PDA

Επιστροφή στο Forum : steptronic>συντηρηση-επισκευη (γενικη συζητηση και συγχαρητηρια για το DIY)



Leonidas_E39
30-05-11, 23:09
Μπραβο βρε Αντωνη ετσι οπως περιγραφεις τις εργασιες του Σαζμαν σε λίγο θα τα λύσουμε και μονοι μας.


Αντε δωσε τα φωτα σου στον λαο περιμενουμε.........................

z3 2.2
30-05-11, 23:44
Πολυ ωραιο θεμα!
Πες μας ομως τι εκανε το κιβωτιο

Leonidas_E39
30-05-11, 23:45
Μητσο πατιναριζε λιγακι στις αλλαγες απο οτι καταλαβα που μιλησα με τον Αντωνη στο τηλεφωνιο.


Ε δεν ηθελε και πολυ ο Αντωνης να ξεκινησει τις δουλειες....................

Stefanos_Cool
30-05-11, 23:50
Εξαιρετικό θέμα.

Αντώνη συγχαρητήρια, πολύ καλή δουλειά και με ωραίες φωτογραφίες!

Μπράβο σου! thumb

giannis_compact
31-05-11, 00:10
Ρε Αντώνη πώς βγάλατε άκρη?Το ξαναδέσατε ή όχι ακόμη?

z3 2.2
31-05-11, 00:12
καθε φορα που ανοιγα ενα αυτ.κιβωτιο αυτο που σκεφτομουν το βραδυ ειναι οτι αυτος που το σκεφτηκε τρελαθηκε και πεθανε!!!!

Konstantinos E60
31-05-11, 07:12
Απο τα καλύτερα θρεντ του φορουμ !!! Τα ρέστα μου σενιορ Αντώνη !!!

Nino
31-05-11, 07:46
:worthy::worthy:
και απο εμενα
απο τα πιο αξιολογα thread του forum
ισως θα πρεπει να γινει και υπομνημα!!
Μπραβο!!

gnx
31-05-11, 07:56
A ρε κιλκίς πιάνουν τα χέρια σου, μπράβο ρε!

Stefanos_Cool
31-05-11, 09:25
:worthy::worthy:
και απο εμενα
απο τα πιο αξιολογα thread του forum
ισως θα πρεπει να γινει και υπομνημα!!
Μπραβο!!

Έχει ήδη γίνει από το πρώτο λεπτό! thumb

Z4 DCT
31-05-11, 10:40
:thumbsup::thumbsup:

oldcarskickass
31-05-11, 14:20
Τα λόγια είναι απλά περιττά, μπράβο για το μεράκι σου και την υπομονή σου!

Καλές βόλτες.

nikos ///M
31-05-11, 15:50
μπραβο ρε αντωνη!
πολυ καλη δουλεια!

mixalis
31-05-11, 16:16
Αντώνη απλά είσαι απίστευτος με τόση υπομονή και βέβαια τόσο κουράγιο και το λέω αυτό γιατί αν έβλεπα εγώ το σασμάν μου έτσι να παίζει ντόμινο το λιγότερο που θα πάθαινα ήταν καρδιακό επεισόδιο......thumb

Αξίζεις πολλά μπράβο....:clap1::clap1::clap1::clap1:

katsaraios
31-05-11, 16:40
ρε φιλε το καβουκι του διαφορικου θελει λιγο γυαλισμα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
συγχαρητηρια για την εργασια ,απο τα καλυτερα DIY που εχω διαβασει .

Eleni
31-05-11, 16:55
Συγχαρητηρια για την υπομονη σου, το μερακι σου και την υπεροχη δουλεια σου...!!!!!!

Τωρα ξερω αν χρειαστω κατι ...... θα σε επισκευτω.......!!!!!!

και παλι συγχαρητηρια....!!!!!!!

fast-enough
31-05-11, 17:35
Θα ήθελα και εγώ να σε ευχαριστήσω ειλικρινά για το υπέροχο αυτό thread καθώς και να σου πω ένα μεγάλο μπράβο (καθώς και στους λοιπούς μερακλήδες) για τη δουλειά που κάνατε...

z3 2.2
31-05-11, 18:22
Αντωνη ολα καλα με το κιβωτιο
μπορω να καταλαβω τη χαρα σου
ΕΥΓΕ για το καταπληκτικο σου θρεντ
σε ευχαριστουμε πολυ
υπεροχο

S8N
31-05-11, 19:12
Καλά το κιβώτιο... στην εξάτμιση είδατε τι έκανε ο άνθρωπος?

