PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικο σερβις για Ε92 320...



PanSid
27-09-14, 09:53
Μπορειτε να μου πειτε καθε ποτε πρεπει να γινεται το γενικο σερβις για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?
Η BMW λεει οτι η αλλαγη των λαδιων πρεπει να γινεται στις 25000 αλλα καλο ειναι να τα αλλαζουμε στις 10000.
Με το γενικο σερβις τι παιζει?
Καθε ποτε πρεπει να το κανουμε?

grigoris
27-09-14, 10:08
καλημερα φιλε.λοιπον τ λαδακια οπωσδηποτε στισ 10 χιλιαδεσ η αλλιωσ στον εναμιση χρονο αν δεν κανεισ χιλιομετρα.απο κει και περα η βαλβολινεσ σου πρεπει να αλλαζουν στισ 50 χιλιαδεσ αν εχεισ χειροκινητο κιβωτιο.μπουζι γυρο στισ 40 χιλιαδεσ αν θεσ να ειναι παντα σαν καινουργια και τελοσ τα φιλτρα του που καλο θα ειναι κ αυτα περα απο τησ βενζινησ καθε 20 χιλιαδεσ να τα κανεισ.κ ολα αυτα στα λεω γιατι ειναι η δουλεια μ κ ξερω τι γινεται.

Nino
27-09-14, 10:15
καλημερα φιλε.λοιπον τ λαδακια οπωσδηποτε στισ 10 χιλιαδεσ η αλλιωσ στον εναμιση χρονο αν δεν κανεισ χιλιομετρα.απο κει και περα η βαλβολινεσ σου πρεπει να αλλαζουν στισ 50 χιλιαδεσ αν εχεισ χειροκινητο κιβωτιο.μπουζι γυρο στισ 40 χιλιαδεσ αν θεσ να ειναι παντα σαν καινουργια και τελοσ τα φιλτρα του που καλο θα ειναι κ αυτα περα απο τησ βενζινησ καθε 20 χιλιαδεσ να τα κανεισ.κ ολα αυτα στα λεω γιατι ειναι η δουλεια μ κ ξερω τι γινεται.


αυτα απο που προκυπτουν,στα ειπαν σε καμια bmw ή ειναι δικες αποψεις περι σερβις?

Το προγραμμα συντηρησης της bmw χωριζεται oil service και inspection 1 και 2 και (το ιδιο το αμαξι απο το bc θα δωσει ενδειξη )
καμια σχεση δεν εχει με αυτα που αναφερεις.
ακου μπουζι στις 40000!!

grigoris
27-09-14, 10:27
οκ το τι λενε φιλε οι αντιπρωσοπιεσ ειναι αλλο κομματι εχω δουλεψει και σε αυτεσ και ξερω.οταν πασ να κανεισ ενα σεμιναριο για τα μπουζι θα μαθεισ οτι μεγιστη ζωη εχουν μεχρι 60 χιλιαδεσ χιλιομετρα και μιλαω για πλατινεσ ετσι οχι για απλα.εγω προσωπικ λεω απο την αλλη σαραντα γιατι υπαρχει και το περασμα του χρονου που φθειρει τα παντα στο αμαξι.απο κει κ περα ο καθενασ οτι θελει εννοειται κανει στο αμαξι του.ουτε τα λεω για διαμαχη ολα αυτα παντα σε φιλικο επιπεδο μιλαω.

gant
27-09-14, 10:29
Εκτός απ τα λάδια κάθε 10.000χλμ, εγώ προσωπικά που δεν τα φτάνω στο χρόνο τα αλλάζω γύρω στους 12 με 15 μήνες , όλα τα άλλα ότι λεει η μαμά όπως λέει και ο Νίνο.

grigoris
27-09-14, 10:31
γιατι τα λαδια δεν τα αλλαζετε οπωσ λεει η μαμα εταιρια και αλλαζετε ολα τα αλλα οπωσ τα λεει?

Lefterisk
27-09-14, 11:35
γρηγορη ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του και πολυ καλα κανει περι αυτης.
ο φιλος pansid ρωταει να μαθει κατι κ ακουει αποψεις τις ζυγιζει κ αποφασιζει.
αν θες μας λες σε ποιο σεμιναριο εμαθες οτι οι πλατινες κρατανε μεχρι 60κ.

