PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυση πισω πατωματος σε Ε46 Μ3. Μια εναλλακτικη μεθοδος



turbodog
24-04-10, 10:47
Οι περισσοτεροι κατοχοι των Ε46 (κυριως Μ3 αλλα γενικα τα coupe) θα εχουν ακουσει για τα κομμενα πατωματα (subframe failures). Το προβλημα οφειλεται κυριως στην αδυνατη στηριξη του πισω διαφορικου στο υποπλαισιο με αποτελεσμα να παρουσιαζονται ρωγμες στο πισω πατωμα αρκετα συχνα , ιδιως σε δυνατα αυτοκινητα, η σε αυτοκινητα που υποκεινται σε σκληρη χρηση.
Η λυση που βρεθηκε εδω και αρκετο καιρο, ειναι το TMS kit

https://www.turnermotorsport.com/html/detail.asp?PRODUCT_ID=TDR4675412

το οποιο απαιτει ομως οι ενισχυσεις να ηλεκτροσυγκολληθουν (Αrgon,Τig κτλ)
Η ιδεα να κατεβασω το διαφορικο και να πλακωσω το πατωμα μου στην ηλεκτροκολληση δεν μου αρεσε και ιδιαιτερα. Επρεπε ομως να βρεθει μια λυση, γιατι αν και ο τελευταιος ελεγχος δεν μου εδειξε καποια ρωγμη, δεν θελω να ειμαι με την ιδεα οτι απο στιγμη σε στιγμη μπορει να μου συμβει.
Ετσι ψαχνωντας αρκετα βρηκα οτι τελευταια εφαρμοζεται και μια εναλλακτικη μεθοδο με εποξικη κολλα που απο οτι φαινεται πρεπει να εχει καλα αποτελεσματα. Μην ξεχναμε οτι η Lotus χρησιμοποιει αυτην την μεθοδο για τα πλαισια της.

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=287849&highlight=subframe

turbodog
24-04-10, 11:00
Στο Link της Turner εχει οδηγιες σε PDF αν καποιος θελει να το κανει με την κλασσικη μεθοδο της ηλεκτροκολησης. Το κιτακι μπορει να γινει και homemade καθως δεν ειναι τιποτα παραπανω απο λαμαρινακια, αλλα δεν ειναι και τοσο ακριβο ωστε να μπει καποιος σε αυτην την διαδικασια. Το κοστος ειναι η εργασια και οχι τα υλικα.

Στο ιδιο link εχει και foto gallery απο subframe failures :crying:

BILL007
24-04-10, 11:19
Καλή λύση φαίνεται αυτή με την εποξική...Αλλά πόσο κρατάει αυτή?Μου φαίνεται "πολύ λίγη" για το φόρτο που δέχονται τα συγκεκριμένα σημεία...

turbodog
24-04-10, 11:45
Καλή λύση φαίνεται αυτή με την εποξική...Αλλά πόσο κρατάει αυτή?Μου φαίνεται "πολύ λίγη" για το φόρτο που δέχονται τα συγκεκριμένα σημεία...

Αναρωτιεμαι το ιδιο και εγω. Βεβαια, μην ξεχνας οτι το συνολικο φορτιο που δεχεται ειναι μοιρασμενο σε ολη την ενισχυση και οχι μονο περιφεριακα οπως ειναι με την ηλεκτροκολληση. Η μεθοδος με την κολλα δεχεται λιγοτερο φορτιο ανα τετραγωνικο εκατοστο καθως η επιφανεια μεταφορας του φορτιου ειναι ολη η επιφανεια απο την ενισχυση thumb

stratos
24-04-10, 12:52
Αναρωτιεμαι το ιδιο και εγω. Βεβαια, μην ξεχνας οτι το συνολικο φορτιο που δεχεται ειναι μοιρασμενο σε ολη την ενισχυση και οχι μονο περιφεριακα οπως ειναι με την ηλεκτροκολληση. Η μεθοδος με την κολλα δεχεται λιγοτερο φορτιο ανα τετραγωνικο εκατοστο καθως η επιφανεια μεταφορας του φορτιου ειναι ολη η επιφανεια απο την ενισχυση thumb

Δημήτρη δεν μου αρέσει η μέθοδος με την κόλλα. Θα προτιμούσα να γίνει επέμβαση με TIG παρά με κόλλα και απλά βίδωμα. Ετσι και αλλιώς όπως είπες το φορτίο έρχεται σε όλη την επιφάνεια της λαμαρίνας. Ετσι, η συγκόλληση απλά είναι για να την κρατά στην θέση της και όχι να μεταφέρει φορτίο. Βέβαια κατά την συγκόλληση πρέπει να είναι "μάστορας" ο μάστορας που θα την κάνει για να μην έχουμε λύγισμα της λαμαρίνας απο τα θερμικά φορτία και να γίνει ομοιόμορφη προσαρμογή. Απαραίτητη η χρήση και κάποιου αδρανούς αερίου για αποφυγή της οξείδοσης

Kostas_1
24-04-10, 12:56
Θα συμφωνησω και γω Δημητρη με το Στρατο.

Ειχα χρησιμοποιησει αντιστοιχη μεθοδο με τετοια κολλα σε ενα σιροκο παλιο που ειχα και ειχε καποια θεματακια αλλα σε 1μηνα τα ιδια.
Δεν αντεχουν αυτες...ποσο μαλλον σε σημεια που δεχονται τασεις....

turbodog
24-04-10, 14:08
Δημήτρη δεν μου αρέσει η μέθοδος με την κόλλα. Θα προτιμούσα να γίνει επέμβαση με TIG παρά με κόλλα και απλά βίδωμα. Ετσι και αλλιώς όπως είπες το φορτίο έρχεται σε όλη την επιφάνεια της λαμαρίνας. Ετσι, η συγκόλληση απλά είναι για να την κρατά στην θέση της και όχι να μεταφέρει φορτίο. Βέβαια κατά την συγκόλληση πρέπει να είναι "μάστορας" ο μάστορας που θα την κάνει για να μην έχουμε λύγισμα της λαμαρίνας απο τα θερμικά φορτία και να γίνει ομοιόμορφη προσαρμογή. Απαραίτητη η χρήση και κάποιου αδρανούς αερίου για αποφυγή της οξείδοσης

Και εγω συμφωνω οτι η μεθοδος της συγκολλησης με TIG ειναι καλυτερη αλλα:

Προυποθετει ο συγκολλητης να ειναι και καλος μαστορας. Υπαρχουν οντως καλοι μαστορες. Συνηθως ομως δεν βρισκονται ιδιο χωρο με τα συνεργεια. Και ειναι λιγο δυσκολο να παρω τον μαστορα με τις μπουκαλες του και να τον παω εκει που θα εχω ξεμονταρει το αυτοκινητο μου.
Με απασχολουν οι αυξημενες θερμικες καταπονησεις σε ολο το πισω υποπλαισιο κατα τη διαρκεια της ηλεκτροκολλησης. Το σωστο βεβαια ειναι να γινει σταδιακα ωστε να αφηνουμε χρονο να κρυωνει πχ λιγο και στα τεσσερα, μετα κρυωμα, αλλο λιγο πιο μετα κοκ αλλα δεν νομιζω να κατσει καποιος μαστορας να φαει μια μερα για να στα κολλησει...Μαλλον θα τα πλακωσει ολα για να τελειωνει.

