PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] Αυτόματο ανοιγμα φωτων



giannis_compact
25-04-10, 14:41
Παιδια καλησπερα.Γινεται σε Ε46 να ενεργοποιηθει μεσω καποιας λειτουργειας του car/key memory αυτοματο ανοιγμα φωτων με το ξεκλειδωμα του αυτοινητου,μαζι με τις πλαφονιερες ας πουμε?Ειναι εφικτο αυτο?

BILL007
25-04-10, 15:14
Kάτι τέτοιο ενοείς φίλε?

https://www.europeanautosource.com/product_info.php?cPath=67_193_355&products_id=1829


https://www.youtube.com/watch?v=Z2_D8xwuhs4&feature=player_embedded

Tsakirakos
25-04-10, 16:19
ωραιος! το C180 που πηρα το εχει και μ'αρεσει! πολυ πρακτικο! γινεται και στο 46αρι μου?

Nino
25-04-10, 16:59
Εμενα το εχει και περαν απο να "βρεις" το αμαξι μεσα σε καποιο parking δεν βρισκω οτι εχει καμια αλλη χρησιμοτητα! Εχει?

gyiama
25-04-10, 18:17
δυστυχως στα Ε46 δεν γινεται και γινεται μονο με πατεντα!!!υπαρχει καπου στο νετ ολο το diy αλλα δεν θυμαμαι που το ειχα δει !!!

BILL007
25-04-10, 18:51
Αμα το βρεις χρήσιμο, θα είναι να το ποστάρεις το λινκ με το DIY γιατί ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για τι πράγμα μιλάμε...:(

stratos
25-04-10, 18:57
Εμενα το εχει και περαν απο να "βρεις" το αμαξι μεσα σε καποιο parking δεν βρισκω οτι εχει καμια αλλη χρησιμοτητα! Εχει?

Εχει thumb

Επίδειξη σε κανένα γκομενάκι που περνάει... Πλησιάζει απο μπροστά, κλίκ και ξεκλειδώνει ανάβοντας τα φώτα, συνεχίζει να περπατάει προς το αυτοκίνητο έχοντας την προσοχή της εκεί, εσύ (ο ιδιοκτήτης γενικά) ανοίγεις την πόρτα και μπαίνεις μέσα με ένα υφάκι οτι σου ανοίκει όλη η γή. Σε κοιτάει, την κοιτάς και μετά.... εεε μετά ότι βγεί αχαχαχαχαχαχαχαχα

mitsos_chania
25-04-10, 19:36
Εχει thumb

Επίδειξη σε κανένα γκομενάκι που περνάει... Πλησιάζει απο μπροστά, κλίκ και ξεκλειδώνει ανάβοντας τα φώτα, συνεχίζει να περπατάει προς το αυτοκίνητο έχοντας την προσοχή της εκεί, εσύ (ο ιδιοκτήτης γενικά) ανοίγεις την πόρτα και μπαίνεις μέσα με ένα υφάκι οτι σου ανοίκει όλη η γή. Σε κοιτάει, την κοιτάς και μετά.... εεε μετά ότι βγεί αχαχαχαχαχαχαχαχα

Χαχαχαχα εχεις δικιο στρατο ειναι πολυ ψαρωτικο οντως.Κατα τα αλλα η συγκεκριμενη λειτουργια μου φαινεται πολυ χρησιμη για εδω επαρχια γιατι δεν υπαρχουν φωτα.βεβαια ειναι χρησιμοτερο οταν κλειδωνεις το αμαξι και γινεται αυτο

bill_m3
25-04-10, 19:42
Χαχαχαχα εχεις δικιο στρατο ειναι πολυ ψαρωτικο οντως.Κατα τα αλλα η συγκεκριμενη λειτουργια μου φαινεται πολυ χρησιμη για εδω επαρχια γιατι δεν υπαρχουν φωτα.βεβαια ειναι χρησιμοτερο οταν κλειδωνεις το αμαξι και γινεται αυτο

Πριν βγεις από το αυτοκίνητο (έχεις βγάλει το κλειδί) κάνεις ένα σινιάλο με την μεγάλη σκάλα και παραμένουν τα φώτα ανοιχτά για ένα μικρό χρονικό διάστημα!

mitsos_chania
25-04-10, 19:46
Πριν βγεις από το αυτοκίνητο (έχεις βγάλει το κλειδί) κάνεις ένα σινιάλο με την μεγάλη σκάλα και παραμένουν τα φώτα ανοιχτά για ένα μικρό χρονικό διάστημα!

