PDA

Επιστροφή στο Forum : Μ6 Dyno Maha



Stathis
24-04-10, 14:45
χθες κανονισαμε με το γιωργο τη δυναμομετρηση των αυτοκινητων μας.
πηγαμε στο maha στα σπατα (αγγελιδης), στα γνωστα "ραουλα της λυπης"...

οι φωτο και τα αποτελεσματα παρακατω:

GM6's Μ6:

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00015.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0005.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0006.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0007.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0009.jpg

Stathis
24-04-10, 14:45
stathis's M6:

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00010.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00011.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00012.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00013.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00014.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0001.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0002.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/0003.jpg

το δακρυ πηγε κορομηλο μετα την εκτυπωση των αποτελεσματων. χαχαχα
εγω πηγα με βενζινη aegean (τη φθηνη με το 1,35 χεχε), και φαινεται απο το αβανς οτι το αυτοκινητο εκανε προσαρμογη προς τα κατω...
θα παω και αλλη μια φορα απο βδομαδα μολις καψω αυτην που εχω με BP, αν και δεν πιστευω η διαφορα να ειναι μεγαλη...

πιο κατω ενα αρχειο απο το δυναμομετρο της evotech στη γερμανια οπου φαινεται ποσο περισσοτερο αβανς εδωσε η ecu με καλη βενζινη...

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/00016.jpg

gant
24-04-10, 14:59
Διαφορά κάπου 110 ΗΡ Στάθη από στρόφαλο σε τροχό, αναλογικά και στα δυό αμάξια;

Nick bmwlover
24-04-10, 15:08
Σταθη καλα εκανες και το εκανες δυναμομετρηση,καλα εκανες και ανεβασες φωτο αλλα δεν χρειαζεται να σκας για αυτα που εδειξε το δυναμομετρο!!!
Δεν χρειαζεται να πιασουμε παλι τη κουβεντα για τα δυναμομετρα,ξερεις πως εχει η κατασταση...
Ειναι δυνατον να εισαι κατοχος Μ6 και να εισαι κατσουφιασμενος επειδη π.χ το δυναμομετρο εδειξε λιιγα????:hyper:
Μην τρελαθουμε...
Εχω εγω μια Bugatti Veyron με 1000 αλογα και πρεπει να στεναχωρηθω επειδη εδειξε 700 αλογα στον τροχο?!
:gun_bandana:

NickE60
24-04-10, 15:13
Στάθη θα έλεγα πως κάτι "παίζει" με τα αποτελέσματα ...Τι να πάρουμε ως βάση?? Αποτέλεσμα στον τροχό ή στο στρόφαλο?? Κι αν πάρουμε τροχό (όπως πρέπει) με τι συντελεστή απωλειών βγαίνει η δύναμη στο στρόφαλο?? ...εδώ βγαίνει πάνω από 26% αν δεν κάνω κάποιο πολύ σοβαρό λάθος... Για τέτοιες απώλειες από στρόφαλο σε τροχό έχω διαβάσει ότι μόνο σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να έχεις και πάλι δύσκολα .....Μήπως κάτι δεν πάει καλά??

tassos
24-04-10, 15:28
Στάθη θα έλεγα πως κάτι "παίζει" με τα αποτελέσματα ...Τι να πάρουμε ως βάση?? Αποτέλεσμα στον τροχό ή στο στρόφαλο?? Κι αν πάρουμε τροχό (όπως πρέπει) με τι συντελεστή απωλειών βγαίνει η δύναμη στο στρόφαλο?? ...εδώ βγαίνει πάνω από 26% αν δεν κάνω κάποιο πολύ σοβαρό λάθος... Για τέτοιες απώλειες από στρόφαλο σε τροχό έχω διαβάσει ότι μόνο σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να έχεις και πάλι δύσκολα .....Μήπως κάτι δεν πάει καλά??

Πραγματι, αυτο ειναι ενα θεμα, μια αναμενομενη απωλεια δεν θα ηταν γυρω στο 15%...?

Stathis
24-04-10, 15:33
Διαφορά κάπου 110 ΗΡ Στάθη από στρόφαλο σε τροχό, αναλογικά και στα δυό αμάξια;
τοσο ειναι χοντρικα...


Σταθη .... αλλα δεν χρειαζεται να σκας για αυτα που εδειξε το δυναμομετρο!!!

σιγα μη σκασω βρε...
χιουμορ κανουμε.


Στάθη θα έλεγα πως κάτι "παίζει" με τα αποτελέσματα ...Τι να πάρουμε ως βάση?? Αποτέλεσμα στον τροχό ή στο στρόφαλο?? Κι αν πάρουμε τροχό (όπως πρέπει) με τι συντελεστή απωλειών βγαίνει η δύναμη στο στρόφαλο?? ...εδώ βγαίνει πάνω από 26% αν δεν κάνω κάποιο πολύ σοβαρό λάθος... Για τέτοιες απώλειες από στρόφαλο σε τροχό έχω διαβάσει ότι μόνο σε αυτοκίνητα με μόνιμη τετρακίνηση μπορεί να έχεις και πάλι δύσκολα .....Μήπως κάτι δεν πάει καλά??
νικο δεν ξερω, κι εμενα μου φαινονται καπως πολλες οι απωλειες, αλλα το χαρτι ετσι γραφει.
αν δεις και τη μετρηση της evotech που εχει ενα απο τα 2-3 πιο συγχρονα και πιο αξιοπιστα δυναμομετρα της γερμανιας (με ιδιο μετραει και η bmw), εχει αντιστοιχες απωλειες.

yodas
24-04-10, 15:42
Στάθη το σημαντικό είναι ότι δεν σκάς. Υποψιάζομαι πως πολλοί άλλοι εδώ μέσα (και αλλού) θα είχαν χάσει τον ύπνο τους. Να το χαίρεσαι εσύ με τα άλογα της καρδιάς σου.

Nick bmwlover
24-04-10, 16:46
Στάθη το σημαντικό είναι ότι δεν σκάς. Υποψιάζομαι πως πολλοί άλλοι εδώ μέσα (και αλλού) θα είχαν χάσει τον ύπνο τους. Να το χαίρεσαι εσύ με τα άλογα της καρδιάς σου.

Εγω ειχα χασει τον υπνο μου πραγματικα για μια εβδομαδα οταν δυναμομετρουσα το 116,για το Μ6 δεν θα με ενοιαζε!!!

aristent
24-04-10, 16:51
Κουκλια τα Μ6!thumb
Για τα αλογα τι να πω? Εκπληξη!
Απο την αλλη ομως......ας ειχα εστω και αυτα και τι στον κοσμο:ranting2:

Kostas_1
24-04-10, 17:07
Χάλια τα Μ6. :shok:
Για να τα χαρισετε ειναι. :hystericalbs1:


ΦΩΝΑΞΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩ να παρω ενα.....:hyper:

bmw316turbo
24-04-10, 17:21
Γειας σας παιδες!
Ειναι η πρωτη φορα που τολμω να γραψω σε αυτο το forum με αφορμη τη δυναμομετρηση αν και το παρακουλουθω συνεχως αφου εχετε ΠΟΛΥ! ενδιαφεροντα θεματα. Στο αδελφο site εχω εκφραστει πολλες φορες για τη μετρηση στα dynos.
H ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οι μετρησεις στα δυο Μ6 αντιστοιχουν στην πραγματικοτητα.Πιστευω οτι οι απωλειες τοσες ειναι.Εχω μετρησει και εγω το δικο μου αμαξι σε maha οπου η διαφορα τροχου-στροφαλου αγγιξε τα 55 αλογα (φυσικα δεν ειναι Μ6). Την μετρηση δε , της ισχυος στον τροχο μου την επιβεβαιωσε και η μετρηση του gtech.Τωρα αν δεν μας συμφαιρει υπαρχει και το blanco. Απορω πως βγαινει με μια απλη αφαιρεση του 12%-15% απωλειων στην τιμη του στροφαλου για δικινιτα , η τιμη στον τροχο??? Με ολο το σεβασμο, τα s2000 εχουν μετρηθει απο 186-196 τροχο στην αμερικη, τα evo subaru κατω απο 240, το corola των 98 βγαζει 78-83 τροχο, του ζαγαρη τα 904 αλογα ηταν λιγοτερα απο 750 τροχο.....Για να μην μακρυγορω , θεωρω οτι τα Μ6 ειναι πιστολια και ας βγαζουν αν βγαζουν κατω απο 450 τροχο.Προς τι τετοια απογοητευση? Ισα ισα που σε μια μετρηση ενος Μ5 στο maha του φωτεινελη ειχε δειξει αν θυμαμαι 477 στροφαλο στην γνωστη εκπομπη.
Επομενως. Respect και καλα τσαγιασματα.

bomer
24-04-10, 17:53
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ
To MAHA LPS3000 ειναι το επισημο δυναμομετρο ολων των Γερμανικων Εργοστασιων.
Oι απωλειες ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΕΣ!
απλα δεν εχετε εμπειρια........ και τρομαζετε.
Ενα 330ci Ε46 εχει απωλειες 35 ιππους
Το Μ3V8 Ε92 εχει απωλειες 45ιππους

ομως κανενας σας δεν παρατηρησε το αλλο το πιο σημαντικο!
To M6 με κιτ που φοραει ο Σ. αντι 531 ελληνικων ιππων, το ιδιο ακριβως αμαξι με γερμανικη ultimate αποδιδει 550ιππους λογω αβανς.
και υποψιν το Μ5V10 που βλεπετε στο Maha της Evotech ειναι χωρις pro-cat κιτ χταποδιων! μονο με software! (μετα μπηκε και το κιτ).
απλα δειτε τι διαφορα του αβανς! Ειναι τεραστια! 27μοιρες το ενα 37μοιρες το αλλο.
Και τα 2 με ιδιο software!
Δυστυχως η βενζινη-απατη των Ελλ Διυλιστηριων ειναι γεγονος.
Οσο για τις απωλειες μοτερ-τροχοι, οσο ανεβαινει η ιπποδυναμη, τοσο πολλαπλασιαζονται.
θα στειλω στον Σ. και δυναμομετρησεις απο διαφορα Μ6 5.8LIT που εχουμε μετρησει στην Evotech να δειτε τις απωλειες.

Stathis
24-04-10, 19:35
αν και δεν ειναι το θεμα μας, οριστε και οι δυναμομετρησεις του 5,8.

https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/M6_58l_mod.jpg
https://i465.photobucket.com/albums/rr20/mobistar3/viewer.png

οσο για τα υπολοιπα, απο τη δικη μου πλευρα δεν υπαρχει καμια απογοητευση...
αν ημουν στεχωρημενος με κατι, δεν θα εβαζα αναλυτικα τα αποτελεσματα αφενος αλλα θα πηγαινα σε αλλου ειδους δυναμομετρα που βγαζουν αισιοδοξα αποτελεματα αφετερου.

το ζητουμενο ηταν ομως μια αξιοπιστη μετρηση οσο το δυνατον πιο κοντα στην πραγματικοτητα.
και εξ οσων γνωριζω το μαχα ειναι αυτο που την προσφερει...

τωρα που το σηζηταμε μαλιστα, μου ηρθε και μια ιδεα.

να κανω συγκριτικο τεστ δυναμομετρων... οπως ειναι το αυτοκινητο, με την ιδια βενζινη, τις ιδιες προσαρμογες, να δουμε τι θα βγαλει στα αλλα δυναμομετρα που υπαρχουν στην αθηνα...

ωστε να φανει τελικα ποιο λεει αληθεια και ποιο οχι...

Stamatis
24-04-10, 19:46
Οκ.
Μαζι σου.
Και στο κοστος αν θες.

Καλο συγκριτικο.

Stamatis
24-04-10, 19:47
Αλλα ποιο το κερδος;
Τωρα που το σκεφτομαι πουθενα δεν θα καταληξουμε.

Stathis
24-04-10, 19:49
θα καταληξουμε να δουμε ποιες ειναι οι διαφορες που βγαζουν στο ιδιο αυτοκινητο...

εγκυκλοπαιδικη η πληροφορια βεβαια, δεν θα μας ωφελησει σε τιποτα...

bill_m3
24-04-10, 19:50
Αλλα ποιο το κερδος;
Τωρα που το σκεφτομαι πουθενα δεν θα καταληξουμε.

Απλά θα δούμε διαφορές από τα δυναμόμετρα, να ξέρουμε που θα πάμε αν κάνουμε καμιά βελτίωση!!!!!!!!



Χάλια τα Μ6. :shok:
Για να τα χαρισετε ειναι. :hystericalbs1:


ΦΩΝΑΞΤΕ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩ να παρω ενα.....:hyper:

Και για το άλλο φωνάξτε εμένα!!!!

bomer
24-04-10, 19:52
καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοο
το καλλιτερο τεστ!
Αν ειμαι Ελλαδα θαθελα να ελθω μαζι!

Stathis
24-04-10, 20:13
καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο οοοοοο
το καλλιτερο τεστ!
Αν ειμαι Ελλαδα θαθελα να ελθω μαζι!

γιατι, νομιζες οτι δεν θα ερχοσουν???? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kostas_1
25-04-10, 10:51
θα καταληξουμε να δουμε ποιες ειναι οι διαφορες που βγαζουν στο ιδιο αυτοκινητο...

εγκυκλοπαιδικη η πληροφορια βεβαια, δεν θα μας ωφελησει σε τιποτα...

Εκτος θεματος και γω αλλα μια και το αρχισαμε...

Συμφωνω οτι δεν οφελει τπτ ειδικα αν χρησιμοποιηθει το Μ6.
Ασε που αμφιβαλλω αν αντεχουν την δυναμη του μερικα απο τα αλλου τυπου δυναμομετρα.
Ισως κανενα πιο μικρο σε δυναμη να αξιζε για το επιστημονικο πειραμα.

turbodog
25-04-10, 11:21
θα καταληξουμε να δουμε ποιες ειναι οι διαφορες που βγαζουν στο ιδιο αυτοκινητο...

εγκυκλοπαιδικη η πληροφορια βεβαια, δεν θα μας ωφελησει σε τιποτα...

Σταθη, αυτο αν πραγματοποιηθει θα ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον. Εχεις καποια δυναμομετρα υποψιν? Mustang? Dynapack?

