PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολογισμός κατανάλωσης αυτόνομης θέρμανσης



Bazil Van Sinner
03-11-14, 08:41
Έχω μια απορία,
Είμαι σε μια διπλοκατοικία με κοινό λέβητα και δεξαμενή.
Για μέτρηση έχουμε δυο "ρολογάκια" που μετράνε ώρες.
Το ένα είναι ένας παππους που τό χει σχεδόν όλη μερα ανοιχτο και στους 23βαθμους και στο άλλο είμαι εγώ,που λείπω όλη μέρα,το ανάβω 20 λεπτα το πρωι άλλα τόσα το μεσημέρι και κανα δυωρο το βράδυ με ανωτατο τους 17βαθμούς.

Τα ρολογάκια έχουν μια διαφορά αλλα μικρή,πως τα υπολογίζουμε σωστά γιατί ψιλιάζομαι ότι έχω χασούρα απο την υπόθεση.

Ptboul
03-11-14, 08:48
Για τσέκαρε αυτό (https://paroutsas.jmc.gr/different/kafsima.xls) το προγραμματάκι μπάς κ βοηθήσει.

Γενικά έχω την εντύπωση ότι ποιο σωστός τρόπος μέτρησης είναι η θερμιδομέτρηση κ όχι η ώρες καύσης.

Bazil Van Sinner
03-11-14, 08:52
Δέν μπορώ απο εδω που είμαι θα το δω το μεσημερι.

Και γω αυτη την εντυπωση έχω...

120ie87
03-11-14, 09:13
Βασιλη προσεξε το εξης:

Η μετρηση βασιζεται σε ολοκληρο νομο που υπολογιζει τετραγωνικα οροφο απωλειες θερμιδες και ωρες.

Για να το κανουμε απλουστερο ομως*:
Εστω οτι γραφεις εσυ απο την τελευταια φορα που γεμισατε 50μοναδες/ωρες και ο παππους 70μοναδες/ωρες
Εστω εσυ εχεις 100 τετραγωνικα μετρα και ο παππους 120 τετραγωνικα μετρα

τοτε για σενα: 50×100=5000
Για τον παππου: 70×120=8400

Σε συνολο λοιπον 13400μοναδων εκαψες 5000
Σε συνολο. 100μοναδων. Χ?

*(Σε σπιτι που χτιστηκε ολοκληρο και εχει ιδια παραθυρα/τοιχους και εγκατεστημενα σωματα στους διαφορους χωρους με απλοποιηση μπορεις να υπολογισεις με βαση τις μοναδες του πινακα και τα τετραγωνικα (επειδη απλα εβαλαν πανω κατω τα ιδια σωματα στην κατασκευη του.
Για νατο ψαξετε λιγο παραπανω μπορειτε να βαλετε και τις θερμιδες στο παιχνιδι.)





Για να το ξεκαθαρισετε περισσοτερο πληρωστε μια εταιρεια που υπολογιζει κοινοχρηστα για να σας βγαλει τα χιλιοστα του καθενος πανω στις μοναδες που καιτε.

120ie87
03-11-14, 09:21
Υ.Γ για να γλιτωσεις χρονομοναδες του πινακα, αναβε το καλοριφερ αφου πρωτα το εχει αναψει ο παππους και ειναι τα νερα ζεστα οπότε δεν χρειαζεται να τα ζεστανεις εσυ μεχρι να ανοιξει ο κυκλοφορητης και να σου ζεστανει τα σωματα.

Bazil Van Sinner
03-11-14, 09:28
Υ.Γ για να γλιτωσεις χρονομοναδες του πινακα, αναβε το καλοριφερ αφου πρωτα το εχει αναψει ο παππους και ειναι τα νερα ζεστα οπότε δεν χρειαζεται να τα ζεστανεις εσυ μεχρι να ανοιξει ο κυκλοφορητης και να σου ζεστανει τα σωματα.

Αυτό συμβαίνει ήδη.

Θα τσεκάρω οπωσδήποτε τα τετραγωνικά των διαμερισμάτων που δεν το έλαβα υπ οψιν μου.Ευχαριστώ πολύ!

tasos.kamv
03-11-14, 11:45
Να βοηθήσω και εγώ λίγο λόγω δουλειάς...
Ο τύπος της κατανομής δαπανών βάσει του Π.Δ. Δ631/1985 (https://www.scribd.com/doc/77215367/%CE%A6%CE%95%CE%9A-631-%CE%94-7-12-1985-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%C F%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE%C F%82-%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%C F%82-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%C E%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B5%CF%82) (και τις τροποιήσεις του) η κατανομή δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε πολ/κιες με αυτονομία και ωρομέτρηση δίδεται από τη μαθηματική σχέση :
Πi = fixεi + (1-Σfixεi)*εiΩi/ΣεiΩi

όπου fi & εi συντελεστές που έχουν υπολογιστεί από τη μελέτη μηχανολόγου και λαμβάνουν υπόψη τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε διαμερίσματος (απώλειες, γεωμετρία, προσανατολισμός, ανοίγματα κτλ) &
Ωi : η διαφορά ένδειξης του ωρομετρητή θέρμανσης μεταξύ προηγούμενης & τρέχουσας ένδειξης.