Ας μην ξεχναμε οτι την εποξικη κολλα την χρησιμοποιουν και για συγκολλησεις πλαισιων, που και καταπονησεις εχουν και συνεχη φορτιση. Βεβαια δεν εχω εμπειρια απο αυτο αλλα δεν ειμαι και αρνητικος επειδη δεν γνωριζω, η επειδη η πεπατημενη ειναι η ηλεκτροκολληση. Το κιτακι της TMS το εχω στα χερια μου οπως και την κολλα αλλα και εγω δεν ειμαι σιγουρος αν θα πρεπει να τα κολλησω η να τα ηλεκτροκολλησω.
Με 'χαλαει' γενικως η ιδεα της ηλεκτροκολλησης και ακομα περισσοτερο απο πανω που πρεπει να κοψω και την πανω λαμαρινα των θολων ωστε να εχω προσβαση (απαραιτητο να γινει και η ενισχυση απο πανω. Ενισχυοντας μονο απο κατω οι ρωγμες στο πατωμα θα εμφανιστουν παλι, ξεκινωντας απο αλλο σημειο). Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν και 'ασχημη' η μεθοδος της ηλεκτροκολλησης ειναι η πιο σωστη. Απλα εδω εξεταζουμε μηπως μπορεσουμε να εφαρμοσουμε κατι που δεν απαιτει TIG και κοψιμο.

turbodog
24-04-10, 20:39
και διαβαστε την παρακατω ιστορια τρομου απο subframe repair που εγινε απο ανθρωπους που δεν γνωριζουν να κανουν σωστα την δουλεια τους

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=317265

αυτο ειναι και εμενα που με ανησυχει..ο 'σωστος μαστορας' που θα κανει την συγκολληση. Δεν θελω να καταληξω με μια τετοια επισκευη. Σχολια ευπροσδεκτα thumb

bill_m3
24-04-10, 21:04
Δημήτρη τι να σχολιάσεις γι΄αυτό και μόνο που βλέπεις πως άφησε τις κολλήσεις ο "μάστορας" , καταλαβαίνεις τι δουλειά έκανε!

NickE60
24-04-10, 22:27
Μιας και ανέφερε πάλι το θέμα ο Δημήτρης, βάζω και εδώ την εργοστασιακή οδηγία για τη συγκεκριμένη ζημιά.

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=95&d=1263164813

Action Man
25-04-10, 01:30
Προσωπικά αυτός είναι ο λόγος που με ξενέρωσε απίστευτα η Ε46 και γενικότερα η BMW.
Στην τελευταία Ε46 που είχα, έγινε τρείς(!!!!!)φορές επισκευή και ξανά τα ίδια.
Ειδικά την τελευταία φορά,το επισκεύασε μάστορας που έχει εξειδίκευση σε πολύ πιο ειδικά "οχήματα".
Φυσικά δεν άντεξε τις συγκινήσεις και ξανά τα ίδια.
Οκ,ίσως σε ευθείες να μην μασήσει,αλλά τι να το κάνω που εγώ θέλω να το δουλεύω και στη πίστα καμιά φορά........δεν μιλάμε για drift....αλλά για καθαρή οδήγηση με γραμμές.
Δεν δέχομαι να αντέχει το πάτωμα μιας Ε30 με 250ps,και να μην αντέχει της Ε46 με 343ps(τεσπά...και οι απλές Ε46 είχαν θέμα)
Δεν τα αναφέρω για να ανάψω τα αίματα,αλλά για να δείξω πόσο χαζά φέρθηκε η εταιρία απέναντι στους πελάτες της.Έπρεπε να είχαν βρεί λύση στο θέμα και να το κάλυπταν χωρίς δεύτερη κουβέντα.(το κάλυψε αρχικά....αλλά μετά από λίγο καιρό ξαναείχαν όλα τα αυτοκίνητα το ίδιο πρόβλημα)
Ωραίο το όχημα,και ίσως είναι από τις τελευταίες bmw που είναι τόσο ανόθευτες....αλλά δυστηχώς μερικά πράγματα δεν δικαιολογούνται.
Παίδες να μη παρεξηγηθώ...το γουστάρω το όχημα,αλλά σας ξαναλέω:Mερικά πράγματα.... τα θεωρώ αδικαιολόγητα...

Skyline_IS
25-04-10, 09:20
Δεν επρεπε να κανουν κανονικα ανακληση?
Η εστω να γινει η ενισχυση με εξοδα της bmw?


Δινεις ενα αρκετα σεβαστο ποσο για να αγορασεις ενα Μ3 και με την υπαρχουσα εργοστασιακη δυναμη η πισω λαμαρινα γινεται κιμας..




Δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση αυτη..

turbodog
25-04-10, 10:38
Προβληματα υπαρχουν με το συνολο των αυτοκινητων. Eιναι κατι που συμβαινει με ολες τις εταιρειες και οχι μονο με την BMW.
Στο συγκεκριμενο βεβαια επρεπε να δειξει περισσοτερη προσοχη. Ιδιως στην κατασκευη της Μ σειρας μιας και που το προβλημα προυπηρχε στην απλη Ε46, πριν απο την παραγωγη της πρωτης Ε46 Μ3.
Στη Αμερικη παντως η BMW σε αρκετους κατοχους ανελαβε την επισκευη του πατωματος σε αυτοκινητα που δεν ειχαν μετατροπες σε αναρτηση και παρουσιασαν το προβλημα.

Και για να ξαναγυρισουμε στην συζητηση μας, θα ηθελα να ακουσω και γνωμες για το τι μπορει να προκαλεσε την αστοχια της επισκευης.
Η δικια μου γνωμη ειναι οτι ο 'καλος μαστορας' εκανε λαθος κατα την διαρκεια της κολλησης με αποτελεσμα ,το σημειο που εγινε η κοληση, και να αδυνατισει (λογω πχ μεγαλυτερης θερμοκρασιας που χρησιμοποιησε) και να γινει λιγοτερο ελαστικο (brittle) με αποτελεσμα μετα απο μερικους κυκλους φορτισης να ξκινησει νεα ρωγμη απο αυτο το σημειο.

Εδω ειμαστε ολοι για να προσπαθησουμε να βρουμε λυσεις σε τυχον προβληματα η και πιθανες 'παρενεργειες' απο κακες επισκευες. Οπως ειπα και παραπανω η BMW επρεπε να προσεχε περισσοτερο στη κατασκευη της Μ3. Με το να μπω στην διαδικασια να κατακρινω την BMW, δυστυχως δεν μου λυνει το προβλημα, οποτε δεν μου προσφερει και πολλα.

Το θεμα ειναι να βρουμε λυση στο υπαρχον προβλημα και οχι ποιος το δημιουργησε και τι θα επρεπε να εκανε για αυτο. Αυτο δεν λυνει το προβλημα.

yodas
25-04-10, 16:19
Τα Ε92/3 Μ έχουνε τα ίδια προβλήματα;

BILL007
25-04-10, 17:05
Δεν έχει ακουστεί κάτι ως τώρα...Και στο Ε46 άργησαν να "φανερωθούν" αυτά τα θέματα...Μέσα σε 1-2 χρόνια θα ξέρουμε σίγουρα και για τα Ε9Χ Μ3...

paganis
25-04-10, 17:27
Προβληματα υπαρχουν με το συνολο των αυτοκινητων. Eιναι κατι που συμβαινει με ολες τις εταιρειες και οχι μονο με την BMW.
Στο συγκεκριμενο βεβαια επρεπε να δειξει περισσοτερη προσοχη. Ιδιως στην κατασκευη της Μ σειρας μιας και που το προβλημα προυπηρχε στην απλη Ε46, πριν απο την παραγωγη της πρωτης Ε46 Μ3.
Στη Αμερικη παντως η BMW σε αρκετους κατοχους ανελαβε την επισκευη του πατωματος σε αυτοκινητα που δεν ειχαν μετατροπες σε αναρτηση και παρουσιασαν το προβλημα.

Και για να ξαναγυρισουμε στην συζητηση μας, θα ηθελα να ακουσω και γνωμες για το τι μπορει να προκαλεσε την αστοχια της επισκευης.
Η δικια μου γνωμη ειναι οτι ο 'καλος μαστορας' εκανε λαθος κατα την διαρκεια της κολλησης με αποτελεσμα ,το σημειο που εγινε η κοληση, και να αδυνατισει (λογω πχ μεγαλυτερης θερμοκρασιας που χρησιμοποιησε) και να γινει λιγοτερο ελαστικο (brittle) με αποτελεσμα μετα απο μερικους κυκλους φορτισης να ξκινησει νεα ρωγμη απο αυτο το σημειο.