Stathis
25-04-10, 11:25
δεν εχω καποια συγκεκριμενα δημητρη.
εσυ τι προτεινεις?

turbodog
25-04-10, 11:39
Το Mustang του Δημητριαδη μετραει τροχο και θεωρηται αρκετα αξιοπιστο και 'σφιχτο'. Απο το συγκεκριμενο εχουν περασει αρκετα δυνατα αυτοκινητα που κυκλοφορουν στους δρομους μας. Δεν πιστευω οτι ειναι τυχαιο. Και εγω απο κει περασα, για τους παραπανω λογους, αλλα και γιατι ειχα περασει απο εκει οταν ημουν Ν/Α.
Τα dynapack απο οτι ξερω μετρανε μουαγιε, βγαζοντας τους τροχους. Αυτο εμενα με μπερδευει λιγο για το πως τελικα μπορει να υπολογισει τις συνολικες απωλειες καθως δεν εχει τροχους. Δεν εχει τις ιδιες απωλειες ενα 325/30/19 με ενα 165/80/14. Αυτο πως το υπολογιζει?
Αν ειχα κατι να σου προτεινω θα ελεγα Mustang. MAHA vs Mustang θα εχει ενδιαφερον

Stathis
25-04-10, 11:41
οκ να γινει το Mustang.
dynojet ποιος εχει?

turbodog
25-04-10, 11:59
Νομιζω οτι εχει το περιοδικο Power (Αν θυμαμαι καλα, λεγεται Dynomet kai oxi Dynojet-δεν ξερω αν εχει καποια διαφορα).

Υπηρχε παλια ενα DynoJet στην Ν. Χαλκηδονα (εκει που ειχε εδρα η KingDragon-εκει δηλαδη που ξεκινησε ο Δημητριαδης πριν παει Πειραια. Οι παλιοι του σπορ ισως να το θυμουνται thumb) Δεν ξερω αν λειτουργει ακομα. Αν σε ενδιαφερει μπορω να μαθω για το συγκεκριμενο DynoJet

Stathis
25-04-10, 12:08
παλιοτερα μεταγραμε μοτοσικλετες σε dynojet.
ηταν αρκετα πιο αισιοδοξο (στην ιπποδυναμη στον τροχο), αλλα πολυ πιο ευκολο στη μετρηση απο ενα maha που υπηρχε τοτε.

θα ειχε ενδιαφερον να δουμε τι κανει το dynojet μιας και ηταν αρκετα διαδεδομενο απο την αλλα πλευρα του ατλαντικου...

GM6
25-04-10, 14:15
Το δικο μου λοιπον εβγαλε 502,8 BHP και 396,3 τροχο (θα ποσταρω το γραφημα οταν μπορεσω).Δεν εχω φοβερες γνωσεις περι του θεματος,ο Τασος μας εξηγησε οτι ειναι παρα πολλοι οι παραγοντες που παιζουν ρολο στη μετρηση και οτι υπαρχουν αποκλισεις....

Παιζει ρολο το καυσιμο,ποσο ''πατημενο'' ειναι το αυτοκινητο,θερμοκρασιες,κα ι αλλα πολλα.Με δευτερη μετρηση μπορει και να δειξει παραπανω.Με το υποτιθεμενο ''προγραμμα'' που εχω και την εισαγωγη του X-Pipe δεν ξερω αν εχει το κατι παραπανω το αυτοκινητο,αλλα μαλλον οχι...

Οπως μου ειχε πει ο Alexm ειχε και αυτος τοποθετησει X-pipe αλλα δεν προσφερει τιποτα και συνεστησε επανατοποθετηση του αρχικου,πραγμα που θα γινει.....Θα με κατατοπισει και ο Βommer

Οπως ειπε ο Τασος, ''σαν να ψαχνεις ψυλλους στ'αχυρα''.Ευχαριστω για τη παρεα Σταθη

yodas
25-04-10, 16:18
Άσχετο αλλά ο στράτος που είχε μετρήσει το 335? (μήπως θα πρέπει να περάσεις και από κει?)

stratos
25-04-10, 19:10
Καλησπέρα και απο μένα. Στάθη και Γιώργο μην στεναχωριέστε για το νούμερο που έδειξε η δυναμομέτρηση. Ειλικρινά, είναι απίστευτα χαμηλό νούμερο για τα δύο θηρία σας και φυσικα δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματιότητα.

Ως μηχανικός και έχωντας το δεί και στην πράξη τα γρανάζια εμφανίζουν εξαιρετικά μεγάλες τριβές κατά την εμπλοκή και απεμπλοκή της οδόντωσης τους. Σε συνδιασμό με την αδράνεια των υπόλοιπων μηχανικών μερών (που κανονικά δεν είναι τριβές οι αδράνειες) και τις τριβές τους με άλλα σώματα όπως τα ρουλμάν στα άκρα δίνουν αυτό το τραγικό αποτέλεσμα. Για μένα δεν έχει νόημα το νούμερο αλλά πως πάει το αυτοκίνητο στο δρόμο. Οπότε χαρείτε το όπως είναι :)

Οσο αφορά την δικιά μου δυναμομέτρηση που ανέφερε πιο πάνω ο Yodas έγινε στο περιοδικό Power και στο ιδιόκτηκτο δυναμόμετρο που έχει το οποίο είναι Dynomet και δεν ξέρω αν έχει σχέση με το Dynojet. Η δυναμομέτρηση μου έγινε στα πλαίσια της στήλης dynofighters του περιοδικού οπότε δεν νομίζω οτι μπορώ να το επισκευτώ εγώ τουλάχιστον για ακόμα μια φορά, έστω και με αμοιβή.

Η επόμενη μου δυναμομέτρηση μου μάλλον θα είναι στον Δημητριάδη που ακούγεται οτι είναι αρκετά αξιόπιστος ως προς τα αποτελέσματα δίνοντας την πραγματική δύναμη στον τροχό και όχι κάποια βελτιωμένη με κάποιον συντελεστή απώλειας στον στρόφαλο. Αν και οι τιμές που ζητάει είναι λίγο τσουχτερές, τουλάχιστον για μένα που θέλω να κάνω 2-3 δοκιμάζοντας κάποιες ρυθμίσεις και βελτιωτικά προϊόντα σο αυτοκίνητο μου

Stathis
25-04-10, 19:32
είναι απίστευτα χαμηλό νούμερο για τα δύο θηρία σας και φυσικα δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματιότητα.


καλησπερα στρατο, το νουμερο ειναι μια χαρα. τοσο βγαζουν τα αυτοκινητα οπως ειδαμε και απο το γερμανικο maha.

πιστευω οτι απο τη στιγμη που με ιδιο δυναμομετρο μετραει και ο κατασκευαστης (εκτος απο τους σοβαροτερους γερμανους βελτιωτες) η πραγματικοτητα αυτη ειναι.

απλως αλλα δυναμομετρα ισως βγαζουν ανυπαρκτα αλογα. εκεινα ειναι εκτος πραγματικοτητας.

οποιος θελει να δει ποσο ειναι ας παει στο μαχα. ισως του χαλασει η διαθεση, αλλα η αληθεια δυστυχως ορισμενες φορες δεν ειναι ευχαριστη.

παρολα αυτα θα παω στο δημητριαδη και σε ενα-δυο ακομα για να σας λυσω τις αποριες.

αλλα πηγαινετε κι εσεις στο μαχα να δουμε τι θα βγαλετε...

Stamatis
25-04-10, 19:47
Λοιπον, θα παω εγω.
Σε οσα εχω μετρηθει ως τωρα, λενε 180-182-185 αναλογα με τον Ερμη αν ειναι αναδρομος η αν εχει πανσεληνο.
Θα το βαλω να αγκο-maha-ει στα Σπατα για να δουμε τι θα βγαλει.
Εχω και εγω μια περιεγεια να δω τι δινει ροδα.

Kostas_1
25-04-10, 19:57
Ετσι ειναι....

Ευτυχως που ο Γιαννης δεν εχει δει το θρεντ γιατι αν παει στο Μαχα θα μεινει χωρις μαλλια.

