PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή κλειδιου απο απλο Diamond σε Flip χωρις προγραμ.[Non M,///M,X series]



chris41
15-09-14, 17:52
Λοιπον επιδη για αισθητικους λογους και τπτ αλλο δεν μ'αρεσε το παλιο μ diamond key σε flip αποφασισα να παρω ενα flip case (https://www.ebay.com/itm/1pcs-flip-remote-case-for-BMW-3-5-7-SERIES-Z3-Z4-X3-X5-M5-325i-E38-E39-E46-hu92-/321485084947?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW&hash=item4ada011913&vxp=mtr) απο το ebay... στην συνεχεια ανοιξα προσεκτικα το παλιο κλειδι κοβοντας με κοπιδι σιγα σιγα γυρω γυρω χωρις να το σπρωχνω πολυ μεσα για να μην παθει ζημια το chip. Βγαζοντας το chip απο το παλιο κλειδι αποκολησα σιγα σιγα το πηνιο που φορτιζει την μπαταρια. Στην συνεχεια πηγα το παλιο και το φλιπ σε ενα κλειδαρα να το χαραξει(10ευρω). αργοτερα αφου ειχα αποκολησει το πηνιο το συνδεσα παλι στο chip και το εβαλα ποιο μπροστα ωστε να εχει καλη εμβελια με το emobilizer και να πιανει. Προσοχη χρειαζεται συρμα μονοκοματο οπως αυτο στην pic για να δουλεψει (εγω το εβγαλα απο μια καρδια συρματινη μπομπονιερας γαμου χαχα) Μετα βλεπωντας πως δεν ακουμπανε καλα τα κουμπακια του κλειδιου κολησα 3 μικρα χαρτακια ετσι οπως φαινονται στην pic. και μετα εκοψα λιγο της ακρες της κασας του κλειδιου για να χωρεσει καλα... τα αποτελεσμα ηταν θετικα.. Αν θελει να το επιχειρησει κανεις καλο θα ηταν να εχει και δευτερο κλειδι. Χρειαζεται παρα πολυ προσοχη και κοπος για να γινει απο το ανοιγμα του παλιου κλειδιου που ειναι γερα κολημενο μεχρι την αποκοληση του πηνιου που απαιτητει καλα "soldering και desoldering skills" και σιγουρα χρειαζεται αρκετο χρονο και υπομονη βεβαια γτ ειναι πολυ λεπτη δουλεια.:original:thumb:cheers:

chris41
15-09-14, 17:53
συνεχεια με Pic

wheelman
15-09-14, 18:09
Μια πρόταση μόνο,
τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ.

Στάξε λίγο θερμόκολα στις κολλήσεις και στο πηνίο,
προκειμένου να σταθεροποιηθεί.

Εάν σου πέσει το κλειδί κάτω οι πιθανότητες είναι να πρέπει να ξαναβάλεις κολλητήρι.

BILL007
15-09-14, 18:09
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

:thnx::thnx::thnx:

Mια απορία...Το σηματάκι στο καινούργιο fob δείχνει πολύ ποιοτικό και κοντά στο ΟΕΜ. Το ξεκόλλησες απο γνήσιο fob ή ήταν αυτό που είχε?:shok:

chris41
15-09-14, 18:19
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

:thnx::thnx::thnx:

Mια απορία...Το σηματάκι στο καινούργιο fob δείχνει πολύ ποιοτικό και κοντά στο ΟΕΜ. Το ξεκόλλησες απο γνήσιο fob ή ήταν αυτό που είχε?:shok:

το σηματακι το ειχε το flip μονο του:original:

chris41
15-09-14, 18:19
Μια πρόταση μόνο,
τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ.

Στάξε λίγο θερμόκολα στις κολλήσεις και στο πηνίο,
προκειμένου να σταθεροποιηθεί.

Εάν σου πέσει το κλειδί κάτω οι πιθανότητες είναι να πρέπει να ξαναβάλεις κολλητήρι.

που μπορω να βρω θερμοκολα?

BILL007
15-09-14, 18:25
που μπορω να βρω θερμοκολα?

