PDA

Επιστροφή στο Forum : στησιμο Ε46 σαν Ε46 Μ3 !



Vasilis
21-04-10, 12:28
Με αφορμη το ποστ του συμφορουμιτη μανου..... https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=47434&postcount=32 ...ξεκιναω αυτο το θρεντ για να μου λυθουν αποριες που καιρο εχω....!

Μπορει ενα σασι Ε46 απο 320...325..330.....να εχει το κρατημα ενος Μ3?

Τι χρειαζεται να αλλαχθει (αν κ εφοσον γινεται) για να μπορεσει ενα απλο σασι να ειναι ισα κ ομοια με ενα σασι Μ3?

Ολοι ακουμε...κ ετσι ειναι αλλωστε...οτι το Μ3 ειναι αλλου σε πατημα κ σε κρατημα...!

πως μπορουμε να το καταφερουμε σε ενα απο σασι απο 46αρι?
:thanks:

manos///3
21-04-10, 12:42
Βασιλη ολα παιζουν ρολο.
Δεν ειναι μονο ενας παραγοντας ικανος να μυηθεί ενα Μ.

Σε 330 αν μπαξεις τη καλυτερη αναρτηση του κοσμου θα εχεις ανεβει ενα σκαλι.

Ο συνδιασμος ομως κανει τη διαφορα.

Οπως γεωμετρια,αναρτηση, ζυγισμα, μετατροχια, μεταξονιο, ψαλιδια/ακρα, αποκριση μοτερ, τιμονι κα.

Αν μπαξεις ολα τα μηχανικα μερη της Μ3 σε καροτσα 330 τοτε εχεις ολα τα χαρακτηριστικά της Μ3, εστω μετατροπη.

gyiama
21-04-10, 12:50
και γω πισετυω οτι αν βαλεις απο κατω ολα τα ψαλιδια ακρα ζαμφορ διαφορικα γεφυρες κλπ κλπ ακομα και το κροσ μπαρ του Μ3 θα εχεις το κρατημα του Μ3 εξαλλου η καροτσα δεν εχει καμια αλλη διαφορα με την απλη!!!!

PATSIMINI
21-04-10, 12:52
εγο πιστευω οτι το Μ Differential ειναι που κανει τη μεγαλη διαφορα....απο κει και περα αν βαλεις ολα της Μ3 τοτε ναι μαλλον γινεται Μ3..αν και τα μετατροχια ειναι ιδια????

bmw
21-04-10, 12:54
... εξαλλου η καροτσα δεν εχει καμια αλλη διαφορα με την απλη!!!!

και όμως έχει διαφορά !!!

gyiama
21-04-10, 12:56
Βαγγελη εχει διαφορα σε δεσιμο ενυσχιση κλπ?σε ποια σημεια?οποτε με βαση αυτο ενα απλο κουπε που το κανουμε μετατροπη σε Μ3 μεχρι και την τελευταια βιδα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει Μ3 σωστα?????

NickE60
21-04-10, 12:58
Βαγγελη εχει διαφορα σε δεσιμο ενυσχιση κλπ?σε ποια σημεια?οποτε με βαση αυτο ενα απλο κουπε που το κανουμε μετατροπη σε Μ3 μεχρι και την τελευταια βιδα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει Μ3 σωστα?????

Μ3 δε γίνεται γιατί θα λείπει η "σφραγίδα" thumb

κατα τα άλλα, τουλάχιστον το καμπριο που το έχω ψάξει αρκετά, είναι το ίδιο αμάξωμα..

gyiama
21-04-10, 13:00
ενταξει οκ ας το διατυπωσω αλλιως.. << Μ3>> (Μ3 εντος εισαγωγικων)

bmw
21-04-10, 13:01
Βαγγελη εχει διαφορα σε δεσιμο ενυσχιση κλπ?σε ποια σημεια?οποτε με βαση αυτο ενα απλο κουπε που το κανουμε μετατροπη σε Μ3 μεχρι και την τελευταια βιδα δεν υπαρχει περιπτωση να γινει Μ3 σωστα?????


Έχει μιά διαφορά στο σασί που ΔΕ γίνεται να την αλλάξεις !!! ...