Stathis
25-04-10, 19:58
για να δουμε, θα καταφερει να γυρισει τα ραουλα?
χαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Z4 DCT
25-04-10, 20:08
Ετσι ειναι....

Ευτυχως που ο Γιαννης δεν εχει δει το θρεντ γιατι αν παει στο Μαχα θα μεινει χωρις μαλλια.








για να δουμε, θα καταφερει να γυρισει τα ραουλα?
χαχαχα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:



Μη τα καψω τα ραουλα να φοβασαι..........:hystericalbs1:

Stathis
25-04-10, 20:10
ναι γι αυτο θα στο μετρησει με οπισθεν... :banana::th_Laie_67-1:

yodas
25-04-10, 20:15
Γιάννη πήγαινε ρε...εσένα σίγουρα θα στο βγάλει παραπάνω

Z4 DCT
25-04-10, 20:15
Λοιπον, θα παω εγω.
Σε οσα εχω μετρηθει ως τωρα, λενε 180-182-185 αναλογα με τον Ερμη αν ειναι αναδρομος η αν εχει πανσεληνο.
Θα το βαλω να αγκο-maha-ει στα Σπατα για να δουμε τι θα βγαλει.
Εχω και εγω μια περιεγεια να δω τι δινει ροδα.

Θα κανονισουμε να παμε μαζι.....

Stamatis
25-04-10, 20:31
Θα παμε να -το γυρισουμε το ραουλο- παρεουλα.

Kostas_1
25-04-10, 20:37
Θα κανονισουμε να παμε μαζι.....


Θα παμε να -το γυρισουμε το ραουλο- παρεουλα.

:shok:
Χωραει 2 αυτοκινητα μαζι επανω? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Stamatis
25-04-10, 21:04
Ον τοπικ παρακαλω μην παρασυρεστε.

Στο θεμα μας παρακαλω.

chief
25-04-10, 21:43
Σε Dynojet μετρησα εγω το Μ3 μαμα και μου εβγαλε 272 τροχο στις 7300 . Απογοητευτικα μετα την μετρηση γιατι περιμενα παραπάνω αλλα το ιδιο βραδυ σε ανοιγμα που εκανα με αμαξι μετρημενο στο ιδιο δυναμομετρο με αρκετα αλογα πανω απ το δικό μου αλλαξα διαθεση...

z3 2.2
25-04-10, 21:54
Εμενα ποσως με ενδιαφερουν τα νουμερα των παιδιων.
Μου ειναι παντελως αδιαφορα ως βαρετα και ανιαρα...
Εγω ενα πραμα ηθελα.
Να ειμαι μεσα με τα ακουστικα μου και να ακουω αυτα τα δυο τερατα να "λιωνουν"
Αυτα...:)

Stathis
25-04-10, 21:59
αυτο ειναι ευκολο...
ελα μαζι στην επομενη!

z3 2.2
25-04-10, 22:01
αυτο ειναι ευκολο...
ελα μαζι στην επομενη!
:thnx::original:

GM6
25-04-10, 22:44
Καλησπέρα και απο μένα. Στάθη και Γιώργο μην στεναχωριέστε για το νούμερο που έδειξε η δυναμομέτρηση. Ειλικρινά, είναι απίστευτα χαμηλό νούμερο για τα δύο θηρία σας και φυσικα δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματιότητα.

Ως μηχανικός και έχωντας το δεί και στην πράξη τα γρανάζια εμφανίζουν εξαιρετικά μεγάλες τριβές κατά την εμπλοκή και απεμπλοκή της οδόντωσης τους. Σε συνδιασμό με την αδράνεια των υπόλοιπων μηχανικών μερών (που κανονικά δεν είναι τριβές οι αδράνειες) και τις τριβές τους με άλλα σώματα όπως τα ρουλμάν στα άκρα δίνουν αυτό το τραγικό αποτέλεσμα. Για μένα δεν έχει νόημα το νούμερο αλλά πως πάει το αυτοκίνητο στο δρόμο. Οπότε χαρείτε το όπως είναι :)

Οσο αφορά την δικιά μου δυναμομέτρηση που ανέφερε πιο πάνω ο Yodas έγινε στο περιοδικό Power και στο ιδιόκτηκτο δυναμόμετρο που έχει το οποίο είναι Dynomet και δεν ξέρω αν έχει σχέση με το Dynojet. Η δυναμομέτρηση μου έγινε στα πλαίσια της στήλης dynofighters του περιοδικού οπότε δεν νομίζω οτι μπορώ να το επισκευτώ εγώ τουλάχιστον για ακόμα μια φορά, έστω και με αμοιβή.

Η επόμενη μου δυναμομέτρηση μου μάλλον θα είναι στον Δημητριάδη που ακούγεται οτι είναι αρκετά αξιόπιστος ως προς τα αποτελέσματα δίνοντας την πραγματική δύναμη στον τροχό και όχι κάποια βελτιωμένη με κάποιον συντελεστή απώλειας στον στρόφαλο. Αν και οι τιμές που ζητάει είναι λίγο τσουχτερές, τουλάχιστον για μένα που θέλω να κάνω 2-3 δοκιμάζοντας κάποιες ρυθμίσεις και βελτιωτικά προϊόντα σο αυτοκίνητο μου

Στρατο προς θεου καμια στεναχωρια,απλα μεταφερω εντυπωσεις και τη γνωμη μου.Συμφωνω με τον Σταθη σ'αυτα που λεει για τα νουμερα,απλα το θεμα μου ειναι να ισχυει αυτη η βελτιωση που υποσχονται στην ιπποδυναμη και σε αλλες παραμετρους.

Συμφωνω οτι το σημαντικο ειναι πως παει το αυτοκινητο στο δρομο,και σιγουρα εσυ εχεις περισσοτερες εμπειριες και φυσικα γνωσεις μιας και ειναι το αντικειμενο σου....Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες,και καποια στιγμη μπορουμε να μετρησουμε εκει που λεςthumb

skandalis447
25-04-10, 23:13
Καλησπερα και απο εμενα...δεν θελω να σχολιασω τα απολυτα νουμερα των μετρησεων,καθως δεν εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα αυτοκινητα και την βελτιωση τους,οποτε δεν γνωριζω τι επρεπε να δειξουν...το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται 100αρα βενζινη παντως,εφοσον ενα αμαξι φοραει aggresive χαρτη αβανς,για να αποδωσει τα αναμενομενα...(και καλο ειναι να μετρηθει στο 2ο γεμισμα...)Απο τα λογκ που ειδα,-10 μοιρες αβανς καταλαβα...οποτε...θα εχουμε καποιες διαφορες με πολλα οκτανια...
Περνα τουτου παντως θα ηθελα να επισημανω 2 θεματα...
1)ειναι λαθος να βλεπουμε τις μετρησεις σαν απολυτα νουμερα...Το σωστο ειναι να μετραμε στοκ ενα αμαξι...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ...και μετα τις μετατροπες μας να ξαναμετραμε για να δουμε διαφορες...Το απολυτο νουμερο ειναι μοστρα...η διαφορα ειναι για το δρομο...τωρα βεβαια αντε πες σε πελατη...οτι...ε....φιλε ξερεις...το Μ3 μαμα δεν βγαζει τοσα αλλα λιγοτερα...αποτε τωρα με εξατμιση+προγραμμα εισαι στα μαμα αλογα...Δεν βγαινει ακρη...αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας...απο το 1997 που ειχα κανει την πρωτη μου μετρηση σε VTi στο dynojet στην techno moto και ειχα δει μαμα 146αλογα...εκλαιγα...με προγραμμα,χταποδια supersprint και εξω καταλυτες πηγα 164...Και πετυχαινα στο δρομο αλλα που λεγανε...φιλε ειμαι 180+προγραμμα,φιλτρο εξατμιση...164 εγω...αλλα τρωγανε την αρτα με τα γιαννενα...
τις πολλες μετρησεις ομως τις εκανα με τα διαφορα Ε36 μ3 που περασαν απο τα χερια μου...εχω μετρησει σε ολα τα δυν τα Ε36 και καθε ενα δειχνει τα δικα του...Το 321Μ3 εβγαζε απο 298 μεχρι 312...και απωλειες απο 25 μεχρι 70!!!
2)η μονη διαφωνια που εχω ειναι σε σχεση με τις απωλειες...Τοσο μεγαλο νουμερο απλα δεν παιζει...Δεν εχω διαθεση να ερθω σε αντιθεση με κανεναν,απλα λεω την γνωμη μου...Το Μ6 δλδ με καποια πραγματα δεν βγαζει ουτε 400ροδα...?Αυτα ομως τα αλογα πατανε στο δρομο...και με τοσα λιγα,απλα δεν θα μπορουσε ενα τετοιο μ6 να παει 330 στο κοντερ...και οπως γνωριζουν οσοι εχουν Μ6 με προγραμμα,παει...σκεφτειτε το...

