PDA

Επιστροφή στο Forum : σαλονι σε e36 sedan



priestjohn
29-08-14, 22:24
καλησπερα παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ξερεται ποσο κυμαινονται οι τιμες για vader m3 καθισματα εμπρος και αν ειναι συνετο να τα τοποθετησω σε sedan εφοσον ειναι μονο για coupe επειδη εχουν τον μοχλο για να κατεβαινει ολοκληρη η πλατη για τους πισω επιβατες.

ας ειναι και σε μεταχειρησμενη κατασταση μπορω να τα σενιαρω και να αλλαξω ταπετσαριες.
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

compactM3
29-08-14, 23:28
απο 500 εως 1000 αναλογα την κατασταση και ποσα λειπουν του μαντρα

HLIAS - E36
31-08-14, 13:07
Υπάρχνουν και για sedan...

leo328
31-08-14, 17:19
Πάρε m-pack θερμαινόμενο ιδανικά για 4θυρο καλυτερα που είναι πιο οικονομικό

Ωραία τα φαραώ δεν λεω αλλά δεν είναι άνετα σαν τα σπορ καθίσματα διότι έχουν ναι μεν πλευρική στήριξη αλλά αν έχεις πρόβλημα στην μεση σε μαμησαν...η στήριξη της μεξής πάει για βρουβές με τα φαραώ...
Για πίσω βρες πλάτη με τον τεμπέλη στην μεση.ότι πιο ομορφή εργοστασιακό για πίσω.
Βάζεις και 4 σήματα Καρφωτα με τριχρωμιες άμα θες πινελιά σαν του φαραώ και τέλος.
Ένα σαλόνι m-pack δερμάτινο sedan θα σου βγει τα μισά λεφτά (400ε) ενώ άμα πάρεις φαραω μόνο τα εμπρός θα σου πανε 500-600ε μόνο τα εμπρός.άσε που ειναι πολύ δυσκοπό να πουλάει κάποιος μόνο τα μπρος.συνήθως τα πουλάνε κομπλέ μΕ τΑ πίσω απο το κουπε που είναι άχρηστα τα πίσω σε σένα γιατι δεν ταιριάζουν...

priestjohn
31-08-14, 20:15
Δηλαδη τα φαραω ειναι μονο μουρη ε; Θελω ανεση στο δρομο κανω πολλα δρομολογια και δε μπορω να ταλαιπωρειται η μεση μ το εχω νιωσει καλα :). αρα πρoτεινεται m-pack και για ανεση και για εικονα;

Skyline_IS
31-08-14, 20:28
Πάρε m-pack θερμαινόμενο ιδανικά για 4θυρο καλυτερα που είναι πιο οικονομικό

Ωραία τα φαραώ δεν λεω αλλά δεν είναι άνετα σαν τα σπορ καθίσματα διότι έχουν ναι μεν πλευρική στήριξη αλλά αν έχεις πρόβλημα στην μεση σε μαμησαν...η στήριξη της μεξής πάει για βρουβές με τα φαραώ...
Για πίσω βρες πλάτη με τον τεμπέλη στην μεση.ότι πιο ομορφή εργοστασιακό για πίσω.
Βάζεις και 4 σήματα Καρφωτα με τριχρωμιες άμα θες πινελιά σαν του φαραώ και τέλος.
Ένα σαλόνι m-pack δερμάτινο sedan θα σου βγει τα μισά λεφτά (400ε) ενώ άμα πάρεις φαραω μόνο τα εμπρός θα σου πανε 500-600ε μόνο τα εμπρός.άσε που ειναι πολύ δυσκοπό να πουλάει κάποιος μόνο τα μπρος.συνήθως τα πουλάνε κομπλέ μΕ τΑ πίσω απο το κουπε που είναι άχρηστα τα πίσω σε σένα γιατι δεν ταιριάζουν...

Λέω τόσο χάλια είναι στο θέμα άνεσης τα φαραώ? Απο τα διάφορα φόρα λένε ότι είναι το καλύτερο κάθισμα για το Ε36

leo328
31-08-14, 21:13
Λέω τόσο χάλια είναι στο θέμα άνεσης τα φαραώ? Απο τα διάφορα φόρα λένε ότι είναι το καλύτερο κάθισμα για το Ε36

Χάλια δεν το λες απλα δεν είναι για κάποιον που Έχει πρόβλημα με την μέση....σε ταξίδι μετά το φύγει θα αρχίσεις να κανείς λες και έχεις σκουλήκια...
Είναι πολεμικα και στροφαδικα καθίσματα.
Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι ταξιδιάρικο σαν τα σπορ τα οποία είναι πιο άνετα σε μακρινες διαδρομές κυρίως που το καταλαβαίνει και κάποιος με υγειη μέση ακόμα.
Αυτός ήταν και ο λόγος που τα δωσα διότι έχω ππρόβλημα και μόνο ένας αγάπης μπορεί να μου το λύσει...χαχαχα...

