PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε Σασμάν E46 VALVETRONIC 318CI



sfilintas
15-09-14, 12:20
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ.
θα ήθελα να σας πω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το νέο μου αυτοκίνητο .
προ ενός μηνός απέκτησα το 46αρι μου και ήμουν μέσα στην τρελή χαρά:thumbsup::hyper:
το αμάξι γνώριζα πως έπρεπε να αλλάξει δίσκο πλατό γιατί ήταν πολύ σκληρός ο συμπλέκτης. μετά από μερικές μέρες και πριν αλλάξω συμπλέκτη ένα πρωινό την πρώτη φορά που πάω να βάλω δευτέρα μου την πετάει την δεύτερη το ίδιο....κάτι κάνω λάθος λέω .....μετά όλα μια χαρά.....
την επόμενη μέρα το ίδιο για να μην σας κουράζω κάθε πρωί το ίδιο πράγμα και διευκρινίζω μόνο το πρωί μια δυό φορές μετά χαρτί το σασμάν.
ένας μάστορας μου λέει επισκευή η αλλαγή σασμάν....ο άλλος αν αλλάξει ο δίσκος θα στρώσει δεν είναι κάτι.....
αποτέλεσμα άλλαξα δίσκο και το πρόβλημα δεν λύθηκε για πείτε καμιά γνώμη τι να κάνω.
ευχαριστώ .

ghost-rider
15-09-14, 16:26
Τι γινεται μ αυτα τα σασμαν στα 46αρια?

Βαλβολινη ποσα χρονια εχει ν αλλαξει το αμαξι?

sfilintas
15-09-14, 16:33
Δεν ξέρω πότε είχε αλλάξει αλλά φόραγε κάτι κόκκινες τις οποίες άλλαξα το Σάββατο με κάτι πολύ καλές που μου είπε ο μηχανικός 60,00¤ 75/90 έγραφε το κουτί αν δεν κάνω λάθος. δεν κούνησα το αμάξι την Κυριακή και σήμερα στην αρχή που το πήρα το πρωί ήταν σαν να μην είχα δευτέρα μετά που ζεστάθηκε πάλι χαρτί.....
μου είπε να πάω να μου βάλει πιο λεπτές αύριο.
πείτε καμιά γνώμη τι να κάνω!!!!

DIMITr|S
15-09-14, 17:02
απο αναζητηση στο νετ βλεπω οτι ειναι ή κουρεμενο γραναζι ή φουρκετα ή παππουτσια....χαχα
δεν ξερω τι ειναι τα 2 τελευταια......βαλβολινες δεν ειναι μην πετας λεφτα

sfilintas
15-09-14, 17:07
και λέει τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση επισκευή και δείχνει με το άνοιγμα?

DIMITr|S
15-09-14, 17:09
διαβασε αυτα εδω...
https://www.google.gr/search?q=%CF%83%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1%CE%BD+%CF% 80%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B5%CE%B9+%CF%84%CE%B7%CE%B D+%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B7%CF%84%CE%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&channel=sb&gfe_rd=cr&ei=FAEXVN-iKszc8gfn0IDwAw#rls=org.mozilla:el:official&channel=sb&q=%CF%83%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1%CE%BD+%CF%80%CE%B 5%CF%84%CE%B1%CE%B5%CE%B9+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%8 4%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1&spell=1

Βασιλης
15-09-14, 17:18
Ρε φιλε διαβασα το προβλημα σου,και βιδωθηκα.
Στον ντενεκε που σου ειπε οτι θα στρωσει το κιβωτιο με αλαγη δισκου μην ξαναπας.Τι δουλεια εχει το ξεκουμπωμα ταχυτητας με τον δισκο?
Αυτο ειναι καθαρα θεμα γραναζιων.Η δεν εφαπτουν καλα με τον πρωτευον και ξεκουμπωνει η ταχυτητα,η ξεσιχρονιστηκε η φουρκετα.(πραγμα δυσκολο)
Ο αλλος πονιριδης που σου πηρε 60ε για 2λιτ. βαλβολινης,τι σου εβαλε που ηταν τοσο ακριβες?
Μην σας δουλευη η καθε μαϊμού για να τα αρπαξει.Ψαξτε, ρωτηστε,γραφτε εδω μεσα πριν κανετε κατι.Ολο και καποιος θα βρεθει να πει κατι.Πριν λιγες μερες γραφαμε για τον Bazil για το ιδιο ακριβως προβλημα.

