PDA

Επιστροφή στο Forum : E30 project



Z4///M
25-04-10, 14:26
Γεια σας παιδια...

για αλλη μια φορα σκεφτομαι να φτιαξω με μετρο την παλια ε30 :)

σκεφτομαι επισης κ για αλλαγη κινητηρα , ασχετο αλλα σκεφτομουνα τον N52B30 , γινεται ?

ψαχνω για ζαντες alpina , αλλαγη αναρτησεων ( ποιες προτεινετε? θελω να χαμηλωσει λιγο ) κανα τιμονακι Μ κ λεβιε. αυτα..:thanks:

υπαρχει καποιος που εχει κανει κατι παρομοιο σε ε30 να μου προτεινει μαστορα? :thnx:

BILL007
25-04-10, 14:58
Mε το καλό φίλε μου!!!:):):)

gnx
25-04-10, 16:38
Yπάρχει κάποιος στην Αγγλία που βάζει s50 μοτερ και κρεμαγιέρα από ε36 Μ3. Του είχε αφιέρωμα το bmwcarmagazine το 06 ή το 07.

Z4///M
25-04-10, 18:59
Yπάρχει κάποιος στην Αγγλία που βάζει s50 μοτερ και κρεμαγιέρα από ε36 Μ3. Του είχε αφιέρωμα το bmwcarmagazine το 06 ή το 07.

να παω αγγλια να το φτιαξω?? λιγο μακρυα....:th_Laie_67-1:

gnx
25-04-10, 19:08
Οχι ρε...Αλλα να πάρεις ιδέες. Ηταν πολυ καλες μετατροπες αυτες.

m-power_01
25-04-10, 19:12
Γεια σας παιδια...

για αλλη μια φορα σκεφτομαι να φτιαξω με μετρο την παλια ε30 :)

σκεφτομαι επισης κ για αλλαγη κινητηρα , ασχετο αλλα σκεφτομουνα τον N52B30 , γινεται ?

ψαχνω για ζαντες alpina , αλλαγη αναρτησεων ( ποιες προτεινετε? θελω να χαμηλωσει λιγο ) κανα τιμονακι Μ κ λεβιε. αυτα..:thanks:

υπαρχει καποιος που εχει κανει κατι παρομοιο σε ε30 να μου προτεινει μαστορα? :thnx:

Πολυ καλα κανεις και το σκεφτεσαι κατα την αποψη μου! Κατα την γνωμη μου το πιο ωραιο μοντελο!

Αν θες να το κρατησεις σε ''original'' κατασταση ,ενας Μ20 2.7 μπορει και φρερταρει με τα 200 αλογα και με αρκετα κιλα ροπης!

Απο αναρτηση ,λυσεις υπαρχουν πολλες, ωραια καθονται σε αυτο το σκαρι τα vogland με bilstein, καθως τα eibach μπορεις να πεις οτι ειναι αρκετα σκληρα ...

Οτι αλλο θελεις, εδω ειμαστε

Z4///M
25-04-10, 19:28
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις...σιγουρα θα χρειαστω καποιον να με καθοδηγησει που να παω , τι να βαλω...μιας κ δεν γνωριζω κ πολλα

Action Man
25-04-10, 19:38
Υπάρχουν πολλές λύσεις και κάποια στιγμή(έχω πήξει και δεν έχω ΚΑΘΟΛΟΥ χρόνο:wacko:)θα σε βοηθήσω όσο μπορώ.
Μη καταφεύγεις σε μεγάλα μοτέρ.Να προσέξεις ιδιαίτερα το βάρος που θα "πέσει" στον μπροστινό άξονα,και να αποφύγεις τους σύγχρονους κινητήρες για ένα και μόνο λόγο:χρήμα...πολύ χρήμα για να μπεί μοτέρ "Νxx"στην Ε30.