Με απλά λόγια ο πρώτος όρος στην εξίσωση (γινόμενο fixεi) εκφράζει το πάγιο, το οποίο σημαίνει ανάψεις δεν ανάψεις πρέπει να πληρώσεις την προθέρμανση του συστήματος... εάν βάλεις μηδέν στο Ωi, δηλ ότι δεν άναψες καθόλου (μηδέν ώρες), ο άνω τύπος σου δίνει πάντα ως ποσοστό συμμετοχής το σταθερό όρο fixεi, δηλ το πάγιο... Άρα όταν κάποιος σε μια πολ/κια με αυτονομία ανάψει τον κεντρικό λέβητα, όλοι οι συνιδιοκτήτες συμμετέχουν στο πάγιο για την προθέρμανση του συστήματος... Το πάγιο αυτό είναι ενδεικτικά της τάξεως του 25% (στην πραγματικότητα είναι το άθροισμα Σfixεi που έχει ορίσει η μελέτη).
Γενικώς, για λόγους ευκολίας, επειδή η άνω συνάρτηση έχει αθροίσματα, καλό είναι να γίνεται με τη βοήθεια υπολογιστικών εργαλείων (π.χ. excel)

mixalis
03-11-14, 12:23
Να βοηθήσω και εγώ λίγο λόγω δουλειάς...
Ο τύπος της κατανομής δαπανών βάσει του Π.Δ. Δ631/1985 (https://www.scribd.com/doc/77215367/%CE%A6%CE%95%CE%9A-631-%CE%94-7-12-1985-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%C F%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE%C F%82-%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%C F%82-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%C E%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B5%CF%82) (και τις τροποιήσεις του) η κατανομή δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε πολ/κιες με αυτονομία και ωρομέτρηση δίδεται από τη μαθηματική σχέση :
Πi = fixεi + (1-Σfixεi)*εiΩi/ΣεiΩi

όπου fi & εi συντελεστές που έχουν υπολογιστεί από τη μελέτη μηχανολόγου και λαμβάνουν υπόψη τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε διαμερίσματος (απώλειες, γεωμετρία, προσανατολισμός, ανοίγματα κτλ) &
Ωi : η διαφορά ένδειξης του ωρομετρητή θέρμανσης μεταξύ προηγούμενης & τρέχουσας ένδειξης.

Με απλά λόγια ο πρώτος όρος στην εξίσωση (γινόμενο fixεi) εκφράζει το πάγιο, το οποίο σημαίνει ανάψεις δεν ανάψεις πρέπει να πληρώσεις την προθέρμανση του συστήματος... εάν βάλεις μηδέν στο Ωi, δηλ ότι δεν άναψες καθόλου (μηδέν ώρες), ο άνω τύπος σου δίνει πάντα ως ποσοστό συμμετοχής το σταθερό όρο fixεi, δηλ το πάγιο... Άρα όταν κάποιος σε μια πολ/κια με αυτονομία ανάψει τον κεντρικό λέβητα, όλοι οι συνιδιοκτήτες συμμετέχουν στο πάγιο για την προθέρμανση του συστήματος... Το πάγιο αυτό είναι ενδεικτικά της τάξεως του 25% (στην πραγματικότητα είναι το άθροισμα Σfixεi που έχει ορίσει η μελέτη).
Γενικώς, για λόγους ευκολίας, επειδή η άνω συνάρτηση έχει αθροίσματα, καλό είναι να γίνεται με τη βοήθεια υπολογιστικών εργαλείων (π.χ. excel)

Όλα αυτά είναι πολύ καλά και σωστά αλλά....θα ήθελα να είμαι σε μια γωνία να βλέπω τον παππού όταν θα του τα λέει αυτά ο Βασίλης....:shok::shok::shok:

