PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολάει τροχός οταν βρεχει!!!ΣΟΣ



efe
17-09-14, 19:31
Καλησπέρα σε όλους,
όπως όλοι γνωρίζετε αν έχεις κάποιο πρόβλημα και δεν το κάνει εκείνη την ώρα κανένας δε σου λέει τι έχει το αμάξι σου.
Για αυτό θέτω το ερώτημα μηπως κάποιος γνωρίζει. Έχω 116 sport line F20 με τα 130hp. Όταν βρέχει ακούγεται ένας ήχος όπως κάνουν τα λουριά του κινήτηρα όταν έχει υγρασία και ξάφνικα κάποιος τροχός φρενάρει στιγμιαία (πιθανόν από την αριστερή πλευρά). όσες φορές μου έχει συμβεί η ταχύτητα είναι γύρω στα 80χλμ και δεν εχω κινδυνεύσει. Αν μου συμβεί με περισσοτερα δεν ξερω ποια θα είναι η κατάληξη.
Εχω ραντεβού με το συνεργείο του σπανου, αλλά δεν φαντάζομαι οτι θα μου το λύσουν??? κάποια πρόταση κανείς? πώς θα το φτιάξω?πώς θα βρω τι είναι?
Και κάτι πιο απλο θεωρητικά...το αμάξι είναι Δεκέμβρης 2011 με 29500χλμ με αλλαγές λαδιών τα παντα πλεον ότι ζητάει. Μου Είχαν κάνει μια ανάκληση για να βγάλουν μία τάπα αποστράγγισης μπροστά δεξια. Όλα καλα. μετα από δυο τρεις βδομάδες ξέκινησε ένας ήχος, οταν το βάζω μπροστα (χωρίς να ειναι ζεστο) και στις πρώτες δύο γκαζιές κάνει σα χαλασμενος ανεμιστηρας και μετά τιποτα. Βέβαια ουτε αυτο γίνεται συνέχεια και οπως καταλαβαίνετε ουτε αυτο θα ξέρουν να το βρουν. Γνώμες?????

savvas bmwdakias
17-09-14, 21:34
Οταν λες κολαει ο τροχος τι ενοεις? Φρεναρει? Μεσα σου αναβει καποια ενδειξη?

nikos bob
17-09-14, 21:59
Ρυθμισε το χειροφρενο, κατι παιζει με τα λαμακια στις εσωτερικες σιαγωνες.

efe
18-09-14, 00:17
οχι δεν ανάβει καμία ένδειξη. Αυτό που γράφει για το χειρόφρενο ο nikos bob μπορεί και να παίζει κάτι γιατί όταν το χρησιμοποιώ δεν έχει τον συνηθισμένο ήχο και για να πιάσει χρειάζεται πολύ τράβηγμα. όταν το αμάξι ήταν καινούργιο και έλυνα χειρόφρενο για να φύγω δεν λυνόταν καλά, προχώραγα και άκουγα να γδέρνονται οι πίσω δισκόπλακες. σταμάταγα και έπαιζα λίγο με το χειρόφρενο και μετά όλα καλα. το είχα πει και αυτό στο συνεργείο αλλά δεν έβλεπαν κάτι στραβο έλεγαν.

efe
18-09-14, 00:20
ναι η αντίδραση είναι σα να μαγκώνει κάποιος τροχός. αντιδράει σαν λειτουργεί το esp αλλά δεν ανάβει η ένδειξη του. αλλά συμβαίνει σε ένα τροχό και λογικά στον πίσω αριστερά. από αυτόν άκουγα και το γδάρσιμο της δισκόπλακας όταν ειχα θέμα με το χειρόφρενο.

tokiko
18-09-14, 00:29
Ένα ένα μας τα λες...:th_Laie_67-1:
Αυτό που σου είπε ο nikos o bob, προφανώς έχει σπάσει κάποιο ελατήριο στο εσωτερικό φερμουίτ. Καλύτερα βρες ένα συνεργείο της προκοπής να κάνεις τη δουλειά σου.

nikos bob
18-09-14, 08:09
Εξω δισκοπλακες και ελεγχο.
Σιγουρα αυτο που σου ειπα ειναι ...σιαγωνες χειροφρενου.

efe
18-09-14, 10:05
Παιδιά ευχαριστώ. έχετε να προτείνετε κάποιο συνεργείο της προκοπής για BMW??? αν είναι στείλτε μου στο inbox.

ntinos
18-09-14, 10:09
Καλη τη πιστη, θα σε καλυψει η εγγυηση, ειδικα αν το πηγαινες σε εξουσιοδοτημενο. Να το πας στο ιδιο

efe
18-09-14, 12:22
Δεν εχει εγγύηση πλέον. Πέρασαν τα δυο χρόνια. Τους είχα πει βέβαια παλαιότερα για το χειρόφρενο αλλα δε βρήκαν τίποτα είπαν.

ntinos
18-09-14, 12:33
"Καλη τη πιστη" εγραψα...

efe
18-09-14, 15:11
Μήπως ξέρει κάποιος γιατί γίνεται αυτό με το μπλοκάρισμα μόνο όταν βρέχει και ποτέ μα ποτέ οποιαδήποτε άλλη στιγμή????

