PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρτα ανεργιας



Bellof-3
22-08-14, 13:55
Καλησπερα,

ειμαι φοιτητης 8ου ετους πλεον, που σημαινει οτι δεν εχω πασο(και γενικα φοιτητικα δικαιωματα)... Και θελω να βγαλω καρτα ανεργειας για να με παρουν στα προγραμματα του οαεδ σαν αποφοιτο λυκειου. Μπορω να το κανω αυτο? η δε συμβιβαζονται αυτα τα 2?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
22-08-14, 14:33
Αν δεν είσαι απόφοιτος η διαγραμμένος,νομιζω,δεν γίνεται.κάνε ενα τηλ στον τοπικό ΟΑΕΔ και σίγουρα θα σε κατατοπισουν

BabisStinson
22-08-14, 16:08
Κώστα όσο είσαι φοιτητής ή φαντάρος αργότερα δεν δικαιούσαι κάρτα ανεργίας.

JiMk86
23-08-14, 13:58
Απ τη στιγμή που ο άνθρωπος δε θα πάει με πτυχείο, γιατί να μη μπορεί να βγάλει κάρτα ανεργίας; Δηλαδή άμα κάνει άλλα 5 χρόνια να τελιώσει, δεν έχει δικαίωμα για εργασία; Παράλογο μου ακούγεται...


Sent from my iPhone using Tapatalk

BabisStinson
23-08-14, 16:59
Δικαίωμα να εργαστεί έχει, τι σχέση έχει αυτό?
Δικαίωμα για κάρτας ανεργίας δεν έχει. Και πάλι 99%, για 100% ρώτα και στον ΟΑΕΔ.

Skyline_IS
23-08-14, 20:14
Όσο είναι φοιτητής δεν μπορεί να βγάλει καρτα ανεργείας.

Αν το αποκρύψεις απο τον ΟΑΕΔ και γίνει διασταύρωση στοιχείων ή μετά απο κανα 2 χρόνια πας να προσθέσεις και το πτυχιο σου στην δήλωση στον ΟΑΕΔ την πάτησες.

Bellof-3
23-08-14, 21:22
Απ οτι διαβασα, αν εχω εργαστει, κι εχω ενσημα, μπορω να βγαλω καρτα... Μολις τελειωσα μια διμηνη συμβαση με μια εταιρια, αλλα ακομα δεν μου εχουν κολλησει τα ενσημα

Το θεμα ειναι οτι θελω την καρτα για να μπω σε προγραμμα του οεαδ, και δε θα προλαβω να εχω εγκαιρα τα χαρτια αυτα....

DIMITr|S
23-08-14, 22:42
2 μαθηματα ειναι αιντε!

DIMITr|S
23-08-14, 22:58
Είμαι φοιτητής, αναζητώ παράλληλα εργασία αλλά δεν μου έχουν επιτρέψει να εγγραφώ στον ΟΑΕΔ και να έχω δελτίο ανεργίας. Ποιο είναι το Νομικό Πλαίσιο που κατοχυρώνει την άρνηση παροχής αυτού του δικαιώματος;

Σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) με αριθμό 1897/2000 (άρθρο 1, παράρτημα 1 και άρθρο 2) και το ν.1545/1985 (άρθρο 2,παρ.1εδαφ) ως «άνεργοι» θεωρούνται τα άτομα ηλικίας 15-74 ετών τα οποία α) δεν είχαν εργασία β) ήταν διαθέσιμα στην αγορά εργασίας και γ) αναζητούσαν ενεργά απασχόληση. Επίσης στον Κανονισμό ορίζεται ότι η εκπαίδευση και η κατάρτιση θεωρούνται ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας αλλά δεν αποτελούν μεθόδους αναζήτησης εργασίας και ότι τα άτομα που συμμετέχουν σε σπουδές δεν θεωρούνται άνεργοι παρά μόνο εάν είναι «διαθέσιμα για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας».Από τις ανωτέρω διατάξεις του Κανονισμού που αποτελούν ένα δεσμευτικό κοινοτικό νομικό πλαίσιο, σε συνδυασμό με τον ν.1545/1985 που αναφέρει ότι «μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές οποιασδήποτε εκπαιδευτικής βαθμίδας πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα (νεοεισερχόμενων ανέργων) μέσα σε 3 μήνες από τη λήψη του τίτλου σπουδών τους» προκύπτει ότι α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας και β) ο εσωτερικός νομοθέτης τους θεωρεί εμμέσως ως μη άνεργους εφόσον τους εντάσσει στους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας τρεις μήνες μετά τη λήψη του πτυχίου τους.

Lambros46
24-08-14, 12:33
Έχει αλλάξει κάτι σε σχεση με το 2010??Ήμουν φοιτητής και είχα βγάλει κανονικά κάρτα ανεργίας.

