PDA

Επιστροφή στο Forum : dvb logic



alexm
30-07-14, 23:11
Η μαμα bmw tv ηταν υβριδικη Mpeg2 και δεν επιανε τιποτα πλεον εδω στην Πατρα, ετσι αποφασισα να προσθεσω στο dension 500 που εχω το avr της dension, για να μπορω να βλεπω βιντεο απο το ipod και μετα να βαλω και εναν δεκτη Mpeg4.
Ο εξτρα δεκτης ομως δουλευει μονο με το δικο του κοντρολ και αυτο δεν μου αρεσε...:thumbsdown:
Μετα απο πολυ ψαξιμο τελικα αγορασα το Dvblogic DT1-CXC-TV1.
Πολυ καλο προιον με παρα πολλες δυνατοτητες και ευκολη τοποθετηση, ειδικα στα bmw που εχουν TV στον εργοστασιακο εξοπλισμο.
Το τοποθετησα μονος μου, εχει ανταπτορες για να μπορει να δουλεψει με τις μαμα κεραιες, αλλα για καλυτερη ληψη τοποθετησα δυο εξτρα στον πισω προφυλακτηρα κατω απο τα φαναρια.
Η ληψη ειναι τελεια, δεν χανει σχεδον πουθενα το σημα και εχει αυτοματη ανευρεση του σταθμου οταν αλλαζεις πολη οπου αλλαζει και η συχνοτητα εκπομπης του σταθμου.
Θυρα USB-AV-Player που υποστηριζει USB-media audio, video, photo, με χωρητικοτητα έως 2TB FAT32 και NTFS.
Υποστηριζει Audio και video αρχεια MKV, AVI, MP4, MOV, FLV, MPEG-1/2/4, H.264
Ηχητικα εχει ισοσταθμιστη, διαφορες μορφες ακουστικης (τζαζ-ποπ-ντισκο-συναυλια και πολλα αλλα), τις φωτο μπορω να τις κανω ζουμ-δεξια-αριστερα-πανω-κατω για να προσαρμοζονται στην οθονη και μπορω να γραφω στο usb ή στον σκληρο καποιο προγραμα της tv που με ενδιαφερει.
Τοποθετησα και καμερα οπισθοπορειας, η οποια λειτουργει μεσω του can-bus οταν βαζω οπισθεν ή παταω το κουμπι του PDC.
Ολες οι λειτουργιες γινονται μεσω του i-drive και των χειριστηριων του τιμονιου με καθαρα εργοστασιακη μορφη, μπορω να βλεπω τα παντα εν κινησει και διαθετει Ελληνικο μενου.
Το προιον κατασκευαζεται απο την Γερμανικη εταιρια CarAudio-Systems και αντιπροσωπος για την Ελλαδα ειναι η Citysound.
Το ολο πακετο μαζι με τις εξτρα κεραιες και την καμερα στοιχισε 850 ευρω.

https://www.citysound.gr/cars/bmw/seira-5/5-e60-2003-2004-2005-2006-2007-2008-2010/dt1-cxc-tv1-dvblogic2-bmw-professional-ccc-cic-tv-tuner-detail

VanVIC
31-07-14, 06:44
Ωραία αναβάθμιση Αλέξη !

katsaraios
31-07-14, 07:20
Η εικονα του navi ειναι μονιμα στην οθονη παραλληλα με τον δεκτη η την καμερα οπισθοπορειας;
Η απλα στις φωτο την εχεις εσυ 50-50 η 60-40 ;

Bazil Van Sinner
31-07-14, 08:33
Μεγιές !!!

ΔημήτρηςΜ3
31-07-14, 10:52
Ωραίος ..
Ccc έχεις ;;

BILL007
31-07-14, 11:47
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

A8hnaios
31-07-14, 12:00
Το ολο πακετο μαζι με τις εξτρα κεραιες και την καμερα στοιχισε 850 ευρω.


:mpaks: :mpaks:

Ωραιο Μπαξιμο Αλεξη... thumb Μεγεια.!

alexm
31-07-14, 15:14
Η εικονα του navi ειναι μονιμα στην οθονη παραλληλα με τον δεκτη η την καμερα οπισθοπορειας;
Η απλα στις φωτο την εχεις εσυ 50-50 η 60-40 ;

Η εικονα του ναβι ή οποια αλλη λειτουργια του i-drive ειναι μονιμα στο 1/3 της οθονης.
Υπαρχει τροπος να βλεπεις και σε ολη την οθονη αλλα αλοιωνεται η εικονα και ψιλοπαραμοφωνει.


Ωραίος ..
Ccc έχεις ;;

Ναι ccc ειναι.

aristent
31-07-14, 20:51
Με 'γεια βρε Πατρινε!!!Κορακοζωητο!!! :thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=25728&stc=1&thumb=1&d=1406753106

Ο Ζηκος ειναι στον "στανταρ" εξοπλισμο???