sfilintas
15-09-14, 17:22
Βασίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου δεν μου πετάει την ταχύτητα δεν την πέρνει καν κάνει γκρρρ και μόλις ζεσταθεί όλα μέλι γάλα..... και όλα αυτά μόνο το πρωί το έχω αράξει στη δουλειά από της 10:00 τώρα που θα πάω να το πάρω θα είναι μια χαρά......
έχω σαλτάρει....:ranting2:

ghost-rider
15-09-14, 17:26
60 ευρώ για 75/90?
Σου εβαλε μονο στο σασμαν η και πουθενα αλλου?

sfilintas
15-09-14, 17:29
κατά όπως φαίνεται και αλλού!!!! :thumbsup:

ghost-rider
15-09-14, 17:41
κατά όπως φαίνεται και αλλού!!!! :thumbsup:

:th_Laie_67-1:
Προσωπικα θεωρω πως σε εγδαρε.
Και εκτιμω οτι πρεπει να τον προσεξεις..

Παρε μια εικονα τιμων.
https://www.skroutz.gr/c/1733/Valvolines.html?keyphrase=motul+75-90

sfilintas
15-09-14, 17:44
καμιά γνώμη για το τι να κάνω παρακάτω έχει κανείς που να πάω να δώ τι πρέπει να κάνω να τελειώνω με αυτό το θέμα.......

BILL007
15-09-14, 17:52
Τι γινεται μ αυτα τα σασμαν στα 46αρια?

Βαλβολινη ποσα χρονια εχει ν αλλαξει το αμαξι?

Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ύστερα απο 15 χρόνια κυκλοφορίας του Ε46, ότι και αυτό μάλλον αποτελεί ένα απο τα κουσούρια του... Το κιβώτιο έχει χαιρετίσει σε ουκ ολίγους...:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdo wn:


καμιά γνώμη για το τι να κάνω παρακάτω έχει κανείς που να πάω να δώ τι πρέπει να κάνω να τελειώνω με αυτό το θέμα.......

Φίλε μου δυστυχώς μιλάμε για βλάβη στο κιβώτιο κατα 99%. Άλλαξε λάδια στο κιβώτιο (οχι οτι θα σου λύσουν το πρόβλημα) και κάνε λίγο υπομονή να το κρατήσεις μέχρι να αγοράσεις άλλο. Η επισκευή είναι ασύμφορη. Βρες με 200 ευρώ ένα μεταχειρισμένο και ρίχτο πάνω με καινούργια λάδια και όσο σε βγάλει...Δεν αξίζει πραγματικά τίποτε άλλο εκτός και αν μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις π.χ SMG...

DIMITr|S
15-09-14, 17:54
εγω καταλαβα οτι τη βαζεις και στην πεταει........

sfilintas
15-09-14, 17:57
και εγώ αυτό έχω καταλάβει και ο μηχανικός που πήγα μου είπε πως δεν βγάζουν ζημιά στο σασμάν τα E46.......

BILL007
15-09-14, 18:08
και εγώ αυτό έχω καταλάβει και ο μηχανικός που πήγα μου είπε πως δεν βγάζουν ζημιά στο σασμάν τα E46.......

Eγω για το τελευταίο προσωπικά αμφιβάλλω ύστερα απο τόσα που έχω ακούσει και δει...

Ισως ο κακός δαίμονας τους είναι τα "lifetime" λάδια...Αν αλλάζει κάποιος κάθε 50.000 νομίζω ότι θα του κρατήσει. Επειδή όμως το 99% των περιπτώσεων έχουν ισα με 100.000+ και δεν έχουν κάνει ποτέ αλλαγή, βάζουν υποψηφιότητα για να γίνει η ζημιά...

Και μιας και που το έφερε και η κουβέντα και τα διαφορικά δεν είναι έξω απο το παιχνίδι... Στον ίδιο παρανομαστή βρίσκονται...

Οπότε αν δεν έχεις αλλάξει, κάνε και εκεί μια αλλαγή για να έχεις το κεφάλι σου όσο το δυνατό πιο ήσυχο...thumb

ghost-rider
15-09-14, 18:21
Περιεργα πραγματα ρε παιδια.
Προσωπικα απο σασμαν - διαφορικο εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος σε αυτο το αμαξι...

