PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε28 600 Euro



giannis_compact
25-04-10, 21:09
Παιδια μολις ανακαλυψα μια οριτζιναλ Ε28 518 με το εργοστασιακο της χρωμα σε αψογη κατασταση μεσα και εξω 600 ευρω με 261.100 χιλιομετρα και βιβλιο σερβις.Αξιζει η αγορα της?Περα απο τα τελη (του 2010 ειναι πληρωμενα) τι πρεπει να'΄χω στο νου μου μιας και ειμαι φοιτητης?Παιζουν τιποτα τεκμηρια ή κατι τετοιο?Περιμενω με αγωνια αποψεις γιατι θελω να την παρω :original:

Dimzan
25-04-10, 21:16
Μιας και εισαι φοιτητης το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι να μη σου φαει λεφτα σε μαζεματα φτιαξιματα.

Το οτι ειναι καλα συντηρημενο απλα μειωνει το ρισκο να βγαλει ζημιες. Οι πιθανοτητες ομως δεν μηδενιζονται αρα ολο και κατι μπορει να βγαλει, οπως καθε παλιο αμαξι.

Επισης θελει πολυ ψαξιμο για σκουριες που ισως δε φαινονται με πρωτη ματια.


Τα τεκμηρια κατα 99% δε θα μας πιασουν (κι εγω φοιτητης) μιας και σε αυτα τα κυβικα υπαρχει μεν τεκμηριο ειναι ομως κατω απο το αφορολογητο. Πρακτικα νομιζω οτι και 2λιτρο καινουριο μπορεις να εχεις και παλι να ειναι κατω απο το αφορολογητο το τεκμηριο. Αρκει βεβαια να μην εχεις κατι αλλο στο ονομα σου.

NickE60
25-04-10, 21:20
τι τεκμήριο να έχει 1.8 25ετιας?? Ωρμα!!! Μόνο με τα περιβαλλοντικά τέλη δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.. και πως θα εξελιχθούν.. μήπως σε συμφέρει να το κάνεις ιστορικό??? γίνεται?

giannis_compact
25-04-10, 21:22
Φιλε Νικο εχεις δικιο!!Πως δεν το σκεφτηκα?Ειναι Ο Λ Α οριτζιναλ μεσα,σε γκαραζ το ειχε ο κυριος που το πουλαει!Και το χρωμα και ολα!!Ποια η διαδικασια να το κανω ιστορικο?Τι γλιτωνω απο τελη,ασφαλειες και τα λοιπα?Γνωριζεις κατι??

Stamatis
25-04-10, 21:25
Με τι σκοπο το παιρνεις;

Σαν αυτοκινητο δεν θα σε ικανοποιησει σε τιποτα.
Αν το θες για να το πειραξεις με 6κυλινδρους και τετοια, θα σου κοστισει φτηνα, αλλα παραλληλα ολο και πιο δυσκολα θα μπορεις να το μαστορεψεις.
Δεν κανει.

Κωνσταντίνος
25-04-10, 21:25
Μα εάν είναι ιστορικό δεν θα μπορεί να το κυκλοφορεί κανονικά, έτσι δεν είναι ;
Μόνο σε ειδικές εκδηλώσεις π.χ ράλλυ ιστορικών κ.τ.λ.
Εκτός και αν το θέλεις μόνο για "συλλεκτικούς" λόγους

NickE60
25-04-10, 21:27
Δυστυχώς δε γνωρίζω γιατί κάτι νομίζω πως έχει αλλάξει τώρα τελευταία.. πάντως απ' ότι ξέρω έχουν μεγάλη έκπτωση στην ασφάλεια και πολύ χαμηλά τέλη, δεν είναι για every-day αλλά δεν θα σου πει κάτι κανείς......... αυτά έχω ακούσει...

Dimzan
25-04-10, 21:31
Τα ιστορικα εχεις δικαιωμα να τα κινησεις 1 η 2 φορες την εβδομαδα, δεν ειμια σιγουρος. Οποτε για καθημερινο αμαξι δεν το κανεις ιστορικο.. Επισης εχει η ΦΙΛΠΑ ιστοσελιδα να δεις https://www.philpa.gr/philpa1.html

Τωρα αν το γουσταρεις εσυ παρτο. Αλλα η αληθεια ειναι πως κι εγω στα 19 δε θα παιρνα τετοιο αμαξι. Περα απο την αιγλη και αισθηση της παλιας bmw δεν εχει κατι αλλο να προσφερει.

giannis_compact
25-04-10, 22:01
H αληθεια ειναι οντως πως εμφανισιακα οκ αλλα ως εκει.Πιο ''αλητικη'' μια Ε30 ή μια Ε21 θα ελεγα...