εγω, απ'οτι εχω διαβασει παντου ειδα κρατανε 60κ μιλια ή 100κ χλμ..τωρα αν αυτο ειναι σωστο ή οχι για εμενα ή για εσενα ή για τον φιλο Nino δεν το ξερω.
για παραδειγμα, το συνεργειο που παω μου ειπε αλλαγη καλυτερα πιο νωρις στα 80κ εγω αποφασισα κ τα εβγαλα στα 75κ χλμ γτ τα θεωρησα "παλια-γερασμενα" και οχι φθαρμενα κ τελικα οταν τα βγαλαμε ηταν μια χαρα σε τελεια κατασταση.
στα 75κ χλμ αλλαξα βαλβολινες διαφορικου και λαδια σασμαν κ αυτα ηταν σε σουπερ ντουπερ κατασταση με το χρωμα τους ειδικα δε απο το διαφορικο οι βαλβολινες ηταν πεντακαθαρες κ το μετανιωσα που εκανα την αλλαγη.
αυτα
φιλικα παντα,
λευτερης

PanSid
27-09-14, 12:02
Αρα καταληγουμε στο οτι το γενικο σερβις θα γινεται καθε 25Κ που λεει η BMW αν δε κανω λαθος?

Lefterisk
27-09-14, 12:21
@ pansid : βασικα τι εννοεις γενικο σερβις; καποια πραγματα πανε με χλμ καποια ομως πανε με γηρανση ή αν θες με τον χρονο. αλλιως παει το φιλτρο καμπινας αλλιως το φιλτρο αερα μηχανης αλλιως τα υγρο κυκλωματος ψυξης και αλλιως το υγρο φρενων.
για παραδειγμα τα υγρα φρενων λεει καθε 2 χρονια οποτε καλο ειναι να αλλαζονται καθε 2 χρονια.
οσον αφορα τα λαδια, που πλεον ολες οι ευρωπαϊκες αυτοκινητοβιομηχανιες λογω μαρκετινκ κλπ λενε καθε 2 χρονια ή ΧΧΧΧΧ χιλιομετρα, εγω οποτε μηδενιζω την ενδειξη του σερβις τους στο Ε90 μου, εμφανιζεται το εξωπραγματικο νουμερο των 45.000χλμ (25.000μιλια) και ξερω οτι απλα ειναι πολυ. ετσι προσωπικα τα αλλαζω στον χρονο πανω ή στα 10κ-12κ χλμ...

grigoris
27-09-14, 13:19
παιδια δεν μιλησα για βαλβολινεσ διαφορικου αυτεσ κρατανε για 100 χιλ μιλησα για σασμαν μονο.αν εχεισ ακουστα την ελτρεκα την εταιρια εκει ειχε γινει τ σεμιναριο.δεν διαφωνω οτι στα 75 χιλιαδεσ τα μπουζι ηταν καλα εγω μιλαω καθαρα για θεμα χιλιομετρων ποσο αντεχουν και γω εχω βγαλει απο αμαξι μπουζι με πανω απο 100 χιλιαδεσ κ τουλαχιστον 4 χρονια κ μοθ λεει ο πελατησ καλα ειναι ακομα κ πραγματι φαινοντουσαν καλα οπτικα.το θεμα ειναι ομωσ τι εχουν τραβηξει κ αυτα.ευχαριστω για την ωραια συζητηση που κανουμε παντωσ.

Bazil Van Sinner
27-09-14, 15:29
Θα πάρω το μέρος του Γρηγόρη,
γιατί έχω ένα αμάξι 13χρονών που,
άν κρίνω απο την συντήρηση του που ήταν η τακτική της εταιρίας
έκτος απο τα λάδια,που αλλάζονταν ποιό γρήγορα,ζημιά του κάναμε
καλό δέν του κάναμε.

Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος,άν το αμάξι που έχεις θέλεις απλά
να είναι καλά και να σε πηγαινει,και να το δώσεις σε 2-3 χρόνια,το πάς
με το βιβλίο και όλοι ευχαριστημένοι και πέρνει και βραβείο αλλαγής λαδιών η επίσημη
αντοπροσωπεία.
Αν μιλάμε όμως για ένα αμάξι που το θές να το χεις,να το κρατήσεις,να το ζήσεις,
η περιοδική συντήρηση της αντιπροσωπειας είναι λίγη,και είναι λίγη για
αρχίσει το αμάξι να γυρνάει στα συνεργεία.
Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις πρίν χαλάσει κάτι για να προλάβείς την ζημιά
αλλά και την επιδιόρθωση,η οπόια θα είναι σίγουρα ακριβότερη.
Και δέν μιλάμε μόνο για λάδια και βαλβολίνες,δέν είναι μόνο αυτά πάνω στο αμάξι,
και μήν ξανακούσω για Longlife,ήμαρτον!!!!
Τέλος όλα είναι αναλώσιμα,ένας σωστός νοικοκύρης κάνει κουμάντο αυτός,
τώρα άν θέλει να κάνει την δουλειά η κουβερνάντα δικαίωμα του,τα ρέστα δικά του.:original:

mark e92
27-09-14, 16:02
Εκτος απο το λάδι που πρέπει να το αλλάζουμε νωρίτερα απο οτι λέει η μαμά , τα φίλτρα πχ γύρης και αέρος παίζει ρόλο και που πάει το αυτοκίνητο δηλ αν είναι συνέχεια σε χώμα φυσικό είναι να μπουκώνει πιο γρήγορα ... φίλτρο βενζίνης λέει οτι δεν χρειάζεται και σε ρωτάω θα το αφήσεις δεν θα το αλλάξεις ποτέ ?
Μπουζί λέει κάθε 60000 όπως και κάθε 2 χρόνια υγρά .
και για της βαλβολίνες λέει long life , θα της αφήσεις ?

Lefterisk
27-09-14, 22:41
ποιος εγραψε οτι θα τις αφησει; δεν νομιζω να εγραψα εγω ή ο νινο ή καποιος αλλος κατι τετοιο προηγουμενως...ισα ισα νομιζω.
νοικοκυρηδες ειμαστε ολοι μας κ λογω ενδιαφεροντος εδω ειμαστε κ ανταλλασουμε αποψεις συμφωνα με τις προσωπικες εμπειριες ;)
για παραδειγμα εγω αλλαξα τις βαλβολινες μ στα 75κ χλμ κ ειπα οτι τις ειδαμε στην πενα κ εκτιμω οτι επαιρναν ακομα αρκετα χλμ για μια αλλαγη. οπως επισης κ τα λαδακια μου το BC λεει στα 45κ χλμ αλλα εγω τα αλλαζω στα 10κ-12κ χλμ.
οσον αφορα το φιλτρο βενζινης επειδη αναφερθηκε, τουλαχιστον στα δικα μας οποιος το εχει πληρωσει ας ζητησει τα λεφτακια του πισω γτ πολυ απλα ΔΕΝ αλλαζεται
φιλικα παντα

PanSid
28-09-14, 00:29
@ pansid : βασικα τι εννοεις γενικο σερβις;

Καθε αυτοκινητο που ειχα,ηθελε γενικο σερβις στις 15 ή 20000χλμ.
Κ εννοω αλλαγη λαδιων,φιλτρο λαδιου,βενζινης,αερος και απο κει και περα αναλογα με τα χιλιομετρα αλλαζες ιμαντες,τακακια κτλ κτλ...

bimmer-corfu
28-09-14, 09:22
ειδικά σε 320 Ε92 που ειχαν τα γνωστα θεματα θα δείτε ότι στα 40.000 χλμ τα μπουζι είναι για πέταμα, θελουν άλλαγμα οτι και να σας λένε

Bazil Van Sinner
28-09-14, 09:31
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΠΟΥΖΙ και οι ΙΜΑΝΤΕΣ πάνω στο αμαξι ρε παιδιά!!


Ξαναγράφω ,για να σε κουβαλάει ενα αμάξι,με λαδια,φιλτρα και μπουζι βγάζει παρα πολλα χιλιομετρα,παρα πολλα,ανάλγα και με την χρήση.Για παράδειγμα η μητέρα μου κυκλοφορει
απο το 2007 με ενα V50,δέν έχει ούτε 100Κ.Το αμάξι δέν έχει ζοριστεί ποτέ,δέν εχει κοφτάρει ποτέ,δεν εχει ανεβει πεζοδρομια ποτέ,δεν εχει χτυπήσει ποτε...ΔΕΝ κάνει τσικ(...και δέν μ'αρεσει κι ολας χαχαχα)έχει την τυπική συντηρηση της αντιροσωπίας.
Σας θέτω ενα ερωτημα,πιστευετε ότι άν το σηκώσουμε θα βρούμε πραματάκια για που θα έχουν αλλοιωθει ,κουραστει?? ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ φίλοι μου,τόσοι σύνδεσμοι,τόσα δεσίματα,τόσο κινούμενα μέρη εξωτερικά της μηχανής,τόσες σωληνώσεις,φλαντζες παραφλαντζες,ντιζάκια και βαράκια.....
Αναρτηση,φρενα,σωληνακια φρενων.....