Αλλα με ενοχλουν (αλλαζω ψαλιδια-ημιμπαρα-σινεμπλοκ σαν τα πουκαμισα), αλλα οχι τα μηχανικα του.

sfilintas
15-09-14, 18:51
εμενα καποιος μου ειπε για σασμαν τιμη 600¤. Που θα βρω με διακοσια??
Εχει να προτηνει κανεις κατι?

BILL007
15-09-14, 19:01
εμενα καποιος μου ειπε για σασμαν τιμη 600¤.

:shok::shok::shok::shok: Ελεος!!!! Για 5τάχυτο 600 ευρώ???:shok::shok::shok:

Ψάξε car και ανταλλακτικατζήδες και θα βρεις σίγουρα...

π.χ
https://www.car.gr/parts/view/5212507/
https://www.car.gr/parts/view/3247948/

Ψάξτο...

sfilintas
15-09-14, 19:08
Ειναι 2000 cc 143Hp το δικο μου κανουν αυτα που μου εστειλες
ευχαριστω παντος για το ενδιαφερον.

DIMITr|S
15-09-14, 19:24
δεν φταιει παντα το σασμαν....εγω απο τον οικογενειακο μ κυκλο μπορω να σκεφτω ολα τα αμαξια καμια 20αρια και πολλα πανω απο 300.000 και με φορτωματα ανωμαλους δρομου κλπ ποτε κανενα δεν επαθε τιποτα ουτε το σασμαν ουτε το διαφορικο......και ποτε δεν αλλαχτηκαν βαλβολινες.......φταιει η χρηση...και δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα....
ο ανθρωπος ειναι αυτος που τα χαλαει......
ειμαι της λογικης να αγοραζω μεταχειρισμενα γτ τα καινουρια ειναι πολλα λεφτα που σε ενα χρονο στην ουσια τα εχεεις χασει....αλλα..
αλλα ποσες φορες εχω δει στο δρομο ανθρωπους να οδηγανε τοσο ατσαλα να ακρφωνουν ταχυτητες να ανεβαινουν ανηφορες με λαθος ταχυτητα και να ειμαι στο πεζοδρομια και να ακουω τετοια πυρακια τετοιους μεταλλικους θορυβους να βγαινουν απο την κακομοιρα τη μηχανη και να λεω μεσα μου.."να ενα τετοιο μεταχειρισμενο θα μπορουσες να αγορασεις......"
ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ξερει να οδηγαει...
δεν ξερει τι συμβαινει οταν πατας συμπλεκτη και γτ ξεκινα να προχωραει το αμαξι......
προφανως ο προηγουμενος στη συγκεκριμενη περιπτωση το χαλασε.....

BILL007
15-09-14, 19:31
ο περισσοτερος κοσμος ΔΕΝ ξερει να οδηγαει...
δεν ξερει τι συμβαινει οταν πατας συμπλεκτη και γτ ξεκινα να προχωραει το αμαξι......
προφανως ο προηγουμενος στη συγκεκριμενη περιπτωση το χαλασε.....

:+1: και στο παραπάνω!!!!

sfilintas
15-09-14, 19:33
Δεν το χαλασε απλα του αλλαξε τα φωτα..... και δεν φαινοταν πριν το παρω οτι ηταν χαλια...

Βασιλης
15-09-14, 20:26
Το τριξιμο ειναι απο συχρονιζε,το οποιο εχει κατι μπρουτζινα κωνικα δαχτυλιδια που ολισθενουν και βοηθανε στην ομαλη εμπλοκη του αξονα με το συχρονιζε.
Αυτο γιατι ο προτευων αξονας και ο κινουμενος εχουν συνεχη κινηση.
Την δουλεια την κανει ο ενδιαμεσος που ειναι και ο συχρονιζε.