BabisStinson
24-08-14, 13:12
https://klimaka-socialservice.blogspot.gr/2013/03/blog-post.html


Οι φοιτητές, οι οποίοι παράλληλα αναζητούν εργασία ,δεν επιτρέπεται να κάνουν εγγραφή στον ΟΑΕΔ και να έχουν δελτίο ανεργίας. Δείτε το Νομικό Πλαίσιο που κατοχυρώνει την άρνηση παροχής αυτού του δικαιώματος:
Σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) με αριθμό 1897/2000 (άρθρο 1, παράρτημα 1 και άρθρο 2) και το ν.1545/1985 (άρθρο 2,παρ.1εδαφ) ως «άνεργοι» θεωρούνται τα άτομα ηλικίας 15-74 ετών τα οποία α) δεν είχαν εργασία β) ήταν διαθέσιμα στην αγορά εργασίας και γ) αναζητούσαν ενεργά απασχόληση. Επίσης στον Κανονισμό ορίζεται ότι η εκπαίδευση και η κατάρτιση θεωρούνται ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας αλλά δεν αποτελούν μεθόδους αναζήτησης εργασίας και ότι τα άτομα που συμμετέχουν σε σπουδές δεν θεωρούνται άνεργοι παρά μόνο εάν είναι «διαθέσιμα για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας».Από τις ανωτέρω διατάξεις του Κανονισμού που αποτελούν ένα δεσμευτικό κοινοτικό νομικό πλαίσιο, σε συνδυασμό με τον ν.1545/1985 που αναφέρει ότι «μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές οποιασδήποτε εκπαιδευτικής βαθμίδας πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα (νεοεισερχόμενων ανέργων) μέσα σε 3 μήνες από τη λήψη του τίτλου σπουδών τους» προκύπτει ότι α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας και β) ο εσωτερικός νομοθέτης τους θεωρεί εμμέσως ως μη άνεργους εφόσον τους εντάσσει στους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας τρεις μήνες μετά τη λήψη του πτυχίου τους.
Όσοι έχουν τελειώσει τις σπουδές τους και είναι στον πρώτο χρόνο άσκησης του μεταπτυχιακού τους, επίσης δεν έχουν δικαίωμα έκδοσης δελτίου ανεργίας:
Σύμφωνα με τη υπ΄αριθμ. 721/26.7.04 διατύπωση γνώμη της Νομικής Υπηρεσίας ΟΑΕΔ που βασίζεται στον υπ΄αριθμ. 1897/2000 Κανονισμό Ε.Κ (παράγρ.2, παράρτ.1), ένας φοιτητής ή σπουδαστής δεν μπορεί να θεωρηθεί άνεργος και να εγγραφεί στα αντίστοιχα μητρώα του ΟΑΕΔ.
Ο μεταπτυχιακός φοιτητής – ο οποίος επέλεξε να εκπαιδευτεί πρόσθετα του χρόνου των κανονικών σπουδών του – εντάσσεται στην ανωτέρω κατηγορία εκτός και εάν έχει δώσει προβάδισμα στην ένταξή του στην αγορά εργασίας. Θα πρέπει δηλαδή να έχει ήδη εργασθεί και να έχει βρεθεί στη συνέχεια χωρίς εργασία. Αν από αυτή την κατάσταση είναι ξανά διαθέσιμος και αναζητεί ενεργά απασχόληση μπορεί να εγγραφεί κατ΄ εξαίρεση στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ.
Αναφορικά με όσους κάνουν διδακτορικό, κάθε περίπτωση θα εξετάζεται ξεχωριστά, λαμβάνοντας υπόψη τη χρονική δέσμευση αυτού που βρίσκεται σε διαδικασία λήψης διδακτορικού διπλώματος.


Τώρα αν είστε φοιτητές και γραμμένοι στον ΟΑΕΔ είναι δικό σας θέμα. Πιο ξεκάθρα δεν γίνεται πάντως να το πει αν επιτρέπεται ή όχι.

DIMITr|S
24-08-14, 13:24
Έχει αλλάξει κάτι σε σχεση με το 2010??Ήμουν φοιτητής και είχα βγάλει κανονικά κάρτα ανεργίας.

δεν αλλαξε κατι
και τοτε το ιδιο ισχυε...
λογικα ή το ειχες κανει εν γνωση σου
ή ο υπαλληλος δεν τηρησε ολη τη νομιμη διαδικασια
στην περιπτωση ομως που εσυ εκανες καποια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι φοιτητης ή υπεγραψες κατι σχετικο θα εχεις προβλημα αν καποια στιγμη καταθεσεις το πτυχιο σου στον οαεδ...
γτ πχ εγω ξερω φιλους μ που εχουν καρτα και σπουδαζουν αλλα την εχουν βγαλει μεσω πλαγιας οδου...δλδ εχουν πει οτι δεν σπουδαζουν

Lambros46
24-08-14, 13:29
δεν αλλαξε κατι
και τοτε το ιδιο ισχυε...
λογικα ή το ειχες κανει εν γνωση σου
ή ο υπαλληλος δεν τηρησε ολη τη νομιμη διαδικασια
στην περιπτωση ομως που εσυ εκανες καποια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι φοιτητης ή υπεγραψες κατι σχετικο θα εχεις προβλημα αν καποια στιγμη καταθεσεις το πτυχιο σου στον οαεδ...
γτ πχ εγω ξερω φιλους μ που εχουν καρτα και σπουδαζουν αλλα την εχουν βγαλει μεσω πλαγιας οδου...δλδ εχουν πει οτι δεν σπουδαζουν

Παιδιά είχε γίνει φουλ νομότυπα η διαδικασία.Δεν ξέρω αν δεν έκανε κάποιος σωστά τη δουλειά του αλλά είχα δηλώσει ότι ήμουν φοιτητής thumb

DIMITr|S
24-08-14, 14:36
ειχες δουλεψει καθολου πριν τη βγαλεις με ενσημα και τετοια?
αλλιως αποσα διαβαζω απο τα επισημα του οαεδ δεν γινεται...

Lambros46
24-08-14, 15:14
ειχες δουλεψει καθολου πριν τη βγαλεις με ενσημα και τετοια?
αλλιως αποσα διαβαζω απο τα επισημα του οαεδ δεν γινεται...

Οχι.Δεν είχα δουλέψει και τελικά δεν τη χρησιμοποίησα κιόλας.Έληξε και δεν πήγα να την ανανεώσω.