Από μάστορες δεν θα σου προτείνω κάποιον,αλλά ένα θα σου πω.....αυτός που θα ασχοληθεί με την "παλιατζούρα" θα πρέπει να την αγαπάει....αν καταλάβεις οτι είναι κερδοσκόπος,έφυγες χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Για να σε προϊδεάσω λίγο θα σου πω το εξής:H μία Ε30 μου,είναι μοντέλο 2oς 1986,και είναι πρώτο χέρι.Την είχε αγοράσει τότε ο πατέρας μου και την έχουμε ακόμη.
Επειδή είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτό το αυτοκίνητο,ξεκίνησα κάποια στιγμή να την μαζέψω(πρίν 2 χρόνια)
Αυτή την στιγμή έχουν φύγει 20.000¤(έχω σπάσει και κανα δυο μοτέρ) και ακόμα δεν έχει τελείωσει.:warriorsmiley:

Θα τα ξαναπούμε σύντομα.:original:

Fad3In
20-05-10, 21:48
Ωραιος και μπραβο για την υπομονη! :thumbsup:
Τελευταια ολοι τα πουλανε ρε γμτ,λες και θα βγαλει κανεις πανω απο 2000€
ασχετα με τις τιμες που ζητανε πχ στο car.gr! :th_Laie_67-1:
Με μεγαλη χαρα θα σε βοηθησουμε και στο φορουμ γιατι παιζει και πολυ μερακι και γνωση απο σχετικα ζητηματα...
Ο Παντελης πχ ξερει τι λεει 100% και ειναι ατομο εμπιστοσυνης.
Αν θες περνα μια βολτα και μιλας και με ατομα που εχουν κανει κατι παρομοιο.
Το βασικο ειναι να γνωριζεις τον μηχανικο και την δουλεια του και να του χεις εμπιστοσυνη σε οτι προτεινει...μετα απλα θελει υπομονη και χρονο!
Ν.

Fad3In
20-05-10, 21:54
ΥΓ.
Αυτή την στιγμή έχουν φύγει 20.000(έχω σπάσει και κανα δυο μοτέρ) και ακόμα δεν έχει τελείωσει.:warriorsmiley:

Μην σε τρομαζει το 20.000¤! Ο Παντέλος ειναι τρελος,
αλλα να πουμε και την αληθεια βαζει και καλα πραγματα πανω.
Αλλα το βαζει και πιστα! Δεν το λυπαται! Οπως και τα εξοδα. ;)

Πχ ενα παραδειγμα θα σου πω:
Θες αναρτηση πχ.
Μπορεις να βαλεις απο 320 με τοποθετηση τα coilover της FK,
αλλα μπορεις να πας και σε Bilstein με HR ελατηρια στα 700+¤.
(Εγω το τελ δεν το ξανακανω.Σε 3 χρονια εσκασαν οι 2 πισω μπουκαλες.Ατυχος η μη,ειχα δωσει λεφτα και δεν περιμενα να ναι και τοσο βαρκα τοσο γρηγορα το Ε30 ειδικα με ελαφρυ κινητηρα και λιγα αλογα
,στα περιπου 80.000χλμ)

ΑΜΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΤΕ ΤΟ 5ΛΕΠΤΟ! :ΡΡΡ

oldcarskickass
21-05-10, 11:10
επειδή και εγώ την πάτησα εν μέρει σαν τον Παντελή και κατέληξα να έχω ένα αμάξι που είναι ημιτελές.

Κάνε μια λίστα του τι θες.

Τι σκοπό θα εξυπηρετεί το αμάξι; Γρήγορη βόλτα, καθημερινό και τέτοια.

Πόσα χρήματα είσαι διατεθιμένος να δίνεις για τα έξοδά του.

Το πιο σημαντικό είναι αυτό που λέει ο Παντελής, αν δεις τον μάστορα μαγκάκο και να λέει ότι θα σε φτιάξει και θα το κάνει πύραυλο κτλ κτλ φεύγεις και μάλιστα τον φτύνεις κιόλας.

Για ΝΧΧ μοτέρ δεν έχω ακούσει να μπαίνει.

Μια εύκολη πανεύκολη μετατροπή είναι να βάλεις ένα Μ50 Μ52 μοτέρ πάνω.

Με τα λεφτά που θα έδινες για την αγορά του ΝΧΧ θα πάρεις τον Μ50 / 52 και θα του κάνεις και rebuilt.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θέλει το σασί κάποια προσοχή και ενίσχυση, εκτός από μπάρες θόλων υπάρχουν και μπάρες ψαλιδιών και άλλα τέτοια που ενισχύουν ΔΟΜΙΚΑ ένα τόσο παλιό σασί.

Πόσα περίπου υπολογίζεις να ρίξεις πάνω του;

Αν και για εμένα την παρούσα φάση η ΚΑΛΥΤΕΡΗ best value μετατροπή είναι να συνέλθει πρώτα ΟΛΗ η καρότσα, τα σαλόνια κτλ και να βάλεις ένα 4κύλινδρο 16v μοτέρ πάνω ανακατασκευασμένο και θα το έχεις για μια ζωή.

teopoulos
01-06-10, 18:47
Με το καλό να το αρχίσεις το project και να το τελειώσεις, αν και αυτα γενικά ποτέ δεν τελειώνουν!!

