PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46] αναρτηση sachs



giannis_compact
23-04-10, 15:55
Παιδια καλησπερα.Προσφατα αλλαξα αμορτισερ-ελατηρια στο Ε46.Ενω ειχα συμφωνησει με το μαστορα να βαλω sachs performance eibach μαυρα,μου εβαλε sachs super touring και οχι performance.Αυτο το καταλαβα οταν σηκωσα το αυτοκινητο και το ειδα.Δεν ειναι καθολου σκληρο,ισα-ισα και απο κει καταλαβα πως κατι συμβαινει.Υπαρχει περιπτωση να "χαλασουν" γρηγορα τα super touring λογω των eibach ελατηριων που ειναι 3μιση ποντοι χαμηλωμα?Δε με καιει να βαλω τα performance,απλα φοβαμαι να μη χαλασουν τα αμορτισερ γρηγορα.Ξερει καποιος κατι?

bill_m3
23-04-10, 15:59
Παιδια καλησπερα.Προσφατα αλλαξα αμορτισερ-ελατηρια στο Ε46.Ενω ειχα συμφωνησει με το μαστορα να βαλω sachs performance eibach μαυρα,μου εβαλε sachs super touring και οχι performance.Αυτο το καταλαβα οταν σηκωσα το αυτοκινητο και το ειδα.Δεν ειναι καθολου σκληρο,ισα-ισα και απο κει καταλαβα πως κατι συμβαινει.Υπαρχει περιπτωση να "χαλασουν" γρηγορα τα super touring λογω των eibach ελατηριων που ειναι 3μιση ποντοι χαμηλωμα?Δε με καιει να βαλω τα performance,απλα φοβαμαι να μη χαλασουν τα αμορτισερ γρηγορα.Ξερει καποιος κατι?

Γιάννη τι συμφωνία έκανες με τον μάστορα ??

Για ποια τον πλήρωσες??
Να απαιτήσεις αλλαγή !!!!

giannis_compact
23-04-10, 16:04
Για super touring τον πληρωσα τελικα.Θα εχω προβλημα με αυτην την αναρτηση και τα ελατηρια αυτα λες Βασιλη?Αν απαιτησω αλλαγη θα παω σε κιτρινα bilstein.

NickE60
23-04-10, 16:14
όχι δεν θα έχεις πρόβλημα να χαλάσουν, το μόνο που ίσως να έχεις είναι πιό εύκολα τερματίσματα στα bump stops σε οριακές καταστάσεις.

bill_m3
23-04-10, 16:26
Όπως τα λέει ο φίλος Νίκος + ότι ίσως τελειώσει η ζωούλα τους πιο νωρίς!

giannis_compact
23-04-10, 17:04
Αυτο εννοω και γω Βασιλη!Αλλα ποσο πιο νωρις δηλαδη?Οταν λεμε νωρις οχι και σε 50 χιλιαδες χιλιομετρα,σωστα?

zaharias
23-04-10, 18:59
Εξαρταται απο το πως οδηγας Γιαννη.. (αν προσεχεις λακκουβες κτλ..)

Οπως εχουμε ξαναπει, ολα τα αμορτισερ παιρνουν ενα 3 ποντο χαμηλωμα, αλλα αυτα που ΔΕΝ ειναι για χαμηλωμα μειωνεται η διαρκεια ζωης τους..

Καλη επιλογη παντως εκανες.. Εισαι ευχαριστημενος απο κρατημα-ανεση?

NickE60
23-04-10, 19:07
Αυτο εννοω και γω Βασιλη!Αλλα ποσο πιο νωρις δηλαδη?Οταν λεμε νωρις οχι και σε 50 χιλιαδες χιλιομετρα,σωστα?


Εξαρταται απο το πως οδηγας Γιαννη.. (αν προσεχεις λακκουβες κτλ..)

Οπως εχουμε ξαναπει, ολα τα αμορτισερ παιρνουν ενα 3 ποντο χαμηλωμα, αλλα αυτα που ΔΕΝ ειναι για χαμηλωμα μειωνεται η διαρκεια ζωης τους..

Καλη επιλογη παντως εκανες.. Εισαι ευχαριστημενος απο κρατημα-ανεση?