Bitz
18-09-14, 15:36
Μήπως ξέρει κάποιος γιατί γίνεται αυτό με το μπλοκάρισμα μόνο όταν βρέχει και ποτέ μα ποτέ οποιαδήποτε άλλη στιγμή????

Λιγοτερη προσφυση ;;;

Koyotte
18-09-14, 15:51
Έχεις δοκιμάσει υπό βροχή να οδηγήσεις με απενεργοποιημένο το ESP? Προσοχή, δεν σου λέω να το απενεργοποιήσεις, μην τυχόν δημιουργηθεί καμιά επικίνδυνη κατάσταση, λέω απλά μήπως έχει τύχει να το οδηγήσεις μέχρι τωρα και on και off.

Bazil Van Sinner
18-09-14, 17:21
Όταν βρέχει ακούγεται ένας ήχος όπως κάνουν τα λουριά του κινήτηρα όταν έχει υγρασία και ξάφνικα κάποιος τροχός φρενάρει στιγμιαία ......


Εφόσον δέν το 'χει ζήσει κάποιος απο τους χρήστες για να μας πει και έχεις ακούσει και δυο γνώμες καλές,δέν πρέπει να το αφήνεις καθόλου.
Δέν είναι κάποια δύσκολη δουλειά,πήγαινε σ'ενα συνεργειό και ζήτα τους να σου τσεκάρουν αυτα που λέει ο nikos bob thumb

bill_m3
18-09-14, 18:18
Ο nikos bob ειναι γνώστης, να το πας το συντομότερο δυνατόν για τον έλεγχο που σου λέει, δεν παίζουν με αυτα!!!!

Blacktan
20-09-14, 14:13
Μήπως ξέρει κάποιος γιατί γίνεται αυτό με το μπλοκάρισμα μόνο όταν βρέχει και ποτέ μα ποτέ οποιαδήποτε άλλη στιγμή????


Περιοχή ;

efe
20-09-14, 17:26
Δεν με πειράζει η περιοχή αν είναι να κάνουμε δουλειά. Στα Γλυκά Νερά μένω. Αν υπάρχει κάτι εδω πάνω ευπρόσδεκτο.

efe
20-09-14, 17:29
Δεν το οδηγάω χωρίς το esp γιατί μπαίνει σε normal mode και το γκάζι χάνει σε αίσθηση. πάντα σε sport ή sport+ όταν θέλω να παίξω κάπου. Επόμενως δεν έχει τύχει και ειδικά σε βρεγμένο να είμαι χωρίς esp γιατι και τα λάστιχα που φοράει είναι πονεμένη ιστορία(ακόμη τα εργοστασιακά runflat brigestone s001).

Koyotte
20-09-14, 22:27
Δεν το οδηγάω χωρίς το esp γιατί μπαίνει σε normal mode και το γκάζι χάνει σε αίσθηση. πάντα σε sport ή sport+ όταν θέλω να παίξω κάπου. Επόμενως δεν έχει τύχει και ειδικά σε βρεγμένο να είμαι χωρίς esp γιατι και τα λάστιχα που φοράει είναι πονεμένη ιστορία(ακόμη τα εργοστασιακά runflat brigestone s001).

Ναι, ε? Θα περίμενα να γίνεται πιο σπιρτοζικο χωρίς το esp.Μη μου πεις ότι φοράς και contisportcontact5?

efe
21-09-14, 10:26
οχι δυστυχως δε γινεται.και εγω αυτό περιμενα αλλα έχει αντιθετα αποτελέσματα. οχι τα conti, brigestone s001 φοραει 205/50/17 runflat.

Bazil Van Sinner
21-09-14, 10:38
πενβε ....ντη μπέστεν κουαλιτάτ !

Koyotte
21-09-14, 22:25
οχι δυστυχως δε γινεται.και εγω αυτό περιμενα αλλα έχει αντιθετα αποτελέσματα. οχι τα conti, brigestone s001 φοραει 205/50/17 runflat.