S8N
25-04-10, 23:26
Το συγκεκριμένο Maha πάντως είναι, νομίζω, αυστηρό. Είχα μετρήσει το GTI μου εκεί κι έδειξε 231 ίππους. Είχα πρόγραμμα ΜΤΜ (245) και i/c από S3, σκάστρα Forge και ενα φουλαρισμένο ρεζερβουάρ V-Racing. Επίσης, μου έτυχε κουκουρούκου χειριστής και του ήπιε το αίμα του κακόμοιρου του Φα-βέ. Προσπαθούσε να δυναμομετρήσει χωρίς να κάνει kick-down το DSG και μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες με 5η αποφάσισε να δοκιμάσει στο καπάκι με 4η. Η τουρμπίνα ήταν σαν ηφαίστειο όταν ξεκίνησε την 4η προσπάθεια.

Εν πάσει περιπτώσει, του Φωτεινέλη μου είχε δείξει καμια 15αριά παραπάνω με το ίδιο ακριβώς setup 3 μέρες αργότερα.

Το γνωστό dynojet στη N. Χαλκηδόνα είναι απ' την άλλη αρκετά αισιόδοξο (μου έδειχνε τροχό λίγο λιγότερο απ' ό,τι τα Maha στρόφαλο).

Προτείνω λοιπόν τις μετρήσεις να τις κρατήσετε αποκλειστικά για μεταξύ σας σύγκριση και τίποτα παραπάνω. Εξάλλου, όπως λένε όλοι, το καλύτερο δυναμόμετρο είναι ο δρόμος.

Stamatis
25-04-10, 23:44
Περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, πέρα από τις συγκρίσεις στο δυναμόμετρο, να δω και την ουσιαστική διαφορά που δεν είναι άλλη από την απ΄ ευθείας σύγκριση.

4ες, 120 και τρεις κόρνες νομίζω ότι θα δείξουν αν οι διαφορές αυτές είναι ουσιαστικές ή όχι.

stratos
25-04-10, 23:48
Καλησπερα και απο εμενα...δεν θελω να σχολιασω τα απολυτα νουμερα των μετρησεων,καθως δεν εχω ασχοληθει με τα συγκεκριμενα αυτοκινητα και την βελτιωση τους,οποτε δεν γνωριζω τι επρεπε να δειξουν...το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεται 100αρα βενζινη παντως,εφοσον ενα αμαξι φοραει aggresive χαρτη αβανς,για να αποδωσει τα αναμενομενα...(και καλο ειναι να μετρηθει στο 2ο γεμισμα...)Απο τα λογκ που ειδα,-10 μοιρες αβανς καταλαβα...οποτε...θα εχουμε καποιες διαφορες με πολλα οκτανια...
Περνα τουτου παντως θα ηθελα να επισημανω 2 θεματα...
1)ειναι λαθος να βλεπουμε τις μετρησεις σαν απολυτα νουμερα...Το σωστο ειναι να μετραμε στοκ ενα αμαξι...ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ...και μετα τις μετατροπες μας να ξαναμετραμε για να δουμε διαφορες...Το απολυτο νουμερο ειναι μοστρα...η διαφορα ειναι για το δρομο...τωρα βεβαια αντε πες σε πελατη...οτι...ε....φιλε ξερεις...το Μ3 μαμα δεν βγαζει τοσα αλλα λιγοτερα...αποτε τωρα με εξατμιση+προγραμμα εισαι στα μαμα αλογα...Δεν βγαινει ακρη...αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας...απο το 1997 που ειχα κανει την πρωτη μου μετρηση σε VTi στο dynojet στην techno moto και ειχα δει μαμα 146αλογα...εκλαιγα...με προγραμμα,χταποδια supersprint και εξω καταλυτες πηγα 164...Και πετυχαινα στο δρομο αλλα που λεγανε...φιλε ειμαι 180+προγραμμα,φιλτρο εξατμιση...164 εγω...αλλα τρωγανε την αρτα με τα γιαννενα...
τις πολλες μετρησεις ομως τις εκανα με τα διαφορα Ε36 μ3 που περασαν απο τα χερια μου...εχω μετρησει σε ολα τα δυν τα Ε36 και καθε ενα δειχνει τα δικα του...Το 321Μ3 εβγαζε απο 298 μεχρι 312...και απωλειες απο 25 μεχρι 70!!!
2)η μονη διαφωνια που εχω ειναι σε σχεση με τις απωλειες...Τοσο μεγαλο νουμερο απλα δεν παιζει...Δεν εχω διαθεση να ερθω σε αντιθεση με κανεναν,απλα λεω την γνωμη μου...Το Μ6 δλδ με καποια πραγματα δεν βγαζει ουτε 400ροδα...?Αυτα ομως τα αλογα πατανε στο δρομο...και με τοσα λιγα,απλα δεν θα μπορουσε ενα τετοιο μ6 να παει 330 στο κοντερ...και οπως γνωριζουν οσοι εχουν Μ6 με προγραμμα,παει...σκεφτειτε το...


Με λίγα λόγια και συνοπτικά. Αντε, γλύτωσα και το γράψιμο χαχαχα :)

Stathis
25-04-10, 23:48
Περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, πέρα από τις συγκρίσεις στο δυναμόμετρο, να δω και την ουσιαστική διαφορά που δεν είναι άλλη από την απ΄ ευθείας σύγκριση.

4ες, 120 και τρεις κόρνες νομίζω ότι θα δείξουν αν οι διαφορές αυτές είναι ουσιαστικές ή όχι.
ποιος να ανοιξει?

stratos
25-04-10, 23:49
Περιμένω με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, πέρα από τις συγκρίσεις στο δυναμόμετρο, να δω και την ουσιαστική διαφορά που δεν είναι άλλη από την απ΄ ευθείας σύγκριση.

4ες, 120 και τρεις κόρνες νομίζω ότι θα δείξουν αν οι διαφορές αυτές είναι ουσιαστικές ή όχι.