Έχει για συντηρηση πολλά,ή τα βρίσκεις εσύ πρίν ,ή στην foraei ο μάστορας μετά .... κάποια στιγμή... στο μέλλον κάπου θα σε σκαλώσει ,κάπου !

Nino
28-09-14, 09:41
Καθε αυτοκινητο που ειχα,ηθελε γενικο σερβις στις 15 ή 20000χλμ.
Κ εννοω αλλαγη λαδιων,φιλτρο λαδιου,βενζινης,αερος και απο κει και περα αναλογα με τα χιλιομετρα αλλαζες ιμαντες,τακακια κτλ κτλ...

ακου φιλε οτι ηξερες στα αλλα σου αμαξια ξεχασε τα.
Το προγραμμα συντηρησης της bmw ειναι πολυ συγκεκριμενο και βασιζεται στις ενδειξεις που δινει το bc.
Σε καθε inspection παρχουν και συγκεκριμενες εργασιες που θα πρεπει να γινουν, αλλα γινονται στο inspection 1 αλλα στο inspection 2και αλλες ειναι οι αλλαγες λαδιων.
Το ΠΟΥ και το ΠΟΤΕ θα κανει τα σερβις ή τις αλλαγες λαδιων ειναι κατι το οποιο θα το αποφασισει ο κατοχος και δεν ειναι υποχρεωτικο (εκτος αν εισαι μεσα σε εγγυηση)
Ουτε τα τακακια αλλαζονται με τα χιλιομετρα, μπορει να χρειαστει να τα αλλαξεις πολυ νωρις ή οχι( εχουν αισθητηρα και σε ειδοποιει)ας πουμε στο δικο μου εχει 47000 χιλ και το ψωμι απο τα τακακια ειναι ακομα σχεδον ολοκληρο.
Οσο για ιμαντα αν εννοεις τον χρονισμου τα bmw εχουν καδενα.
Μεσα στο manual που συνοδευει το αμαξι σου καθως και στο book service ολα αυτα υπαρχουν αλλα και στο internet να ψαξεις θα τα βρεις πολυ ευκολα.
Οποια αμφιβολια εχειις πηγαινε σε μια bmw να σου τα εξηγησουν και μετα πραξε αναλογα και οπου εσυ θελεις οχι απαραιτητα στα επισημα.
Και μεσα εδω στο φορουμ υπαρχουν πολλα threads πανω σε αυτο το θεμα κανε λιγο search.

ntinos
28-09-14, 14:25
Μπορειτε να μου πειτε καθε ποτε πρεπει να γινεται το γενικο σερβις για το συγκεκριμενο αυτοκινητο?
Η BMW λεει οτι η αλλαγη των λαδιων πρεπει να γινεται στις 25000 αλλα καλο ειναι να τα αλλαζουμε στις 10000.
Με το γενικο σερβις τι παιζει?
Καθε ποτε πρεπει να το κανουμε?

Ακολουθεις πιστα οτι σου γραφει το BC.

Σε καθε περιπτωση, εαν επιθυμεις να αλλαζεις λαδια καθε 1.οοο χλμ, και μπουζι καθε 3.οοο δεν θα στο απαγορεψει κανεις.