Όπως τα λέει ο Ζαχαρίας. Μπορεί να αντέξουν και 120.000 μπορεί και για 40.000 αναλόγως τη χρήση που θα τους γίνει. Σαν σύγκριση υπολόγισε χοντρικά ότι στις ίδιες συνθήκες οδήγησης, θα σταματήσουν να λειτουργούν σωστά, στο 70%-80% της διάρκειας που θα είχαν αν ήταν χαμηλώματος

giannis_compact
23-04-10, 19:16
Εξαρταται απο το πως οδηγας Γιαννη.. (αν προσεχεις λακκουβες κτλ..)

Οπως εχουμε ξαναπει, ολα τα αμορτισερ παιρνουν ενα 3 ποντο χαμηλωμα, αλλα αυτα που ΔΕΝ ειναι για χαμηλωμα μειωνεται η διαρκεια ζωης τους..

Καλη επιλογη παντως εκανες.. Εισαι ευχαριστημενος απο κρατημα-ανεση?

Ζαχαρια το αυτοκινητο αλλαξε πολυ.Ειναι ανετο,καθολου κουτσουρο αλλα οχι βαρκα.Σε σχεση με το πως ηταν παλια ομως σκληρυνε αρκετα.Αλλα εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το ηθελα,σκληρο αλλα οχι κοπανημα στις λακκουβες της πολης!Και εκτος ολων αυτων του εχω εμπιστοσυνη να μπω με πολυ περισσοτερα στις στροφες που παλια φοβομουν να στριψω εστω και λιγο γρηγορα.Δε μπορω να πω πως θα το ηθελα σκληροτερο!!

bill_m3
23-04-10, 19:19
Ζαχαρια το αυτοκινητο αλλαξε πολυ.Ειναι ανετο,καθολου κουτσουρο αλλα οχι βαρκα.Σε σχεση με το πως ηταν παλια ομως σκληρυνε αρκετα.Αλλα εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το ηθελα,σκληρο αλλα οχι κοπανημα στις λακκουβες της πολης!Και εκτος ολων αυτων του εχω εμπιστοσυνη να μπω με πολυ περισσοτερα στις στροφες που παλια φοβομουν να στριψω εστω και λιγο γρηγορα.Δε μπορω να πω πως θα το ηθελα σκληροτερο!!


Άρα Γιάννη όλα καλά!!!

Στο νισανάκι μου που έβαλα με αυτό τον τρόπο την ανάρτηση, έβγαλα κοντά στα 100.000 χλμ, τώρα άρχισε να φωνάζει για αλλαγή αμορτισερ!

giannis_compact
23-04-10, 19:23
Αμα βγαλει 100.000 χιλιομετρα δε θελω τιποτα αλλο!!!Ολα καλα τοτε!!!Απλα ημουν πολυ ικανοποιημενος και με το ποσο χαμηλωσε και με τοσο ποσο σκληρυνε,οποτε δε θα ηθελα να τα αλλαξω,μιας και (εστω και στον ενα μηνα που τα εχω) ειμαι ικανοποιημενος!!Ευχαριστω πολυ παντως παιδια!!

GIWRGOSPR
23-04-10, 23:49
εχω τον ιδιο συνδυασμο...μην κολλας πουθενα ειναι φοβερος...και μαλακες για τους ελληνικους δρομους και χαμηλωμα για την ομορφια της μπεμπας,,...

bomer
24-04-10, 19:43
Τα bilstein, sachs, boge, κλπ σπορ και σπριντ, αμορτισερ δεν μπορουν να δουλεψουν περισσοτερο απο 2.5cm χαμηλωμα διοτι στην τερμα συμπιεση τους γινονται πολυ σκληροτερα λογω του αεριου, ενω στο καθημερινο δουλεμα, ειναι μαλακά και εκνευριστικα διοτι τα σκληρα ελατηρια χαμηλωματος, τα επαναφερουν (rebound) πιο γρηγορα.
Με την αναρτηση το θεμα μεσα στις πολεις φυσικα, ειναι υποκειμενικο, ο καθενας εχει τα γουστα του, αλλα οταν σφιγγουν τα λουρια και οι ταχυτητες σε στροφη με σαμαρια ξεπερνανε τα 200km/h εκει δεν εχει μα κ μου.
Εκει φαινονται οι καλες επιλογες, και οχι τι ''κραταει'' στην πλατεια της γειτονιας.
Σε ολα τα bmw που εβαλα κιτρινα ΚΟΝΙ με HR βγηκαν ποιημα για μεγαλες τελικες και για τερμα γκαζι σε καταρακτωδη βροχη .
Πριν τοποθετησουμε, ανοιγουμε τα κονι βγαζουμε αεριο και λαδια, επανατοποθετουμε λαδια 15αρια fork-oil Moto, και κλεινουμε τις βαλβιδες στα 3/4 εμπρος και 1/2 πισω.
Στο δικο μου (Ε60) εχω κανει 80.000χλμ με μια λλαγη λαδιου στα 70.000χλμ.
Αυτην την πατεντα την ''εκλεψα'' απο τα πρωτα KW του 2001....
βεβαια θα μου πειτε μιλαμε για 1,5 χιλιαρικο....
Ναι!
Η ζωη η δικη μας και των αλλων που οδηγανε διπλα μας ποσο αξιζει?