tokiko
15-09-14, 20:55
Ρε φιλε διαβασα το προβλημα σου,και βιδωθηκα.
Στον ντενεκε που σου ειπε οτι θα στρωσει το κιβωτιο με αλαγη δισκου μην ξαναπας.Τι δουλεια εχει το ξεκουμπωμα ταχυτητας με τον δισκο?
Αυτο ειναι καθαρα θεμα γραναζιων.Η δεν εφαπτουν καλα με τον πρωτευον και ξεκουμπωνει η ταχυτητα,η ξεσιχρονιστηκε η φουρκετα.(πραγμα δυσκολο)
Ο αλλος πονιριδης που σου πηρε 60ε για 2λιτ. βαλβολινης,τι σου εβαλε που ηταν τοσο ακριβες?
Μην σας δουλευη η καθε μαϊμού για να τα αρπαξει.Ψαξτε, ρωτηστε,γραφτε εδω μεσα πριν κανετε κατι.Ολο και καποιος θα βρεθει να πει κατι.Πριν λιγες μερες γραφαμε για τον Bazil για το ιδιο ακριβως προβλημα.

Παρομοίως...:thumbsdown:

Lefterisk
16-09-14, 14:57
Eγω για το τελευταίο προσωπικά αμφιβάλλω ύστερα απο τόσα που έχω ακούσει και δει...

Ισως ο κακός δαίμονας τους είναι τα "lifetime" λάδια...Αν αλλάζει κάποιος κάθε 50.000 νομίζω ότι θα του κρατήσει. Επειδή όμως το 99% των περιπτώσεων έχουν ισα με 100.000+ και δεν έχουν κάνει ποτέ αλλαγή, βάζουν υποψηφιότητα για να γίνει η ζημιά...

Και μιας και που το έφερε και η κουβέντα και τα διαφορικά δεν είναι έξω απο το παιχνίδι... Στον ίδιο παρανομαστή βρίσκονται...

Οπότε αν δεν έχεις αλλάξει, κάνε και εκεί μια αλλαγή για να έχεις το κεφάλι σου όσο το δυνατό πιο ήσυχο...thumb

ενταξει, οχι κ στα 50κ χλμ αλλαγη..δεν ειναι κ λαδια κινητηρα. εδω εχουν φτασει τα λαδια να αλλαζονται στα 30κ χλμ (γαλλικα μοντελα) ενω και στο δικο μου βγαινει αλλαγη λαδιων στα 45κ χλμ!!! (Ε90, Ν46) εννοειται δεν τα αφηνεις πανω απο χρονο / 10κ χλμ..
παντως σιγουρα μια αλλαγη με σωστες βαλβολινες μονο καλο θα κανει στο κιβωτιο αλλα οχι κ καθε 50κ..
προσωπικα τις αλλαξα στα 74κ χλμ κ μπορω να πω οτι ηταν μια χαρα αρκετα καθαρες με το χρωματακι τους. επισης αλλαξα κ στο διαφορικο που δεν εχει καν ταπα αφαιρεσης βαλβολινων και πρεπει να τις αντλησεις εσυ (ενω στο κιβωτιο υπαρχουν 2 ταπες πληρωσης και αφαιρεσης) κ εκει το χρωμα ηταν τελειως καθαρο.
σιγουρα η κακη χρηση παιζει σπουδαιο ρολο στα κιβωτια.
ελπιζουμε ο φιλος να ξεμπερδεψει οσον το δυνατον πιο ανωδυνα-οικονομικα.
φιλικα,
λευτερης

sfilintas
16-09-14, 17:21
Καλησπέρα σας.
Ακούω γνώμες....... Πήγα σήμερα σε άλλο συνεργείο BMW εξουσιοδοτημένο και μου είπε ο τύπος να σημειώσω το έκανε βόλτα το τέσταρε το ζόρισε και κατέληξε : δεν έχει λέει πρόβλημα το σασμάν (συγχρόνιζε -γρανάζια κτλ ) αν αλλάξουμε βαλβολήνες με πιο λεπτές και βάλουμε ένα συνθετικό λυπαντικό θα είναι κομπλέ. Τιμή για αυτά 28,00Ε βαλβολ. + 37,00 ε λιπαντικό = 65,00euro
βέβαια μου είπες πως αν ντε και καλά θέλω να το αλλάξω επειδή έχω καεί μου το αλλάζει.
για πείτε τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?????
:think::think:

DIMITr|S
16-09-14, 17:32
εγω θα το αφηνα ετσι μεχρι να χαλασει!(αν χαλασει) και δεν παιρνει καθολου τη 2α

sfilintas
16-09-14, 17:44
δεν την παίρνει το πρωί (την γρατζουνάει) που είναι κρύο μετά από κάνα δεκάλεπτο μια χαρά είναι. θέλει αλλαγή η βαλβολήνη που μου έβαλε το Σάββατο είναι πολύ χοντρή 75/90 και ο κατασκευαστής μου είπαν ότι δίνει πιο λεπτή δεν θυμάμαι πόσο μου είπε θα το ψάξω. και εγώ αυτό λέω να κάνω.

