PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΣΙΜΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥ....



mixalis
01-08-14, 11:46
Καλημέρα στη παρέα
Θα ήθελα γνώμες για το παρακάτω που μου έτυχε.

Πηγαίνοντας κανονικά στη Αττική οδό με σταθερή ταχύτητα και χωρις κανένα θέμα ένιωσα το αμάξι να μην τραβάει καλά...
Βγαίνω λοιπόν στη ΕΚΟ και μόλις σταμάτησα διαπίστωσα ένα τρεμουλο στο κινητήρα ίδιο με αυτό όταν χάνεις κύλινδρο , ξαφνικά άνοιξε και check.....
Σβήνω λοιπόν επιτόπου και ξανά βάζω μπροστά να δω τι θα κάνει....μια χαρά μετά ούτε τρεμουλο ούτε check, μετά απο καμία ώρα και έχοντας φτάσει ανάβυσσο ενώ περιμένω στο ρελαντί ένα φίλο αρχίζει πάλι το τρεμουλο και στη συνέχεια το check, ξανά πάλι σβήνω ανάβω και πάλι μια χαρά.
Να σημειώσω οτι πρόκειται για X5 του 2004 3.0 lt
Γνωρίζουμε κάτι επι του θέματος ? :thanks:

andreas_R
01-08-14, 11:49
Πολλαπλασιαστης , μπουζι , κωλοβενζινη

mitsos_chania
01-08-14, 12:18
Οτι ειπε ο αντρεας +σωληνακι αναθυμιασεων

compactM3
01-08-14, 12:18
99,9999% πολλαπλασιαστης.
ΜΗΝ βαλεις τον γνησιο, βαλε BOSCH.
και πιο φτηνος, και ΠΟΛΥ καλυτερος.
Αν σε παιρνει, αλλαξε και τους εξι να ησυχασεις....

HLIAS - E36
01-08-14, 12:24
Κι εγώ για πολλαπλασιαστή θα σου έλεγα... Το αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο ως συνοδηγός σε ένα 316 ενός φίλου και τελικά ήταν αυτό το πρόβλημα...

aristent
02-08-14, 06:29
Tα οφτοπικ ποστ μεταφερθηκαν εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=22482

:thnx:

Kazakos Garage
02-08-14, 07:51
Απο κάποιο σημείο τραβάει αέρα και σου μπερδεύει τα μιγματα.

mixalis
02-08-14, 08:45
Απο κάποιο σημείο τραβάει αέρα και σου μπερδεύει τα μιγματα.

Πρέπει λοιπόν να πάω σε κάποιο συνεργείο ή μπορω να δω κάτι εγώ ?

mixalis
02-08-14, 08:46
Tα οφτοπικ ποστ μεταφερθηκαν εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=22482

:thnx:

Ωραίος ο Άρης γιατί είχε ξεφύγει...

I_MNL
02-08-14, 11:10
Πάντως ρώτησα μέχρι στιγμής 3 συνεργεία και όλοι είπαν κάτι διαφορετικό και όλοι τους ειναι σίγουροι....
Το θέμα ειναι οτι δεν εχει κρατήσει βλάβη και όλοι κάνουν εικασίες.


Μάλιστα. Αυτό είναι πρόβλημα, διότι αν δεν έχει κρατήσει κωδικό βλάβης, είναι δύσκολο να βρεθει (όχι ακατόρθωτο) ακόμα και στην αντιπροσωπεία (παρακαλώ μη γελάσετε!). Μάλλον δείχνει για βλάβη που συμβαίνει πού και πού
Και όλοι ξεκινούν με το πιο είναι το πιο πιθανό, πιο συμβαίνει πιο συχνά, πιο είναι πιο φτηνό και πάει λέγοντας. Κάτι τέτοιο συμβαίνει παντού (και στην Αγγλία βεβαίως βεβαίως...)

Το θέμα είναι τι θα κάνεις εσύ. Πήγες σε τρία συνεργεία. Τους ήξερες? Ήταν συστημένα? Ξέρεις άλλα άτομα που πήγαν εκεί και είχαν επίλυση του όποιου προβλήματος είχαν με το αμάξι τους? Από τις απαντήσεις που σου έδωσαν οι τεχνίτες, ποιον πιστεύεις ότι μπορείς να εμπιστευτείς?

