PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρεια απο service BOSCH



giorgos1965
09-09-14, 16:25
Στις 23-05-14 αγορασα (1) πλυντικο μηχανημα BOSCH AQT 37-13 PLUS απο το κεντρο βιδας στη Ν Ιωνια.Το μηχανημα προοριζοταν για το χωριο μιας και αποφασισα να φυγω απο Αθηνα.δοκιμαζω το μηχανημα μετα απο λιγες μερες στην αρχη δεν πηρε μπροστα αλλα θεωρησα οτι κατι εκανα λαθος.Διαβαζω το Manual το ξαναδιαβαζω τελικα πηρε μπροστα εκανα την δουλεια μου ολα καλα μεχρι εδω.
περασε κανα 2μηνο κατι οι διακοπες κατι οι υποχρεωσεις δεν το ξαναβαλα να δουλεψει.Καποια στιγμη χρειαστηκε να πλυνω το αυτοκινητο το βγαζω ολο χαρα βαζω σωληνες μπριζες κλπ και το μηχανημα νεκρο.Ξαναδιαβαζω το Manual ολα σωστα ....
τηλεφωνο στο Service σε διακοπες (Αυγουστος) θα ανοιγε ξανα στις 18, πακεταρω το μηχανημα το πρωι της Δευτερας στο διπλανο χωριο να φυγει για Αθηνα.Τελικα εφυγε την Τριτη πρωι τηλεφωνα στην εταιρεια αν το παρελαβε σε ποσο καιρο θα ειναι ετοιμο (περιπου 10-15 μερες) μεχρι εδω ολα καλα.
και δω αρχιζουν τα βασανα!!!!!:ranting2:
τηλ. στις 3 η 4 Σεπτεμβρη ευγενικος ο υπαλληλος περιμενουμε ανταλλακτικο απο Γερμανια
ξανα τηλ. χτες 8 του μηνος διαβαστε συνομιλια
Γ: ναι παρακαλω πηρα για το πλυντικο αν ειναι ετοιμο
Υπ: να δω μισο ....μετα απο 3-5 λεπτα,ξερετε φεραμε ανταλλακτικο αλλα ηταν και αυτο χαλασμενο και περιμενουμε καινουργιο απο Γερμανια μιας και ολη η παρτιδα αυτη βγηκε ελλατωματικη
τηλ στο καταστημα (κεντρο βιδας) ενας ευγενικοτατος κυριος
Ερ:καλημερα μπλα μπλα μπλα δινετε χαλασμενα μηχανηματα στον κοσμο ρωταω
Μα τι λετε για το συγκεκριμμενο μοντελο πουλησα αρκετα αλλα δεν ειχα κανενα παραπονο ...ξανα τηλ στην εταιρεια και
αφου ειπαμε διαφορα και τα εκανε γαργαρα ο υπαλληλος τον ξαναρωταω
Γ: καλα μονο ενα φερατε απο την Γερμανια ανταλλακτικο??????
Υπ: οχι φεραμε πολλα αλλα δεν κανουν για το δικο σας μηχανημα και για το δικος σας μηχανημα δεν εχουν :shok::shok::shok:
παθαινω το 2ο εγκεφαλικο μιας και ο τυπος με δουλευε και μου λεει αν θελω να μιλησω με τον προισταμενο.να μιλησω του λεω
και δω αρχιζουν τα πιο ωραια αφου ξαναειπαμε τα ιδια και εις την Γαλλικην μου λεει οτι φερανε 2 κομματια ανταλλακτικων τα οποια ηταν χαλασμενα και τα 2 και εγω ειμαι ο Σηφουνακης που δουλευω 20 χρονια στην εταιρεια και ειμαι υποδειγμα υπαλληλου και ελα απο δω να δεις μονος σου οτι δεν εχω και το σπουδαιοτερο ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΣΕΝΑ ΔΙΕΚΟΨΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ μου απαντα κλτ κτλ κτλ.
ανεβασα πιεση σαν Μ3
φυσικα για την ταμπακιερα κουβεντα...