Δεν τα πάω καλά με τους κωδικούς των μοτέρ, αλλά αμα είναι απο 36άρι εννοείται πως γλινεται να μπεί αλλά με μπόλικες πατέντες (κοψιμο άξονα, μετατροπή στις βάσεις, αλλαγή σεβρό φρένων για να μην κόβεις σασί κ τέτοια) και ο μάστορας θα σου ζητήσει ράβδους χρυσού για να στο κάνει αν δεν είναι αδερφός η το πολύ πρώτος ξάδερφος!

Η δική μου γνώμη είναι να βάλεις ένα μοτέρ 2,500cc Μ20 το οποίο θα έχει τα πάντα μαζί του! (εισαγωγες,εξαγωγες,louft,εγκ φάλους.. όλα)και να είσαι κύριος!
Το 2,700cc ούτε να το κοιτάξεις σε φωτογραφία!! Το έβαλα στο αυτοκίνητό μου και δεν δούλεψε ποτέ σωστά!

Για ανάρτηση απο τις κίτρινες bilstein με eibah ελατήρια που έχω τώρα, όχι δεν είμαι ικανοποιημένος, ίσα ίσα καλύτερα να μην είχα αναρτήσεις καθόλου!
Μέσα στη βδομάδα έχω σκοπό να τις αντικαταστήσω οπότε θα μπορώ να προτείνω κάτι!

Τιμόνια Μ και λεβγιέδες έχουν γενικά τα μαγαζά με τα μεταχειρισμένα! Από 90 μέχρι 150 ευρώ έχω βρεί τα τιμόνια!

Επίσης θα σου πρότεινα οπωσδήποτε να βάλεις πίσω αντιστρεπτική αν δεν έχει ήδη το αυτοκίνητό σου! Με 50 ευρώ καθαρίζεις!


Τέλος... ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ! ΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ E30 ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΜΝΗΜΟΝΕΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

Αυτά τα ολίγα! Εδώ είμαστε να τα λέμε!

m-power_01
02-06-10, 02:23
Το 2,700cc ούτε να το κοιτάξεις σε φωτογραφία!! Το έβαλα στο αυτοκίνητό μου και δεν δούλεψε ποτέ σωστά!

Για ανάρτηση απο τις κίτρινες bilstein με eibah ελατήρια που έχω τώρα, όχι δεν είμαι ικανοποιημένος, ίσα ίσα καλύτερα να μην είχα αναρτήσεις καθόλου!
Μέσα στη βδομάδα έχω σκοπό να τις αντικαταστήσω οπότε θα μπορώ να προτείνω κάτι!

Τέλος... ΚΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΤΟΥ! ΑΝ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ E30 ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΜΝΗΜΟΝΕΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ...

Αυτά τα ολίγα! Εδώ είμαστε να τα λέμε!

Το οτι δεν δουλεψε σωστα το 2.7 τι φταει? Μην εισαι απολυτος...υπαρχουν τετοια μοτερακια που δουλεύουν υπέροχα!

Για το σεταπ της αναρτησης... τι ζαντες φορας? εχεις σωστη ευθυγράμμιση? εχεις σιγουρα σωστα ελατηρια?

Επίσης τι ενοεις οταν λες να ασχοληθει οπως πρεπει...και να πηγαινει οπως πρεπει???

oldcarskickass
02-06-10, 07:18
Το 2.7 είναι το Μ20Β27 και είναι η οικονομική προσέγγιση της BMW.

Έμπαινε στο 325e (όχι i) και έβγαζε 122 άλογα.

Ψεκασμός ECOTRONIC, όχι MOTRONIC και πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το βάλεις από την στιγμή που υπάρχει ο 2.5.

m-power_01
02-06-10, 22:53
Το 2.7 είναι το Μ20Β27 και είναι η οικονομική προσέγγιση της BMW.

Έμπαινε στο 325e (όχι i) και έβγαζε 122 άλογα.

Ψεκασμός ECOTRONIC, όχι MOTRONIC και πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το βάλεις από την στιγμή που υπάρχει ο 2.5.