Dimitrios
26-04-10, 16:53
Λοιπόν εξαρτάται τι χρήματα διαθέτεις. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι 202 + 150 περιβαλλοντικά τέλη= 352 ευρώ το χρόνο. Τεκμήριο το οποίο είναι μηδαμινό δε σε απασχολεί..... Οπότε μόνο το γεγονός ότι έχει βιβλίο σέρβις σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης δε φοβάται τίποτα να κρύψει. Αν λοιπόν οικονομικά μπορείς(τέλη και σέρβις) γιατί να μη το τσιμπήσεις??? Είτε με ΦΙΛΠΑ είτε χωρίς.... Αν λοιπόν δε πειράξεις μηχανή και ασχοληθείς με ένα σετάκι αμορτισέρ-ελατήρια-αντιστρεπτικές άντε και καμιά ζάντα εποχής τί θα σου λείπει?

Dimzan
26-04-10, 17:18
Επισης εμενα θα με προβληματιζαν οι επιδοσεις και η καταναλωση.

Εινια με injection η χωρις?

Βαρυ δεν ειναι το αμαξι αλλα ειναι και οι κινητηρες του αρκετες γενιες πισω και εχουν λιγα αλογα και σιγουρα χειροτερη καταναλωση σε σχεση με τωρα.

Δες εδω https://www.unixnerd.demon.co.uk/e28.html

προσεξε στην πεμπτη στηλη που γραφει την αναλογια αλογα/τονο και οχι αλογα του κινητηρα.

Stamatis
26-04-10, 17:30
Ουτε για συλλεκτικο δεν κανει.
Σορρυ που ειμαι τοσο απολυτος, αλλα επειδη ειναι παλιο δεν εινα απαραιτητα και ουσιωδες σαν αμαξι.
Ενταξει, σε 20 χρονια θα εχει μια αξια, αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.
Αντε να κοστιζει αναλογικα 6·000 ευρω τοτε αν τη βγαλει.
Δεν ειναι και 535 δα.
Κλιματισμο αποκλειεται να εχει, κρατηματα συμφωνα με τα σημερινα στανταρ για γελια, δυναμη για κλαμματα, ωραιο για το γκαραζ, αλλα μεχρι εκει.

Επισης καιει την παλια σουπερ και συντομα θα ειναι και εκτος ρυπων.

Παρτο και κρατα το για το κεφι σου σν θες, αλλα επ ουδενι για κυριο αμαξι.
Αυτο κατ αρχην για να παρει μπροστα το πρωι χρειαζεται ιεροτελεστια.

600 ευρω φυσικα, δεν ειναι τιπιτα πλεον, οποτε εσυ ξερεις τι σε παιρνει και τι οχι.
Αν βεβαια (το τονιζω) το παρεις σαν προτζεκτ θα εχει ενδιαφερον, αλλα μονο ετσι.

dark knight
26-04-10, 17:30
καιει αρκετα,ειναι ξεπερασμενο τεχνολογικα(σε ολα) και σιγουρα θα θελει ψιλομαζεματα(αναλογικα λιγοτερα απο ενα ιδιο σε αθλια κατασταση).απο την αλλη ε28 με βιβλιο σερβις και σε πολυ καλη (οπως ισχυριζεσαι κατασταση)δεν βρισκονται καθε μερα.σε μερικα χρονια αυτα τα αυτοκινητα θα ειναι παρα πολυ σπανια.βγαλε πινακιδες φιλπα και κυκλοφορησε το.δυστηχως Η ευτηχως στο Ελλαντα ζεις και κανεις δεν προκειται να σε ενοχλησει εκτος απο καρφωτη.

aristent
26-04-10, 18:18
Ουτε για συλλεκτικο δεν κανει.
Σορρυ που ειμαι τοσο απολυτος, αλλα επειδη ειναι παλιο δεν εινα απαραιτητα και ουσιωδες σαν αμαξι.
Ενταξει, σε 20 χρονια θα εχει μια αξια, αλλα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.
Αντε να κοστιζει αναλογικα 6·000 ευρω τοτε αν τη βγαλει.
Δεν ειναι και 535 δα.
Κλιματισμο αποκλειεται να εχει, κρατηματα συμφωνα με τα σημερινα στανταρ για γελια, δυναμη για κλαμματα, ωραιο για το γκαραζ, αλλα μεχρι εκει.

