PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδ. ΚΤΕΟ και σωστος ελενχος ...



georggge46
17-11-14, 08:00
Κατ αρχην χαιρετω ξανα , γιατι εχω να γραψω παρα πολυ καιρο αν και δεν επαψα να παρακολουθω το φορουμ ! Προσφατα περασα τον 5ο ελεγχο κτεο εκ των οποιων οι 3 τελευταιοι εχουν γινει σε ιδιωτικο και μαλιστα στο ιδιο . Και τις 3 φορες ο ελεγχος περιλαμβανε μονο καυσαερια , αναρτηση , φρενα , φωτα και ενα μικρο τσεκαρισμα κατω απο το αμαξωμα . Δεν ελεγχονται αριθμοι κινητηρα και πλαισιου , δεν ελεγχεται εξοπλισμος [πχ πυροσβεστηρας , τριγωνο , ρεζερβα κλπ] , δεν ελεγχονται ζαντολαστιχα [πχ πελμα σωστες διαστασεις κλπ] και δεν μου λενε τιποτα για τις αντιηλιακες μεμβρανες ... Επισης καθε φορα τα αποτελεσματα των μετρησεων σε αναρτηση και φρενα ειναι καλυτερα αντι να χειροτερευουν χωρις να εχω αλλαξει κατι .... Στο δημοσιο κτεο ο ελεγχος ηταν πολυ πιο λεπτομερης και αυστηρος [αν εξαιρεσης βεβαια τις περιπτωσεις λαδωματος ...] ! Αναρωτιεμαι , τελικα γινεται σωστος ελεγχος στα ιδιωτικα κτεο ?
ΥΓ παλιοτερα με τον πατερα μου ειχαμε περασει φορτηγο σε κτεο στη Αγγλια και μας ειχαν κοψει 2 φορες για ασημαντες λεπτομερειες ....

Christopherk
17-11-14, 08:12
Καλημέρα

Μάλλον έχει να κάνει το ΚΤΕΟ γιατί πρόσφατα πέρασα και το δικό μου αλλά και του Father και τα έκαναν κόσκινο.

Bazil Van Sinner
17-11-14, 08:39
Το δημόσιο έχει αφήσει κατάλοιπα παντού!

Ακόμη και στα ιδιωτικά κτεο τα ίδια γίνονται,μπορεί όχι σε όλα αλλά γίνονται.
Εκεί που πήγα το φορτηγάκι μου πέρυσι να "περάσει" αντί να με υποχρεώσουν να βάλω αυτοκόλλητα στι πίσω μέρος,είχαν αυτοι "αυτοκόλλητα" με μαγνητάκια ίσα ίσα για να το βγάλουν φωτογραφία και να είναι "σωστοί" αυτοί ....:facepalm:

DIMITr|S
17-11-14, 10:03
εγω οσες φορες εχω παει το κοιτανε παντου

Samaro
17-11-14, 11:57
Και τα ιδιωτικά κτεο λειτουργούν όπως όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις.
Ορισμένες είναι πολύ τυπικές και καλά κάνουν, ενώ άλλες λειτουργούν μόνον για να εισπράξουν το κέρδος τους.
Αρκετές, παλαιότερα, εξέδιδαν την βεβαίωση και τηλεφωνικά, ειδικά όταν ο πελάτης τους ήταν έμπορος αυτοκινήτων και τους προσκόμιζε ικανό αριθμό αυτοκινήτων ετησίως.
Γνωρίζω περίπτωση στο παρελθόν, που εκδόθηκε βεβαίωση, ενώ το αυτοκίνητο ήταν στο εξωτερικό.

Nino
17-11-14, 16:46
Και τα ιδιωτικά κτεο λειτουργούν όπως όλες οι ιδιωτικές επιχειρήσεις.
Ορισμένες είναι πολύ τυπικές και καλά κάνουν, ενώ άλλες λειτουργούν μόνον για να εισπράξουν το κέρδος τους.
Αρκετές, παλαιότερα, εξέδιδαν την βεβαίωση και τηλεφωνικά, ειδικά όταν ο πελάτης τους ήταν έμπορος αυτοκινήτων και τους προσκόμιζε ικανό αριθμό αυτοκινήτων ετησίως.
Γνωρίζω περίπτωση στο παρελθόν, που εκδόθηκε βεβαίωση, ενώ το αυτοκίνητο ήταν στο εξωτερικό.