Z-man
25-04-10, 19:57
Φιλοι ξερετε τη αμοτισερ -ελατηρια φορανε τα Ε46 coupe M-pack..?

NickE60
25-04-10, 20:17
E46 M Sports package (S338A) τα Αμορτισέρ είναι SACHS ...τώρα ποιος κατασκευάζει τα ελατήρια?? δε γνωρίζω ...το πιο πιθανό να είναι Boge

Z-man
27-04-10, 13:50
E46 M Sports package (S338A) τα Αμορτισέρ είναι SACHS ...τώρα ποιος κατασκευάζει τα ελατήρια?? δε γνωρίζω ...το πιο πιθανό να είναι Boge

Ξερεις αν τα SACHS που φορα το M-PACK μπορεις να τα βαλεις σε απλο coupe με τα μαμα ελατηρια...?

M_Dolce
27-04-10, 17:58
Βεβαιως και μπορεις να τα βαλεις. Πληροφοριακα σου αναφερω οτι τα ελατηρια του Μ-PACK ειναι κατα 1,5 ποντο χαμηλοτερα απο αυτα που
φοραει το απλο Ε46. Οχι κατι τραγικ δηλαδη και οπως ειπε ο Νικος ειναι
μαρκας boge.

diosak
18-09-14, 20:14
Δεδομένου ότι έχω πεσμένα αμορτισέρ πάνω σε ελατήρια χαμηλώματος 1.5cm μπρος (M-Pack) / 3cm πίσω (AC Schnitzer) και το αμάξι κάποιες φορές βρίσκει μπρος καθώς ανεβαίνω πχ. σαμαράκι, εάν βάλω ελατήρια με 3.5cm χαμήλωμα (Sachs Performance) παίζει να αποφεύγω το γδάρσιμο λόγω νέων αμορτισέρ που δεν θα γονατίζουν αμέσως?

trifonas
19-09-14, 20:08
Δεδομένου ότι έχω πεσμένα αμορτισέρ πάνω σε ελατήρια χαμηλώματος 1.5cm μπρος (M-Pack) / 3cm πίσω (AC Schnitzer) και το αμάξι κάποιες φορές βρίσκει μπρος καθώς ανεβαίνω πχ. σαμαράκι, εάν βάλω ελατήρια με 3.5cm χαμήλωμα (Sachs Performance) παίζει να αποφεύγω το γδάρσιμο λόγω νέων αμορτισέρ που δεν θα γονατίζουν αμέσως?
Εννοεις Sachs Performance αμορτισερ με ελατηρια 3,5cm χαμηλωματος; Στο σαμαρακι βρισκει το αυτοκινητο κατω η ο τροχος στο θολο;
Γιατι αν βρισκει το αμαξι κατω με τα χαμηλοτερα θα βρισκεις πιο πολυ.Αν σου βρισκει ο τροχος μπροστα στο θολο τοτε το πιθανοτερο εχεις λαθος οφσετ στις ζαντες.

diosak
19-09-14, 20:19
Ναι τα Performance. Δεν βρισκει θολος με ροδα. Μονο απο κατω (προφυλακτηρας) γρατζουναει λιγο..

Sent from my OnePlus One using Tapatalk

trifonas
19-09-14, 20:27
Ναι τα Performance. Δεν βρισκει θολος με ροδα. Μονο απο κατω (προφυλακτηρας) γρατζουναει λιγο..

Sent from my OnePlus One using Tapatalk

Τοτε με 3.5 χαμηλωμα θα γρατζουναει περισσοτεροοοοο.

diosak
19-09-14, 20:28
Ναι αυτο περιμενα κι εγω...Τελος παντων! Ευχαριστω πολυ!!

Sent from my OnePlus One using Tapatalk