Εδω ειμαστε ολοι για να προσπαθησουμε να βρουμε λυσεις σε τυχον προβληματα η και πιθανες 'παρενεργειες' απο κακες επισκευες. Οπως ειπα και παραπανω η BMW επρεπε να προσεχε περισσοτερο στη κατασκευη της Μ3. Με το να μπω στην διαδικασια να κατακρινω την BMW, δυστυχως δεν μου λυνει το προβλημα, οποτε δεν μου προσφερει και πολλα.

Το θεμα ειναι να βρουμε λυση στο υπαρχον προβλημα και οχι ποιος το δημιουργησε και τι θα επρεπε να εκανε για αυτο. Αυτο δεν λυνει το προβλημα.

προσωπικα πιστευω ,πως εφοσον αυτη η ρητινη, χρησιμοποιητε στην θεση της κολλησης...σιγουρα εχει μια αποδεκτη αντοχη! θα προτιμουσα την λυση της κολλησης(τουλαχιστον, αν δεν υπαρχει ηδη ρηγμα)...μιας και δεν ειναι επωδυνη για το σασι...και επιπλεον συνεισφερει στην αυξηση της αντοχης...

turbodog
25-04-10, 19:31
προσωπικα πιστευω ,πως εφοσον αυτη η ρητινη, χρησιμοποιητε στην θεση της κολλησης...σιγουρα εχει μια αποδεκτη αντοχη! θα προτιμουσα την λυση της κολλησης(τουλαχιστον, αν δεν υπαρχει ηδη ρηγμα)...μιας και δεν ειναι επωδυνη για το σασι...και επιπλεον συνεισφερει στην αυξηση της αντοχης...

εννοεις κοληση με εποξικη κολλα 3Μ, η ηλεκτροκοληση με Argon?

Δεν εχω αποφασισει ακομα τι ακριβως θα ακολουθησω....
Θα το εκανα με Argon, αλλα μετα απο αυτο που ειδα και οτι ο 'μαστορας' που θα στο κολλησει μπορει να στο καταστρεψει, εχω τις αμφιβολιες μου. Και ποιος μου λεει οτι οντως θα ξερει να κολλαει? Τωρα απο 'συστημενους' εχω χορτασει. Ολοι καλοι ειναι...μεχρι αποδειξεως του αντιθετου(που συμβαινει αρκετα συχνα, αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν εχουμε την πολυτελεια του λαθους)

stratos
25-04-10, 19:57
εννοεις κοληση με εποξικη κολλα 3Μ, η ηλεκτροκοληση με Argon?

Δεν εχω αποφασισει ακομα τι ακριβως θα ακολουθησω....
Θα το εκανα με Argon, αλλα μετα απο αυτο που ειδα και οτι ο 'μαστορας' που θα στο κολλησει μπορει να στο καταστρεψει, εχω τις αμφιβολιες μου. Και ποιος μου λεει οτι οντως θα ξερει να κολλαει? Τωρα απο 'συστημενους' εχω χορτασει. Ολοι καλοι ειναι...μεχρι αποδειξεως του αντιθετου(που συμβαινει αρκετα συχνα, αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν εχουμε την πολυτελεια του λαθους)

Δημήτρη ελπίζω το argon να είναι λάθος ταχύτητας και να εννοούσες TIG έτσι δεν είναι?

Αν ήμουν Ελλάδα ευχαρίστως να σε βοηθούσα με την επέμβαση

turbodog
25-04-10, 20:14
Δημήτρη ελπίζω το argon να είναι λάθος ταχύτητας και να εννοούσες TIG έτσι δεν είναι?

Αν ήμουν Ελλάδα ευχαρίστως να σε βοηθούσα με την επέμβαση

Ναι εχεις δικιο. Lεγοντας Argon εννουσα με την μεθοδο της ηλεκτροσυγκολησης με αδρανες αεριο (Gas Tungsten Arc Welding) thumb

5555
25-04-10, 21:33
Δημητρη
Τη κολλα uhu ξεχνα την (δοκιμασμενο σε bed plate ηλεκτρομηχανης πλοιου)
Υπαρχουν πολλα μαστορια που δουλευουν αργκον
Αλλα αμα κανει το αμερικανακι εκκινησεις σε βρεγμενο και κανει ο κ@λος σαν της Τζουλιας στην τσοντα πανω κατω τοτε τι σου φταει ο μαστορας
Αλλα και με ρεινφορσμεντ καπου θα ξαναανοιξει

Ρε Δημητρη δεν παιρνεις κανενα vert:th_Laie_67-1:

turbodog
25-04-10, 23:29
Δημητρη
Τη κολλα uhu ξεχνα την (δοκιμασμενο σε bed plate ηλεκτρομηχανης πλοιου)
Υπαρχουν πολλα μαστορια που δουλευουν αργκον
Αλλα αμα κανει το αμερικανακι εκκινησεις σε βρεγμενο και κανει ο κ@λος σαν της Τζουλιας στην τσοντα πανω κατω τοτε τι σου φταει ο μαστορας
Αλλα και με ρεινφορσμεντ καπου θα ξαναανοιξει

Ρε Δημητρη δεν παιρνεις κανενα vert:th_Laie_67-1:

Μπα μου ειναι κομματακι δυσκολο να την ξεχασω...Ειναι και αυτη η ρημαδα η Lotus και κατι αλλοι ασχετοι στο NASCAR που χρησιμοποιουν την UHU και μου λεν ΟΚΕΙ ΜΑΙ ΦΡΕΝΤ ΝΟ ΠΡΟΜΠΛΕΜ :thumbsup:

'Μαστορια' - 'ΑΡΓΚΟΝ'....επεσες μεσα. Αυτος ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ o Made in Greece συνδυασμος που θελω να αποφυγω :D

Αυτα ειναι δικαιολογιες του κ...ου( αμα ειναι και της Τζουλιας ακομα καλυτερα). Αμα ο 'μαστορας' ειναι 'καστορας' ολο και καποια μ.....κια θα βρει να πει αν δεν κανει σωστα την δουλεια του. Απο αυτους εχουμε μπολικους. Προς το παρων δεν μου εχει ανοιξει πουθενα. Αλλα θελω να βαλω το Turner Kit για να το ενισχυσω λιγο ακομη...

Το χα σκεφτει και για γαμπριο....αλλα τα 150-200 κιλα ερμα που εχει με χαλαν κομματακι. Αλλα πιστευω οτι ειναι ιδανικα για να χρησιμοποιηθουν σε αλλες περιπτωσεις οπως πχ σε εργασιες ασφαλτοστρωσης. Οποτε το αυτοκινητο μπορει να μην ειναι πιο γρηγορο αλλα ειναι σιγουρα το πιο ολοκληρωμενο. Ιδανικο γιατι μπορει το πρωι να βγαζει το μεροκαματο του πατωντας ασφαλτο, και καπακι το ιδιο βραδυ να πηγαινει ξεσκουφωτο τα γκομενακια βολτα. Εισαι τυχερος αφου εισαι ενας απο τους ευτυχεις κατοχους ενος ολοκληρωμενου αυτοκινητου :tease::tease:

