PDA

Επιστροφή στο Forum : κιτρινη ενδειξη βλαβης κινητηρα e90 316i



Dimitrislost
30-09-14, 19:38
Παιδια καλησπερα σημερα το πρωι καθως εβαλα μπρος το αμαξι,εκανε εναν περιεργο ηχο ο κινητηρας και τρεμοπαιζε το αμαξι και παρα πολυ το κιβωτιο ταχυτητων και ταυτοχρονα ενιωθα οτι παει να μου σβησει...επειτα ξεκιναω κανονικα και το αμξι το ενιωθα περιεργα σαν να μην τραβουσε να ζοριζοτανε αρκετα καπως...μετα απο καμια 200μετρα εστρωσε ολα κυλουσαν φυσιολογικα....ομως τωρα το απογευμα με το που το βαζω μπρος κανει ακριβως το ιδιο πραγμα και επιπλεον αναβει μια κιτρινη ενδειξη η οποια αναβοσβησε καμια 3-4 φορες και εξαφανιστηκε...το αμαξι παλι συμπεριφεροταν οπως και το πρωι και μετα απο καποια μετρα στην πορεια ηρθε στα φυσιολογικα του...τι ειναι αν μπορειτε να μου πειτε γιατι εχω φρικαρει απο το αγχος??

scania124
30-09-14, 20:51
Πολλαπλάσιαστης μου φέρνει.........Μπορεί και μπεκ!!!!

gupakos
30-09-14, 21:01
Μου είχε κάνει το ίδιο, με τρύπα στο σωλήνα του αέρα πριν το MAF. Με έναν οπτικό έλεγχο μπορείς να δεις αν είναι αυτό.

Lefterisk
30-09-14, 21:55
δημητρη μην φρικαρεις ετσι. για πες μας τι μοντελο εχεις; με τον αμεσο ή τον εμμεσο;
αν ειναι με τον αμεσο τοτε ισως εχεις θεμα με πολλαπλασιαστη ή μπεκ γτ ειναι μια συχνη βλαβη που βγαινει στους αμεσου ψεκασμου κινητηρες σε ολες τις εταιρειες δυστυχως. βεβαια δεν μπορω να καταλαβω το πως εστρωσε μετα απο 200μ που λες. ισως ακομα να μην εχει παραδοσει πνευμα ο πολλαπλασιαστης; επισης ποσα χλμ εχεις; μπουζι εχεις αλλαξει; ή ειναι καινουριο το αμαξι;
παντως αν ειναι προβλημα-αστοχια καυσης κινητηρα ακομα κ ενα απλο elm μεσω bluetooth θα στο πει, αλλιως το πας σε συνεργειο κ βλεπεις τι θα βγαλει το κομπιουτερ.

Dimitrislost
30-09-14, 22:22
2010 αμεσου ψεκασμου ειναι με 62.000 χλμ..οχι δν εχω αλλαξει μπουζι..ετσι μου ειπαν και απο την αντιπροσωπεια που πηρα τηλ και μου ειπαν αν το ξανακανει να παω απο εκει για την διαγνωση και την επιλυση του....κατι μου ειπαν και για την βενζινη ομως αλλα δν θυμαμαι για να σας το εξηγησω...

Dimitrislost
30-09-14, 22:24
ακυρο,μπουζι αλλαξα πριν καμια 13.000 χλμ....

tokiko
30-09-14, 23:25
Μπεκ είναι αν δεν τα είχες αλλάξει στην ανάκληση πρέπει να τα αλλάξεις, έτσι ξεκινάει και μετά χειροτερεύει το ίδιο πρόβλημα είχε ο ξάδερφος μου με το ίδιο αμάξι. 3 μπεκ άλλαξε και τα μπουζί ήτανε λιωμένα. thumb

Δες το πρωί αν μυρίζει άκαυτη βενζίνη πίσω.
Μη σε ξεγελάει ότι μετά στρώνει και καλά.

Dimitrislost
01-10-14, 12:10
το πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια(απο κει το αγορασα)...αλλαγη 4 μπεκ και 1 βαλβιδα(δν θυμαμαι τι ακριβως)...συνολο κανα 1.000 ευρω περιπου ομως τα μπεκ ειναι μεσα στην εγγυηση και θα κοστισει λιγοτερα...Μιχαλη τι ανακληση ποτε εγινε??α και κατι για μια αντλια μου ανεφεραν αν χρειαστει αλλα δν καταλαβα και πολλα για να σας τα εξηγησω..