Κοντολογις, οπως τα λεει ο nino ειναι

PanSid
28-09-14, 22:51
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

stratos mak
28-09-14, 23:12
εγω κανω τα service μονος μου λαδια αλλαζω καθε 7,500χλμ τωρα τα υπολοιπα φιλτρο αερος-καμπινας φιλτρο λαδιου μπουζι καθε 15,000χλμ δηλαδη φιλτρο λαδιου αλλαζω 1 ανα 2 αλλαγες λαδιου τωρα καποιος που θελει να ειναι ποιο ψειρας το αλλαζει μαζι και καθε 30,000 αλλαζω τον ιμαντα και κοιταω την τρομπα νερου πως ειναι και αν την δω φθαρμενη την αλλαζω αλλιως στην επομενη

Lefterisk
29-09-14, 20:47
στρατο οταν λες οτι κοιτας την τρομπα νερου αν ειναι φθαρμενη ή οχι δλδ τι ακριβως εννοεις;;;

προσωπικα εκτιμω οτι καλο ειναι οταν αναφερουμε τις εργασιες που κανουμε στο αμαξι μας, ας αναφερουμε κ τον κινητηρα μας κ το κυριοτερο και τι ανταλλακτικα βαζουμε.
για παραδειγμα ο απλος σπινθηριστης με αυτον της πλατινας ή ακομα κ τον σπινθηριστη ιριδιου δεν εχουν καμια σχεση απο θεμα διαρκειας. το ιδιο ισχυει κ με commodities λαδακια ή του λιντλ ή longlife 01-04 castrol edge, mobil 1 esp, eneos, redline κλπ.
ο μανισιος ιμαντας παρελκομενων μου στα 75κ χλμ που τον ειδα ηταν τοσο καινουριος που οσοι τον ειδαν επεμεναν οτι τον εχω αλλαξει...

stratos mak
29-09-14, 22:03
κοιταω πως γυρναει στο χερι πως φερεται και ανα εχει υγρα σαν δακρυα-διαρροες . σωστα παιζει ρολλα και την ανταλλακτικα θα βαλεις γνησια ιμιτασιον και αν ιμιτασιον τη ποιοτητα πρωτη η τελευταια μετα κανεις και εναν γενικο ελεγχο τακακια αμορτισερ ρουλεμαν τροχων συνεμπλοκ ακρομπαρα-ιμιπρα γενικα τον ελεγχο και ειμαι λιγο κατα στο να βαλω χερι στο σασμαν αν αυτο δεν το θελει για ποιο λογο να αλλαξω τις γνησιες βαλβολινες και το κλεισιμο του εργοστασιου γαι ανα βαλω αλλες γτ γνησιες δεν νομιζω να ειναι και αν ειναι οχι ποιοτητα εργοστασιου και ο μονος λογος επειδει το λενε τα χαρτια και μετα να αρχισουν τα προβληματα δεν ξερω εσεις πως το βλεπεται αυτο .

tsaltinho
30-09-14, 16:56
κοιταω πως γυρναει στο χερι πως φερεται και ανα εχει υγρα σαν δακρυα-διαρροες . σωστα παιζει ρολλα και την ανταλλακτικα θα βαλεις γνησια ιμιτασιον και αν ιμιτασιον τη ποιοτητα πρωτη η τελευταια μετα κανεις και εναν γενικο ελεγχο τακακια αμορτισερ ρουλεμαν τροχων συνεμπλοκ ακρομπαρα-ιμιπρα γενικα τον ελεγχο και ειμαι λιγο κατα στο να βαλω χερι στο σασμαν αν αυτο δεν το θελει για ποιο λογο να αλλαξω τις γνησιες βαλβολινες και το κλεισιμο του εργοστασιου γαι ανα βαλω αλλες γτ γνησιες δεν νομιζω να ειναι και αν ειναι οχι ποιοτητα εργοστασιου και ο μονος λογος επειδει το λενε τα χαρτια και μετα να αρχισουν τα προβληματα δεν ξερω εσεις πως το βλεπεται αυτο .


Φιλε Στρατο, με ολο το θαρρος, αλλα μου εβγαλες τα ματια. Μια προταση 15 γραμμες....! Σημεια στιξης ...γιοκ!!


:thumbsup:

stratos mak
30-09-14, 23:23
δεν πειραζει καλη καρδια φιλος

PanSid
02-10-14, 22:31
Σημερα σε μια βολτα που πηγα,σε πορεια με 110χλμ περιπου,αναψε για 2-3 δευτερολεπτα η πορτοκαλι ενδειξη του start/stop στο καντραν και ταυτοχρονα ο δεικτης του κοντερ εκανε βουτια απο τα 110 στο 0 και μετα παλι στα 110 που πηγαινα!
Μετα απο δυο λεπτα περιπου ξαναεκανε το ιδιο!
Δεν παρατηρησα κατι περιεργο στον κινητηρα κατα την πορεια...
Τι μπορει να ηταν αυτο?