Γιατι τωρα τι κανουν? δεν ειναι λιγοι αυτοι που περνανε κτεο χωρις να παει το οχημα απο εκει.
Μεχρι χθες ολοι ελεγαν ποσο καλα ειναι τα ιδιωτικα κτεο, αλλα αυτο που παντα καποιοι δεν ηθελαν να καταλαβουν ειναι
οτι οι ανθρωποι παντου ειναι ιδιοι ( και στο εξωτερικο που μας το παιζουν ανωτεροι ειναι και χειροτεροι...)
και οτι το χρημα εχει τους δικους του "νομους"
ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν καλοι και κακοι, ανθρωποι-επαγγελματιες οποιον φορεα ασφαλισης και αν εχουν και κανενας τους δεν εχει μεγαλυτερο αλλοθι απο τον αλλο.

BILL007
17-11-14, 18:21
Γιώργο :viannen_01: back!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Εγω όσες φορές πέρασα απο ΚΤΕΟ είτε δημόσιο (ελληνικό), είτε ιδιωτικό πάντα με έκανα φύλλο φτερό...Μάλλον έπεσες στην περίπτωση...

fanisk
18-11-14, 03:42
Εγω στο ιδιο ΙΚΤΕΟ που παω συνεχεια τα αυτοκινητα μας ειναι με τις ωρες τους. Αλλες φορες τα ψαχνουν, αλλες οχι, και εννοειται παντα οι μετρησεις βγαινουν καλυτερες ενω περασαν 2 χρονια :th_Laie_67-1: Πεταμενα λεφτα.

Konstantinos E60
18-11-14, 09:44
Στα δημόσια, κάποτε,τα "έπαιρναν" για να μην σε κόψουν.
Στα ιδιωτικά δεν σε κόβουν μη τυχον χάσουν πελάτη και δεν τα πάρουν.

Τι.... δεν..... καταλαβαίΝεις ????????

Στο χέρι μας είναι να κρατάμε τα αυτοκινητά μας σε καλή κατάσταση.

Panmilios
18-11-14, 11:01
Γιατι τωρα τι κανουν? δεν ειναι λιγοι αυτοι που περνανε κτεο χωρις να παει το οχημα απο εκει.
Μεχρι χθες ολοι ελεγαν ποσο καλα ειναι τα ιδιωτικα κτεο, αλλα αυτο που παντα καποιοι δεν ηθελαν να καταλαβουν ειναι
οτι οι ανθρωποι παντου ειναι ιδιοι ( και στο εξωτερικο που μας το παιζουν ανωτεροι ειναι και χειροτεροι...)
και οτι το χρημα εχει τους δικους του "νομους"
ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν καλοι και κακοι, ανθρωποι-επαγγελματιες οποιον φορεα ασφαλισης και αν εχουν και κανενας τους δεν εχει μεγαλυτερο αλλοθι απο τον αλλο.

Ελα να περασεις ΚΤΕΟ Ελβετια και τα λεμε. Μεχρι και χαρτι για της ζαντες ζητανε, αν εχεις aftermarket...

Παντως, η αληθεια ειναι οτι στα ΙΚΤΕΟ ειναι που θα πεσεις... :thumbsdown:

Ptboul
18-11-14, 11:14
Στην Αγγλία πάντως ήταν αρκετά χαλαρά τα πράγματα.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι, όταν ήμουν Ελλάδα ένα καλοκαίρι και πριν ξεκινήσω το ταξίδι της επιστροφής για το Νησί, είχα πάει το αμάξι (ford) σε επίσημη αντιπροσωπεία και το έκαναν φύλλο κ φτερό. Μιλάμε είχα αλλάξει σχεδόν τα πάντα.

Όταν επέστρεψα, μετά από λίγες μέρες έπρεπε να περάσω ΚΤΕΟ (Μ.Ο.Τ το λένε εκεί). Πάω σε ένα γκαράζ και όντας σίγουρος για την κατάσταση του αμαξιού, το άφησα κ του λέω θα περάσω αργότερα να το πάρω μετά τον έλεγχο.

Όταν πήγα, μου δείχνει ο αθεόφοβος ένα σωληνάκι από τα φρένα και μου λέει, στο άλλαξα γιατί μου φαινόταν φαγωμένο προκειμένου να περάσει το αμάξι τον έλεγχο.

Δεν είπα τίποτα διότι ήταν αστείο το κόστος, απλά μου έδειχνε την εντύπωση ότι κάτι έπρεπε να βρει για να δικαιολογήσει την ύπαρξη του και να βγάλει ένα έξτρα τιπ για την δουλειά του. Γενικά, πολύ χυμαδιό η όλη φάση και σε καμία περίπτωση καλύτερα από εδώ.