Andri
01-10-14, 16:56
Πότε βγήκε ανάκληση για μπεκ Μιχάλη? για Πολ/στες έχω ακούσει..

tokiko
01-10-14, 18:08
Εφόσον στα περνάνε στην εγγύηση είσαι κωλόφαρδος, αν είναι και κάτι άλλο άλλαξε το τώρα γιατί αν βγάλει κάτι μετά από καιρό θα πρέπει να το πληρώσεις.
Εχουνε πολύ καιρό αλλά όχι για τα δίλιτρα Αντρέα.

Dimitrislost
01-10-14, 19:08
Ανακληση για μπεκ ποτε βγηκε???δν ενημερωσαν τους ιδιοκτητες?παλι καλα που εχει και εγγυηση.. τι εννοεις Μιχαλη αν είναι και κάτι άλλο άλλαξε το τώρα γιατί αν βγάλει κάτι μετά από καιρό θα πρέπει να το πληρώσω?

tokiko
01-10-14, 19:45
Δεν γνωρίζω πότε βγήκε η ανάκληση.
Αυτό που εννοώ είναι ότι αν σου πουν ότι πχ συνήθως παρουσιάζεται πρόβλημα σε μια βαλβίδα πες τους να σου αντικαταστήσουν το ανταλλακτικό με το νέο κωδικό τώρα που σε καλύπτει η εγγύηση αλλιώς αν τυχόν και σου βγάλει μετά πρόβλημα θα πρέπει να το πληρώσεις.

Dimitrislost
01-10-14, 20:52
ωραιος καταλαβα τι εννοεις...ναι οκ...κατι για μια αντλια μου ειπαν εαν χρειστει να αλλαχτει αλλα δν μου μιλησε με βεβαιοτητα..περιμενω τηλ αυριο να μου πουνε....λογικα αν εχει καποιο προβλημα η οδευει στο να δημιουργησει βλαβη στο μελλον δν θα μου πουνε οι μ@λ@κες να την αλλαξω??θα μ'αφησουν στο σκοταδι να βγαλει βλαβη και μετα να την αλλαξουμε που θα ειμαι σιγουρα εκτος εγγυησης??φοβαμαι μην μου τα λενε μισα λειψα

tokiko
01-10-14, 21:31
ωραιος καταλαβα τι εννοεις...ναι οκ...κατι για μια αντλια μου ειπαν εαν χρειστει να αλλαχτει αλλα δν μου μιλησε με βεβαιοτητα..περιμενω τηλ αυριο να μου πουνε....λογικα αν εχει καποιο προβλημα η οδευει στο να δημιουργησει βλαβη στο μελλον δν θα μου πουνε οι μ@λ@κες να την αλλαξω??θα μ'αφησουν στο σκοταδι να βγαλει βλαβη και μετα να την αλλαξουμε που θα ειμαι σιγουρα εκτος εγγυησης??φοβαμαι μην μου τα λενε μισα λειψα

Έτσι γίνεται αναγκαστικά, αν δε χαλάσει κάτι δεν μπορούν να στο αλλάξουν εντός εγγύησης. Η ανάκληση αυτή την έννοια έχει ότι πρέπει οι κάτοχοι των αυτοκινήτων να ειδοποιηθούν και να πάνε για αλλαγή έχει δεν έχει χαλάσει. Αυτό είναι θέμα πολυσυζητημένο και κουραστικό πλέον.

tokiko
01-10-14, 22:34
Πόσο στα χρεώνουν τα μπεκ?
Ο ξάδερφος μου πλήρωσε 500 για 3 μπεκ και 4 μπουζί μαζί με τα εργατικά.

Lefterisk
01-10-14, 23:43
το πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια(απο κει το αγορασα)...αλλαγη 4 μπεκ και 1 βαλβιδα(δν θυμαμαι τι ακριβως)...συνολο κανα 1.000 ευρω περιπου ομως τα μπεκ ειναι μεσα στην εγγυηση και θα κοστισει λιγοτερα...Μιχαλη τι ανακληση ποτε εγινε??α και κατι για μια αντλια μου ανεφεραν αν χρειαστει αλλα δν καταλαβα και πολλα για να σας τα εξηγησω..

οπως ειπαμε λοιπον, ευτυχως παντως που περασε στην εγγυηση. τα αμεσου ψεκασμου εχουν τα θεματακια τους με την καυση δυστυχως
οταν τελειωσεις με το θεμα ξαναποσταρε αν θες να μας ενημερωσεις ολοκληρωμενα :)