Stunt Mike
31-08-14, 21:37
Υπάρχνουν και για sedan...

Vader καθισμα μπροστα για σενταν,δλδ χωρις να'χει τον μοχλο ανακλισης,δεν βγηκε ποτε......Αλλα δεν σ'ενοχλει να βαλεις απο κουπε,μια χαρα μπαινουν....Οσον αφορα την ανεση,οντως τα Μ-πακ ειναι πιο ανετα σε ταξιδια λογω της στηριξης μεσης...Ομως και στο ''κρατημα'' ειναι καλυτερα τα μ-πακ που ειναι μισο δερμα-υφασμα εκτος αν παρεις τα αλκανταρα Vader...Τα δερματινα δυστυχως γλυστρανε..Γενικως τα Vader εχουν καλυτερη στηριξη για την λεκανη του οδηγου,καθως εχουν πιο ψηλα πλαινα...Αλλα δεν ειναι σαν τα Recaro που φοραγαν τα Ε30,ειναι καθαρα ''πολιτικης'' χρησης καθισμα....

Skyline_IS
31-08-14, 22:43
Χάλια δεν το λες απλα δεν είναι για κάποιον που Έχει πρόβλημα με την μέση....σε ταξίδι μετά το φύγει θα αρχίσεις να κανείς λες και έχεις σκουλήκια...
Είναι πολεμικα και στροφαδικα καθίσματα.
Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι ταξιδιάρικο σαν τα σπορ τα οποία είναι πιο άνετα σε μακρινες διαδρομές κυρίως που το καταλαβαίνει και κάποιος με υγειη μέση ακόμα.
Αυτός ήταν και ο λόγος που τα δωσα διότι έχω ππρόβλημα και μόνο ένας αγάπης μπορεί να μου το λύσει...χαχαχα...

Και τα σπόρ καθίσματα πάντως δεν είναι και πάρα πολύ άνετα,τουλάχιστον εμένα σε μεγάλο ταξίδι με κουράζουν. Δεν έχω βρει ακόμα κάθισμα για Ε36 που να έχει οσφυική υποστήριξη για να δω κατα πόσο άνετα είναι..

Tsik.D.
01-09-14, 01:02
Και το πιο βασικο ξεχασατε να πειτε ολοι... Υπαρχει κανενα vader καθισμα στην αγορα που να ειναι ισιο;; Στην τελικη δινεις 500 μινιμουμ και φτανουν μεχρι και χιλιαρικο+ μερικοι καμμενοι και εχον φθαρμενα υφασματα-δερματα και στραβωμενες πλατες... Δεν υπαρχει το value for money

Δημήτρης Λέκκας
01-09-14, 01:11
Δηλαδή το M3 sedan e36 ,δεν είχε καθίσματα φαραώ ... χωρίς το μοχλό που 'χουν κλασσικά τα coupe για να μπαίνουν οι πίσω επιβάτες βεβαίως(εννοώ φαραώ για sedan όμως) ?. Αφού ο Leo 328 είχε στο sedan του φαραώ καθίσματα... Επίσης είναι εύκολο να κάνεις τα καθίσματα θερμαινόμενα . Εγώ για παράδειγμα που χω τα απλά καθίσματα, υπάρχουν από κάτω λαβές -κουμπώματα ή κάτι παρόμοιο για να γίνουν θερμαινόμενα κουμπώνοντας τις αντιστάσεις + καλωδιώσεις και τα λοιπά βεβαίως ! thumb

compactM3
01-09-14, 01:18
Και το πιο βασικο ξεχασατε να πειτε ολοι... Υπαρχει κανενα vader καθισμα στην αγορα που να ειναι ισιο;; Στην τελικη δινεις 500 μινιμουμ και φτανουν μεχρι και χιλιαρικο+ μερικοι καμμενοι και εχον φθαρμενα υφασματα-δερματα και στραβωμενες πλατες... Δεν υπαρχει το value for money

Τα δικα μου ηταν ολοισια, και θερμενομενα (δουλευουν κι ολας) και δουλευουν και ολοι οι μηχανισμοι τους..... τιμη (μπρος πισω 500 ευρω).

Tsik.D.
01-09-14, 01:44
Τα δικα μου ηταν ολοισια, και θερμενομενα (δουλευουν κι ολας) και δουλευουν και ολοι οι μηχανισμοι τους..... τιμη (μπρος πισω 500 ευρω).

Για vader σαλονι ειναι η τιμη που λες ;

Stunt Mike
01-09-14, 02:12
Δηλαδή το M3 sedan e36 ,δεν είχε καθίσματα φαραώ ... χωρίς το μοχλό που 'χουν κλασσικά τα coupe για να μπαίνουν οι πίσω επιβάτες βεβαίως(εννοώ φαραώ για sedan όμως) ?. Αφού ο Leo 328 είχε στο sedan του φαραώ καθίσματα...

Οχι.Τα 4πορτα Μ3 Ε36 3.2 φοραγαν Μ-πακ σαλονι....Και του Λεο θα'χε μοχλους ανακλισης για κουπε...

compactM3
01-09-14, 09:52
Για vader σαλονι ειναι η τιμη που λες ;

Ναι. Τα πηρα οταν ελυσα το Μ3 που εφτιαξα το δικο μου.

Skyline_IS
01-09-14, 09:57
Για vader σαλονι ειναι η τιμη που λες ;

Δημήτρη στο Νorth κάποιος πουλάει κομπλέ σαλόνι χωρίς ταπετσαρίες 600


Επίσης είναι εύκολο να κάνεις τα καθίσματα θερμαινόμενα . Εγώ για παράδειγμα που χω τα απλά καθίσματα, υπάρχουν από κάτω λαβές -κουμπώματα ή κάτι παρόμοιο για να γίνουν θερμαινόμενα κουμπώνοντας τις αντιστάσεις + καλωδιώσεις και τα λοιπά βεβαίως ! thumb

Εύκολο στη θεωρία,δύσκολο στην πράξη :D

leo328
01-09-14, 11:45
Ναι το sedan μ3 με μ-πακ έβγαινε μόνο όπως και το cabrio .
Μόνο το κούπε φόραγε φαραώ.
Το να γίνουν θερμαινόμενα δεν είναι δυσκολο απλά κοστιζει.(250e καινούργιες αντιστασεις+ εργασία ταπέτσερη+ εργασια ηλεκτρολογου+2 διακόπτες).
Οσφυική στηριξη έβγαινε σαν ανταλλακτικό αλλά έληξε πλέον και δεν υπάρχει.
Υπάρχει επισης τρόπος να κανεις το φαραώ να φαινεται μάμα στο 4πορτο.
Βγαζεις την πλάτη-βγάζεις το μοχλό της ανάκλησης-βάζεις και ίδια πλάτη από 4πορτο και αφηνεις τους άλλους να ξύνουν το κεφάλι τους.χεχεχε..
Επίσης τα μπροστινά καθισματα απο το 95 είχαν καλύτερη στήριξη και άνεση.
Εγω επίτηδες εκτός από θερμαινομενα τα πήρα και ηλεκτρηκα γιατι ρυθμιζονται ακριβώς εκεί που θες σε σχέση με το χειροκίνητο.

HLIAS - E36
01-09-14, 14:54
Mπορείς να βάλεις προσκέφαλα τύπου φαραώ στα m-pack όμως?

BILL007
01-09-14, 14:57
Mπορείς να βάλεις προσκέφαλα τύπου φαραώ στα m-pack όμως?

Μπορείς αλλά θέλουν ξεφούσκωμα τα πλαινά του καθίσματος...Ενας καλός ταπετσιέρης μπορεί να το κάνει και το έχουν κάνει πολλοί αυτό που δεν έβρισκαν vader στην Ελλάδα. Στην Αγγλία vader αμα σου κάτσει βρίσκεις και κομπλέ μπρος πίσω σαλόνι με 200 λίρες...

Tsik.D.
01-09-14, 18:54
Δημήτρη στο Νorth κάποιος πουλάει κομπλέ σαλόνι χωρίς ταπετσαρίες 600

Ναι γιωργο ξερω και ποιον λες ειναι γνωστος πωλητακος στην θεσσαλονικη...αλλα πρωτον ειναι αλκανταρα και σακατεμενα, δευτερον του οδηγου εχω μια υπονοια οτι ειναι στραβο, και τριτον πλεον δεν ψαχνω γιατι ειναι πεταμενα λεφτα και χασιμο χρονου.. Εψαχνα ενα χρονο για να βρω κατι σωστο μεχρι που αγανακτισα. :ranting2: ... Τουλαχιστον εσυ τα ξερεις τα χαϊρια μου τα εχουμε πει thumb . ( ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου γνωμη για αποφυγη παρεξηγησεων )