PDA

Επιστροφή στο Forum : magic stick



strof
21-04-10, 22:10
Πρόσφατα έπεσε στα χερια μου το εν λόγω προιον που υπόσχεται πως επιδιωρθώνει μικρογρατζουνιές, αλλα φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω. Κάτι για πιστολακια λεει κλπ που δεν μου φαινονται και πολυ αξιοπιστα. το εχει χρησιμοποιησει κανεις; monsta τι λες;

Driver M
21-04-10, 22:25
To έχω χρησιμοποιήσει εγώ. Κατα τη γνώμη μου, δεν αξίζει καθόλου, παρά τα όσα επαγγέλλεται η εταιρεία. Καταρχάς, όσο και να το φυσήξεις με θερμό αέρα, αυτό δε λεπταίνει αισθητά (για να μην πω καθόλου), με αποτέλεσμα να φαίνεται πεντακάθαρα σαν ξένο σώμα πάνω στο αυτοκίνητο. Επίσης, σε ακμές και γενικά σε περιοχές που δεν είναι εντελώς ίσιες, όσο καλά και να το έχεις κολλήσει (καθαρίζοντας σχολαστικά την περιοχή, φυσώντας το με θερμό αέρα κλπ), μετά από λίγο καιρό θα ξεκολλήσει.

Με λίγα λόγια, το προϊόν αυτό είναι κατάλληλο μόνο για καμιά γρατζουνιά σε πολύ χαμηλό μέρος του αυτοκινήτου (προφυλακτήρα κυρίως), όπου δεν πέφτει εύκολα το μάτι ώστε να δει ότι πρόκειται για κάτι πρόσθετο. Και εκεί βέβαια, σαν προσωρινή λύση. Σε οποιοδήποτε άλλο μέρος (τουλάχιστον σε ανοιχτόχρωμα χρώματα όπως το δικό μου), φαίνεται πολύ έντονα και αμφιβάλλω αν προστατεύει από τη διάβρωση, τη σκουριά και όσα ακόμη υπόσχεται η εταιρεία. Προσωπικά, μετάνιωσα εντελώς τα 30 κάτι ευρώ που έδωσα...

Monsta
21-04-10, 22:37
.......υπόσχεται .......



Ένα ακόμη πολλά υποσχόμενο προϊόν.

Ελληνική εταιρεία άσχετη με το χώρο των χρωμάτων αυτοκινήτων, ξεκινάει αυτή τη πολύ έξυπνη ιδέα, βασιζόμενη στο γεγονός ότι υπάρχει και αυτή η αγορά πελατών που θα βάλουν .......αυτοκόλλητο στο αυτοκίνητό τους για να καλύψουν μια γρατζουνιά.

Τα μαγαζιά μου φυσικά δεν είναι το target group τους.

Η ιδέα πέτυχε και το προϊόν πουλάει πολύ καλά απ όσο μαθαίνω. Έχουν δικούς τους φούρνους και βάφουνε όλη μέρα κωδικούς χρωμάτων σε αυτοκόλλητα. Το κάνανε και διεθνή πατέντα για να μη μπορεί κανένας να τους αντιγράψει.

Το υλικό:

Πράγματι θέλει δούλεμα με πιστολάκι για να τοποθετηθεί σωστά.

Μη περιμένεις να έχει την ίδια απόχρωση με το κωδικό του αυτοκινήτου σου, διότι αυτοί τυπώνουν μόνο μία από τις διάφορες παραλλαγές που συνήθως έχει ένας κωδικός.

Πράγματι θα φαίνεται η διαφορά στο χρώμα και κυριότερο οι άκρες εκεί που 'τελειώνει' το αυτοκόλλητο. Θέλει και προσοχή με το πιστολάκι μη κάψεις άθελά σου το βερνίκι του αυτοκινήτου....προσοχή στους προφυλακτήρες.

Πρόκειται ξεκάθαρα για μία φθηνή μέθοδο επισκευής, που απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία πελατών.

Τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις άλλωστε από ένα .....αυτοκόλλητο που κάνει 30 ευρώ?

Monsta
21-04-10, 22:43
To έχω χρησιμοποιήσει εγώ. Κατα τη γνώμη μου, δεν αξίζει καθόλου, παρά τα όσα επαγγέλλεται η εταιρεία. Καταρχάς, όσο και να το φυσήξεις με θερμό αέρα, αυτό δε λεπταίνει αισθητά (για να μην πω καθόλου), με αποτέλεσμα να φαίνεται πεντακάθαρα σαν ξένο σώμα πάνω στο αυτοκίνητο. Επίσης, σε ακμές και γενικά σε περιοχές που δεν είναι εντελώς ίσιες, όσο καλά και να το έχεις κολλήσει (καθαρίζοντας σχολαστικά την περιοχή, φυσώντας το με θερμό αέρα κλπ), μετά από λίγο καιρό θα ξεκολλήσει.