Απ' όλα αυτά και από ό,τι σου είπαν και τα αγόρια του φόρουμ, σκέψου, ρώτησέ μας πάλι αν έχεις αμφιβολίες ή για το τι αποφάσισες

mixalis
02-08-14, 11:47
Μάλιστα. Αυτό είναι πρόβλημα, διότι αν δεν έχει κρατήσει κωδικό βλάβης, είναι δύσκολο να βρεθει (όχι ακατόρθωτο) ακόμα και στην αντιπροσωπεία (παρακαλώ μη γελάσετε!). Μάλλον δείχνει για βλάβη που συμβαίνει πού και πού
Και όλοι ξεκινούν με το πιο είναι το πιο πιθανό, πιο συμβαίνει πιο συχνά, πιο είναι πιο φτηνό και πάει λέγοντας. Κάτι τέτοιο συμβαίνει παντού (και στην Αγγλία βεβαίως βεβαίως...)

Το θέμα είναι τι θα κάνεις εσύ. Πήγες σε τρία συνεργεία. Τους ήξερες? Ήταν συστημένα? Ξέρεις άλλα άτομα που πήγαν εκεί και είχαν επίλυση του όποιου προβλήματος είχαν με το αμάξι τους? Από τις απαντήσεις που σου έδωσαν οι τεχνίτες, ποιον πιστεύεις ότι μπορείς να εμπιστευτείς?

Απ' όλα αυτά και από ό,τι σου είπαν και τα αγόρια του φόρουμ, σκέψου, ρώτησέ μας πάλι αν έχεις αμφιβολίες ή για το τι αποφάσισες

Και οι τρεις ειναι καταρχήν εξουσιοδοτημενα συνεργεία απλα δεν συμφωνώ με την άποψη να αλλάξουμε αυτό και βλέπουμε τι θα γίνει.....έτσι γίνομαι κι εγώ μάστορας με την τσέπη του άλλου....
Αρχικά πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να αλλάξω πολλαπλασιαστες που και να μην ειναι τελικά αυτή η αιτία καλο θα κάνει παρα κακό και μετά θα δω.....πάντως με τρελαίνει το όλο θέμα!!!

mark e92
02-08-14, 13:14
Αρχικά πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να αλλάξω πολλαπλασιαστες που και να μην ειναι τελικά αυτή η αιτία καλο θα κάνει παρα κακό και μετά θα δω.....πάντως με τρελαίνει το όλο θέμα!!!

Aυτό είναι και το πιο σωστό πιστεύω .thumb
Καλή επιτυχία !

Kazakos Garage
02-08-14, 15:42
Κατά πάσα πιθανότητα σου βγάζει προσαρμογή μίγματος σειρα κυλίνδρων 1 η 2.

Kazakos Garage
02-08-14, 15:49
Έχει και έναν σωλήνα αναθυμιασεων που φεύγει από τον δίχτυ λαδιού και πηγαινει στον διαχωριστη.

Κοιτα μην έχει τρυπισει και αυτος.

ghost-rider
02-08-14, 16:01
Λογικα αν ήταν αστοχία ανάφλεξης θα κρατούσε στη μνήμη καταγραφή.
Ακόμα κ αν δεν άναβε τσεκ.
Τα missfire τα κρατάει.
Δεν το βρίσκω λογικό να ξεκινήσεις αλλάζοντας πολλαπλασιαστες.

mixalis
03-08-14, 00:06
Λογικα αν ήταν αστοχία ανάφλεξης θα κρατούσε στη μνήμη καταγραφή.
Ακόμα κ αν δεν άναβε τσεκ.
Τα missfire τα κρατάει.
Δεν το βρίσκω λογικό να ξεκινήσεις αλλάζοντας πολλαπλασιαστες.

Οπότε τι προτείνεις να κάνω ?

mixalis
03-08-14, 00:06
Κατά πάσα πιθανότητα σου βγάζει προσαρμογή μίγματος σειρα κυλίνδρων 1 η 2.

Τι γίνεται στη περίπτωση αυτή ?

