζε και πριν...:shok:
Τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν τον Σεπτέμβρη, όπου και δεν έδειχνε να έχει κάποιο πρόβλημα!
Λέτε να έχασε τόσο γρήγορα το φρέον του? Μπορεί να έχει κάποια διαρροή στα σωληνάκια του?
Ο κυκλοφορητής του από τον ήχο που ακούω τουλάχιστον νομίζω πάντως ότι δουλεύει κανονικά.... :think: Καμιά ιδέα???

z3 2.2
28-04-10, 09:34
Ισως να μην εχεις το απαιτουμενο φρεον για να σου κανει ψυξη.ισως καποια διαρροη να εχει κανει την "δουλεια".
υπαρχει και μια περιπτωση να εχει κολλησει η εκτονωτικη βαλβιδα....ολα αυτα υποθεσεις ειναι ομως.
να κανεις κατι μονος σου ειναι δυσκολο οποτε πηγαινε το στο συνεργειο σου και ασε τους τεχνικους να προβληματιστουν!

Timos
28-04-10, 09:38
Αυτό βλέπω και εγώ Δημήτρη! Δεν το γλυτώνω...
Το συντομότερο επίσκεψη στο συνεργείο μου... thumb

Kostas_1
28-04-10, 09:45
Μαλλον ο φακιρης ειναι. Ετσι λεγεται η τερματικη αντισταση του κλιματιστικου.

Θα στο βρω και θα στο ποσταρω σε λιγο

EDIT: Κοιτα στο λινκ εδω (https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.6-M43/LHD/N/2000/march/browse/heater_and_air_conditioning/electric_parts_for_ac_unit/), το ανταλλακτικο Νο 3.

Προκειται για συνηθισμενη βλαβη με τυπικη συμπεριφορα αυτη που περιγραφεις πιο πανω.

παθων με το Ε46 που ειχα...κανα 70-80αρι το ανταλλακτικο + 30 εργασια ειχα δωσει.

Α και εφοσον τελικα διαπιστωθει αυτο, προσεξε να παρεις απο τα νεου τυπου, διοτι τα παλαιοτερα χαλαγαν συνεχεια

Samaro
28-04-10, 09:54
Τα ίδια μου έκανε και το δικό μου (E46) πέρσι. Στήν δική μου περίπτωση, συμπλήρωσα φρέον και όλα καλά.!!!

Timos
28-04-10, 09:55
Οk Κώστα σε ευχαριστώ!

Timos
28-04-10, 09:58
Μαλλον ο φακιρης ειναι. Ετσι λεγεται η τερματικη αντισταση του κλιματιστικου.

Θα στο βρω και θα στο ποσταρω σε λιγο

EDIT: Κοιτα στο λινκ εδω (https://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/316i_1.6-M43/LHD/N/2000/march/browse/heater_and_air_conditioning/electric_parts_for_ac_unit/), το ανταλλακτικο Νο 3.

Προκειται για συνηθισμενη βλαβη με τυπικη συμπεριφορα αυτη που περιγραφεις πιο πανω.

παθων με το Ε46 που ειχα...κανα 70-80αρι το ανταλλακτικο + 30 εργασια ειχα δωσει.

Α και εφοσον τελικα διαπιστωθει αυτο, προσεξε να παρεις απο τα νεου τυπου, διοτι τα παλαιοτερα χαλαγαν συνεχεια

Κώστα έχεις κάποιον να μου προτείνεις που κάνει "καλή" δουλειά για την συγκεκριμένη περίπτωση??

Kostas_1
28-04-10, 10:00
Τιμο απλο πραγμα ειναι. Βγαζουν το ντουλαπακι του συνοδηγου και ειναι χωμενο εκει πισω. Οπου και να πας το ιδιο ειναι.

Τσεκαρε το ομως πρωτα, μηπως ειναι λιγο συμπληρωμα φρεον μονο.

Konstantinos E60
28-04-10, 10:01
Για την σωστότερη λειτουργία του κλιματιστικού αλλα και για την αποφυγή τέτοιου είδους βλαβών (κολλήματα βαλβίδας-διαρροή φρέον) καλό θα ήταν να βάζετε σε λειτουργία τον κομπρέσσορα του κλιματ. και κατα τους χειμερινούς μήνες.Ετσι μετριάζεται και η συγκράτηση υγρασίας στο εσωτερικου του αυτοκινήτου.
Το αναφέρω γιατί βλέπω πολλούς που οταν το λειτουργούν στην θέρμανση το απενεργοποιούν...
Συγνώμη για το off topic αλλα βρηκα ευκαιρία.