Λευτέρη πιθανοτατα εννοει μπλοκ Β27 καπακι Β25...πλεξουδα εγκέφαλος ηλεκτρικα απο 25αρι!

teopoulos
03-06-10, 12:13
Το οτι δεν δουλεψε σωστα το 2.7 τι φταει? Μην εισαι απολυτος...υπαρχουν τετοια μοτερακια που δουλεύουν υπέροχα!
Σίγουρα κάποια θα υπάρχουν!!! Εννοείται!!
Μάλλον στο δικό μου του τα περιφερειακα του δεν ηταν τα σωστά και δεν συνεργάστηκαν καλα...?? Τι να πω? Όντως σε αυτα τα μοτερ οι περισσότεροι έχουν κρατήσει το block, αλλάζουν κεφαλή και πεταλουδες και, και , και....
Τα οποία λίγο να σε κοροιδέψει ο μάστορας, λίγο κι αυτός να μην ξέρει καλά τι του γίεται... το παίρνεις στο χέρι!



Για το σεταπ της αναρτησης... τι ζαντες φορας? εχεις σωστη ευθυγράμμιση? εχεις σιγουρα σωστα ελατηρια?

Ζάντες έχω 15'', ευθυγράμιση έχω κάνει πριν 2 μήνες!! Αλλά πέρα απο αυτό κάθε φορά που υπάρχει ανωμαλία στο δρόμο και εγώ πηγαίνω με πάνω απο 50km νομίζω ότι θα μου τρυπήσει μπροστά ο θόλος και θα δω την ανάστηση να πετάγεται!!! Δεκτές και προτάσεις!



Επίσης τι ενοεις οταν λες να ασχοληθει οπως πρεπει...και να πηγαινει οπως πρεπει???

Εδώ έρχεται το μεγάλο θέμα! Όταν λέω να ασχοληθεί,εννοώ ότι όταν του το πάω και του λέω ότι πχ: "Εχώ θέμα όταν το βάζω μπροστά το αυτοκίνητο, η μίζα θελέι πολύ ώρα μέχρι να πάρει μπρος.." και όταν πάω να το πάρω μου λέει όλα κομπλέ και ότι καθάρισε την τρόμπα και θα φτιάξει αυτό σε 1-2 μέρες,(πως θα φτιάξει? έτσι μόνο του??) είναι καλός μάστορας? Ασχολείται με e30? Και έχω κι άλλα τέτοια!! Τέλος όταν λέω να πηγαίνει όπως πρέπει, έννοώ ότι κανονικά ένα μοτέρ, το βάζεις μπροστά με τη μία, παίρνει κανονικά, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες , οι βαλβίδες δεν κάνουν αρυθμίες κ γενικά όπως είναι λογικό να θές να δουλέυει το μοτέρ σου! Αυτό τον άνθρωπο δεν έχω βρεί ακόμα, να του πω τι θέλω ,τι κάνει, και κυρίως τι δεν κάνει το αυτοκινητό μου, να τα βρούμε σε αυτά που θέλω και να τελειώσει εκέι! Σε τέτοιο ΜΑΣΤΟΡΑ,να πηγαίνω, να χαίρομαι να του δίνω τα λεφτά μου!!!



:oops: BACK TO TOPIC

TSAF
03-06-10, 12:59
Παντως στην δικια μου την παρεα υπαρχουν 3 30αρια που κανενα απο αυτα δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα. Και τα 3 αυτοκινητα εχουν μεγαλα μοτερ, κλπ.

μαστορες για να στο φτιαξουν σωστα το αυτοκινητο υπαρχουν παντως.

teopoulos
03-06-10, 13:45
μαστορες για να στο φτιαξουν σωστα το αυτοκινητο υπαρχουν παντως.


Ειληκρινά αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον πολύ θα το ήθελα!
Δεν ξέρω αν γίνεται εδώ ή με pm...

m-power_01
03-06-10, 13:50
Ειληκρινά αν έχεις να μου προτείνεις κάποιον πολύ θα το ήθελα!
Δεν ξέρω αν γίνεται εδώ ή με pm...

Εαν εχουμε καλλες εμπειριες απο καποιο συνεργειο δεν ειναι κακο να αναφερουμε το ονομα του! Βοήθεια προσφερουμε!

TSAF
03-06-10, 14:41
εχεις pm

Fad3In
04-06-10, 22:01
Εαν εχουμε καλλες εμπειριες απο καποιο συνεργειο δεν ειναι κακο να αναφερουμε το ονομα του! Βοήθεια προσφερουμε!


εχεις pm

:th_Laie_67-1::hystericalbs1::thumbsup:

N.