π.χ https://www.pattex.gr/el/products/crafting-hobby/hobby-hot-pistol-and-sticks.html

mitsos_chania
15-09-14, 18:31
ο μηχανισμος του flip θα αντεξει?πως σου φαινεται ποιοτικα?
Αν θες δωσε λινκ και για το κλειδι ειναι πολυ ωραιο

wheelman
15-09-14, 19:20
Μήτσο εχει βάλει ποιο πάνω link από ebay το παλικάρι.

Ποιοτικά δεν είναι τόσο καλό, όσο άλλα oem.
Φαίνεται λίγο ψεύτικο στη αίσθηση παρόλα τα δεν έχει χαλάσει όσο καιρό το έχω.

Ας μας πουν και οι υπόλοιποι που έχουν απόψεις

katsaraios
15-09-14, 21:11
Λιγο μεγαλουτσικο ειναι....:thumbsdown:
Ηλια δεν ειναι λιγο πιο μικρο απο αυτο που εβαλες εσυ;

Panos 316T
15-09-14, 21:18
καλα ολα αυτα ...αλλα φτιαξε το τιμονι βρε αδερφε ! :)

"κερδισες" με το κλειδι αλλα "χανεις" στο τιμονι , για μενα.

alexm
15-09-14, 22:05
Μια χαρα ειναι το κλειδι, παμφθηνο με καλη αντοχη στην χρηση και απειροελαχιστα μεγαλυτερο απο το οριντζιναλ κασετα bmw.
Δεν χρειαζεται να ξεκολλησει καποιος το πηνιο απο την πλακετα, σφαζει το παλιο το βαζει στο νεου τυπου και ειναι ΟΚ.
Στο πρωτο που πηρα κολλησα μικρα πλαστικα απο μεσα στα κουμπια γιατι ηθελαν πολυ πιεση, μετα αγορασα δευτερο απο αλλον πωλητη στο οποιο δεν χρειαστηκε να κολλησω κατι και μαλλον λιγο φαγωμα θελει απο μεσα στα κουμπια γιατι παραειναι αφης... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Το κοψιμο του κλειδιου 5 ευρα στην Πατρα... thumb

BILL007
15-09-14, 22:15
Για το σφάξιμο δείτε και σε αυτό το threadάκι

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=1033 ;)

wheelman
15-09-14, 22:29
Μια χαρα ειναι το κλειδι, παμφθηνο με καλη αντοχη στην χρηση και απειροελαχιστα μεγαλυτερο απο το οριντζιναλ κασετα bmw.
Δεν χρειαζεται να ξεκολλησει καποιος το πηνιο απο την πλακετα, σφαζει το παλιο το βαζει στο νεου τυπου και ειναι ΟΚ.
Στο πρωτο που πηρα κολλησα μικρα πλαστικα απο μεσα στα κουμπια γιατι ηθελαν πολυ πιεση, μετα αγορασα δευτερο απο αλλον πωλητη στο οποιο δεν χρειαστηκε να κολλησω κατι και μαλλον λιγο φαγωμα θελει απο μεσα στα κουμπια γιατι παραειναι αφης... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Το κοψιμο του κλειδιου 5 ευρα στην Πατρα... thumb
Στις πεντάρες όχι, είστε τυχεροί.
Στα 46 είναι ποιο μικρό το βάθος και πέφτει πολύ μακριά το πηνίο :mad:

chris41
15-09-14, 22:36
Μια χαρα ειναι το κλειδι, παμφθηνο με καλη αντοχη στην χρηση και απειροελαχιστα μεγαλυτερο απο το οριντζιναλ κασετα bmw.
Δεν χρειαζεται να ξεκολλησει καποιος το πηνιο απο την πλακετα, σφαζει το παλιο το βαζει στο νεου τυπου και ειναι ΟΚ.
Στο πρωτο που πηρα κολλησα μικρα πλαστικα απο μεσα στα κουμπια γιατι ηθελαν πολυ πιεση, μετα αγορασα δευτερο απο αλλον πωλητη στο οποιο δεν χρειαστηκε να κολλησω κατι και μαλλον λιγο φαγωμα θελει απο μεσα στα κουμπια γιατι παραειναι αφης... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Το κοψιμο του κλειδιου 5 ευρα στην Πατρα... thumb

Φυσικα και χρειαζεται να ξεκολησει καποιος το πηνιο ειδαλως δεν περνει μπρος η μιζα...

chris41
15-09-14, 22:40
καλα ολα αυτα ...αλλα φτιαξε το τιμονι βρε αδερφε ! :)

"κερδισες" με το κλειδι αλλα "χανεις" στο τιμονι , για μενα.