Bazil Van Sinner
16-09-14, 21:05
75-90 mtf lt2 ειναι η βάλβολινες που χρειάζεσαι ,είσαι σίγουρος ότι στην άλλαγη μπήκε
75-90?

sfilintas
16-09-14, 22:19
Ναι πολυ σιγουρος αυτη μπηκε. 1,5λιτρα πηρε.

Bazil Van Sinner
16-09-14, 22:50
1.5 lt?

1.2lt χρειάζεται και μετά ξεχυλίζει .
Αν εσείς καταφέρατε και βάλατε παραπάνω,τότε μπορεί να έλυσες και το πρόβλημα σου,.

sfilintas
16-09-14, 22:55
Μπορει δεν ειδα ποσο περισεψε...

diosak
17-09-14, 00:12
Γενικά πάντως εγώ ξέρω για 75W-80 MTF LT-2.
Προσωπικά για τα 70k km που το έχω το αμάξι δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ τα λάδια. Και στο βιβλιαράκι σερβις δεν φαίνεται κάπου αλλαγή παλαιότερη.
Όλα πάντως δουλεύουν ρολόι.

Christos 330
17-09-14, 06:42
Κατι ασχετο μπορει και σχετικο το αμαξι το πηρες απο τον τυπο που το πουλουσε 4.800 ; ; ;

sfilintas
17-09-14, 07:09
Νσι φιλε ξερεις κατι?

Bitz
17-09-14, 08:45
Καλησπέρα σας.
Ακούω γνώμες....... Πήγα σήμερα σε άλλο συνεργείο BMW εξουσιοδοτημένο και μου είπε ο τύπος να σημειώσω το έκανε βόλτα το τέσταρε το ζόρισε και κατέληξε : δεν έχει λέει πρόβλημα το σασμάν (συγχρόνιζε -γρανάζια κτλ ) αν αλλάξουμε βαλβολήνες με πιο λεπτές και βάλουμε ένα συνθετικό λυπαντικό θα είναι κομπλέ. Τιμή για αυτά 28,00Ε βαλβολ. + 37,00 ε λιπαντικό = 65,00euro
βέβαια μου είπες πως αν ντε και καλά θέλω να το αλλάξω επειδή έχω καεί μου το αλλάζει.
για πείτε τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου?????
:think::think:

Ειναι πολυ απλο....αστον να κανει οτι θελει και αν δεν διορθωθει το προβλημα δεν πληρωνεις (προσυμφωνημενο αυτο)......αν ειναι τοσο σιγουρος.

Vassilis ///M
18-09-14, 09:59
Τα σασμάν αυτόν τον μήνα έχουν την τιμητική τους.....

:whistle::whistle::whistle:

sfilintas
18-09-14, 10:05
καλημέρα σε όλους τους Fan του forum.
εχθές πήγα και μου άλλαξε βαλβολήνες ο πρώτος μάστορας που είχα πάει το αμάξι για σέρβις μου έβαλε και αυτός ότι μου είπε ο δεύτερος ( μαζί με κάποιο λιπαντικό)δεν πλήρωσα τίποτα φυσικά thumb
και σήμερα το πρωί γιατί μόνο το πρωί μου το έκανε , ξεκινάω από το σπίτι με ένα άγχος να δω τι θα γίνει και :shok: δεν μου έκανε κάτι :thumbsup: δεν χαίρομαι ακόμα θέλω να το δω και άλλες μέρες αλλά δείχνει να έπιασε :clap::clap::clap::clap::clap:
θα σας πω νεότερα και αύριο

sfilintas
18-09-14, 10:08
Κατι ασχετο μπορει και σχετικο το αμαξι το πηρες απο τον τυπο που το πουλουσε 4.800 ; ; ;

Καλημέρα,δεν μου είπες ξέρεις κάτι για το αυτοκίνητο ?