PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβαθμιση του Ν42 1800



nasos
20-07-14, 22:17
Καλησπερα σε ολο το forum..θα ηθελα τη γνωμη σας για το ξυπνημα(οσο παίρνει)του e46 facelift 2002!το μονο που μου είπαν οι περισσότεροι ειναι τουρμπινα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nikos1400
20-07-14, 22:35
Καλησπερα σε ολο το forum..θα ηθελα τη γνωμη σας για το ξυπνημα(οσο παίρνει)του e46 facelift 2002!το μονο που μου είπαν οι περισσότεροι ειναι τουρμπινα..Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τουρμπινα ??? Σε βαλβετρονικ ?
Λιγο περιπλοκο και αυτο.
Αντικατασταση με μεγαλυτερο μοτερ παιρνει ? (φορολογικα εννοω)

tasos.kamv
20-07-14, 22:37
Κάνε λίγο υπομονή...
θα σου απαντήσει ο Ε461800 που το 18-άρι του πάει σαν 2.2... :whistle: :drive:

nasos
20-07-14, 22:40
Οκ, θα περιμένω Τάσο. .! Ευχαριστώ πολύ Νικόλα αλλα στα χαρτιά με τίποτα, ίσως στα μουλωχτά!

Dermatis
20-07-14, 22:42
Θα μπορουσε να μπει σε φακελο "Συχνες Ερωτησεις" :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αποψη μου: Ουτε καν αλλο μοτερ ........παρε ενα 330/Μ3 αν μπορεις!

( Δεν ξερω γιατι αλλα ειμαι κατα των μετροπων εκτος βεβαια των περιπτωσεων που ειναι για αγνωνιστικη χρηση ή παιχνίδι ........εκει ναι......... Γουσταρω ανετα μια Ε30 με Vtec να ουρλιαζει απο μεσα!


Ωστοσο θα παρακολουθω το θεμα σου γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ειπωθει εδω μεσα :whistle::whistle: ( Ν42Β18 και εγω)

Μας βλεπω να πηγαινουμε μαζι στο Αργος να κοτσαρουμε καμια τουρμπινα! :hystericalbs1::hystericalbs1:

nasos
20-07-14, 22:46
Χαχα ρε παρη αφου εχεις ψαχτεί πριν απο μενα!!! Παρε τηλ αν μαθεις τίποτα πιο οικονομικό απο M3!!!

Dermatis
20-07-14, 22:54
Παμε να πιουμε κανα καφε καμια μερα ρε να ξηλωσουμε κανα καθισμα καμια επενδυση, εξω και η ρεζερβα και τσακα τσακα ριξαμε 1 sec στα 100Κμ/ωρα! :hystericalbs1::hystericalbs1:
Anyway.......παλιοτερα ειχα αρχισει να διαβαζω για αφαιρεση λ και βεβαια αναλογο ΟΕΜ προγραμμα!
thumb

nasos
20-07-14, 22:57
Ναι ρε παμε..αυριο θα μαθω απ εναν γνωστό σε εξουσιοδοτημενο κ θα σε ενημερώσω!

nikos1400
20-07-14, 22:58
Θα μπορουσε να μπει σε φακελο "Συχνες Ερωτησεις" :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Αποψη μου: Ουτε καν αλλο μοτερ ........παρε ενα 330/Μ3 αν μπορεις!

( Δεν ξερω γιατι αλλα ειμαι κατα των μετροπων εκτος βεβαια των περιπτωσεων που ειναι για αγνωνιστικη χρηση ή παιχνίδι ........εκει ναι......... Γουσταρω ανετα μια Ε30 με Vtec να ουρλιαζει απο μεσα!


Ωστοσο θα παρακολουθω το θεμα σου γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να ειπωθει εδω μεσα :whistle::whistle: ( Ν42Β18 και εγω)

Μας βλεπω να πηγαινουμε μαζι στο Αργος να κοτσαρουμε καμια τουρμπινα! :hystericalbs1::hystericalbs1:

:shok::shok::shok::shok:

καποιος ?
:ban:



ΑχαΧΑΧΑ !!!
:th_Laie_67-1:
ιεροσυλια !

Συμφωνω παντως Παρη.
Νομιζω αν τον παιρνει φορολογικα (τον οποιονδηποτε),
πιο φτηνο θα βγει να πουλησει το αμαξι Χ καταστασης και να το
αντικαταστησει με ιδιο Χ καταστασης αλλα μεγαλυτερου κυβισμου.
thumb

Dermatis
20-07-14, 23:24
:shok::shok::shok::shok:

καποιος ?
:ban:



ΑχαΧΑΧΑ !!!
:th_Laie_67-1:
ιεροσυλια !