Αντώνη, ό,τι και να πω είναι λίγο. RESPECT! :thumbsup:

oldcarskickass
31-05-11, 19:37
Καλά το κιβώτιο... στην εξάτμιση είδατε τι έκανε ο άνθρωπος?

Αντώνη, ό,τι και να πω είναι λίγο. RESPECT! :thumbsup:

Τη συγκεκριμένη την έκανα κάδρο πάνω από το κρεβάτι μου.

Kostas_1
31-05-11, 20:23
Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε για το εξαιρετικο θρεντ.

Οταν ειδα ετσι ανοιγμένο το σασμαν...

Leonidas_E39
31-05-11, 21:06
Αντωνη εχετε ξεφυγει τελείως με το κουνιαδακι σου στο θεμα συντηρησης.

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ για την υπομονη και ενα τεραστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το τοσο
αναλυτικο DIY .:thnx:

oasisa
31-05-11, 22:52
Πολλά ΜΠΡΑΒΟ απο τα λίγα θέματα που μου κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον.με τόσα δισκάκια έχασα την μπάλα. να ρωτήσω κάτι αλλάξατε και το φίλτρο του σασμάν.κάποιος μου είπε οτι θέλει και αυτό αλλάγη καθε 50-60 χιλ. χιλ.

individual
01-06-11, 00:19
Πολλά ΜΠΡΑΒΟ απο τα λίγα θέματα που μου κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον.με τόσα δισκάκια έχασα την μπάλα. να ρωτήσω κάτι αλλάξατε και το φίλτρο του σασμάν.κάποιος μου είπε οτι θέλει και αυτό αλλάγη καθε 50-60 χιλ. χιλ.

εγω φιλε μου θα τα αλλαζω....ισως και νωριτερα,απο τις 50.000 χλμ......
και το λεω αυτο γιατι με αυτα που ειδα και εγω και ο γιωργος.....καταλαβαμε,οτι σε αυτα τουλαχιστον τα σασμαν....ο ορος που χρησιμοποιει η BMW....life-time λαδια......μονο το γελιο μπορει να μας προκαλεσει....

individual
01-06-11, 00:22
Συγχαρητηρια για την υπομονη σου, το μερακι σου και την υπεροχη δουλεια σου...!!!!!!

Τωρα ξερω αν χρειαστω κατι ...... θα σε επισκευτω.......!!!!!!

και παλι συγχαρητηρια....!!!!!!!


αχρειαστοι να ειμαστε....αλλα αν χρειστεις κατι και μπορουμε να βοηθησουμε.......γιατι οχι thumb

Leonidas_E39
01-06-11, 08:52
Αντωνη αν και τα ειπαμε και στο τηλεφωνο με αυτο το θρεντ και το αλλο με το φίλτρο αναθυμιασεων του turbo μας ανοιξες τα ματια και εσωσες τις τσεπες μας απο πολλα φραγκα αφου ψαχνεσαι τοσο πολύ με το θέμα συντηρησης του αυτοκινητου σου μας μεταφερεις τις εμπειριες σου και τις μοιραζεσαι μαζι μας.

Πληροφοριακα να πώ οτι για αλλαγη σαζμαν Steptronic η BMW ζηταει κοντα 5000 Ευρω και οι ζασμαναδες για ανακατασκευασμενο κοντα στο 3000 χιλιαρο.

Πες μας αντωνη το κοστος για τα ανταλλακτικα που χρειαστηκες μιας και τα εργατικα του Γιωργου βλέπω να τα πληρώνεις σε υγρό καυσιμο (Ουισκια):thumbsup::thumbsup:

S8N
01-06-11, 09:44
Πάντως και 3 χιλιάρικα να πήρε ο Γιώργος, προτιμώ να τα δώσω σ' εκείνον παρά στους άλλους!