Με λίγα λόγια, το προϊόν αυτό είναι κατάλληλο μόνο για καμιά γρατζουνιά σε πολύ χαμηλό μέρος του αυτοκινήτου (προφυλακτήρα κυρίως), όπου δεν πέφτει εύκολα το μάτι ώστε να δει ότι πρόκειται για κάτι πρόσθετο. Και εκεί βέβαια, σαν προσωρινή λύση. Σε οποιοδήποτε άλλο μέρος (τουλάχιστον σε ανοιχτόχρωμα χρώματα όπως το δικό μου), φαίνεται πολύ έντονα και αμφιβάλλω αν προστατεύει από τη διάβρωση, τη σκουριά και όσα ακόμη υπόσχεται η εταιρεία. Προσωπικά, μετάνιωσα εντελώς τα 30 κάτι ευρώ που έδωσα...

Με πρόλαβες πάλι.

Μίλησε ο τελειομανής. Πιστεύω σε καλύψαμε πλήρως.

Κάτι που παρέλειψα να πω και το έγραψε ο Άρης πιο πάνω, είναι ότι αν η γρατζουνιά έχει οξύδωση και εμείς τη καλύψουμε με το αυτοκόλλητο, κάνουμε το πρόβλημα ακόμα χειρότερο.

Samaro
22-04-10, 07:38
..............................
Τι απαιτήσεις μπορείς να έχεις άλλωστε από ένα .....αυτοκόλλητο που κάνει 30 ευρώ?.......................................
Απο ενα αυτοκόλλητο σαφώς και δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις.
Τα 30 ευρόπουλα όμως που κοστίζει είναι λίγα ;;;(γι'αυτό που σου προσφέρει.):original:

ZWMZ
22-04-10, 07:41
Δεν ειναι λιγα για ενα αυτοκολλητο,ειναι λιγα για να πεις οτι τα πεταξες.

Monsta
30-08-10, 18:10
Φωτό από ένα μαύρο Tiguan που ήρθε σήμερα στο μαγαζί. Η γρατζουνιά είναι στο πίσω φτερό, από τη πλευρά του οδηγού.

Έχει βάλει το ....... τσιρότο πάνω στη ζημιά και όπως μπορείτε να δείτε και μόνοι σας, το αποτέλεσμα είναι για γέλια (τουλάχιστον).

Φανταστείτε ότι μιλάμε και για ΜΑΥΡΟ χρώμα......ότι πιο εύκολο στην επισκευή - έστω και με πινελάκι (χρώμα & βερνίκι).

Επειδή λοιπόν είδε πόσο χάλια ήταν το αποτέλεσμα, δεν τόλμησε καν να βάλει κι άλλα .... τσιρότα στο πορτ-μπαγκάζ πού είχε 5 διάσπαρτες γρατζουνιές.... :hystericalbs1::hystericalbs1:

Η κουβέντα που είχαμε...

- γεια σας
- γεια σας
- να δούμε μερικές γρατζουνιές που έχω ?
- βεβαίως...
- (πλησιάζω και στα 2+ μέτρα βλέπω το τσιρότο) .....εεεε magic stick βάλατε εδώ ???
- εεεεεε ναι, χάλια ε ???
- είναι λίγο χμμμ .... γελοίο ......(και του εξηγώ πόσο χειρότερα θα φαινότανε σε πιο ανοιχτό χρώμα)
- θα το βγάλω, είναι πολύ χάλια το ξέρω (μου λέει...)
- μου επιτρέπετε έτσι ??? (και βγάζω το τηλ/νο να τραβήξω τη φωτό....)
- εεεεεεεε τι να γελάτε με το αυτοκίνητό μου ??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
- εεεεεεεε όχι, να γελάμε με το magic stick !!!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εν ολίγης ..... θεωρώ πολύ πιο τίμια τη κλασσική λύση του μερακλή (χρώμα & βερνίκι), όπου αν ακολουθηθούν ορισμένα βήματα με προσοχή, το αποτέλεσμα (και σε ανοιχτό-χρωμα !!!!) μπορεί να είναι 1.000.000 φορές καλύτερο .....

Καλά DIY !!! :thumbsup:

ΥΓ: Προσέξτε ότι πάνω από το ορθογώνιο τσιρότο έχει βάλει και ένα μικρό κυκλικό !!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Driver M
30-08-10, 18:21
Φωτό από ένα μαύρο Tiguan που ήρθε σήμερα στο μαγαζί. Η γρατζουνιά είναι στο πίσω φτερό, από τη πλευρά του οδηγού.

Έχει βάλει το ....... τσιρότο πάνω στη ζημιά και όπως μπορείτε να δείτε και μόνοι σας, το αποτέλεσμα είναι για γέλια (τουλάχιστον).

Φανταστείτε ότι μιλάμε και για ΜΑΥΡΟ χρώμα......ότι πιο εύκολο στην επισκευή - έστω και με πινελάκι (χρώμα & βερνίκι).

Επειδή λοιπόν είδε πόσο χάλια ήταν το αποτέλεσμα, δεν τόλμησε καν να βάλει κι άλλα .... τσιρότα στο πορτ-μπαγκάζ πού είχε 5 διάσπαρτες γρατζουνιές.... :hystericalbs1::hystericalbs1:

Η κουβέντα που είχαμε...