μιλάω για το C pillar που είναι ενισχυμένο ... τα άλλα (από κεντρικό έως πίσω άξονα) όντως μπορείς να τα βάλεις ...

επίσης ΔΕ γίνεται να βάλεις τα "δεσίματα" στο πάτωμα και μπρος και πίσω ... εκτός αν τρυπήσεις το πάτωμα για να βιδώσεις (και δε ξέρω αν αυτό είναι σωστό και αν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα)

Stathis
21-04-10, 13:07
και γιατι να τα κανεις ολα αυτα και να μην παρεις ενα γνησιο?

bmw
21-04-10, 13:10
και γιατι να τα κανεις ολα αυτα και να μην παρεις ενα γνησιο?

Γιατί ο δρόμος προς τη βελτίωση είναι μια διαδικασία που σε γεμίζει χαρα κλπ κλπ κλπ ... σάλτσες κλπ κλπ κλπ ... δάκρυα κλπ κλπ κλπ !!!! χαχαχαχαχαχα

... κι εγώ αυτό λέω ... αλλά πληροφοριακά είπα για το c pillar γιατί είναι διαφορά στο σασί που και να θες ΔΕΝ αλλάζει

Vasilis
21-04-10, 13:25
δεν εξεφρασα ποτε την επιθυμια να τοποθετησω το οτιδηποτε θα μπορουσε να κανει το αυτοκινητο μου ισαξιο αν οχι ιδιο με το κρατημα ενος Μ...!

δεν ρωτησα αν αξιζει.....

ρωτησα αν γινεται.....!

συνεπως κ μετα τις απαντησεις ολων συμπερανα οτι γινεται να χω το κρατημα κ το στησιμο μιας Μ....κ οσον αφορα το c pillar....ειναι κατι που απλα θα το ξερω κ δεν θα καταλαβαινω καμμια διαφορα στο δρομο....σωστα?

Stathis
21-04-10, 13:31
το ρεζουμε βασιλη ειναι οτι δεν γινεται.

κανενα bmw δεν θα γινει 100% Μ, οτι και αν αλλαξουμε.

αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι ενα πολυ καλο αυτοκινητο, αλλα Μ δεν θα ειναι.

NickE60
21-04-10, 13:39
δεν εξεφρασα ποτε την επιθυμια να τοποθετησω το οτιδηποτε θα μπορουσε να κανει το αυτοκινητο μου ισαξιο αν οχι ιδιο με το κρατημα ενος Μ...!

δεν ρωτησα αν αξιζει.....

ρωτησα αν γινεται.....!

συνεπως κ μετα τις απαντησεις ολων συμπερανα οτι γινεται να χω το κρατημα κ το στησιμο μιας Μ....κ οσον αφορα το c pillar....ειναι κατι που απλα θα το ξερω κ δεν θα καταλαβαινω καμμια διαφορα στο δρομο....σωστα?

Το C pillar και το εσωτερικό support του C pillar είναι διαφορετικά, για το λόγο του ότι ακολουθούν τη γραμμή/φόρμα του φρυδιού του φτερού του Μ που βγαίνει πιο έξω από τα απλά Ε46 αμαξώματα και όχι γιατί έχει κάποια διαφορετική - ενισχυμένη λαμαρίνα κλπ

bmw
21-04-10, 13:41
Το C pillar και το εσωτερικό support του C pillar είναι διαφορετικά, για το λόγο του ότι ακολουθούν τη γραμμή/φόρμα του φρυδιού του φτερού του Μ που βγαίνει πιο έξω από τα απλά Ε46 αμαξώματα και όχι γιατί έχει κάποια διαφορετική - ενισχυμένη λαμαρίνα κλπ

Είσαι πολύ σίγουρος ????????? ...

γιατί εγώ όταν λέω ότι είναι ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ το C Pillar στο Μ3 είμαι πολύ σίγουρος !!!! ...

z3 2.2
21-04-10, 13:47
Και ποσο μπορει να αλλαξει τη γεωμετρια ενα πιο ενισχυμενο c pillar?
Tην ακαμψια μπορει αλλα τη γεωμετρια πως?

bmw
21-04-10, 13:48
Συμφωνώ !!! αλλά μια και τέθηκε θέμα διαφορών είπα να προσφέρω my 5 cents που λένε και οι Αμερικάνοι !!!

z3 2.2
21-04-10, 13:51
Και καλα εκανες !