Leonidas_E39
01-06-11, 10:28
Πάντως και 3 χιλιάρικα να πήρε ο Γιώργος, προτιμώ να τα δώσω σ' εκείνον παρά στους άλλους!

Ετσι ειναι Αρη συμφωνω μαζι σου μιας και οτι εκανε ο Γιωργος μας δειχνει οτι εγινε με πολύ μερακι πραγμα δυσκολο να βρεις πλεον στις μερες μας .:thumbsup::thumbsup:

individual
01-06-11, 14:32
Αντωνη αν και τα ειπαμε και στο τηλεφωνο με αυτο το θρεντ και το αλλο με το φίλτρο αναθυμιασεων του turbo μας ανοιξες τα ματια και εσωσες τις τσεπες μας απο πολλα φραγκα αφου ψαχνεσαι τοσο πολύ με το θέμα συντηρησης του αυτοκινητου σου μας μεταφερεις τις εμπειριες σου και τις μοιραζεσαι μαζι μας.

Πληροφοριακα να πώ οτι για αλλαγη σαζμαν Steptronic η BMW ζηταει κοντα 5000 Ευρω και οι ζασμαναδες για ανακατασκευασμενο κοντα στο 3000 χιλιαρο.

Πες μας αντωνη το κοστος για τα ανταλλακτικα που χρειαστηκες μιας και τα εργατικα του Γιωργου βλέπω να τα πληρώνεις σε υγρό καυσιμο (Ουισκια):thumbsup::thumbsup:

Οχι οτι θελω να το κρατησω μυστικο.....αλλα οτι και νουμερο να σου πω δεν εχει καμια μα καμια σημασια,γιατι παιζουν ρολο χιλιοι δυο παραγωντες,για αυτο που ρωτας,γιατι.....
1)δεν παθαινουν ολα την ιδια ζημια...
2)δεν κοστιζουν τα ανταλλακτικα σε ολους το ιδιο.......καθημερινο παραδειγμα,γνωστο σε ολους,η αγορα λαδιων κινητηρα.......
Βαζουν 5 ατομα ας πουμε,το ιδιο λαδι στο αμαξι τους.........και οταν ρωτησεις τον καθενα,ποσο πηρε το λιτρο........ακους τελειως διαφορετικες τιμες!!!!!
3)μπορει το ανταλλακτικο που θελεις,να στοιχιζει καινουριο πχ 500 ευρω,αλλα να το βρεις μτχ 100 ευρω......
Και μην εχετε την εντυπωση οτι ακομα και στο στεπτρονικ δεν βαζουν καποιοι μτχ ανταλλακτικα....
Εγω ας πουμε δεν ειχα κανενα κονε οσων αφορα τα δισκακια......οποτε εδωσα οσα μου ειπε ο ανθρωπος,γιατι δεν ειχα εκατο επιλογες,ωστε να διαλεξω!!!!.... τα υπολοιπα,φυσικα τα πηρα μεσω καποιων φιλων,με ¨ακρες¨ και καλες τιμες......
Τιμες που δεν εχουν καμια σχεση,με αυτες της αντιπροσωπειας......
Οσο για τον γιωργο,δεν υπαρχουν χρηματα αναμεσα μας.......οταν θελει την βοηθεια μου σε οτιδηποτε,η απαντηση φυσικα παντα ειναι ενα μεγαλο ναι!!!!.....το οποιο,το λεω με την καρδια μου!!!!....και γενικα αυτο ισχυει σε ολη την παρεα μου!!!!

individual
01-06-11, 14:46
Ετσι ειναι Αρη συμφωνω μαζι σου μιας και οτι εκανε ο Γιωργος μας δειχνει οτι εγινε με πολύ μερακι πραγμα δυσκολο να βρεις πλεον στις μερες μας .:thumbsup::thumbsup:


