PDA

Επιστροφή στο Forum : M52B28 ΣΕ Ε30 316i 4door



kiriakose30
23-08-14, 01:30
Γεια χαρα σε ολη την παρεα.
Μιας και ειμαι νεος στο φορουμ να συστηθω.Λεγομαι Κυριακος,μενω Ηρακλειο Κρητης και εχω στην κατοχη μου ενα λευκο e30 16αρι τετραπορτο του 88.
Σκοπος μου(μιας και εχω στην κατοχη μου αμαξια και για απλη μετακινηση αλλα και για βραδυνες κοντριτσες)ειναι να γινει driftαδικο με οτι αυτο συνεπαγεται.Το μονο κακο ειναι οτι απο θεμα πιστας το Ηρακλειο εχει 1 και αυτη εγκαταλελειμενη,οποτε θεμα αγωνων προς το παρων το αφηνω και ξεκινω πιο πολυ για το ξεκαυλωμα μου και εν συνεχεια,αναβαθμιζομαι και προχωρω.
Προσφατα επεσε στην κατοχη μου ενα e39 το οποιο μιας και πηγαινε για κοψιμο στο Σκραπ,μεσω γνωστου το κονομησα τσαμπα!Απο κινητηρα παρατηρησα το εξης:το καπακι του ειναι μονο βανος m52 και εχει σταμπα 2.5,προφανως 2.5λιτρο,αλλα ο κορμος γραφει στα νουμερα 28 6s1 17 A, που φαινεται για 2.8.
Δεν γνωριζω αν ο original κινητηρας ηταν ο 2.8 ή ο 2.5,νομιζω δεν εχουν και πολλες διαφορες,παντως μπαινει λενε πανευκολα στο 30αρι.Εχω και την πλεξουδα και τον εγκεφαλο οπως και 5αρι σασμαν.

Θα αρχισω να ποσταρω μολις ξεκινησει το project φωτο μεχρι και να ολοκληρωθει το εγχειρημα.

Με βασεις αξονες κτλ τι θα αντιμετωπισω?
κανει τιποτα αλλο απο το e39 στο 30αρι?
Καθε προταση συμβουλη δεκτη,μιας και ειμαι ασχετος και τωρα προσπαθω να μπω στο κλιμα.

Ευχαριστω!

Bazil Van Sinner
23-08-14, 07:44
Kαλός ήρθες Κυριάκο και καλή επιτυχια στο project σου.

Πιστεύω θα λύσεις όλες τις απορίες σου εδω μέσα,λίγη υπομονή να δούν το νήμα οι κατάλληλοι χρήστες.


Κράτα μάς ενήμερους.

Vassilis ///M
23-08-14, 08:45
:viannen_01::viannen_01::viannen_01:

dark knight
23-08-14, 09:36
O bassakos ειναι γνωστης στα ε30!

aristent
23-08-14, 10:27
Καλως ηρθες Κυριακο!!!
:viannen_01:

BILL007
23-08-14, 13:23
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::rally::ra lly::rally::rally:

Stunt Mike
27-10-14, 21:54
Τι εννοεις ''εχει σταμπα πανω 2.5''??...Κανενα μοτερ τετοιο δεν γραφει πανω χαρακτηριστικα τετοια γραμματα...για βαλε μια φωτο του μοτερ σου να δουμε....
Το σασμαν τι μαρκα ειναι,Getrag ή ZF??

GIANNHS M
28-10-14, 11:05
:viannen_01:..........:viannen_01:............ κ καλη συνεχεια......

kiriakose30
05-01-15, 01:00
Ευχαριστω παιδια,μολις πριν 2 μερες ξεμπλεξα απο ενα σοβαρο οικογενειακο θεμα που με αναγκασε να το βαλω στην ακρη το project.

οτι εξελιξεις υπαρχουν τις ποσταρω..


Τι εννοεις ''εχει σταμπα πανω 2.5''??...Κανενα μοτερ τετοιο δεν γραφει πανω χαρακτηριστικα τετοια γραμματα...για βαλε μια φωτο του μοτερ σου να δουμε....
Το σασμαν τι μαρκα ειναι,Getrag ή ZF??

Στο καπακι επανω γραφει χαρακτηριστικα ''2,5'',αλλα δεν γνωριζω τι σημαινει..
Απο σασμαν θα κοιταξω αυτες τις μερες και θα σου πω,αν και θα το βγαλω ολο το μοτερ μερικες φωτο να μου πεις μιας και πρεπει να εχεις το ιδιο αν θυμαμαι καλα απο το project σου που ειχα διαβασει..

Παντως στον κορμο πανω εχει τυπωμενα τα νουμερα 28 6S1 17 Α,που νομιζω οτι αντοιστιχει σε 2.8

Δεν γνωριζω πολλα απο bmw και απο στησιμο για drift,οτι μπορεις και γνωριζεις πες μου!
το ολο project θα γινει σε καροτσα e30.
:thnx:

Stunt Mike
05-01-15, 01:12
Ας ξεκινησουμε με το τι μοτερ φορας και τα υπολοιπα τα βρισκουμε στην πορεια οσο θα φτιαχνεις πραγματα....Εγω 28αρι φοραγα,αλλα στην πορεια εγινε 2.5λιτρο.....Ειμαι περιεργος να δω που γραφει αυτο το ''2.5'' το καπακι σου :)

kiriakose30
05-01-15, 01:21
Θεου θελοντος,θα το βγαλω σημερα μερικες φωτο και θα τις ποσταρω...