- γεια σας
- γεια σας
- να δούμε μερικές γρατζουνιές που έχω ?
- βεβαίως...
- (πλησιάζω και στα 2+ μέτρα βλέπω το τσιρότο) .....εεεε magic stick βάλατε εδώ ???
- εεεεεε ναι, χάλια ε ???
- είναι λίγο χμμμ .... γελοίο ......(και του εξηγώ πόσο χειρότερα θα φαινότανε σε πιο ανοιχτό χρώμα)
- θα το βγάλω, είναι πολύ χάλια το ξέρω (μου λέει...)
- μου επιτρέπετε έτσι ??? (και βγάζω το τηλ/νο να τραβήξω τη φωτό....)
- εεεεεεεε τι να γελάτε με το αυτοκίνητό μου ??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
- εεεεεεεε όχι, να γελάμε με το magic stick !!!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εν ολίγης ..... θεωρώ πολύ πιο τίμια τη κλασσική λύση του μερακλή (χρώμα & βερνίκι), όπου αν ακολουθηθούν ορισμένα βήματα με προσοχή, το αποτέλεσμα (και σε ανοιχτό-χρωμα !!!!) μπορεί να είναι 1.000.000 φορές καλύτερο .....

Καλά DIY !!! :thumbsup:

ΥΓ: Προσέξτε ότι πάνω από το ορθογώνιο τσιρότο έχει βάλει και ένα μικρό κυκλικό !!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Xειροτέχνημα το έκανε...:th_Laie_67-1:

Z4 DCT
30-08-10, 19:41
Καλά DIY !!! :thumbsup:

ΥΓ: Προσέξτε ότι πάνω από το ορθογώνιο τσιρότο έχει βάλει και ένα μικρό κυκλικό !!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Kαλα μιλαμε ουτε με πλυση εγκεφαλου δεν το εκανα αυτο!!!!:shok::shok:

kplc16
30-08-10, 20:30
Φωτό από ένα μαύρο Tiguan που ήρθε σήμερα στο μαγαζί. Η γρατζουνιά είναι στο πίσω φτερό, από τη πλευρά του οδηγού.

Έχει βάλει το ....... τσιρότο πάνω στη ζημιά και όπως μπορείτε να δείτε και μόνοι σας, το αποτέλεσμα είναι για γέλια (τουλάχιστον).

Φανταστείτε ότι μιλάμε και για ΜΑΥΡΟ χρώμα......ότι πιο εύκολο στην επισκευή - έστω και με πινελάκι (χρώμα & βερνίκι).

Επειδή λοιπόν είδε πόσο χάλια ήταν το αποτέλεσμα, δεν τόλμησε καν να βάλει κι άλλα .... τσιρότα στο πορτ-μπαγκάζ πού είχε 5 διάσπαρτες γρατζουνιές.... :hystericalbs1::hystericalbs1:

Η κουβέντα που είχαμε...

- γεια σας
- γεια σας
- να δούμε μερικές γρατζουνιές που έχω ?
- βεβαίως...
- (πλησιάζω και στα 2+ μέτρα βλέπω το τσιρότο) .....εεεε magic stick βάλατε εδώ ???
- εεεεεε ναι, χάλια ε ???
- είναι λίγο χμμμ .... γελοίο ......(και του εξηγώ πόσο χειρότερα θα φαινότανε σε πιο ανοιχτό χρώμα)
- θα το βγάλω, είναι πολύ χάλια το ξέρω (μου λέει...)
- μου επιτρέπετε έτσι ??? (και βγάζω το τηλ/νο να τραβήξω τη φωτό....)
- εεεεεεεε τι να γελάτε με το αυτοκίνητό μου ??? :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
- εεεεεεεε όχι, να γελάμε με το magic stick !!!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Εν ολίγης ..... θεωρώ πολύ πιο τίμια τη κλασσική λύση του μερακλή (χρώμα & βερνίκι), όπου αν ακολουθηθούν ορισμένα βήματα με προσοχή, το αποτέλεσμα (και σε ανοιχτό-χρωμα !!!!) μπορεί να είναι 1.000.000 φορές καλύτερο .....

Καλά DIY !!! :thumbsup:

ΥΓ: Προσέξτε ότι πάνω από το ορθογώνιο τσιρότο έχει βάλει και ένα μικρό κυκλικό !!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


τι μα.ακιες ειναι αυτες;:shok:

drum
30-08-10, 22:25
ναι καλα...
τα ραμματα ομως κατω απο το τσιροτο τα καλυψε ρε Cεις ο ανθρωπος.
:th_Laie_67-1:

gant
30-08-10, 23:17
Πιό όμορφο θα έδειχνε με την γρατζουνιά, παρά με αυτό το έκτρωμα.

gnx
31-08-10, 08:24
Α ρε Κώστα, και αυτοί κονομάνε πουλώντας τέτοιες μακακίες!

bakalos
31-08-10, 08:24
Αφου δε του βαλε και κανα Betadine...!!!