Καθε μερα του το λεω!!!!!......να κανει αυτο που αγαπαει και επαγγελματικα.......
γιατι του αρεσει να ψαχνεται με οτιδηποτε καινουριο.........και κανει σαν μικρο παιδι οταν ειναι να λυσει κατι που το βλεπει για πρωτη φορα........απλα και μονο,για να δει ¨τι ονειρο ειχε δει¨ αυτος που το κατασκευασε......
Πριν κατεβασουμε το σασμαν του ειχα πει,οτι ξερεις το στεπτρονικ ειναι ετσι-ετσι-ετσι-ετσι και κανει αυτο-αυτο-αυτο.....
Μολις το ελυσε,ειπε.......
Ειναι ιδιο με ενα απλο σασμαν,οσων αφορα τα μηχανικα μερη......απλα αυτο δινει της εντολες του ηλεκτρονικα.........ετσι απλα!!!!.....
Με κουφανε.......αλλα τελικα ειχε δικιο!!!

fanisk
01-06-11, 14:54
Παρα πολυ ομορφο topic. Με καλη παρεα, τον αναλογο χωρο, βασικες ή και περισσοτερες γνωσεις, και τα καταλληλα εργαλεια κανεις τετοιες δυσκολες εργασιες να φαινονται παιχνιδακι!

Μπραβο Αντωνη και Γιωργο thumb

kplc16
25-08-11, 11:27
Αντωνη μπραβο πολυ καλο thread.Ενα απο τα καλυτερα του φορουμ.

Και ο Γιωργος ''χερας''. Μπραβο και στους δυο σας.

S8N
25-08-11, 11:33
Τελικά αυτές οι βαλβολίνες στα steptronic ξέρουμε πόσο συχνά χρειάζονται αντικατάσταση? Το βιβλίο συντήρησης δεν αναφέρει κάτι, ο δε τεχνικός σύμβουλος στον Σφακιανάκη μου είπε πως είναι lifetime. Υποτίθεται πως το ίδιο ισχύει και για το 3λιτρο X5 του πατέρα μου (ΜΥ2001) με το 5άρι αυτόματο, πριν από 1,5 χρόνο όμως που έγινε αντικατάσταση βαλβολινών ύστερα από δική του πρωτοβουλία -στα 100.000 km-, η αίσθηση κατά την κύλιση βελτιώθηκε. Το δικό μου φορά το νεότερο 6άρι steptronic με το joystick.

kplc16
25-08-11, 11:41
Τελικά αυτές οι βαλβολίνες στα steptronic ξέρουμε πόσο συχνά χρειάζονται αντικατάσταση? Το βιβλίο συντήρησης δεν αναφέρει κάτι, ο δε τεχνικός σύμβουλος στον Σφακιανάκη μου είπε πως είναι lifetime. Υποτίθεται πως το ίδιο ισχύει και για το 3λιτρο X5 του πατέρα μου (ΜΥ2001) με το 5άρι αυτόματο, πριν από 1,5 χρόνο όμως που έγινε αντικατάσταση βαλβολινών ύστερα από δική του πρωτοβουλία -στα 100.000 km-, η αίσθηση κατά την κύλιση βελτιώθηκε. Το δικό μου φορά το νεότερο 6άρι steptronic με το joystick.


:hystericalbs1:

individual
25-08-11, 11:58
Τελικά αυτές οι βαλβολίνες στα steptronic ξέρουμε πόσο συχνά χρειάζονται αντικατάσταση? Το βιβλίο συντήρησης δεν αναφέρει κάτι, ο δε τεχνικός σύμβουλος στον Σφακιανάκη μου είπε πως είναι lifetime. Υποτίθεται πως το ίδιο ισχύει και για το 3λιτρο X5 του πατέρα μου (ΜΥ2001) με το 5άρι αυτόματο, πριν από 1,5 χρόνο όμως που έγινε αντικατάσταση βαλβολινών ύστερα από δική του πρωτοβουλία -στα 100.000 km-, η αίσθηση κατά την κύλιση βελτιώθηκε. Το δικό μου φορά το νεότερο 6άρι steptronic με το joystick.