Εσύ πρέπει να γυρνάς στα "στεκια" τα βράδια της Πέμπτης και τα ξέρεις αυτά χαχαχα :hystericalbs1:

bomer
25-04-10, 23:52
παιδια
μην συγκρινουμε τα Μ6 με αλλα απλουστερα αυτοκινητα οπως π.χ. Μ3Ε46 κλπ.
Απο τα V10 και μετα, η siemens εγκαινιασε νεες γενιες εγκεφαλων, με επεξεργαστες βασει μαθηματικων συναρτησεων με ατελειωτες προσαρμογες.
Οταν καταλαβουμε την μαθηματικη εννοια της συναρτησης θα μπορεσουμε να φανταστουμε τι συμβαινει μεσα στον εγκεφαλο με την συνεχη αλλαγη παραμετρων, ιδιαιτερα την ωρα που γκαζωνει στο δυναμομετρο χωρις σωστη παροχη αερα.
Δηλ το κοντερ εκεινη τη στιγμη στα Μ6 εγραφε π.χ. 220χλμ/ω και ο εγκεφαλος του αυτοκινητου καταλαβαινε οτι τα airflowmeters μετραγαν εισαγωγη αερα, μονο 1/2ton/h !
Δεν θα προσαρμοστει? Αμεσως! και μαλλιστα τρελλαθηκε!

Και του Κου Δημητριαδη το δυναμομετρο τι ειναι? Πιο καλο και πιο φιλικο προς το αυτι του καθε bmw ιδιοκτητη?
Οχι δα.
Μπορει να δειξει και λιγοτερα εκει! Και ναναι κι αυτο σωστο!
Το θεμα ειναι τι θελουμε.
Να μας γαργαλανε τ αυτια με ψεμματα και να πινουμε διαρκως ''τσαι'' στο δρομο, η, να ειμαστε προσγειωμενοι, να λεμε λιγα και να ''παταμε'' πολλα γιαπωνεζικα αλογα που χλιμιντριζουν σαν ποννυ?

Το maha καλα τα ειπε, και ο Σ εχει την καλλιτερη ιδεα!
Να κανει συγκριση αναμεσα στα δυναμομετρα, ποσο διαφορετικα μας τα λενε!
Μετραω εδω και πολλα χρονια.
Εχω μετρησει σε Bosch, Maha, Dynojet, Dynopack, Mustang, και στο πιο εξυπνο και πολυπλοκο απο ολα, το Γαλλικο Rotronics....

Το δυναμομετρο ειναι λυση για τον βελτιωτη που τοχει και πειραματιζεται συνεχως εκει μεσα.
Τους ιδιωτες τους μπερδευει γιατι
1. θελουν να βλεπουν ολο κατι παραπανω και νευριαζουν με την πραγματικοτητα.
2. ξεκινανε τον φαυλο κυκλο να μετρηθουν κι απο δω κι απο κει, και στο τελος δεν βγαινει ακρη ουσιας αλλα φιλολογιας.
Εγω το αμαξι το βλεπω ''ποσο γραφει'' τα 100-200 και ποσα sec κανει το 1/4mile.
Βαλτε μια καμερα στο προσκεφαλο του συνοδηγου, πατειστε το play, και γραψτε τις δοκιμες σας.
Μετα αραχτε στο βιντεο και κοιτατε σε ποσα δευτερολεπτα τα μετρα που καλυψατε, η το κοντερ σας.
Απλη λυση, γιατι υπαρχουν και τα i-phone, καθως και τα vbox.
Ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Stamatis
25-04-10, 23:59
ποιος να ανοιξει?
Εσείς οι δύο ρε Στάθη.
Μεταξύ σας.

Stathis
26-04-10, 00:01
και τι θα δειξει αυτο ρε σταματη?

Stamatis
26-04-10, 00:03
και τι θα δειξει αυτο ρε σταματη?

Τίποτα απολύτως.

Απλά θα μου δοθεί η ευκαιρία να φτιάξω ένα πολύ ωραίο βιντεάκι.


(την περίμενα πως και πως αυτή την ατάκα)

m-power_01
26-04-10, 00:38
παιδια
μην συγκρινουμε τα Μ6 με αλλα απλουστερα αυτοκινητα οπως π.χ. Μ3Ε46 κλπ.
Απο τα V10 και μετα, η siemens εγκαινιασε νεες γενιες εγκεφαλων, με επεξεργαστες βασει μαθηματικων συναρτησεων με ατελειωτες προσαρμογες.
Οταν καταλαβουμε την μαθηματικη εννοια της συναρτησης θα μπορεσουμε να φανταστουμε τι συμβαινει μεσα στον εγκεφαλο με την συνεχη αλλαγη παραμετρων, ιδιαιτερα την ωρα που γκαζωνει στο δυναμομετρο χωρις σωστη παροχη αερα.
Δηλ το κοντερ εκεινη τη στιγμη στα Μ6 εγραφε π.χ. 220χλμ/ω και ο εγκεφαλος του αυτοκινητου καταλαβαινε οτι τα airflowmeters μετραγαν εισαγωγη αερα, μονο 1/2ton/h !
Δεν θα προσαρμοστει? Αμεσως! και μαλλιστα τρελλαθηκε!

Και του Κου Δημητριαδη το δυναμομετρο τι ειναι? Πιο καλο και πιο φιλικο προς το αυτι του καθε bmw ιδιοκτητη?
Οχι δα.
Μπορει να δειξει και λιγοτερα εκει! Και ναναι κι αυτο σωστο!
Το θεμα ειναι τι θελουμε.
Να μας γαργαλανε τ αυτια με ψεμματα και να πινουμε διαρκως ''τσαι'' στο δρομο, η, να ειμαστε προσγειωμενοι, να λεμε λιγα και να ''παταμε'' πολλα γιαπωνεζικα αλογα που χλιμιντριζουν σαν ποννυ?

Το maha καλα τα ειπε, και ο Σ εχει την καλλιτερη ιδεα!
Να κανει συγκριση αναμεσα στα δυναμομετρα, ποσο διαφορετικα μας τα λενε!
Μετραω εδω και πολλα χρονια.
Εχω μετρησει σε Bosch, Maha, Dynojet, Dynopack, Mustang, και στο πιο εξυπνο και πολυπλοκο απο ολα, το Γαλλικο Rotronics....

Το δυναμομετρο ειναι λυση για τον βελτιωτη που τοχει και πειραματιζεται συνεχως εκει μεσα.
Τους ιδιωτες τους μπερδευει γιατι
1. θελουν να βλεπουν ολο κατι παραπανω και νευριαζουν με την πραγματικοτητα.
2. ξεκινανε τον φαυλο κυκλο να μετρηθουν κι απο δω κι απο κει, και στο τελος δεν βγαινει ακρη ουσιας αλλα φιλολογιας.
Εγω το αμαξι το βλεπω ''ποσο γραφει'' τα 100-200 και ποσα sec κανει το 1/4mile.
Βαλτε μια καμερα στο προσκεφαλο του συνοδηγου, πατειστε το play, και γραψτε τις δοκιμες σας.
Μετα αραχτε στο βιντεο και κοιτατε σε ποσα δευτερολεπτα τα μετρα που καλυψατε, η το κοντερ σας.
Απλη λυση, γιατι υπαρχουν και τα i-phone, καθως και τα vbox.
Ολα τα αλλα ειναι περιττα.