gyiama
26-04-10, 00:20
κι ομως μην υποτιμαμε ετσι τις εποξικες κολλες!!εχει κολλες (δεν γνωριζω για την συγκεκριμενη και δεν εψαξα κιολας)οι οποιες εχουν πολλαπλασια δυναμη ελξης ανα τετραγωνικη ιντσα (στην αμερικη) η τετραγωνικο εκατοστο (στην ευρωπη) απο οποιαδηποτε κολληση με αργκον/ελουμινοκολληση/χαλκου κλπ κλπ!!η συγκεκριμενη διαδικασια κολλησης που εχει κανει ο τυπος μιας και εχω διαβασει ολοκληρο το προτζεκτ του (4θυρο Μ3) ειναι πολυ καλυτερη απ το να κανει κολλησεις!!απλα ολες αυτες οι κολλες μετα την εφαρμογη τους θελουν μεγαλη πιεση ωστε να αποκτησουν το μεγιστο της συγκολλητικης τους δυναμης!!!(γι αυτο βαζει κολλα και βιδωνει μετα το κομματι μονο του)!!!καλο και το αργκον καλο και το απλο ηλεκτροδιο αλλα αν παρουμε στα υποψην μας οτι θερμαινεται τοπικα η λαμαρινα η οτι η κολληση ειναι περιφεριακη ΜΟΝΟ διαπιστωνουμε οτι μαααλον καπου εχει βαση η εποξικη κολληση!!!!!!!!αν βρω χρονο θα βρω χαρακτισιστικα απο εποξικες κολλες και θα τα ανεβασω!!θα εκπλαγειτε απ τις ιδιοτητες τους!!!!!!!!

turbodog
26-04-10, 00:23
κι ομως μην υποτιμαμε ετσι τις εποξικες κολλες!!εχει κολλες (δεν γνωριζω για την συγκεκριμενη και δεν εψαξα κιολας)οι οποιες εχουν πολλαπλασια δυναμη ελξης ανα τετραγωνικη ιντσα (στην αμερικη) η τετραγωνικο εκατοστο (στην ευρωπη) απο οποιαδηποτε κολληση με αργκον/ελουμινοκολληση/χαλκου κλπ κλπ!!η συγκεκριμενη διαδικασια κολλησης που εχει κανει ο τυπος μιας και εχω διαβασει ολοκληρο το προτζεκτ του (4θυρο Μ3) ειναι πολυ καλυτερη απ το να κανει κολλησεις!!απλα ολες αυτες οι κολλες μετα την εφαρμογη τους θελουν μεγαλη πιεση ωστε να αποκτησουν το μεγιστο της συγκολλητικης τους δυναμης!!!(γι αυτο βαζει κολλα και βιδωνει μετα το κομματι μονο του)!!!καλο και το αργκον καλο και το απλο ηλεκτροδιο αλλα αν παρουμε στα υποψην μας οτι θερμαινεται τοπικα η λαμαρινα η οτι η κολληση ειναι περιφεριακη ΜΟΝΟ διαπιστωνουμε οτι μαααλον καπου εχει βαση η εποξικη κολληση!!!!!!!!αν βρω χρονο θα βρω χαρακτισιστικα απο εποξικες κολλες και θα τα ανεβασω!!θα εκπλαγειτε απ τις ιδιοτητες τους!!!!!!!!

Κι αλλος ενας που συμφωνει με τις εποξικες κολλες. Ελα να μαζευομαστε :original:

paganis
26-04-10, 00:44
εννοεις κοληση με εποξικη κολλα 3Μ, η ηλεκτροκοληση με Argon?

Δεν εχω αποφασισει ακομα τι ακριβως θα ακολουθησω....
Θα το εκανα με Argon, αλλα μετα απο αυτο που ειδα και οτι ο 'μαστορας' που θα στο κολλησει μπορει να στο καταστρεψει, εχω τις αμφιβολιες μου. Και ποιος μου λεει οτι οντως θα ξερει να κολλαει? Τωρα απο 'συστημενους' εχω χορτασει. Ολοι καλοι ειναι...μεχρι αποδειξεως του αντιθετου(που συμβαινει αρκετα συχνα, αλλα στην προκειμενη περιπτωση δεν εχουμε την πολυτελεια του λαθους)

με την εποξικη κολλα...εννοουσα!

turbodog
26-04-10, 00:50
με την εποξικη κολλα...εννοουσα!

Ετσι μπραβο...αρχισαμε να γινομαστε πολλοι :D Αλλος?

turbodog
26-04-10, 00:53
Και οι ιδιοτητες της εποξικης κολλας της 3Μ που εχει χρησιμοποιηθει

https://multimedia.3m.com/mws/mediawebserver?66666UuZjcFSLXTtmxTXMx&aEVuQEcuZgVs6EVs6E666666--

mitsos_chania
26-04-10, 00:53
Nα ρωτησω και γω κατι ελαφρως off topic.Τα cabrio δεν εχουν θεμα με το πισω πατωμα?

ΔημήτρηςΜ3
26-04-10, 00:55
ελα Δημητρη κανε την αρχη και ειμαστε οι επομενοι!!!!

320d
26-04-10, 00:57
Όταν διαβάζεις οτι σε μια lotus το σασί της είναι κολλημένο με εποξική κόλλα χωρίς πουθενά στο αλουμίνιο να υπάρχει η παραμικρή κόλληση..

Εγώ το παίρνω σαν επίκληση στην αυθεντία!!

+1 για την εποξική!

turbodog
26-04-10, 01:04
Ριχνοντας μια ματια στο sheet της 3Μ βλεπω οτι η κολλα εχει περιπου 4000 psi (per square inch) αντοχη συγκολλησης.
Οι TIG welding κολλησεις αναλογως και το ηλεκτροδιο που χρησιμοποιηται εχουν average 60000psi. Δηλαδη ειναι περιπου 15 φορες ισχυροτερη per square inch.
Ομως στην περιπτωση μας η επιφανεια συγκολλησης στην μια περιπτωση σε σχεση με την αλλη ειναι νομιζω παραπανω απο 15 φορες. Στην μια περιπτωση εχουμε ενα περιφεριακο γαζι και στη αλλη ολη την επιφανεια της ενισχυσης. Για να ακουω γνωμες...:think:

stratos
26-04-10, 01:36
Εγώ τάσομαι υπέρ του TIG με αδρανές αέριο για πολλούς λόγους. Και κτρίως για θερμοκρασιακούς που είναι χαμηλότερες απο το MIG.

Επίσης η Lotus χρησιμοποιεί επωξικές κόλλες προφανώς για λόγους οικονομίας. Δηλαδή οι άλλες εταιρίες γιατί κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση και ηλεκτροπότνες και δεν χρησιμοποιούν κόλλα?

Οι κόλλες είναι καλές και χρήσιμες για πολύ δύσκολες κατασκευές που απετείται στεγναοποίηση και κυρίως στις οικοδομικές εργασίες. Όπου υπάρχει μέταλλο γίνεται ηλεκτροσυγκόλληση. Επιμένω και γίνομαι φορτικός να μην χρησιμοποιηθεί κόλλα για την συγκεκριμμένη εργασία

NickE60
26-04-10, 09:16
Εγώ τάσομαι υπέρ του TIG με αδρανές αέριο για πολλούς λόγους. Και κτρίως για θερμοκρασιακούς που είναι χαμηλότερες απο το MIG.

Επίσης η Lotus χρησιμοποιεί επωξικές κόλλες προφανώς για λόγους οικονομίας. Δηλαδή οι άλλες εταιρίες γιατί κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση και ηλεκτροπότνες και δεν χρησιμοποιούν κόλλα?

