PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ελαστικών σε Ζ4. Runflat or Not ?



iparout
24-10-14, 18:36
Χαίρεται.

Έχω μια Ζ4 Sdrive23i και ηρθε μάλλον ο καιρός να αλλάξω ελαστικά. Φοράω τα Bridgestone RE050 runflat 225/35/19 μπροστά και 255/30/19 πίσω αλλά, δυστυχώς, έχω ραγίσει την πίσω ζάντα 2 φορές, προφάνώς λόγω των ελληνικών δρόμων, του χαμηλού προφίλ αλλά και των σκληρών runflat.

Τι θα με συμβουλεύατε να πάρω ? Τα runflat κάνουν 1200 περίπου και μου έχει προταθεί απλά (όχι runflat) σε διαστάσεις 235/35/19 και 265/30/19 για να αυξηθεί λίγο το προφίλ και να μην έχω τόσο μεγάλο θέμα.

Γνώμες ? Το σκέφτομαι σοβαρά, αλλά τα runflat με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές (το αμάξι εννοείται δεν έχει ρεζέρβα) και επιπλέον έχω και ένα αίσθημα ασφάλειας πως αν πάθω λάστιχο με μεγάλη ταχύτητα δεν θα με μαζεύουν από τις μπαριέρες.

fanisk
24-10-14, 22:50
Sdrive23i και 19 δεν υπαρχει λογος.. και ναι βγαλε τα RF, θα γινει πιο ανετο και με καλυτερο τιμονι. Αν μπορεσεις καποια στιγμη βαλε 18αρια, θα κερδισεις αρκετα σε ανεση.

Vassilis ///M
25-10-14, 18:28
Χαίρεται.

Τα runflat κάνουν 1200 περίπου και μου έχει προταθεί απλά (όχι runflat) σε διαστάσεις 235/35/19 και 265/30/19 για να αυξηθεί λίγο το προφίλ και να μην έχω τόσο μεγάλο θέμα.

Δεν θα αυξήσεις προφίλ με αυτήν την διάσταση αλλά φάρδος ελαστικού...

fanisk
25-10-14, 18:53
Δεν θα αυξήσεις προφίλ με αυτήν την διάσταση αλλά φάρδος ελαστικού...

Και το προφιλ θα αυξηθει. Το 235/35/19 σημαινει 35% του 235.

iparout
25-10-14, 20:01
Λίγο αργά για να αλλάξω ζάντες.. Άσε που μου αρέσουν πολύ οι συγκεκριμένες και δεν θα μπορούσα να φανταστώ το αμάξι με κάποιες άλλες. Είναι κι ακριβές (BMW Performance) οπότε η αλλαγή δεν αποτελεί επιλογή.

Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για τα Michelin Pilot Super Sport (όχι runflat). Λέω να πάω σε αυτά. Θα φύγει κανένα χιλιάρικο βέβαια και σκεφτόμουν μήπως πήγαινα σε κάτι πιο οικονομικό αλλά όχι της πλάκας...

fanisk
25-10-14, 20:09
Λίγο αργά για να αλλάξω ζάντες.. Άσε που μου αρέσουν πολύ οι συγκεκριμένες και δεν θα μπορούσα να φανταστώ το αμάξι με κάποιες άλλες. Είναι κι ακριβές (BMW Performance) οπότε η αλλαγή δεν αποτελεί επιλογή.

Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για τα Michelin Pilot Super Sport (όχι runflat). Λέω να πάω σε αυτά. Θα φύγει κανένα χιλιάρικο βέβαια και σκεφτόμουν μήπως πήγαινα σε κάτι πιο οικονομικό αλλά όχι της πλάκας...

GY Eagle F1 Asym 2 thumb
Απο ερευνα αγορας ο πιο φτηνος ηταν ο Φωκας, ρωτα τιμη για τις διαστασεις σου. Σιγουρα δεν ειναι χιλιαρικο.

stef
25-10-14, 22:08
Βάλε 18άρες και θα δεις άλλο αμάξι...
Μα γιατί έβαλες 19άρες σε αυτό το υπέροχο αυτοκίνητο? Στην Ελλάδα ζούμε..