Μπιλ δεν ειναι δουλεια αυτη ρε φιλε οποτε σταματαω πριν βγω απο το αμαξι να πρεπει να κανω σινιαλο,μου την σπαει.Ακομα και τα μερτσεντε το χουν στανταρ:ranting2:

bill_m3
25-04-10, 19:48
Μπιλ δεν ειναι δουλεια αυτη ρε φιλε οποτε σταματαω πριν βγω απο το αμαξι να πρεπει να κανω σινιαλο,μου την σπαει.Ακομα και τα μερτσεντε το χουν στανταρ:ranting2:

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Μερσεντε δεν παίρνουμε!!!! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

stratos
25-04-10, 19:54
:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Μερσεντε δεν παίρνουμε!!!! :hystericalbs1: :hystericalbs1:

Το έχουν όμως τα Ε92 ;)

giannis_compact
25-04-10, 20:40
Παιδια γθαυτο που εχουν τα μερσεντε μιλαω...Εστω και με πατεντα...Δε γινεται?Εχει το C200 του πατερα μου...

Tsakirakos
25-04-10, 20:42
Μπιλ δεν ειναι δουλεια αυτη ρε φιλε οποτε σταματαω πριν βγω απο το αμαξι να πρεπει να κανω σινιαλο,μου την σπαει.Ακομα και τα μερτσεντε το χουν στανταρ:ranting2:
ε ναι.....το'χει το δικο μου...:hystericalbs1:

ΔημήτρηςΜ3
25-04-10, 21:08
εδω σε εχω το αγορασα και γω αλλα ακομα δεν το εβαλα!!
εγω θα το χρεισιμοποιοισω μονο για τα προβολακια!!
οχι για ολα τα φωτα!!!
https://cgi.ebay.de/Coming-Leaving-Home-Modul-Lichtsensor-Wegebeleuchtung_W0QQitemZ270568125448QQcmdZViewIte mQQptZAutoteile_Zubeh%C3%B6r?hash=item3eff1df408

giannis_compact
25-04-10, 21:12
Ποσο σου βγηκε φιλε???

Nino
25-04-10, 21:20
Πριν βγεις από το αυτοκίνητο (έχεις βγάλει το κλειδί) κάνεις ένα σινιάλο με την μεγάλη σκάλα και παραμένουν τα φώτα ανοιχτά για ένα μικρό χρονικό διάστημα!

Αυτο ειναι το follow me home function!

giannis_compact
25-04-10, 21:40
Δηλαδη τι ειναι ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει λιγο....?!

ΔημήτρηςΜ3
25-04-10, 21:50
Ποσο σου βγηκε φιλε???

20 ευρο
και ειναι αυτοματο δλδ
μολις σβησεις μηχανη μπορεις να το ριθμησεις εσυ ποση ωρα θελεις να
αναβουν τα φωτα!! δλδ σαν το merc,
και δεν ειναι το ενεργοποιεις εσυ οπως τα δικα μας! ειναι αυτοματο
καλο για τα λεφτα του!!

mitsos_chania
25-04-10, 23:47
που συνδεεται?

gyiama
25-04-10, 23:51
Αμα το βρεις χρήσιμο, θα είναι να το ποστάρεις το λινκ με το DIY γιατί ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω για τι πράγμα μιλάμε...:(

Βασιλη μιλαμε για το συστημα που μολις ξεκελιδωσεις το αυτοκινητο αναβουν τα φωτα οπως εχουν τα merc c200 και πανω!!! αυτο που εχει ο Μητσος κανει αυτη τη δουλεια αλλα εχει λιγο ιστορια στην συνδεση!! οταν το βαλουμε θα προσπαθησουμε αν εινια να ανεβασουμε diy!!!

ΔημήτρηςΜ3
26-04-10, 00:50
ναι σωστα τα λεει ο Πανος αυτο μπαινει στο modul τον φωτων
και συνδεεις με τα canbus απο τα φωτα! αλλα
εγω δεν θα τα βαλω με ολα τα φωτα αλλα μονο με τα προβολακια που δεν εχει canbus
αρα οχι προβληματα!! ας ειναι καλα ο Πανος!! χιχιχιχιιχιχιχιιχχι!!

Tsakirakos
27-04-10, 11:19
αυτος ο Πανος!!!! για ολους φροντιζει!!! αν ισχυουν οσα λενε καποιοι περι Παραδεισου τοτε την εχει τη θεσουλα του στο τσεπακι!!!!!!!! χαχαχαχα!!!!

gyiama
27-04-10, 11:24
χαχαχαχ με την γκαντεμια που με δερνει ακομα και αυτο να γινει κατι θα συμβει καποιος θα βρεθει και θα μου παρει την θεση!!!!!

BILL007
27-04-10, 11:36
Τhanks...:) Aναμένουμε αν είναι...:)

Tsakirakos
27-04-10, 11:48
ελα ρε Πανο!!! αρχοντας εισαι!!!

nikos ///M
27-04-10, 20:09
αρε μητσο ολο το ebay εχεις αγορασει!!!!!!!!!!!

merbeind
27-04-10, 20:23
Tα merc οχι μονο το εχουν αλλα ρυθμιζεις και ποση ωρα θες να ειναι αναμμενα τα φωτα,τα προβολακια,η πλαφονιερα κτλ κτλ.Αναβουν στο ανοιγμα,στο κλεισιμο και γενικα απο τετοιες ..... αλλο τιποτα.Μπουχτησα απο αυτα.Καλυτερα το z4 που ουτε τα φλας δεν αναβουν στο κλειδωμα-ξεκλειδωμα(καλα και αυτο ακυρο βεβαια δεν καταλαβαινω καν αν εχει κλειδωσει η οχι το αμαξι)