Koyotte
02-10-14, 23:53
Αυτά τα κάνει μόνο ο Kanellos, φρεναρες ( για 110-0) και xxl turbo ( για το αντίστροφο)! Στην περιπτωση τη δική σου μάλλον κάποιο update χρειάζεται.

PanSid
08-10-14, 11:03
Εχει βαλει καποιος ελευθερο φιλτρο αερα σε 320 Ε92 να μου πει εντυπωσεις?
Αξιζει να το βαλω ή τσαμπα τα λεφτα?
Θ αλλαξει εστω και λιγο ο ηχος του μοτερ?

Cobalt
08-10-14, 11:41
Εχει βαλει καποιος ελευθερο φιλτρο αερα σε 320 Ε92 να μου πει εντυπωσεις?
Αξιζει να το βαλω ή τσαμπα τα λεφτα?
Θ αλλαξει εστω και λιγο ο ηχος του μοτερ?

ο ήχος σίγουρα... το μοτέρ όχι... :original:

PanSid
08-10-14, 21:17
και ποιο προτεινεις?

Ε91
08-10-14, 21:21
Φοράω BMC φίλτρο στο μαμά φιλτροκούτι σε μοτέρ Ν43Β20Α (μάλλον το ίδιο μοτέρ έχουμε).
Καμία απολύτως διαφορά σε ήχο/απόδοση.

PanSid
08-10-14, 21:38
Καλα δεν περιμενω μ ενα φιλτρο ν αλλαξει η αποδοση,αλλα αν αγριευε ο ηχος θα το σκεφτομουν...
Καποιος αλλος που εχει αλλαξει φιλτρο?

scania124
08-10-14, 21:53
Φοραω kn........ απόδοση ίδια........ηχος μπορεί και λιγο παραπάνω.

Cobalt
09-10-14, 08:39
K&N μέσα στο φιλτροκούτι. ήχος αρκετά πιο έντονος

Andri
09-10-14, 09:22
Πόσο θέλεις να αλλάξει ο ήχος?

PanSid
09-10-14, 10:08
Θελω να γινει λιγο πιο μπασος ο ηχος!

Bazil Van Sinner
09-10-14, 13:56
ελευθερο φίλτρο=πεταμένα λεφτά +πιθανή βλάβη στο MAF,για να άκουγεται περισσότερο...

PanSid
09-10-14, 18:01
Αυτο φοβαμαι κ εγω...

scania124
09-10-14, 19:34
Εδώ και 7 χρόνια δεν είχα κανένα θέμα. ....αλλά πέφτει πολύ καθάρισμα στο φίλτρο.

Lefterisk
14-10-14, 15:04
K&N φιλτρο μεσα στο μανισιο φιλτροκουτι. το αγορασα καινουριο το πλενω πολυ συχνα και το εχω 4 χρονια τωρα και η διαπιστωση μου ειναι καμια διαφορά. κανενα προβλημα με μαφ κ μαλιστα στον τελευταιο καθαρισμο τον εβγαλα να τον καθαρισω με ειδικο σπρέυ και ειδα οτι ηταν περιττο μιας κ ειναι σε αψογη κατασταση χωρις βρωμες σκονες κλπ.
Ε90 320 Ν46

Lefterisk
14-10-14, 15:07
Θελω να γινει λιγο πιο μπασος ο ηχος!

ισως το σπορ τελικο καζανακι που δινει η bmw για τα αμαξια μας να σου προσφερει αυτο που θες

PanSid
14-10-14, 23:57
K&N φιλτρο μεσα στο μανισιο φιλτροκουτι. το αγορασα καινουριο το πλενω πολυ συχνα και το εχω 4 χρονια τωρα και η διαπιστωση μου ειναι καμια διαφορά. κανενα προβλημα με μαφ κ μαλιστα στον τελευταιο καθαρισμο τον εβγαλα να τον καθαρισω με ειδικο σπρέυ και ειδα οτι ηταν περιττο μιας κ ειναι σε αψογη κατασταση χωρις βρωμες σκονες κλπ.
Ε90 320 Ν46

Απο ηχο τι λεει?

Lefterisk
15-10-14, 09:45
συγγνωμη που δεν ημουν σαφης. καμια διαφορα σε ηχο ή αποδοση