120ie87
03-11-14, 12:44
Να βοηθήσω και εγώ λίγο λόγω δουλειάς...
Ο τύπος της κατανομής δαπανών βάσει του Π.Δ. Δ631/1985 (https://www.scribd.com/doc/77215367/%CE%A6%CE%95%CE%9A-631-%CE%94-7-12-1985-%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%C F%8C%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE%C F%82-%CE%B4%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7%C F%82-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%C E%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B5%CF%82) (και τις τροποιήσεις του) η κατανομή δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε πολ/κιες με αυτονομία και ωρομέτρηση δίδεται από τη μαθηματική σχέση :
Πi = fixεi + (1-Σfixεi)*εiΩi/ΣεiΩi

όπου fi & εi συντελεστές που έχουν υπολογιστεί από τη μελέτη μηχανολόγου και λαμβάνουν υπόψη τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε διαμερίσματος (απώλειες, γεωμετρία, προσανατολισμός, ανοίγματα κτλ) &
Ωi : η διαφορά ένδειξης του ωρομετρητή θέρμανσης μεταξύ προηγούμενης & τρέχουσας ένδειξης.

Με απλά λόγια ο πρώτος όρος στην εξίσωση (γινόμενο fixεi) εκφράζει το πάγιο, το οποίο σημαίνει ανάψεις δεν ανάψεις πρέπει να πληρώσεις την προθέρμανση του συστήματος... εάν βάλεις μηδέν στο Ωi, δηλ ότι δεν άναψες καθόλου (μηδέν ώρες), ο άνω τύπος σου δίνει πάντα ως ποσοστό συμμετοχής το σταθερό όρο fixεi, δηλ το πάγιο... Άρα όταν κάποιος σε μια πολ/κια με αυτονομία ανάψει τον κεντρικό λέβητα, όλοι οι συνιδιοκτήτες συμμετέχουν στο πάγιο για την προθέρμανση του συστήματος... Το πάγιο αυτό είναι ενδεικτικά της τάξεως του 25% (στην πραγματικότητα είναι το άθροισμα Σfixεi που έχει ορίσει η μελέτη).
Γενικώς, για λόγους ευκολίας, επειδή η άνω συνάρτηση έχει αθροίσματα, καλό είναι να γίνεται με τη βοήθεια υπολογιστικών εργαλείων (π.χ. excel)



25% εννοεις επι του συνολου της αξιας του πετρελαιου?
Δηλαδη αν αγορασει ο διαχειριστης πολυκατοικιας με 2 οροφους-2 οροφοδιαμερισματα 1000 ευρω πετρελαιο και χρησιμοποιησει μονο ο ενας πετρελαιο, ο αλλος θα πληρωσει 250 ευρω?

Νομιζω πρεπει να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

120ie87
03-11-14, 12:52
Για να στο πω διαφορετικα ...

τριοροφη με 3 οροφοδιαμερισματα... (εστω ιδιες απωλειες,ιδιες θερμιδες στα σωματα)
ο ενας δεν χρησιμοποιει θερμανση και οι αλλοι 2 εχουν ιδια καταναλωση.
Εχουν αγορασει 1000ευρω πετρελαιο....
πρεπει να πληρωσει 250 ευρω αυτος που δεν χρησιμοποιει καθολου και απο 375 ευρω καθενας απο τους 2 αλλους που εκαψαν το ιδιο?


Βοηθησε με επειδη ενα πανεπιστημιο εβγαλα ολο κι ολο....
το 25% που γραφεις σε τι αντιστοιχει?

tasos.kamv
03-11-14, 13:23
25% εννοεις επι του συνολου της αξιας του πετρελαιου?
Δηλαδη αν αγορασει ο διαχειριστης πολυκατοικιας με 2 οροφους-2 οροφοδιαμερισματα 1000 ευρω πετρελαιο και χρησιμοποιησει μονο ο ενας πετρελαιο, ο αλλος θα πληρωσει 250 ευρω?

Νομιζω πρεπει να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

Όχι.
Εννοώ ότι το 25% περίπου της συνολικής αξίας πετρελαίου / αερίου (δηλ τα 250¤ = 25%x1000¤) θα είναι το συνολικό πάγιο θέρμανσης της πολ/κιας, το οποίο θα μοιραστεί ανάλογα στον καθένα με το ποσοστό συμμετοχής του διαμερίσματός του, δηλ το εixfi του κάθε διαμερίσματος x 250¤.
Έγινα κατανοητός???
Το 25% είναι μεσοσταθμικά. Μπορεί επιμέρους για κάθε διαμέρισμα να κυμαίνεται από 20% έως και 30%. Ότι βγάλει η μελέτη για κάθε διαμέρισμα!
"Παίξε" με το αρχειάκι που επισυνάπτω για μια τυχαία διπλοκατοικία...
Τα εi & fi είναι συγκεκριμένα και αντικατοπτρίζουν την πολ/κια που έκανα τη μελέτη...