Kazakos Garage
03-08-14, 08:28
Ψάχνεις να δεις αν έχουν πρόβλημα αυτά που σου είπα παραπανω.

Έχεις διαφυγη αέρα από κάπου 100%

I_MNL
08-08-14, 01:35
Και οι τρεις ειναι καταρχήν εξουσιοδοτημενα συνεργεία απλα δεν συμφωνώ με την άποψη να αλλάξουμε αυτό και βλέπουμε τι θα γίνει.....έτσι γίνομαι κι εγώ μάστορας με την τσέπη του άλλου....
Αρχικά πιστεύω οτι ειναι καλύτερα να αλλάξω πολλαπλασιαστες που και να μην ειναι τελικά αυτή η αιτία καλο θα κάνει παρα κακό και μετά θα δω.....πάντως με τρελαίνει το όλο θέμα!!!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Συμφωνούν και τα τρία στο ποιο είναι το πιο πιθανό πρόβλημα ή το κάθε συνεργείο δίνει διαφορετική πιθανή διάγνωση?
Αν δεν υπάρχει ομοφωνία απόψεων, τότε, κατά την ταπεινή μου γνώμη (εφόσον το φαινόμενο είναι συνεχές στο αυτοκίνητο), ξεκινάς από την πιο φθηνή και πιο εύκολη λύση. Και ο οπτικος έλεγχος σωληνων σε πρώτη φάση δεν είναι ακριβός!

Χωρίς πλάκα, ίσως χρειαστεί να πας και σε τέταρτο συνεργείο, γιατί όπως έιναι ευνόητο το "αλλάζουμε αυτό και βλέπουμε τι θα γίνει" δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Τονίζω δε πόσο σημαντικό είναι το αν είχες προηγούμενες επιτυχείς επισκευές/δοσοληψίες με καποιο από αυτά τα συνεργεία, ώστε να μην παρεξηγήσεις το "αλλάζουμε αυτό και βλέπουμε τι θα γίνει" που είπαν.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...:o

Panos 316T
08-08-14, 08:13
Φιλε Μιχαλη σε βρισκω λιγο λαθος.

Απο τη στιγμη που δεν καταγραφεται η βλαβη , ο μαστορας δεν ειναι μαγος για να την βρει στοχευμενα.

Θα πρεπει να το παει κρικο κρικο ΕΚΤΟΣ και αν λογω εμπειριας του και λογω ισως "κλασικης περιπτωσης βλαβης" το βρει αμεσα.

Και αν ειναι σωστος δεν θα σε χρεωσει ενα καρο πραματα αλλα μονο το ανταλλακτικο που πρεπει.

υγ: ξεκινα απο αυτα που σου ειπε ο κος Καζακος!

mixalis
08-08-14, 10:48
Φιλε Μιχαλη σε βρισκω λιγο λαθος.

Απο τη στιγμη που δεν καταγραφεται η βλαβη , ο μαστορας δεν ειναι μαγος για να την βρει στοχευμενα.

Θα πρεπει να το παει κρικο κρικο ΕΚΤΟΣ και αν λογω εμπειριας του και λογω ισως "κλασικης περιπτωσης βλαβης" το βρει αμεσα.

Και αν ειναι σωστος δεν θα σε χρεωσει ενα καρο πραματα αλλα μονο το ανταλλακτικο που πρεπει.

υγ: ξεκινα απο αυτα που σου ειπε ο κος Καζακος!

Καλημέρα Πάνο
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες αλλά θα δεχτούν να μην με χρεώσουν σε ότι αλλάξουν ή θα πρέπει να τσακωθούμε στο τέλος?

ghost-rider
08-08-14, 11:52
Καλημέρα Πάνο
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες αλλά θα δεχτούν να μην με χρεώσουν σε ότι αλλάξουν ή θα πρέπει να τσακωθούμε στο τέλος?

Nα σου πω κατι?
Αν ψαχνοντας να βρουν τι εχει το αμαξι σου καθαρισουν πχ μπεκ και μετα αποδειχθει οτι δεν ειναι αυτο...
Τι θα σου πουν?
Δεν πληρωνεις καθαρισμο μπεκ?
Κατσε να στα ξαναβρωμισουμε λιγο?