Επισης καιει την παλια σουπερ και συντομα θα ειναι και εκτος ρυπων.

Παρτο και κρατα το για το κεφι σου σν θες, αλλα επ ουδενι για κυριο αμαξι.
Αυτο κατ αρχην για να παρει μπροστα το πρωι χρειαζεται ιεροτελεστια.

600 ευρω φυσικα, δεν ειναι τιπιτα πλεον, οποτε εσυ ξερεις τι σε παιρνει και τι οχι.
Αν βεβαια (το τονιζω) το παρεις σαν προτζεκτ θα εχει ενδιαφερον, αλλα μονο ετσι.

Σταματη ελπιζω να απαντησει ο Γιαννης οτι αυτα που γραφεις ισχυουν και για το δικο σου:th_Laie_67-1:Zastava

Stamatis
26-04-10, 18:23
Τι λες μωρε, η ζασταβαρα ειναι κομματι της ιστοριας.
Ισα κι ομοια με τα παλιομπεμβε τη βαζεις;

aristent
26-04-10, 18:47
Τι λες μωρε, η ζασταβαρα ειναι κομματι της ιστοριας.
Ισα κι ομοια με τα παλιομπεμβε τη βαζεις;

Ποια ιστορια?αυτη που συνηθως κατεβαινουν οι συνεπιβατες και σπρωχνουν?:hystericalbs1: η αυτη που συνηθως παρακαρεις σε κατηφορα σε περιπτωση ,αν λεμε τωρα,μηπως δεν παρει μπροστα?:hystericalbs1:

BILL007
26-04-10, 19:25
:hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

giannis_compact
26-04-10, 19:33
Μαγκες το αμαξι δε θελει στη κυριολεξια ουτε ενα συμμαζεμα,τιποτα ουτε ιχνος σκουριας σας λεω!!!Απλα δε ξερω λογω εμφανισης και μονο!!!Θα προτιμουσα κατι σε κουπε!!!!

aristent
26-04-10, 20:14
Μαγκες το αμαξι δε θελει στη κυριολεξια ουτε ενα συμμαζεμα,τιποτα ουτε ιχνος σκουριας σας λεω!!!Απλα δε ξερω λογω εμφανισης και μονο!!!Θα προτιμουσα κατι σε κουπε!!!!

Η αληθεια ειναι οτι λογο της ηλικιας σου θα σου ταιριαζε κουπε.thumb

Stamatis
26-04-10, 20:24
Μαγκες το αμαξι δε θελει στη κυριολεξια ουτε ενα συμμαζεμα,τιποτα ουτε ιχνος σκουριας σας λεω!!!Απλα δε ξερω λογω εμφανισης και μονο!!!Θα προτιμουσα κατι σε κουπε!!!!


Αντε, τοσα σου ειπα και επιμενεις.
Παει να πει οτι το θες.
Καλοριζικο, εγω εκανα το δικηγορο του διαβολου, αλλα αφου γουσταρεις, ορμα του.

Με γειες.

giannis_compact
26-04-10, 20:43
Φιλε snoopy δε θελω να το παρω διοτι θελω κατι σε κουπε...Θελω να το παρω διοτι ειναι πραγματικα αριστο...Αλλα θα ηθελα κατι σε 2002,Ε21,Ε30,αλλα που να βρω?????????????

aristent
26-04-10, 20:47
Φιλε snoopy δε θελω να το παρω διοτι θελω κατι σε κουπε...Θελω να το παρω διοτι ειναι πραγματικα αριστο...Αλλα θα ηθελα κατι σε 2002,Ε21,Ε30,αλλα που να βρω?????????????

Φιλε Σταματη δεν κανεις για δικηγορος του διαβολου χασοδικης εισαι..:hystericalbs1:
μαλλον εγω κερδισα τη δικη..:whistle::hystericalbs1:

Stamatis
26-04-10, 20:58
Φιλε Σταματη δεν κανεις για δικηγορος του διαβολου χασοδικης εισαι..:hystericalbs1:
μαλλον εγω κερδισα τη δικη..:whistle::hystericalbs1:

Για αυτό και η τιμωρία σου θα είναι να σε πατήσω με τη Ζασταβάρα.
Οχι μόνο θα σε κάνω σκόνη, αλλά θα σου βάλω και στοίχημα αν χάσεις να γυρνάς ένα χρόνο με το 518 που λέμε.
:hystericalbs1:

BILL007
26-04-10, 21:16
:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Stamatis
26-04-10, 21:22
Φιλε snoopy δε θελω να το παρω διοτι θελω κατι σε κουπε...Θελω να το παρω διοτι ειναι πραγματικα αριστο...Αλλα θα ηθελα κατι σε 2002,Ε21,Ε30,αλλα που να βρω?????????????