ναι αρη.....η BMW λεει οτι δεν χρειαζεται αλλαγη το λαδι στο σασμαν,ουτε στο διαφορικο,ουτε αλλαγη στο φιλτρο αναθυμιασεων (στα ντιζελ),λεει για αλλαγες λαδιων σε απειρα χλμ........και γενικως λεει πολλα......τα οποια εγω τουλαχιστον και η παρεα μου,οπου ολοι ειναι ''μουτζουρηδες'',τα γραφουμε εκει που δεν πειανει μελανι......για να μην πω αλλου!!!!
και ας ρωτησω εγω με την σειρα μου....
1)γιατι αφου δεν χρειαζεται αλλαγη λαδιων στο σασμαν,παθαινουν ζημια τα μισα??και ειδικα στα ντιζελ οπου ειναι GM???....
εγω μονο οσους γνωριζω με Χ5 ντιζελ που το παθανε....φτανει κιολας!!!
2)το ξερατε οτι οι περισσοτεροι που επαθαν ζημια με το τουρμπο (παλι σε ντιζελ) την ευθηνη φερει το φιλτρο αναθυμιασεων???.....η BMW ομως σφυριζει αδιαφορα.
μπορω να σας λεω ασταματητα,για αστοχιες της αγαπημενης μας μαρκας κατα τα αλλα.......
αλλα θα γινω κουραστικος......
ολα τα παραπανω φυσικα ειναι η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!!! και τιποτα αλλο.....
ετσι τελος παντων τα βλεπω εγω!!!

ειπες αρη οτι οταν αλλαξες λαδια,ειδες διαφορα......
λογικα,απο οτι λεει η εταιρια,δεν επρεπε να δεις καμια διαφορα,αφου τα λαδια ειναι lifetime......
μαλλον ολα αυτα ειναι στη σφαιρα της φαντασια σου!!! (πλακα κανω).
οσο για το καθε ποτε να τα αλλαζουμε......
εγω θα τα αλλαζω καθε 20-30 χιλιαδες χλμ....
ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ.....ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ......ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ,ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ!!!

kplc16
25-08-11, 12:04
πολλοι θα πουν οτι δε ξερουν οι Γερμανοι και ξερει ο Ελληναρας(στην ειρωνια).

Εχω την εντυπωση οτι αυτα τα lifetime και αλλαγη λαδιων ανα 25000 χλμ ειναι αποτελεσμα της βαυαρικης επιστιμονικης σκεψης :κανε αυτο που σου λεω για να μην εχεις αυτοκινητο σε 10 χρονια. Ελα και παρε ενα καινουργιο.

Απο την αλλη ομως ο Σταματης αν θυμαμαι καλα ειχε στειλει λαδια καπου στην Αμερικη και τον ενθαρρυναν να κανει ποιο αραιες αλλαγες.

Υπαρχουν ομως και οδηγοι αυτοκινητων που δεν ανοιγουν το καπο ουτε για αστειο.Θα ελεγξουν οι τελευταιοι αν εχει μεινει σταγονα μεσα στο καρτερ;

Θα περιμενει η γυναικα μου 25000 χλμ για να αλλαξει λαδια;:hystericalbs1:

individual
25-08-11, 12:12
πολλοι θα πουν οτι δε ξερουν οι Γερμανοι και ξερει ο Ελληναρας(στην ειρωνια).

Εχω την εντυπωση οτι αυτα τα lifetime και αλλαγη λαδιων ανα 25000 χλμ ειναι αποτελεσμα της βαυαρικης επιστιμονικης σκεψης :κανε αυτο που σου λεω για να μην εχεις αυτοκινητο σε 10 χρονια. Ελα και παρε ενα καινουργιο.

Απο την αλλη ομως ο Σταματης αν θυμαμαι καλα ειχε στειλει λαδια καπου στην Αμερικη και τον ενθαρρυναν να κανει ποιο αραιες αλλαγες.

Υπαρχουν ομως και οδηγοι αυτοκινητων που δεν ανοιγουν το καπο ουτε για αστειο.Θα ελεγξουν οι τελευταιοι αν εχει μεινει σταγονα μεσα στο καρτερ;

Θα περιμενει η γυναικα μου 25000 χλμ για να αλλαξει λαδια;:hystericalbs1:


με προλαβες.....ειμαι σιγουρος οτι θα το πουν οι περισσοτεροι....
για αυτα παντα,σε οτι γραφω για τετοια θεματα.....λεω με κεφαλαια παντα γραμματα,οτι αυτη ειναι Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...και τιποτα αλλο!!!
οσο για αυτους που δεν ανοιγουν καπο,ουτε για πλακα.....
αυτοι ειναι που ειρωνευοντε,σχεδον τις περισσοτερες φορες!!!!