Οι κόλλες είναι καλές και χρήσιμες για πολύ δύσκολες κατασκευές που απετείται στεγναοποίηση και κυρίως στις οικοδομικές εργασίες. Όπου υπάρχει μέταλλο γίνεται ηλεκτροσυγκόλληση. Επιμένω και γίνομαι φορτικός να μην χρησιμοποιηθεί κόλλα για την συγκεκριμμένη εργασία

Στράτο στο Ε60 στο μπροστινό μέρος (από τον κλωβό και μπρος) δεν υπάρχει η παραμικρή κόλληση μετάλλου στο αμάξωμα... αποτελείται όλο από μέρη αλουμινίου που είναι κολλημένα μεταξύ τους, αλλά και πάνω στο χαλύβδινο κλωβό με εποξική κόλλα και από πάνω καρφωμένα με ειδικά πριτσίνια.... πίστεψέ με, η ακαμψία του δεν παίζεται.... :thumbsup:

https://img228.imageshack.us/img228/5980/bmwe60framediagrammediu.jpg

gyiama
26-04-10, 09:53
η χημικη κολληση γενικα υπερτερτει σε σχεση με τις κλασικες κολλησεις λογο του οτι δεν θερμαινεται τοπικα το σημειο κολλησης!!οι κλασικες κολλησεις ναι μεν ειναι πολυ πιο δυνατες ακριβως στο σημειο της κολλησης αλλα στην ουσια τι κανει?λιωνουν 3 μεταλα μαζι και γινονται ενα με αποτελεσμα το γυρω σημειο να θερμαινεται και να αδυνατιζει σημαντικα(οταν μιλαμε για λαμαρινες της ταξης των 1-2-3mm δεν μιλαμε για σιδερα 10 και 15mm)και πολλες φορες παρατηρουμε οτι το σημειο της κολλησης ειναι ανεπαφο και 2-3mm πιιο διπλα εχει ανοιξει!!!!στην ουσια μεταφερεται η ζημια στο αμεσος επομενο πιο ευαλωτο σημειο το οποιο ειναι η ζεσταμενη/αδυνατισμενη λαμαρινα απ την κολληση!!!!γι αυτο και οπως ειπε ο Νικος εφαρμοζεται και στο Ε60 διοτι σε πριπτωση συγκρουσης ειχε πολλες περιπτωσεις οπου αντι να παει η δυναμη στις ζωνες παραμορφωσης επαιρνε σε μερη οπου υπηρχαν κολλησεις::::και αν θυμουνται οι παλιοι και οσοι ειχαν ασχοληθει παλια με τις μηχανες ολα τα FZR σε πριπτωση συγκρουσης μετωπικα επαιρναν τα πλαισια τους (στο κλουβι του κηνητηρα)ακριβως στις κολλησεις που ειχαν με αποτελσμα η ναβγαινει αχρηστο το μηχανακι η να πηγαινει καλιμπρα!!!!!!(υπαπρχουν και τετοιες περιπτωσεις σε καποια gsxr K2 - K3)

BILL007
26-04-10, 12:18
λιωνουν 3 μεταλα μαζι και γινονται ενα με αποτελεσμα το γυρω σημειο να θερμαινεται και να αδυνατιζει σημαντικα(οταν μιλαμε για λαμαρινες της ταξης των 1-2-3mm δεν μιλαμε για σιδερα 10 και 15mm)και πολλες φορες παρατηρουμε οτι το σημειο της κολλησης ειναι ανεπαφο και 2-3mm πιιο διπλα εχει ανοιξει!!!!στην ουσια μεταφερεται η ζημια στο αμεσος επομενο πιο ευαλωτο σημειο το οποιο ειναι η ζεσταμενη/αδυνατισμενη λαμαρινα απ την κολληση!!!!


Αυτό ήθελα να πω και εγώ...Και για εμένα είναι ο σημαντικότερος λόγος για να αποφύγεις MIG ή TIG ειδικά σε αυτά τα σημεία...Αντί να τα κάνεις καλύτερα τα κάνεις 10 φορές χειρότερα τα πράγματα...


Τώρα για αυτές τις κόλλες, επιτρέψτε μου να έχω την άποψη ότι στην Ελλάδα δεν παίζει να βρεθεί σωστός μάστορας για αυτή την δουλειά...(προσωπική εκτίμηση)
Στην Γερμανία ίσως κάτι να παίζει...

turbodog
26-04-10, 12:57
Εγώ τάσομαι υπέρ του TIG με αδρανές αέριο για πολλούς λόγους. Και κτρίως για θερμοκρασιακούς που είναι χαμηλότερες απο το MIG.

Επίσης η Lotus χρησιμοποιεί επωξικές κόλλες προφανώς για λόγους οικονομίας. Δηλαδή οι άλλες εταιρίες γιατί κάνουν ηλεκτροσυγκόλληση και ηλεκτροπότνες και δεν χρησιμοποιούν κόλλα?

Οι κόλλες είναι καλές και χρήσιμες για πολύ δύσκολες κατασκευές που απετείται στεγναοποίηση και κυρίως στις οικοδομικές εργασίες. Όπου υπάρχει μέταλλο γίνεται ηλεκτροσυγκόλληση. Επιμένω και γίνομαι φορτικός να μην χρησιμοποιηθεί κόλλα για την συγκεκριμμένη εργασία

Στρατο, σιγουρα η TIG κολληση αντεχει σε περισσοτερο φορτιο ανα τετραγωνικη ιντσα απο την εποξικη κολλα. Και γιαυτο οι ηλεκτροποντες η το TIG χρησιμοποιηται ακριβως εκει. Που δεν υπαρχει μεγαλη επιφανεια επαφης. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ομως που εκμεταλλευομαστε ολη την επιφανεια επαφης και μοιραζουμε το φορτιο σε ολη την ενισχυση ισως να ειναι καλυτερο με αυτη την μεθοδο, αφου δεν εχουμε θερμικη καταπονηση σε αλλα σημεια του πλαισιου, που μπορει να μας δημιουργησει αλλα προβληματα (κατι που νομιζω πως εγινε στο thread με το repaired subframe)

Και αν υποθεσουμε οτι η TIG κολληση ειναι καλυτερη, ποιος θα το αναλαβει? Δεν θελω να καταληξω σε "ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω" greek style μαστορα που θα το πλακωσει με Argon και πιθανοτατα να κανει ζημια στο υπολοιπο υποπλαισιο.

....Δεν γινεσαι καθολου φορτικος. Ισα ισα που ο διαλογος θα βοηθησει να καταληξουμε τι ειναι πραγματικα καλυτερο για την συγκεκριμενη περιπτωση thumb

S54POWER
31-10-10, 12:28
+1 για κολλες και αφρους
Αν παρολα αυτα καποια στιγμη χρειαστει συγκοληση τι γινεται ??
Για τους αφρους ξερω οτι ειναι ευλεκτοι, οι κολλες ??

turbodog
31-10-10, 13:13
+1 για κολλες και αφρους
Αν παρολα αυτα καποια στιγμη χρειαστει συγκοληση τι γινεται ??
Για τους αφρους ξερω οτι ειναι ευλεκτοι, οι κολλες ??
Το πιθανοτερο ειναι να αχρηστευονται μερικως οι οποιες ευεργετικες ιδιοτητες υπηρχαν λογω της υψηλης θερμοκρασιας που αναπτυσεται τοπικα κατα την διαρκεια της ηλεκτροσυγκολησης (TIG κατα προτιμηση).
Η γνωμη μου ειναι οτι η μεθοδος TIG (αν γινει σωστα και ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ) ειναι η καλυτερη. Αλλα και ο συνδυασμος της εργοστασιακης οδηγιας (που ουσιαστικα μεταφερει μερος των δυναμεων μεσω του αφρου σε μεγαλυτερη επιφανεια περαν των αρχικων σημειων εδρασης-δηλ κανει κατανομη φορτιου) μαζι με το κιτακι της Turner, με την μεθοδο της εποξικης, που λειτουργουν αθροιστικα, θα ειχε πολυ καλα αποτελεσματα.

ghost-rider
31-10-10, 13:16
Να ρωτησω κατι εδω? Υπαρχει περιπτωση να μπει μικρη ποσοτητα εποξικης κολλας, προσεκτικα να μπει πανω η ενισχυση, χωρις η κολλα να ξεχειλισει περιφερειακα και στη συνεχεια να γαζωθει κατα την κλασσικη μεθοδο?
Δε θα δωσει κατι παραπανω?