Vassilis ///M
26-10-14, 08:25
Και το προφιλ θα αυξηθει. Το 235/35/19 σημαινει 35% του 235.

Σωστός Φάνη, δεν το είχα σκεφτεί... thumbthumb

:thanks:

iparout
28-10-14, 19:23
GY Eagle F1 Asym 2 thumb
Απο ερευνα αγορας ο πιο φτηνος ηταν ο Φωκας, ρωτα τιμη για τις διαστασεις σου. Σιγουρα δεν ειναι χιλιαρικο.

Είναι ανάμεσα στα πιθανά, αλλά κλίνω περισσότερο προς Michelin Pilot Super Sport. Ίδια τιμή περίπου έχουν στις διαστάσεις που τα θέλω.


Βάλε 18άρες και θα δεις άλλο αμάξι...
Μα γιατί έβαλες 19άρες σε αυτό το υπέροχο αυτοκίνητο? Στην Ελλάδα ζούμε..

Γιατί με το που είδα τις συγκεκριμένες ζάντες, τις ερωτεύτηκα... Και δεν έβγαιναν σε μικρότερη διάσταση...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/43-1.jpg

Ίδιο ακριβώς με το δικό μου... Έρωτας με την πρώτη ματιά !!

TakisKal
28-10-14, 23:09
Απλά να συμφωνήσω με Φάνη πως non-RF λάστιχα κάνουν το αμάξι τελείως διαφορετικό, προς το καλύτερο. Υποκειμενικά μιλώντας, είναι ένα ρίσκο που αξίζει να πάρεις.

Αλλά στη δική σου περίπτωση, που σε έχουνε βγάλει ασπροπρόσωπο πολλές φορές, καλύτερα να ξαναβάλεις runflat.

stef
03-11-14, 13:52
Το τίμημα της 19άρας σε ελληνικούς δρόμους καλείσαι να πληρώσεις... Βάλε 18άρες με συμβατικά ελαστικά και θα δεις ένα πολύ πιο λειτουργικό αμάξι...

Cobalt
03-11-14, 14:10
για αμάξι που κάνει ταξίδια και αποστάσεις RFT!

δεν θες να σου συμβεί, νύχτα, με κρύο, βροχή και δεν ξέρω κ γω τι άλλο...

μια φορά θα γίνει και θα είναι αρκετή...

για αμάξι που είναι για βόλτα το ΣΚ για την παραλία βάλε συμβατικά με ένα κιτ επισκευής όμως μαζί

προσωπικά θα πήγαινα σε RFT

mark e92
03-11-14, 16:51
Μην βγάλεις τις 19" με τίποτα!
Σου είπαν 235 και 265 επειδή δεν υπάρχουν 225 και 255 απλά.
Μπορείς να βάλεις απλά και δεν θα ξανασκισεις ζάντα...
Βάλε και ένα κιτ ή μια ανάγκης οταν πας ταξίδι .

Z-man
20-11-14, 19:45
και εγω νομιζω πως για τα Ζ4 το μεγεθος της 18αρας ζαντας ειναι το μεαγαλυτερο που μπορεις να εχεις για τους ελληνικους δρομους. Οσον αφορα τα RFT ελασικα επισης γιατους ελληνικους δρομους δεν κανουν με τοσες λακουβες ...συμβατικα ελαστικα με ενα κιτ επισκευης στο πορτ μπαγαζ κ προσοχη στις λακουβες κ τα πεζοδρομια....

Lefterisk
20-11-14, 21:53
αν μου επιτρεπεται (σε 3ο ενικο προσωπο) να γραψω την προσωπικη εμπειρια μου απο το μαγαζι που προταθηκε πριν μερικα ποστ απλα μπορω να πω τα χειροτερα..κ πλεον ακουγονται κ τα χειροτερα κ απο αλλα παιδια απο αλλα κλαμπ αυτοκινητου. δεν προκειται να ξαναπατησω εκει ουτε με 50% κατω απο τον αμεσως πιο οικονομικο της αγορας.
συγγνωμη αν προσβαλλω καποιον απο εδω μεσα με αυτο το ποστ μου.
ευχαριστω.