strof
09-09-11, 07:57
Εδω και μια εβδομαδα περιπου το κιβωτιο δεν λειτουργει ιδανικα. Ενω αλλαζει 1η και 2α ομαλα και εκει που πρεπει, την τριτη δεν την επιλεγει αμεσως μεσα στην πολη. Κραταει την δευτερα μεχρι τις 2500 στροφες (πολλεςγια diesel κινητηρα) και οταν αποφασισει να αλλαξει σε τριτη το κανει πολυ ατσαλα, με ενα κλωτσιμα (μαλλον επειδη δουλευει ψηλα ο κινητηρας). Τα λαδια φταινε που δεν τα εχω αλλαξει ποτε? Η ενα reset θα το ξεμπλοκαρει? Το 90% των τελευταιων μετακινησεων ειναι σε επαρχιακη πολη.

S8N
09-09-11, 09:29
Πόσα km έχεις κάνει? Και μένα κλωτσάει άγαρμπα μερικές φορές αλλά πάντα στο DS πρόγραμμα. Έχω 53.000 km και σκέπτομαι να κάνω σύντομα την πρώτη αλλαγή.

strof
09-09-11, 09:33
Πόσα km έχεις κάνει? Και μένα κλωτσάει άγαρμπα μερικές φορές αλλά πάντα στο DS πρόγραμμα. Έχω 53.000 km και σκέπτομαι να κάνω σύντομα την πρώτη αλλαγή.

Αισιως 162.000 χλμ... Στο D κανει αυτο που περιγραφω, στο DS δεν το δοκιμασα ακομα.

S8N
09-09-11, 09:55
162.000 km σε 5 χρόνια βρε θηρίο! Ο πατέρας μου στο Χ5 του (Ε53) τα άλλαξε στα 100.00km και διαπίστωσε αρκετά πιο ήσυχη και στρωτή λειτουργία.

aristent
31-07-12, 23:25
Ενα μεγαλο UP σε ενα καταπληκτικο και πολυ ενημερωτικο θρεντ!!!

.....αν και εχουν "χαθει" καποιες φωτο λογο imageshack,αξιζει να το δειτε ή να το ξαναδειτε.thumb

Respect Αντωνη για το θρεντ αλλα και στο μαστορα Γιωργο για την δουλεια!!!

πραγματικα μετα απο τοσο ξεβιδωμα το πως δεν χανει καποιος την "μπαλα" στο "βιδωμα" ,ειναι αξιο θαυμασμου!!!

individual
28-12-12, 21:27
Ενα μεγαλο UP σε ενα καταπληκτικο και πολυ ενημερωτικο θρεντ!!!

.....αν και εχουν "χαθει" καποιες φωτο λογο imageshack,αξιζει να το δειτε ή να το ξαναδειτε.thumb

Respect Αντωνη για το θρεντ αλλα και στο μαστορα Γιωργο για την δουλεια!!!

πραγματικα μετα απο τοσο ξεβιδωμα το πως δεν χανει καποιος την "μπαλα" στο "βιδωμα" ,ειναι αξιο θαυμασμου!!!


ασε αρη.......εκανα μα@@κια με το imageshak.....αλλα παλι καλα...που φαινοντε τα κυριοτερα.
τις φωτο νομιζω οτι τις εχω......μπορουμε να τις ξαναβαλουμε???

aristent
28-12-12, 21:44
αμε!!!...στειλε τις σε μενα με πμ.thumb

stef
28-12-12, 22:03
Σε πρόσφατο service που έκανα και είμαι στα 60000 χλμ μου ανέφεραν ότι δεν χρειάζεται αντικατάσταση στα λάδια του κιβωτίου
Βέβαια αυτό που παρατηρώ εδώ και κανα μήνα είναι ότι όταν είμαι σε manual mode και το γυρίζω στο D το βλέπω ότι αργεί λιγάκι παραπάνω από το κανονικό να επιστρέψει
Εννοώ δηλαδή ότι κρατάει την επιλεγμένη ταχύτητα για 10-15 sec παραπάνω από ότι παλαιότερα...