αν καποιος το διαβασει και ξερει να μου πει πως μπορω να κανω οτιδηποτε θα ημουν ευγνωμων μιας και θεωρω οτι οι ανθρωποι ειναι για κλωτσιες...:thanks:

Konstantinos E60
09-09-14, 17:04
Ενας απο τους λόγους που ξαναπηρα karcher ηταν το service τους. Οχι οτι δεν βγάζουν προβλήματα ή οτι ολα είναι ρόδινα στην εξυπηρέτηση αλλά εχουν υποκαταστηματα σε καθε πόλη και σχετική επάρκεια ανταλλακτικων.
Ζήτα αντικατασταση του μηχανήματος.

tokiko
09-09-14, 18:37
Ενας απο τους λόγους που ξαναπηρα karcher ηταν το service τους. Οχι οτι δεν βγάζουν προβλήματα ή οτι ολα είναι ρόδινα στην εξυπηρέτηση αλλά εχουν υποκαταστηματα σε καθε πόλη και σχετική επάρκεια ανταλλακτικων.
Ζήτα αντικατασταση του μηχανήματος.

Εγώ έχω ένα από τα γερμανικά πριν πουληθεί η εταιρία, στους Τούρκους? νομίζω. Φυσάει αλλά είναι και μεγάλο επαγγελματικό.

Φίλε Γιώργο νομίζω βιάστηκες λίγο και το έστειλες αμέσως, καταλαβαίνω ότι είναι καινούργιο και απαιτείς το service για το οποίο και πλήρωσες, αλλά ήμαστε πολλά χρόνια ακόμα πίσω σε αυτά τα θέματα. Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι στο ρεγουλατόρο της πίεσης επάνω στην αντλία βρίσκεται. Αναγκαστικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις να σου το φτιάξουν που χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αμφιβάλω αν θα σου το φτιάξουν χωρίς να χαλάσει ξανά.

Έχω και εγώ παρόμοια εμπειρία με ένα φαλτσοπρίονο μάρκας Metabo άξια εταιρία όλα αυτά τα χρόνια, το είχα δανείσει σε ένα 'φίλο' μου και...και...:ranting2: και...έπαθε ρουλεμάν με αποτέλεσμα τα θραύσματα του ρουλεμάν να κουρέψουν τα γρανάζια. Τους το στέλνω μέσο του μαγαζιού που το αγόρασα και όταν πήγα από εκεί να το παραλάβω το άνοιξα και το έβαλα στην πρίζα μπροστά του γιατί κάτι μου έλεγε εκείνη τη μέρα ότι θα γινόμασταν μπίλιες ομαδικός και πράγματι το μηχάνημα έκανε σαν τρακτέρ. Με τα πολλά αφού είδα και τις βίδες που τις είχαν χαλάσει με τα λάθος εργαλεία τα άκουσαν και μερικοί που δεν έφταιγαν. Τους έστειλα mail μαζί με φωτογραφίες από το γρανάζι και τα γρέζια.Την άλλη μέρα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε να τους το ξαναστείλω, του απάντησα με ωραίο τρόπο ότι ή θα μου στέλνανε αυτοί το ανταλλακτικό σε μένα ή θα απευθυνόμουνα στα κεντρικά της εταιρίας, έτσι και έγινε!!

Συγνώμη και για το δικό μου κατεβατό αλλά όπως είπα ήμαστε αρκετά χρόνια πίσω, δυστυχώς.

giorgos1965
09-09-14, 18:55
Ζήτα αντικατασταση του μηχανήματος.

φιλε μου ζητησα αλλα το κρητικοπουλο ανενδοτο :ranting2::ranting2:


οταν ομως θα κλεισει και αυτη η εταιρεια εδω να δω τι θα κανει ο καθε κατεργαρης που θα μυξοκλαιγετε οτι τον απελυσαν..

σκεφτομαι να στειλω ενα μαιλ παραπονων στην Γερμανια στην επισημη BOSCH ισως και να μην γινει τιποτα αλλα θα δω ακομα..

fanisk
09-09-14, 19:04
Τι να σου επισκευασουν απο καινουριο μηχανημα? Εγγυηση δεν εχει? Επιστροφη και ζητα αλλο.

giorgos1965
09-09-14, 19:17
Εγώ έχω ένα από τα γερμανικά πριν πουληθεί η εταιρία, στους Τούρκους? νομίζω. Φυσάει αλλά είναι και μεγάλο επαγγελματικό.

Φίλε Γιώργο νομίζω βιάστηκες λίγο και το έστειλες αμέσως, καταλαβαίνω ότι είναι καινούργιο και απαιτείς το service για το οποίο και πλήρωσες, αλλά ήμαστε πολλά χρόνια ακόμα πίσω σε αυτά τα θέματα. Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι στο ρεγουλατόρο της πίεσης επάνω στην αντλία βρίσκεται. Αναγκαστικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά να περιμένεις να σου το φτιάξουν που χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω αμφιβάλω αν θα σου το φτιάξουν χωρίς να χαλάσει ξανά.