Αχαχαχα :hystericalbs1::hystericalbs1: Για μπανιο ειμαι .....το ξερω


Συμφωνω παντως Παρη.
Νομιζω αν τον παιρνει φορολογικα (τον οποιονδηποτε),
πιο φτηνο θα βγει να πουλησει το αμαξι Χ καταστασης και να το
αντικαταστησει με ιδιο Χ καταστασης αλλα μεγαλυτερου κυβισμου.
thumb

thumbthumb

Panos 316T
20-07-14, 23:42
πουλας το μοτερ σου και βαζεις το προηγουμενο Μ43 για κανιβαλισμο ή υπερκυβιζεις το υπαρχον(νομιζω γινεται).

E461800
21-07-14, 08:17
Πόσα άλογα θες ??
Εάν διαθέτεις κάποια λεφτά μόνο από εξάτμιση μπορείς να κάνεις κάτι
Βγάλε προκαταλύτες ,βάλε έναν άλλο στην μέση και ένα τελικό ΄επώνυμο ..μην πειράζεις τίποτα άλλο , μετά................ μόνο three thirty !!:thumbsup::thumbsup:

paganis
21-07-14, 16:08
αν βαλεις μοτερ v tec, περα απο το μην νομιμο....λογω ελειψης ροπης , ισως πηγαινει και χειροτερα.
αν βαλεις φουλ εξατμιση και '' δεν πειραξεις τιποτα αλλο''....παλι θα πηγαινεις χειροτερα.

nikos valvetronic
22-07-14, 22:23
Στο βαλβετρονικ δεν έχω δει εφαρμογή τούρμπο και ξέρω ότι είναι δύσκολο.Κάποια στιγμή είχα δει στον σωλήνα ένα βιντεάκι με Ν42 δεν θυμάμαι καλά αν ήταν τούρμπο ή κομπρεσερ αλλά όπως και να ήταν μόνο ξερόγκαζα στο ρελαντί έδειχνε.Δεν νομίζω ότι έχει αξιόλογο potential καθώς και value for money ο Ν42 στο θέμα βελτίωση.Σαν 18αρης μπορείς να βάλεις έντερα από 2.0 να ελευθερώσεις εξάτμιση και να κάνεις πρόγραμμα.Στην εισαγωγή δεν πάσχει νομίζω και προτείνω μην επέμβεις.Προσωπικά (Ν42 Β20) έχω κάνει πρόγραμμα έβαλα τελικό 6κύλινδρο (πολύ πιο ελεύθερο) και δοκίμασα και φίλτρο (χοάνη μπαίνει) μέσα στο κουτί αλλά δεν πρόσφερε κάτι διακριτό-αντιθέτως χαμηλά ψιλοτεμπέλιαζε.Ο Καζάκος μου είπε ότι κάποια στιγμή είχαν κυκλοφορήσει και εκκεντροφόροι αλλά ψάξαμε και μαζί τελευταία και δεν βρήκαμε τίποτα.Ακόμα και να κάνεις οοοολα αυτά νομίζω ότι θα σου φύγουν πολλά για αυτό που θα πετύχεις.Και εγώ έχω σκεφτεί και ψάξει κατά καιρούς επειδή μ'αρέσει ο Ν42 σαν μοτέρ αλλά πάντα ο παρανομαστής ήταν εξακύλινδρος και χάλαγε η εξίσωση!

katsaraios
23-07-14, 08:02
Κομπρεσσορας υπηρχε σε βαλβοτρονικ ,γνωστο παλιοτερο θεμα συζητησης που κλειδωθηκε :th_Laie_67-1:
Για αλλαγη μοτερ μονο αλλα θα σου ελεγα να το κανεις μονο αν κρατησεις το αμαξι αλλιως αστο ετσι μην το πειραζεις.....

nasos
28-07-14, 21:48
Μαγκες απλα η' αλλαζουμε μοτερακι με 2200 η' καθομστε στα αυγα μας!!!Δυστυχως ερωτηθηκαν πανω απο 4-5 ανθρωποι της εταιριας κ εξουσιοδοτημενα καταστηματα κ η απαντηση ηταν η ιδια..Θα πορευτουμε μ αυτο που εχουμε η' οποιος εχει οικονομικη δυνατοτητα κουμπωνει αλλο μοτερακι!

tasos.kamv
28-07-14, 22:19
γνώμη μου, Ν42Β18 να αντικατασταθεί με Μ54Β22 δεν αξίζει... στα χαρτιά ναι μεν η διαφορά φαίνεται μεγάλη, στην πράξη που έχω δει από φίλους στην παρέα η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη... η κατανάλωση δε δυσανάλογη.. από 2.5άρι και άνω, ναι αξίζει... γνώμη μου πάντα και σε φιλικό κλίμα, ως κάτοχος Ν42Β20