δεν το αλαζω με ενα ///Μ γιατι μαρεσει η τρυπα που εχει κατω γτ βαζω τα δαχτυλα οταν οδηγαω και εχω συνηθησει χαχαχα μαρεσει υπερβολικα ομως αυτο μακραν το καλυτερο κοψιμο για μενα αλλα πολυ ακριβοhttps://www.e46fanatics.com/forum/attachment.php?attachmentid=465652&d=1345437478

chris41
15-09-14, 22:43
ο μηχανισμος του flip θα αντεξει?πως σου φαινεται ποιοτικα?
Αν θες δωσε λινκ και για το κλειδι ειναι πολυ ωραιο

στης φωτο φαινεαι καπως μεγαλο κατα τα αλλα ειναι παρα πολυ ωραιο.. μπορει να μην ειναι οεμ αλλα ο μηχανισμος μου φαινεται αρκετα καλοςthumb

mitsos_chania
18-09-14, 13:14
Το παραγγειλα και γω χθες.
Περιμενω να ερθει για να πω εντυπωσεις

mitsos_chania
12-10-14, 08:44
Χθες παρελαβα και γω το κλειδι.
Μια χαρα φαινεται.
Δευτερα παει για κοψιμο η λαμα και μετα θα κανω την αλλαγη.
Παντως ειναι σιγουρα πιο ωραιο απο το diamond key.
Η μετατροπη στην κεραια του immobilizer πρεπει να γινει υποχρεωτικα?


Sent from my iPad mini using Tapatalk

wheelman
12-10-14, 10:23
Καλορίζικο!!!

Βάλε την πλακέτα στο flip κ δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι, αν κ στο 46αρι χλωμό να παίξει.

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VanVIC
12-10-14, 13:52
Έχω λέτε καμιά τύχη να πάω απο το κάτω στο πάνω;
Νομίζω οτι με "ορθόδοξο" τρόπο δεν γίνεται αλλά η ερώτηση απευθύνεται στους απανταχού πατεντιάρηδες του forum.

wheelman
12-10-14, 14:01
Άνετα...
Απλά μπορεί να χρειαστείς άλλη λαμα

Edit
Εάν δεν θέλεις να πειράξεις αυτό,
μπορείς να τροποποιησεις το μικρό κλειδί ;)
Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VanVIC
12-10-14, 15:00
Άνετα...
Απλά μπορεί να χρειαστείς άλλη λαμα

Edit
Εάν δεν θέλεις να πειράξεις αυτό,
μπορείς να τροποποιησεις το μικρό κλειδί ;)
Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είσαι ο "ανθρωπός μου" ;
Please explain

wheelman
12-10-14, 15:11
Την εγχείρηση δεν την γλυτώνεις,τουλάχιστον σύμφωνα με αυτά που εγώ ξέρω.

Αν δεν θέλεις να πειράξεις αυτo το κλειδί,
Τότε παίρνεις ένα τέτοιο
https://www.ebay.com/itm/EWS-Remote-3-Button-Board-433MHZ-for-BMW-E46-KEYLESS-KEY-/191277319016?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item2c89044368&vxp=mtr

Για να έχεις τηλεχηρισμο.

Εάν δεν θέλεις να δώσεις τα 70¤ που ζητάνε,
για προγραμματισμό του ews τότε, σφαζεις το τρίτο κλειδί το μικρο
Και παίρνεις απο μέσα το τσιπακι του immo.

Τα βάζεις στο flip καβουκι , χαραζεις κ την λεπιδα - σημειωτέον θέλεις σαν αυτή του παρακάτω Link-και είσαι έτοιμος

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/10/_57JPG-7.jpg

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VanVIC
12-10-14, 15:32
Τη συγκεκριμένη λεπίδα μόνη της, μπορώ λές να τη βρώ;
Ο τηλεχειρισμός έτσι κι αλλιώς δεν είναι στο κλειδί, είναι στο RC του alarm, οπότε μόνο η λειτουργία του κλειδιού με ενδιαφέρει.

wheelman
12-10-14, 15:33
Έχουν οι κλειδαραδες λεπιδες μην αγχώνεσαι.