Η βλαβη απο οτι μου ειπε ο τραχανας απο την εταιρεια ειναι στο πιστολι τωρα το τι και πως δεν το γνωριζω
Δεν ξερω αν βιαστηκα να το στειλω αλλα σε περιπτωση που το παρω και παθει ξανα βλαβη το πολυ πολυ να παρω karher (πιαστηκα βλακας γιατι στην karher ειχα και εκπτωση λογω επαγγελματος)
Θα μου πεις θα πεταξεις ετσι 170 ¤
ετσι κι αλλιως με το πανω κατω στην Αθηνα αχρηστο θα μου ειναι..

giorgos1965
09-09-14, 19:21
Τι να σου επισκευασουν απο καινουριο μηχανημα? Εγγυηση δεν εχει? Επιστροφη και ζητα αλλο.

Αχ φιλε μου αν μπορουσες να ακουσεις την συνομιλια με τον προισταμενο ειμαι σιγουρος οτι θα τον παταγες:ranting2::ranting2:
ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ετσι μου ειπε
οταν δε του ειπα οτι με αντιμετωπιζει λες και ειμαι 5χρονο εμμεσως συμφωνησε οτι εχω βλαψιμο που ζηταω καινουργιο:shok:
απλα δεν ξερω τι με καλυπτει σε αυτες τις αγορες οταν βγαινει ελατωματικο ενα προιον

fanisk
09-09-14, 19:37
Αχ φιλε μου αν μπορουσες να ακουσεις την συνομιλια με τον προισταμενο ειμαι σιγουρος οτι θα τον παταγες:ranting2::ranting2:
ΜΟΝΟ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ετσι μου ειπε
οταν δε του ειπα οτι με αντιμετωπιζει λες και ειμαι 5χρονο εμμεσως συμφωνησε οτι εχω βλαψιμο που ζηταω καινουργιο:shok:
απλα δεν ξερω τι με καλυπτει σε αυτες τις αγορες οταν βγαινει ελατωματικο ενα προιον

Η εγγυηση τι λεει? Αλλαγη ή επισκευη?
Μιλα με τα κεντρικα, υστερα πηγαινε στο μαγαζι και πες τους περι ΙΝΚΑ και καταγγελιας.

tokiko
09-09-14, 19:39
Έτσι ακριβώς, στείλε και ένα mail στη Γερμανία και ότι γίνει. Πιστεύω θα σε βοηθήσουν.

deepBLUE
09-09-14, 19:47
Καταγγελία στην Ένωση καταναλωτών και στο υπουργείο εμπορίου .
Η βάλε ενα δικηγόρο γνωστό αν έχεις να τον πάρει τηλέφωνο .
Αυτός ξέρει τι θα του πει

alexm
09-09-14, 20:42
Δεν μπορω κρινω την συμπεριφορα του υπαληλου της εταιρειας καθως αυτο ειναι ενα αλλο ζητουμενο, σοβαρο ναι μεν αλλα οχι καιριο στο προβλημα που αντιμετωπιζει ο Γιωργος.
Το μηχανημα αγοραστηκε τον 5/14 και η βλαβη δηλωθηκε στην εταιρεια τον 8/14.
Μετα τρεις μηνες απο την αγορα δεν υποχρεουται βαση του νομου καμια εταιρεια να αντικαταστησει ενα ελλατωματικο προιον με αλλο καινουργιο.
Μπορει στην περιπτωση μας το μηχανημα να λειτουργησε ελαχιστα εως καθολου, η εκαστοτε εταιρια αυτο ομως δεν μπορει να το γνωριζει και γι' αυτο αλλωστε υπαρχουν οι ασφαλιστικες δικλιδες (τα ψιλα γραμματα) στα χαρτια των εγγυησεων!!!
Αντιθετως μεσα στα χρονικα πλαισια της εγγυησης υποχρεουται να επαναφερει την συσκευη σε αριστη λειτουργια στον συντομοτερο δυνατο χρονο και χωρις κοστος για τον πελατη.
Ολοι μας γνωριζουμε οτι ο μηνας Αυγουστος ειναι λιγο αργοσχολος... για ολες τις εταιρειες και συν της αλλης το στοκαρισμα ανταλλακτικων τα τελευταια χρονια στην χωρα μας ειναι καπως... :whistle:
Προσωπικα πιστευω οτι ο Γιωργος πρεπει να κανει λιγο υπομονη και να δωσει λιγο χρονο στην εταιρεια για την επισκευη του πλυστικου.


