PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε39 520i πρόβλημα ψυγείο/ κολάρα καταλύτης ?



skostas
28-08-14, 19:32
Παιδιά καλησπέρα, χρόνια τώρα παρακολουθώ το forum και ήταν πολλές οι απορίες που μου είχαν λυθεί κατα καιρούς σε διάφορα μικροπροβληματάκια που είχα με την E39 520i 11/97 με lpg. Το αυτοκίνητο "ήταν" καλοδιατηρημένο με σερβις αντιπροσωπείας παρά τα περίπου 450.000χλμ Από το πάσχα είχα αναμμένο το oil service αλλά επειδή το είχα στο γκαράζ δεν το είχα κάνει. Το βγαλα τον 15γουστο αφού έλεγξα τη στάθμη των λαδιών. Το αμάξι, προχτές, φορτωμένο, με κλιματισμό στο φουλ σε συνεχή ανηφόρα με 140χλμ/ώρα 1.μύρισε ο καταλύτης 2.ανέβασε απότομα θερμοκρασία και 3.άναψε το λαμπάκι των λαδιών. Με το που σταμάτησα σε πάρκινγκ άρχισαν να τρέχουν νερά στο κάτω μέρος της μηχανής κοντά στο ψυγείο.Ήταν νερά με λάδι? παραφλού? Εχθές η οδική βοήθεια έφερε το αυτοκίνητο στη Χαλκίδα. Το πήρα να το πάω σπίτι (κοντινή απόσταση) και στη διαδρομή (δεν ανέβασε θερμοκρασία) μύρισε η καμπίνα με υγραέριο (κλειστός ο κλιματισμός). Σήμερα το πρωί ήρθε τεχνικός να το παραλάβει και το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπροστά. Τα κολάρα του ψυγείου ήταν άθικτα και είχε κανονικά υγρά!!! Σήκωσε τα χέρια ψηλά και μου είπε να στείλω σε εξουσιοδοτημένο σερβις. Εάν έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία ή γνώμη θα σας ήμουν ευγνώμων καθώς οι μέρες είναι δύσκολες και τα οικονομικά μας ...

ghost-rider
28-08-14, 20:24
Να ρωτησω κατι?
Αυτα τα 450.000χλμ... δικα σου ειναι ολα?

DIMITr|S
28-08-14, 20:51
και τα λαδια και τα νερα δλδ ειναι φουλ μετα το συμβαν?

skostas
28-08-14, 21:09
Ναι ghost-rider... τα 450 ολα δικά μου, καθημερινές μετακινήσεις Αθήνα Χαλκίδα για 12 χρόνια λόγω δουλειάς μαζεύτηκαν. Δημήτρη, με το που σταμάτησα το αυτοκίνητο έτρεξαν νερό και λάδια ή κάτι άλλο που δεν στεγνώνει εύκολα, καθώς την κυριακή το μεσημέρι είχε 40 βαθμούς και όταν ήρθε η οδική βοήθεια μετά από 1ώρα τα υγρά στην άσφαλτο ήταν νωπά.

tasos.kamv
28-08-14, 21:15
Κώστα κοίταξε τον πνεύμονα του υγραερίου...
Ο πνεύμονας λαμβάνει νερό από το καλοριφέρ του κινητήρα και θερμαίνει το υγρό lpg εντός του θαλάμου του και το ατμοποιεί. Δες μην είναι από εκεί η ζημιά / διαρροή.
Επίσης για να σου μυρίσει ο καταλύτης υποψιάζομαι για φτωχά μίγματα.. Ρίξε και μια ματιά στα fuel trims..

skostas
28-08-14, 21:22
Τάσο, πολύ πιθανό ακούγεται. Δικαιολογεί ίσως και το γεγονός ότι το αυτοκίνητο δεν ξεκινά σήμερα παρολο που το γύρισα σε βενζίνη?

Βασιλης
29-08-14, 16:21
Υπερχειλιση εκανε και ετρεξε λιγο παραφλου.Για βουλωμενο ψυγειο βλεπω την ζημια σου,συν τρομπα νερου και θερμοστατη.Γιαυτο σηκωσε θερμοκρασια.Συν αυτα που γραφει ο tasos kamv.
Τωρα το οτι δεν περνει μπροστα,μπορει να ειναι πολοι παραγοντες.
Καλα εισαι απο Χαλκιδα και δεν ξερεις τον μετρ των ρυθμισεων υγραεριων,και επισκευης εγκεφαλων που ειναι στον Δημο Ταναγρας?

skostas
29-08-14, 18:20
Βασίλη ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το κοιτάξω από εβδομάδα. Μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία του συνεργείου στην Τανάγρα;