Βαλε ενα //Μ λογοτυπο για screensaver να το χαρουμε!!!!:thumbsup:

το επομενο βημα μηπως θα ειναι αυτο???:
https://www.prlog.org/11283630-prehbmw-idrive-controller.jpg

aristent
31-07-14, 21:05
οριστε:
https://www.autoblitz.pics/images/2014/05/BMW-M5-Logo-1920-1080-High-Definition-Wallpaper-1920x1080-Hot-HD--1024x576.jpg

ΔημήτρηςΜ3
31-07-14, 22:08
Πίστεψε με δωσε το ccc και βάλε η cic η nbt θα το χαρείς ακόμα περισσότερο !!

gant
31-07-14, 22:09
οριστε:
https://www.autoblitz.pics/images/2014/05/BMW-M5-Logo-1920-1080-High-Definition-Wallpaper-1920x1080-Hot-HD--1024x576.jpg

Που πήγε η φώτο?

aristent
31-07-14, 22:19
....μονο κατοχοι Μ5 την βλεπουν!!!:D










....πλακα κανω!!!:cheers:

νομιζω οτι ειναι καπως "δυσκολη" η σελιδα που την βρηκα,κανε μια ανανεωση και πιστευω θα τη δεις.thumb

alexm
31-07-14, 22:47
...thumb

alexm
31-07-14, 23:27
Πίστεψε με δωσε το ccc και βάλε η cic η nbt θα το χαρείς ακόμα περισσότερο !!

Δεν το δίνει ρετροφιτ η bmw για τα e60 2007 και πίσω.
Εάν θέλει κάποιος να το βάλει πρέπει να πάει σε λύσεις εκτός bmw και όταν χρειαστεί να κάνει κάποια αναβάθμιση η κάποιο προγραμματισμό θα πρέπει να τα ξηλώσει όλα, να βάλει πίσω όλη την ccc να κάνει ότι θέλει να κάνει και μετά φρου και από την αρχή!!!
Ξεκινάς για ένα ταξίδι και σου βγάζει μια βλάβη, πας στην πιο κοντινή bmw και μόλις το μπριζοσουν για να κάνουν διάγνωση χαιρετισματα...:whistle:
Ασε που πρέπει να κανείς την καλωδίωση του ήχου τσουρουλια για να δουλέψουν τα σαβ γουφερ που έχω κάτω από τα καθίσματα.
Και όλα αυτά γιατί;
Δεν λέω ωραία η οθόνη στα cic, καλύτερη ευκρίνεια, πιο γρήγορο σύστημα γενικά, μια χαρά όμως είναι και η ccc και έχω και το κεφάλι μου ήσυχο εάν χρειαστεί να αλλάξω έναν δίσκο π.χ...thumb

ΔημήτρηςΜ3
01-08-14, 01:58
Εδώ θα διαφωνησω μαζί σου !!
Και update κανονικά γίνονται και προγραμματισμοι και τα παντα και στη BMW. Κανονικά ..
Το αμάξι σου φοράει logic 7 ;;;
Πραγματικά δε νομιζω να έχει βάλει κανεις χέρι όσο εγώ στα Ηλεκτρονικα του αυτοκινήτου ..
Και δουλεύουν όλα ρολόι !

alexm
01-08-14, 08:53
Δημητρη δεν γνωριζω τι γινετε με το δικο σου, ξερω ομως πολυ καλα τι γινετε με το δικο μου και γενικα με ολα τα bmw.
Για να προσθεσεις κατι σε bmw που εχει κατασκευαστει μετα το 2004 (απο τα μοντελα Ε60 και μετα), πρεπει να το δινει ρετροφιτ για να μπορει να προγραμματιστει στο συγκεκριμενο πλαισιο.
Οτι δεν δινει ρετροφιτ δεν μπορει επισημα να μπει στο αυτοκινητο και το συστημα διαγνωσης δεν το αναγνωριζει.
Φυσικα μπορουν να μπουν τα παντα, με αλλους ομως τροπους π.χ INPA EDIABAS - NCSExpert - WinKFP, τους οποιους ομως το συστημα διαγνωσης της bmw δεν αναγνωριζει!!!
Εαν θελει να αλλαξει καποιος την ccc σε ενα ε60 του 2005 και βαλει cic μπορει να το κανει, δεν μπορει ομως να το περασει στην μοναδα "CAS" και εκει υπαρχει θεμα...thumb

katsaraios
01-08-14, 17:11
Το μονιμο του ναβι δεν θα πρεπει με καποιο προγραματισμο να μπορει να κρυβεται??
Χαλαει ολη την ομορφια και λειτουργικοτητα της οθονης ...π.χ σε λειτουργια tv θα ειναι σουπερ ολοκληρη η οθονη...