S8N
28-12-12, 22:08
Δεν έχει σχέση αυτό Στέφανε, έχει να κάνει με θερμοκρασία και φορτίο.
Κι εμένα το κάνει τώρα με τα κρύα.

Α, και χρόνια πολλά!

individual
28-12-12, 22:23
αμε!!!...στειλε τις σε μενα με πμ.thumb


σου εστειλα.....αν εκανα καποια μα@@@ια...πες μου...:th_Laie_67-1:

και χρονια πολλα σε ολους και ολες!!!

individual
28-12-12, 22:30
of topic.......και επειδη η ζωη συνεχιζεται και χωρις BMW.....και εχοντας εδω και ενα χρονο το colt-ακι.....και εχω κανει μερικα DIY με το γιωργο φυσικα.....

ΕΡΩΤΗΣΗ....να ποσταρω καποιο απο τα επομενα???.....η θα φαω ban???χαχαχα

individual
29-12-12, 08:52
να ευχαριστησω λοιπον τον αρη (aristent)που εβαλε τις φωτογραφιες στη θεση τους.

Z4 DCT
29-12-12, 09:07
Τρομερή δουλειά....και απίστευτο μάθημα για όλους μας....:thnx::thnx::thnx:

georgebmw
09-03-13, 23:18
Εδω μιας κ είδα όλα αυτα έχω να πω ενα μεγάλο μπράβο!
Επεισης θέλω να πω κ γω οτι έχω ενα φιλαράκι που εχει ενα ε60 520d
Με αυτόματο σιριακο κ εχει το έχεις προβλημα!του πετάει συνέχεια την Τρίτη!τι να ειναι άραγε;

individual
12-06-13, 16:13
Εδω μιας κ είδα όλα αυτα έχω να πω ενα μεγάλο μπράβο!
Επεισης θέλω να πω κ γω οτι έχω ενα φιλαράκι που εχει ενα ε60 520d
Με αυτόματο σιριακο κ εχει το έχεις προβλημα!του πετάει συνέχεια την Τρίτη!τι να ειναι άραγε;


ας το μπριζωσει για αρχη,μηπως ειναι καποια ηλεκτρονικη βλαβη.
αν δεν ειναι κατι ηλεκτρονικο,ας κανει εναν ελεγχο-συντηρηση σε καποιον που το κατεχει το ''αθλημα''.thumb

BILL007
30-09-13, 01:49
EPIC thread! :thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: (και δεν το είχε πάρει το μάτι μου ποτέ! :facepalm:)

aristent
19-01-14, 12:37
εγω φιλε μου θα τα αλλαζω....ισως και νωριτερα,απο τις 50.000 χλμ......
και το λεω αυτο γιατι με αυτα που ειδα και εγω και ο γιωργος.....καταλαβαμε,οτι σε αυτα τουλαχιστον τα σασμαν....ο ορος που χρησιμοποιει η BMW....life-time λαδια......μονο το γελιο μπορει να μας προκαλεσει....

ειμαι στα 57.000χιλ.και δεν εχω αλλαξει υγρα στο σασμαν.......ελπιζω τα "life-time λαδια" να μην ειναι η αιτια των προβληματων μου.....αν ειναι ομως????.....θελουν κρεμασμα εκει στην BMW!!!


και παλι συγχαρητηρια Αντωνη για το θρεντ.thumb

ΥΣ...λειπουν καποιες φωτο,ισως να μην τις εμφανιζει για καποιο λογο....

BILL007
19-01-14, 12:55
ειμαι στα 57.000χιλ.και δεν εχω αλλαξει υγρα στο σασμαν.......ελπιζω τα "life-time λαδια" να μην ειναι η αιτια των προβληματων μου.....αν ειναι ομως????.....θελουν κρεμασμα εκει στην BMW!!!


Άρη το ίδιο ακριβώς έλεγα με τον Χρίστο πριν φύγω.Μα ακριβώς το ίδιο.
Τα λάδια πρέπει να παίζουν ένα τεράστιο ρόλο στις υποθέσεις των σασμάν αλλά και των διαφορικών και στα failure τα οποία παρουσιάζονται απο απλά 316 μέχρι Μ3.