Δεν γινεται, φανταζομαι ειναι κατανοητο.
Ο καθαρισμος των μπεκ θα πληρωθει και ας μην εφταιγε αυτο.
Τωρα αν υποψιαζονται κατι που μπορει να δοκιμαστει και να ξαναμπει στο κουτι του οκ.
Η αν εχουν ανταλλακτικα σε καλη κατασταση και μπορουν να κανουν δοκιμες.
Αυτα μπορουν να μην τα χρεωσουν.
Παρολα αυτα η εργασια και το ψαξιμο εννοειται οτι κοστιζουν.
Δεν γινεται να ψαχνει ενας ανθρωπος δυο μερες ενα αμαξι, να φαει δυο μεροκαματα και επειδη το θεμα ηταν ενα σωληνακι υποπιεσης να παρει 5 ευρω και ουτε...

I_MNL
08-08-14, 12:24
Τελικά Μιχάλη θα μας πεις ποια βλάβη σου είπε το κάθε συνεργείο, για να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα και να μην πιθανολογούμε κι εμείς στον αέρα?

mixalis
27-08-14, 20:53
Σήμερα λοιπόν μου το έκανε πάλι και έτυχε να είμαι 100 μέτρα από συνεργείο bmw και μπήκα.....
Λέω λοιπόν όλο το ιστορικό και βάζοντας το στο κομπιούτερ και ενώ συνεχίζει να το κάνει βλέπει ατροφία στον 2ο κύλινδρο..
Μάλλον μου λέει είναι πολλαπλασιαστής, για να σιγουρευτεί έβαλε του δευτέρου κυλίνδρου στον τρίτο και αναμένουμε την επόμενη εμφάνιση του προβλήματος και ευελπιστούμε να δείξει ατροφία πλέον ο 3ος........

A8hnaios
22-05-18, 23:09
Τελικα ο Μιχαλης δε μας ειπε την αιτια!
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.. Αλλαξα πολλαπλασιαστη αλλαξα και μπουζι.συνεχιζει να κανει τα ιδια...

Υποψιαζομαι τη Κ@λοβενζινη.. Θα κοιταξω και αυτα που ειπε ο Χρηστος.....

mixalis
23-05-18, 12:04
Τελικα ο Μιχαλης δε μας ειπε την αιτια!
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.. Αλλαξα πολλαπλασιαστη αλλαξα και μπουζι.συνεχιζει να κανει τα ιδια...

Υποψιαζομαι τη Κ@λοβενζινη.. Θα κοιταξω και αυτα που ειπε ο Χρηστος.....

Το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή πολλαπλασιαστή που έκανα δοκιμαστικά και τελικά τους άλλαξα όλους thumb

A8hnaios
23-05-18, 20:43
Κοίταξα τα κολλάρα που λέει ο Χρήστος είναι ok.Έβαλα καθαριστικό στο τεπόζιτο..Τα ίδια!το κόμπιασμα συνεχίζετε...
Έκατσα λοιπόν κ έβγαλα τα μπέκ να τα πάω αύριο σε συνεργείο να δούμε εάν θέλουν καθάρισμα (Ογκομέτρηση-Υπέρηχος)

ghost-rider
24-05-18, 05:40
Κοίταξα τα κολλάρα που λέει ο Χρήστος είναι ok.Έβαλα καθαριστικό στο τεπόζιτο..Τα ίδια!το κόμπιασμα συνεχίζετε...
Έκατσα λοιπόν κ έβγαλα τα μπέκ να τα πάω αύριο σε συνεργείο να δούμε εάν θέλουν καθάρισμα (Ογκομέτρηση-Υπέρηχος)

Διακρίνω καπου με δυσκολία τους απεριγραπτους γνήσιους πολλαπλασιαστες της bremi?
Γιατί έτσι?
beru. Η έστω bosch.
Όχι γνήσιους.
Τέλος πάντων πάρτον απο το εμπόριο. Ο bremi είναι πολλαπλασιαστης των 15 ευρώ.
Και δεν τα αξίζει ούτε αυτά..

tsaltinho
24-05-18, 11:05
Το τρέμουλο στο έκανε σε έσχατη στιγμή ή όταν βυθιζες το γκάζι από χαμηλές στροφές?