NickE60
21-04-10, 14:02
Παχύμετρο δεν έχω βάλει, ωστόσο όλα τα περιφερειακά του C-pillar τεμάχια, ότι δηλαδή συνδέεται πάνω στο interior side frame ή το Column C exterior (ότι υπάρχει μέσα από την εξωτερική λαμαρίνα δηλαδή) έχουν τον ίδιο κωδικό από CSL ως 316. Από αυτό συμπεραίνω ότι δεν είναι λογικό κάτι "ενισχυμένο" να υποστηρίζεται από κάτι που είναι κοινό για όλα τα μοντέλα, πόσο μάλλον όταν όλα τα υπόλοιπα αναλαμβάνουν το δέσιμο με το πάτωμα-ανάρτηση και τις βασικές δοκούς του αμαξώματος, όπως και με τη βασικότατη εσωτερική δοκό του μαρσπιέ η οποία είναι κοινή πάλι από το 316 ως το CSL. Δεν το βρίσκω λογικό απλά.. :original:

bmw
21-04-10, 14:06
και όμως

NickE60
21-04-10, 14:13
και όμως

Οκ thumb, απ' ότι καταλαβαίνω η εξωτερική λαμαρίνα είναι ενισχυμένη.

Συμβαίνει και στο cabrio το ίδιο? Δεν βλέπω το λόγο πάντως εκεί ψηλά... αλλού πονάει το Μ....

manos///3
21-04-10, 14:52
Το θεμα δεν ειναι αν το γνησιο ειναι καλυτερο απο τροπετο. Σιγουρα και ειναι. Μαλλον λαθος κατευθυνση πηρε το θρεντ απο το δικο μου ποστ...
Ο Βασιλης αλλο ρωτησε...

Απλα ειπα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ μια καροτσα τριαρας θα αποκτησει χαρακτηρα Μ αν μπαχτουν ολα τα μηχανολογικα της μερη.

Τωρα αν το C pillar ειναι πιο ενισχυμενο πιστευετε οτι θα το καταλαβει ενας μεσος οδηγος???
Εκτος και αν πηγαινει καθε μερα με τη ταυτοτητα στο στομα στις πιο γρηγορες καμπες και δοκιμαζει την ακαμψια του πλαισιου.....:shok:

ΔημήτρηςΜ3
21-04-10, 14:54
μπορω να σας πω τα παντα απο κωδικους οταν καναμε την αλαγη!!!

η διαφορα του Μ με του απλου εκτος απο τα δεσιματα απο κατω που μπορεις
να τα κανεις
ειναι μεγαλη!! και πολλα τα euro!!!!!!!!


οσο για το ΠΑΤΗΜΑ μπορεις τα αλαζεις ολα!!!!!!!!!!
μα ολα τα βαζεις απο το Μ και εχεις πατημα απο Μ ΟΧΙ ΚΡΑΤΗΜΑ ΟΜΩΣ!
αυτα!

Vasilis
21-04-10, 15:53
γιατι ΟΧΙ κρατημα?

κ πως θα μπορουσες να χεις κ κρατημα???

manos///3
21-04-10, 16:20
Nαι και εγω δε το καταλαβα....
Τι εννοεις πατημα και τι κρατημα???
Εχει πατημα αλλα δεν εχει κρατημα? :think:

Stathis
21-04-10, 16:22
μηπως οταν κανει πατημα δεν εχει κρατημα? :think:

zoikarios
21-04-10, 16:24
Μηπως εχει κρατημα και οχι πατημα?

manos///3
21-04-10, 16:25
Ναι ρε Σταθη ...αυτο ρωταω και εγω..
Μηπως εχει κρατημα οταν δε κανει πατημα?:think:

bmw
21-04-10, 16:36
μήπως να κάνει η μάνα ???

Apostolos
21-04-10, 17:28
γιατι ΟΧΙ κρατημα?

κ πως θα μπορουσες να χεις κ κρατημα???


Τι εννοεις πατημα και τι κρατημα???
Εχει πατημα αλλα δεν εχει κρατημα? :think:


μηπως οταν κανει πατημα δεν εχει κρατημα? :think:


Μηπως εχει κρατημα και οχι πατημα?