Στην κεντρικη ιδεα και στο αποτελεσμα, θα συμφωνησω μαζι σου! Στο πως ,το γιατι και στην εξηγηση θα διαφωνησω λιγο

Ολες οι ecu διεπονται απο εξισωσεις και συναρτησεις! Αναλογα το ποσο εξελιγμενη ειναι η ecu χρησιμοποιει συναρτησεις πολλων μεταβλητων και εννιοτε πεπλεγμενες!

Ο νουμερο ενα παραγοντας που ενα S85 μπορει να δειξει μειωμενη ισχυ είναι το αβανς.Με 12/1 συμπιεση, δεν αφηνει και πολλα περιθωρια για σκαρτες βενζινες...Αρα ο εγκεφαλος θα ριξει ακαριαια το επιθετικο του αβανς!

Ο δευτερος λογος που αναφερεις σχετικα με την παροχη...Ναι οκ ειναι μικροτερη...Δεν μπορει να επιφερει τετοια μειωση ομως! Ουτε αυτο επηρεαζει τον εγκεφαλο να κανει το adaptation του! Δηλαδη οταν τρεχεις με 100χλμ/Ω Αλλα με ευνοικο ανεμο 10 beaufort ,περιπου 95 χλμ/Ω .Ο εγκεφαλος λες να διαβασει την παροχη ,η οποια θα ειναι σαν να ειναι σταματημενο και να κομπλεξαριστει? Δεν νομιζω ....Αν ηταν ετσι αναλογως του πως φυσαει θα τραβαγε και το αμαξι μας... Μοναδικο (-) ειναι η οποια υπερπιεση (ram air) δημιουργει το αυτοκινητο στα ''πολλα'' την οποια δεν μπορουμε να την δουμε σε dyno!

Οσο για τον siemens ms s65 Δεν κολλαει πουθενα και δεν τρελενεται απο κανενα adaptation! Με 3 32abitous επεξεργαστες εχει υπολογιστικη ισχυ πανω απο 200.000.000 πραξεις το δευτερολεπτο... Με αναγνωση 14 ψηφιακων και 44 αναλογικων σηματων , καθως και 62 καναλιων εξοδου και αλλων 10 σειριακων ...Δεν νομιζω να τρελενεται ουτε να την ακουει σε κανενα περιβαλλον!!! ΜΑλλον προσαρμοζεται πριν καν εμεις το καταλαβουμε!
Για την ιστορια ειναι 8 φορες γρηγοροτερος απο το Μ3 ε46 που εφταμε μολις(!) 25.000.000 πραξεις το δευτερολεπτο!

Stamatis
26-04-10, 06:34
Νομιζω δεν αναφερεται στο ramair, αλλα δτο οτι ο εγκεφαλος παιρνει τιμες στατικου αυτοκινητου ενω εχει 200χλμ.
Δεν ειμαι καθολου σχετικος με αυτα, αλλα οταν εχεις μια αναπνοη μεσα απο σωληνα το φαινομενο πρεπει να ισχυει.

Stathis
26-04-10, 09:53
αυτο εννοει σταματη.
το αυτοκινητο επιασε 252 χ.α.ω. και η παροχη αερα δεν αντιστοιχουσε στα χιλιομετρα.
εκει η ecu παρεμβαινει.

επειτα οταν τρεχουμε με 100 με ευνοϊκό ανεμο 10 μποφόρ δεν σημαινει οτι μηδενιζεται η εισαγωγη εισερχομενου αερα...
για πολλους λογους.

Panos 316T
26-04-10, 10:20
καταρχήν υπάρχει η δυνατότητα να δυναμομετρούνται τέτοιου είδους αυτοκίνητα ; και τι εννοώ:
π.χ. έμαθα περιστατικό όπου κάτοχος Μ3 (με τα 400+) το πήγε σε δυναμόμετρο και έδειξε αν θυμάμαι καλά 280 αλογάκια.

Ο λόγος ήταν ότι, αφορούσε τους μπροστινούς τροχούς οι οποίοι ήταν ακίνητοι κατά την δυναμομέτρηση και για να γράψει όλα τα άλογα πρέπει να υπάρχει κύληση των μπροστά τροχών!
απ’ ότι μου ανέφεραν τα χουν ρυθμίσει έτσι από το εργοστάσιο (μάλλον για τις τρελίτσες).

μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και δω;

υγ: ο πασίγνωστος του χώρου της δυναμομέτρησης του είπε να το γυρίσει στην αντιπροσωπεία και να απαιτήσει άλλο!

Stamatis
26-04-10, 10:22
Αυτο που λες Σταθη.
Θυμαμαι ειχα διαβασει στο sportrider οταν ειχαν ξεκινησει τα ramair οτι εψαχναν να εξωμοιωσουν τις συνθηκες στο δυναμομετρο.
Οδηγησαν λοιπον μια καβασακι ως τα 200 χλμ με εναν σωληνα Τυπου πιτο (pitot) στην εισοδο του συστηματος.
Αφου τους εδειξε μια μεταβαλλομενη τιμη αναλογα με την ταχυτητα της μοτοσυκλετας εκαναν αναγωγη στα αποτελεσματα του δυναμομετρου για να βγαλει την πραγματικη ιπποδυναμη.

Θυμαμαι ειχε δυο σελιδες στοιχεια με αρχες του Μπερνουλι και κατι αλλα, μα ειχε και ωραιες φωτογραφιες τις οποιες προτιμησα να χαζεψω απο το να σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω τι λενε.

Αν κανεις το εχει καταλαβει ας το αναλυσει εκτενεστερα.

GM6
26-04-10, 11:07
Τίποτα απολύτως.

Απλά θα μου δοθεί η ευκαιρία να φτιάξω ένα πολύ ωραίο βιντεάκι.


(την περίμενα πως και πως αυτή την ατάκα)

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

skandalis447
26-04-10, 11:27
καταρχήν υπάρχει η δυνατότητα να δυναμομετρούνται τέτοιου είδους αυτοκίνητα ; και τι εννοώ:
π.χ. έμαθα περιστατικό όπου κάτοχος Μ3 (με τα 400+) το πήγε σε δυναμόμετρο και έδειξε αν θυμάμαι καλά 280 αλογάκια.

Ο λόγος ήταν ότι, αφορούσε τους μπροστινούς τροχούς οι οποίοι ήταν ακίνητοι κατά την δυναμομέτρηση και για να γράψει όλα τα άλογα πρέπει να υπάρχει κύληση των μπροστά τροχών!
απΆ ότι μου ανέφεραν τα χουν ρυθμίσει έτσι από το εργοστάσιο (μάλλον για τις τρελίτσες).

μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και δω;

υγ: ο πασίγνωστος του χώρου της δυναμομέτρησης του είπε να το γυρίσει στην αντιπροσωπεία και να απαιτήσει άλλο!

Τα Ε46 Μ3 και τα Ε39 Μ5 εχουν dyno mode το οποιο σεταρεται απο το GT1 και διαρκει μεχρι να σβησει το αυτοκινητο...Το 2001 ειχα μετρησει επιτυχημενα για πρωτη φορα Ε46 Μ3 στην Ελλαδα καθως αλλιως αφενος ο κοφτης μπαινει στις 5500 και αφετερου το αμαξι δουλευει σε αλλους χαρτες...(δλδ ακομα και σε ιδιες στροφες εχει αλλη αποδωση)Μεχρι τοτε,ακομα και τα περιοδικα δεν γνωριζαν πως μετριουνται τα αμαξια αυτα και βγαζανε λαθος συμπερασματα...

GM6
26-04-10, 11:28
:think:

BILL007
26-04-10, 12:34
Ολες οι ecu διεπονται απο εξισωσεις και συναρτησεις! ...

