PDA

Επιστροφή στο Forum : 110 χιλιομετρα!!!



Nino
29-09-14, 22:33
Ειχα να περασω την κορινθου πατρων απο το 2011 και ομολογω οτι ειχε μεγαλη διαφορα.
110 χιλ με μικρες εξαιρεσεις ειναι μονοδρομημενα με χιλιαδες κωνους που δημιουργουν μια λωριδα που χωραει ενα αυτοκινητο.
Στην αρχη λεω Οκ εχω περασει τη δοκιμασια στο gran tourismo 5 με τους κωνους, θα τα καταφερω!!
Παρακατω ομως το σκηνικο αλλαζει, παραμενει ομως εντονη η αισθηση οτι ειμαι μεσα σε video game κατι σε στυλ call of duty, χωματουργικα μηχανηματα παρκαρισμενα σε διαφορα σημεια της διαδρομης, φορτηγα ακινητα διπλα σε αναχωματα.
Που και που και καποιες φιγουρες με ανακλαστκα τζακετ οι οποιες ομως και αυτες εχουν μια θλιβερη νωχελικοτητα.
Ολα ειναι δρομος λεει ο φιλος μου ο Κατς, αλλα εδω ειναι μαλλον μισοδρομος...
ΟΙ κωνοι εχισχυονται απο κολωνακια, απο εκατονταδες πινακιδες οι οποιες στενευουν το δρομο και κατευθυνουν τα αυτοκινητα αγγιζοντας τα ορια του επικινδυνου. Τα ορια της ανθρωπινης αντοχης δοκιμαζονται ειδικα αν πετυχεις κανα δυο φορτηγα μπροστα σου,
Ανα δεκα δεκαπεντε χιλ, ο δρομος ξαναγινεται η παλια χαλια και επικινδυνη Εθνικη οδος, και αυτο για λιγο. Εκει οποιος προλαβει να προσπερασει προλαβε, και ουτε ειναι λιγοι αυτοι που στο τελος θα αγκαλιασουν κανα κολωνακι.
Η ταχυτητα στα περισσοτερα σημεια απελπιστικα χαμηλη, ενω στα καλυτερα κοματια δεν θα ξεπερασει τα 100 χιλ και αυτο με μεγαλη προσοχη γιατι οι κωνοι ξαφνικα κανουν "κολπα".
Στα αριστερα μου ενας θορυβος και βλεπω μια μυγα να πηγαινουμε κοπια,μεχρι που λιγο παρακατω μου ριξε και μυγοκολωνα. Αυτοματα για καποιο λογο μου ηρθε στο μυαλο ο Αλεξ κι η μεμβρανη του!!! ισως ειναι ο μοναδικος δρομος που δεν χρειαζεται, αφου τα μυγακια καθονται πανω στις καρδιες ήστον προφυλακτηρα και μεταναστευουν τσαμπα.
Απο το 2011 κα εως σημερα δεν εχει φτιαχτει και να δωθει στη κυκλοφορια ουτε ενα χιλιομετρο, και βεβαια επρεπε να φτασω σχεδον στο Αιγιο για να καταλαβω το γιατι.
Τοσες χιλιαδες κολωνακια,κωνοι,φανοι ,πινακιδες για να τα στησεις σε αποσταση 110 χιλιομετρων ,εεε δεν ειναι και κατι που γινεται ευκολα θελει χρονια :facepalm:
Στο Αιγιο οι φιγουρες στα δεξια του δρομου αρχισαν να κινουνται και ετσι εφυγε αυτη μου η εντυπωση οτι μπορει και να ηταν ψευτκα χαρτονενια ειδωλα εργατων για να νομιζουν οι περαστικοι οτι εδω καποιοι δουλευουν.
110 χιλ πικρας με μονο καλο την χαμηλη καταναλωση, που το bc εδειξε.
Αθηνα Πατρα 7,8 lit/100 τιμη που για το χ3 ειναι ρεκορ!!!
Την πικρα του δρομου ηρθε να συμπληρωσει η εικονα του Πανεπιστημιου που αντικρυσα, πονεσε η ψυχη μου αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.
Ο γυρισμος το ιδιο κουραστικος μονο που σε ενα κομματι του δρομου που παραμενει η παλαια εθνικη για μερικα (λιγα) χιλιομετρα, καταλαβα οτι ο δρομος τελικα με τους κωνους ειναι χιλιες φορες καλυτερος μιας και στον αλλο, ο ηλιθιος που βγηκε τελειως στο αντιθετο ρευμα και τον εβλεπα να ερχεται πανω μου δεν μπορει να βρεθει.
Αυτα λυπαμαι παντως που το 2014 να υπαρχει τετοιος δρομος ειδικα που οδηγει στο δευτερο μεγαλυτερο λιμανι της χωρας με οτι αυτο σημαινει!!