Όσο για το board τα ζυγιζεις κ αποφασίζεις,
Απλά να έχεις στο νου σου ότι στα aftermarket boards η μπαταρία δεν είναι επαναφορτιζομενη, που όμως δεν σε νοιάζει αν καταλαβαίνω σωστά.



Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

VanVIC
12-10-14, 15:38
Έχουν οι κλειδαριές ελπίδες, μην αγχώνεσαι

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν το κατάλαβα, μάλλον θα βρεθούμε σε κάποια ευκαιρία, για περισσότερες λεπτομέριες γιατί έχω την εντύπωση οτι μπορείς να με διαφωτίσεις και σε κάτι άλλο που θέλω για το τιμόνι.

VanVIC
12-10-14, 15:39
Τώρα μάλιστα !

mitsos_chania
12-11-14, 20:16
Το κλειδι το εχω φτιαξει εδω και καμποσο καιρο.
Το θεμα που αντιμετωπιζω ειναι το κενο που αφηνει η λαμα στην ριζα της.
Μερικες φορες λοιπον λογω του κενου η λαμα χαλαρωνει και χτυπαει οταν ειναι κλειστη.
Το εχει αντιμετωπισει κανεις;
Μηπως φταιει το οτι εχω βαλει καλωδιακι με μονωση(αν και φαινεται το κλειδι να κλεινει κανονικα.)
Δοκιμασα και χωρις την πλακετα και αφηνει και παλι αυτο το κενο

wheelman
12-11-14, 20:22
Το κλειδι το εχω φτιαξει εδω και καμποσο καιρο.
Το θεμα που αντιμετωπιζω ειναι το κενο που αφηνει η λαμα στην ριζα της.
Μερικες φορες λοιπον λογω του κενου η λαμα χαλαρωνει και χτυπαει οταν ειναι κλειστη.
Το εχει αντιμετωπισει κανεις;
Μηπως φταιει το οτι εχω βαλει καλωδιακι με μονωση(αν και φαινεται το κλειδι να κλεινει κανονικα.)
Δοκιμασα και χωρις την πλακετα και αφηνει και παλι αυτο το κενο
Το καβούκι φταίει...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

mitsos_chania
12-11-14, 20:41
Εννοεις αυτο που πηρα?να ζητησω αλλαγη απο τον πωλητη δλδ?


Sent from my iPad mini using Tapatalk

wheelman
12-11-14, 20:50
Εννοεις αυτο που πηρα?να ζητησω αλλαγη απο τον πωλητη δλδ?


Sent from my iPad mini using Tapatalk
Αυτό εννοώ, μην ελπίζεις ότι το επόμενο από τον ίδιο πωλητή θα ειναι καλύτερο,ειναι λίγο λαχείο το eBay.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

mitsos_chania
12-11-14, 20:52
To πηρα απο το link του πωλητη που το πηρε και το παιδι που εχει ξεκινησει το θεμα εδω
Αν το δει ας απαντησει εαν εχει και αυτος το ιδιο θεμα


Sent from my iPad mini using Tapatalk

wheelman
12-11-14, 20:56
To πηρα απο το link του πωλητη που το πηρε και το παιδι που εχει ξεκινησει το θεμα εδω
Αν το δει ας απαντησει εαν εχει και αυτος το ιδιο θεμα


Sent from my iPad mini using Tapatalk
Δεκτον, αλλά ζητάς ποιότητα εφάμιλλη της εργοστασιακης από κινέζικο προϊόν σε χώμα τιμη. Πράγμα δυσκολο να πετύχεις...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

mitsos_chania
12-11-14, 20:58
Δεν μιλαω για εργοστασιακη ποιοτητα.
Θα προσπαθησω να τραβηξω ενα βιντεακι.
Χαλαρωνει τελειως η λαμα δεν νομιζω να ειναι το σωστο ετσι ασχετα την ποιοτητα


Sent from my iPad mini using Tapatalk