Σορυ, διάβασα λίγο βιαστικά το ποστ και νόμιζα ότι φοράς αλλά από τα αρχικά εργοστασιακαthumb

efe
27-09-14, 16:13
Λοιπόν πήγα στη bmw sittas τελικά στο γέρακα. Αυτο που λογικά έφταιγε ήταν ότι ήθελε ρυθμιση το χειροφρενο και τα λαμάκια του δεν ακούμπαγαν σωστα στον τροχό με αποτέλεσμα το σημείο επαφής να είχε σκουριασει και για αυτό προκαλούσε το κόλλημα.
Άλλαξα και τακάκια πίσω γιατί χρειαζόταν.

efe
17-12-14, 23:18
Καλημέρα σε όλους. Τελικά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα!!!!! Οταν βρέχει ακούγεται ήχος σαν να τσιριζει ο ιμάντας και την ίδια στιγμή δημιουργείται αυτο το κόλλημα του τροχού. εντελει πιστεύω ότι δεν είναι θέμα του τροχού. Ειναι λες και δινει δύναμη ο κινητηρας και αμεσως κόβει. το όλο θέμα συμβαινει μόνο όταν βρεχει και με 2500 με μαξιμουμ 3000 στροφες και με λίγα χιλιόμετρα. Τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει με παραπάνω γιατί δεν ξέρω τι θα συμβει. έχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να είναι?? τυχαίνει να ακουω πολλα αυτοκινητα οταν βρέχει να βγαζουν αυτον τον ήχο απο τον κινητηρα αλλα δεν ξέρω αν έχουν και αυτη την αντίδραση.

Stunt Mike
17-12-14, 23:59
βρε μπας και παει να σπινιαρει και σου κοβει απλως το αντισπιν το σπινιαρισμα του τροχου και ακουγεται ετσι απο τα φρενα???Μενω Γερακα,θες να το δουμε μαζι μια φορα???Κατι δεν μας λες καλα....

nikos bob
18-12-14, 00:13
To αντισπιν είναι σιγουρα και επειδή εχεις σιγουρα καπως φθαρμένα περισσοτερο τα λάστιχα σου πλεον τωρα το αισθάνεσαι ενώ παλαιοτερα , όχι.
Οσο για το ''σκουξιμο'' του ιμμαντα από το χωρο του κινητηρα είναι καποιος τεντωτηρας ψιλοπαιγμενος και δεν ''σφιγγει'' οσο πρεπει το λουρι.
Με την υγρασία το φαινομενο πανω στο ''γκαζωμα΄'' εμφανίζεται όπως σε όλα τα παρομοια περιστατικα φθαρμένων ιμμαντων σε κάθε κατηγορια .

efe
18-12-14, 11:47
Nikos bob δεν νομιζω ότι είναι λόγω φθαρμένων ελαστικών γιατί δοκίμασα να κάνω το ίδιο με τερμα γκάζι σε βρεγμένο αλλά δεν εγίνε τιποτα. όταν ακουστει ο ήχος συμβαινει και κλώτσημα. και γίνεται και χωρίς γκαζι.

efe
18-12-14, 11:49
Stunt mike το μόνο θέμα είναι ότι πρεπει να έχει βροχή και να αρχίσουμε απλά να κάνουμε βολτες και αν συμβεί συναίβει. αυτο ειναι το κακό που δεν μπορώ να το πάω και συνεργείο. πρεπει να τους το αφήσω και να το ξεχάσω, να το παιρνουν για τις εξωτερικές τους δουλειες και ότι γίνει.

nikos bob
18-12-14, 12:52
Για όλα υπάρχει λύση μόνο που δεν γίνεται να είμαστε θεοί από το νετ.

efe
18-12-14, 13:33
η αλήθεια να λέγεται, από το νετ ουσιαστικά μόνο συμπαρασταση έχουμε στα θέματά μας. πρόλαβα και πήγα μία βολτα απο τον σιτα στον γερακα και μου ειπε ότι λογικά ειναι οι τεντωτήρες του ιμαντα αλλά θέλει λύσιμο και έλεγχο. τι να πω, τον γεναρη λοιπον μαζι με αλλαγή λαδιων και υγρων φρενων.

I_MNL
24-12-14, 00:47
Τελικά φίλε έχουμε λύση στο ενδιαφερον πρόβλημα αυτό?!?

efe
10-06-15, 22:40
Κύριοι καλησπέρα, το πρόβλημα ήταν ότι χάνονται τα υγρά του ψυκτικού αλλά ποτε δεν αδειαζε για ένα περιέργο λόγο, και τα είχε κανει λιμπα αλλά δεν φαινόταν. Αν έχετε χαμηλά υγρα στο παγούρι προσοχή λοιπόν. Αναλυτικά, θέλει λύσιμο ο κινητήρας. Τα ανταλλακτικά ειναι Φλάντζα βάση φίλτρο, Φλατζάκι βάσης φίλτρο, σωλήνας νερού, oring, σύνδεσμος, ελαστικό δακτύλιος και σίγουρα αντιψυκτικό. σύνολο 280¤. όχι σε εξουσιοδοτημένο (δεν υπάρχει λόγος). έχει ξαναβρέξει από τοτε και όλα καλά.