Γι'αυτό συμβουλή, δώστε 50 ευρώ και αλλάξτε λάδια σασμάν, διαφορικού, ειδικά αν έχετε πάνω απο 100.000 thumb

wheelman
19-01-14, 13:36
Άρη το ίδιο ακριβώς έλεγα με τον Χρίστο πριν φύγω.Μα ακριβώς το ίδιο.
Τα λάδια πρέπει να παίζουν ένα τεράστιο ρόλο στις υποθέσεις των σασμάν αλλά και των διαφορικών και στα failure τα οποία παρουσιάζονται απο απλά 316 μέχρι Μ3.

Γι'αυτό συμβουλή, δώστε 50 ευρώ και αλλάξτε λάδια σασμάν, διαφορικού, ειδικά αν έχετε πάνω απο 100.000 thumb
Στα αυτόματα κιβώτια νομίζω είναι ποιο τσουχτερή η αλλαγή....
Αν δεν κάνω λάθος, αλλάζουν όλη την ελαιολεκάνη που
εμπεριέχει και το φίλτρο.

BILL007
19-01-14, 13:39
Στα αυτόματα κιβώτια νομίζω είναι ποιο τσουχτερή η αλλαγή....
Αν δεν κάνω λάθος, αλλάζουν όλη την ελαιολεκάνη που
εμπεριέχει και το φίλτρο.

Έχεις δίκιο Ηλία thumb Εγώ αναφερόμουν στα manual. Γενικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει λάδι που μετά τις 100.000 λειτουργεί σωστά, για κανένα λόγο...

Leonidas_E39
19-01-14, 13:43
Στα αυτοματα αναλογα τον τυπο του σαζμαν και τα λαδια που φοραει το κοστος μπορει να κυμανθει απο 200 εως 350 ευρω φυσικα να σημειωσουμε οτι η αγαπημενη μας μαρκα ενω δινει στο steptronic τα λαδια long life με λιγα λογια οτι δεν αλλαζονται ποτε δινει σαν ανταλλακτικο το φιλτρο λαδιου του σαζμαν αυτο και μονο λεει πολλα.

Dathanaso
19-01-14, 15:35
respect .. δεν υπαρχει αυτο που κανατε μπραβο

nikos e46
19-01-14, 16:39
Αντώνη σου θυμίζει κάτι αυτό???
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/4524717/

individual
19-01-14, 20:04
Αντώνη σου θυμίζει κάτι αυτό???
https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/4524717/


εεεεεε......ολο και κατι μου θυμιζει!!!
μεχρι και τον αριθμο πλαισιου θυμαμαι!!!
ειναι το ΠΡΩΗΝ δικο μου.
το ειχα εντοπισει πριν λιγες μερες.

και μιας που ηρθε στη επικαιροτητα το συγκεκριμενο θεμα,να πω οτι,
τελικα......ο γιωργος ανοιξε συνεργειο,κανονικα πλεον.
.....και το κολτακι.....σερβις και οτι αλλο εκει φυσικα.

xarisp
03-08-14, 15:51
εεεεεε......ολο και κατι μου θυμιζει!!!
μεχρι και τον αριθμο πλαισιου θυμαμαι!!!
ειναι το ΠΡΩΗΝ δικο μου.
το ειχα εντοπισει πριν λιγες μερες.

και μιας που ηρθε στη επικαιροτητα το συγκεκριμενο θεμα,να πω οτι,
τελικα......ο γιωργος ανοιξε συνεργειο,κανονικα πλεον.
.....και το κολτακι.....σερβις και οτι αλλο εκει φυσικα.

Ενα τηλέφωνο επικοινωνίας του Γιώργου θα ήταν ευκολο τον χρειζόμαστε!!

katsaraios
03-08-14, 16:14
Αντωνη μηπως να ξανα "φορτωνες" τις φωτο;

individual
03-08-14, 17:55
Αντωνη μηπως να ξανα "φορτωνες" τις φωτο;

Τι εγινε??
εξαφανηστικαν οι φωτο??
ξαναεγινε αυτο!!!

μπορω μονος μου να τις ανεβασω??

individual
03-08-14, 17:56
Ενα τηλέφωνο επικοινωνίας του Γιώργου θα ήταν ευκολο τον χρειζόμαστε!!

εχεις πμ!!