A8hnaios
29-09-14, 22:36
Οπως τα λες φιλε Γιαννη... τη περασα περισυ το καλοκαιρι..!!!

Bavarian x3
29-09-14, 22:50
Έκανα την διαδρομή πριν από κανά 2 εβδομάδες...τι να σχολιάσεις! Δρόμος εθνική ντροπή. Τα διόδια, διόδια όμως έτσι!! χαχα

I_MNL
29-09-14, 23:10
Λες και το ήξερα και διάλεξα να φυγω/έρθω από Ηγουμενιτσα!

apovas
29-09-14, 23:20
Τέσσερις με πεντε φορές το χρόνο ταξιδευω γιά Αγρίνιο Άρτα. Ποιό ψυχοφθορο ταξίδι γιά να το πω ευγενικά δεν πρέπει να υπάρχει. Λες πως και πως να βγάλεις το αμάξι σου εκτός Αθήνας να το ευχαριστηθεις και τελικά βρισκεσαι αγχωμενος να παλευεις με νταλικες και οδηγούς αν μπορείς να τους λες έτσι που φοβουνται μην περασουν τα 60 χλμ και τους κρατησουν μουτρα οι κωνοι.

chrisgiapz3
29-09-14, 23:29
Τι να πω κι εγώ που είμαι από Πάτρα και σπουδάζω Αθήνα
και τα τελευταία 3 χρόνια αυτή τη διαδρομή την κάνω σχεδόν κάθε μήνα.
Είτε προς Αθήνα είτε προς Πύργο, όπου και να πάμε
κορώνα γράμματα τη ζωή μας παίζουμε... :thumbsdown:

katsaraios
30-09-14, 07:04
Το εχουμε γραψει Γιαννη σε κανα δυο αλλα νηματα ,ειναι απαραδεκτοι και αισχροι κλεφτες ,αλλα οταν αλλοι σηκωνουν μπαρες στα διοδια αυτου του καροδρομου τους κραζουν οι "νομοταγεις"...
Το καλυτερο αφησες ασχολιαστο η δεν σου ετυχε ,δλδ το ενα ρανταρ στο Αιγιο και αλλο περιπλανωμενο για να "γραψουν" τους παραβατες των 110 χλμ/ωρα επιτηδες σε σημειο με διαχωριστικη και οριο 70...
Κτελ για το παιδι φιλε μεχρι να φτιαχτει το μπο@@@λο που τολμουν ακομα να αποκαλουν εθνικη οδο.

Nino
30-09-14, 11:59
Το εχουμε γραψει Γιαννη σε κανα δυο αλλα νηματα ,ειναι απαραδεκτοι και αισχροι κλεφτες ,αλλα οταν αλλοι σηκωνουν μπαρες στα διοδια αυτου του καροδρομου τους κραζουν οι "νομοταγεις"...
Το καλυτερο αφησες ασχολιαστο η δεν σου ετυχε ,δλδ το ενα ρανταρ στο Αιγιο και αλλο περιπλανωμενο για να "γραψουν" τους παραβατες των 110 χλμ/ωρα επιτηδες σε σημειο με διαχωριστικη και οριο 70...
Κτελ για το παιδι φιλε μεχρι να φτιαχτει το μπο@@@λο που τολμουν ακομα να αποκαλουν εθνικη οδο.