Υ.Γ: για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με τα γραφομενα μου, δηλωνω οτι δεν εχω καμια συγγενικη σχεση με τον Robert Bosch, ουτε μετοχες της εταιρειας Bosch διαθετω... :original:

fanisk
09-09-14, 21:15
https://www.bosch-do-it.de/media/media/diy/pdf/greece/service_30/Download~2.pdf

https://www.kentrovidas.gr/article.php?id=3945

thumb

alexm
09-09-14, 21:24
https://www.bosch-do-it.de/media/media/diy/pdf/greece/service_30/Download~2.pdf

https://www.kentrovidas.gr/article.php?id=3945

thumb

Για εξηγησε μας να καταλαβουμε τι εννοεις!!!

freddys
09-09-14, 22:34
Δεν μπορω κρινω την συμπεριφορα του υπαληλου της εταιρειας καθως αυτο ειναι ενα αλλο ζητουμενο, σοβαρο ναι μεν αλλα οχι καιριο στο προβλημα που αντιμετωπιζει ο Γιωργος.
Το μηχανημα αγοραστηκε τον 5/14 και η βλαβη δηλωθηκε στην εταιρεια τον 8/14.
Μετα τρεις μηνες απο την αγορα δεν υποχρεουται βαση του νομου καμια εταιρεια να αντικαταστησει ενα ελλατωματικο προιον με αλλο καινουργιο.
Μπορει στην περιπτωση μας το μηχανημα να λειτουργησε ελαχιστα εως καθολου, η εκαστοτε εταιρια αυτο ομως δεν μπορει να το γνωριζει και γι' αυτο αλλωστε υπαρχουν οι ασφαλιστικες δικλιδες (τα ψιλα γραμματα) στα χαρτια των εγγυησεων!!!
Αντιθετως μεσα στα χρονικα πλαισια της εγγυησης υποχρεουται να επαναφερει την συσκευη σε αριστη λειτουργια στον συντομοτερο δυνατο χρονο και χωρις κοστος για τον πελατη.
Ολοι μας γνωριζουμε οτι ο μηνας Αυγουστος ειναι λιγο αργοσχολος... για ολες τις εταιρειες και συν της αλλης το στοκαρισμα ανταλλακτικων τα τελευταια χρονια στην χωρα μας ειναι καπως... :whistle:
Προσωπικα πιστευω οτι ο Γιωργος πρεπει να κανει λιγο υπομονη και να δωσει λιγο χρονο στην εταιρεια για την επισκευη του πλυστικου.


Υ.Γ: για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με τα γραφομενα μου, δηλωνω οτι δεν εχω καμια συγγενικη σχεση με τον Robert Bosch, ουτε μετοχες της εταιρειας Bosch διαθετω... :original:

+1

Αγορασες κατι,μετα απο 2 φορες λειτουργιας καπουτ.Αστοχια υλικου,λαθος συνδεσμολογια,ζημια κατα την μεταφορα.Η εγγυηση ειναι ουσιαστικα για να καλυψει ολα τα παραπανω θεματα.Δεν μπορω να βρω ενα θεμα με παραλογες μηνυσεις που ενας αμερικανος εβαλε cruise control και εκανε ατυχημα γιατι απο τον προσδιορισμο στο manual εβγαινε σαν νοημα οτι το αμαξι πηγαινε μονο του.Μηνυση και αποζημιωση κατι εκατομμυρια,για κατι που δεν ειχε την σωστη περιγραφη.Πιστευω οτι η υστατη λυση ειναι στην γερμανια,οπως επισης τα μονα πραγματα που θα επρεπε να πληρωσει ειναι η μεταφορα προς το μαγαζι που αγοραστηκε.Τωρα για αμεση αντικατασταση πιστευω αν ηταν επαγγελματιας θα την ειχε αμεσως.Οσο για το σερβις +1,αργοσχολοι,χωρις στοκ,αυγουστο...Ατυχια.
Καποια στιγμη πρεπει να αλλαξει και αυτο αλλα ολα σιγα σιγα...