Timos
28-04-10, 10:07
Σωστός ο Κωνσταντίνος!!!

Timos
28-04-10, 10:18
Αυτός πρέπει να είναι ο ένοχος... Μετά από ένα σύντομο "search" είδα ότι το καινούριο blower resistor υπάρχει για αγορά από Αμερική με καμιά 60αριά ¤!!!
Κάπου είχα βρει κάποτε και την διαδικασία αντικατάστασης του παλιού... Αν την βρω θα την ποστάρω γιατί από ότι βλέπω είναι συνηθισμένη βλάβη για τις μπέμπες μας!

https://img21.imageshack.us/img21/3661/blowere46.th.jpg (https://img21.imageshack.us/i/blowere46.jpg/)

Timos
28-04-10, 10:26
Νομίζω ότι κάτι κάναμε... thumb
https://www.youtube.com/watch?v=Bwe3h7rMjqY

BILL007
29-04-10, 22:37
Ωραία Τίμο!Μακάρι να είναι αυτό το πρόβλημα...Δυστηχώς σύνηθες φαινόμενο στα Ε46...Εγω ήμουν άτυχος και χτύπησα βαλβίδες πέρσυ...

Υ.Γ Θέλει μαεστρία για να αλλαχτεί ο φακίρης γιατί είναι σε πολύ περιορισμένο χώρο.Αν βρω το DIY θα ποστάρω...:)

Pitbull
16-06-10, 16:47
Παιδιά εμένα έχει φουλ φρέον αλλά δεν βγάζει καθόλου παγωμένο αέρα.. μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο Timo.. θα ενημερώσω. Γύρω στο 100άρι να υπολογίζω παίδες;

dimtz
16-06-10, 18:19
πολλες φορες οταν εχει ελειψη λιγο φρεον δεν κομπλαρει ο κομπρεσορας, αν εχει φρεον και δεν κομπλαρει κοιταξτε για καμια ασφαλεια, οταν ειστε οκ απο αυτα τα δυο μετα πατε στον φακιρη thumb

Kazakos Garage
16-06-10, 22:33
theli freo pedia.afto to eksartima pou dixnete otan xalasi den anevenoun i skales tis entasis tou anemistira,diladi einai sto terma kai de vgazi posotita aera.to provlima pou exis file einai oti theli simpliroma freon.ala vale kalou kakou ena diagnostiko igro mesa se periptosi pou to xasi na se diksi to simio...

big-mac
17-06-10, 01:59
Καλησπερα παιδες, εγω σε αναλογο προβλημα με τον κλιματισμο ειχα στον υπολογιστη ταξιδιου την ενδειξη εξωτερικης θερμοκρασιας στους -25 & -40 βαθμους κελισιου. Το προβλημα ειχε ο εξωτερικος αισθητηρας θερμοκρασιας που βρησκετε στο κατω μερος του προφυλακτηρα απο την μερια του οδηγου. Το αντικατεστησα με καινουργιο, αλλα με απο 1 χρονο ειχα παλι τα ιδια. Ετσι εβγαλα την φυσα και την καθαρισα με σπρε'ι', γιατι ειχε γεμισει αλατα και τωρα ολα κομπλε. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι..............

katsaraios
17-06-10, 02:02
Καλησπερα παιδες, εγω σε αναλογο προβλημα με τον κλιματισμο ειχα στον υπολογιστη ταξιδιου την ενδειξη εξωτερικης θερμοκρασιας στους -25 & -40 βαθμους κελισιου. Το προβλημα ειχε ο εξωτερικος αισθητηρας θερμοκρασιας που βρησκετε στο κατω μερος του προφυλακτηρα απο την μερια του οδηγου. Το αντικατεστησα με καινουργιο, αλλα με απο 1 χρονο ειχα παλι τα ιδια. Ετσι εβγαλα την φυσα και την καθαρισα με σπρε'ι', γιατι ειχε γεμισει αλατα και τωρα ολα κομπλε. Ελπιζω να βοηθησα λιγακι..............

την φισα με τι σπρει την καθαρισες?

big-mac
17-06-10, 13:44
την φισα με τι σπρει την καθαρισες?

με σπρε'ι' ηλεκτρικων επαφων, δυστιχως δε θυμαμαι την μαρκα..........