Γιωργο δεν θα το πιστεψεις αλλα το Αιγιο δεν εχει εξοδο για να πας προς Αθηνα, για να το κανεις θα πρεπει να περασεις μεσα απο ενα βενζιναδικο!!!
Απιστευτο ετσι??
Πηγαμε για καφε στο Αιγιο και ευτυχως ηταν ο παιδικος μου φιλος εκει και μας εβγαλε στο δρομο.
Οσο καιρο θα χρειαστει να πηγαινει το παιδι,να μη σου πω ουτε Κτελ αλλα τρενο.

υγ. ακομα "ζοριζομαι" να γραψω το τραινο με εψιλον

A8hnaios
30-09-14, 12:21
Το εχουμε γραψει Γιαννη σε κανα δυο αλλα νηματα

Aκριβως ενα χρονο πριν..... :facepalm:


https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19642

super duper
30-09-14, 12:54
παιδια στο ιδιο μοτιβο θα γραψω και εγω, λογω δουλειας ελειπα σχεδόν 1 χρονο εκτος ελλαδας. Την διαδρομή την εκανα προσφατα και μπορω να πω ότι δεν αλλαξε τιποτα περα από την αυξηση των διοδίων.

Nino
30-09-14, 18:25
και καποιες φωτο...

trueno
02-10-14, 16:47
Στα αριστερα μου ενας θορυβος και βλεπω μια μυγα να πηγαινουμε κοπια,μεχρι που λιγο παρακατω μου ριξε και μυγοκολωνα.

Χαχαχα Εγραψες!!!!!!!

E60_Arkadia
02-10-14, 16:52
Aυριο βραδυ θα περάσω για Πάτρα,συχνά περνάω λογω συγγενων που μενουν εκει,θέλει προσοχή αλλα και δυνατο αυτοκινητο για να προσπερνάς ευκολα και ταχύτατα.Το Ε60 τα βρισκει σκούρα σε αυτο..

Bazil Van Sinner
02-10-14, 19:10
Θυμάστε μια troll-έκθεση που ειχε γίνει πέρυσι ,τάχα απο πανεπηστήμιο,ότι τάχα βουλιάζει η πελοπόννησος απο το βάρος των πινακίδων εκει κάτω?

mixalis
02-10-14, 19:38
.....τελικά βρισκεσαι αγχωμενος να παλευεις με νταλικες......

Απορώ αν έχει ποτέ σκεφτεί κάποιος το άγχος και την κούραση αυτών των ανθρώπων...αν εμείς δυσκολευόμαστε και θεωρούμε άκρως επικίνδυνη την οδήγηση σε αυτόν τον άθλιο δρόμο με ένα όχημα της τάξεως των 4-5 μέτρων μήκος και 1,80 φάρδος, αυτοί τι πρέπει να πουν που προσπαθούν να κρατήσουν εντός δρόμου ένα όχημα 18 μέτρων μήκους και 2,60 φάρδος?
Μετά λέμε για τα 60-80 χλμ που πάνε ενώ παράλληλα προσπαθούν να μπουν στο μυαλό όλων εκείνων των γρήγορων οδηγών που πάνε όπως θέλουν χωρίς να υπολογίζουν κανέναν και συνεχώς προσπαθούν να κάνουν ισορροπία μεταξύ χωραφιών και κώνων....

Ναι είμαι ένας από αυτούς όπως καταλάβατε και τα λέω αυτά γιατί δεν είμαι εγώ το εμπόδιο στο δρόμο αλλά όλοι αυτοί που νομίζουν ότι με το που βγουν εθνική οδό ξυπνάει μέσα τους ο Σουμάχερ και είμαι αναγκασμένος εγώ να τους προσέχω αν θέλω να ξαναδώ την οικογένοια μου πάλι....

Ζητώ συγνώμη για την μακροσκελή απάντηση μου αλλά αξίζουμε μια πιο καλή αντιμετώπιση από όλους!!!

katsaraios
02-10-14, 20:10
Απορώ αν έχει ποτέ σκεφτεί κάποιος το άγχος και την κούραση αυτών των ανθρώπων...αν εμείς δυσκολευόμαστε και θεωρούμε άκρως επικίνδυνη την οδήγηση σε αυτόν τον άθλιο δρόμο με ένα όχημα της τάξεως των 4-5 μέτρων μήκος και 1,80 φάρδος, αυτοί τι πρέπει να πουν που προσπαθούν να κρατήσουν εντός δρόμου ένα όχημα 18 μέτρων μήκους και 2,60 φάρδος?
Μετά λέμε για τα 60-80 χλμ που πάνε ενώ παράλληλα προσπαθούν να μπουν στο μυαλό όλων εκείνων των γρήγορων οδηγών που πάνε όπως θέλουν χωρίς να υπολογίζουν κανέναν και συνεχώς προσπαθούν να κάνουν ισορροπία μεταξύ χωραφιών και κώνων....

Ναι είμαι ένας από αυτούς όπως καταλάβατε και τα λέω αυτά γιατί δεν είμαι εγώ το εμπόδιο στο δρόμο αλλά όλοι αυτοί που νομίζουν ότι με το που βγουν εθνική οδό ξυπνάει μέσα τους ο Σουμάχερ και είμαι αναγκασμένος εγώ να τους προσέχω αν θέλω να ξαναδώ την οικογένοια μου πάλι....

Ζητώ συγνώμη για την μακροσκελή απάντηση μου αλλά αξίζουμε μια πιο καλή αντιμετώπιση από όλους!!!Δεν εχεις αναρωτηθει γιατι σκοτωνονται σε αργιες η μερες που απαγορευεται η διελευση βαρεων οχηματων;
Ο επαγγελματιας οδηγος προσπαθει να προφυλαξει στον καροδρομο αυτον τον καθε εναν οδηγαρα ...αστο φιλε δεν θα βρεις δικιο ποτε...

mark e92
02-10-14, 21:08
Λες και το ήξερα και διάλεξα να φυγω/έρθω από Ηγουμενιτσα!

Μέχρι την Ηγουμενίτσα απο που πήγες?

mark e92
02-10-14, 21:11
Τα διόδια οχι μόνο υπάρχουν αλλά πρόσθεσαν άλλο ένα !!!

Ξέχασες όμως να πείς οτι παραδώσαν ένα κομάτι λίγο μετά τον Ισθμό .

chrisgiapz3
02-10-14, 21:18
Συγγνώμη που θα διαφωνήσω φίλε μου αλλά μάλλον είσαι η εξαίρεση στο επάγγελμα... 3 χρόνια Αθήνα Πάτρα που πηγαινοέρχομαι η πλειοψηφία των φορτηγών και ειδικά των ΚΤΕΛ όχι μόνο δεν προσπαθούν να προφυλάξουν τους άλλους, ίσα ίσα είναι αυτοί που κινούνται με παράλογες ταχύτητες αλλά κάνουν και τις πιο επικίνδυνες προσπεράσεις...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

DIMITr|S
02-10-14, 23:52
οι οδηγοι των κτελ σε αυτο το δρομο το παρακανουν...μονιμως σε προσπεραση ειναι τα λεωφορεια...

fanisk
03-10-14, 09:00
Θυμάστε μια troll-έκθεση που ειχε γίνει πέρυσι ,τάχα απο πανεπηστήμιο,ότι τάχα βουλιάζει η πελοπόννησος απο το βάρος των πινακίδων εκει κάτω?

Δημοσιευμα του Κουλουρι ηταν αυτο, γνωστο τρολλοsite, χιουμορ ηταν δεν υπαρχει τετοια εκθεση.

Οσο για το δρομο, πρεπει να ειναι απο τους χειροτερους που εχουμε. Ισως σε κανα ξεχασμενο ορεινο χωριο να υπαρχει αντιστοιχα δυσκολη προσβαση. Αυτος ομως οδηγει απο την ενδοχωρα στο 2ο λιμανι της χωρας! Ειναι ασχημο.

Οοοοταν με το καλο τελειωσει, θα ειναι στολιδι. Μεχρι τοτε θα τον εχουμε πληρωσει 500 φορες πανω απο την αξια του.
Οι οδηγοι του ΚΤΕΛ μαλλον απο εμπειρια ή ρουτινα το εχουν χεσει, προσπεραση σε σημεια που τραβας τα μαλλια σου. Nino αν το παιδι σου εχει αμαξι και του εχεις εμπιστοσυνη, καλυτερα να κατεβαινει με αμαξι παρα με ΚΤΕΛ. Κατεβαινω 18 χρονια στο Αιγιο και τα τελευταια 7 μονος αφου εβγαλα διπλωμα. Εχω δει απιστευτα τροχαια και πολλες φορες τη πληρωσε ο απεναντι που δεν εφταιγε.

Ακομη δεν εχω αποφασισει ποτε ειναι πιο ασφαλης αυτος ο δρομος. Μεσημερι με περισσοτερο μποτιλιαρισμα και κινηση, ή βραδυ με λιγοτερη κινηση και αυξημενες ταχυτητες? Προτιμω να τον περναω βραδυ αν και εχω πετυχει απο το αντιθετο ΙΧ χωρις φωτα :shok:

apovas
03-10-14, 15:12
Απορώ αν έχει ποτέ σκεφτεί κάποιος το άγχος και την κούραση αυτών των ανθρώπων...αν εμείς δυσκολευόμαστε και θεωρούμε άκρως επικίνδυνη την οδήγηση σε αυτόν τον άθλιο δρόμο με ένα όχημα της τάξεως των 4-5 μέτρων μήκος και 1,80 φάρδος, αυτοί τι πρέπει να πουν που προσπαθούν να κρατήσουν εντός δρόμου ένα όχημα 18 μέτρων μήκους και 2,60 φάρδος?
Μετά λέμε για τα 60-80 χλμ που πάνε ενώ παράλληλα προσπαθούν να μπουν στο μυαλό όλων εκείνων των γρήγορων οδηγών που πάνε όπως θέλουν χωρίς να υπολογίζουν κανέναν και συνεχώς προσπαθούν να κάνουν ισορροπία μεταξύ χωραφιών και κώνων....

Ναι είμαι ένας από αυτούς όπως καταλάβατε και τα λέω αυτά γιατί δεν είμαι εγώ το εμπόδιο στο δρόμο αλλά όλοι αυτοί που νομίζουν ότι με το που βγουν εθνική οδό ξυπνάει μέσα τους ο Σουμάχερ και είμαι αναγκασμένος εγώ να τους προσέχω αν θέλω να ξαναδώ την οικογένοια μου πάλι....

Ζητώ συγνώμη για την μακροσκελή απάντηση μου αλλά αξίζουμε μια πιο καλή αντιμετώπιση από όλους!!!

Αγαπητέ και εγω φορτηγό οδηγαω δχ , δεν ριχνω ευθύνες στις νταλικες εκτος ισως καποιων αλβανικων βουλγαρικων χρεπιων που οχι με 60-80 αλλα με 30-40 πανε.Νομιζω οτι ολοι ριχνουμε υπαιτιοτητα στην κατασταση του δρομου.Αλλωστε ο δρομος Ειναι για Ολους.

E60_Arkadia
04-10-14, 23:01
Mολις γυρισα απ την πατρα και μπορω να πω ότι πλεον ο δρομος είναι χαλια απ ολες τις αποψεις.Παρα πολλα χλμ σε κολωνάκια,πολλες νταλίκες που πανε κομβοι και αν σου τυχει να ανοιξει ο δρομος να τις περασεις,δεν προλαβαίνεις και δεν μπορεις να μπεις και αναμεσα τους μιας και πανε με σταθερη αποσταση και ταχυτητα! Τι να πω,ειχα κανα 8 μηνο να περασω αλλα δεν περιμενα τετοιο χαλι!! Απορω με ορισμένους ανεγκέφαλους που ενώ εισαι ετοιμος για προσπεραση σου κολλανε πισω αναβουν και το αρισρερο φλας πριν καν ξεκινήσεις και μπορει να σου παιξουν και τα φωτα!! Το χειροτερο δε απ όλα που με εξοργησε ηταν που μετα από πολλα χλμ σε διαδρομακια με κολωνάκια,μετα το Σ.Ε.Α Αιγιου και κατευθυνση Κορινθο,υπαρχει επιτελους ένα μικρο κομματι με δυο λωρίδες ανα κατευθυνση ευθεια και νησιδα στην μεση,δηλαδη ισως το ασφαλεστερο σημειο ολου του δρομου,που μετα από υπομονη πισω από καποια νταλικα ,ανετα πατας γκαζι λιγο παραπανω για να φυγεις,ΑΛΛΑ την ειχε στησει η τροχαια και βαραγε με ρανταρ!!! Αισχος!! Το μοναδικο περιπολικο που ειδα σε ολο το μηκος του επικινδυνου αυτου δρομου..Τα συμπερασματα δικα σας....

katsaraios
04-10-14, 23:45
ΑΛΛΑ την ειχε στησει η τροχαια και βαραγε με ρανταρ!!! Αισχος!! Το μοναδικο περιπολικο που ειδα σε ολο το μηκος του επικινδυνου αυτου δρομου..Τα συμπερασματα δικα σας....

https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=506630&postcount=7

Ακριβως !!

Bassakos
05-10-14, 00:53
λογο καταγωγης και διαφορων υποχρεωσεων ειτε επαγγελματικων
ειτε οικογενειακων , 1-2 φορες καθε μηνα επι 20 ετη κανω αυτον τον δρομο
...απλα δεν εχω λογια για τα οοοοοσα εχουν δει τα ματια μου
ειτε λογο κατασκευης δρομου (τα τελευταια χρονια) ειτε λογο
της συμεπριφορας των οδηγων

απλα θα αναφερω πριν πολλα χρονια - πανω απο 10 -
εξοδος πασχα με βροχη οπου απο κορινθο εως αιγιο
εκανα 3:40 λεπτα λογο τριων διαφορετικων μετωπικων συγκρουσεων
που ειχαν συμβει ,ο ενας μαλιστα με ενα οπελ αστρα με ειχε
προσπερασει κανα 10λεπτο πριν τον συναντησω ξανα στο απεναντι
ρευμα "αγκαλια" με ενα τουοτα κορολα(εαν θυμαμαι καλα):shok:

ο οδηγος οφειλει να προσαρμοζει την συμπεριφορα του αναλογα με τις συνθηκες
τις οποιες συναντα στο δρομο του, ειτε ειναι καιρικες ειτε κακος δρομος, κτλ κτλ, αυτο ειναι κατι που απουσιαζει απο εμας τους ελληνες
και το πληρωνουμε με αιμα!

DIMITr|S
05-10-14, 14:39
δεν συζηταγατε τιποτα αλλο....?

Ο οδηγός αμέσως μετά την καραμπόλα,σύμφωνα με το seleo.gr πήρε τα έγγραφά του από την νταλίκα και έφυγε. Παρόλο που το φορτηγό είχε βουλγάρικες πινακίδες, ο οδηγός είναι Ρουμάνος και συνελήφθη πριν από λίγο σε ένα χωράφι στη γύρω περιοχή.

https://www.protothema.gr/greece/article/415722/alert-dalika-spernei-ton-tromo-stin-egnatia-odo-karabola-40-autokiniton-/