alexm
09-09-14, 23:19
Το θεμα εγγυηση σε οποιαδηποτε αγορα εχει να κανει με την πολιτικη της καθε εταιρειας και την διαθεση... του αντιπροσωπου.
Εαν θελει ο αντιπροσωπος (ειδικα στην περιπτωση του Γιωργου) μπορει να αντικαταστησει το προιον και να ειχε αλλον εναν ευχαριστημενο πελατη.
Το θεμα ειναι εαν μπορει και εαν εχει τον τροπο να το κανει.
Ο συγκεκριμενος προϊσταμενος παντως εαν κανει λιγα επικοινωνιακα σεμιναρια το θεμα ευχαριστημενων πελατων θα λυθει μονο του!!!
Εαν μεχρι της 15-20/9 δεν λυθει το προβλημα, ενα τηλ στα κεντρικα https://www.bosch.gr/el/gr/startpage_14/country-landingpage.php δεν θα ηταν ασχημο... :whistle:

giorgos1965
10-09-14, 10:13
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις και για την διαθεση να βοηθησετε


να συμπληρωσω σχετικα με το μηχανημα οτι το εστειλα στην εταιρεια αθικτο με τις ζελατινες ..
συμφωνω οτι περασε καποιος καιρος αλλα οταν παραλαμβανεις κατι που ειναι συσκευασμενο με τα παρελκομενα ΟΛΑ μεσα στην συσκευασια τους ΠΟΣΟΟΟ μυαλο χρειαζετε να καταλαβεις οτι το μηχανημημα ειναι αθικτο!!!!!πιστευω οτι ολοι μας εχουμε την στοιχειωδη λογικη να καταλαβαινουμε 2 πραγματα ...
ΠΙΣΤΕΥΩ αλλα :thumbsdown:

να συμπληρωσω
αυτο που με πειραξε πιο πολυ οτι για το μηχανημα θα αναγκαστω να περιμενω ηταν η αντιμετωπιση του υπαλληλου και του προισταμενου ΑΚΟΜΑ περισσοτερο δεν μπορει να σε βγαζουν και τρελλο εντελως ομως :ranting2:

Σας ευχαριστω πολυ και παλι ολους σας....

giorgos1965
10-09-14, 10:21
Υ.Γ: για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις με τα γραφομενα μου, δηλωνω οτι δεν εχω καμια συγγενικη σχεση με τον Robert Bosch, ουτε μετοχες της εταιρειας Bosch διαθετω... :original:


:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Εεεε μου εφτιαξες την μερα τελος
:hystericalbs1::hystericalbs1:

giorgos1965
17-09-14, 01:49
Το θεμα εγγυηση σε οποιαδηποτε αγορα εχει να κανει με την πολιτικη της καθε εταιρειας και την διαθεση... του αντιπροσωπου.
Εαν θελει ο αντιπροσωπος (ειδικα στην περιπτωση του Γιωργου) μπορει να αντικαταστησει το προιον και να ειχε αλλον εναν ευχαριστημενο πελατη.
Το θεμα ειναι εαν μπορει και εαν εχει τον τροπο να το κανει.
Ο συγκεκριμενος προϊσταμενος παντως εαν κανει λιγα επικοινωνιακα σεμιναρια το θεμα ευχαριστημενων πελατων θα λυθει μονο του!!!
Εαν μεχρι της 15-20/9 δεν λυθει το προβλημα, ενα τηλ στα κεντρικα https://www.bosch.gr/el/gr/startpage_14/country-landingpage.php δεν θα ηταν ασχημο... :whistle:


Σε συνεχεια λοιπον οφειλω να ενημερωσω ολους σας και σας :thanks: πολυ σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπισα με πλυντικο μηχανημα BOSCH.
Ακολουθησα την συμβουλη σου αναφεροντας με μειλ στα κεντρικα το προβλημα στις 15/09.
Την επομενη μερα κι ολας με πηρε τηλ ο Δ/ντης του SERVICE ο κ. Δασκαλάκης Αντρεας (ευγενικοτατος) και μετα απο συνομιλια και εξηγησεις απο μερους του δεχτηκε το προβλημα του μηχανηματος και θα μου αποσταλει καινουργιο.
Εν αναμονη λοιπον ελπιζω μεχρι την Δευτερα να το εχω....
Σας ευχαριστω και παλι ολους σας για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας
:1::1::1::1: