PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαδια.....



Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 12:20
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω χ1 με κινητήρα Ν46Ν. Μετά απο 7000 χλμ παρατήρησα οτι η στάθμη του λαδιού έχει πέσει κοντά στο μίνιμουμ.τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο αν μου βγάλει μνμ +1λιτρο που θα πρέπει να συμπληρώσω 1 λίτρο ακριβώς και να μην δίνω σημασία στην μπάρα. Έμπιστος φίλος μάστορας μου είπε οτι σε αυτούς τους κινητήρες υπάρχει αστοχία υλικού κάπου στις βαλβίδες και γιαυτο καεί τα λάδια τόσο γρήγορα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
Έχει κανείς καμία ιδέα;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ntinos
03-10-14, 13:52
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω χ1 με κινητήρα Ν46Ν. Μετά απο 7000 χλμ παρατήρησα οτι η στάθμη του λαδιού έχει πέσει κοντά στο μίνιμουμ.τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο αν μου βγάλει μνμ +1λιτρο που θα πρέπει να συμπληρώσω 1 λίτρο ακριβώς και να μην δίνω σημασία στην μπάρα. Έμπιστος φίλος μάστορας μου είπε οτι σε αυτούς τους κινητήρες υπάρχει αστοχία υλικού κάπου στις βαλβίδες και γιαυτο καεί τα λάδια τόσο γρήγορα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
Έχει κανείς καμία ιδέα;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Πως παρατηρησεις οτι η σταθμη εχει πεσει ?

Bitz
03-10-14, 14:25
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω χ1 με κινητήρα Ν46Ν. Μετά απο 7000 χλμ παρατήρησα οτι η στάθμη του λαδιού έχει πέσει κοντά στο μίνιμουμ.τηλ στην αντιπροσωπεία και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα παρά μόνο αν μου βγάλει μνμ +1λιτρο που θα πρέπει να συμπληρώσω 1 λίτρο ακριβώς και να μην δίνω σημασία στην μπάρα. Έμπιστος φίλος μάστορας μου είπε οτι σε αυτούς τους κινητήρες υπάρχει αστοχία υλικού κάπου στις βαλβίδες και γιαυτο καεί τα λάδια τόσο γρήγορα. Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
Έχει κανείς καμία ιδέα;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμπληρωνεις οσο χρειαζεται καθε φορα.....οσο για την αποψη του μηχανικου το αφηνω ασχολιαστο

Konstantinos E60
03-10-14, 14:48
Πως παρατηρησεις οτι η σταθμη εχει πεσει ?

Λογικά ετσι...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/imagesqtbnANd9GcTNLDvYppG1EeJyorBOzpd9mF-1.jpg

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 15:29
Ναι σωστά απο την ηλεκτρονική ένδειξη.. Δυστυχώς δεν έχει βέργα..
Δηλαδή δεν έχει τίποτα; Ολα καλα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tokiko
03-10-14, 15:35
Το αυτοκίνητο αγοράστηκε πέρυσι καινούργιο όποτε ειμαι ακόμα στην εγγύηση..
Έχει κανείς καμία ιδέα;;;

Εντελώς φιλικά, πόσα km έχεις κάνει και καταναλώνει λάδι?
Μήπως να πας από τον αντιπρόσωπο μπας και αλλάξετε κάνα μοτέρ?

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 15:37
17334 χλμ..
3 φορές έχει γινει αλλαγή λαδιών αλλά πρώτη φορά το βλέπω χαμηλά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Lefterisk
03-10-14, 15:47
εμαθα και για αλλο ενα Χ1 που εχει θεμα καταναλωσης. ισως ο μαστορας να εννοει τα τσιμουχακια αλλα στα χλμ σου ειναι πολυ πολυ νωρις κ αδικαιολογιτο.
ενας αλλος μ ελεγε οτι ειναι φυσιολογικη η καταναλωση λαδιου γτ ετσι -υποστηριζε οτι- σχεδιαζονται και γινεται ορθα φαινομενο evaporation λαδιου -δλδ ειναι επιθυμητο αποτελεσμα- κ αλλες τετοιες τριχες κατσαρες..
με λιγα λογια να βαπτιζουμε λογικο κ θεμιτο ενα κακο αποτελεσμα.
το χειροτερο ειναι η ελλειψη δεικτη σταθμης λαδιων καρτερ που πλεον βασιζεται ο οδηγος-ιδιοκτητης στην ηλεκτρονικη κ μονο ενδειξη κ πουθενα αλλου.
στα Ε9χ οταν η ηλεκτρονικη ενδειξη φτασει στο min τοτε μονο -και αυστηρα μονο τοτε- συμπληρωνεις ακριβως 1 λιτρο λαδι. δλδ ΔΕΝ ειναι της λογικης βλεπω σταθμη ακριβως στη μεση μεταξυ μιν και μαξ αρα ας βαλω 500ml.
στα οχηματα με μηχανικο δεικτη φυσικα κανεις οπως επιθυμεις. η ελλειψη μηχανικου δεικτη εχει επισης κ το κακο οτι πρεπει να ξερεις ακριβως ποση ποσοτητα θα βαλεις στην αλλαγη γτ δεν θα εχεις καποιον τροπο να την ελεγξεις. τελος, εχω παρατηρησει οτι ο ηλεκτρονικος δεικτης καμια φορα δεν δειχνει το απολυτα ορθο αποτελεσμα για παραδειγμα οταν το αμαξι εχει δουλεψει πολλες ωρες ταξιδι τοτε συνηθως δειχνει λιγο πιο κατω απο την πραγματικη σταθμη. δλδ ενω εχω μαξ σταθμη λαδιου, αν το αμαξι δουλευει 4-5 ωρες ταξιδι τοτε θα μου τη δειξει ελαχιστη πεσμενη.

τωρα στο θεμα σου παλι, εαν δειχνει μικρη απωλεια τοτε μην σκας. δες κ σε ποιες συνθηκες την βλεπεις πεσμενη κ μας λες. αν φυσικα ειναι μετα απο μικρη διαδρομη τοτε ναι θα ειναι πραγματικη.

ΥΓ: μηπως στην τελευταια αλλαγη λαδιων δεν μπηκε σωστη ποσοτητα με αποτελεσμα να βλεπεις τωρα πεσμενη σταθμη;

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 16:00
Στα 10κ που άλλαξα τα λάδια ήταν στο μαξ και σταδιακά κατέβαινε. Το σκέφτηκα αυτό και άφησα το αυτοκίνητο δυο μέρες ακούνητο και σήμερα το πρωί που το έβαλα μπροστά πάλι στην ίδια στάθμη ήταν λίγο πιο πάνω απο το μίν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

zgouriazmenos
03-10-14, 16:01
Ομοίως και στο δικό μου Ν43Β20. Αλλαγή λαδιών και μετά απο 5500 χλμ ταξιδιών η ένδειξη στάθμης κάπου στη μέση. Αντιπροσωπεία και 2 μηχανικοί που ρώτησα μου είπαν το ίδιο πράμα "όταν βγάλει μήνυμα για +1 λίτρο συμπληρώνεις ακριβώς 1 λίτρο"

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 16:04
Το ίδιο ακριβώς μου είπαν και μενα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 16:05
Το ίδιο ακριβώς είπαν και σε μένα και να μην παίρνω υπόψιν την μπάρα παρά μόνο όταν βγάλει το μνμ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 16:37
https://tapatalk.imageshack.com/v2/14/10/03/0fb7b105e58527a4e0dee3ce5d6c64c0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 16:39
Αυτή την φωτό την τράβηξα πριν λίγο που το αμάξι ήταν κρύο και μόλις το έβαλα μπρος


Sent from my iPhone using Tapatalk

compactM3
03-10-14, 18:30
οτι σου ειπαν ολοι....
ολοι το ιδιο κανουμε. οταν πει +1 λιτρο, προσθετεις ενα λιτρο και ολα καλα...

Lefterisk
03-10-14, 18:50
πλεον το αμαξι ειναι λαχειο σε πολλα θεματα και δεν αναφερομαι σε προβληματα και αξιοπιστια. παντως το δικο μου Ε90 με τον "παλαιο" Ν46 του πολλαπλου δεν καιει σταγονα (τουλαχιστον ακομα...μεχρι να αρχισουν τα θεματα με τα τσιμουχακια)
την διαφορα που εχει ο αλεκος απο το μινιμουν εμενα την παρουσιαζει απο το μαξιμουμ, οταν το μοτερ εχει δουλεψει αρκετες ωρες ασταματητα...