Είσαι σίγουρος οτι δεν το θες?

Για ξανασκέψου το...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/bmwe28-1.jpg


απόλυτα σίγουρος?
thumb

BILL007
26-04-10, 21:25
Δεν παίζεσαι Σταμάτη!!!thumb thumb thumb thumb thumb

Dimzan
26-04-10, 21:27
Σιγουρος ειναι :p

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/659489-1.jpg

giannis_compact
26-04-10, 21:32
Δυστυχως ειναι ακριβως σαν το τελευταιο..Αν ηταν σαν το πρωτο θα πουλουσα και το Ε46..

Stamatis
26-04-10, 21:35
Δυστυχως ειναι ακριβως σαν το τελευταιο..Αν ηταν σαν το πρωτο θα πουλουσα και το Ε46..

ωραία.

Το ξεπέρασες.

Πάμε παρακάτω.
thumb

giannis_compact
26-04-10, 21:42
Σωστα...;) Ας αλλαξουμε λοιπον τιτλο στο θρεντ... Ε21 παρατημενο στο χωριο μου με προφυλακτηρες -ζαντες αλπινα! Ο παππους πρωην ιδιοκτητης μας αφησε δυστυχως... Να παω να ρωτησω το γιο του μηπως το δινει? Με τι χρηματα? Κριμα να σαπιζει εκει ετσι...:(

Stamatis
26-04-10, 21:46
Σωστα...;) Ας αλλαξουμε λοιπον τιτλο στο θρεντ... Ε21 παρατημενο στο χωριο μου με προφυλακτηρες -ζαντες αλπινα! Ο παππους πρωην ιδιοκτητης μας αφησε δυστυχως... Να παω να ρωτησω το γιο του μηπως το δινει? Με τι χρηματα? Κριμα να σαπιζει εκει ετσι...:(

Του έδωσες 400 ευρώ και το πήρες.

ΧΘΕΣ...

giannis_compact
26-04-10, 21:48
400 πολλα μου φαινονται...Εχει ομως επισκευασμενο Μ10 injektion...;)

Κωνσταντίνος
26-04-10, 21:51
400 πολλα μου φαινονται...Εχει ομως επισκευασμενο Μ10 injektion...;)

Tόσα θα σου ζητάγανε για Μ10 injection επισκευασμένο. Ε πες ότι σου δίνουν και τις λαμαρίνες γύρω δώρο μαζί με το μοτέρ...........

Stamatis
26-04-10, 21:57
https://www.youtube.com/watch?v=jL1yHy8genc

Stamatis
26-04-10, 21:59
https://www.youtube.com/watch?v=0vmJHbx48Z0

Ptboul
27-04-10, 10:11
Στη γειτονιά μου πριν λίγο καιρό κάποιος πουλούσε Ε30 κ έφυγε σε μια εβδομάδα. Τώρα κάποιος άλλος πουλάει Ε21 318 σε ωραίο χρώμα (πράσσινο - λαδί σκούρο νομίζω..) κ καλή εξωτερική κατάσταση αλλά με άσχημη ζάντα.

Να κρατήσω τηλέφωνο? :)

E60_Arkadia
27-04-10, 23:33
Καλυτερα να παρεις το Ε28 απ οτι ενα Ε21.Το πενταρι ειναι πολυ ανωτερο ποιοτικα με καλυτερη οδικη συμπεριφορα και αφθονους χωρους.Αν του αλλαζεις τα λαδακια του και τα φιλτρακια του,δεν προκειται να ζητησει τπτ αλλο.Το λεω επειδη το εχω και μαλιστα για καθημερινο αυτοκινητο.Ενα θα σου πω,δεν σπαει δεν χαλαει.Κοιτα να ειναι ιντζεκσιον(πιο ομαλη λειτουργια σε σχεση με το καρμπυρατερ) και οπωσδηποτε με υδραυλικο τιμονι!