120ie87
03-11-14, 13:38
Ωραια και ευχαριστω τασο! Νομιζω ηταν απαραιτητη η διευκρινηση!

spaka
03-11-14, 14:00
Ειχα και γω παλαιοτετρα τετοια θεματα και ευτηχως ξεμπερδεψα.
Ο απο πανω μου ξυπνουσε πρωτος κατα τις 6μιση και αναβε πρωτος τα καλοριφερ. Οταν επειτα αναβα εγω ηταν τα νερα ζεστα και εγραφα λιγοτερες ωρες.
Βαλαμε ενα (δε θυμαμαι ακριβως το ονομα του)θερμοστατη ο οποιος εδινε εντολη να μετρανε τα ρολογια ΑΦΟΥ πρωτα ειχε φτασει το νερο στους 65-70 βαθμους. Στην ουσια το πετρελαιο που ξοδευτηκε για να ζεσταθει το νερο μοιραζεται σε ολους.
Μηπως αναβεις πιο πρωι εσυ και μεχρι να ζεσταθεις γραφεις ωρες;

Επεισης θεωρω οτι το καλοριφερ δε πρεπει να το κλεινεις ποτε τελειως. Παγωνει το σπιτι και μετα θελει 2 ωρες για να ξαναζεσταθει. Εγω οταν ελειπα το κατεβαζα πχ στους 17-18 γιατι μετα δε ζεστενοταν ποτε... βεβαια ηταν μονοκατοικια απο παντου γυρω γυρω ανοιχτη.

Bazil Van Sinner
03-11-14, 14:43
O Μιχάλης καλά έγραψε ,άντε τώρα να βγάλω συνεννόηση με τα ακουστικά του μπάρμπα :facepalm:


Ιδια ώρα ξυπνάμε ,απλά εγώ λείπω όλη τη μέρα σχεδόν,οπότε δέν αξίζει να το χω αναμμένο.Ειναι καλά απο θέμα απώλειας.Επειδή είναι και μεγάλο δύο δωμάτια τα χω σβηστά συνέχεια.

Το πάγιο πώς βγαίνει Τάσο,να κάνω τους υπολογισμούς και άμα βγαίνω κοντά να μην τον ενοχλήσω,γιατι τζάμπα πίεση θα ανεβάσω πάλι.

Lefterisk
03-11-14, 17:26
κατω τα χερια απο τον παππου! προσεχε μην την παθεις κι εσυ οπως στην διαφημιση με το ιντερνετ banking... "κλεφτης...κλεφτης" και βρεθεις σε κανα σπιτι με ενοικο τον σωσια του chuck norris και σε καθαρισει με μια κινηση...
:th_Laie_67-1:

wheelman
03-11-14, 18:29
O Μιχάλης καλά έγραψε ,άντε τώρα να βγάλω συνεννόηση με τα ακουστικά του μπάρμπα :facepalm:


Το πάγιο πώς βγαίνει Τάσο,να κάνω τους υπολογισμούς και άμα βγαίνω κοντά να μην τον ενοχλήσω,γιατι τζάμπα πίεση θα ανεβάσω πάλι.

Είτε ανάψεις πρώτος εσύ, είτε ο παππους είναι το ίδιο πράγμα.

Νομίζω πώς μέχρι να ζεσταθούν τα νερά δεν γράφουν οι μετρητές.

Αυτό είναι το νόημα του Παγίου,
να αναλώνονται εκεί οι χρόνοι/θερμίδες κατά την έναρξη του καυστήρα.


Το πάγιο καθώς και το ποσοστό συμμετοχής του διαμερίσματος σου,
αναγράφονται σίγουρα στην μελέτη θέρμανσης της οικίας.

Αν είσαι ενοικιαστής πιθανών να μην την έχεις,
έχω όμως την πεποίθηση ότι κατατίθεται και αυτή μαζί με την άδεια
στην πολεοδομία.
Συνεπώς κ να μην στην δώσουν μπορείς με το ανάλογο
αντίτιμο να πάρεις αντίγραφο.

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το κατέχει όμως.

Μέχρι τώρα πώς, πλήρωνες/πλήρωναν οι προηγούμενοι ???

Bazil Van Sinner
03-11-14, 19:58
Ευχαριστώ βασικά για τις απαντήσεις.
Ο προηγούμενος έδινε έναντι και στο ξαναγέμισμα
γινόταν μια διαιρεση με τις ώρες και τα λίτρα.....