A8hnaios
24-05-18, 11:06
Τα μπέκ ok δε χρειάστηκε να μπούν για καθαρισμό.Ψεκάζουν άψογα...
Οσο για τους πολλαπλασιαστές ναι φοράει ακόμα τους μαμά..Έχω αλλάξει ένα σε bosch κ προχθές άλλο ένα πάλι σε bosch..

A8hnaios
24-05-18, 13:46
Το τρέμουλο στο έκανε σε έσχατη στιγμή ή όταν βυθιζες το γκάζι από χαμηλές στροφές?

Σ ολο το φασμα ακομα και στο ρελαντι...

PetrosD
24-05-18, 18:52
Διακρίνω καπου με δυσκολία τους απεριγραπτους γνήσιους πολλαπλασιαστες της bremi?
Γιατί έτσι?
beru. Η έστω bosch.
Όχι γνήσιους.
Τέλος πάντων πάρτον απο το εμπόριο. Ο bremi είναι πολλαπλασιαστης των 15 ευρώ.
Και δεν τα αξίζει ούτε αυτά..

Για λέγε τί ξέρεις για τους πολλαπλασιαστές BREMI, γιατί πρέπει να τους αντικαταστήσω με BOSCH και τί θα κερδίσω κάνοντάς το αυτό;
Έχω BREMI στον M50 και επίσης μια 6άδα BOSCH που τους είχα πάρει μεταχειρισμένους σε πολύ καλή τιμή και κάθονται στην αποθήκη.
Άμα είναι να τους αλλάξω.

tsaltinho
24-05-18, 22:06
Σ ολο το φασμα ακομα και στο ρελαντι...

Ποτε ομως στο ξεκινουσε το τριξιμο σε ολο το φασμα. Γιστι σε εμενα ειναι ολα καλα αν δεν βυθισω αποτομα το γκαζι.
Οταν το βυθισω μπουκωνει, βγαζει ενδειξη κινητηρα και τρεμεισε ολο το φασμα.
Κι εσενα το ιδιο ή με το που ξεκινας το αυτοκινητο, αρχιζει και το τρεμουλο?

A8hnaios
24-05-18, 22:57
Με το που βαζω μπρος τ αμαξι αρχιζει το τρεμουλο...
Εβαλα πισω τα μπεκ τ απογευμα, αλλαξα πολλαπλασιαστες τωρα δε δουλευε ο 5 .Κατι παιζει εκει πισω με το ρευμα η με τη βενζινη.Θα βαλω 100αρα μολις αδειασω.

Δεν εχω χρονο ρε γμτ..... θα σχολασω νωρις αυριο.....

A8hnaios
29-05-18, 21:53
Εφτιαξε επιτελους.... Αλλαξα αλλο ενα πολλαπλασιαστη, και ξαφνικα εστρωσε.!! Ας περιμενω 1 μερα ακομα για να σιγουρευτω.. Ολα δειχνουν καλα προς το παρον. Εκανα καμποσα χλμ σημερα το απογευμα-βραδυ :grin::grin:

Ιδωμεν...

dreamer
30-05-18, 23:43
οταν αλλαζεις πολ.στη να τους αλλαζεις ολους για να εισαι σιγουρος.ειναι απο τις λιγες οδηγιες της μαμας που αποδειχθηκαν σωστες.μαζι και τα μπουζι για να εισαι πιο σιγουρος.

mixalis
01-06-18, 12:03
Εφτιαξε επιτελους.... Αλλαξα αλλο ενα πολλαπλασιαστη, και ξαφνικα εστρωσε.!! Ας περιμενω 1 μερα ακομα για να σιγουρευτω.. Ολα δειχνουν καλα προς το παρον. Εκανα καμποσα χλμ σημερα το απογευμα-βραδυ :grin::grin:

Ιδωμεν...

Αντώνη, αυτό έκανα κι εγώ όπως σου είπα αλλά τους άλλαξα όλους και ησύχασα φίλε thumb

A8hnaios
01-06-18, 17:04
Εχω αλλάξει τώρα τους 3 και 6 μπουζιά..