Παντως γενικα για τα κουπε δε νομιζω οτι ειναι τοσο εντονο το προβλημα. Το αυτοκινητο μου εχει 223000 χλμ. Εχω κανει ενα σωρο κουλα, εχω κοψει βασεις στο πισω διαφορικο, τωρα εχουν ξεχαρβαλωθει και τα ημιαξονια και θα παω για αλλαγη, αλλα με το πατωμα(το ελεγχω καθε φορα που σηκωνεται το αυτοκινητο) δεν εχω θεμα.
Νταξει, δεν εχω και την τρελη δυναμη αλλα οπως και να το κανεις εξακυλινδρακι ειναι.

Παρολα αυτα θα το κανω με την πρωτη ευκαιρια προληπτικα. Δε θα θελα να το κανω αφου δω ρηγματα.

turbodog
31-10-10, 13:25
Να ρωτησω κατι εδω? Υπαρχει περιπτωση να μπει μικρη ποσοτητα εποξικης κολλας, προσεκτικα να μπει πανω η ενισχυση, χωρις η κολλα να ξεχειλισει περιφερειακα και στη συνεχεια να γαζωθει κατα την κλασσικη μεθοδο?
Δε θα δωσει κατι παραπανω

Δεν χρειαζεται κατι αλλο αν μπεις στην διαδικασια της ηλεκτροσυγκολησης. Το περιφεριακο γαζι ειναι υπερ-αρκετο. Το προβλημα ειναι με τις θερμοκρασιες που αναπτυσονται και το αδυνατισμα της λαμαρινας κοντα στο σημειο της κολλησης αν γινει απο λαθος χερια. Εχε υποψιν οτι πρεπει να ανοιξουμε και τους θολους απο πανω και να ενισχυσουμε και τα σημεια της ηλεκτροποντας (δες οδηγιες απο turner). Μονο απο κατω δεν λυνουμε το προβλημα

5555
31-10-10, 21:08
Τελικα που κατεληξες
Παντως το γρηγοροτερο ειναι και το καλυτερο στην κατηγορια που βρισκεται το αυτοκινητο σου
Παντως οτι και να αποφασισεις keep us posted

turbodog
01-11-10, 13:08
Τελικα που κατεληξες
Παντως το γρηγοροτερο ειναι και το καλυτερο στην κατηγορια που βρισκεται το αυτοκινητο σου
Παντως οτι και να αποφασισεις keep us posted

ακομη δεν ξερω...ειτε θα ακολουθησω την "αναιμακτη μεθοδο" με εποξικη απο κατω και γεμισμα με αφρο απο πανω(εργοστασιακη οδηγια) η αν κοψω απο πανω για να ενισχυσω τις ηλεκτροποντες τοτε θα 'ραψω' και απο κατω. Η δευτερη μεθοδος ειναι σιγουρα καλυτερη αλλα αυτο που με χαλαει περισσοτερο ειναι το τρυπημα των θολων απο πανω....Βεβαια μια συνδυαστικη μεθοδος των παραπανω δεν ειναι ασχημη ιδεα (αφρος πανω-TIG κατω) για να μην εχουμε ασχημο αισθητικο αποτελεσμα. ΣΣ Οποιος θελει να ακολουθησει την συνδυαστικη μεθοδο, κανει ΠΡΩΤΑ την ηλεκτροσυγκολληση και ΜΕΤΑ τον αφρο για να μην επηρεαστει η αντοχη του απο τις θερμοκρασιες.
Εγω στα χερια μου εχω και την εποξικη και το κιτακι της Turner.Αλλα δεν εχω αποφασισει ακομη τι θα ακολουθησω...

S54POWER
11-05-11, 15:56
Εγω το πηρα αποφαση...Αφου θα το κρατησω το αμαξι πολυ καιρο ακομα, πρεπει να ενισχυθει γιατι αν δω τιποτα κοψιματα θα ξενερωσω ασχημα..
Προς το παρον εχουν μπει οι ενισχησεις απο τερνερ και ψαχνω να βρω συνεργειο που να εχει ξανακανει την εργοστασιακη οδηγια με τους αφρους γιατι δεν μου αρεσει να γινετε το αυτοκινητο μου πειραματοζωο. Αν ξερετε καποιον που το εχει ξανακανει παρακαλω πειτε

EVERGET
11-05-11, 16:59
Τα 46άρια (αλλά και τα 36άρια) άσχετα με τη χρήση ανοίγουν στο πάτωμα γιατί το εν λόγω κομμάτι είναι λάθος κατασκευασμένο από τη Bmw με λεπτή λαμαρίνα και ηλεκτροπόντες.

Έχω δει περιπτώσεις όπου σηκώνεις το αμάξι και το πάτωμα φαίνεται τζάμι, αλλά μόλις κατεβάσεις διαφορικό και καθαρίσεις λίγο από τη σκόνη διακρίνεις "νεαρές" τριχοειδής ρωγμές οι οποίες θα έκαναν αισθητή την παρουσία τους (με ήχους τριβής μετάλλων) ίσως και σε 1 με 2 χρόνια όπου θα άνοιγαν κανονικά. Φυσικά στη εμφάνιση ρωγμών συμβάλουν και τα φθαρμένα - καθισμένα bushings της γέφυρας, όπου με τις εναλλαγές ροπής στο διαφορικό προκαλούν τα γνωστά "γκουπ" - bushings separation.

To να κάνεις κολλήσεις με αδρανές αέριο (Αργόν) είναι η πιο δοκιμασμένη λύση. Ενισχύεις το πάτωμά σου με έξτρα λαμαρίνα στα επίφοβα σημεία έδρασης (όπως κοιτάμε από πίσω το αμάξι είναι το πίσω αριστερό και το μπροστά δεξί), κολλάς με Αργκόν και μετά περνάς και μια εποξική κόλλα από πάνω στα σημεία που έγινε η επέμβαση. Φυσικά τα σημεία αυτά πρέπει να ενισχυθούν και από μέσα.

Το να κόψεις λαμαρίνα από τη μεριά του πορτ-μπαγκάζ ώστε να επέμβεις στο εσωτερικό μέρος του πατώματος αφήνει ένα απίστευτα αντιαισθητικό αποτέλεσμα. Σωστότερο είναι να κόψεις από κάτω και να κολλήσεις τις ενισχύσεις μέσα-έξω.

Επίσης, θεωρώ το Tis της Bmw για γέμισμα του σάντουιτς πατώματος με foam απίστευτη πατάτα και μεσοβέζικη λύση, αφού ναι μεν προσφέρεις μία έξτρα απορρόφηση των δυνάμεων που αναπτύσσονται εκεί αλλά δεν ενισχύεις το ελαττωματικό κομμάτι.

turbodog
11-05-11, 18:04
Το να κόψεις λαμαρίνα από τη μεριά του πορτ-μπαγκάζ ώστε να επέμβεις στο εσωτερικό μέρος του πατώματος αφήνει ένα απίστευτα αντιαισθητικό αποτέλεσμα. Σωστότερο είναι να κόψεις από κάτω και να κολλήσεις τις ενισχύσεις μέσα-έξω.



Αυτο δηλαδη πως θα το κανεις? Το μερος οπου χρειαζεται ραψιμο απο πανω, δηλαδη εκει που πιανει η ηλεκτροποντα, δεν ειναι προσβασιμο απο πουθενα απο κατω. Η μονη προσβαση ειναι απο πανω αφου κοψεις θολο. Το κομματι που πονταρεις δεν αφαιρειται απο το πλαισιο. Πως ακριβως θα κοψεις απο κατω και θα ενισχυσεις μεσα εξω? Εννοεις να κοψεις ολο το κομματι που παταει το υποπλαισιο να το βγαλεις εξω? Και πως θα το κοψεις δηλαδη? Μετα θα πρεπει να ραψεις και ολο το κομματι πισω στο πλαισιο. Πες μου ακριβως πως το σκεφτεσαι να δουμε αν ειναι εφικτο

Monsta
11-05-11, 18:26
Ωραίες πληροφορίες παιδιά.