Μηπως εχει κρατημα οταν δε κανει πατημα?:think:


μήπως να κάνει η μάνα ???

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1: Δεν έχω λόγια...

ΔημήτρηςΜ3
21-04-10, 17:37
οχι να κανει το παιδι!!
τοπ μουντ μηπως εμπρος πισω !
αναρτηση μηπως

Stathis
21-04-10, 17:37
:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1::hystericalbs1: Δεν έχω λόγια...

για το κρατημα ή για το πατημα??:think:
μας μπερδεψες κι εσυ...:crying:

Apostolos
21-04-10, 17:41
για το κρατημα ή για το πατημα??:think:
μας μπερδεψες κι εσυ...:crying:

Χαχαχαχαχαχα δεν παίζεστε με τίποτα...:th_Laie_67-1:Όταν λέτε για πάτημα ή στο κράτημα για να καταλάβω, που αναφέρεστε? Στην οδηγική συμπεριφορά του όσο αναφορά την ενεργητική ή την παθητική του ασφάλεια που παρέχει? :th_Laie_67-1::hystericalbs1::th_Laie_67-1: Πωπω το χαλάσαμε πάλι το threadάκι του Βασίλη...:)

gyiama
21-04-10, 19:07
οχι να κανει το παιδι!!
τοπ μουντ μηπως εμπρος πισω !
αναρτηση μηπως

ρε μητσο ειπαμε οτι αλλαζουν ολα αναρτηση ψαλιδια κλπ κλπ αρα ποια η διαφορα στο πλαισιο του Μ3 απ το απλο?για πες εσυ που το εκανες και γνωριζεισ οπως λες οτι εχει μεγαλη διαφορα!!!!

NickE60
21-04-10, 19:13
Σωστά! Δεν μένει τίποτα να διαφέρει, αν μπουν όλα του Μ3 πάνω (όλα!) δεν υπάρχει καμία διαφορά στη συμπεριφορά του γνήσιου από τη μετατροπή, μα καμία..

ΔημήτρηςΜ3
21-04-10, 19:57
Σωστά! Δεν μένει τίποτα να διαφέρει, αν μπουν όλα του Μ3 πάνω (όλα!) δεν υπάρχει καμία διαφορά στη συμπεριφορά του γνήσιου από τη μετατροπή, μα καμία..

δεν διαφωνω με αυτα που λες

δεν καταλαβα οτι θελει να αλαξει και αναρτησεις και ολα τα αλλα!:ranting2:

ΔημήτρηςΜ3
21-04-10, 20:02
ρε μητσο ειπαμε οτι αλλαζουν ολα αναρτηση ψαλιδια κλπ κλπ αρα ποια η διαφορα στο πλαισιο του Μ3 απ το απλο?για πες εσυ που το εκανες και γνωριζεισ οπως λες οτι εχει μεγαλη διαφορα!!!!

αν ειδες τι γραφω λεω οτι δεν καταλαβα οτι θελει να τα αλαξει ολα μα ολα!!
ειμαι οκ σε αυτο !αν αλαξει ολα απο κατω + οτι αλλο συνεπγετε με αναρτησεις
θα εχει και τα 2! και κρατημα
καταλαβες φιλε Πανο!

ΔημήτρηςΜ3
21-04-10, 20:09
μηχανικο τις ΒΜW Γερμανιας
ερωτηση ξαδερφου μουπου κατεχει τη γερμανικη
πια ειναι τα δεσιματα του απλου coupe με το Μ

απαντηση γερμανου περα απο τι λαμαρινα και λεκανη πισω εχει ενα ακομα δεσιμο απο κατω που μπορει να γινει και στο απλο!
μετα απ αυτο μενει η σφραγιδα και καλα ! και ετοιμο το Μ3
αρα αν αλαχτουν ολααααααααα μα αλο δλδ οτι εχει και ενα Μ3 τοτε εχεις ενα Μ3 made in Greece!

mormon
21-04-10, 20:28
οποτε κ εγω εχω ενα μ3 με μοτερ 330

ΔημήτρηςΜ3
21-04-10, 20:35
νομιζω πως οχι εχεις ακομα εσυ!!