παντως, κακα τα ψεματα, πρεπει να σταλει ευχαριστηρια επιστολη και βραβειο πατεντας κ εξυπναδας απο τους ενημερωμενους καταναλωτες στον ευφυη μηχανικο του ομιλου που σκεφθηκε να γλυτωσει την φιρμα απο τα εξοδα των μηχανικων δεικτων λαδιου των κινητηρων. :facepalm:

Alekos x1 sdrive18i
03-10-14, 19:16
Δηλαδη ειναι φυσιολογικό για καινούριο αυτοκίνητο;;δεν θα χειροτερέψει πιο μετά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

tasos.kamv
03-10-14, 19:16
Αποκλίνοντας λίγο από την κουβέντα, το εξής περίεργο είναι ότι ενώ γίνεται τεράστια μελέτη από τα εργοστάσια και τους κορυφαίους επιστήμονες που έχουν για μείωση κατανάλωση βενζίνης & εκπομπών CO2, NOx κτλ, δεν μπορώ να καταλάβω πως αφήνουν "πίσω" το θέμα κατανάλωσης λιπαντικού του οποίου η καύση παράγει ότι πιο βλαβερό και καρκινογόνο υπάρχει, δηλ αρωματικούς υδρογονάνθρακες.. :facepalm:
Επειδή το μοτέρ σου είναι ακόμα "άστρωτο", τα μέταλλα μπορεί να μην έχουν πάρει τις μέγιστες ανοχές τους και για αυτό να παρατηρείς αυτήν την κατάσταση. Πιθανότατα με την πάροδο του χρόνου και την χρήση να μειωθεί έως και ελαχιστοποιηθεί η κατανάλωση, εφόσον φυσικά δεν υπάρχει κάποια κατασκευαστική αστοχία στο μοτέρ.
Ψάξε μήπως πρέπει να δοκιμάσεις λίγο πιο "παχύ" λιπαντικό (π.χ. από 5w-30 σε 5w-40), μέσα πάντα στα αποδεκτά από τον κατασκευαστή όρια.

tokiko
04-10-14, 01:18
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/0fb7b105e58527a4e0dee3ce5d6c64c0-1.jpg

:shok::shok:

Καινούργιο αμάξι...:facepalm:

Libanner
04-10-14, 07:47
Πραγματικά τραγικό σε καινούργιο αμάξι να είσαι με ένα μπετονάκι λάδι στο πορτ παγκαζ και να συμπληρώνεις...αλλά δικαιολογεί ο κατασκευαστής μεγάλες καταναλώσεις λαδιού πλέον...
Αν γινόταν αυτό σε κανένα ποιο παλιό BMW και με 17.000 χιλιόμετρα στο κοντερ έκαιγε ένα λίτρο στα 5000χιλ. άστα να πάνε...Εδώ μετά απο 20 χρόνια και 200.000-300.000χιλ. και βάλε δε καίνε σταγόνα άντε απο αλλαγή σε αλλαγή να έχουν καταναλώσει 200-300ml...

Alekos x1 sdrive18i
04-10-14, 08:05
Μου μπήκαν και ψύλλοι στα αυτιά με αυτό που είπε ο μάστορας και εφόσον ειμαι εντός εγγύησης είπα να κάνω οτι καλύτερο γίνεται να το προλάβω τώρα που ειναι νωρίς


Sent from my iPhone using Tapatalk

compactM3
04-10-14, 13:10
οι παλιοι ομως ελεγαν οτι μοτερ που τσιμπαει λαδακι, δεν σπαει ποτε.........
ασε που κανει και καλυτερη συμπιεση.........

ghost-rider
04-10-14, 13:22
Αυτο με τη συμπιεση το ακουσα προσφατα απο μια μαστορατζα.
Πως γινεται. Κουφο εντελως μου ακουστηκε.

A8hnaios
04-10-14, 13:56
Αποκλίνοντας λίγο από την κουβέντα, το εξής περίεργο είναι ότι ενώ γίνεται τεράστια μελέτη από τα εργοστάσια και τους κορυφαίους επιστήμονες που έχουν για μείωση κατανάλωση βενζίνης & εκπομπών CO2, NOx κτλ, δεν μπορώ να καταλάβω πως αφήνουν "πίσω" το θέμα κατανάλωσης λιπαντικού του οποίου η καύση παράγει ότι πιο βλαβερό και καρκινογόνο υπάρχει, δηλ αρωματικούς υδρογονάνθρακες.. :facepalm:
Επειδή το μοτέρ σου είναι ακόμα "άστρωτο", τα μέταλλα μπορεί να μην έχουν πάρει τις μέγιστες ανοχές τους και για αυτό να παρατηρείς αυτήν την κατάσταση. Πιθανότατα με την πάροδο του χρόνου και την χρήση να μειωθεί έως και ελαχιστοποιηθεί η κατανάλωση, εφόσον φυσικά δεν υπάρχει κάποια κατασκευαστική αστοχία στο μοτέρ.
Ψάξε μήπως πρέπει να δοκιμάσεις λίγο πιο "παχύ" λιπαντικό (π.χ. από 5w-30 σε 5w-40), μέσα πάντα στα αποδεκτά από τον κατασκευαστή όρια.

:thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

Γεια σου ρε Τασο Μηχανολογε μου!!!!

compactM3
04-10-14, 16:40
Αυτο με τη συμπιεση το ακουσα προσφατα απο μια μαστορατζα.
Πως γινεται. Κουφο εντελως μου ακουστηκε.

γινεται γιατι το λαδακι δεν εξαερωνεται μεσα στον κυλινδρο με συνεπεια να διατηρει το παχυρευστο του, να πιανει καποιο επιπλεον χωρο απο το μειγμα που εχει ο κυλινδρος κατα την συμπιεση ΚΑΙ κατα την αναφλεξη οπου ολα αυτα καιγονται μαζι να δημιουργει επιπλεον αερια (αρα και πιεση) μεσα στον κυλινδρο.
Σε ολη αυτη την διαδικασια ομως, κατα την διαδρομη του εχει πρωτα απ ολα λιπανει τα τοιχωματα του κυλινδρου και απο την πλευρα του θαλαμου καυσης...............

tokiko
04-10-14, 16:56
Αυτο με τη συμπιεση το ακουσα προσφατα απο μια μαστορατζα.
Πως γινεται. Κουφο εντελως μου ακουστηκε.

Δημιουργείται υδραυλική πίεση, αλλά άμα θες συμπίεση παίρνεις diesel δε χρειάζεται να καίει λάδια. Τα τοιχώματα του κυλίνδρου λιπαίνονται και χωρίς να περνάει λάδι στο θάλαμο καύσης. thumb

tokiko
04-10-14, 16:58
Μου μπήκαν και ψύλλοι στα αυτιά με αυτό που είπε ο μάστορας και εφόσον ειμαι εντός εγγύησης είπα να κάνω οτι καλύτερο γίνεται να το προλάβω τώρα που ειναι νωρίς

Και πολύ το άργησες...

ghost-rider
04-10-14, 19:21
Ρε παιδια αμα μπαινει μεσα υπολογισιμη ποσοτητα λαδιου σου μειωνει το θαλαμο καυσης.
Στον εμμεσο ψεκασμο αυτο σημαινει οτι θα ρουφηξεις λιγοτερο αερα κ λιγοτερη βενζινη.
Θα εχεις λαδι αντι για το μιγμα σου...

Στο θεμα της υδραυλικης συμπιεσης... Νταξει ειπαμε... Και 2 λιτρα στα 1000χλμ να καιει δεν ειναι υπολογισιμη.
Οταν παλι γινει εχεις χασουρα. Οχι κερδος.
Κ αν γινει εντονη παθαινεις ζημια οπως κ με το νερο.
S οι μπιελες...

Κ στις δυο περιπτωσεις το μοτερ χαντακωνεται.
Ασε που περα απ ολα τα αλλα την ακουνε τη μπουζι.
Δεν υπαρχει μοτερ με μεγαλες καταναλωσεις λαδιου που δινει σωστα.

DIMITr|S
04-10-14, 20:11
μην τρελαινεστε.....δεν ειναι τρομερη ποσοτητα....
ισως ειναι και καλυτερα αφου θα μπαινει που και που ενα λιτρο φρεσκο λαδι νωριτερα απο την αλλαγη...

tokiko
04-10-14, 20:49
Ναι δεν είναι σοβαρό, αλλά σε ένα αμάξι με 17000 χιλιόμετρα και μέσα στην εγγύηση είναι σωστό να λέμε του ανθρώπου να μη ανησυχεί και να κουβαλάει 1 λίτρο καστρόλ 5-30 στο πορτμπαγκάζ για συμπληρώνει που και που ?

Alekos x1 sdrive18i
05-10-14, 17:45
Δηλαδή δεν συμβαίνει σε όλους; Αξίζει να το θίξω στην αντιπροσωπεία;


Sent from my iPhone using Tapatalk