Όποιος αποφασίσει που και πως θα το κάνει, ας ενημερώσει μπας και κάνουμε κάνα group buy. Εννοείται πως είμαι μέσα και γω αν και όταν κατεβάσαμε διαφορικό δεν υπήρχε κάτι ανησυχητικό. Βέβαια είμαι σίγουρος είναι είναι θέμα χρόνου.

turbodog
11-05-11, 18:48
Ωραίες πληροφορίες παιδιά.

Όποιος αποφασίσει που και πως θα το κάνει, ας ενημερώσει μπας και κάνουμε κάνα group buy. Εννοείται πως είμαι μέσα και γω αν και όταν κατεβάσαμε διαφορικό δεν υπήρχε κάτι ανησυχητικό. Βέβαια είμαι σίγουρος είναι είναι θέμα χρόνου.

Κωστα αυτο με το group buy ακουγεται ενδιαφερον. Ειδικα για τα Μ3 τωρα που εχουν αρχισει και παλιωνουν. Και εγω την τελευταια φορα που το τσεκαρα δεν ειχα θεμα, αλλα και εγω συμφωνω οτι ειναι θεμα χρονου. Ας δουμε λοιπον ποσοι μπορουμε να μαζευτουμε και μετα μπορουμε να απευθυνθουμε σε καποιον επαγγελματια του χωρου. Αν πχ ειμαστε 5+ αυτοκινητα, θεωρω οτι θα μπορουσαμε να εχουμε μια λογικη τιμη, ειδικα σε τετοιες περιοδους αναδουλειας. Απο οτι γνωριζω υπαρχουν και επαγγελματιες που διαβαζουν/παρακολουθουν το φορουμ οι οποιοι θα μπορουσαν να μας κανουν μια προσφορα, αν τους ενδιαφερει, για πχ 5 αυτοκινητα και πανω.

Monsta
11-05-11, 19:02
OK αλλά αναλαμβάνεις τη διαδικασία 'παρακολούθησης' της εκτέλεσης της σωστής διαδικασίας, μιας που κατέχεις το αντικείμενο. :D

turbodog
11-05-11, 19:14
OK αλλά αναλαμβάνεις τη διαδικασία 'παρακολούθησης' της εκτέλεσης της σωστής διαδικασίας, μιας που κατέχεις το αντικείμενο. :D

ναι οκ, no prob...Αφου θα ειναι και το δικο μου μεσα. Ειναι παντως ενα θεμα που θα απασχολησει σχεδον ολους τους κατοχους των Ε46 coupe Μ3 καθως οσο περναει ο καιρος, η συνεχης φορτιση-αποφορτηση (cycling) του υποπλαισιου θα οδηγησει σε κοψιμο του πατωματος...

Thomelef
11-05-11, 19:24
πάντως να ξέρετε πως δεν είναι και πολύ δύσκολη δουλειά. ειδικά για κάποιον που έχει ράψει
4 - 5 αυτοκίνητα στο παρελθόν...

z3outofmind
11-05-11, 19:30
μητσο ειχες δεν ειχες μας αρρωστησες..εαν παντως καταληξετε οι πιο ψαγμενοι"
του ειδους να ανοιξουμε ενα καινουργιο θεμα οσοι πιστοι να κανουμε μια μαζικη συγκεντρωση γιατι επειγει για πολλους απο εμας..σιγουρα αλλη τιμη θα πετυχουμε για 10 αυτοκινητα...
Υ.Γ ειμαι υπερ της κολας γιατι εχω ακουσει για ραψιμο καροτσας (300Ε)
και δεν πετυχε ουτε η 2ερη αποπειρα και παει για τριτη το αυτοκινητο(ζ3)..
μεσα σε χρονικο διαστημα 3 ετων!!!Ανοιγει σε αλλα σημεια,,παντα στην πισω πλευρα του αμαξωματος...(βεβαια το 3 ραψιμο κανονισε να μην το πληρωση!!!)

ΔημήτρηςΜ3
11-05-11, 19:42
στον βορρα ποσα ειναι τα Μ3?

EVERGET
11-05-11, 20:49
Αυτο δηλαδη πως θα το κανεις? Το μερος οπου χρειαζεται ραψιμο απο πανω, δηλαδη εκει που πιανει η ηλεκτροποντα, δεν ειναι προσβασιμο απο πουθενα απο κατω. Η μονη προσβαση ειναι απο πανω αφου κοψεις θολο. Το κομματι που πονταρεις δεν αφαιρειται απο το πλαισιο. Πως ακριβως θα κοψεις απο κατω και θα ενισχυσεις μεσα εξω? Εννοεις να κοψεις ολο το κομματι που παταει το υποπλαισιο να το βγαλεις εξω? Και πως θα το κοψεις δηλαδη? Μετα θα πρεπει να ραψεις και ολο το κομματι πισω στο πλαισιο. Πες μου ακριβως πως το σκεφτεσαι να δουμε αν ειναι εφικτο

Φίλε μου δεν θέλω να επεκταθώ στα επί της διαδικασίας μιας και δεν είμαι ειδικός οπότε μπορεί να πω ανακρίβειες. Μπορώ όμως με pm σε όποιον θέλει να δώσω τα στοιχεία του συνεργείου που πάω εγώ (και αρκετοί άλλοι από το forum) όπου το έχουν κάνει σε καμιά ντουζίνα αυτοκίνητα και από το τελικό αποτέλεσμα που έχω δει δεν κόβει από μέσα πορτ-μπαγκάζ αλλά ενισχύει κόβοντας τοπικά από κάτω. Να σημειώσω πως δεν χρειάζεται να αγοράσει κανείς kit ενίσχυσης μιας και δεν είναι δύσκολο να κατασκευάσεις τα κομμάτια λαμαρίνας που χρειάζεσαι.

hades7
11-05-11, 21:18
Πάντα Είμαι υπέρ της πρόληψης αλλα αναρωτιέμαι Εγώ που δεν Έχω κομμένο πάτωμα αξίζει να μπω σε αυτήν την διαδικασία ενίσχυσης μήπως και κάποτε μου κοπεί εξαλου το αυτοκίνητο δεν το καταπονω και απο όσο γνωρίζω ούτε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το αμάξι έχει γράψει 122000 χιλιομετρα

turbodog
11-05-11, 22:09
Φίλε μου δεν θέλω να επεκταθώ στα επί της διαδικασίας μιας και δεν είμαι ειδικός οπότε μπορεί να πω ανακρίβειες. Μπορώ όμως με pm σε όποιον θέλει να δώσω τα στοιχεία του συνεργείου που πάω εγώ (και αρκετοί άλλοι από το forum) όπου το έχουν κάνει σε καμιά ντουζίνα αυτοκίνητα και από το τελικό αποτέλεσμα που έχω δει δεν κόβει από μέσα πορτ-μπαγκάζ αλλά ενισχύει κόβοντας τοπικά από κάτω. Να σημειώσω πως δεν χρειάζεται να αγοράσει κανείς kit ενίσχυσης μιας και δεν είναι δύσκολο να κατασκευάσεις τα κομμάτια λαμαρίνας που χρειάζεσαι.