Tsakirakos
27-04-10, 21:11
ουτε τα φλας δεν αναβουν στο κλειδωμα-ξεκλειδωμα(καλα και αυτο ακυρο βεβαια δεν καταλαβαινω καν αν εχει κλειδωσει η οχι το αμαξι)
οντως ακυρο!!! δε καταλαβαινεις αν κλειδωσε το αμαξι! απαραδεκτο!:thumbsdown:

Kostas_1
27-04-10, 21:21
Καλυτερα το z4 που ουτε τα φλας δεν αναβουν στο κλειδωμα-ξεκλειδωμα(καλα και αυτο ακυρο βεβαια δεν καταλαβαινω καν αν εχει κλειδωσει η οχι το αμαξι)


οντως ακυρο!!! δε καταλαβαινεις αν κλειδωσε το αμαξι! απαραδεκτο!:thumbsdown:

Ρυθμιζεται αυτο παιδες. Οπως και να κλειδωνουν αυτοματα οι ασφαλειες οταν ξεκινας, καθως και αλλα πολλα, αλλα θελει το μηχανημα που εχουν σε εξουσιοδοτημενα (και σε αρκετα εξειδικευμενα) συνεργεια

gyiama
28-04-10, 09:25
+1 σε οτι ειπε ο Κωστας πιο πανω!!και τα φλας αναβουν και οι κλειδαριες κλειδωνουν οταν ξεκινας ΑΛΛΑ θελει προγραμματισμο ο εγγεφαλος και τα 2 κλειδια ξεχωριστα το καθενα!!!!!!

kostasxan
28-04-10, 09:58
Εμενα το εχει και περαν απο να "βρεις" το αμαξι μεσα σε καποιο parking δεν βρισκω οτι εχει καμια αλλη χρησιμοτητα! Εχει?

nino. Έχει το Χ3 τέτοιο πράγμα?

Nino
28-04-10, 15:32
nino. Έχει το Χ3 τέτοιο πράγμα?

Ναι και νομιζω οτι παει πακετο αν εχεις αισθητηρα φωτων αλλιως ισως να ειναι μονο θεμα ενεργοποιησης!!
Το σιγουρο ειναι οτι οταν ξεκλειδωνεις αναβουν αυτη η λειτουργια λεγεται φωτα χαιρετισμου και οταν κλειδωνεις (σβυνουν μετα απο καποιο χρονο) μπορεις βεβαια να το κανεις και χειροκινητα με το σινιαλο στο κλειδωμα, αυτη η λειτουργια λεγεται follow me home και αν θελεις μπορει να απενεργοποιηθει.
Δεν εχει ομως βρε φιλαρακι καποια χρησιμοτητα ειλικρινα αν το εχει καλως αν δεν το εχει δεν αξιζει!!

M_Dolce
28-04-10, 15:49
Ρυθμιζεται αυτο παιδες. Οπως και να κλειδωνουν αυτοματα οι ασφαλειες οταν ξεκινας, καθως και αλλα πολλα, αλλα θελει το μηχανημα που εχουν σε εξουσιοδοτημενα (και σε αρκετα εξειδικευμενα) συνεργεια

Ετσι οπως τα λεει ο κωστας ειναι τα πραγματα και το καλυτερο ολων ειναι οτι αυτα ειναι προγραμματισμενα απο το εργοστασιο να παιζουν. Εαν διαπιστωσετε οτι δεν παιζουν και το αυτοκινητο ειναι εισαγωγης τοτε το πιο πιθανο ειναι να εχει γυρισμενα χιλιομετρα.

Αυτο συμβαινει γιατι η κωδικοποιηση καποιων λειτουργιων γινεται κατα κυριο λογο απο το κοντερ του οχηματος. Αν στο κοντερ εχουμε κανει την οποιοαδηποτε επεμβαση προκειμενου να γυρισουμε τα χιλιομετρα οι λειτουργιες αυτες χανονται και απαιτουν επανακωδικοποιηση για να τεθουν ξανα σε λειτουργια.

Nino
28-04-10, 16:19
ή γιατι σε φερνουν πισω για τις απαραιτητες ενεργοποιησεις.. οι οποιες δεν ειναι ουτε τζαμπα ουτε ευκαταφρονητα τα κοστη!!!

Kostas_1
28-04-10, 18:52
Γιαννη σε μενα 3 φορες που ζητησα τις εκαναν παντοτε δωρεαν....

kostasxan
03-12-10, 09:41
Μου έπεσε στα χεριά μου αυτό εδώ https://viewitem.eim.ebay.gr/Module_Coming_Home_AUDI_VW_BENZ_OPEL_FORD_BMW_PEUG EOT_/250538266814/item

Το πέρασε τελικά κανείς ?
μπορώ να το βάλω στο X3 ?

Θα έχω πρόβλημα με το can bus ?