Χρωστάω thanks...Μου τελείωσαν...Τα είπες πολύ σωστά Σπύρο...thumbthumbthumb


καταρχήν υπάρχει η δυνατότητα να δυναμομετρούνται τέτοιου είδους αυτοκίνητα ; και τι εννοώ:
π.χ. έμαθα περιστατικό όπου κάτοχος Μ3 (με τα 400+) το πήγε σε δυναμόμετρο και έδειξε αν θυμάμαι καλά 280 αλογάκια.

Ο λόγος ήταν ότι, αφορούσε τους μπροστινούς τροχούς οι οποίοι ήταν ακίνητοι κατά την δυναμομέτρηση και για να γράψει όλα τα άλογα πρέπει να υπάρχει κύληση των μπροστά τροχών!

Ακριβώς!!!!!!!Γνωστό πρόβλημα με τα καινούργια μοντέλα στις δυναμομετρήσεις...Αν δεν έχουν κίνηση και οι μπροστά τροχοί την πάτησες...Δεν πρόκειται να το μετρήσεις ποτέ σωστά...thumb

turbodog
26-04-10, 13:22
....αν ισχυει το παραπανω, πως τοτε και 2 Μ6 εχουν δυναμομετρηση? Δεν βλεπω να μπαινουν σε καποιο safe mode οπως εμπαιναν τα Ε46 Μ3 και δεν ανεβαζαν στροφες μεχρι τον κοφτη. Εδω ανεβαζουν μια χαρα...και απο την συνολικη τους ιπποδυναμη στον στροφαλο και τις καμπυλες αβανς δεν βλεπω να κοβει κατι περιεργα ο εγκεφαλος...και μην μου πειτε οτι κοβει 5-10 αλογα.
Η θα κοβει μπαινοντας σε καποιο safe mode η δεν θα κοβει.
Τωρα για το Ram air effect των πολλων χιλιομετρων, συμφωνω και εγω οτι σε real time συνθηκες το αυτοκινητο μπορει να αποδιδει λιγο καλυτερα λογω pressurized effect. Εχει δοκιμαστει και αποδειχτει παλιοτερα σε μηχανες ταχυτητας (αν και εφοσον το φιλτροκουτι εχει την ιδιοτητα να κραταει πιεση λογω ram-air thumb)

bomer
26-04-10, 13:34
αυτα τα dyno modes με GT1, δεν τα χρειαζεται το MAHA.
Μεσω της OBD που πριζωνει μετραει τα παντα! χωρις προβλημα.
Αρκει να απενεργοποιησουν σωστα τα DSC, να ενεργοποιησουν σωστα το προγραμμα Μ, και να ασφαλισουν το μπουτον του καπω.
Προς ενημερωση σας ολα τα Γερμανικα εργοστασια με ΜΑΗΑ μετρανε.
Η δε ΜΑΗΑ ειναι η μονη εταιρεια που κατασκευασε το νεο λογισμικο δυναμομετρου, που μετραει το Χ6-50 και Χ6-Μ.
Μεχρι τωρα τα εργοστασια μετρανε τα μοτερ αυτα με Δυναμομετρο σκετου κινητηρα.
Αυτο γινεται διοτι ειναι αδυνατη η δυναμομετρηση του οχηματος, λογω του νεου ανεξαρτητου λογισμικου που διαχειριζεται καθε ροδα των Χ6, ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
Η ΜΑΗΑ με την evotech, (που ειναι το ερευνητικο δυναμομετρο-θαλαμος της ΜΑΗΑ) εχουν ηδη ετοιμο το software και μετρανε πειραματικα.
Αρα.... σκεφτειτε και κατι αλλο!
Κατι φανταχτερα site που υποσχονται 700 και 750 ιππους υπερσυμπιεζομενους σε Χ6, που τα μετρησαν?
ΠΟΥΘΕΝΑ.

turbodog
26-04-10, 13:49
Η δε ΜΑΗΑ ειναι η μονη εταιρεια που κατασκευασε το νεο λογισμικο δυναμομετρου, που μετραει το Χ6-50 και Χ6-Μ.
Μεχρι τωρα τα εργοστασια μετρανε τα μοτερ αυτα με Δυναμομετρο σκετου κινητηρα.
Αυτο γινεται διοτι ειναι αδυνατη η δυναμομετρηση του οχηματος, λογω του νεου ανεξαρτητου λογισμικου που διαχειριζεται καθε ροδα των Χ6, ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ.
Η ΜΑΗΑ με την evotech, (που ειναι το ερευνητικο δυναμομετρο-θαλαμος της ΜΑΗΑ) εχουν ηδη ετοιμο το software και μετρανε πειραματικα.
Αρα.... σκεφτειτε και κατι αλλο!
Κατι φανταχτερα site που υποσχονται 700 και 750 ιππους υπερσυμπιεζομενους σε Χ6, που τα μετρησαν?
ΠΟΥΘΕΝΑ.
Ναι εχεις δικιο...μονο MAHA σε δυναμομετρο σκετου κινητηρα...


https://www.youtube.com/watch?v=7HSNCFCK6Dg

Και μηπως μπορεις να μου δωσεις και το Link για site που δινει kit για 700-750 ιππους σε Χ6 γιατι με ενδιαφερει?

m-power_01
26-04-10, 16:21
αυτο εννοει σταματη.
το αυτοκινητο επιασε 252 χ.α.ω. και η παροχη αερα δεν αντιστοιχουσε στα χιλιομετρα.
εκει η ecu παρεμβαινει.

επειτα οταν τρεχουμε με 100 με ευνοϊκό ανεμο 10 μποφόρ δεν σημαινει οτι μηδενιζεται η εισαγωγη εισερχομενου αερα...
για πολλους λογους.

Σταθη σαφεστατα και δεν μηδενιζεται η παροχη, αν ηταν ετσι θα εσβηνε...
Αλλα αντι οπως οταν εχει νηνεμια ,που σχετικη ταχυτητα του αερα ως προς το αυτοκινητο θα ηταν 100χλμ ,οταν ειναι απο πισω σου η σχετικη ταχυτητα του ειναι δηδεν, αρα η παροχη ειναι χαρην της υποπιεσης...και οχι της υπερπιεσης!
Δηλαδη πηγαινεις με 100χλμ και 2200σαλ και η παροχη ειναι ιδια σαν να εισαι σταματημενος και να μαρσαρεις 2200σαλ


καταρχήν υπάρχει η δυνατότητα να δυναμομετρούνται τέτοιου είδους αυτοκίνητα ; και τι εννοώ:
π.χ. έμαθα περιστατικό όπου κάτοχος Μ3 (με τα 400+) το πήγε σε δυναμόμετρο και έδειξε αν θυμάμαι καλά 280 αλογάκια.

Ο λόγος ήταν ότι, αφορούσε τους μπροστινούς τροχούς οι οποίοι ήταν ακίνητοι κατά την δυναμομέτρηση και για να γράψει όλα τα άλογα πρέπει να υπάρχει κύληση των μπροστά τροχών!
απΆ ότι μου ανέφεραν τα χουν ρυθμίσει έτσι από το εργοστάσιο (μάλλον για τις τρελίτσες).

μήπως ισχύει κάτι τέτοιο και δω;

υγ: ο πασίγνωστος του χώρου της δυναμομέτρησης του είπε να το γυρίσει στην αντιπροσωπεία και να απαιτήσει άλλο!

Πλεον εχουν μαθει οτι πρεπει να μπαινει σε dyno mode