Ξαναβαζω τις οδηγιες κατα turner (που δεν νομιζω να αμφισβητουνται απο καποιον οτι ειναι οι σωστες)

https://www.turnermotorsport.com/image/suspension/susp_e46_subframe_reinforcement.pdf

Αν δεις απο το βημα 8 και μετα ακολουθειται η διαδικασια ενισχυσης απο πανω γιατι δεν μπορει να γινει κατι αλλο. Πως μπορεις απο κατω να κανεις τις κολλησεις που γινονται στο βημα 10?
Εκτος αν εκει που το πας εφαρμοζει κατι αλλο οποτε τοτε ομως μιλαμε για κατι αλλο σαν λυση.
Εγω παντως το βλεπω αδυνατο να κανει τις ενδεδειγμενες καλλησεις κατα turner δουλευοντας μονο απο κατω. Αν βεβαια μπορει να το κανει ευχαριστως να το συζητησουμε και για τα δικα μας αυτοκινητα. Θα ηταν ευχης εργο αν μπορουσαμε να το κανουμε χωρις να κοψουμε απο πανω. Αλλα προσεξε με...την turner μεθοδο, οχι καποια αλλη παραπλησια/παρεμφερη με αλλες κολλησεις ειτε πανω, ειτε κατω. Οποτε μπορεις ενημερωσε μας :thnx:

STREETRACING
12-05-11, 10:37
Eδω κ κανα εναμιση χρονο ειχα εναν εντονο θορυβο κρακ οταν ανεβοκατεβαινα στην ραμπα στο γραφειο κ στο σπιτι .
το ειχα ψαξει παρα πολυ κ σε πολλους .
τα ειχα αλλαξει ολα απο κατω, ευρεση καμμια.
τελικα ο μηχανικος μου κατεβασε ολη την πισω γεφυρα κ διαφορικο κατω κ απο πανω απο το αριστερο μπροστα σινεμπλοκ του διαφορικου ηταν η ρωγμη.
μου εβαλε κατι πλακες σαν turner με αργκον περιπου κ εδω και κανα χρονο ,no problem.
με ειχε ταλαιπωρησει παρα πολυ γιατι ηταν απο πανω απο ενα απο τα μεγαλα σινεμπλοκ του διαφορικου κ αν δεν κατεβαιναν ολα δεν προκειται να βρισκοταν.

turbodog
12-05-11, 11:48
Eδω κ κανα εναμιση χρονο ειχα εναν εντονο θορυβο κρακ οταν ανεβοκατεβαινα στην ραμπα στο γραφειο κ στο σπιτι .
το ειχα ψαξει παρα πολυ κ σε πολλους .
τα ειχα αλλαξει ολα απο κατω, ευρεση καμμια.
τελικα ο μηχανικος μου κατεβασε ολη την πισω γεφυρα κ διαφορικο κατω κ απο πανω απο το αριστερο μπροστα σινεμπλοκ του διαφορικου ηταν η ρωγμη.
μου εβαλε κατι πλακες σαν turner με αργκον περιπου κ εδω και κανα χρονο ,no problem.
με ειχε ταλαιπωρησει παρα πολυ γιατι ηταν απο πανω απο ενα απο τα μεγαλα σινεμπλοκ του διαφορικου κ αν δεν κατεβαιναν ολα δεν προκειται να βρισκοταν.

εκανες τπτ και απο πανω η μονο απο κατω? Αν δεν ραψουμε απο πανω δεν λυνουμε το προβλημα 100% καθως απο πανω ειναι που ξεκιναει το προβλημα...

STREETRACING
12-05-11, 14:06
εκανες τπτ και απο πανω η μονο απο κατω? Αν δεν ραψουμε απο πανω δεν λυνουμε το προβλημα 100% καθως απο πανω ειναι που ξεκιναει το προβλημα...

δεν ξεκινησε τιποτα απο πανω.
η ρωγμη ηταν στο κατω φυλλο.
αν δεν ανοιξει απο πανω δεν χρειαζεται.
ειναι πολυ καλος ο δικος μου.

S54POWER
12-05-11, 19:18
Εγω χρεισιμοποιησα κολλα

5555
12-05-11, 20:11
Δημητρη δεν σε εχει φαει η περιεργια για εναν ελεγχο?
Ισως περισσοτερο απο ολους λογω της βελτιωσης σου, και μετα βλεπεις πως προχωρας.
Αλλα γιατι σε πιανει αγχος αφου ειναι μια σχετικα ευκολη διαδικασια για ενα καλο μαστορα

Thomelef
12-05-11, 20:36
το καλύτερο απ'όλα είναι να ανοιχτεί απο πάνω, να μπεί ενίσχυση απο πάνω, και να βιδωθούν
όλα μαζί. την καλύτερη δουλειά πάντως απο όσους έχω μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα, την
έχει κάνει ο νικολάι. διπλό πάτωμα, και βίδωμα όλα μαζί. ουσιαστικά, σαν τσιμέντο το έχει κάνει.

Monsta
12-05-11, 20:39
Τι έξτρα βάρος να έχει κάτι τέτοιο?

turbodog
12-05-11, 20:45
Δημητρη δεν σε εχει φαει η περιεργια για εναν ελεγχο?
Ισως περισσοτερο απο ολους λογω της βελτιωσης σου, και μετα βλεπεις πως προχωρας.
Αλλα γιατι σε πιανει αγχος αφου ειναι μια σχετικα ευκολη διαδικασια για ενα καλο μαστορα

Το εχω ελεγξει απο κατω προσφατα και δεν ειδα τιποτα. Τωρα για λεπτομερη ελεγχο, αν μπω στην διαδικασια να κατεβασω γεφυρα, θα περασω και το κιτακι της turner (μιας και που το εχω στα χερια μου εδω και καιρο) ειτε εχει ρωγμες ειτε οχι. Απλα ψαχνουμε να βρουμε τον σωστο μαστορα στην σωστη τιμη. Αυτο ειναι το δυσκολο..thumb

EVERGET
12-05-11, 21:38
το καλύτερο απ'όλα είναι να ανοιχτεί απο πάνω, να μπεί ενίσχυση απο πάνω, και να βιδωθούν
όλα μαζί. την καλύτερη δουλειά πάντως απο όσους έχω μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα, την
έχει κάνει ο νικολάι. διπλό πάτωμα, και βίδωμα όλα μαζί. ουσιαστικά, σαν τσιμέντο το έχει κάνει.

Διπλό πάτωμα? Για να γίνει αυτό λογικά θα πρέπει να βγει όλο το κομμάτι του πατώματος και να ξαναραφτεί...πάρα πολύ μεγάλος μπελάς δηλαδή. Γενικά το θεωρώ υπερβολή, όσα αυτοκίνητα έχουν ενισχυθεί με σωστές κολλήσεις δεν ξανανοίγουν ποτέ!

STREETRACING
13-05-11, 11:28
Το εχω ελεγξει απο κατω προσφατα και δεν ειδα τιποτα. Τωρα για λεπτομερη ελεγχο, αν μπω στην διαδικασια να κατεβασω γεφυρα, θα περασω και το κιτακι της turner (μιας και που το εχω στα χερια μου εδω και καιρο) ειτε εχει ρωγμες ειτε οχι. Απλα ψαχνουμε να βρουμε τον σωστο μαστορα στην σωστη τιμη. Αυτο ειναι το δυσκολο..thumb
δημητρη οταν ειναι χτυπα κανα τηλ .
ειναι πολυ καλος ο δικος μου

BILL007
14-05-11, 12:03
το καλύτερο απ'όλα είναι να ανοιχτεί απο πάνω, να μπεί ενίσχυση απο πάνω, και να βιδωθούν
όλα μαζί. την καλύτερη δουλειά πάντως απο όσους έχω μιλήσει για το συγκεκριμένο θέμα, την
έχει κάνει ο νικολάι. διπλό πάτωμα, και βίδωμα όλα μαζί. ουσιαστικά, σαν τσιμέντο το έχει κάνει.

Kαι αυτό δεν έχει πολύ μεγάλο φόβο να μεταφέρει πολύ μεγάλες δυνάμεις στα σημεία που δένει το πάτωμα με την καρότσα και μετά να υπάρχουν θέματα και αλλού???:think::think: